Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten gAMANCELTJESl S PUDDING 1 <ST V erkoopingen Kerk en School. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. Reclame-Mededeellngen. Leest de Advertentie van C amp f en's Stoffeerder! j Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Uitslag Verkoopingen. Economisch W eekoverzicht. 40 cent per regel. •/v met GRATIS pah/e .J* GRENADtNESMJS slecht. Spr. hoopt dat het nooit minder wordt dan het in 1925 geweest is. 't Valt spr. hard tegen dat het heffingspercentage niet kan wor» den teruggebracht op 2. De VOORZITTER gelooft gaarne dat het tegenvalt. De memorie van toelichting berust op gegevens van den Rijksontvanger den heer Pick. In het alleruiterste geval zou het cijfer 2,75 kunnen worden. Om echter een te groote schommeling te voorkomen met het volgende jaar is het beter het cijfer op 3 te zetten. Per» soonlijk maakt het heel weinig uit en voor de eindrekening maakt het een groot verschil. De heer T. TANIS wil het op 2,75 stellen, om de belasting toch maar zoo laag mogelijk te houden. De VOORZITTER betoogt dat er dan alle kans is dat het cijfer het volgend jaar 4,5 moet worden. Nu is er nog een batig'saldo te verwerken, dat dan niet het geval zal zijn. Het is dus maar een denkbeeldige verlichting voor één jaar. De heer T. TANIS vindt den toestand in de Memorie van Toelichting veel te zwartgallig. Wanneer het nooit minder wordt dan 't in 1925 geweest is, kunnen alle landbouwers te» vreden zijn. Er zitten hier landbouwers genoeg om de tafel, die het kunnen bevestigen. Maar het is zeer te betreuren dat er zooveel men» schen zijn, die geen belasting betalen van hun inkomen. Spreker weet iemand die spreker f 1300,— voor z'n sjalotten bood en ze hield om ze later voor f 1600,— te verkoopen. Deze betaalt geen belastingen De VOORZITTER merkt op, dat het goed zou zijn wanneer de heer Tanis deze men» schen kenbaar maakte bij den Rijks'Ontvanger. De heer T. TANIS zegt wel wijzer te zullen zijn. Spreker kan zijn eigen zaak niet afbre» ken en dit ligt trouwens niet op zijn weg ook. Maar met de belasting ontduiking is het in Ouddorp heel erg. Ze sturen een kleine jongen met sjalotten weg om maar bedekt te houden wie de eigenaar is. Wethouder VOOGD zegt dat het waar» schijnlijk komt door hun groote gezinnen, dat er zoovelen geen belasting betalen. De heer T. TANIS meent dat het beste is ze maar aan te slaan naar men zelf goeddunkt en dan maar eens af te wachten of ze er op zullen terug komen. Ze zullen zich best stil» houden. Spr. vindt het treurig dat de men» schen met een ruim geweten geen belasting betalen en de anderen dubbel betalen moeten. De heer KI. WESTHOEVE (Ned. Herv.) weet dat er groote misstanden zijn. Maar de vraag iswat er aan te doen. Men staat er machteloos tegenover. Spr. vindt dat als het volgend jaar toch meer betaald moet worden, het dan maar het beste is het cijfer nu op 3 te brengen. De heer T. TANIS vindt 2,75 genoeg. Het volgend jaar kan men weer zien. Spr. zou een commissie willen benoemen om den Rijks» ontvanger, den heer Pick, in te lichten over de inkomsten der bewoners. De VOORZITTER wil wel met den Rijks» ontvanger in den geest van den heer Tanis spreken. Misschien is er langs dien weg een middel te vinden om de belastingontduiking tegen te gaan. Voorts wijst spr. er op, dat de rijksontvanger dacht dat het belastbaar inko men met V3 verlaagd zou worden, maar B. en W. hebben het nu nog op slechts V4 8e' schat, altijd dus nog rooskleuriger dan den rijksontvanger het zag. In stemming gebracht wordt het voorstel» B. en W. aangenomen. Tegen stemden de H.H. T. Tanis eD J. Westhoeve. Besloten wordt aan den onderwijzer Tig» gelman en aan de onderwijzeres resp. f 1,25 en f 1 per lesuren voor den avondcursus te geven. De heer MASTENBROEK (Ned. Herv.) vraagt hoeveel schoolgeld er betaald wordt. De VOORZITTER antwoordtdit is niet veel, slechts 5 cent per week. 't Is eigenlijk te weinig. In B. en W. heeft spr. er al over gesproken het te brengen op het peil van de Bizondere School25 cent voor het eerste kind, 20 cent voor het tweede en 15 cent voor het derde kind. Wegens het vertrek van Dr. Greup is er een vacature ontstaan in de commissie tot wering van schoolverzuim. Gezien de wen» schelijkheid dat in deze commissie ouders van schoolgaande kinderen zitting hebben, stellen B. en. W. de volgende voordrachtNo. 1 J. Lodder J.Czn., no. 2 D. Voogd. De heer J. WESTHOEVE (A.»R.) acht het nuttig dat een dokter in deze commissie zit ting heeft. Van Dr. Greup heeft de commissie veel nut gehad, daar hij mededeelingen kan doen over ongesteldheden van kinderen. De VOORZ1ITER vindt het best en wij» zigt dienovereenkomstig de voordracht. Met algemeene stemmen wordt Dr. Polder» man gekozen. Besloten wordt overeenkomstig de L. 0.»wet uitkeering te doen aan de Bizondere School. Aan de orde is herstemming over de motie» Breen waarover in de vorige vergadering van 22 Januari de stemmen staakten. De motie werd verworpen. Vóór stemden de H.H. Breen, C. Bosland en M. Bosland. De heer KI. WESTHOEVE meent dat het gewenscht is gezien hetgeen er gepasseerd is inzake de sollicitatiestukken van dokters, thans een motie door den raad te doen aannemen van den volgenden inhoud De gemeenteraad van Ouddorp, in zijn vergadering van 20 Mei bijeen, gezien dat de beschuldiging van den burgemeester inzake de benoeming van een geneesheer op onwaarheid berust, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid van den burgemeester en gaat over tot de orde van den dag en besluit deze motie ter kennis te brengen van Ged. St. van Zuid»Holland. De heer C. BOSLAND (Ned Herv.) meent dat over deze zaak eenige toelichting nood» zakelijk is. Er moet, voor deze motie wordt aangenomen, eenig bewijs zijn dat het inder» daad zoo is en de kwestie dus opgelost is. De VOORZITTER zegt dat hij dat bewijs wel geven kan. Spr. is met een der raadsle» den, den heer T. Tanis, persoonlijk naar Dr. Greup geweest en deze heeft schriftelijk ver» klaard, dat er van de mededeelingen van den heer C. K. Lodder absoluut niets waar is. Er heeft geen enkele afspraak tusschen spr. en Dr. Greup bestaan De heer T. TANIS acht het gewenscht nog enkele mededeelingen te doen, doch liefst in gesloten zitting. De heer BREEN (Lib.) acht het eveneens noodzakelijk nog iets te zeggen, maar wenscht dit met gesloten deuren te doen. De vergadering gaat hierop in geheime zit» ting over. Nadat de deuren weder worden geopend, deelt de heer KL WESTHOEVE mede dat hij als resultaat der gehouden besprekingen zijn motie intrekt. J. V. vraagt een voorschot van f 3600 in» gevolge de landarbeiderswet voor een plaatsje. De VOORZITTER adviseert dit verzoek niet toe te staan daar de vrager nog geen 25 jaar oud is. Aldus wordt met alg. st. besloten. De heer T. TANIS zou wel eens willen weten op welken grond de aanvrager dit geld voor 1V3 gemet land vraagt. Het land komt op f 1600 terwijl onlangs slechts f 600 k f 700 per gemet geboden is. Dat is veel te duur De Rijksontvanger, de heer Piek vraagt of de gemeente bereid is voor een vaste Com» mies die te Ouddop gestationeerd wordt, een huis te bouwen. Wethouder VOOGD (Ned. Herv.) zegt dat dit de gemeente altijd geld zou kosten. De heer T. TANIS is er dan ook tegen. De VOORZITTER zegt er ook niet veel voor te gevoelen. Het beste is maar dat het Rijk zelf voor zijn ambtenaren zorgt. Aldus wordt met algm. st. besloten, De heer C. BOSLAND zou art 44 uit de pol. verord. willen schrappen. Het gaat nu weer tegen den tijd dat de paarden naar de wei gaan en dan is het niet doenlijk zich te houden aan de bepaling dat men met slechts 2 paarden tegelijk Joor de kom der gemeen» te mag gaan. De VOORZITTER voelt er ook veel voor deze bepaling te schrappen. Maar er zijn nog enkele artr. die voor wijziging vatbaar zijn. Spr. stelt zich voor in de eerste volgende vergadering met een voorstel tot wijziging dei pol. verd. te komen. De heer KL. WESTHOEVE vraagt naar de bestrating aan de haven. De VOORZITTER zegt dat voor legplaats van beurtschepen oude keien gebruikt kunnen worden. De heer T. TANIS wijst op een ingezetene die in zeer hulpbehoevende omstandigheden verkeert, 't Is er een ware beestenboel. Spr. vraagt of de woning niet ontruimd kan wor» den en de man ergens elders onderdak kan gegeven worden. De VOORZITTER zegt geen plaats te weten. Bereids zijn er maatregelen getroffen om de woning op te knappen. Dan sluiting. Op Donderdag 20 Mei 1926 te Ooltgensplaat in Hotel «Hobbel* bij Veiling en op Donder» dag 27 Mei 1926 aldaar in Hotel »Moelker« bij Afslag, beide dagen des n.m. zeven uur (O. T.) openbare vrijwillige Verkooping van Een nieuw gebouwde bouwmanswoning met schuur, waarin stalling voor 24 beesten. Voorts bijgebouwen, erf, boomgaard en diverse percee» len bouwland, alles staande en gelegen te Ooltgensplaat in polder het Oudeland aan den Oudelandschen dijk, tezamen groot 4 H A. 50 A. (9 Gem Ten verzoeke van den Heer Joh. Neels aldaar. Notaris AKKERMAN Op Dinsdag 25 Mei 1926 des nam. 6 uur (7 uur nieuwe tijd) te Ouddorp aan het tram» station van een partij nieuw gezaagd timmer» hout als baddings, vlotdelen, latten, schroten, ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 26 Mei 1926 des nam. 5 uur (6 uur nieuwe tijd) te Goedereede aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd tim» merhout als baddings, vlotdelen, latten, schro» ten, ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 26 Mei 1926 des nam. 7 uur (8 uur nieuwe tijd) te Stellendam aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd tim» merhout als baddings, vlotdelen, latten, schro» ten ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 27 Mei 1926 des nam. 6 uur (7 uur nieuwe tijd) te Den Bommel aan de Kaai van een partij nieuw gezaagd timmer» hout als baddings, vlotdelen, latten, schroten, ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 28 Mei 1926 des nam. 6 uur (7 uur nieuwe tijd) te Achthuizen aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd tim» merhout als baddings, vlotdelen, latten, schro» ten, ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Donderdag 27 Mei, 's namiddags half vijf uur (zomertijd), te Ouddorp aan de haven, om contant geld, van een groote partij scheeps» afbraak, ten verzoeke van de heeren Gebroe» ders Bezuijen. Notaris VAN DEN BERG. Tot en met Woensdag 26 Mei worden voor de verkoopingen van klaver te Stellendam en te Ouddorp aangiften ingewacht ten kantore van Notaris VAN DEN BERG, Val van den heer J. A. Fruln. GODSDIENST OEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 23 Mei 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Montfrans (collecte v. d. Zending). Middelharnis, v.m. 10 en 'sav. 6,30 uur Ds. den Oudsten (collecte v. d. Zending). Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en n.m. 5,30 uur leesdienst. Den Bommel, n.m. Ds. den Oudsten van Middelharnis. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs van Stad. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m 2 uur Ds. Baarslag van Melissant. Herkingen, n.m. 3 uur Ds. Bax v. O. Tonge. Dirksland, v.m. 10 Ds. van As en 'sav. 6 uur leesdienst. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag (collecte) en n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst. en n.m. Ds. v. As van Dirksland (collecte). GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m 10 en 's av. 6,30 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m 10, n.m. 3 en 's av. 7 leesdienst DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Dhr. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Woensdag heeft alhier in de consistoriekamer der Ned Herv. Kerk een vergadering plaats gehad van Predikanten en Kerkeraadsleden van genoemd Kergenoot» schap. Er zijn besprekingen gehouden in ver» band met de plannen, voor het oprichten van een Ziekenhuis voor het Eiland Goe ee en Overflakkee. HERKINGEN. In verband met den zomer» tijd zal de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier voortaan aanvangen des nam. 3 uur. OOLTGENSPLAAT. Uitslag veiling door Notaris Akkerman voor Joh. Neels op Donderdag 20 Mei in Hotel Hobbel van een woonhuis, schuur en 9 ge» u eten bouwland. Perceel 1. Huis, schuur en bijgebouw, A. Wagner, massa f 4750, groot 71,35 A. Perceel 2 Bouwbnd, B. de Vos, per'/a H.A. f 1520, massa f 1154, groot 37,97 A. Perceel 3. Bouwland, A. de Lint, per ,/2 H A. f 1550, massa f 1393, groot 44,92 A. Perceel 4. Bouwland, C. Snijder, per '/a H A. f 1700, massa f 2005, groot 58,89 A. Perceel 5. Bouwland, C Snijder, per l/2 H.A- f 1710, massa f 1634, groot 47,85 A. Perceel 6. Bouwland, A. de Lint, per l/2 H.A. f 1720, massa f 1782, groot 51,79 A. Perceel 7. Bouwland, C. v. Putten, per '/2 H.A. f 1730, massa f 1732, groot 50,06 A. Perceel 8. Bouwland, C. Snijder, per '/2 H A' f 1790, massa f 1896, groot 52,97 A. Perceel 9 Bouwland, A. de Lint, per l/2 H.A. f 1830, massa f 1707, groot 47,59 A. Totaal massa f 18053. Afslag Donderdag 27 Mei in Hotel Moelker. Nieuwe aansluitingen MIDDELHARNIS. no. 65 D. F. Jacobi, Banketbakker en Kok, Middelharnis. no, 1059 C. Warnaer—van Dijke, Staakweg Dirksland. GOEDEREEDE. no. 17 J. H. I. de Clerq Zubli, arts. NIEUWE TONGE. no. 27 J. C. Holleman, Hoofdvertegenw. Bat. Imp. Mij. autoverhuur enz. Voorstraat A 89. OOLTGENSPLAAT. no. 22 W. van Nimwegen, veerschipper, no 24 L. J. Schilperoort, lanbouwer. no. 30 J A. van Nieuwenhuizen, landbou» wer, Willemshof. no. 31 C. L. Breeman, rijwielhandelaar. OUDDORP. no. 12. G. A. Polderman, arts. no. 18 Gebr. Witte, landbouwers, no. 37 A. Sandifort, café, Haven. SOMMELSDIJK. GeborenPieter, z. v. Jacob Boshoven en Johanna KooteHendrik, z. v. Jan v. Eijken en Hendrika Boeser. DIRKSLAMD, GeborenAbraham, z. v. M. Guldemeester en D. de Korte; Jacob, z. v. P. van Prooyen en A. AuperleeLena, d. v P. van Prooyen en A. AuperleeJacob z. v. A. C. van der Mast en T. Troost. Ofschoon er niet de minst: reden is om een beursoverzicht te geven, aangezien er ter gelegenheid van het 50»jarig bestaan der ver» eeniging voor den Effectenhandel zoo onge» veer eiken dag feest ter beurze is, mag toch niet worden verzuimd te rapporteeren, dat het in andere opzichten verre van rooskleurig is voor den handel, n 1. in politieken zin. De algemeene staking in Engeland is inmid» dels mislukt en geëindigd, doch in Polen, Duitschland en België braken regeeringscrises uit. De staatsgreep in Polen geeft weer een bewijs van de wankele positie der Poolsche regeerders en zal de handel op dat land steeds nog rekening te houden hebben met die wis» pelturigheid. Wat België betreft probeert men 't met verschillende kabinetsformateurs, doch is nog niet geslaagd, terwijl echter in Duit» land vrijwel een nieuw kabinet Marx in elkaar werd gezet, wat wijst op het linksche karakter van deze regeering. In België is het hoofdmo» tief van de moeilijkheidhet herstel der ge» schokte financiën, de franc daalde heden Dins» dag tot 7.10. een nieuw laagterecord. Waar dat heengaat is voorloopig niet te zeggen, maar zeker is, dat de baissiers, en die zijn er niet zoo zuinig, veel geld verdienen, want de valutahandel tiert weer als van ouds. De Fransche j valuta daalt ook maar steeds door, en bereikte heden een koers van 7,19, eveneens een laagterecord Volgens de Fransche couranten wordt er druk naar middelen ge» zocht om het euvel te bestrijden, doch hoe Het staatsbudget moest ingekrompen, doch de franc daalt, ofschoon men het eens werd. Men opende een vrijwillige inschrijving, doch de franc daalt, en eindelijk dacht men nog aan de Engelsche staking, doch die is opgehe» ven en de franc daalt. Men ziet, veel hoop is er niet, want alles lijkt wel te wijzen op langzame verdere depreciatie, waarvan het einde nog niet in zicht sc ijnt te zijn. Zooals boven gezegd, het feest der Vereeni» ging doet alle zaken tot een minimum inkrim» pen en zijn de dagelijksche beursoverzichten nauwelijks het lezen waard, alsmede de beurs» courant zelve, die slechts dezelfd: koersen be» vat als die van gisteren, eergisteren enz., zoo» dat het geen zin heeft hierop verder in te gaan. Voor de goede orde geven wij hieronder een deel van het beursverslag van het Alg. Handelsblad van Dinsdag 18 Mei Eerst werden de zaken even afgedaan. En wat voor zaken 1 De muziek werd opgesteld. De dames waren al op de galerij aanwezig en de voorstelling kon een aanvang nemen. Na de plechtige tonen van het Wilhelmus werd al gauw Valencia ingezet en het was in den tijd van een oogenblik een leven, dat hooren en zien verging. Het duurde niet lang of de dames kwamen naar beneden en het bleef din geheelen middag een «gezellige pan«. Het is niet gemakkelijk ook nog wat van «de beurs* in de meer alledaagsche beteeke» nis van het woord te zeggen. SPIRITUS.SMOKKELAARS. Een goede vangst. Ambtenaren van de belasting te Alkmaar en Bergen, de inspecteurs der directe belas» tingen (le afd.) en rijksveldwachters hebben een goede vangsl gedaan. Zij hebben n.l. de hand gelegd op enkele smokkelaars, die bezig waren een Duitsch schip met spiritus te be» laden. Het geschiedde te Camperduin. In be» slag is genomen 4000 liter spiritus met een accijnswaarde van f 20,000. Tegen de smok» keiaars, G. V. uit Akensloot en E. S. uit Ber» gen, is procesverbaal opgemaakt. De ambtenaren hebben met drie vracht» auto's de spiritus naar Alkmaar vervoerd. De bedoeling van de smokkelaars was de spiritus over zee te vervoeren. Het schip kon niet worden bereikt, doch het is gevolgd door een recherche«vaartu|g. Nader wordt nog gemeld, dat het Duitsche smokkelschip niet kon worden aangehouden, daar aan het recherche»vaartuig onvoldoende was gebleken, dat inderdaad lossing had plaats gevonden. Het recht voor een recherche.vaar. tuig tot aanhouding strekt zich niet verder uit dan het gebied der zeegaten, waar de eerste kantoren van aangifte zijn gevestigd, zoodat ook van latere aanhouding op de Noordzee geen sprake kon zijn. Geheime branderij. Eenige rechercheurs van politie en de ambte» naren der accijns»surveillance in Den Haag hebben aan den Haagweg te Loosduinen in een schuur, welke als rijwielherstelplaats dienst deed, op een zolder, listig achter hout ver» borgen, een complete installatie tot het ver» vaardigen van gedistilleerd ontdekt. Alle werk» tuigen, alsmede gistende grondstof en een partij spiritus zijn in beslag genomen, en te» gen J. P. P. en H. H. is proces»verbaal op» gemaakt. Verloren. De graanhandelaar C. B. te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat hij Maandagavond in een compartiment 2e klasse van den trein, die om 7 uur 33 min. aan het Beursstation te Rotterdam aankomt, een actetasch met f 1700 heeft laten liggen. Hij was een «jog* van vijftien jaar. Moest voor den rechter komen, op aanwij» zing van zijn vader. Nu was die vader ook niet veel. Woonde op een der dorpen vanZuid»Hol» land en stond bekend als een slager van zeer «fijn* vleesch, waarbij men dan het woorde» ken fijn vele malen tusschen aanhalingsteekens behoort te zetten. En zoo was er dan bij hem in buis vleesch van doodgeboren kalvers gevonden, ongeschkt voor de consumptie en dat de slager niet in huis had mógen hebben, ik houd nu alle verdere kwesties hier even buiten en blijf op 't terrein der Wet. Wat wist de slager van dat vleesch? Een paar groote vraag»oogen Wel, hij had er al even erg van staan kij» ken als de heeren zelf, maarmisschien zou die kwajongen van hem't wel hebben gedaan. En zoo kwam die kwajongen dan vóór. Ja, zeker! die wist er meer van. Hij deed dat buiten zijn vader om. Slachtte het kalf, dat vader er niets van wist; ver» kocht de huid en gaf het vleesch aan de hon» den, 't bracht een aardig duitje op Vader keek strak voor zich heen. De zoon keek strak voor zich uit En de kantonrechter geloofde van 't heele praatje niets, maar achtte den vader aanspra» kei ijk voor wat in zijn huis was geschied. Die loopt dus wel tegen de lamp. Maar wat een opvoeding dat is. De kantonrechter dacht er sterk over, om het slachters»knaapje»voor»eigen rekening eens naar een tuchtschool te zenden. 't Was misschien het beste nog. Voor de opvoeding door zulk een vader geef ik een groote nul. De Instorting aan den Muizenberg te Canne. Men meldt aan de N. R. Ct. Het werk om de twee in den berg ingesloten menschen te bereiken, wordt met kracht voort» gezet. Acht stutters van de mijn Maurits wer» ken in vier dagploegen, dus twee tegelijk, die door drie helpers worden bijgestaan. De situatie van den berg is in kaart gebracht en op het oogenblik vordert men goed. De stutters wor» den te Canne kosteloos gehuisvest en gevoed; het loon, dat zij van de Staatsmijnen ontvan» gen, dragen zij af aan de familie van de ongelukkigen. Tot nog toe werkt men nog steeds op Ne» derlandsch grondgebied. Op de vraag, of men niet van boven naar beneden een put had kunnen boren, daar men wist, waar de men» schen zich bevonden, kreeg ik ten antwoord, dat dit te gevaarlijk zou zijn, daar de bodem losgerust was, en dat verder de diepte 40 meter was, en een put boren van die diepte weken zou duren. Wederspannigheid. Woensdagavond waren enkele opgeschoten jongens bezig met het gooien van steenen naar den achterkant van de huizen van den Hofdijk te Rotterdam. De knapen zaten op een afdakje in de Blommerdijksche straat Twee agenten gelasten de jongens met hun l alda» digheden op te houden. De belhamel werd van het afdakje gehaald, om meegenomen te wor» den. Een van de omstanders bemoeide zich met het geval, liep een agent ondersteboven en gaf den tweeden een vuistslag tegen den kin, waarna hij er vandoor ging. De agenten achtervolgden den aanvaller, die een pand aan de Biommerdijkschestraat binnen vluchtte. Toen de agenten hem daar wilden arresteeren, werd hij door de bewoners ontzet. Tenslotte is het toch ge-ukt hem te pakken te krijgen. Er is proces»verbaal tegen hem opgemaakt. Ongelukken. Donderdagmiddag is de 10»jarige M. L. uit de Cronjestraat op den Breede Hilledijk te Rotterdam bij het spelen met een voet bekneld geraakt tusschen de spoorrails, juist toen van de zijde van den Parrelweg een rangeertrein aankwam. Voor den trein uit liepen twee ran» geerders. Deze zagen den jongen wel, maar dachten, dat hij voor de grap zoo was gaan staan, zooals zoo dikwijls gebeurt. Pas op het laatste oogenblik bleek dat de jongen inder» daad niet meer weg kon. Toen was het evenwel al te laat, om den trein nog tijdig te doen stoppen en een van de wagons de trein werd geduwd ging over de beenen van den jongen. Het linkerbeen is verbrijzeld, het rech» ler is zeer ernstig gewond. In hoogst ernstigen toestand is d.n jongen per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij ter verple» ging is opgenomen. Woensdagmorgen is de 69-jarige C. v. D. in zijn woning aan de Josephstraat te Rotter» dam van de trap gevallen. Hij brak een paar ribben en kreeg enkele kneuzingen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsing ter verpleging opgenomen. Woensdagavond is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Donderdagmiddag is de 20»jarige schilder L. F. K. uit den Zuidhoek, by het stappen van het eene balcon op het andere van in aanbouw zijnde panden aan de Lavendelstraat te Rotterdam gevallen. Met inwendige kneu» zingen is hij in het ziekenhuis aan den Cool» singel ter verpleging opgenomen. Branden. Woensdag is te Beek gemeente Bergh, een vrachtauto met meubels van den heer B. te 's»Heerenberg in brand geraakt. De auto en de geheele lading gingen verloren. Groote daden. 't Jaar 1926 is het jaar van de Noordpool all De «Norge* het luchtschip, met Amundsen en de zijnen aan boord, kwam, van Rome, zag op Spitsbergen, plaats van afvaart, eens rond en bestudeerde de weerberichten, èn overwón, vloog aan één stuk door in bijna 72 uur óver de Noordpool, óver de vele mij» len totaal onbekend gebied, en kwam behou» den te Aljaska, in Noord-Amerika aan. Men denke er niet licht over. Twee en zeventig uren lang vlogen deze helden voort, men kan gerust zeggen met den dood vlak onder zich. Als zich ergens een gebrek had geopenbaard gelegenheid tot landen en repareeren was er niet, dan had het IJszee»gebied het geheim van hun einde misschien voor eeuwen beslo» ten. Geen wonder dat men te Rome, waar de bouwmeester van de «Norge* woont, dol was van vreugde. Zie daar niet licht op neer, Er is gezonde nationale trots. Die een volk noodig heeft, wil het vooruit komen in de wereld. Wij hebben die in onzen gouden tijd ook gekend. Kennen ze nóg en huldigen onze groote mannen en vrouwen, die daden mogen verrichten, waar de gansche wereld op ziet. Jammer, dat er jniet één Nederlander aan boord van de «Norge* was. Maar de wereld is nog groot en de gelegenheid, om zich te onderschei len niet gering. Moge daarbij 't oog niet uitsluitend gericht zijn op de «dingen die gezien worden«. Maar moge met name ons christenvolk wedijveren om groote daden te doen ter uitbreiding van het Koningkrijk Gods en zielen, mocht bet zijn volkeren, als middel in Gods hand, over te brengen uit de duisternis tot het Koninkrijk des Lichts 1

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4