Mijnhardt's Gemeenteraad. Herk e» School. ipotohandel fteclame-Mededeelingen. Laxeertabletten it 44 - Rotterdam 40 cent per rege). werken bij onregel- matigen stoelgang zonder kramp of pijn. Doos 60 cent oij Apoth en Drogisten om zich tot dien nijveren stand te kunnen opwerken, indien de voorwaarden daarvoor hun kon worden geboden. De Regeering, van hoe goeden wil ook, kan hierbij wel steunen, maar, daar het eene taak geldt, waarvoor veel kennis van perso» nen en plaatselijke omstandigheden eisch is, de volbrenging daarvan zelf niet op zich nemen. Hier is er plaats voor een nuttige en vruchtbare samenwerking tusschen de Regeering en het particulier initiatief. Uit den aard der zaak heeft de voorbe» reiding en het overleg om eene goede rege» ling te treffen, tijd gevorderd. Meer dan een geheel jaar is er gearbeid, om in samen» werking met het desbetreffend Ministerie tot eene opening van dezen w eg te geraken Thans is het doel zoover genaderd, dat de Regeering den steun in uitzicht heeft gesteld, die noodig is om het 19de Artikel van ons Program van Beginselen, voor de Drentsche werkeloozen in de practijk te brengen. Deze gunstige beschikking heeft ons geleid tot oprichting eener vereen, die wij, naar den stichter der A.«R. Partij »Groen van Prinste» res»stichting meenden te mogen noemen. Het zal nu de taak zijn van onze Antirevo» lutionairen in den lande, te toonen, dat het hun ernst is met de toepassing van dit 19de Artikel, door daarvoor een klein offer te brengen. De A.tR. Partij heeft nu de ge» tegenheid om in Zuid-Oost Drenthe een schoon sociaal werk te doen. De Regeering heeft om te beginnen f 50.000 crediet in het uitzicht gesteld, natuurlijk onder voor» waarden, die gezonde credietgeving waar» borgen. En van ons wordt als praestatie van ons initiatief 10 pet. van dat bedrag gevorderd. Als dus de A.»R. Partij f 5000 opbrengt voor onze arme Drentsche broe» ders, dan is er een crediet van f 55.000, waarmede het bestuur beginnen kan om voor een aantal arbeiders een goede toekomst in het uitzicht te stellen. Als deze eerste proef slaagt is daarnevens voor velen bereikt, wat werkeloosheidszorg niet bereiken kan. Hier ligt voor de A.»R. Partij een roeping, welker trouwe vervulling aan haar zelf niet alleen, maar aan het gan» sche Nederlandsche volk kan ten goede ko» men. De Drentsche partijgenooten, die het be» stuur vormen, waarborgen een juiste en practische uitvoering en zorgen er voor, dat elke gulden aan dit doel geofferd, wordt besteedt om menig Drentsch arbei» dersgezin een toekomst te bereiden, waarin zij zich zelf kunnen helpen en voorgoed zullen ophouden op de Regeeringshulp te hopen.» Nu is t woord aan ons A. R. volk. Als dan de roepstem weerklinkt, mannen» broeders 1 om voor dit plan geld te offeren, weet gij voor welk doel het is. Onze Drentsche broeders zijn kloeke man» nen. Zoowel zij, die in 't centrum de leiding hebben, als wie in de venen zelf plaatselijk, reeds véle jaren, met de toestanden op de hoogte zijn. Elke gunning wordt met overleg besteed. En ge ziet, de Regeering is niet karig en hoe meer het volk vóór gaat, hoe royaler zij volgen wil. Lees den brief van Jakobus eens na. En dat gedaan hebbende, och, is een sommetje van f 5000 en nóg een en nóg een, voor onze groep onoverkomelijk werk? Plaatselijk Mieniwe* SOMMELSDIJK. De gevallen van be» smettelijke ziekte diphtheritis, die in deze ge» meente voorkwamen, zijn geweken verklaard. Vorige week werden uit deze gemeente pl.m. 600 H.L. aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. Door een weigering van den motor had de molenaarsknecht van den heer Meijer het ongeluk met zijn auto aan den Stadschendijk beneden aan den dijk terecht te komen. Dit incident liep zonder persoonlijke ongelukken af, doch de auto was belangrijk beschadigd. Zaterdag hield de P.V. »Gevleugelde vrienden» een wedvlucht vanuit Roterdam waarvan de uitslag als volgt is: le, 7e en 8e prijs C. Boeter2e en 3e D. de Baan4e en 5e E. de Lint6e J. Driesse. De duiven wa» ren nam. 2 uur losgelaten, aankomst eerste duif 2 u 30 m, laatste duif 3 u 10 m 2 sec. Het jaarlijks onderzoek der verlofgangers is bepaald op Woensdag 2 Juni, voorm. 9 uur in de bewaarschool. OUDE TONGE. P. Tijl heef. onderhands een tuintje gekocht van L. Boot alhier. P. d. B. had het ongeluk zich zoodanig te branden dat geneeskundige hulp noodza» kelijk was. B. en W. maken bekend dat het sec» retarie geopend is van 9 tot 12 uur O.T., dus van 10 tot 1 uur N.T. Het bestuur van den polder Oudeland maakt bekend dat de rekening over 1925 en de begrooting van stemgerechtigde ingelanden van 5 tot 29 Mei ter inzage ligt. Het bestuur van de Suyspolder maakt bekend dat de rekening over '25 en begroo» ting '26 en de lijst van stemgerechtige inge» landen van 11 tot 25 Juni ter inzage ligt. NIEUWE TONGE. A.s. Zaterdag hoopt de Postduivenvereeniging «De Gevleugelde Bode« alhier, een vlucht te doen houden van Chimay (Afstand 185,503 K.M.) De door den winkelier J. C. Holleman alhier voor reclame beschikbaar gestelde dames» fiets is ten deel gevallen aan de Wed. Klap» muts en H. van Balen. In verband met de in werking treding van den zomertijd is de gemeente»secretarie alhier geopend van 10—1 en van |3-5 uur (nieuwe tijd). Tegen een persoon van hier, is naar men ons mededeelt, proces»verbaal opgemaakt we» gens het rijden met een rijwiel zonder belas» tingplaatje. A.s. Donderdagmorgen zal ter gemeente» secretarie zitting worden gehouden, voor het aanvragen van vrijstelling wegens broeder» dienst. De inspectie van verlofgangers der lich» ting 1914 en 1917, zal worden gehouden te Oude Tonge, op Donderdag 3 Juni a.s. DIRKSLAND. De inspectie over de groot» verlofgangens der lichtingen 1914 en 1917 zal voor deze gemeente alhier plaats hebben in o.l. school op Donderdag 3 Juni a.s. desn.m 1 uur. De muziekvereeniging «Amicitta» behaal» de op het concours te Nieuwerkerk a/d IJssel de 2e prijs in de le afdeeling en de zangver» eeniging »Excelsior« de le prijs in de 2e afdee» ling. De uren van openstelling van de gem. secretarie en van het kantoor van den gemeen» te ontvanger zijn gedurende den zomertijd met een uur verlaat. In de vacature«de Bonte is tot lid der Paardenmarkt commissie benoemd de heerC. den Hollander. HERRINGEN. Uit de rekening en ver» antwoording van den penningmeester van den polder «Oud'Herkingen» blijkt dat de Ont» vangsten en Uitgaven over 1925 resp. bedroe» gen f 6017,11 en f 5984,25. Goed slot f32,86. De aardappelprijzen gaan hier gestadig omhoog, men besteedt voor Red star f 3 en voor Bravo's f 3,25 per 70 K.G. De collecte voor de Bijbelverspreiding heeft alhier opgebracht f 24,48 met hartelijken dank aan gevers en collectanten. Onze dorpsgenoot dhr. A. de Geus is thans belast met de waarneming van het Hulppost» en Telegraafkantoor te Stellendam. STELLENDAM. Tot] bakker der Coöp. Broodbakkerij alhier is aangesteld A. H. Mi» tenweerde uit Asperen. J. van Dam alhier heeft diens woning aan de Molenkade alhier onderhands verkocht aan C. Keijzer. De Muziekvereeniging «de Hoop«, alhier, heeft een uitnoodiging ontvangen om hare medewerking te verkenen tot het houden eener festival te Middelharnis op ongeveer 15 Juli a s. Aan Adr. de Jager alhier is vergunning verleend tot de oprichting van een garnalen» drogerij. Bij publicatie is bekend gemaakt dat degenen, die hun klavers te velde publiek wenschen te verkoopen, daarvan aangifte die» nen te doen bij Notaris van den Berg vóór 26 Mei a s. Ar. van Dam, landbouwer, alhier, heeft zijn landbouwbedrijf onderhands verkocht aan J. C Borgdorff te Den Bommel De vorige week werden van hier verzon» den pl.m. 80 H.L Red star aardappelen. GOEDEREEDE. Voor de herhalingsoefe» ningen is opgeroepen J. Tanis van 5—28 Aug. Regiment huzaren 's»Hertogenbosch. Vorige week zijn wederom 100,000 Kilo» gram gedroogde cichoreiwortelen verscheept. Op het concours te Poortugaal behaalde de zangvereeniging «Goereesch Gemengd Koor» de tweede prijs in de eerste afdeeling met 235 punten, en het muziekgezelschap «Apollo» de tweede prijs in de tweede af» deeling met 276 punten. Tot lid van de financieele commissie van de Bouwvereeniging »Goedereede« is in de vacature»Ds. F. de Gidts benoemd dhr. F. den Eerzamen Jz. OUDDORP. Vegadering van de Boeren» leenbank te Ouddorp op 14 Mei 1926, 's avonds 6 uur in de Oude School. Voorzitter de heer C. Tanis K.Pz., Secre» taris Kl. Wesihoeve Pz. Aanwezig 137 leden. Na opening worden de notulen der v. v. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot stemopnemers worden be» noemd de heeren T. Tanis Tz. en T. Grin» wis Ez. De rekening over het boekjaar 1925 luidt als volgt Ontvangsten. Kas op 31 Dec. 1924 Ontvangen spaargelden Terugbetaalde voorschotten Ontv. in loopende rekening Rente van voorschotten Rente in loopende rekening Provisie en kosten Diversen Totaal Uitgaven. Terugbetaalde spaargelden Gegeven voorschotten Uitg. in loopende rekening Rente voor spaargelden Rente in loopende rekening Prov. en kosten in loopende rek, Diversen Op de reserve gebrachte winst Kas op 31 Dec. 1925 Totaal BALANS. Actief. Kas 31 Dec, 1925 Uitstaande voorschotten Te goed in loopende rekening Totaal Passief. Saldo spaargelden Schuld in loopende rekeninig Winst 1925 Totaal f 798771,50 Rekening en balans worden goedgekeurd Besloten worot de winst toe te voegen aan het reservefonds, dat daardoor stijgt tot f 29499,47. Tot bestuurslide werd herkozen de heerC. Tanis Jz. en tot lid van den raad van toezicht de heer Kl. Westhoeve Pz.. terwijl tot plaats» vervangende bestuursleden worden gekozen de heeren J. Sandifort en J. Breen Pz. Nadat de vergadering gesloten is, wordt het presentie»geld uitgekeerd. Algemeen wordt naar regen verlangd, voornamelijk voor de zandgronden. Het uit» geworpen zaad kan niet ontkiemen, en zoo de p'antjes [even boven den grond zijn, stuiven zij geheel onder en worden weggenomen door de scherpe droogte en den feilen wind, waar» om waarschijnlijk overzaaien noodig wordt. In deze gemeente komen zeer veel ziekte» gevallen voor door influenza enz. Op de Chr. School verzuimen meer dan 100 kinderen. Kl. v. d. B. reed op zijn fiets een hoek om. Van tegengestelde zijde kwam een wagen aanrijden, bespannen met 2 paarden. Door ijlings van de fiets te springen werd voor v. d. B. erger voorkomen, maar de fiets werd door de paarden zoo goed als vernield. Op het concours te Poortugaal behaalde de muziekvereen. den 2de prijs in de vierde afdeeling. Verkeerswenken. Motorrijder en automobilist, spaar uw hoorn niet, doch gebruik hem niet overbodig. Noo» deloos getoeter is niet in het belang van het verkeer, daar gij dan zelf de signalen van anderen wellicht niet hoort. Denk nimmer, dat gij door te signaleeren, volko» men Uw plicht hebt gedaanuitkijken en voorzichtig zijn blijven toch geboden. GEZONDHEIDSRAAD. f 10861,17 f 318875,35 f 45980, - f 743572,03 f 14779,28 f 19706, - f 548,58 f 47,30 f 1154369,71 f 279936,63 f 83565, - f 727802,31 f 26874,51 f 575,96 .f 214,11 f 1648,46 f 5352,70 f 28400,03 Hl 54369,71 f 28400,03 f 294065,- f 476306,47 f 798771,50 f 722851,70 f 70151,68 f 5768,12 VERGADERING van den Gemeente» raad van NI EU WE TONGE op Vrij» dag 14 Mei des nam. 2 uur. Afwezig was de heer Holleman. De vergadering wordt door den burge» meester, den heer Sterk met gebed geopend, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is de begrooting der gezond» heidscommissie zetelend te Middelharnis, waar» uit blijkt dat deze gemeente over dit jaar moet bijdragen f 62,27. Het vorige jaar was dit f 59,—. De heer D. BREESNEE (Lib.) wijst er op dat enkele leden dezer commissie een soort «studiereis» gemaakt hebben naar een confe» rentie te Groningen. Deze reis heeft verbazend veel geld gekost. Spr. vindt het een schandaal det deze heeren op kosten der gemeenschap zulke dure reizen maken. Wanneer zij willen uitgaan moeten ze dat uit eigen zak bekostigen, maar niet de gemeenschap er voor spannen. Spr. laakt hun houding hier in het openbaar en wenscht zijn bezwaar genotuleerd te zien. De VOORZITTER zegt dat eerst eens onder» zocht zou moeten worden hoe lang die heeren zijn weg geweest en de nota gespecificeerd moeten zien, dan zou men beter kunnen be» oordeelen. De heer D. BREESNEE vindt dat men voor f 10,— per dag fatsoenlijk logeeren kan. De heer A. C. BREESNEE (A.R.) vraagt of die reis naar Groningen wel eenig doel en zin gehad heeft. Welk nut vloeit er uit voort voor ons eiland? De VOORZITTER antwoordt dat dit aan de beoordeeling der gezondheidscommissie zelve is overgelaten. De heer L). BREESNEE zegt dat de ge» zondheidscommissie weinig beteekent. Er zijn te Nieuwe Tonge vele toestanden die niet deugen en waar de gezondheidscommissie noodig zou moeten ingrijpen. Maar ze doet er niets aan. Spr. weet eigenlijk niet wanneer de gezondheidscommissie ooit nuttig geweest is. In ieder geval is het in de heeren zeer te laken dat zij gelden der gemeenschap bestee» den voor oogmerken die met het doel der commissie niet strooken. Wanneer de heeren willen uitgaan moeten zij dat op eigen kosten doen. De heer DORST (A.R.) herinnert zich dat zich voor ongeveer 12 jaren een dergelijk geval heeft voorgedaan. Spr. meent dat het toen Ooltgensplaat geweest is die er aanmerking op gemaakt heeft. Ged. St. hebben toen de ge» zondheidscommissie natuurlijk wel gelijk ge» geven, maar de commissie werd toch gewaar» schuwd dat zoo iets in de toekomst niet meer moest voorvallen. De begrooting der gezondheidscommissie wordt hierop goedgekeurd. De VOORZITTER maakt melding van een paar processen»verbaal van de opname der boeken en kas van den gemeente»ontvanger. De begrooting van het vleeschkeuringsbe» drijf dienst 1926 wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt de leges» verordening aangevuld met de bepaling dat voor het afgeven van bewijzen van Neder» landerschap voortaan niet meer 20 cent maar f 1,— zal gevraagd worden. B. en W. stellen voor een geldleening groot f 7500,— aan te gaan voor de bestrating van enkele wegen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor de maxim um»snel» heid ook geldig te maken voor wielrijders, waartoe wordt besloten. De heer D. BREESNEE wil nog even wachten met het plaatsen der borden. Straks komt er een rijkswet op de maximum»snel» heid en dan is het weggegooid geld. De VOORZITTER meent dat de borden dan toch ook noodig zijn. Besloten wordt een kom vast te stellen, waarbinnen de maximum»snelheid moet wor» den in acht genomen. B. en W. willen beginnen bij het eind van den Molendijk, de Burgemeester»0verdorp straat en de Wentinckstraat willen zij echter vrij houden. Wethouder KROON (Neutraal) is hier zeer tegen. Op die twee nieuwe straten acht spr, het ook noodig. In stemming gebracht wordt het voorstel» B. en W. aangenomen, met de stem van den heer Kroon tegen. B. en W. worden gemachtigd tot wijziging van de begrooting dienst 1926. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Zondag a s. zal in de Ned. Hervormde Kerk alhier collecte worden ge» houden voor de zending onder de heidenen. MIDDELHARNIS.* Zondag a.s. zal in de Geref. Kerk alhier, collecte worden gehouden voor de zending onder de heidenen. Met de Pinksterdagen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier collecte voor de Zending worden gehouden. DIRKSLAND. In verband met de invoering van den zomertijd zullen de godsdienstoefe» ningen in de Ned. Herv. Kerk alhier aan» vangen des v.m. om 10 en des avonds om 6 uur. Voor den nieuwen cursus op de bijz. school zijn 38 en op de o. 1. school 29 leer» lingen toegelaten. GOEDEREEDE. De bijzondere collecte voor de Drentsche verveners heeft f 133,95 opge» bracht en bovendien werd voor de Kerk f 205,52 opgehaald. Eerste Pinksterdag zal er des voorm. een collecte worden gehouden voor de Zending. Zondag e.k. zal er alleen des voorm. kerk zijn vanwege de vacature Ouddorp. OUDDORP. Op de Pinksterdagen zal in de Herv. Kerk gecollecteerd worden voor den Geref. Zendiugsbond, met het arbeidsveld onder de Toradja's, Midden-Celebes. Zendingsfeest op »Beeckestijn« te Velsen. Op het Chr. Nat. Zendingsfeest, dat Woens» dag 7 Juli op het landgoed »Beeckestijn« te Velsen gehouden wordt, zullen als sprekers optreden Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden: welkomstwoordDr. J. Th. de Visser, oud» minister van OnderwijsopeningsredeDr. J. H. J. Berkelbach van de Sprenkel, pred. te Rotterdam «Huisgenooten Gods«Dr. K. J Brouwer, Zehdingsdirector«Van vrijheid en heilige banden»de heer O. E. van der Brug, zendeling»leelaar te Poerwakarta (West» Java «de ziftende satan» Dr. F. J. Fokkema, rector der Ned. Zend. School: «Zaaien en maaien»Mevrouw A. van Hoogstraten— Schoch te Zeist: «Ideaien en werkelijkheid»; Mejuffrouw A. T. Knuttel, majoor van het Leger des Heils: «De Evangelieprediking in Palestina«; Dr. O. Norel, directeur Centraal Bureau Inwendige Zending »Noord»Holland en de Wereld»Ds. L. D. Poot, pred. te Haarlem«Adeldom en ontadeling« Ds. J. J. Stam, pred. te Rotterdam«Arbeiden en 't niet opgeven«; Dr. H. van der Veen, taal» geleerde van het Ned. Bijb. Gen. op het ter» rein van den Geref. Zend. Bond, Midden» Celebes «De prediking van het Woord Gods onder de Sadan»Toradja's« Ds. G. B. Westen» burg, pred. te Beverwijk: «Het Evangelie en kracht Gods«Dr. M. J. A. de Vrijer, pred. te Amsterdamslotrede. Tucht over bejaarde doopleden. De classis Sneek der Geref. Kerken besloot aan de Kerken in haar ressort het volgende advies te geven 1. Gedoopten, die op volwassen leeftijd door eigen schuld niet komen tot kerkelijke belij» denis en verbintenis, moeten door de Kerk ernstig en bij herhaling daartoe vermaand worden. 2. Wanneer zij aan deze vermaning geen gehoor geven, zal aan de Gemeente mede» deeling worden gedaan van de aanwezigheid van de ongehoorzame doopleden, zonder dat de namen genoemd worden en het verzoek om de voorbede daaraan worden toegevoegd. 3. Bij gebleken hardnekkigheid zal, met of zonder advies der classis, aan de Gemeente de namen bekend gemaakt worden van hen, die dus metterdaad gebroken hebben met de Kerk des Heeren en dat zij niet meer gerekend worden tot de Kerk des Heeren te behooren, nadat hun persoonlijk een zekere termijn is gesteld; hetwelk behoort te geschieden uiter» lijk met hun dertigste levensjaar. Bond tegen.het vloeken. Dezer dagen is de Fond tegen het schenden van Gods heiligen Naam te Amersfoort in jaarlijksche vergadering bijeengekomen. De voorzitter, dr. J. G. Scheurer, sprak in het openingswoord van den zegen Gods over den arbeid van den bond in het afgeloopen jaar en spoorde aan in Gods kracht voort te varen. Uit de v rslagen van secretaris en penning» meester bleek, dat de actie werd voortgezet en uitgebreid. Het huurcontract met de di» rectie der Nederlandsche spoorwegen voor het plaatsen van opschriften op de spoorweg» stations werd wederom verlengd en een con» tract gesloten met het hoofdbestuur der pos» terijen voor de plaatsing van opschriften in de vestibules der postkantoren. Deze doel» treffende actie zal, zoo mogelijk, worden uit» gebreid tot tramwegen en gemeentetrams. De kostelooze verstrekking van opschriften aan inrichtingen van verschillenden aard, fabrie» ken, werkplaatsen, winkels, kantoren enz als» mede van vlugschriften en kaartjes ter ver» spreiding geschiedde. Ook uit Indië kwam aanvraag om dit «strijdmateriaal». Verzoening. 't Was in een onzer groote steden. Ergens in een buitenwijk, met breede lanen, die zich hier en daar verbreeden tot pleintjes me! boomen, alleen of in groepen, waartus» schen banken, meest met rustende wandelaars bezet, is een breed doek gespannen, dat in groote letters zegt «Laat u met God verzoenen 1« Enkele mannen en vrouwen staan er om heenanderen komen daar aanhet geldt hier «evangelisatie»straks wordt door een koortje gezongen en zal een der heeren 't dan verzamelde volkje toespreken. 'n Paar oudjes zitten op een bank. Ze turen al maar naar dat doek «Laat u met God verzoenenl Eindelijk zien ze elkaar vragend aan, zon» der nog iets te zeggen, trachten eikaars ge» dachten van 't gelaat af :e lezen, zooals zulke oudjes dat kunnen doen. D -n, langzaam vraagt de een den ander «Begrijp jij daar nu wat van De vraag is volkomen ernstig gemeend. Inderdaad zijn hier twee menschen, die deze eenvoudige opwekking niet verstaan en in hun lange jaag» en werkleven zoo nameloos ver van het centrum der genade afgekeerd zijn, dat ze, nu ja 1 nog wel een flauw denk» beeld hebben van een goddelijk wezen, maar wat het zeggen wil met God le zijn »verzoend«, dat is hun, zelfs gewoon ver» standelijk gesproken, een raadsel I Moge hun, als ze naar de evangelisatie-rede luisterden, éénig licht in hun ziel zijn opge» gaan Ik vond het in een serieus blad opgetee» kend «naar het leven opgenomen» en heb het slechts op m ;ne manier oververteld. In zichzelf onwaarschijnlijk is 't zeker niet. Inderdaad zijn er in onze, zich nog noe» mende «christelijke» maatschappij breede krin» gen, en die zich, helaas 1 steeds meer verbree» den, waarin men onbedachtelijk nog wel het woord «God» op de lippen neemt, maar ver» der ook niets van het Eeuwig Wezen wéét. En dat niet alleen in de «lagere volkskrin» gen». 't Is al jaren geleden, dat een jongen, 'n schrander uitziende knaap van 12 k 14 jaar met zijn ouders zat aan een table d' höte n een onzer hoofdsteden en zag hoe een dame tegenover hem, vóór ze ging eien, de hand eerbiedig voor de oogen bracht en bad. «Ma I» vroeg hij zacht, op medelijdenden toon, «heeft die dame hoofdpijn?» Hij had in zijn kringen nooit iets derge» lijks gezien. En ook is 't niet alleen in onze groote ste» den zoo. Sinds dien won de evangelisatie alom veld. En gaat het zoo door en verdriedubbelen de christenen hun krachten en gaan ze stel» selmatig te werk, dan kin de kring van hen, die den heerlijken Naam van God en Zijnen Christus niet kennen, zéér klein worden Maar zal het hun zijn tot een oordeel of tót eeuwig heil? Dat hangt er van af, of zij niet slechts met het denkend brein, maar met het dorstend hart het «woord der verzoening» ingedronken hebben. Of ze schuld leerden kennen, doem schuld, die den dood eisebt. Het woord nu kunnen wij spreken, maar het oprechte schuld» besef, dat ten leven leidt, werkt Gods Geest en, daarom 1 laat er veel gebeds zijn voor die verzworven levens, veel gebeds tot Hem, wiens grondelooze barmhartigheid het «weggedre» vene» zoekt. Ds. Schaafsma schrijft in de Geref. Kerkbode der classis Brielle een artikel over Dr. Kuypers gevoelen over den Doop. Inderdaad is dit een onderwerp voor deze streek van groote ur» gentie. Wonderlijke opvattingen over Kuypers standpunt in dit gewichtige stuk onzer be» belijdenis blijken hier te heerschen. Nog zeer onlangs maakten wij dit persoonlijk mee op een kerkeraadsvergadering, toen een der ouder» lingen mededeelde, dat dr. Kuyper een «Room» sche Doop» leerde, n.l. dat alle kinderen die gedoopt zijn zalig worden. Nu nog afgezien van de vraag of dit werkelijk de Roomsche Doop is, blnkt uit dit feit, dat eenige voor» lichting in deze materie niet gelijk staat met het brengen van uilen naar Athene! Wij laten hieronder het artikel van Ds. Schaafsma volgen Dr. Kuypers gevoelen over den Doop. In den strijd over de beteekenis, die in de Geref. Kerken aan den doop wordt toegekend, tusschen ds. Schilder en ds. van der Schuyt, docent aan de Theol. School te Apeldoorn, heeft laatstgenoemde nog weer een brochure in 't licht gegeven, waarin het conflict-Geel» kerken maar gering wordt geacht bij het ver» schil in doopleer tusschen de Geref. Kerken en de Chr. Geref. Kerk. Docent v. d S. laat dus twee mogelijkheden openóf de zaak van dr. G. is van weinig belang, en 't is ongehoord dat juist deze zaak zooveel aandacht trektóf dr. A, Kuyper was zulk een ketter, dat bij hem vergeleken de opvattingen van dr. G., ook al deelt hij ze niet, slechts kinderspel zijn. In datzelfde oude dictaat, waar ik reeds een en ander aan ontleende, als niet verouderd, komt ook een paragraaf voor over den Doop. Daar dit gegeven werd op de laatste colleges in 1901, kan het beschouwd worden niet als een gevoelen dat in bepaalde omstandigheden eens werd geuit, maar als de resultante van al die jaren nadenken en uitvorschen inzake den Doop. We leggen het onveranderd weer voor onze lezers neer, en vragen hen te oor» deelen of de opvatting van wijlen dr. A. Kuyper al of niet in overeenstemming is met Schrift en Belijdenis. «Over den H. Doop met name als kinder» doop, bestaat onder ons tweëerlei gevoelen. Eenerzijds is men van oerdeel, dat de Doop uitsluitend symbolische en stichtelijke betee» kenis heeft, in zooverre het water afbeeldt de afwassching der zonden, en in zooverre de belofte door God Drieëenig ons in den Doop bezegeld en anderzijds de beloften door ouders en getuigen bij den Doop afgelegd, op de opvoeding van de gedoopten zeiven van in» vloed kunnen en behooren te zijn. Van de zijde der ouders in verband met de Christelijke opvoeding van den gedoopte, en voor den gedoopte zelve, in zooverre hij in de herin» nering een roepstem blijft tot bekeertng en he'digmaking. De vraag, wie men al dan niet doopen zal, wordt op dit stai-i-"-* a ...n-n iiitlI'aS 9 X 12 17,-. 4-deelig koperen x 12 10,80. Filmpahs 9 x 12 11,15. 'apïer filmpakken onbeschadigd. g.vonden. Met net genaaevernono woiu, dit standpunt niet dan in den zin van een uitwendig genadeverbond gerekend. Anderzijds wordt staande gehouden dat de Doop een sacrament is, en diensvolgens naar luid van onze Formulieren van Eenigheid strekt om het geloof te sterken, weshalve ook de Doop alleen daar kan bediend worden, waar het geloof hetzij potentieel, hetzij ook actueel geacht wordt aanwezig te zijn. Diens» volgens oordeelt men dat de volwassenen te doopen zijn op belijdenis van hun geloof, in zoover er noch in die belijdenis, noch in hun wandel aanleiding bestaat, om aan het werkelijk aanwezig zijn van het geloof te twijfelen, zonder evenwel dat de Kerk deswege zich inbeeldt de oprechtheid van dit geloof met zekerheid te keuren. Voorts dat de Doop te bedienen is aan kinderkens geboren uit ge» loovigen, dit laatste woord genomen in gelijken zin als boven is aangeduid. De autoriteit hiertoe ontleent de Kerk aan den regel des Verbondsdat het niet alleen de geloovigen, maar ook hun zaad insluit, maar zonder dat daaruit volgen kan, dat de Kerk voor alle in het Verbond geborenen instaat, dat ze metter» daad tot de uitverkorenen behooren. Dit kan de Kerk niet doen, zoo ten opzichte van de kinderen als van de volwassenen, en evenmin bij den Doop, als bij het H. Avondmaal, en ze laat zich daarom leiden, niet door een kennisse des harten, die ze niet bezit, maar door den regel die in de H. Schrift voor het Verbond gesteld is Dit laatste doet ze echter niet alsof het Verbond hier .alleen formeel en uitwendig ware te nemendan toch zou het wezen van het sacrament te loor gaan. De belijdenis dat het zaad der geloovigen tot het Genadeverbond behoort, moet derhalve in dien zin worden verstaan dat dit zaad, hier wat den regel aangaat, te beschouwen is als begiftigd met een potentieel geloof, dat alsnu door het sacrament gesterkt wordt. Uit dien hoofde belijdt de Kerk, dat de kinderen der geloovigen, hoewel in zonden ontvangen en geboren, nochtans als in Christus geheiligd tot den Doop worden gebracht, en alzoo zijnde leden Zijner gemeente behooren gedoopt te wezen, iets wat vanzelf uitsluit, dat ze in den Doop niet meer mogen beschouwd worden ais dood in zonden en misdaden en dus buiten genade zijnde, maar dat ze gedoopt worden als reeds begenadigden, d.i. als de zoodanigen die den eersten aanvang der wedergeboorte reeds deelachtig zijn. Op dit standpunt alzoo velt de Kerk geen oordeel, erkent veeleer dat blijkens de uitkomst vele gedoopten, zich van achteren deden kennen als personen die buiten Christus staan, en stemt evenzoo toe, dat God ook hier de Vrijmachtige blijft om, zoo dat het Hem believen kan, de wedergeboorte naar Zijn welbehagen, voor, onder of na den Doop tot stand te brengen, maar overmits de Kerk geen kennis of keur des harten bezit, kan zij niet anders dan naar den regel des verbonds handelen, en hierin ligt vanzelf, dat hetgeen de aanhoorigheid tot het Verbond insluit, ge» acht wordt in het te doopen kindeke aanwezig te zijn.« Bond van J.V. op G.G. De Ned. Bond van J.V. op G.G. hield zijn huishoudelijke jaarvergadering j.l. Woens» dag in «Bellevue« te Rotterdam. Deze bijeen» komst werd op gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer A. Zijlstr», waarna de beide eerste coupletten van het Bondslied werden gezongen. Na breedvoerige discussie werd besloten de eerstvolgende bondsdag te Leeuwarden te houden. Hierna waren de ingekomen voorstellen aan de orde. Het eerste voorstel van de J V. «de Zaaier» te Kralingen betreffende de redactie van het Jongel'ng blad, werd na breedvoerige bespre» king ingetrokken. Eveneens het tweede voor» stel van deze vereeniging betreffende toezen» ding van het orgaan aan alle aangesloten Vereenigingen. De voorstellen omtrent de candidaatstelling voor het Bondsbestuur ko» men thans aan de orde. Hier waren 4 voor» stellen en een amendement en wel twee van de J.V. Paulus te Delft, een der vereeniging «Bidt en werkt« te Rotterdam, een van het Bonds, bestuur en een amendement van de Zuid» Holl. afdeeling. Na breedvoerige besprekingen werden de voorstellen van het Bondsbestuur aangenomen. Het eerste voorstel van de J.V. Faulus te Delft betrof een commissie v. con» jrole op den penningmeester Dit voorstel

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2