Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. m eo 2i-?3 IN HOC SIGNO VINCES No. 3225 WOENSDAG 19 MEI 1926 41STE JAARGANG Ie Kinderen Kloosterb&l&em 1 W. BOEKHOVEN £ON£N Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers -f? Land- en Tuinbouw. hebben altijd wa/V heelt alle wonden Ie 270 I I.75 f IJ5 f 2.30 koperen ga 12 11,15. f Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent Mj vooruitbeiallng. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 0!% c Rood Ia penj wralitelt "Van betrouwbare zijde*. In het blad van den heer Kersten De Banier komt de heer Kuyk van Amsterdam terug op hetgeen wij schreven naar aanleiding van den laster, die deze heer verspreidde over de oplaag van ons blad. Aan het slot van onze driestar schreven wij n.i wcieii Qie wuivcnuc pmu lokkelijke Damascus er van, dat zich daar baadt in al den overdaad van haar weelderige natuur Wat weten ze allen van die schrijnende nachtzijde van dat lachende Naaman.Jeven Is er in Damascus één grooter dan Naaman Is er één levensbeker met meer overda« digheid volgeschonken De heer Kuyk schrijft thans: «Wat hiertegen in te brengen? Desgevraagd, gewerd ons van betrouw» bare zijde een rapport, hetwelk wel een beetje anders luidde. Wij kunnen dan ook aan het verzoek van de "Al. en Sbniet voldoen. Van één plaats op Flakkee ontvingen we de verzekering dat van de ongeveer 80 abonné's van voorheen, de "Al. en Sb.* er nu nog ongeveer40 heeft. Uit andere plaatsen ontvingen we be» richten, dat »verscheidenen« of «niet wei» nigen« bedankten. De »M. en Sb.« moet nog maar eens overrekenen.» En even verder schrijft de heer K. Maar en hier durfde de M. en Sb. den nadruk niet te leggen wij wilden juist eens aanwijzen dat bij die groep neutrale» kranten«lezers een aantal oud»lezers van de M. en Sb. waren. Vele liberalen, ook Room» schen (pas nog gewerd ons het bericht dat in een klein plaatsje een 50»tal bedankten) en ook S,G.P«ers. (In een persoonlijk schrijven dat wij van den heer K. dezer dagen ontvingen bericht hij ons dat het getal 50 een zetfout was en dat door hen 20 geschreven was. De heer K. beloofde in het eerstvolgende nummer van De Banier een verbetering te zullen doen opnemen j et geen hij ook gedaan heeft.) Hier hebt gij nu weer een van die miserabele inkleedingen waarvan de laster zich bij voor» keur gaarne bedient. Uitdrukkingen als«Naar men verneemt* «van bevoegde zijde vertelt men ons« enz., zijn zoo geliefd om berichten van verdachte kwaliteit, toch maar te kunnen lanceeren, zonder ter verantwoording geroepen te kunnen worden Sommige bladen houden er een stereo» type «bron vermelding« op na (denk slechts aan de uitdrukking in een bekend dagblad «van Gereformeerde zijde«) om van uit een schuilhoek, zelf goed verborgen, de giftige pijlen van laster en verdachtmaking welgericht af te schieten op personen en richtingen die men niet goed gezind is. De heer Kuyk blijkt zich niet te hoog te achten deze minderwaardige wijze tot de zijne te maken. Bij hem heet het«Desgevraagd, gewerd ons van betrouwbare zijde.* Mijnheer Kuyk kom eens uit Uw sluip» hoekje 1 Wees eens een man en vertel ons eens Wie is die »betrouwbare« zijde, opdat wij deze eens in het licht kunnen stellen als van 2eer onbetrouwbare zijde I Van alles wat de heer Kuyk van die «ver» trouwbare zijde« verneemt is niets, maar dan ook absoluut niets waar 1 Al die cijfers die genoemd worden berusten op louter fantasie. De actie der S. G. P. heeft ons geen abon» ne s gekost Ten gerieve van den Heer Kuyk noemen wij de 2 plaatsen op Goeree en Over» flakkee waar de S. G. P. haar kracht zoekt, Herkingen en Ouddorp. Wij nemen de perio» de waarin de S. G. P. de felste actie voerde 1 Mei 1924 1 Mei 1926. In dezen tijd klom onze abonnementental te Herkingen met 25 en die te Ouddorp met 32 betalende abonné's Dit zijn de feiten. En wie zich als serieus mensch hiervan overtuigen wil, richte zich niet tot een «betrouwbare zijde* maar kloppe eens aan bij ons bureel zelve. De administratie zal hem gaarne inlichten. Laten wij den Heer Kuyk nog mogen mede deelen, dat er geen enkele plaats op geheel Flakkee te vinden is waar ons blad slechts 40 abonné's telt. Ook hier is de laster aan het woord. Wij kennen geen enkele periode waarin ons blad «verscheidenen* of «niet weinigen« Sonne's verloor. Wij mogen toch niet veronderstellen dat de wensch de vader der gedachte is, bij den heer K. of zijn «betrouwbare* vrienden? Wij zullen het hierbij laten. Wanneer de Heer Kuyk iets te zeggen heeft kome hij met open vizier, op dat ieder be» oordeelen kan wie de -"betrouwbare zijdeis. Wie betaalt Wie betaalt de staking in Engeland? Ja, het geheele Engelsche volk. Als straks de groote afrekening is opge» maakt en er zóóveel en zoovéél millioen tekort moeten worden bijgepast door nieuwe belas» tingen, dan betaalt een iegelijk mee. Maar dat bedoelen we nu niet. 't Ergst betalen de arme stakkers het, die door vermindering van werkgelegenheid niet meer op hun oude plaatsen kunnen terugko» men, want zooveel weten wij ook wel van zoo'n staking af, er vallen altijd slachtoffers. Allerlei zaken kregen een knauw. Die ze niet direct te boven zijn. Sommigen maken van de gelegenheid ge» gebruik om zeer lastige elementen thans kf te schuiven, wat anders zoo moeilijk gaat, thans moesten de Vakvereenigingen, let daar op) zich onvoorwaardelijk overgeven. Is 't wonder, dat tai van arbeiders morren en zeggenEr wordt beschint bij ons, over ons, maar zonder ons 1 Er is hun niets gevraagd. Er is over geen staking gestèmd. Er kwam eenvoudig van »bovenaf« 't bevel Staken 1 En zij hadden te gehoorzamen. Is er eigenlijk wel zwaarder tyrannie denk» baar, dan zóó al is 't dan door eigen gekozen besturen en wat is dat voor den enkeling niet nog vaak 'n paskwil 1 in den strijd gedre» ven te worden, die des arbeiders socialen on» dergang beteekenen kan Leerzaam op allerlei terrein. De Engelsche staking is leerzaam. Ook voor het terrein der politiek. Bij ons is het zoo, ai blijft de Coalitie ge» broken, dat de scheidingslijn tusschen de par» tijen toch loopt langs religieuze lijnen. In Engeland is dit zoo niet. Neem b.v. den Roomsch katholiek. Hij vormt temidden van het Engelsche volk een minderheid, die echter nooit heeft beproefd met een eigen politiek program naar voren te komen. Bij elke partij waren katholieken. Zij zijn er bij de conservatieven. Zij zijn er bij de liberalen. Zij zijn ook bij de sociaal democraten. Het verschil in godsdienst, zoo werd in Engeland geleerd, behoefde geen scheiding te te maken tusschen de politieke partijen en we voegen er dadelijk aan toe, dat ook de houding der partijen tegenover den godsdienst in den regel van veel waardeerinó getuigde. Nu echter werd het anders. Nu ziet ook de hoogste geestelijkheid in, dat met deze staking begins,Jen in het nauw komen, die ook aan de roomschen dierbaar zijn. Zoo heeft j.l Zondag Kardinaal Bourne tijdens de hoogmis een krasse preek gehouden in de Westminster kathedraal. Hij heeft zich daar uitdrukkelijk tegen de algemeene staking verklaard, waaraan volgens hem geen enkel roomsch katholiek behoorde mee te doen. Zij was een directe uitdaging van het wet» tig gezag. Zij was een zonde tegen de ge» hoorzaamheid, die men aan God verschuldigd is en alle katholieken waren volgens hem verplicht, de regeering te steunen. Tot dusver Kardinaal Bourne. Na zulk een uitspraak, zal hij voortaan zeker niet kunnen volhouden, dat de gods» dienst buiten de politiek staat. De Noordpool bereikt. Niet voor 't eerst, als men weet. Reeds ettelijke jaren terug werd er door Peary de vlag geplant. Maar hij ging met sleden en honden. Nu zou het met een vliegtuig gaan. Of eigenlijk, meende elk, met het luchtschip van Amundsen. Maar de verrassing bleef niet uit. Maandag opeens het bericht, dat eenAme» rikaansch marineman in zijn fokker was gaan zitten en in lS'/2 uur van Spitsbergen naar de Noordpool en terug gevlogen was. Als sport was het een belangrijke prestatie. Voor de wetenschap zal zij weinig hebben opgeleverd, en kan van de expeditie van Amundsen heel wat meer worden verwacht, als zij slagen mag. Wel is in het jaar 1926 de aandacht op de Noordpool gevestigd. Niet voorspoedig. Men kan niet zeggen, dat de heer Lingbeek tot nog toe erg voorspoedig is in de Tweede Kamer 1 Misschien ziet hij daarin juist wel een bewijs, dat hij op den rechten weg is en dan is dit voor hem een troost. Hij wou van min. De Geer geld hebben. Niet voor zichzelf, dat is duidelijk, maar voor een predikantsplaats te Amsterdam over het IJ. Doch hij kreeg weinig hoop. Voorhands was de minister niet van plan van de tegenwoordige gedragslijn af te wijken, en dit gaf al weinig hoop 1 maar bovendien, zei min. De Geer, heb ik gehoord dat wanneer daar 'n predikant noodig is, de gemeente man genoeg is, om 't zelf te doen. Voor ds. Lingbeek een krasse les. Hij wil er de Overheid maar vóórspannen. Neen 1 zegt min. De Geerwe gaan nu es niet beginnen met te spreken over de taak der Overheid, maar over die der Gemeente en haar taak is het zeer zeker om het uiterste te doen, zelf haar predikant te bekostigen. We kunnen ons natuurlijk zeer wel bij min. De Geer aansluiten. Alleen gaan wij nog wat verder. Ook als de gemeente te zwak is, om zelf een eigen predikant te bekostigen, behooren goede gemeenten in de omgeving te hulp te komen, om dan te zien of men met elkaar tot de aangegeven som komen kan. Dat is «het particulier initiatief Neen, dat behoort tot de gemeenschap der heiligen, opdat uit den overvloed der eene gemeente het gebrek der andere moge worden vervuld. V Eenheid van inzicht. De «Standaard« wees er dezer dagen nog eens op, dat er een zeker verschil bestaat tusschen de leden der A.R.»fractie en de voor» naamsten der Partij in den lande over het Militaire Vraagstuk. Allen zijn ze 't er over eens, dat vóór alle dingen we een behoorlijke weermacht moeten hebben. Allen zijn ze 't er over eens, dat ook bij Oorlog en Marine zooveel het kan zou moeten bezuinigd worden. Maar nu is de vraagwat kan bezuinigd worden en hoe ver kan dit gaan Daarover zijn niet allen 't eens. Men zou zelfs spreken van een «Colijnsche koers*, en zelfs min. De Geer was éven on» vriendelijk genoeg om dien term te gebruiken, waar tegen over dan een «andere* koers zou staan. Die benaming verwerpen we beslist. Den naam Colijn laten we niet gebruiken, om daarmee 'n wig te drijven in onze partij. Trouwens, zoo'n vaart loopt dit niet. 't Verschil gaat n.l. niet diep. D.w.z. dat het zich niet in de lengte, breedte en diepte der onderscheiden lagen onzer partij verbreidt. 't Is een zuiver technische kwestie. Waarvan wij dit vragen, dat de heeren nu niet al te zeer op hun eigen militair stok paardje rondrijden óók niet dat de een voor den ander vluchten zal, maar wèl, En met aandrang: Dat de mannen»broeders, die bij deze zaak betrokken zijn die er kennis van hebben die deskundig zijn, binnenskamers tot samen» spreking komen, En tot eenheid geraken Zónder dat ze precies afmeten wie dan 't meeste van zijn eischen vallen liet. Als ieder zoo ver gaat als het maar mogelijk is, dan komen de heeren reeds daardoor zeer dicht bij elkaar 1 En daar wacht ons volk op. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft Mei). Nadruk verboden. De stal is nu geheel ontruimd en krijgt een schoonmaakbeurt. Alles wordt gereinigd niet enkel de vloer en de muur, welke laatste één of tweemaal gewit wordt, maar ook de ligplaaats, als deze verhard is, de drempels langs de ligplaatsen en de staanpalen. Eerst wordt alles van mestdeelen gezuiverd, daarna volgt een bewerking met borstel en een creo» lene»oplossing. Alle deeltjes van den stal, alle hoekjes moeten aan de groote schoonmaak worden onderworpen. Heeft men nog een ouderwetschen potstal, verzuim dan niet de reiniging der grondhouten en van de onder» ste muurgedeelten. En ook niet de ontsmetting van den stalbodem zelfl Want geschiedt die ontsmetting niet, dan krijgt men allicht een gevaarlijke besmettingshaard, een broeinest van verschillende ziekten, alsmond» en klauwzeer, besmettelijk verwerpen e. a. Radi» caal gaat men te werk als alle mest wordt uitgehaald, de bodem wat wordt losgemaakt met genoemde ontsmettende oplossing wordt behandeld en daarna bestrooid met zuiver iecSantg-iededeeiingsn. 40 cent per regel. Zorg daarom altijd Akker's Klooster- balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten. wit zand. Zoo'n werkje geeft genoegen en voldoening. Varkenshouders moeten er nu weer op be» dacht zijn hun varkens te laten inenten. Dit dient tijdig te geschieden. Het is namelijk al eens gebeurd, dat er momenteel niet voldoen» de serum ter beschikkin gwas. Het verdient aan» beveling, dat de landbouwers in een plaats in deze samenwerken, d.w.z. zich opgeven voor een gelijktijdige en collectieve inenting. Dat is voordeeliger. We geven dit aan bestu» ren van plaatselijke vereenigingen in over» weging, zij kunnen daartoe in overleg treden met den betrokken veearts. Deze wijze van handelen wordt reeds hier en daar, b. v. in GroniDgen en Drenthe toegepast. Vooruit» zien is voor ieder gewenscht, niet het minst voor den landbonwer. Voorzorg is voor hem van groot belang. Heeft hij een rustig unr, een vrije halve dag, dan laat hij zijn gedach» ten gaan, wat in de komende dagen en weken dient te gebeuren en wat alzoo daarvoor noodig zal zijn. En zoo denkt hij nu reeds aan den komenden hooi- en oogsttijd, en drage zorg, dat voor dien de gereedschappen, de wagens en karren en tuigen enz. worden ge» inspecteerd, opgeknapt, vernieuwd, zoo noo» dig, vervangen. Men is dan straks klaar, heeft geen oponthoud en voorkomt zooveel moge» lijk ongelukken. In den tuinZie nu geregeld uw asperge bedden na, als ge die hebt eiken dag. De kweeker»handelaar doet het dagelijks minstens tweemaal, omdat de asperges, als ze maar kot t aan het licht zijn blootgesteld, blauw worden de kleur is er af en de handelswaarde is dan minder. In uw meloen- en komkommerbakken zijn al jonge vruchten, waar vroeg in gewerkt werd, zijn ze al vrij groot. Daar kan het «in» nijpen* geschieden, wat men doet op een paar bladen boven de vrucht. Door deze be» werking wordt aan de vrucht meer voedsel toegevoerd. Wie in zijn bakken de combina» tieteelt van sla, wortelen en bloemkool heeft toegepast zal nu de bloemkool wel kunnen snijden en de wortels zoetjes aan kunnen op» ruimen om aan de bakken een andere be» stemming te geven. In den kouden grond gaat men voort met boontjes potenhet gevaar voor nachtvorsten is nu vrijwel geweken hoe warmer het weer des te voorspoediger is de groei en hoe minder last men van «kwade harten* zal hebben. Ook voor het zaaien van postelein is het nu, als het weer mild is, de beste tijd. Men houde den grond vochtig of beschaduwe het bed. Zaai vrij dik, anders krijgt ge dikke stengels. Het onkruid groeit nu natuurlijk ook al op zijn bester dient dus ijverig te worden geschoffeld, gehakt en geharkt. Misschien vindt men dit vervelend, maar het is allesz;ns loonend. En bij goed onderhouden van groenten» en bloembedden loopt men met plezUr door zijn hof. Het schoffelen heeft bovendien nog ten doel de bovenlaag van den tuingrond los te maken dit heeft het gunstige gevolg dat sterke uit» damping wordt tegengegaan, het gewas niet zoo spoedig verdroogt. Dit is juist het tegen» overgestelde van hetgeen velen meenen, n.l. dat de grond door het schoffelen zou uit» drogen. Dc hak doet dienst, in plaats van den schoffel op zwaren grond, waarvan de bovenste laag te hard wordt, zoodat de schof» fel er overheen zou glijden. Het hakken ver» kruimelt de aarde en voorkomt ook hierdoor te sterke uitdroging. Na het schoffelen of hakken wordt het losgemaakte onkruid bijeen geharkt, nadat men het eerst door zon en wind heeft laten verwelken en opdrogen. Dreigt er regen, dan harke men e.rder, an» ders zou het blijken dat men vergeefschen ar» beid zou hebben -verricht. Ook schoffelen en harken, hoe eenvoudig deze werkjes ook lij» ken, moeten geleerd worden. Vooral als de grond hard is, op paden b.v. zie men goed toe, niet alleen den kop der onkruid» plantjes af te stooten en de worteltjes te laten zitten dan staat na enkele dagen het onkruid weer lustig te groeien En het harken ge» schied met losse handde oppervlakte mag geen hoogten of laagten vertoonen, doch moet gelijk zijn. Onze bloemperken krijgen nu hun zomerbeplantingDe meeste bloemplanten blijven in de potten, welke men ingraaft tot de bovenrand gelijk komt met den grond. Het meeste effect geeft in den regel een of slechts een paar bloemsoorten op een perk een enkele soort omgeven door een rand van een andere soort, b.v van bontbladerige plan» ten, moge volgens sommigen stijf en ouder» wetsch zijn, het is zeker niet leelijk te noe» men. EEN MOOI PLAN. [Groen van Prinsterer»Stichting.] Reeds in het jaar 1924 werden door onze Kamerclub enkele leden afgevaardigd, om een onderzoek in te stellen naar de droeve toestan» den in Z. O.eDrente. Het resultaat is bekend. NL 't resultaat vac het onderzoek. Er heeft over Drenthe zóóveel in de kran» ten gestaan, dat niemand er onwetend van kan zijn en onze mannen brachten dan ook een allerdroevigst rapport uit. De vraag, die telkens rijst, is dezeVie brengt hulp Nu hadden onze mannen allerminst opdracht gekregen, om een plan te ontwerpen, dat alge meene hulp brengen zou. Maar zij waren tot de overtuiging gekomen, dat er onder die armsten»der»armen, nog groot verschil van bevolking is. Daar zijn er, waar alle fut uit is. Doch daar zijn er ook, die met flinke men» schenhulp en onder Gods zegen er bovenop te brengen zouden zijn, zoodat ze, onder be» hoorlijk toezicht van een bepaalde stichting zich zouden kunnen opwerken tot kleine keu» terboertjes, en hooger op. En, nu maar net zeggen zoo 't is De ervaring heeft, evenals bij de Landver» huizing geleerd, dat de leden van éénzelfde geloof in zulke zaken 't best met elkander opschieten. Geen socialisten b.v. en antirevo» lutionairen door elkaar in éénzelfde stichting opnemen. Laten de eersten b.v. op dezelfde wijze een P. J. Troelstra»stichting beginnen en de Regeering zal hen ongetwijfeld op dezelfde wijze willen helpen, als ze 't ons wil doen. De «Standaard* heeft in een uitvoerig hoofd» artikel heel de zaak van deze Groen»van»Prin» sterer»stichting uiteengezet. We nemen er hier eerst een stuk van over. «Er zijn onder de Drentsche werkeloozen gezinnen, die geschikt zijn voor een zelf» standigen arbeid in groenteteelt of landbouw Er zijn daar mannen met groote werkkracht, met ijver en met verstand, die, als de moge» lijkheid geopend kon worden, zichzelf blij» vi.nde bestaansvoorwaarden zouden kunnen scheppen. Daarbij komt, dat er in Zuid-Oost» hoek van Drente ook gronden zijn, die onder noesten arbeid gedwongen kunnen worden tot de voortbrenging van het brood, dat de mensch, naar Gods ordinantie, in het zweet zijns aanschijns eten zal. Het onderzoek, door de Antirevolutio» naire, Kamerleden ingesteld, leidde tot de overweging, dat in dezen weg voor menig degelijk arbeidersgezin, dat nu gere» geld onder werkeloosheidszorg valt, blijve-i» de uitredding te vinden zou zijn. Voor vele dezer menschen kan eene betere toekomst geschapen worden, indien zij aan een stuk grond en een bedrijfskapitaaltje geholpen konden worden onder voorwaarden, die uit» zicht, kunnen openen, dat zij door trouwen ijverigen arbeid zich een vruchtbaar eigen erf verdienen. Daar mede zouden zij voor» goed uit de rijen der werkloozen verdwijnen en blijvend arbeid gewinnen, die een eerlijk stuk brood bereidt, en worden opgeheven in de burgerschap, die niet slechts geleerd heeft zichzelf te helpen, maar, zooals in ons huwelijksformulier staat geschreven, ook nog iets over «om aan de nooddruftigen mede te deelen.« Onder de Drentsche arbeiders zijn er velen die gaven en krachten hebben ontvangen d l

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1