De siahinp in Engeland Drie Bladen. Zaterdag 8 Mei 1926. ISIo. 3222. tweede blad. AnandeitjesI pudding jf Kerk eti School. Dit nummer bestaat uit Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. Doe er wat Kloosterbalsem op Leest de Advertentie van C amp f en's Stoffeerder!! Reclame-Mededeelingen. Onverdacht getuigenis. Wethouder Wibaut, te Amsterdam, is geen »man»van*óns«. Ais bij zich dan uitlaat over de Bioscoop behoeft niemand te vreezen, dat hij onwille» keurig onder puriteinschen invloed zou staan. Nu kwam die bioscoop ter sprake. Een vrij sterke aanval werd op den wet» houder gericht, die ten doel had de vermake» lijkheidsbelasting, die naar men zeHe, ook en vooral de bioscoop drukte, te verminderen. Wibaut wou er niet van weten. Toen werd ook tegen hem de »Cultuui« te hulp geroepen De bioscoop was zulk een gewichtig cultuur* orgaan; 't bewees als middel tot cultureele ontwikkeling zeer goede diensten, enfin, men ként het liedeken en de wijs. Wibaut moest er niets van hebben. Zijn antwoordt is het onthouden waard. «De bioscoop zeide hij zou een goed cultuur*orgaan kunnen zijn, maar zij is het thans niet. De toestand is thaDS zoo, dat films, waaraan men cultureele waarde niet ontzeg* gen kan, het in de waardeering der massa moeten afleggen tegen films, die elke cultureele waarde missen. Zoo niet erger 1 Het is alleszins juist. Maar als getuigenis van deze zijde van des te meer waarde. Een kruistocht gewenscht. De heer mr. H. v. d. Vegte, minister van Waterstaat, was. sinds lange jaren Gedeputeerde in de Staten van Overijssel. Hij is antirevolutionair. De roomschen hadden er twee zetels. Doch vóór enkele jaren ontstond mof en de roomschen verloren er een wint werd gezegd de Goeverneur is er nu óók roomsch. Thans werd dit weer teruggedaan. Wederom werd een nieuwe roomsche ge* kozen en dat alléén door krachtige samenwer* king van alle drie de Rechtsche partijen. In den Raad van Zwolle eenzelfde verschijnsel De heer ds. H. Franssen (a r.) moest ontslag nemen als wethouder, om gezondheidsredene en met gemeene toestemming van alle drie de partijen Rechts werd een christelijk»historisch raadslid tot wethouder gekozen. Die oude Coalitie is daar blijkbaar taai. Me dunkt, de heeren Kersten c.s. moesten eens een politieken kruistocht houden tegen zulk bedrijf, dat uiteraard den invloed der Roomschen vergroot. Begrafenis van Burgemeester L. de Winter. Woensdag 5 Mei werd in zijn geboorteplaats, te Pernis het stoffelijk overschot van den heer L. de Winter, burgemeester van D rksland, Melissant en Herkingen, onder groote belang» stelling van ingezetenen en van bewoners van Goeree en Overflakkee aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van Middelharnis»Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet, Ds. van Velzen, pred. der Geref. kerk te Mid» delbarnis de heer Van Oversteeg, hoofd der Chr school te Dirksland de Wethouders van de drie gemeenten waarvan de overledene burgemeester was, de gemeentesecretarissen dier plaatsen en verschillende gemeenteraads leden. Toen de familieleden en de vrienden van den overledene rondom de groeve geschaard waren, nam Ds van Velzen het woord en hield een toespraak waarin ZijnEerw. wees op het dieptreffende van dit sterfgeval Niemand had kunnen denken dat br. de Winter zoo spoedig uit ons midden zou worden weggenomen. Onwillekeurig komt ons hier in de gedachte de woorden van den Psalmist«Gedenk o Heer, hoe zwak ik ben, hoe kort van duur.« Wij zijn allen geroerd door dit sterven. Wij worden hier weer eens plotseling voor den ontzettenden dood geplaatst. En die dood is verschrikkelijk. Maar wij weten uit Gods Woord dat achter dien dood nog een eeuwig» heid ligt, waarin hef eeuwig wel of wee voor ons beslist is. Het geldt voor ons allen «tènzij iemand wederom geboren wordt, hij kan het Koninkrijk Gods niet ingaan.® Het graf is een vernedering voor den mensch. Wij zijn geschapen om eeuwig de paradijs vreugde te smaken. Maar de zondeval kwam en nu geldt voor ieder wat Job eenmaal sprak, dat het gedierte zijn huid doorknagen zullen. En nu is er onderscheid in sterven Op vele graven leest men«Rust in vrede® en «Rust zacht.® Maar alleen van degenen die in Christus gestorven zijn kan gezegd worden dat zij in vrede rusten en van hen geldt het woord van Job: «Ik zal uit dit mijn vleesch God aanschouwen. Het sterven van br. de Winter is diep in» grijpend, voor allen die hem gekend hebben, maar vooral is de slag zwaar voor de weduwe en haar kinderen, en spreker wil allen die bidden geleerd hebben, aanmanen haar in het gebed te gedenken, zoo ook voor den ouden vader en andere familiebetrekkingen die onder dit verlies gebukt gaan En God geve hun genade uit sterven, sterven te leeren en aan de omstanders roept spreker toe wat de apostel eenmaal sprak«Wij bidden u van Christus wege, laat u met God verzoenen.® Een broeder van den overleden- gedacht in woorden welke van piëteit getuigden het 'even van den heer De Winter en wees er op dat de overledene nog niet zoo lang ge* leden aan het graf hunner moeder de tolk der kinderen was, toen hij dankte voor de opvoeding door haar gegeven. Thans rust ook zijn lichaam in het kille graf. Nog slechts en» kele dagen geleden was hij in goeden wel» stand hier geweest en nu rust zijn lichaam in de groeve. Wij hadden elkander lief, zegt spr wij begrepen elkander zoo goed. Het gemis zal groot zijn. Ook de liefde tot zijn vrouw was groot en spr. hoopt dat de weduwe iets van die liefde nu zal terugvinden bij de na» bestaanden en zij in hun verder leven naast en voor elkander zullen b.ijven en geve God dat zij de mond tegen God de Heere niet open doet, maar leeren erkennen dat, alles wat Hij doet, welgedaan is. Hierop sprak de heer v. d. Poel, wethou» der van Dirksland, het volgende Geachte Familie en Vrienden I Wij staan hier aan de groeve van een betrek» kelijk nog jonge man, uit het leven weggeno» men te midden zijner drukke werkzaamheden. Diep betreurd door zijn Echtgenoote, die zoo veel van hem hield en wiens steun zij nu verliest en nu de zorg alleen moet dragen, Diep betreurd door zijn ouden vader over wiens hoofd in den laatsten tijd de rampen niet ophouden. Diep betreurd door zijn fami* lie, omdat zij in hem verliezen een meelevend lid, iemand op wien ze trots konden zijn uit» hoofde van zijn positie, die hij in de maatschap» pij innam. De overledene toch was burgemees» ter van Dirksland, Melissant, en Herkingen, drie welvarende plaatsen op het platteland waarin hij zijn jeugdige kracht ten volle kon ontplooien. Gedurende ruim 8'/a jaar heeft hij met vrucht daar gearbeid. Van deze plaats spreek ik dan ook mijn dank uit en ik meen* dat te kunnen en te mogen doen, namens een overgroot deel der inwoners, voor al hetgeen hij in den korten tijd heeft weten tot stand te brengen. Voor de wijze, waarop hij dit deed en voor den vaderlijken omgang, dien hij met zijn ingezetenen onderhield. Ook na» mens de Wethouders, Raadsleden, Secretarissen Gemeente personeel en beambten, ben ik de tolk, als ik in bet kort samenvat hun mede» gevoel, hun smart in dit tragisch sterfgeval, dat na enkele dagen van smartelijk lijden is gevolgd. De ledige plaats, die wij op de secre» tariën vinden, de banden, die zoo plots zijn gebroken doen ons pijn en wij zullen de na» gedachtenis van Burgemeester de Winter in de respectievelijke plaatsen, waarvan hij Bur» gemeester was, in dankbare herinnering hou» den. Burgemeester de Winter had nog zooveel willen zijn, nog zooveel willen doen. Nog zooveel willen zijn voor zijne vrouw en kin» deren, voor zijn familie. Nog zooveel willen doen voor zijne gemeenten. Ja ook voor het eiland, want ook zijn belangen waren hem niet onverschillig. Wegenverbetering en water» leiding hadden ook zijn aandacht. Maar de Heere >s Souverein in Zijne daden. Hij is de Almachtige, die geen rekenschap geeft van alles wat Hij doet. Hij spaart den grijsaard in zijn hoogen leeftijd en den jeugdigen van jaren neemt hij weg. Hij heeft hier in den overledene weggenomen een man in den bloei zijner jaren, een man en vader, die zooveel voor hen was, een zoon, die de trots was in zijns vaders ouderdom, een familielid van wien allen hielden, en van ons een Burgemees* ter, met wien wij gaarne de moeilijkheden van zijn ambt deelden, ook in het hooghou* den van het gezag. Ik herhaal het nog eens dat wij hem zullen missen en dat we ook in dankbare herinnering aan bem zullen blijven gedenken, doch het meest zullen zijne echtgenoote en kinderen hem missen, want hij was een voortreffelijk echtgenoot en zorgzaam vader voor zijne kin» deren, het was een bij uitstek gelukkig huwe» lijk. Ook aan deelneming in hun droefheid zal het niet ontbreken, want ook zijne vrouw en kinderen waren bij ons bemind. Het voornaamste van alles, wenschen we dan ook de zeer bedroefde moeder en kinde* ren toe en dat is dat de Heere hun in alles nabij zal zijn, die toch een Rechter der we* duwen en een Vader der weezen wil zijn, dat die ze zal beschermen en dekken onder de schaduw van Zijne dierbare en heilige vleuge* ten, dat Die hun stok en staf zal zijn, waarop ze leunen en steunen kunnen, dan zullen ze niet struikelen, wankelen of bezwijken, maar dan zullen ze den weg gaan, die de Heere wil dat ze gaan zullen en die ten slotte leidt naar een eeuwig liefderijk Vaderhuis waar vele woningen zijn en mocht het dan eens zijn door Gods genade, dat ze elkander daar weder ontmoeten, om nimmer meer te scheiden, maar daar eeuwig 'God groot te maken en te ver» heerlijken, te loven en te prijzen en eeuwig te mogen juichen het Halleluja voor Gods genade troon. Dat wij allen daar ook veel over denken is wel noodig, we zien ons even» beeld weder zoo duidelijk voor ons, want niemand onzer weet, hoe spoedig hij of zij ook daarvoor opgeroepen zal worden en wie van ons de eerste zal zijn. We hadden het im» mers van onze vriend ook niet gedacht, dat we nu zoo plotseling aan zijne groeve zouden staan. Want plotseling en onverwachts heeft de Heere gesproken, tot hiertoe en niet verder en ons weder duidelijk doen zien, dat er maar eene schrede is, tusschen ons en den dood en daarom staat er ook in Gods Woord ge» schreven »zijt ook gij bereidt, want ge weet noch dag, noch ure, wanneer de Zoon des menschen komt en z dig zijn de dooden, die in den Heere sterven Dat dit ook uw deel moge zijn, door gena* de van boven, .venschen we u zoo hartelijk toe, mijne goede vriend en rust in vrede, rust zacht. De heer Donkersloot, familielid van de overledene, gevoelt zich gedrongen ook en» kele woorden aan deze groeve te spreken. In den kring zijner familie werd de overledene zeer gerespecteerd. Uit zijn leven blijkt wat er door volhardinte bereiken is Hij wist zich door stoeren arbeid te verheffen boven het gemiddelde peil en een eervolle positie in de maatschappij in te nemen. Thans werd dat rijke leven plotseling afgesneden. Wat de schoonheid geeft aan een landschap is het contrast tusschen licht en schaduw. Zoo ook is het bij den schilder de tegenstelling tusschen licht en donker wat de kunst aan het doek geeft. In het leven is het niet an» ders. Zonder schaduw is er geen licht. Nu is er droefheid, is er schaduw. Maar de liefde blijft. Wij weten het: al mag het lichaam in stof uiteen vallen, de liefde sterft niet. Dat is het licht. Moge de weduwe in deze zware beproeving gesterkt worden en dit licht op haar verder levenspad tot troost wezen. De heer Den Hollander, burgemeester van Sommelsdijk en Middelharnis, sprak het vol» gende Het is met een gevoel van diepen weemoed in het hart dat ik als voorzitter van de Ver» eeniging van B. en S. van Goeree en Over» flakkee aan het graf van Collega de Winter, mede namens Collega's en en medeleden der Vereeniging een woord wensch te spreken Wie onzer had, toen wij op onze laatste vergadering bijeen waren, kunnen denken dat w'< thans aan zijn graf zouden staan. Wie onzer had kunnen vermoeden, dat de vergadering van enkele weken geleden de laatste zou zijn die hij bijwoonde. 't Lijkt wel een droom I Maar neen, helaas wy staan voor de droeve werkelykheid. Col» lega de Winter is van ons heengegaan. En welk een schrille tegenstelling kunnen wij hier waarnemen. Waar alles in de natuur ontluikt en de geheele Schepping als het ware nieuw leven ademt, staan wij bij het graf van een man, die in de volle kracht des levens plotseling uit zijn werkkring door den onver» biddelijken dood werd weggenomenhij was een man op de middaghoogte des levens. Zijn loopbaan, begonnen te Pernis, was hij werkzaam te Loosduinen als eerste ambtenaar, daarna als gemeente»secretaris te Barendrecht, later als Burgemeester van den Bommel, Dirks» land, Herkingen en Melissant. Daar hij met ijver en toewijding in de ge» meente»administratie heeft gestudeerd, was hij volkomen op de hoogte en dient ngev lge een kundig Burgemeester en een lid van onze Vereeniging die met oordeel over de zaken op onze vergadering spreken kon. En als wij dan bier zoo staan, gaan onze gedachten onwillekeurig naar zijne bedroefde weduwe en zijne kinderen, nog te jong om het verlies in den vollen omvang te beseffen. Met innige deelneming vervuld, bidden wij de weduwe toe, dat zij naar den rijkdom van Gods genade troost zal mogen ontvangen en kracht om het den dichter te mogen nazeggen «Hef omhoog de vochtige oogen, hef omhoog het lijdend hart. God zal eens uw tranen drogen, God ont» raadselt eens uw smart.® En zeker tot ons allen, maar niet het minst ook tot onze Vereeniging gaat er een sprake uit van dit graf, want Collega de Winter is de derde Collega die in enkele jaren in de kracht des levens door den onverbiddelijken dood werd weggenomen. Moge dan ook in onze harten worden ge» grift, het «bereid uw huis, want gij zult ster» ven,® en mogen wij uit dit sterven leeren den tijd des levens kostelijk achten. Een familielid dankte de sprekers en de aanwezigen voor de eer door hen aan den overledene bewezen. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Van een zeer geacht ingezetene van Me» lissant onvingen wij onderstaand schrijven, met welks inhoud we ten volle instemmen en hier daarom gaarne een plaatsje verleenen. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik u voor onderstaande een plaatsje in uw blad als ingezonden stuk, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Een dag vol tegenstelling. Woensdag 5 Mei was voor de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen een droe» vige dag. Onze klokken werden des middags geluid ten teeken van rouw, omdat onze ge* achte Burgemeester ter aarde besteld werd. Niet alleen was het droevig dat het Hoofd onzer gemeente ons ontnomen was, maar ge» zien de betrekkelijk jeugdigen leeftijd en het zoo plotseling overlijden, gaf onze gemeente» naren allen stof tot overdenking, dat ons leven is gelijk het gras, dat zoo schielijk wordt afgesneden. Niet alzoo was echter de gedachte van velen onzer Melissantenaren, Neen een paar uur later, althans dezelfde dag reeds, trok het Muziekgezelschap «Tot nut en genoegen« in volle glorie uit, om een onzer gemeentenaren, welke een heugelijk feit herdacht, een serenade te brengen, zoodat deze dag voor velen van ons jonge volkje nog in een ware feestdag eindigde. Mijnheer de Redacteur, ik zou wel eens willen vragen, is ons gemeentebestuur nu in eens teugelloos geworden Is er nu toch hier niemand die het recht van ingrijpen had Of hoe is het mogelijk van het bestuur van het Muziekgezelschap zelf, dat zij niet zooveel achting voor onzen overleden voorganger der der gemeente toonde, of piëteit gevoelde voor de nagelaten betrekkingen, om dit niet door te laten gaan of althans uit te stellen tot later. Een Ingezetene van Melissant. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt was geen vee aangevoerd. Een zoontje van P. M. en J. T.. die samen op één fiets gezeten waren, hadden het ongeluk in Middelharnis bij de boot in de haven te rijden. Door spoedig toegeschoten hulp werden zij op het droge gebracht en konden zij met een nat pak naar hun thuis in Sommelsdijk terug keeren. Op de 11. Woensdag gehouden beurs bood men voor 1 H L. Bravo aardappelen f 3,— en voor 1 H L. Red Star f 2,50. Deze week werden door de gemeente 2 werklooze landarbeiders te werk gesteld. Alhier worden de uien, voor de levering in dit najaar, gecontracteerd voor f 2,— per H L. en de z.g. pikkels voor 4'/a cent per K.G. Op Woensdag 5 Mei 1.1. werd door de gemeente een huis (v.h. van O. van Nieuwen» huize) en een schuur (v.h. van wed. W. Hol» leman) bij inschrijving voor afbraak verkocht. De volgende inschrijvingsbiljetten waren in» gekomen: J. van Rikxoort, huis en schuur, f 233,—J Mackloet, huis en schuur, f 300.— T van Heemst, huis en schuur, f 300,50 I. Mosselman, Nieuwe Tonge, huis en schuur, f 524,— (gegund). MG. had het ongeluk bij het eten zich zoodanig te verslikken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MIDDELHARNIS. De uitslag van de gehouden postduivenwedvlucht door de P.V. «Seinpost® van uit Mons, afstand 146 K.M., is als volvt1ste prijs Bund*Zaaijer, 2eGebr. Peeman, 3e Bund»Zaaijer, 4e A. Schuurman, 5e F. Koote, 6e L. Vis, 7e J. Grootenboer, 8e P. Vis v. Heemst, 9e J. Jor 'aan, 10e Bund» Zaaijer, 11e Gebr. Jongejan, 12e Koevoets, 13e F. Radauer, 14e de Baan. De lijst van inkwartiering ligt van af heden ter gemeente»secretarie voor een ieder ter inzage. De goedgekeurde keur van den polder «Het Oudeland®, alhier, ligt ten kantore van den secretaris, den heer Nijgh, ter inzage. Bij pulieke verkooping van 3 woonhuizen en een tuin van den heer J. Knöps is koop 1 afgemijnd door den heer L. van der Baan voor f 2140, koopen 2,3 en 4 zijn aangeloopen. DEN BOMMEL. Geen bezwaren zijn in» gediend op de aanvrage van J Goemaat tot het plaatsen van een motor in zijn bakkerij. De aanvrage is goedgekeurd Uit de haven alhier werden de vorige week 2580 H.L. aardappelen verscheept Na 19 jaar verpleegd te zijn in het Sint Jorisgasthuis te Delft is aldaar overleden in den ouderdom van 74 jaar Maria Westdijk, echtgenoote van Joh. Wolfert. OOLTGENSPLAAT. Nadat verleden week een voorloopige vergadering had plaats gehad, is gisteren opgericht een Chr. Zang* vereeniging (gemengd koor) met 38 leden, welke den naam zal dragen «Looft den Heere« De repefities zullen gehouden worden in de Chr. School na verkregen toestemming. Tot directeur is benoemd B de Graaff, Stad aan 't Haringvliet. Het bestuur is als volgt: B. de Graaff voorzitter, P. v. Kempen Jzn. secretaris, L. Dorsman Lzn. penningmeeester mej. Spaan en Hugo Landheer gewoon be» stuurslid. Door B en W is toestemming verleend aan H Ras tot het verbomen van zijn woon» huis aan den Molendijk Door Jacob de Vos Jac.zn. is een post» duif opgevangen, gemerkt 1206 ster 3^. is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens, Overal per groote pot van 20 gram 50 cent OUDE TONGE. A. F. geraakte met een span paarden en wagen in de sloot met veel moeite werd het zaakjop het droge gebracht hijzelf liep nog eenige verwondingen op zoo» dat geneeskundige hulp moest worden inge» roepen. P. Pulleman heeft bij een publieke ver» kooping het huis afgemijnd bewoond door J. A. Rommelse voor f 4700. Uitslag verkooping van huizen en tuin» tjes van |J. Fabert alhier, koop 1 tot en met 19 gemijnd door I. Mosselman voor f 8960, koop 20 door J. de Korte voor f 660, koop 21 door A. Kanters voor f 875, koop 22 en 23 door C. Snijder voor f 890 in totaal f 11 385 De landbouwschuuur van Meje de Wed. J. de Vos alhier is afgmijnd door P. Guist voor f 1260 en niet gegund. Daar er weinig groei is tengevolge van het schrale koude weer is er weinig werk in het land. Er is weer groote werkloosheid onder de veldarbeiders. NIEUWE TONGE. Het aantal drankver» gHnningen bedraagt alhier, volgens gedane pu» blikatie 4. Tegen betaling van kosten is een afschrift van de opgave ter secretarie te bekomen. Op Donderdag, 20 Mei a.s. des v.m. van 10—12 uur zal ter gemeente»secretarie alhier zitting worden gehouden voor vrijstelling we» gens broederdienst. Voor de a.s. Zaterdag van uit Mons te houden vlucht is weder een premie beschik» baar gesteld, dit maal door den winkelier G. Verweij Jacobz., alhier. Bij den Correspondent der arbeidsbemid» deling staan alhier geen werklooze landarbei» ders ingeschreven. Uitslag aanbesteding levering van plm. 1330 Ms Pruissische ondergrondsgrint, voor de polders onder deze gemeente en de ge» meente M. C. v. d. Doel te Nieuwe Tonge f 3.54 P. J. v. d. Doel te Dirksland f 3.53 A. van Driel te Brielle f 3,43 C. v. d. Heuvel te Dordrecht f 3,32 C. Grinwis Wz. te Ouddorp f 3 25 Gegund. Bij den j.l. Zaterdag door de P. V. «De Gevleugelde® Bode®, alhier, gehouden vlucht van Lier (afstand 69.923 K.M.) was de aankomst als volgtG. J. de Wilde 1K. van Es 2, 3 en 4; G. Knöps 5; S. J. Nagtegaal 6 De lossing had plaats om 1 uur, aankomst eerste en laatste duif resp. 2.20.35 uur en 2. 36.25 uur. Het door den winkelier J. C. Holleman uitgeloofde kistje sigaren werd alzoo gewon» nen door G. J. de Wilde. DIRKSLAND.* Naar wij uit zeer goede bron vernemen zal er in Dirksland een lijst clrculeeren om handteekeningen te verzamelen, teneinde voor Dirksland weer een AntbRevolutlonair burgemeester te verkrijgen. De Raad van Dirksland telt vijf AntbRev. raadsleden, een Liberale en een sociaaldemocratisch raadslid. De rekening over 1925 en de begrooting van 1926 van den polder Kraaijenisse zijn bij den secretaris van dien polder ter inzage nedergelegd. Dienstplichtigen der lichting 1927 die aanspraak hebben op vijstelling wegens broe» derdienst moeten dit aanvragen ter secretarie van 15 Mei tot 31 Mei as. Gevonden voorwerpen 2 porfemonnaies en enkele sleutels, inlichtingen ter secretarie. HERKINGEN. Tijdens de schoonmaak kwam de vrouw van Jac. Melissant, door het breken eener trap ernstig te vallen. Enkele tanden in haar mond moesten het ontgelden, benevens haar schouder, welke ze ook ernstig bezeerde. Door den heer E. Slis is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan de Tuinstraat. Het maximum aantal vergunningen, in» gevolge de drankwet, bedraagt voor deze ge» meente 2. Dinsdag 11 Mei zal ten hulpkan tore de Ouderdomsrente betaalbaar zijn. Door den jongenheer A. Dorst zijn een tweetal postduiven gevangen. De een gemerkt 3 bi 23483 terw 1 de andere on» gemerkt was. Den 19en Mei a.s. bestaat er ter secretarie gelegenheid voor de ingeschreven der lichting 1927 tot het aanvragen van vrijstting wegens broederdienst en meer bepaaldelijk tusschen 10 en 12 uur. 40 cent per regel met Gaar/s pahje .J Oün. GPENADtNESAUS Bij den Correstpondent der Arbeidsbe» middeling stonden de laatste weken geen werkloozen ingeschreven. Ter secretarie zijn tegen kostenden prijs vanaf heden jachtacten verkrijgbaar geldig 1926/'27. STELLENDAM. Door den Edelachtb. Heer Burgemeester dezer gemeente is Woens» dag 11. de eerste steen gelegd van 't gebouw der Coöp. Electrische Centrale alhier. OUDDOPR. De prijs der boerenboter is hier van f 0,90 tot f 1,- per pond en de eieren worden opgekocht tegen 4 k 4'/2 cent per stuk Wie in aanmerking meent te komen voor vrijstelling van den mil. dienst wegens broe» derdienst, moet daarvan aangifte doen op de secretarie der gemeente, Zaterdag 8 Mei des vo Trmiddags. De kommies bij s Rijksbelastingen, H. Loerts te Grooteboek, is naar hier overge. plaatst De ouderdomsrente wordt op a.s Maan» dag en Dinsdag op het postkantoor uitbetaald. f De aardappelen zijn in prijs: eigenhei» mers f 1,80 -f 2,00, red star f 1,80-f 2,25 en de blauwe soort f 3,00-f 3,60 per mud van 70 kilo. Onder het weidend vee van W. T. aan de Oosterweg (polder «Oude Oostdijk») is het mond» en klauwzeer uitgebroken f Voor de uitweiding van vee zijn voor de Middelduin en het Westelijk duin resp. 350 en 400 stuks vee aangegeven. Dit groot aantal vindt zijn oorzaak tengevolge van de dalende prijs van het vee der laatste tijden, waartoe vele landbouwers niet gemakkelijk kunnen overgaan om het voor een te lage prijs af te staan. Vandaar dat de meesten hun vee nog een jaar zullen uitweiden en gunsti* ger gelegenheid zullen afwachten. De algemeene toestand. Alle stations van den ondergrondschen spoorweg te Londen zijn thans open. In den loop van den avond zijn ook nog weer ver» scheidene stations van den stadsspoorweg ge» opend. Er worden geregeld mannen ge-choold voor het bedienen van treinen. Op de hoofdlijnen van lange trajecten in het land zijn verscheidene treinen van Londen kunnen vertrekken, ondermeer de befaamde «flying Scotsman® Ze waren geheel volledig en hadden ook restauratiewagens. Te Liverpool is 70 procent van het tram» personeel weder aan het werk gegaan. Ook in de haven en aan de electrische centrales wordt gewerkt. De stand van de voedselvoorziening is over het algemeen bevredigend en zijn klaarblijke» lijk weinig pogingen gedaan om de prijzen te verhoogen. In het Oosten van Engeland heeft een krachtige intimidatie in sommige gevallen de voedselvoorziening verhinderd. De berichten, dat een bekend minister zou zyn gewond en een politie»agent gedood wor» den officieel tegengesproken. Gevangenisstraffen van een week tot zeven maanden zijn in tal van gevallen door Lon» densche rechters opgelegd, wegens stakings» misdrijven zooals verzet tegen de politie, steenen gooien enz. In de Mersey zijn nog twee torpedojagers aangekomen. De Londensche omnibuscombinatie deelt mee, dat er 800 vrijwilligers als chauffeurs en conducteurs zijn aangenomen. Men hoopte, dat er voor den avond 2000 ervaren mannen beschikbaar zouden zyn. Er rgdeD reeds eenige honderden bussen op straat Het vleesch wordt met vrachtauto's naar de markt te Smithfield gebracht uitSoutamp» ton en andere havens. Er is een beperkte treinenloop van en naar het vasteland. De wedrennen zijn tot nader order afgelast. De regeering maakt bekend, dat zij geen regel'ng zal goedkeuren, die de trouw geble» ven arbeiders niet waarborgt tegen représailles van de vakvereenigingen. Er zijn vandaag meer dan 40 provinciale bladen in gewone of verkorte iditie verschenen. Te Liverpool hebben vandaag 4550 vrij» willige arbeiders dienst genomen, te Manchester eenige duizenden. Te Gloucester hebben de arbeiders bij de electrische centrale het werk hervat Te Londen zijn er eenige duizenden speciale politieagenten aangenomen. De politiereserve aldaar heeft last gekregen instructies te komen inwinnen. Er rijden motor char a bancs zelfs tusschen plaatsen, zoover van elkaar verwijderd als Londen en Liverpool. De Kranten. De Sheffield Daily Telegraph en de Wales Echo te Cardiff zijn weer verschenen, evenals de Nort Mail te Newcastle. De Manchester Guardian en de Daily Despatch hebben een gecombineerde krant van 6 pagina's uitgege» ven. De eerste oplaag van het stakersblad The Britisch Worker heeft gisteren 310,000 exem» plaren bedragen, die binnen en uur uitver» waren. Vandaag is voor een oplaag van ten» minste een half miljoen gezorgd en het blad zal ook voor de eers'e maal buiten Londen, en wel te Cambridge, Peterborough, York, Leicecter en Doncaster verkrijgbaar zijn. GODSDIENSTOEFENINGEN, OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 9 Mei 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk. v.m. en 's av. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. en's av. Ds. den Oudsten. Den Bommel, n.m. Ds. Polhuijs van Stad. Ooltgensplaat 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. v. Montfrans van Sommelsdijk Oude Tonge, n.m. 2 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 Ds. Bax van] Oude Tonge en n.m. 2 uur leesdienst.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3