Ingezonden. Reclame-Mededeellngen. Plaatselijk Nieuws* 40 cent per regel. r bij 3 pahjes van A J. Pi Puddingsoorleot GUDDINGFABRIEK A.J POLAK- GROHINGEr*' De heer KOOTE vraagt of het voorstel» B. en W. een vrucht is van een verzoek van het veilingbestuur. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer KOOTE constateert dan dat het op initiatief van B. en W. gekomen is. Gaat djt voorstel er door dan komt er in den weg Zandpad—Station twee scherpe bochten. Spr. begrijpt niet hoe B. en W. dan aan dit plan gekomen zijn. De veiligheid van het verkeer, vooral met het drukke autoverkeer wordt er door in gevaar gebracht. De heer SLIS (gemeentebelang) wijst er op, dat bij de veiling niet gebouwd zou worden. De heer v. d. MEIDEN interrumpeert. De heer SLIS wijst er op dat hij op 't oogenblik het woord heeft en niet de heer v. d. Meiden. Gebouwd zal er vlak bij de veiling niet worden. De veiling heeft nu maar een smal strookje en er is op veilingdagen een druk verkeer. Waarom zou het bouw» verbod er niet opgeheven kunnen worden. Spr. begrijpt niet welke reden de raadsleden kunnen hebben om het tegen te werken. Wethouder VROEGINDEWEIJ (A.R.) zegt dat B. en W. uitgekeken hebben naar een mogelijkheid om een weg te krijgen naar het station. Wanneer men er over blijft spreken zooals de Raad nu doet komt er nooit een weg. De gemeente heeft een weg noodig van het Zandpad naar het station. De raad zelf heeft dit noodig geoordeeld. Wanneer de Raad nu beslist zooals B. en W. het voorstellen kan er aan begonnen worden. Wil men het toch op een andere manier doen dan zal er moeten onteigend worden en dat kost heel veel geld en neemt veel tijd weg. Bij dit plan kan er begonnen worden wanneer de Raad maar wil, Men denke niet licht over de bezwaren die men ontmoeten zal wanneer men den weg wil projecteeren zooals sommige raadsleden willen. B.v. zal de heer Boeter een streep grond over» houden waaraan hij niets heeft en dat dus ook onteigend moet worden. Het is om ver» schillende redenen, inderdaad in het belang der gemeente te beslissen overeenkomstig het voor» steLB. en W. De heer Struijk wijst er.op dat de teekening door een voorganger van dezen burgemeester is gemaakt. Dat is zoo, maar dit is jaren geleden. En wanneer het getij verloopt moeten de bakens verzet worden. De toestand heeft zich gewijzigd. Men denke niet dat er op de meet bij de veiling gebouwd zal worden En dat de veiling geen levensvatbaarheid zou hebben is fantasie. In de maand April van dit jaar is er voor f 3000 meer geveild dan over dezelfde maand in het vorige jaar en nu staat men nog maar aan het begin van het seizoen. De veiling heeft wel terdege levensvatbaarheid. Wat maakt het nu uit of men een korten omweg van slechts 80 M. maakt om het station te bereiken. Bedenke men toch dat het plan volgens de oude teekening nooit uit te voeren is tenzij men de geheele meet onteigent. Nie» mand behoeft bevreesd te zijn dat er in Stad aan 't Haringvliet ook nog eens een veiling zal komen. Stad aan 't Haringvliet heeft genoeg aan zichzelf en wil zelfs nog wat boeren van Middelnarnis afnemen om nog wat gemeente te zijn. Men zegt wei dat in Sommelsdijk alle handel is en in Middelharnis niet. Maar laat de Raad dan toch zijn uiterste best doen in Middelharnis wat handel te krijgen en niet het beetje handel dat er nog is belemmeren. Voorts bedenke men dat een weg volgens de oude teekening dwars door den proeftuin en de kassen zou leiden. Het gemeentebelang eischt dat men de richting ingaat door B. en W. aangegeven. De heer v. d. MEIDEN noemt het voor» stel van B. en W. een paardenmiddel. De heer Vroegindeweij ziet in de veiling nog een toe» komst, maar geloove men niet dat de veiling ooit een wonderboom zal worden. Er zal weer verlies zijn net als in vorige jaren. En al ging het nu goed dan hielp het nog niet want de boeren van andere groote plaatsen zouden spoedig zorgen dat ze zelf een veiling hadden. Dat is beter voor hun producten en zij sparen de hooge tramkosten, die nu op de producten drukken. Spr. is er voor het voorloopig te bestendigen zooals het nu is. De heer DORSMAN constateert verschil tusschen het pleidooi van den voorzitter en wethouder Vroegindeweij. Volgens den heer Vroegindeweij is de l edoeling spoedig een weg aan te leggen. De voorzitter heeft daar» over niet gerept. De VOORZITTER zegt dat het zoo is als de heer Vroegindeweij het voorstelt. De be» doeiing was zoo gauw mogelijk een weg aan te leggen. De heer DORSMAN vindt dat daaraan nu nog geen gebrek is. De VOORZITTER wijst er op dat de aan» vragen om grond in erfpacht blijven toestroo» men. Er moeten weer nieuwe blokken grond klaar gemaakt worden om in erfpacht uit te geven. De heer DORSMAN meent dat daar geen haast bij is. Ten slotte wordt na een drukke en verwarde discussie waarbij herhaaldelijk twee of meer raadsleden te gelijk het woord voeren besloten tot stemming over te gaan. Tegen het voorstebB. en W. stemmen de H.H. v. d. Slik, Krijgsman, v. d. Meide en Struijk. De heer v. d. MEIDE meent dat deze stem» ming onwettig is. Spr. richt de vraag aan den voorzitter of er in B en W. soms gesproken is over het belang van de veiling. De raad kan niet weten wat B. en W. onderling be» spreken. Maar spr. heeft den indruk dat langs een omweg het veihngbelang door B. en W. gediend wordt. Wel zegt de voorzitter dat er met het veilingbestuur niet over deze zaak gesproken is, maar wethouder Vroegindeweij is toch zelf bestuurslid van de veiling. Spr. vindt dat de H.H. Vroegindeweij en Slis, die beiden bestuursleden van de veiling zijn,zich aan de stemming moeten onthouden. Dat is overeenkomstig de gemeentewet. Nu wordt er over hetzelfde voorstel nog eens gestemd waarbij de H.H. Vroegindeweij en Slis zich onthouden. Wanneer echter de gemeente»secretaris de gemeentewet heeft ge» haald en het betreffende artikel heeft opge» slagen, blijkt, dat dit niet op dit geval van toepassing is. De beide heeren mogen mede stemmen, waaropZ besloten! wordt] de eerste stemming wettig te verklaren.; k De landarbeidersvereeniging «Vooruitgang* vraagt ingevolge de landarbeiderswet een voor» schot voor den aankoop van land. B. en W. hebben in deze zaak zich ont» houden van prae»advies. Echter hebben zij overwogen dat de grond heel duui is. De heer KRIJGSMAN zegt in dit geval anders tegenover de aanvraag der vereeniging te staan dan tegenover de vorige aanvraag. Toen was het in het belang der arbeiders dat zij dan grond kregen. Nu echter niet. Spr. zou den raad in overweging willen geven met algem. st. op het verzoek afwijzend te beschikken. De prijs van het land is veel te hoog en het is niet geschikt voor tuinbouw Spr. zou de vereeniging willen adviseeren gunstiger tijden af te wachten. Conform wordt met 10 stemmen besloten. De heer Dorsman stemde blanco. B. en W. stellen voor den tuin aan den Oostdijk voorloopig te bestemmen voor zie» ken en herstellend n. Zij hebben zich hier» over in verbinding gesteld met het Groene Kruis, welke vereeniging in dezelfde richting adviseert. Zij heeft echter groote bezwaren tegen het plaatsen van tenten. In de praktijk zal dit op groote moeilijkheden stuiten. De heer DORSMAN wil d:n tuin voor het publiek open stellen en kosteloos kaarten verkrijgbaar stellen voor personen boven de 16 jaar. De heer v. d. MEIDE acht dit bezwaarlijk. Vele menschen zullen te verlegen zijn om naar het gemeentehuis te komen om een kaart. Een zekere categorie zou dus werden uitge» sloten. De heer STRUIJK meent niet dat het de bedoeling van de schenksters geweest is den tuin publiek open te stellen. Wel hebben de dames den tuin steeds beschikbaar gesteld voor zieken en zwakken. De heer DORSMAN merkt op dat dit toen een privézaak was. Nu is de bedoeling dit op te heffen. Bovendien zullen er overdag niet zoo veel gebruik van maken om er in te wandelen. De heer STRUIJK geeft dit toe, maar des avonds na 10 uur zal er des te meer gebruik van gemaakt worden. De heer KOOTE vreest dat de tuin, wan» neer het publiek toegang heeft, veel te lijden zal hebben van de vernielzucht der opge» schoten jeugd. Er zou in ieder geval nauw» keurig toezicht moeten zijn en wie zal daar» voor zorgen. Wethouder ZAAIER zegt dat B. en W. eerst overeenkomstig het plan»Dorsman be» sloten hadden. Maar later zijn ze daarop te» ruggekomen. Beter is het dezen zomer althans alleen voor zieken open te stellen. Later kan dit gewijzigd worden. Het hoofdidee blijft echter het publiek toegang te geven. Het voorstel Dorsman wordt verworpen. Voor stemden de H.H. Dorsman Nipius en Slis Het voorstel B. en W. wordt na nieuwe stemming aangenomen. De heer v. d. MEIDE wil het toezicht op den tuin alleen aan den Burgemeester opdragen De heer NIPIUS vraagt hoe het moet met de vruchten die er uit komen. De VOORZITTER wil deze op stam ver» koopen en dit overlaten aan B. en W. De heer KRIJGSMAN oppert het denkbeeld de vruchten over te laten aan de zieken De heer STRUIJK vreest dat zij dan nog zieker zullen worden Het voorstel van den VOORZITTER wordt aangenomen In de Commissie belast met het onderzoek der rekening 1925 en der begrooting 1926, idem Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis wor» den benoemd de H.H. Vogelaar, Dorsman en Struijk B. en W. stellen voor wederom 4 nieuwe straten te vernoemen en wel 1 Louis Bouw» meesterstraat (naar een bekende tooneelspeler die alhier geboren werd) 2 De Ruyterstraat, 3 Wilhelminastraat, 4 Gleijn«Cornelissenstraat (iemand die hier oms.reeks 1500 onschuldig werd opgehangen) Een der raadsleden stelt voor den heer Kolf te vernoemen. De heer KOOTE vindt het heel aardig dat mannen van naam vernoemd worden. Toch is er ook een schaduwzijde aan. Met alle respect voor den persoon van den heer Kolf, zijn er toch zooveel die zich verdienstelijk gemaakt hebben, b.v. de H.H. Slis, v. d. Koogh, Welie en zooveel meer. Bovendien acht spreker het een twijfelachtige eer de gedachtenis dezer mannen levendig te houden door hun naam te geven aan deze kleine straatjes. Het is wel een beetje kleineerend. Wanner spreker naar andere plaatsen ziet dan blijkt dat er soms heele wijken vernoemd worden naar één on» derwerp b.v. naar de Oost, of naar zeehelden en menschen uit de vaderlandsche geschiede» nis. Spreker zou er den voorkeur aan geven, de straatnamen te wijden aan de vogelen. Nie» mand wordt dan verkleineerd of achtergesteld. Spreker stelt voor de volgende namen te ge» ven Vinkenlaan, Nachtegaalstraat, Adelaar» straat en Leeuwerikstraat. De Heer VOGELAAR zag dan liever dat het oude visscherbedrijf dezer gemeente her» dacht werd en een der straten b.v. Hengel» straat te noemen. De heer KOOTE vindt het niet noodig dat Louis Bouwmeester vernoemd wordt. Welke verdienste ligt er voor deze gemeente in, dat deze man toevallig in Middelharnis geboren is. Met de stem van den Heer Koote tegen wordt het voorstel B. en W. aangenomen. De Heer Vogelaar hield zich buiten stemming. B. en W. stellen voor tegen den dijk aan het Zandpad 3 trappen aan te brengen, elk van 4 M. breedte. De derde trap op speciaal verzoek van dhr. Jansen. De heer DORSMAN is hier tegen. Dit zou een precident scheppen voor andere firma's De VOORZITTER acht dat er gronden van billijkheid zijn aan te wijzen voor dit verzoek. De Heer STRUIJK is er tegen. Het is veel beter de trap vlak voor den weg te houden. Of men een 60 M. verder loopen moet, maakt niets uit. Wethouder VROEGINDEWEIJ meent dat de firma Jansen gedupeerd wordt wanneer zij haar goederen zoo ver moet dragen van een voertuig naar het magazijn. Dat kost veel tijd en werkkracht. Staat men het verzoek niet toe, dan zal men verplicht zijn toestemming te geven op den dijk te rijden. Met de stemmen van de H.H. Vroeginde» weij, Slis en Zaaijer voor wordt het verzoek der firma Jansen verworpen. In de rondvraag wijst de heer VOGELAAR op de wenschelijkheid van het bezit van een vervoermiddel om de brandspuit zoo spoedig mogelijk ook bij branden buiten de gemeente te brengen. Beslijten wordt in de volgende vergadering deze zaak definitief te regelen Wethouder VROEGINDEWEIJ heeft ook iets voor de rondvraag maar daar het al zoo laat is zal spr. het eerst maar in B. en W. brengen. De heer DORSMAN becritiseert de riolee» ring van het nieuwe gedeelte. Deze ligt te hoog, De/. VOORZITTER wijst er op dat hieraan niets te doen is. De rioleering moet aansluiten op het oude stelsel. De heer DORSMAN spreekt over de rio» leering in de Nieuwstraat en oefent critiek op verschillende personen. De VOORZITTER zegt dat de heer Dors» man er eens uit moet scheiden met het bren» gen van allerlei leugens en praatjes van de kaai en de straat in den Raad. Op den duur wordt dat vrij vervelend. De heer DORSMAN heeft ook critiek op het aanbrengen van paaltjes met prikkeldraad op het eind van de Westdijk bij de kaai. De VOORZITTER zegt dat dit slechts een tijdelijke maatregel is, genomen om ongeluk» ken door het verkeer te voorkomen. De Heer v. d. SLIK vraagt of de kwestie van den eigendom .van den grond met den Heer Pape al geregeld is. De heer Pape houdt vol dat hij gelijk heeft. De VOORZITTER antwoordt dat de heer Pape in het ongelijk gesteld is. De heer KRIJGSMAN heeft bezwaar tegen het misbruik dat er van de rondvraag ge» maakt wordt. Spr. stelt voor dat de raadsleden als zij voorstellen hebben, hiermee eerst bij B. en W. komen en dat dan zoonoodig op de agenda geplaatst wordt. Spr. stelt voor dat de Raad besluit dat wanneer voortaan een ambachtsman niet op tijd levert, hij gepas» seerd wordt en de bestelling opnieuw gedaan wordt bij zijn opvolger. Wellicht zullen de leveranties voor de gemeente dan vlugger plaats hebben dan nu het geval is. Spr. geeft B. en W. in overweging voortaan alle be» stelling direct vanaf het gemeentehuis te doen plaats hebben en tusschen personen uit te schakelen. Dat zal voor de gemeente heel wat goedkooper uitvallen. Spr. beeft gehoord, dat de urinoir door den heer Varik besteld en betaald is. Dat is niet in de haak. De heer DORSMAN had zelfs gehoord dat de gemeente»ontvanger geen eens een mandaat had. De heer SLIS vindt de hoofdpoort van het hek voor de openbare school te smal. Bij het bezorgen van kolen zal hiervan last onder» vonden worden. De VOORZITTER zegt dat er nog een breedere poort op zij gemaakt zal worden. De heer v. d. MEIDEN wil dat de posi voor onderhoud»besiraten gebruikt zal wor» den. Er is aan de wegen nog heel wat te doen. De VOORZITTER zegt dat niemand be» zorgd behoeft te zijn dat het geld niet op komt. Men zal nog wel te kort komen. De heer v. d. MEIDEN wil dat hetgeen door de gasfabriek kapot gemaakt wordt, de gemeente op kosten der fabriek door deskun» digen zal worden hersteld. De heer DORSMAN acht het gewensckt dat de directeur even in kennis gesteld wordt van slecht bestrating, dan komt het spoedig in orde. De heer STRUIJK wil dat alles boven de f 100,— voortaan zal worden aanbesteed. Waarom heeft men het schoolhek met laten aanbesteden en de rioleering dat duizenden guldens kost De gemeente wordt thans ten prooi aan enkele ingezetenen. De VOORZITTER zegt dat weieens ge» bleken is dat bij inschrijving het werk nog duurder uitkomt dan zooals het nu gebeurt. De heer STRUIJK gelooft dat graag. Maar dat komt, doordat alles binnen de gemeente aanbesteed wordt. Men moet ook ambachts» lieden buiten de gemeente in de gelegenheid stellen. Dan is er spoedig een eind aan het geknoei. Spr. stelt voor deze zaak de voigende keer op ue agenda te plaatsen, waartoe met algem. st. besloten wordt. Dan wordt de vergadering, die ruim 3 uur geduurd en een zeer onordelijk verloop had, gesioten. SOMMELSDIJK. Deze week werden bij de gemeente 5 landarbeiders te werk gesteld. Vorige week werden uit deze gemeente zoo goed als geen landbouwproducten ver» voerd. Aangezien de werkloosheid in deze ge» meente als geëindigd kan worden beschouwd, houdt de correspondent der arbeidsbemiade» ling met ingang van deze week geen zitting meer. Met de afbraak van het huis v/h toebe» hoorende aan O. van Nieuwenhuize en de schuur v/h van wed. W. Holleman, ter ver» breeding van een gedeelte der Oost»Krakeel< straat, is deze week een aanvang gemaakt. De gezamenlijke bakkersver. Sommels» d k en Middelharnis hebben besloten a.s. Donderdag, Hemelvaartsdag, niet te bakken. MIDDELHARNIS. Door den heer P. de Blok is een woonhuis gekocht van Langbroek en Van Hulst, staande aan de z.g. tweede Lijnbaanstraat. Door de P. V. «Gevleugelde Vrienden* is Zaterdag de le wedvlucht gehouden vanuit Ooltgensplaatuitslag isE. Boeter 1ste en 5de prijs, D. de Baan 2e en 4e, E. de Lint 3e en J. Driesse 6e en 7e prijs. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. B. C. de Haas slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen in de geneeskunde. De timmerlieden F. van Es en Joh. de Waard zijn aangesteld in dienst van de Prov. Waterstaat als timmerlieden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De verkoop van het Emmabloempje in deze ge» meente heeft opgebracht f 33,35. Een woord van dank aan Mej. Polhuijs, die zich alleen hiermede belast heeft, is zeker niet misplaatst. OOLTGENSPLAAT. Met het oog op de a.s. zomer heeft de Muziekver. haar tent weer doen opslaan, en denkt zij haar repeti» ties weder in den tuin der bewaarschool te houden. OUDE TONGE. B. en W.. maken bekend dat er een vergunning te verkrijgen is voor den verkoop van sterken drank in het klein. Het kind van P. K. werd zoodanigd door een hond gebeten dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De aardappelen prijzen loopen gestadig omhoog men besteedt voor Red Star f 3,— en Bravo's f 3,25 de 70 Kg. De collecte ten bate voor het christelijk Zeemanshuis te Rotterdam heeft opgebracht ruim f 52. NIEUWE TONGE. Door den slager W. Jansen alhier, is de prijs van het rundvleesch met f 0.10 per Kg. verlaagd. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat op Maandag 17 Mei a.s. door de Polderbesturen van Battenoord en Klinkerland, schouw zal worden gehouden. De Emma»collecte heeft in deze gemeen» te f 3170 opgebracht. De dames, die zich belangloos beschikbaar stelden, een woord van dank. Door den gemeenteveldwachter A. K. Nieuwkerk, alhier, is tegen een tweetal per» sonen proces»verbaal opgemaakt, wegens het rijden zonder licht. Loop der bevolking over de maand April 1926. IngekomenWillem Albert Knops van Oude Tonge Kommertje Noordijk van Dirks» landDingeman Melissant en gezin van DirkslandJohannes Paasse van 's Graven» hage. VertrokkenPieter Kruijt en vrouw naar OudemirdumLydia Knape naar Tinte. HERRINGEN. Maandag 3 Mei werd in café van der Velde, alhier de jaarvergadering van de Boerenleenbank gehouden onder voor» zitterschap van den heer C. van der Velde. De opkomst was bevredigend. Uit het verslag bleek dat de Bank zich in toenemenden bloei mag verheugen, 't Aantal leden breidt zich gaandeweg uit evenals het aantal spaarders en voorschotnemers. Vervolgens werd de re» kening door den kassier overgelegd, welke hieronder volgt: ONTVANGSTEN. 1924 Inhoud der kas 31 Dec. Ontvangen Spaargelden f Terugbetaalde Voorschotten f Ontvangsten in loopende rekening van de Centr. Bank f van medeledenf op de res. gebr. winst f Ontvangen rente van voorsch. f Ontvangen provisie en kosten van voorschottenf Ontvangen Rente in loopende rekeningf Buitengewone ontvan sten f Totaal f UITGAVEN. Terugbetaalde Spaargelden f Gegeven Voorschotten f Uitgaven in loopende rekening 2815,39 53650,78'/2 1160,— 50419,19 2200,- 165.77'/, 741,10 23,37'/2 75 5,05 115610,9572 aan de Centr. Bank f aan medeleden f Uitgegeven Rente voor Spaar» geldenf Salaris van den Kassier f Buitengewone uitgaven f Op de reserve gebrachte winst f Inhoud der kas 31 Dec. 1925 f Totaal f 48074,67 17700,- 40860,65 600,- 4512,05 225,- 178,95 165,7772 3293,85 '/2 115610,95 72 BEZITTINGEN. De Inhoud der kas op 31 Dec. 1925 f 3293,8572 Uitstaande voorschotten f 24680,— Tegoed in loopende rekening van de Centr. Bank f 100798,97 Aand. Centr. Bankf 50,— Totaal f128822,827, SCHULDEN. De saldo's der Spaargelden f 127282,15 De schuld in loopende rekening Resersefondsf 1256,8672 Het saldo of de winst van dit jaarf 283,81 Totaal f 128822,8272 De aftredenden C. v. d. Velde als bestuurs» lid en W. Mijs als lid van den Raad van Toezicht werden met vrijwel algemeene stem» men herkozen evenals de plaatsvervangende bestuursleden de hetren W. Mijs en H. Dorst welke allen hunne herbenoeming aannamen. Nadat nog enkele zaken het bankbedrijf betreffende waren besproken en geïnformeerd was naar de bedoeling van de te vormen re» serve, werd de vergadering door den Voor» zitter gesloten. Door de landbouwers alhier, is op een gehouden vergadering besloten een loonrege» ling vast te stellen geldig 1 April '26 tot 30 Maart '27. Over 't algemeen is het loon niet lager dan vorig jaar. Het is thans verboden om vuilnis neer te werpen achter de woning van H. P. Tam» boer en is van gemeentewege daartoe een bord geplaatst. Het is een zeer belangrijke verbetering, daar de toestand ter plaatse soms meer dan treurig was. A.s. Woensdag 12 dezer houdt de Rijks» ontvanger te Middelharnis, alhier van 10 tot 12 uur zitting ten huize van Mej. C. Witvliet Kaaidijk. Ter gelegenheid van het zilveren Huwe» lijksfeest van het echtpaar J. A. Witvliet— L. W. van Putten, wrrden de ouden van dagen in deze gemeente, verrast met een gift in natura. Vorige week geraakte de bijna 70»jarige heer A. v. Mourik, met een wielrijder in botsing, hij kwam zoo ongelukkig op den grond terecht, dat hij hierbij zijn lendenen gekneusd heeft en men hem een naastbijzijn» de woning moest binnen dragen. MELIS SANT. De rekening en verant» woording over het jaar 1925 van den polder Nieuw Kraaijer ligt ten kantore van den secr, dhr. J. Kleijnenberg ter inzage. STELLENDAM. De rekening 1925 en de begrooting 1926 van den Polder De Ge» nerale Dijkagie van Stellendam ligt geduren» de 14 dagen vanaf 8—21 Mei ten kantore van den Secr.»Penningm. voor ingelanden ter in» zage. Tegen A. K. is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van Art. 459 W. v. S., het loopen over bezaaide gronden. De vorige week werden vanhier verzon» den 240 H.L. aardappelen. Het bestuur der Coöperatieve Chichorei» drogerij »Goedereede« zal 14 Mei a.s. bij in» schrijving verkoopen de grond die uit de nieuw gegraven putten is gekomen. De lijst van stemgerechtigde ingelanden voor de Generale Dijkagie van Stellendam ligt ten kantore van den Secretaris van dien polder van 8—21 Mei voor ingelanden ter inzage. Vrijdagmiddag sloeg in deze gemeente een span paaiden van G. Joppe uit Som» melsdijk, gespannen voor een bestelwagen op hol. De dieren renden de Voorstraat in, liepen een boom bijna uit den grond en werden verderop tot stilstand gebracht. De oorzaak lag vermoedelijk aan het breken van hetlin» kerachterwiel. Met verder nog eenige materi» eele schide aan tuigage liep dit ongeval ge» lukkig af. Tegen Joh. K. alhier is procesverbaal op» gemaakt wegens overtreding van art. 460 W. v. S. het laten loopen van vee op bezaaiden grond. GOEDEREEDE. De ziekte onder de var» kens is alhier weder waargenomen. OUDDORP. De muziekvereeniging alhier reist a.s. Donderdag in gezelschap van de muziek en zangver. van Goedereede per mo» torschuit naar Portugaal. De zangver. van hier reist op eigen gelegenheid daarheen, even» eens per motorvaartuig. Alle vereenigingen vertrekken van Stellendam. Over het land van J. M,, ten Oosten van Duinlust wordt een weg voor voetgangers aangelegd, die in de duir.en uitkomt, tegen» over het stand»restaurant van Kaashoek. Op genoemd land komt dezer dagen een groote bewaarplaats voor auto's en rijwielen gereed. Door Joh. Grinwis is een postduif ge» vangen, de gemerkt was met B 880 en 43JQ D 3470. Van de wed. P. Gr is een best paard gestorven bij het veulenwerpen. f De prijs der eieren is plots terugge» loopen tot 3'/2 cent per stuk. Wellicht een gevolg van de staking in Engeland. Aan C. Grinwis Wz. is als laagste in» schrijver gegund de levering van 1330 M3 Pruissische onderhoudsgrint te Nieuwe Tonge. De Coöp. Cichoreidr. »Ouddorp« heeft een partij gedroogde wortelen verkocht en reeds Zaterdag verscheept. Aan de arbeiders en verder in loondienst zijnde personen te Middelharnis. Nu de werkloosheid in tal van gezinnen weder zijn intrede heeft gedaan, is het ge» bleken, dat een groot aantal arbeiders niet die maatregelen genomen hebben, die hun in de eerste weken voor werkloosheid voor armlastigheid hadden kunnen vrijwaren door» dat zij hebben nagelaten zich tegen werkloos» heid te verzekeren. Zij zeggen «Het instituut der werkloosheidsverzekering is in ons land reeds zoodanig ontwikkeld, dat niemand zich op behoorlijken grond aan de verplichting van verzekering kan onttrekken». Arbeiders, die zich door verzekering bij eventueele onvrijwillige werkloosheid een recht op uitkeering verschaffen, worden dan ook door Rijk en Gemeent in die poging tot zelfhulp gesteund door het verleenen van een subsidie van minstens 100 °/o op de door hem zelf betaalde bijdragen. Hoewel men dus zou mogen verwachten, dat deze overheidshulp door de arbeiders op prijs gesteld zou wor» den, blijkt dat zeer velen voor die hulp on» verschiliig blijven en blijkbaar van meening zijn, dat indien zij werkloos worden het ge meentebestuur wel zal helpen, moet helpen misschien. Zij achten het noodig er uitdrukkelijk op te wijzen, dat niemand een recht op ondersteu ning (in den vorm van werkverschaffing) bij werkloosheid tegenover de gemeente kan doen gelden. De niet tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid verzekerden verkeeren in een volslagen toestand van rechteloosheid in dit opzicht en moeten daarom genoegen nemen met elke ondersteuning die hun, in een toe» stand van armlastigheid gekomen, door de particuliere of openbare liefdadigheid wordt gegeven. Gunstig steken bij dezen toestand af de de omstandigheden van hen die zich door verzekering een recht op een reglementaire uitkeering bij werkloosheid hebben geschapen. Zij achten het daarom noodig de onverze kerde arbeiders in hun eigen belang te wijzen op hunne moreele verplichting om zich zoo» dra mogelijk tegen de nadeeiinge gevolgen van werkloosheid te verzekeren en deelen daartoe mede, dat het kan geschieden le, door zich aan te sluiten bij hun vak» vereenigingen, waardoor zij tevens lid kun» nen worden van de daaraan verbonden werk» loozenkas; en 2e. door lid te worden van eene vereeniging welke zich uitsluitend ten doel stelt arbeiders tegen werkloosheid te verzekeren, zooals de Landelijke Vereeniging tot onderlinge verzeke ring tegen de nadeelige gevolgen van werkloos heid en ziektegevestigd te Rijswijk (Z.ti.) Het gemeentebestuur van Middelharnis, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. L. J. DEN HOLLANDER. DE RENTEKAART. Is er nog iemand, die niet weet, wat een rentekaart is? Wij gelooven het niet. Zij is ontstaan in het jaar 1919. Zij werd met tegenzin door degenen, voor wie zij bestemd was ontvangen en in enkele gevallen zelfs als een onding vernietigd. Zij bestaat nu ruim 6 jaar en thans kan men over dit voorwerp heel andere geluiden hooren 1 Hoevelen mochten niet reeds profiteeren van het bezit eener rentekaart hetzij zij vrije geneeskundige behandeling ontvingen of een rente genoten. Na aanvrage om geneeskundige behandeling aan den Raad van Arbeid werd daarop door de Rijksverzekeringsbank beslist. Die beslissing luidde gunstig, indien er door of voor den verzekerde geregeld was geplakt en door een behandeiing het gevaar voor blijvende invali» diteit werd afgewend. Een rente kon worden genoten, indien men blijvend invalide was en men 150 premiën in rekening kon doen bren» gen. Was de invaliditeit tijdelijk, dan kon de rente pas na zes maanden ingaan. Voorts kon men in het bezit van een ouder» domsrente worden gesteld, als men den leeftijd van 65 jaar had bereikt. De bezitters van Rentekaarten denken in den regel, dat zij ook, wanneer geen zegels zijn ge plakt, op hun 65ste jaar rente kunnen krijgen. Zij, die zoo denken, zijn abuis. De volgende regelen mogen hen van hun dwaalspoor afbrengen. Zij die op het tijdstip, waarop hun eerste rentekaart aanving, ouder dan 35 jaar waren, moeten om op hun 65sfe jaar recht op Ouderdomsrente te hebben, 1248 premiën in rekening kunnen brengen. Voor velen is dit een te zware eisch. Immers om dit getal te bereiken, moet er 24 jaar geregeld geplakt zijn. Daarom is voor hen, die op het tijdstip, waarop hun eerste rentekaart aanving, ouder dan 35 jaar waren, ook nog de volgende re» geling getroffen. Zij kunnen op hun 65ste jaar aanspraak maken op f 3 rente per week, zoodra het getal der voor hen betaalde premiën be» draagt 39/52 van het getal der weken verstreken tusschen 3 December 1919 en den dag waarop zij 65 jaar zijn. Hebben zij echter op 3 December 1919 den leeftijd van 60 jaar niet bereikt, dan wordt vereischt, dat het getal der voor hen betaalde premiën bedraagt 47/52 van het getal der weken verstreken tusschen 3 December 1919 en den dag, waarop zij 60 jaar worden, vermeerderd met 39/52 van het getal der weken verstreken tusschen den dag, waarop zij den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, en den dag, waarop zij den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Voor hen, die op het tijdstip, waarop hun eerste rentekaart aanvangt, jonger zijn dan 35 jaar heeft de wetgever geen bepaald aantal premiën vereischt. Dit werd overbodig geacht omdat zij op een rente van minstens f 3 per week op hun 65ste jaar aanspraak zouden kunnen maken, indien voor hen geregeld ge< plakt was. Invaliditeitsrente en Ouderdomsrente zijn de renten, waarop de bezitter van een rentekaart voor zichzelf aanspraak kan maken. Het nut van het bezit van een rentekaart

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 12