Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. OP 1 elsdijk PUROL Babies lil is i 59 Cl 2.25 2.75 2.25 No. 3223 WOENSDAG 12 MEI 1926 41ste JAARGANG mi is :lame )PST ADRES 'S I860. aars korting elke maat. {■ijzen. IN HOC SIGNO VINCES ttSTRAAT AM W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukke» voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers 180 c/m oresd 5HTENI J NDERIJ Ischappen aaimachines, f 7.50 Windassen. iade mt P gdheden itprljzen Uit de Pers. Gemeenteraad. Het Beste voor de Huidverzorging bij in alleen gevestigd 1NGEL 173.175 |traat, Tel. 4645 SRDAM - - Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Serie 3 ►TTERDA.MI *t* Een denkend liberaal. Een liberaal journalist maakte de luchtreis van ons land naar Zweden mede. Moest een Zondag overblijven te Kopen, hagen. En ging daar 's avonds hij was geen «puritein* in de plezierbuurten es wat wandelen, om te zien boe 't daar toeging. Dat viel hem geweldig meel Vergeleken met soortgelijke buurten in Am. sterdam, Rotterdam en Den Haag. Geen slierten van jongens en meiden. Geen uitstooten van liederlijke taal. Geen brooddronken gebral. En bovenal, geen beleedigingen van vrou» wen en jonge meisjes. «En we zijn niet meer dan drie politie, agenten tegengekomen, die niets te doen hadden Het is hier de plaats niet om vruchtelooze replieken te ontketenen met lezers van andere geestesrichting, maar men houde den liberaal ten goede, dat wij even dachten aan die veel gesmade open. W bare school, de eenige, die de Deensche jeugd dan toch wel orde, tucht en karakter heeft bijgebracht Toen stonden we toch even pafl Dat het hier bij ons zoo anders is Een schande voor de gansche wereld. Dat staat indirect in verband, dat volgt uit het overléggen van dezen denkenden liberaal, met de tweedracht op schoolgebied, en dat de openbare school nooit haar volle door. werking kreeg Zoo zout hebben we het toch zelden gegeten. legen zichzelf verdeeld. Deze maand wordt te Amsterdam een com. munistisch congres gehouden voor Nederland en een der voorstellen luidt, dat de heeren Wijnkoop, van Ravesteijn en Burink onmid. dellijk zullen worden geschrapt als lid der partij. Welk een verdeeld huishouden toch. Eerst worden deze mannen van de macht beroofd en wij zullen allerminst zeggen, dat ze de partij met fluweelen hand hadden ge. regeerd 1 Doch daar blijft het niet bij. Thans zijn ze nog steeds gewoon lid. En als zoodanig hebben ze natuurlijk nog eenigen invloed. Ook die moet hun ontnomen worden. «Er uit met die lastige elementen Gemakkelijk zal het niet gaan. 't Zal nog een heele heibel worden. Intusschen moeten er een paar mannen. van.Moskou in 't land zijn, om de «broederen* tot vrede te manen en tot onderlinge ver. draagzaamheid, - ik dénk, dat deze lieden weieens iets mompelen zullen van 't geen koning Karei II tot zijn neef, onzen Prins van Oranje, over die «Hollandsche ossen® mom. pelde. Teeken des tijds. Er zal zeker niet een onzer lezers zijn, die iets uitstaande heeft met de Haagsche Bank van Leening en zoo kan de vraag rijzen, waar. om we die hier dan ter sprake brengen. Wel, als teeken des tijds. Die bank wordt n.l. vergroot. En wel met een groote hal, waarin een honderd auto's kunnen worden gestald. Die kómen er, zegt de directeur. 't Aanbod neemt gedurig toe. Nu zijn er zaken.auto's en weelde.auto's, want wie 't niet voor zijn zaak hóéft te doen en toch een auto koopt en aanhoudt, die heeft 'n ietsje meer dan zijn dagelijksch brood. Of hij hóüdt zich maar zoo. En zit hij dan in verlegenheid, mijnheer, of zij, mevrouw, die hun eigen auto hebben, dan moet de Bank van Leening tijdelijk uitkomst brengen. Onze voorouders zouden er raar van op. kijken. Niet geheel gerust. Het rommelt hier en daar in de Oost. Dat komt van het communisme. Op Midden.Java is de Regeering niet geheel gerust. Wél is zij op alles voorbereid en zijn alle maatregelen genomen om elke vonk van verzet onmiddellijk te dooven Maar het land is wijd en groot. En alles kan ook niet permanent worden bewaakt 1 Daarom heeft de Regeering melden In. dische bladen al een paar groote, afgelegen suikerondernemingen, geraden hun Euro. peesch fabrieks. en tuinpersoneel van vuur. wapenen te voorzien. Om een eersten aanval te weerstaan. 't Is waarlijk niet zonder reden, dat min. Koningsberger nog pas heeft verklaarder moet met vaste hand tegen het communisme op Java worden opgetreden. Hoe anderen ons zien. Week.end in Holland. (Denk bij «ons* en »Holland« aan de beide proviciën N. en Z. Holland). Een medewerkster van een der groote Engelsche bladen heeft onlangs een uitstapje gemaakt naar deze zijde van het Kanaal en vertelt er van «Na aankomst in Hoek van Holland be. reikt men binnen een half uur Rotterdam. Er zijn allerprettigste café's, waar men kan ontbijten en later doet men verstandig op één van de bruggen te gaan staan, om daar het eigenaardige stadsleven gade te slaan, een echt Hollands, buitengewoon belang, wekkend schouwspel. Er varen diepgeladen schuiten op het water men ziet er mannen met manden vol kleurige bloemen, nonnen op de fiets, eenvoudig ge. kleede ongeverfde vrouwen, heele families die samen wandelen, straten met hobbelkeien, grappige oude huize i alles is er heel anders dan in Engeland. En dan vlak in de nabijheid van deze groote stad vindt men de middeleeuwen terug, in den vorm van het oude stadje Delft. Van Rotterdam naar Delft is een afstand van twintig minuten met den trein. Het is een oude stad, doorsneden door smalle, stille kanalen en omgeven door lindeboomen. Hier lijkt 't of het leven een paar eeuwen is blij. ven stilstaan. Er rijden weinig automobielen, men ziet er geen meisjes met kort haar. Wie vermoeid is van het groote stadsverkeer rust hier uit in rustige kalmte, waarmee het leven in deze hoekjes van oud.Holland voortrolt. Een motorbus brengt ons voor ongeveer twinti; cent langs een kanaal naar Dm Haag en het contrast tusschen het «voorwereldlijke* Delft en het moderne Den Haag, met zijn sjieke vrouwtjes is opvllend. Maar Holland is nu eenmaal sterk in contrasten. Den Haag is de resident e van het land, men wijst den vreemdeling het Vredespaleis en andere be» zienswaardigheden. Maar er loopen altijd drommen menschen op de trottoirs en wie vrij wil ademen, vlucht naar Scheveningen, waar men heerlijke strandwandelingen kan maken, thee drinken met lekkere Hollandsche taartjes er bij, en waar men de Nederlanders leert benijden om deze prachtige badplaats. Dan gaat de tocht verder Daar Amsterdam. Het allermooiste ziet men deze stad als men er 's avonds aankomt. Dan lijkt het, of heel de stad met diamanten bezaaid is, alles glins. tert en de lichten worden in het water weer. spiegeld. Zóó doet de stad haar naa n «het Venetië van het Noorden« eer aan. Ze is des te fascineerender door haar mengeling van vroegere en nieuwere tijden. Natuurlijk moet men den volgenden dag een tochtje maken op de Zuiderzee, naar Marken en Volendam. Daar wordt het pitto. reske Holland van de prentbriefkaarten wer. kelijkheid. Er wonen visschers met wijde broe. ken, vrouwen met kanten mutsen op het hoofd, en grappige poppenkind ren. Maarzij zijn allemaal een beetje zelfbewust en hun voornaamste werk schijnt te zijn te po. seeren voor de camera van de bezoekers 1 Wat eigenlijk jammer is. Niemand die Holland in het voorjaar be. zoekt, gaat weg, zonder de prachtige bollen, velden gezien te hebben. Dus neemt men de tram naar Heemstede en gaat naar een klein plaatsje dat Hillegom heet. Van Haarlem tot Leiden strekt zich een reeks alleraardigste dorpen uit, die alle moeten bestaan van bol» lenkweeken. De beste manier om de velden te zien, is er langs te wandelen. Welken kant men uitziet, overal liggen bontbloeiende vel» den. En worden narcissen en tulpen, maar ook anemonen en hyacinthen gekweekt, en de lucht is zwaar van de sterke bloemengeuren. De mooiste velden vindt men tusschen Lisse en Noordwijk. Maar om werkelijk te oordeelen over al dat schoons moet men het met eigen oogen gezien hebben. Als men moegewandeld is; brengt de stoom, tram den bezoeker terug naar Leiden, een aardig, oud stadje, dat ingeslapen schijnt na de stormachtige oorlogsjaren van eeuwen her. Van hieruit bereikt men in een uur Hoek van Holland. Den volgenden morgen is men in Londen terug en leeft weer in de twin» tigste eeuw (Hbl VERGADERING van den Gemeente, raad van MIDDELHARNIS op Vrij» dag 7 Mei des nam. om half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken vermelden wij een reclame tegen den aanslag in de honden» belasting waarover afwijzend wordt beschikt. Een verzoek van het hoofd der openbare school om de urinoir niet achter de school te plaatsen daar het gewenscht is, dat er toezicht op is en om het schoolplein niet achter de school uit te breiden daar er ruimte voldoende is vóór de school en het toezicht anders zeer belemmerd wordt. Verschillende bewoners van het Burgemeester Bouwmanplein verzoeken den urinoir een andere plaats te geven, daar hij in het gedeelte waar hij thans geplaatst wordt, niet thuis behoort. B. en W. stellen voor een gedeelte van den tuin bij de woning van het hoofd Her school te nemen, den haag aldaar weg te doen en de bedoelde inrichting daar te plaatsen, welk voorstel met algem. st. wordt aangenomen. De heer DORSMAN (Volksbelang) becriti» seert de wijze van aankoop van dezen urinoir. De burgemeester schijnt hem alleen besteld te hebben, f 470 aankoop en f 50 voor verven is te duur. De VOORZITTER zegt dat de begrooting op f 500 gesteld was. Spr. heeft er een besteld zooals ze in den handel zijn. Besloten wordt nog, de urinoir voor het publiek toegankelijk te stellen. De firma Jansen aan het Zandpad vraagt een trap aan te brengen vlak voor haar zaak, daar zij anders zeer gedupeerd wordt door de afgraving. Dit wordt behandeld bij het laatste punt der agenda. Ingekomen is het verslag van de handelingen der commissie voor werkverschaffing. Dit ver» slag is van den volgenden inhoud Verslag van de Commissie van werkver. schaffing te Middelharnis ingesteld bij raads» besluit dato 24 November 1925 over het tijd» vak 1 December 1925-1 Mei 1926. a. De commissie was samengesteld als volgt C. J. Dorsman, voorzitter, A. Krijgsman Pz. en jvan der Meide als leden, terwijl als se» cretaris optrad H. A. van der Meer, corres» pondent der Openbare Arbeidsbemiddeling. b. De commissie was belast met de verdeeling der ingeschreven werkloozen om deze in dienst der gemeente werkzaam te doen zijn. Uit bijgevoegde opgave blijkt hoe de ver» deeling is geschiedt. c. Bij schrijven dato 5 December 1925 is verzocht aan Burgemeester en Wethouders 1. Het loon bij de werkverschaffing vastte stellen op 27 cent per uur. Hierop is afwij» zend beschikt. 2. Een circulaire uit te reiken aan de werk» loozen, waarvan één exemplaar hierbij gevoegd is. Hierop is gunstig beschikt. 3. Het navolgende schrijven te richten aan heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid.Holland »Daar het te voorzien is, dat de werkloos» heid onder de geschoolde arbeiders in den winter 1925—1926 en in het voorjaar 1926 zeer groot zal zijn, nemen wij de vrijheid U in overweging te geven aan Gedeputeeerde Staten dezer Provincie te verzoeken, in ver» band met het feit dat deze gemeente f 7000,— bij draaagt in de kosten der verbetering van den weg naar de tramhaven, in de aanbeste» dingsvoorwaarden voor de verbetering van dien weg de volgende bepaling op te nemen »De aannemer is verplicht geschoolde arbei» ders in dienst te nemen, die als werkzoekenden staan ingeschreven bij den Correspondent der Openbare Arbeidsbemiddeling te Middelhar» nis.« d. Bij schrijven dato 15 December 1925 is aan Burgemeester en Wethouders het navol» gende medegedeeld 1. Bij deze berichten wij Uw College, dat door ons is besloten om arbeiders boven de 65 jaar en lichamelijk ongeschikte arbeiders niet bij de werkverschaffing in dienst te nemen, maar hen zoo noodig te verwijzen naar het Burgerlijk Armbestuur om ondersteuning. Verder wordt in overweging gegeven om Zaterdag tot één uur te laten werken bij de werkverschaffing en niet zooals voorheen dat Zaterdagsmorgen niet gewerkt wordt. 2. Aan de Besturen van het Waterschap De Oude Polders loozende op de haven van Middelharnis, Polder Het Oudeland van Mid» delharnis en Polder Oostplaat Flakkee is het navolgende schrijven door ons gericht. Middelharnis, 15 December 1925. No. 7. OnderwerpWerkverschaffing. In verband met het feit, dat de werkloos» heid gedurende den winter 1925—1926 en in het voorjaar 1926 zeer groot zal zijn, verzoe» ken wij U beleefd of het niet mogelijk is, (gelijk deze gemeente al reeds een paar jaar heeft gedaan,) meerdere personen te werk te stellen bij de openbare werken van uw bestuur en genoemde arbeiders in dienst te nemen door tusschenkomst van den Correspondent der Openbare Arbeidsbemiddeling te Middel» harnis. De Commissie van werkverschaffing te Middelharnis. e. Op 6 Februari 1926 is door ons een schrij» ven gericht aan Burgemeester e'i Wethouders omtrent de afgraving van het Zandpad lui» dendals volgt Wij vestigen er uwe aandacht op, dat te vele grond (teelaarde) van de afgraving van het Zandpad wordt verreden door ingezetenen der gemeente. In het belang van de afgraving wordt Uw college in overweging gegeven het verrijden van dezen grond stop te zetten. Verder is ons gebleken, dat teelaarde en zand door elkander gemengd worden. Ook geven wij Uw college in overweging den tuin aan den Oost dijk zoo spoedig mo» gelijk in orde te laten maken, daar de tijd hiervoor reeds is aangebroken. f. Op 20 Februari 1926 is besloten aan Bur» gemeester en Wethouders in overweging te geven het loon der losse arbeiders vast te stellen op f 2,25 per dag. Hierop is gunstig beschikt. g. Met genoegen kan de Commissie op haar taak van dezen winter terug zien, daar door hun met het verschaffen van werk veel leed in de gezinnen der werklieden is voorkomen. De toon welke op de vergaderingen der commissie heerschte was bijna altijd uitstekend, hoewel verschil van meening ook wel eens bestond. Aldus vastgesteld in de vergadering van 23 April 1926. C. J. DORSMAN, Voorzitter. H. A. v. d. MEER, Secretaris. J. v. d. MEIDE Jz. A. KRIJGSMAN Pz. 'eden' De heer KOOTE (A.R.) vraagt of B. en W. al iets weten omtrent het verzoek door den Raad aan Ged. St. gericht om in de aanne» mingsvoorwaarden voor de verbetering van den weg naar het havenhoofd op te nemen dat er werkkrachten uit deze gemeente geno» men worden Daar er nog geen bericht over ingekomen is, wordt besloten hierop nogmaals aan te dringen. De heer DORSMAN maakt de opmerking dat er in een goed geordende maatschappij feitelijk geen werkloozen zijn. Dit kwaad moest niet noodig zijn. Spr. hoopt dat het zoo nog eens worden mag. Op verschillende verzoeken om grond in erfpacht in het nieuwe dorpgedeelte te mogen hebben wordt goedgunstig beschikt. Het bestuur der Ambachtschool vraagt 1740 M2 in erfpacht voor de eventueele uitbreiding der school. De heer STRUIJK (A.R.) vindt dit niet noodig. Spr. acht het in het belang der ge» meente dat deze grond wordt uitgegeven voor bouwgrond. De Ambachtsschool heeft altijd al geprobeerd te nemen wat ze krijgen kan. Ze heeft al vroeger plannen gehad. Spr. be» criticeert de houding van de Ambachtsschool. De tuingrond naast de woning van den direct teur heette eerst onvruchtbaar en moest dien tengevolge opgehoogd worden, maar het slot is dat de directeur achter in den tuin een auto» garage liet bouwen en den tuin gebruikt als doorrit. Als de Ambachtsschool de kans er toe zag zou ze grond nemen tot den Langeweg toe. De uitbreiding van de school is fantasie. Het rijk en de provincie zullen niet spoedig de noodige subsidie er toe geven. De VOORZITTER antwoordt dat het be» stuur der Ambachtsschool uitbreiding zeer noodig acht. O.m. zijn er noodig afdeelingen voor lichamelijke opvoeding en voor het mo» torenevak. De Ambachtsschool is een instelling van bizonder groot nut voor het geheele eiland. Dat mag niet belemmerd worden. Het nijver» heidsonderwijs te Middelharnis gaat in goede richting. Zeer gewenscht is het ook dat er een stukje grond beschikbaar is voor lichamelijke opvoeding. De »U.L.O.««school moet dit vak ook ontberen. De Ambachtsschool zou dus de eenige inrichting zijn die het hier had. Boven» dien bedenke men dat als men den grond in erfpacht voor bouw door particulieren uitgeeft alles ophoudt en er nooit meer iets aan te doen is, terwijl wanneer althans op dezen grond een bouwverbod komt en het voorde Ambachtsschool gereserveerd wordt er later altijd beslist kan worden wat het beste is. De heer STRUIJK gelooft niet dat het stre» ven is de school uit te breiden, er zitten andere bedoelingen achter. De heer v. d. MEIDEN (Wild) vindt het geen bezwaar den grond nog een poosje te reserveeren en wanneer er inderdaad kans was dat de Ambachtsschool spoedig uitbreidt, is spr. er voor te vinden den grond daarvoor af te staan. Maar die uitbreiding hangt nu nog in de lucht, daarom is het beter het nog niet over te geven. De VOORZITTER zegt dat het bestuur waarborgt dat de grond werkelijk voor de uitbreiding gebruikt zal worden. De heer STRUIJK merkt op dat het bestuur den raad wil gebruiken om het plan er door te jagen. De VOORZITTER ontkent dat. Wethouder ZAAIER (Gemeentebelang) zegt dat de lichamelijke opvoeding is voorgeschre» ven door de wet. De heer STRUIJK meen' dat er geen grens van al die uitbreiding is. Tenslotte wordt besloten den grond aan te houden en het in ieder geval nog niet af te staan voor particulieren bouw in erfpacht. De heer VOGELAAR (A.R.) vraagt wanneer het bestuur der Ambachtsschool het weten kan of er al dan niet tot uitbreiding mag worden overgegaan. De VOORZITTER antwoordt't volgende jaar. De heer STRUIJK is er voor als er een aanvraag komt om in erfpacht te krijgen, den grond te geven. De VOORZITTER zou dit buitengewoon jammer vinden. De inrichting is van groot nut. Waarom zou men dit niet steunen De heer STRUIJK wijst nog eens op den bouw van de garage en vindt dat er mee ge» speeld wordt. Besloten wordt een voorschot van ruim f 800,— te geven aan de Bijz. Weeshuisschool. Met algem. st. wordt besloten nog een wijzi» ging te brengen in de bouwverordening. Ged. St. vinden de bepaling in de verorde» Reclame-Msdedeellngen. 40 cent per regel. ning op de keurloonen, wat betreft den aan» voer van vleesch van elders in strijd met de wet. Besloten wordt deze te schrappen. De heer v. d. MEIDEN zegt dat als er een beest van een andere gemeente begraven wordt de politie van Middelharnis er toezicht op houdt. Hiervoor dient de betrokkene gemeente toch eigenlijk zelf te zorgen. De VOORZITTER vindt, dat het toch moeilijk aangaat dat een gemeente b v. Stad aan het Haringvliet een veldwachter mee stuurt voor het begraven van een beest. Dit is wel een beetje kinderachtig. De kosten worden trouwens door de gemeenten onderling ver» rekend De heer KOOTE vindt het een voorrecht dat Middelharnis de slachtplaats heeft. Een kleine opoffering is dat wel waard. De rekening en begrooting der gezond» heidscommissie is ter kennis van den raad gebracht. Machtiging werd aan B. en W. verleend tot wijzing der gemeentebegrootingen van 1925 en 1926. Ingekomen is de rekening dienstjaar 1925 der bouwvcreeniging «Samenwerking». B. en W. stellen voor enkele wijzigingen aan te brengen op het bouwverbod tusschen de Hoflaan, Langeweg, Station R. T. M. en Hobbemastraat. De weg die volgens het plan uitkomt op de schuur van den heer Doornbos aan den Langeweg wordt eenigszins anders geprojec» teerd, zoodat hij er vlak langs komt te liggen. Over het voorstel van B en W. om het bouwverbod bij het veilingsgebouw op te heffen, wordt lang en breed gediscussieerd. De heer STRUIJK meent dat hiermee geen enkel gemeentebelang gediend wordt. Het bouwverbod is door een vroegere burgemeester gemaakt en deze heeft het juist gezien. Om dat verbod nu op te heffen zou een dwaas» heid zijn. De VOORZITTER zegt dat als het de ge» meente een offer kostte de heer Struijk gelijk zou hebben. Maar er is geen enkel bezwaar tegen aan te wijzen. De veiling is een ge» meentebelang. De gemeente breidt zich steeds uit en het is van groot belang voor de ge» meente dat er ook handel is. Dat brengt werk en is in alles een groot voordeel. Vooral op gebied van handel kan Middelharnis nog wel wat op waken. De heer STRUIJK meent dat het gekheid is een weg te projecteeren waarop men van het Zandpad af slechts langs een omweg bij het station komen kan. De heer v. d. MEIDEN zegt dat dien om» weg 80 M. is. Dat is 160 M. heen en weer. De heer STRUIJK gelooft niet dat de vei» ling een groote vlucht nemen zal. Mocht dit echter wel zoo zijn, dan zal men eens zien hoe spoedig Dirksland en Sommelsdijk een eigen veiling zullen hebben. D heer v. d. MEIDEN onderschrijft de woorden van de heer Struijk volkomen. De veiling zal nooit een wonderboom worden. En als het goed gaat, zullen andere gemeenten spoedig zelf een veiling hebben. Het is hier het zelfde geval als met de Ambachtsschool. We behoeven er geen haast mee te werken. Laat de raad de kat eerst nog eens uit den boom kijken. Het geldt hier een louter veilingbelang en geen gemeentebelang. En met de veiling ziet het er niet rooskleurig uit. De reservepot moet telkens worden aangesproken en als deze straks op is, gaat men tot liquidatie over. f

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 11