r voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. AG }EK I Antirevolutionair Orgaan rdam No. 3219 IN HOC SIGNO VINCES si WOENSDAG 28 APRIL 1926 41STE JAARGANG [LEF. 32 de Isdijk Uit de Pers. Buitenland. .1 too zoo W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers joed en IRNIS? Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. ;oo m 675 250 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrufante die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Pleziertreinen op Zondag. ij Ook het r. k. blad de »Res.»bode« bespreekt deze kwestie. De katholieken, zegt het blad, zijn niet zoo streng in 't stuk der Zondagsviering als de antirevolutionairen. Toch ziet ook dit blad gevaren. Eerstens met 't oog op de Zondagsrust. Evenals wij reeds opmerkten, is het van meening dat gaat men op dezen verleide» lijken weg dóór voor een gedeelte van 't personeel de Zondag weieens de zwaarste werkdag worden kan. Maar het ziet ook bezwaren van geestelij» ken en zedelijken aard De uithuizigheid op Zondag is tegen» woordig toch al zoo schrikbarend, dat ze waarlijk niet behoeft bevorderd te worden. En nu zijn wij niet van de ouderwetsche meening, dat het mooie in de natuur alleen voor de gegoeden geschapen is. Ook de» genen, die dagelijks met hard werken den jat kost moeten verdienen, mogen zeker wel eens profiteeren van Gods mooie natuur Of daarvoor echter de Zondag bedorven mag worden, is een andere vraag. En die Zondag wordt zeker voor velen bedorven, als men reeds in den vroegen morgen per trein uittrekt Zeker kan men, als het op zijn best uitkomt, ergens on» derweg hier of daar wel »een Misje snap» pen«, maar men zal wel niet beweren, dat dit behoorlijk Zondagvieren is. We gelooven ook, dat het plezierreizen op Zondag hoe langer zoo minder noodig wordt, omdat zoo zachtjesaan overal en in alle zaken vacantiedagen zijn ingevoerd. Late men daarom liever eens zulke plezier» treinen rijden op werkdagen. Men zal er gaarne een vacantiedag voor over hebben. Wij hopen van harte, dat min. v. d. Vegte ooren hebben zal voor deze protesten. We waren op den goeden weg. De «goedkoope treinen® waren in onbruik geraakt. Niets is gemakkelijker dan ze niet wederom te voeren. Geeft men op werkdagen in den zomer ruime vermindering van prijs voor bepaalde uitstapjes, dan zal men waarlijk volk genoeg trekken, dat er van profiteeren wil. Denk b.v. maar aan de extra»treinen naar de Zendingsfeesten. V Nogeens»Het Gezantschap Een brochure is verschenen, bij Kok te Kam- pen, die den wel duidelijken maar ietwat langen titel draagt»Eën uitgangspunt, éen weg, éen doel I Bleef de A. R. Partij inzake het Gezant» schap bij het Vaticaan in de lijn van Groen en Kuyper?« Schrijver is mr. G. M. den Hartogh. Het antwoord is een beslist ja. En als we den schrijver de historie door, een kleine eeuw lang, zijn gevolgd, en zijn argumenten en bewijsplaatsen, waarvan de brochure zwaar is, hebben gelezen, dan herha» len we dat ja. 't Is nu juist geen kost voor iedereen. Al kan elkeen 't wel begrijpen. Niet een iegelijk heeft den tijd en 't geduld, om den schrijver op al zijne wegen te volgen. Maar wie 't er om te doen is, om allen moge» Jüken twijfel bij zichzelf weg te nemen en om capentuig te hebben, ten einde hen die »Afgewetl"en roepen te kunnen weerstaan, die vindt i.n deze brochure al wat hij be» hoeft. Blakend van Welstai}d«. 't Is om jaloersch te worden. In meer dan een correspondentie uit en over de Vereenigde Staten laten de schrijvers vooral goed uitkomen, dat dit land een tijd van voorspoed doorleeft, gelijk zelden te voren. Het is blakend van welvaren. Zélfs de landbouw, anders 't stiefkind, had geen slecht jaar en hoopt op nog beter tijd. De oorzaken zullen velerlei zijn. Maar één er van is zeker wel, dat Amerika lang zooveel niet van den oorlog geleden heeft, als de landen van Europa en daardoor de concurrentie tegen hen met zooveel te meer energie kunnen voeren. 't Is eerst laat in den Oorlog gekomen. fin 't heeft er goed aan verdiend. Toen Europa uitgeput raakte, wierp het zijn ooslogswaar op de markt en de afnemers kwa» diep, zeer diep in de schuld. Die schuld werd niet kwijtgescholden. Al wordt ook 't uiterste niet gevraagd. En zoo staat Amerika er aan allen kant vrijer en betei aan toe dan de landen van Oud<Europa. En in plaats, dat deze eindelijk gaan inzien, want ontzettende schade de Oor» log aan Europa berokkend heeft, blijft het onderling wantrouwen bestaan en vraagt men zich soms af, of er van den «geest van Lo» carno® nog wel iets meer over is dan de klank van 't woord V Uit ouden tijd. Potgieter was 'n liberaal op en top. Soms, voor dien tijd wat aan den radikalen kant. Maar hij nam het gaarne op voor wien on» recht gedaan werd, al wis 't ook door eigen partijgenooten. Denk b.v. aan Busken Huet. Denk ook, kunnen we er nu bijvoegen aan Da Costa. Eén keer had da Costa goede kans op een professoraat't was in 1844, vlak nadat hij in 1843 zoo flink was opgetreden ten gunste der .vrijwillige leening« van Van Hall. Maar, zegt de .Nederlander® »In de geplubiceetde correspondentie van Potgierter met Kneppelhout (Klikspaan) schrijft eerstgenoemde over Da Costa's (niet gelukte) professoraat »Da Costa's professoraat zal geweigerd worden, dewijl het leenigmaaisch antecedent kan opleveren, voor toekomstige schatrijke en luye professoren. Och, dat men begrepen welk een voorbeeld hij voor de werkrijke maar evenwel trage professoren zou hebben gegeven. Voorbeeld bij voorbeeld, waie het laaste wenschelijk geweest Zoo schreef Potgieter 4 Nov. 1844. En 30 Nov. 1844 liet hij er op volgen: »Da Costa's professoraat is verijdeld door een schandaal van een naamloozdn brief; het is 'n nieuwe bijdrage tot de verdraag) zaamheid van lieden, die hem om zijn uit» sluitende rigting uitsluiten.® Zóó oordeelde een liberaal over het libera» lism van zijn tijd I Scherper veroordeeiing is niet denkbaar.« En nu (moet men wete -, dat het nog niet eens ging om beginsehkatheber in scherpen vorm, 't Ging om 'n professoraat in het Grieksch 1 Zedige kleeding. De bisschop van Haarlem heeft groot gelijk. Hij heeft zijn «beminde geloovigen® gewe» zen, inzonderheid de vrouwen en meisjes, op de noodzakelijkheid dat zij zedige kleeding dragen. En hij laat het niet bij praten. Neemt ook maatregelen van tucht. Aan de geestelijken n 1. schrijft hij .Wij waarschuwen dus bij dezen, dat geen geestelijke tot een sacrament ook niet tot het ontvangen van het sacrament des huwelijks een vrouw of meisje mag toelaten, wanneer zij niet alleszins zedig is gekleed, en dat hij gehouden is, ook bij huwelijksplechtigheden, de bruidsmeisjes en bloed» en aanverwanten uit tie kerk verwij» derd te houden, wanneer zij zich in dezen niet aan de wetten der kerk onderwerpen willen. Wanneer men ons vraagt, wat moet ver» staan worden onder de woorden .zedig gekleed«, dan meenen wij ten dezen geen betere omschrijving te kunnen geven, dan die, welke is opgenomen in het reglement der wereldlijke derde orde van den H. FranciscusDe vrouwelijke leden moeten in hare kleeding ten allen tijde zorgvuldig vermijdena. ontblootingen of daarmede gefijk te stellen gebruik van doorschijnende stoffen, door uitsnijdingen lager dan de halsb. mouwen, die den bovenarm tot den elleboog niet bedekken of laten door» schijnen c. doorschijnende vleeschkleurige v, ering of vleeschklcurig belegsel op plaat» sen, die bedekt behooren te blijvend. rokken, die, op welke wijze ook, de zedig» heid kwetsen® Bij ons is 't minder gebruikelijk, om in dergelijke zaken precies met liniaal en pot» lood te werken. Vrouwen en meisjes, die zich onvoorwaardelijk buigen voor Gods Woord, zullen zelf wel weten, wat b.v. volgens de vermaningen van den apostel Paulus te ver» staan zij onder een .eerbaar gewaad®. Maar voor wie dit niet verstaan, well dan dunkt ons dat de bisschop van Haarlem een goeden kijk heeft op mensch en kleeding en we zouden zeggenHoudt u gerust aan de regelen, die hij geeft. Wat elke maand ie doen geeft. (Ie helft Mei). Nadruk verboden. Ons vee is naar buiten, uit den vaak bedomp» ten stal naar de heerlijk frissche wei gegaan, waar het volop kan genieten van lucht en licht en beweging. Een staltijd van eenige maanden werkt niet gunstig, ook al is de stal ingericht, zooveel mogelijk, naar de eischen der hygiëne. Maar in menigen stal laat de inrichting nog veel te wenschen over, waardoor niet alleen de gezondheidstoestand der dieren lijdt, maar ook de melkproductie en de kwaliteit der melk. Nu het vee uit den stal is, overwege de boer eens of hij in zijn stal geen verbetering dient aan te brengen, misschien wel een geheel nieuwe dient te bouwen. Wij herinneren, dat men daarbij gratis advies kan ontvangen, 't zij van de Commissie tot stalverbetering, als die ook in Uw provincie bestaat, of anders van het Instituuut voor Werktuigen en Ge» bouwen te Wageningen. Het Bestuur Uwer plaatselijke landbouwvereeniging kan U zeer zeker hier ij den weg wijzen. Wij zagen dit voorjaar weer verschillende fouten maken bij de bemestig van het weiland. Midden April b.v. werd nog stalmest op het land gebracht, dit is te laat, om er een flinke werking direct van te verwachten Men wachtte te lang met het uitstrooien, of ook kwam de kettingegge of het sleepen te lang na het uit» strooien. Men ziet er later groote brokken en droge kluitende lichttoetredi g wordt be» lemmerd, er gaat stikstof de lucht in, en de uitgedroogde mest werkt heelem aal niet. Vroe» ger uitstrooien en een regelmatiger verspreiden is zeer gewenscht. En dan bedenke men nog, dat stikstof en kali misschien voldoende in den stalmest gegeven worden, maar dat een extra phosphorzuur»bemesting waarschijnlijk wel rendabel zal zijn. Waarom wordt nog door velen stalmest met veel stroo er in op het gras» land gebracht Dat stroo heeft toch een veel grootere verkoop» dan mestwaarde In stroo zit weinig plantenvoedsel, en boven op den grond verteert het zeer langzaam. En het geeft om het te verwijderen weer werk. Misschien zegt iemandhet beschut toch het gras tegen de vorst. Dat is zooveler meening. Maar is het nu werkelijk aan te nemen, dat die enkele stroostriepjes een beschuttenden invloed uit» oefenen Geloove wie het wil, maar wij doen het niet. Wij prefereeren 's nachts een warmer bedekking. Met den wintertijd zijn ook de cursussen voor boerenjongens geslotenvelen brachten weer een diploma van cursus of wel van de Winterschool mee naar huis. Laten zij nu het geleerde vooral onderhouden door besiudee» ring van leerboek en vakblad, en vooral wat zij geleerd hebben trachten in toepassing te brengen 1 Na de jongens krijgen de meisjes een beurt In den zomer kunnen zij het wel wachten 'n landbouwhuishoudcursus bij te wo» nen. Helaas zijn er nog weinige van zoodanige cursussen, en ontbreken daartoe nog de noodi» ge leerkrachten. Maar wij hopen, dat waar zoo'n gelegenheid bestaat, onze jeugdige toe» komstige boerinnetjes er ook van zullen pro» fiteeren. Tegen een uurtje op een fiets moet men niet opzien; dat doet men immers ook niet, waar het een pretje of een feestje geldt. De meisjes mogen bij de jongens niet ten achteren staan. Nu noemen wij reeds achterlijk een jongen boer, die geen cursus of winterschool, gevolgd heeft; over eenige jaren zal men het» zelfde van de boerenmeisjes zeggen. In den tuin Uw doperwtjes en peulen groeien flink, hoop ik, en ge hebt er rijen bij gezet, maar help de plant nu ook om er tegen aan te komen en zich vast te grijpen Eerst echter hebt gij gewied, anders wordt straks het onkruid de baas, en is dit geschied, dan drukt gij met de hand of met den schoffel er wat aarde tegen aan. Zorg, dat derwten in wat schuine richting tegen de rijzen komen en niet plat op den grond komen te liggen. Aanaarden be» schermt tegen windvlagen en bevordert ook de groei. Bruine boonen kunnen gelegd worden, half Mei moet dit geschied zijn, 2 boontjes bij elkaar, plusminus 2 cM. diep, of afstand van 1 a l'/2 voet. Men kan ze leggen op verloren hoekjes en daar, waar in den regel iets anders niet wil groeien. Evenwelvoor een goede standplaats en een behoorlijke be» mesting toont ook de bruine boon zich dank» baar. Begin Mei zaait of legt men het bie tenzaaddit is de beste tijdbij vroeger zaaien gaan de bieten licht doorschieten, en zaait men later, dan blijven de bieten klein. Niet te dicht bij elkaarin de rij, de zaadjes op afstand van 9 4 10 cM. Bieten vragen onder verteerden mest een diep gespitten grond. Dan uw wortelbed uit; geen wortelbed staat direct regelmatig. Elk worteltje moet op zich zelf staan3 4 4 cM. van elkaar, of zelfs 5 a 6 cM., als men grootere wil oogsten. Paarden wortelen moeten nog ruimer staan. Dun voor» zichtig, trek geen plantjes losl Druk bij het werk de aarde wat aan, vooral op hooge gron» den 1 Zoo ongeveer 9—10 Mei kunt ge al wat stoksnij- en sperdeof slaboontjes leggen. Maar niet alles in eens, en vooral niet als het weer nat en guur is. De boon moet met warmte den grond uit. Plaats de stokken op een Meter afstand, leg bij eiken stok 6 4 7 snijboonen, van de andere een paar meer. Voor de sla» boonen kunnen ook, als bij erwten, rijzen in plaats van stokken gebrukt worden. In den» zelfden tijd le.ge men ook een deel stam boontjes, deze geven altoos eerder vrucht dan de stokboon. Bij warm weer kan thans postelein gezaaid wordenniet diep, het zaad even doorharken, het bed met een platte schop of plankje aanplakken, en dan nat gieten bij scherpe zon bedekken met een mat. Zaai wat dik, om vorming van dikke stengels te voorkomen. Postelein op den kouden grond geteeld, is altoos min op meer zuur van smaak. Wie daar niet van houdt, zaaie onder glasl Mevrouw Groen van Prinsterer. In haar Vrouwen»rubriek in »De Nederlan» der® geeft Mevrouw Van Hoogstraten—Schoch een korte herinnering aan deze edele christin. We nemen ze hier gaarne over; Deze levendige, aantrekkelijke vrouw was in 1828 getrouwd met mr. Groen van Prin» sterer. Everard Gewin wijdt in zijn boek in den réveilkring® haar een gansch hoofdstuk. Zij heeft haar man ontzaglijk lief gehad en in vele van haar brieven spreekt ze er over «Dat Willem mijn man is geworden, acht ik de grootste onder alle ontelbare goed» heden van mijn God®. Een andere keer schrijft ze aan haar vrienden de Clerq»ik weet dat gij hem liefhebt, men moet hem wel liefheb» ben®. Bij een ernstige ziekte»De band is zoo nauw, ik had zooveel aan hem als ooit eene vrouw aan den besten echtgenoot kan hebben® Niet alleen deze aardsche liefde, maar het geloof in God gaf haar leven glans. «De godsdienst® schrijft ze, .heeft een groote plaats in mijn hart ingenomen, daar» van houd ik ontzaglijk, en dat ik goed denk of spreek of doe, dat is alleen door het denken aan God, en niet omdat het goede in mij ligt of deugd wortelen in mij heeft geschoten Als haar huwelijk kinderloos blijft, dan vertrouwt zij een vriendin toe«Zoudt ge denken dat ik bij al het geluk dat ik geniet op nog meer als 't ware aanspraak zou mee» nen te hebbenof kinderen het geluk des levens vermeerderen zal ik niet beslissen dat behoef ik niet te weten wanneer .Gods liefde mij genoeg is alleen zou ik willen dat een kind zoo'n vader zou hebben als mijn man is«. Mevrouw Groen stichtte een hofje voor behoeftige oude vrouwen, nu nog het hofje van Groen genoemd, zij richtte een naai» school op en stichtte ook in 1833 een dames» leesgezelschap om de goede Hollandsche en Franscbe boeken meer onder de menschen te krijgen. Van haar hartsgeliefde haar man was ze de ijverige secretaresse, zij beant» woordde zijn brieven, schreef zijn studiën over, beheerde zijn fortuin en had den zorg voor het huis in stad en buiten. In 1879 stierf deze beminnelijke vrouw. Innig geloof, vaste hoop, en vurige liefde kenmerkten haar. In een oeeiaengatenj v A. R. partij, verdient zij beeldengalerij van Vrouwen uit de rtij, verdient zij wel een eereplaats. Dictator en Religie. Italië is bijna geheel Roomsch. Er zijn slechts weinig protestanten, van wie de Waldenzen zeker wel 't meest bekend zijn. Nu deelde, we zullen maar zeggen 't Kerk blad van deze Waldenzen dezer dagen mede, dat het reeds voor de derde maal door de fascistitche regeering onder censuur is gesteld «wegens enkele op zichzelf onschuldige op» merkingen van een paar medewerkers ten op» zichte der R K. kerk«. Orde en dictatoriaat, d4t gaat: Tot op zekere hoogte ook nog maar. Maar de vrijheid komt onder een dictator van alle kanten in de knel Trouwens, men weet dat de g4nsche pers in Italië, die niet met de «zwarthemden® mee» zingt de u.uilkorf óm krijgt. Ook voor de godsdienstvrijheid is de dictator een te duch» ten kwaad. Drie dictators. Alle drie de schiereilanden, waarmee Europa vooruitsteekt in de .Oude Wereldzee® worden thans feitelijk door een dictator geregeerd Spanje, Italië en Griekenland. We hebben nooit ontkend, dat een dictato» riaal bewind in sommige opzichten he' volk ten goede k4n komen. Maar de gevaren blijven steeds veel grooter dan de voordeelen. En daarom geven we verre de voorkeur aan het grondwettig koningschap of aan de grond» wettige republiek, zooals men die in West» Europa kent. Een der gevaren van het dictatoriaat is de zucht naar buitenlandsche veroveringen. Napoleon was hierin de groote voorganger. Zijn tegenstanders binnenslands kon hij niet meer afbreuk doen, dan wanneer hij buiten Frankrijk overwinningen voor dit land bevocht en men moet altij i rekening houden met de mogelijkheid dat ook de dictator van nu, al is 't op kleine schaal, dien weg opgaat. Primo is 't minst gevaarlijk. Spanje heeft te weinig hulpbronnen. Maar Mussolini en nu ook de Griek, dat is wat anders. Zij streven naar expansie, uitbreiding, Mussolini heeft het in Tripolis duidelijk laten doorschemeren. En nu vréést men, dat zij beiden te avond of te morgen een kans wagen zullen op 't rijk van den Turk, met name in KleinrAzië. Zoo Grieken als Italianen zouden daar hun kolonisatievoornemeBS kunnen ten uitvoer brengen. Maar wat een gevaar voor den vrede in Europa zou dit niet zijnl Ginds en- Hier. Denemarken heeft een socialistisch kabinet. Over de daden spreken we nu nietten» minste niet over de politieke daden. Maar wel trof het ons, dat deze socialisten in Denemarken zoo veel beter de beleefdheid weten in acht te nemen jegens 't hoofd van den Staat, an velen hunner partijgenooten bij ons. Wij lazen in een correspondentie in 't Hbl. De ministers verkeerden op vrij vriend» schappelijken voet met den koning. Na el» ken «Staatsraad«, waaraan behalve de koning en de ministers ook de kroonprins deel» neemt, noodigt de koning de ministers tot een maaltijd, waar het heel gemoedelijk moet toegaan. Ook de niet zeer talrijke hoffeesten bezoeken de ministerszij zijn bij de aan» komst van andere vorstelijke personen ter begroeting aanwezig en toen de vorige maand de koningin»moeder overleed, hebben zij aan alle plechtigheden deelgenomen. Ministerpresident Stauning las in het Par» lement de boodschap van den koning, die van het overlijden mededeeling deed, voor en voegde daar eenige woorden van deel» neming aan toe en de socialistische voor» zitter van het Folketing hield daarop nog een hartelijke toespraak om de gedachtenis der overledene te eeren. Van alle officieele gebouwen woei de vlag halfstok en ook het socialistisch gemeente» bestuur liet op alle gemeentelijke gebouwen de vlag halfstok hijschen. Waarom bij ons dat zitten»blijven of weg» loopen Om de eenvoudige reden, dat ze bang zijn voor 'n aantal harde schreeuwers in en buiten de partij. Anders deed men hier net als ginds. SOMMELSDIJK. 1.1 Maandag stonden er bij den correspondent der Arbeidsb.-mid» deling dezer gemeenre 6 werklooze landar» beiders ingeschreven. In de huizen gemerkt A 85 en A 168 is de besmettelijke ziekte diphtheritis gecon» stateerd. Maandag j.l is plotseling een meisje uit deze gemeente vervoerd moeten worden naar een ziekenhu's te Rotterdam, tot het onder» gaan van een operatie. Vorige week werden uit deze gemeente ongeveer 2700 H L. aardappelen en poters benevens ongeveer 1500 balen paardepeen verscheept. Door den heer P. A. Koster is een post* duif opgevangen ring no. N A 9^ 20227, gummiring No. 767 B 494 Prins Hendrik Waaijenberg. MIDDELHARNIS. In de afgeloopen week waren er bij den correspondent der arbeiders» bemiddeling geen opgaven ingekomen van werkloozen, met ingang van 1 Mei is de aan» melding voor dezen winter weder geëindigd. Door C. van Splunter zijn twee postdui» ven gevangen welke gemerkt zijn als vo gt 757-37 N 1. 1925 en 12057 3-1926-C. Zaterdag viel een 5»jarige meisje van een schipper Okker genaamd in de kaai daar 't onheil spoedig werd opgemerkt had men de kleine spoedig behouden op den wal. Maandagmorgen reed de heer T. Overweel per fiets naar Sommelsdijk Nabij den afrit gekomen bij den heer Buisse had hij 't onge» luk te vallen en met zijn hoofd tegen een aldaar staande paal terecht te komen hij be» kwam een ernstige hoofdwond en kneusde zijn arm. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. I >:L J I ■J 1

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1