leem derde blad GRIEP AbdüsïroOP 1 L 4 Iniet ien. ^en mm&mwwm Zaterdag 24 April 1926. No. 3218. Gemeenteraad. Uit de Pers. V erkoopingen. I ïding. itancl I 81 jaar wed. (OEK Lattd- en Tuinbouw. Boekbespreking. R@©lame-fVledede@lingen. en vond zij |naar een der oorzaak van |ioedelijk, dat dat aan een Hen is, waar. besteding van Iwen van een [noord, voor alhier, feten brugge te f 1725,- f 1900,- f 2173,- f 2222,- Qge f 2230,- f 2248,- f 2275,- |is f 2395,- f 2412,- f 3333,50 f 3420,- f 3669,- f 3433,- f 449,- |e f 460,- f 362,- f 384,- f 5765,-* f 6405,- f 6440,- f 6600,- f 6680,- f 6725,- f 6730,- f 6800- f 6824,- f 7463,- j jaar te Mid» dijker 34jaar In Jan Poort 's voorm. 10 I, verkooping ïte vaars, twee In, 2 varkens Ireel met toe. Iers, zakken, :ken, een par» eke van mej. |R 8LUYS. |z. 3EN LD, 27512 >ilie harte» ple blijken huwelijk 27506 vijzen van btoond bij ;fde Echt» aeder, Be» 27511 dank. [>nzen har» Zeergel. voor de ^handeling esteldheid. 1AST Sr. 16. mmerman, 27503 27510 :oupons STOFFEN, lend, Ouddorp (Nadruk verboden). Bedrijfskeurlng. Een verblijdend verschijnsel op landbouw» „ebied isde beweging onder de jongeren. "t 2ijn meestal de oud-.leerlingen van land» bouwcursussen en winterscholen, die zich aan. eensluiten. Zij houden lezingen onder elkaar, behandelen vraagpunten, organiseeren proef» velden en landdagen, en al is er veel onbe» holpens bij, het is niet te ontkennen, dat er kracht van uitgaat en dat er groei in zit Iets nieuws is: de landbouwbedrijfskeunng. Welke in praktijk zal worden gebracht door «Jong Lonneker«. De naam Lonneker (bij Enschede gelegen) heeft een goeden klank, 't Was Lon» neker, dat vóórging op 't gebied van zuivel» bereiding, van veeveredeling en melkcontröle, van de aankoop.coöperatie, en nu zal het be« ginnen met de bedrijfskeuring. Bij deze keuring wil men de gebouwen buiten beoordeeling laten, omdat het eene huis zich er beter voor leent' dan het andere. Evenwel is toch gauw te zien of b v iemand die geen overdekte of goede gemetselde mestbewaarplaats heeft, niet» temin toch alles in het werk stelt om verlies zooveel mogelijk te voorkomen. De keuring zal praktisch zijn, d.w.z. letten op dingen, die financieel later ook voordeel opleveren. Men verdeelt de bedrijven in 3 klassen: 1. Van hen, die het landbouwbedrijf niet als hoofd» bedrijf uitoefenen; 2. van -'igen boeren; 3. van pachters. 't Zijn de volgende negen punten, welke aan beoordeeling zullen worden onderworpen 1. Erf, netheid en orde om huis en schuren (of er wel eens geveegd wordt, het onkruid uit de bestrating gewied, enz.de indruk bij aankomst). 2. Stalling en vei pleging van het vee (zindelijheid der dieren, ligplaats, reinheid van den stal, idem van de muren, 't borstelen van het vee). 3. Orde. netheid en zindelijkheid op deel en in de schuren (dat alles behoorlijk is opgeborgen, niet rondzwerft). 4. Bewaring van mest, gier, hooi, stroo, aardappelen enz. zoo min mogelijk verlies 1 5. Orde, netheid en ^zindelijkheid in de varkenshokken. 6. Idem If n de kippenhokken. 7. Opberging en invetting van gereedschappen en werktuigen. 8. Lande' rijenbewerking van het land, als ploegen en 't verdere afwerken. De gewassen worden apart gekeurd. 9. De werkkrachten, die op een bedrijf werken ten opzichte van de grootte van het bedrijf. Deze keuring kan een goeden in» vloed uitoefenen. Maar gemakkelijk is de taak der keurmeesters niet. Zij behooren met veel tact op te treden, 't Is ook de vraag of de deelname voldoende zal zijn. Eenige personen gaven zich reeds op. De beoordeeling geschiedt volgens een puntenschaal. Voor de genoemde 9 onderdeelen kunnen worden behaald res» pectievelijk 8, 15, 12, 15, 8, 7, 8, 15 en 12 punten, samen 100. Spulten met Carbollneum noodlg? Er wordt de laatste iaren ook in de frdftteelt veel gedaan aan ziektebestrijding. Op zichzelf is dit verheugend. Men dient daarbij evenwel voorzichtig te zijn. Bijvoorbeeld met de aan» wending van Vruchtboomcarbolineum, waarvan ,door velen een overvloedig gebruik is gemaakt. J_3ank zij zeker ook de enorme reclame, voor dit preparaat gemaakt! Dat dit product,goed fcian gewend, d.w z.in water opgelost en bij» "fijds toegepast, resultaat gaf en in vele gevallen een :ieer merkbaar resultaat, is niet te ontken» nen. Maar twijfel is gerezen, of de uitkomsten evenredig waren of overtroffen werden door de kosten. Want C. is een duur bespuitings» middel, en in vele gevallen waarschijnlijk een te duur middel. In No. 3 van den loopenden jaargang van «De Fruitteelt* wordt deze zaak onder de oogen gezien. De Schrijver adviseert «Laten alle talers, die gespoten hebben, zoo mogelijk, eens nauwkeurig nagaan, wat de voordeelen der bespuitingen zijn. Het spuiten geschiedt niet ter wille van het spuiten zelf, noch ter wille van hen, die eventueel de be» spuitingen uitvoeren, of ter wille van de fa» brikanten, doch uitsluitend en alleen ter wille van den teler, die de opbrengsten van zijn aanplantingen wil verhoogen*. Dat is nog al logisch, zal menige lezer zeggen. Maar het zal zijn belangstelling hebben, wat de Schrijver verder meedeelt over de resultaten, welke in den Proeftuin te Tiel werden verkregen met Carbolineum en daarna met Californische pap. Van 1919 tot 1924 werden de boomen regel» matig jaarlijks met Carb. bespoten. Waarschijn» lijk dank zij deze bespuiting had men geen hinder van bladluizen. Maar wel, ieder jaar meer, van schurftziekte, voorts van meeldauw, wormstekigheid der vruchten, en van kanker. Toen men na deze teleurstellende uitkomsten zijn toevlucht nam sedert voorjaar '24 tot Californische pap, aangewend zoowel vóór als né den bloei, en bovendien na den bloei nog met loodartsenaat, verkreeg men in '25 fruit, zoo mooi, als men nooit mooier had ^gehad. Ook de wormstekeligheid was zeer verminderd. Deze drie bespuitingen komen aan sproeistof belangrijk goedkooper dan een éénmalige bespuiting met Carb. De Schrijver noemt Calif, pap een uitstekend bestrijdings» middel, dat tegen lage prijzen kan worden geleveiH. Hij besluit zijn artikel«Zoolang dit middel niet door een beter is vervangen, zal deze sproeistof in de meeste gevallen de beste resultaten geven, en zullen vele telers, die nu nog spuiten met Carb. in hun eigen belang deze sproeistof door de Calif, pap kunnen vervangen. Wenken en mededeelingen. Kalizout ontkalken den grond, daarom be» hooren kalk en kali bij elkaar. Onkruid in t land geeft veel werk en een geringen oogst zuiver Ian i beteekenthalven arbeid en dub» bele opbrengst. De controle op melk en zuivelproducten wordt steeds strengeralleen in Noord»Holland werden wegens te hoog watergehalte 36 boeten opgelegd. Men kan ook te veel kalkenzoo kan te veel kalk het »hartrot« (zwart worden) in suikerbieten ver» oorzaken. Hoe veranderen de toestanden, of liever de denkbeelden 1 Nog enkele jaren geleden weigerden de boomgaardbezitters het plaatsen van bijenkorven in hun boomgaarden of wel, ze vroegen eenige vergoeding daarvoor! Nu verzoeken ze den imkers te komen met bun bijen, en geven 60 cents per bijenvolk Behalve gratis vervoer. Dit is volstrekt niet te veel, gelet op het groote nut der bijen voor de bevruchting der boomen. In Frankrijk is nu pas een wetswijziging tot stand gekomen, tengevolge waavan pe Hollander, die land of gebouwen koopt in Frankrijk, voortaan op geheel dezelfde wijze gehandeld wordt als een Franschman, d.w.z.hij betaalt bij onderhand» schen verkoop pl.m. 15 pCt., waarvan 10 pCt. voor registratie. Weet gij t dat de ontginningsziekte voorkomt op tal van gronden, niet slechts op nieuwe, maar ook op tal van oudere dat het middel daartegen is uitstrooien op droog gewas 50 K.G. koper» vitriool per Hectare? dat bietenkuïlen die in 't water hebben gezeten, mogelijk voor bederf kunnen worden bewaard, door aan de zuidzijde b.v. een drietal tochtgaten te maken aan de einden en in 't midden, welke gaten bij vorst met oude zakken kunnen worden toegestopt? dat de roggeteelt in Ametika in een jaar tijds is verminderd van 1,693000 H.A. tot 1,386000 H.A., en dit hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan den te lagen prijs, die ver achter is bij dien van tarwe dat de Duitsche regeering millioenen hoopt te ver» krijgen uit de hooge invoerrechten op onze voortbrengselen zoodat wij op onzen Duitschen afnemer niet al te zeer moeten bouwen dat in de laatste maanden van 1925 aan kool, peen en uien veel minder naar Duitschland is uitgevoerd dan in de overeenkomstige maan» den van 1924? dat een drietal tuinders in de buurt van Venlo met een bruto opbrengst van f 15250 aan invoerrechten moesten beta» len f 3502, dat is dus 23 pCt. dat de Neder» landsche kippen te zamen voor pl.m. 100 millioen gulden per jaar produceeren dat onze uitgevoerde eieren en pluimveeprodukten ons bij de 40 millioen gulden opbrengen Weet gij dat de kosten der Ongevallensverzekering over 't boekjaat Nov. 1924—Nov. 1925 bij de Landbouw'Onderiinge gemiddeld slechts f 1,13 per f 100,— loon bedroegen B—r. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente NIEUWE TONGE, op Vrijdag 16 April 1926, nam. 2 uur ten gemeentehuize. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering en stelt aan de orde 1. Notulen. De notulen van het behandelde in de vergadering van 24 Maart j.l. worden gelezen en onv randerd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een schrijven van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Middelharnis, d.d. 1 Apr 1 j.l. No. 10, geleidende de rekening en verantwoording dier Commissie van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1925. Hieruit blijkt dat de totale uitgaaf bedraagt f 1390,75s en de totale ontvang f 1411.145, zoodat het goed slot f 20,39 bedraagt. Na eenige besprekingen dienaangaande wordt besloten de rekening en verantwoording, bo» vengemeld, te arresteeren. 3 Financieele regelingen. Verder wordt mach» tiging verleend tot het doen van enkele af» en overschrijvingen op de begrooting der gemeente over het jaar 1925. 4. Heffingspercentage. De heer D. BREESNEE stelt voor alvorens dit punt der agenda te behandelen, eerst het volgende punt in behandeling te nemen. Daartoe wordt besloten. Aan de orde is dusbespreking herstel straten. De VOORZITTER deelt mede dat door een ambtenaar bij de provinciale griffie is medegedeeld, dat de beslissing omtrent het al of niet aanleggen van een waterleiding op dit eiland dit jaar zal worden genomen. Naar aanleiding daarvan stelt spreker voor met de herbestrating nog eenigen tijd te wach» ten. Daar echter behalve de heer Holleman alle leden van meening zijn dat van de waterlei» ding toch niets terecht komt en zij bijgevolg het risico gerust op zich nemen, wordt met de stem van den heer Holleman tegen beslo» ten de herbestrating door te zetten. Aangaande het bepa'en van een plan naar welke de herbestrating uitgevoerd zal moeten worden, wordt na eenige besprekingen beslo» ten dat de Voorzitter zich met een deskundige in verbinding zal stellen en dat B. en W. volgens diens advies bevoegd zijn te werk te gaan. De heer A. C. BREESNEE uit de wensche» lijkheid om voor bovengenoemd werk een opzichter in den arm te nemen, die zich nu en dan eens van de werkzaamheden op de hoogte kwam stellen. Daar deze wenschelijkheid echter door de andere leden niet wordt ingezien, wordt be» sloten geen opzichter te nemen. Hierna wordt teruggekomen op het vorige punt der agenda, n.l. vaststelling heffingsper» centage G. I. B. De VOORZITTER deelt mede dat de meer» derheid van het college van B. en W. wenscht het percentage van het vorig jaar, hetwelk 2 bedroeg, te handhaven. De heer D. BREESNEE vraagt naar aanlei» diDg van het door den Voorzitter medege» deelde wat de minderheid van B. en W. wenschte als heffingspercentage bepaald te zien, waarop de Voorzitter hem antwoordt, dat dit het percentage op 2,5 zou willen brengen. De heer BREESNEE stelt nu voor het ver» schil te halveeren, hetgeen algemeen, behalve door den heer van der Kroon, wordt goed» gevonden, zoodat het heffingspercentage voor het jaar 1926 is bepaald op 2,25. De VOORZITTER deelt verder mede dat de verordening op de heffing van keurloonen in deze gemeente door hem is terug ontvan» gen onder opmerking dat het in art. 2, sub. b en c bepaalde gevoegelijk achterwege kon worden gelaten, daar dit in de praktijk toch geen toepassing vindt. Met algemeen goedvinden wordt genoemde wijziging aangebracht. Hierna wordt het woord gevoerd door wet» houder VAN DER KROON, die nogmaals zich gedrongen gevoeld op de maximum snel» heid=kwestie terug te komen, daar z.i. de te» genwoordige toestand onhoudbaar is. Ook de VOORZITTER drukt de wensche» lijkheid van het invoeren van een maximum snelheid door er op te wijzen dat, indien dan een aanrijding met noodlottigen afloop zou plaats vinden, de ingezetenen er nooit den Raad daarvan een verwijt kunnen maken. Hierna tot stemming over genoemd onder» werp overgaande, "wordt met de stem van den heer D. Breesnee tegen besloten ook in deze gemeente de maximum snelheid in te voeren. Naar aanleiding van genoemd besluit wordt nu overgegaan tot het bepalen der plaatsen waar de noodige borden zullen moeten wor» den geplaatst. Besloten wordt de borden resp. te plaatsen bij de schuur van den heer A. Holleman, nabij het tramstation, bij de woning van den heer A. Visbeen op de z.g. Barnat, aan het Korteweegje, waar de Wentinkstraat er in komt, en op den overgang van den Duiven» waardschenweg in den Duivenwaardschen dijk. Aan den Voorzitter wordt opgedragen voor het aanschaffen der benoodigde borden, als» mede chronometer, zorg te dragen. De heer VISBEEN zou willen verbieden met auto's, tractors enz. de Nieuwstraat, Kerk» ring en Voorstraat te bereiden. wordt er gevreesd, dat het einde van de reduc» tie nog niet te zien is, wat alles bij Belgen en Franschen op losse schroeven zou kunnen zetten. De Fransche Franc noteert heden Dinsdag 8 25 De Belgische idem 9 05, welke koersen dus een laagterecord beteekenen. Ter beurze werd hede bekend, dat de eisch van de partij der Jurgensaandeeihouders tot dividendbetaling over drie jaren, is toegewezen zoodat daardoor practisch komt vast te staan, dat de rechter hei ermede eens is, dat betaling dividend moet volgen als bet is verdiend. De Maatschappij, No. 26 van »De Maatschappijn Christelijk Sociaal Economisch Weekblad, uitgave van de Drukkerij Oranje Nassau t Baarn, bevat de volgende artikelen en rubrieken. Middenstand en Bedrijfsbelasting, Dr. J. A. NederbagtBezuiniging bij de Sociale Ver» zekering, IIVakbeweging en Arbeidsmarkt De achturendagArbeidstijd in de metaaal» nijverheid Onze metaalnijverheid Chr. Kan» toor» en Handelsbedienden Nat. bureau voor Vrouwenarbeid Caveant Consules Een tien» Sedert eenige maanden is de Openluchtschool in het Vondelpark bij de Frederikstraat te Amsterdam in gebruik. In deze school worden kinderen onderwezen, die uit hoofde van hun minder goede gezondheidstoestand het verblijf in de gewone schoollokalen niet kunnen verdragen. Een kijkje op de voorplaats van de Openluchtschool waar ca 150 kinderen lig» gen te slapen, waarbij twee zusters de wacht hebben. Ook de heer KROON sluit zich bij dit voorstel aan. De heer D. BREESNEE ziet er echter de wenschelijkheid niet van in en verklaart er zich tegen. Nadat over dit punt 'nog eenigen tijd de discussies zijn voortgezet, wordt maar beslo» ten wegens de moeilijkheden die deze afslui» ting voor het snelverkeer zou opleveren in den heerschenden toestand geen verandering te brengen. De heer HOLLEMAN zou gaarne zien dat evenals vroeger de benedenzaal van het Wees» huis voor het houden van repetities door de verschillende vereenigingen beschikbaar werd gesteld. Het gymnastieklokaal zou hij slechts in de tweede plaats hiervoor willen geven. Het komt n.l. herhaaldelijk voor dat de O. L. School voor het houden van repetities wordt gebruikt. Besloten wordt in den tegenwoordigen toe» stand geen verandering te brengen. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Economised Weekoverzicht. Ofschoon men ter beurze nog niet kan spre» ken van drukte zijn er toch tenmiste eenige teekenen van meer bewegelijkheid, doch in neergaande richting, speciaal wat betreft Rub» ber en Tabakswaarden. De eersten wegens liquidaties van posities, zoowel in het product als in fondsen, wegens bijna onafgebroken waardevermindering, de laatsten wegens oncon» troleerdare geruchten van droogte in Indië, die voor de oogst zeer schadelijk zou zijn. Wat het rubberproduct betreft is de val van de prijzen, die ongeveer een half jaar geleden golden, wel zeer sterkthans is de waarde slechts circa f 1.25 per pond, terwijl toen zelfs f 3.15 is gemaakt voor een klein kwantum door de Wai-Sumatra. Het is dus thans vol» doende duidelijk, dat de laatste prijs verre van normaal was, terwijl men thans nog van een behoorlijke winst kan spreken, zoodat de meeste maatschappijen nog goede jaren kun» nen maken op basis van circa 2 shilling per Engelsch pond. De fondsen hebben natuurlijk danig geleden en is het 't eenvoudigste om onderstaande vergelijking te beschouwen Hoogste koers thans A'dam Rubber 440 320 Amsterdam Tapanoeli 245 170 Bandar 315 215 Hessa 595 415 en 55 div. Preanger 265 165 Vico 255 175 Deze voorbeelden geven voldoende aan, hoe de toestand is geworden en dus hoe er verloren is in Rubberaandeelen, zooals er om» gekeerd verdiend is. Het is natuurlijk in geen enkel opzicht na te gaan wat er in bedragen is bijgelegd den laatsten tijd, doch het zal voor de meeste houders op hooge prijzen wel bedenkelijk gaan worden, reden waarom er thans vele liquidaties aan de markt komen van zwakke houders en van houders, die het niet langer vertrouwen. De'Tabakken hebben voor sommige waarden eveneens een goede ;knauw gehad, b.v. Senem» bah, die van circa 480 tot 440 vielen, in een paar dagen tijd. Wat betreft de gehouden tabaks'inschrij vingen is er natuurlijk alle reden voor de flauwe stemmingen, aangezien de prij» zen verre van die van verleden jaar zijn ge» bleven, hoewel er enkele goede uitzonderin» gen zijn geweest. Naarmate de jaarverslagen binnenkomen wordt het duidelijk, dat het jaar 1925 niet zoo slecht is geweest, speciaal in het tweede half» jaar moet er overal behoorlijk verdiend zijn. In December echter kwam er achteruitgang en als het zoo doorgaat als thans, dan wordt 1926 een slecht jaar voor handel en industrie, want er wordt overal steen en been geklaagd over traagheid van afname en slechte betalers. Vooral de voortdurende zwakke houding van Franken wórdt zeer ongunstig beoordeeld en jarigeWelstand en ZorgChr. Tehuis voor blinden Volkstuintjes Onze molens »Tin« als geneesmiddel tegen steenpuisten Bestrij ding van Tandbederf; Het cadeau»stelsel Verkeer en Transport: »De zich aandienende behoeften* Onze koopvaardijvloot in 1925 Nederland en het SuezkanaalHet Schathuis Insulinde, VI, v. d M.Bedrijf en Handel CanadaHet nut van blikDe scheepsbouw in 1925 Invoerrechten in Noorwegen Holl. kippen naar PalestinaDe rivier» en binnen» visscherij in Febr.Het einde van de N.C Z. De Fransche invoerrechten De Duitsche wijn» bouw in den druk Drijvende tentoonetelling Mooie cijfersEconomisch Overzicht, v. d. M.Ned. Oost«Indië in 1925 Uit Bladen en TijdschriftenVrouwenbelangen. In het vervolgartikel »Het Schathuis Insulin» de« zijn een tweetal fraaie foto's opgenomen. Voorts bevat dit no twee teekeningen w.o. »middenstandszorgen«. De Standaard, ons Anti»Rev. hoofdorgaan driestart Goedkoope Zondagstreinen. Met het aanbreken van het zomerseizoen komen de Nederlandsche Spoorwegen nu toch weder met goedkoope Zondagstreinen, waar» voor extra reclame wordt gemaakt. Zoo reed Zondag 18 April een goedkoope trein van Den Haag en Rotterdam naar Tiel. Wanneer de Regeering hier niet ingrijpt, dan staat te vreezen, dat hetgeen in den loop van vele jaren verkregen en bevestigd was, weder geheel zal verloren gaan. Het instituut 'van goedkoope Zondagstreinen scheen reeds tot het verleden te behooren maar in de laatste jaren steekt het weder den kop op. Van Minister Ruys was een toezegging ver» kregen, welke deed hopen, dat deze pradijk geen voortgang zou hebben. Van Minister Bongaerts was te verwachten, dat hij een eind eraan zou maken. Wij weigeren te gelooven, dat Minister van der Vegte een ander stand» punt inneemt. Wij hopen, dat de Minister zeer spoedig de gelegenheid zal viDden, ondubbel» zinnig van zijn standpunt te doen blijken. Zedelijke ontaarding. 't Friesch Dagblad schrijft: De «Haagsche post*, het rose weekblad «voor de betere standen«, is nu juist niet een puriteinsche krant en daarom te meer trof ons, wat we lazen, dat het blad mede» deelt over de «zedelijke ontaarding* onder sommige standen in Amerika 't Blad heeft nl. een wereldreiziger. Iemand, die de verschillende deelen der aarde bezoekt, om uit eigen aanschouwing mede te deelen, wat hij zag en hoorde en voor de lezers van zijn blad de moeite waard vindt. Hij schreef thans uit de Vereen. Staten Zooals men weet zijn die »drankvrij« ge» maakt, maar de smokkel is groot. We nemen een stuk uit zijn beschrijving over «Elke generatie« schrijft hij, «stelt zich haar normen van zedelijkheid. Welke deze normen zijn voor deze tijd, ik weet het niet precies, ik kan ze niet formuleeren, ik kan ze slechts illustreeren. Op een boot van Amerika naar Europa ontmoet hij een Amerikaaosche moeder met haar dochter. Hij stelt het meisje de vraagEn hoe vindt u wel zoo'n reisje naar Europa? Het meisje kijkt hem aan, trekt haar roodgeverfde lipjes in snibbige ontevre» denheid omlaag en antwoordt: Zoo een reisje naar Europa Een strop 1 Op het oogenblik zijn mijn vriendinnen in New York den heelen dag dronken en ze speelen tot midden in den nacht bridge. En ik zit op een stomme boot en ik moet naar Europa. Wat moet ik in Europa uit» voeren Voorts vertelt mr. van Rossum van een vader in Chicago die er de volgende filo» sofie op nahoudt: Vroeger als iemand zijn zoon stomdronken thuis zag komen deed hem zoo iets werkelijk verdriet. Maar als tegenwoordig ienmand zijn zoon stom» dronken ziet thuiskomen dan bekijkt hij hem met zekere jalouzie en zegt tot zich zelf: Waar haalt de jongen het vandaan? Een verpleger in het grootste gemeente» lijke ziekenhuis van New York, die spe» ciaal werkzaam is in de afdeeling van dronk» aards, de cocaïne» en opium verslaafden vertelt: U kunt zich niet indenken wat een vreeselijks gebeurt sinds den oorlog wat 'n ellende er tegenwoordig gezien wordt in een hospitaal. Je krijgt er den indruk alsof de heele wereld vergifd is. Daar wor» den er menschem binnengebracht, honder» den in een staat van delirium tremens zoo» als we dat vroeger nooit gezien hebben. In de meeste gevallen moeten ze als vee vastgebonden worden, ze gedragen zich als wilde beesten en in vele gevallen geven ze den geest in dien ontzettenden toestand. En nu zult u denken, dat dit alleen voor» komt bij 't uitschot der maatschappij toch is het dit allerminst. Er worden bij ons meisjes uit goede familie binnengebracht en hoogere rechterlijke ambtenaren en be» ambten van politie, enfin, menschen van eF»en stand en van elk beroep. En dan spreek ik alleen nog maar van de drank» zucht. Als u wist hoe het vergif van de cacoïne tegenwoordig verbreid is en tot welke rampzalige toestanden dit voert, dan 40 cent per regel. Nu moet iedereen een flesch in huis hebben. Vannacht nog kunt gij dat beroemde huismiddel noodig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen. zouden uw haren ten berge rijzen Ten slotte verhaalt van Rossum nog van vrouwen, die openlijk verklaren, dit ze haar kinderen afschuwelijk vinden, en dat zij er liefst niets mee te maken willen hebben We schijnen, schrijft hij, een epidemie tegemoet te gaan die zich waarschijnlijk tot een fashionable mode zal ontwikkelen de afschuw van de moeder voor haar kin» deren. Mr. van Rossem heeft in zijn aanteeke» ningen nog vele andere dingen staan die niet te vertellen zijn, hij heeft er slechts de minst schokkende uit genomen. Intusschen kunnen wij het alvast er mee doen. We nemen dit waarlijk niet over, om daar» tegenover te doen uitkomen, wat brave men» schen wij, Nederlanders, wel zijn I 't Geldt ook van ons volk niet zelden Wat heimelijk van hen geschiedt, is schande» lijk ook te zeggen. Maar om te doen uitkomen de zedelijke ont aar ing van het menschelijk geslacht, waarvan wij allen deel uitmaken, want uit eenen bloede heeft God het gansche geslacht der menschen gemaakt. Gelukkig is er ook een lichtzijde. Zulke wereldreizigers bezoeken in de eerste plaats de groote steden en de centra der be» sch.ivlng en daar is de «zedelijke ontaarding* in den regel wel het verste voortgevreten. Daarnaast is gelukkig, ook in de Vereen. St. nog een groote kern van zedelijk hoogstaand volk en zijn er, gelukkig, mogen we ver» trouwen, nog vele kinderen Gods; die als ze de Wet van Christus volgen, ook in Amerika «het zout der aarde« zijn. Openbare Vrijwillige Verkooping van hui» zen en tuinland te Middelharnis, ten verzoeke van den heer Jb. Knöps, alhier, op Woensdag 28 April 1926 bij inzet en op Woensdag 5 Mei 1926 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het hotel Meijer te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdagen 29 April en 6 Mei 1926 v.m. 11 uur, bij veiling in het koffiehuis Monster en bij afslag in dat van Hordijk, openbare vrijwillige verkooping van Een huis met erf en tuin in het doip te Hekelingen, groot 02 aren, 30 centiaren en Een tuin, aldaar aan den Achterweg, groot 04 aren, 80 centiaren. Eigendom van Mej. L. Bijl. IBetaling koop» penningen 16 Juni a.s. Inlichtingen geeft ondergeteekende. Notaris LOEFF. Op Donderdag 22 April 1926, des nam. 2 uur te Ooltgensplaat in Hotel Moelker bij veiling en Op Donderdag 29 April 1926, des nam. 2 uur te Ooltgensplaat in Hoiel Hobbel bij af» slag, openbare vrijwillige verkooping van Een kapitale hofstede, bestaande uit een nieuw gebouwde bouwmanswoning, schuur, wagen» huis en annexen, met 35,97,42 H.A. uitmun» bouw» en weiland, gelegen in de onmiddellijke nabijheid der gemeente Ooltgensplaat, in pol» ders Weipolder, Galathee en Mariapolder, als» mede een arbeiderswoning met erf, nabij ge» melde hofstede, groot 15,45 Aren. Verhuurd aan den heer M. v. d. Heuvel. Betaaldag 1 September a.s. Koopers kunnen desgewenscht van den eigenaar, aen heer W. J. Rosmolen te den Bommel, een gedeelte der Koopsom als 1ste hypotheek verkrijgen Veilingboekjes en kaarten verkrijgbaar vanaf 17 April a.s., ten kantore van na te melden Notaris. In» lichtingen te bekomen bij den verkooper en den met den verkoop belasten. Notaris AKKERMAN. Op Maandag 26 April '26, om 10 uur na aankomst tram, op de hofstede «Het Lot* aan den Nieuwendijk te Oude Tonge, ten ver» zoeke van den heer A. Dekker, van Vee, land» bouwgereedschappen en meubilaire goederen. Notaris AKKERMAN, I j i i'.-1

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5