mee] Antire volut Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. USDIJK Upr" i meer dan erdam IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 24 APRIL 1926 n n duizenden of wend U tot No. 3218 W. BOEKHOVEN ZONEN EERSTE BLAD. Vast Accoord Nogmaals: het jaar 1901. De drie partijen ter rechterzijde had den ontegenzeggelijk de meerderheid behaald, al was die nu juist niet zoo groot. Dit kon echter eer als een voor deel dan als een nadeel worden be schouwd, wijl deze partijen nu minder aanvechtingen kregen, om eens tegen fde Regeering in te gaan. Dr. Kuyper kreeg de opdracht. Hij zou trachten een kabinet samen te stellen. En nu heeft hij zelf, in later tijd, uitvoerig verhaald, hoe hij daarbij is werk gegaan. We brengen 't in herinnering. Hij begon niet met ministers te zoe ken, maar met het ontwerpen van een Regeeringsprogram, en allicht zal hij daarbij voeling gehouden hebben met de voornaamste woordvoerders van Rechts. Toen hij dat program klaar had; Bracht hij het in de drie Kamerclubs Roomsch, Anti-R. en C.-H. En eerst toen hij van alle drie deze 'clubs ten antwoord gekregen had, dat men met behoud van eigen zelfstan digheid, op grond van dit program een kabinet-Kuyper wenschte te steu nen, zocht hij zijn ministers bijeen. Het program dus voorop. Dat was zooveel als accoord van politieke gemeenschap. J So-maar-So wilde Kuyper niet scheep h Er moesten tenminste zekere vaste punten zijn, waaromtrent de Regeering zeker kon zijn, dat de partijen van Rechts haar zouden steunen. Dat was alvast wat gewonnen. Een zuil gezet op den weg. En men weet, hoe min. Colijn in '25 precies net zoo is te werk gegaan, .behalve inzake dat ééne punt van het Gezantschap, waarvan hij wist, dat geen overeenstemming mogelijk was. ,Hij had dan ook, als nu elk wel weet, weinig lust om een kabinet te vormen en gaf slechts aan sterken aandrang gehoor. Maar toen later dr. Kuyper weer gewoon voorzitter werd van 't Centraal Comité, heeft hij 't ons gedurig inge prent, dat we er met zulk een Regee ringsprogram nog niet waren. Er waren drie partijen Rechts. En dén pas zou de samenwerking wel wezenlijk op een Coalitie gaan gelijken, als reeds vóór de stembus een kort, gemeenschappelijk program werd opgesteld, zoodat alle kiezers het weten konden Dat hebt ge aan ons drieën. Meer dan één proef is iii die rich ting genomen. Onze partij wilde 't zoo wel. De R.-Ratholieken waren er ook wel voor te vinden. Maar de Chr.-His- torischen waren er slecht voor te vin den. Die hielden niet van programs. Hadden aan een program van be ginselen genoeg. Schoorvoetend gingen ze wel mee Maar er moest vooral niet te veel en 't moest vooral niet te precies staan in zoo'n „verklaring". Binden wilden zij zich niet. Toen kwam 't Evenredig Kiesstelsel. Wat toch was het geval Waarom lieten èn de Roomschenèn de Chr.-Historischen zich ten slotte vinden, om vóór de Stembus een soort accoord aan te gaan Wijl ze elkander noodig hadden. Als ze niet reeds bij eerste stemming in elk district stemden op denzelfden advocaat, konden ze wel vooraf aan nemen, dat ze geslagen zouden worden. Maar nu werd dit geheel anders. Elke partij had alleen met zichzelf te maken. Zij had dus haar eigen program. Keek naar de andere niet om. Dacht aan geen Coalitie, was van later zorg Elke partij had maar één doelhet aantal harer eigen stemmen zoo hoog mogelijk op te voeren. 't Was dus in zekeren zin een stap achteruit. Elke partij stelde haar program op met 't oog op eigen kiezersvangst en zoo kwamen er "dan wel punten op, die na de Stembus het samenstellen van een Regeeringsprogram bemoeilij ken. Dus, een stap achteruit. Wie echter bedenkt, met hoeveel kunst- en vliegwerk het vroeger ging, zai 't verlies niet groot achten. Wij gaan nu enmaal graag een ieder onzen eigen weg en dien trek in ons karakter, daar móéten we, of we willen of niet, wel rekening mee houden. Zal er wéér Coalitie zijn IJdele vraag voor 't oogenblik. Die thans liever rusten moet. De heer Colijn heeft het zoo naar waarheid gezegd, dat de Coalitie, zal ze ooit weer leven en levenskracht verkrijgen, niet moet worden gemaakt, maar dat zij groeien moet. En groeien gaat langzaam. En wij moeten een gezonden groei ook niet forceeren in een stookkas. Van roomsch-katholieke zijde is reeds gezegdAls er weer Coalitie komt, dan op „vast accoord", vóór de Stem bus. „Als 't kan", zeggen wij. Wij zijn daar altijd vóór geweest. Maar de Chr.-Historischen willen er niet veel van weten en dat zal in de toekomst wel net eender zijn.* En dan is 't ook weer waar, dat de grootste stevigheid eener Coalitie «niet zit in een overeenkomst op papier, maar in de stemming der gemoederen. Die deugde de laatste jaren niet. En dan helpen afspraken ozoo weinig. Eerst moet het inzicht hersteld, dat we elkaar noodig hebben voor het bewaren der christelijke grondslagen van ons volksleven en dan komt de rest wel vanzelf. Kan het met gemeenschappelijk pro gram, dan is 't best. Kan het, maar zonder zulk een program, 't zij zoo. Mits er dan na de Stembus maar een gemeenschappelijk regeeringsprogram wordt opgesteld. Rsclannie-fcrieaetieeHngen. Het goedkoopste, Het grootste, He! meest gesorteerd Hoeden- en PeUenmagazijn Op dein Uitkijk. N 41ste JAARGANG Deze Coura it veischljat eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSl'RIJS per drie maanden franco per post 75 cent bQ vooruitbetaling. BIUTENLAND bij voo "uitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLljKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten woidt berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. All© stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers AERLANDSCHE ?TE VOORZIET. K, TIJDSCHRIF» TEVENS SIER. DER PERS t Ar r\ Courant Een* voudig en prac. actische mappen irt op weinig or. ontbreken - Het is om zoo van Columbus, deze practische Nederlandsche ces a eerst de behoefte, kiglijk echter komt eerst de behoefte, er de behoefte. Als choen met knoopen :n en edelgesteenten rduursel getooid en werk doortrokken, sch der weelde, dat nd zij. Nu niets is un weelde te doen ng van een mensch, eken, zoodat in de ringertop zit. Maar men ook weer te ons, dat een mode. e van het dragen n aan al zijn vin. dit droef geval u koopt geen hand. er, dat te laag is gewoon is de ver. dschoenen, althans n door nommers. aog niet iedereen, in een winkel om hoenen vroeg, gaf ommer?» tenant. twee hoog«. :1de, dat men met weging de hand. a dat men, als men schoen spelen wil, pele. Toch vind ik schoen vervelend, een nicht gehad, or van haar stoel och maar een loos het leven getreden familie weet. van Vordt vervolgd). Gen. XXVII 16. rbuch. Kleidung. v. XVI. 5. Uit was 't ineens met alle gemeen schappelijke programs vóór de Stem bus. Groot gelijk. De Prot. Chr. Vereeniging van Spoorweg» personeel, wil er lazen we bij den mi» nister op aandringen, dat de »Spoor« opboude met het laten loopen van goedkoope extra» treinen op Zondag. Onlangs is dit wederom gebeurd. Naar de «bloeiende Betuwe*, was het toen. Gaat het op dien weg voort, dan kan men er op rekenen, dat er dezen zomer héél wat gelegenheden komen, om goedkoope Zondags» treinen in te leggen. Men weet dan wel waar 't begin is, maar 't einde ziet men niet. En tenslotte kan op deze wijze de Zondag nog wel de kwaadste dag worden van de gansche week voor een deel van 't personeel Onze mannen hebben groot gelijk, dat ze daartegen opkomen Men kAn zich op 't standpunt plaatsen*t Publiek, dat zich op Zondag aanbiedt, om vervoerd te worden, moet geholpen worden, en 't kan zijn, dat daarvoor op enkele drukke dagen extra»treinen noodig zijn. Maar hier is 't een ander geval. Hier lokt de Spoor het publiek. Dat nu is goed koopmanswerk Als ze den Zondag er buiten houdt. In de eerste plaats om 't beginsel. Maar daarnevens om de Zondagsrust. We zijn wat deze betreft na taaie inspan» ning vele landen vooruit gekomen't is niet te hopen, dat we onder een »gemengd« Ka» binet weer achteruit glijden gaan. In elk geval is 't de moeite waard, dat er in de Kamer de Regeering eens gepolst wordt. De heer D. v. Twist heeft alvast minister V. d. Vegte vragen gesteldis het antwoord niet geruststellend, dan kan een publieke be» spreking worden aangevraagd. Voorts had men een aparte commissie, die zorgde voor de uitgave van een 14»daags week» blad, hetwelk in 100,000 exemplaren huis aan huis werd verspreid en waarin de geschikste artikelen uit het bondsblad, artikelen over opvoeding en zedelijkheid, en ook populaire volksstukjes en .artikelen voor meer ontwik» keiden voorkwamen. Deze uitgave werd door advertentiën en abonnementen gedekt. Maarnog was de verteller niet aan het einde. Er was ook een commissie van 6 broe» ders, welke des Zaterdags op de drukste stads» punten het blad «Patrimonium* colporteerden. Bij bepaalde gelegenheden gaf men kleine pamfletjes uit, of soms ook kaartjes met een enkele korte actueelc vraag er op gedrukt. Dien nacht droomde ik van een veldslag Donderdag 15 April is op het terrein aan de Croeselaan te Utrecht de eerste steen gelegd van het daar te stichten nieuwe Pharmacologisch Laboratorium van Prof. Magnus. Palmen» bloemen en tal van vlaggen w.o. ook de Amerikaansche, gaven de plaats een feestelijk aan zien. Een foto van Prof. Magnus, terwijl hij de steen metselt. Een excursie naar Patripolis. (in Holland's binnenlanden.) Het had ons vermoeid dien heelen dag met een onderbreking om koffie te drinken huis in huis uit, tuin door, trap op, in en uit de auto, zoodat we dien avond ons rustig op onze kamer hielden. De voorzitter der afd„ welke ook den ge» heelen dag ons had vergezelschapt, hadden we gevraagd ons te willen opzoeken om een en ander over het werk te vertellen. Wat hij ons vertelde sprak van enorme activiteit. De afd. vergaderde elke maand ter bespreking van den arbeid of van een actueel onderwerp. Men had iederen winter een aantal cursussen loopen over economische, christelijk»sociale, sociaahpolitieke geschiedkundige, zielkundige, opvoedkundige en bijbelsch»sociale onderwer» pen. Zaalhuur kostte dit niet, want in eigen gebouw had 't plaats, de entrée»gelden dekten vrijwel de kosten. Men had een sportaf deeling, welke ten doel had, onze jongelui onder eigen vaan te doen oefenen en, om de Zondagsontheiliging tegen te gaan. De elftallen speelden vrij goed. Ook andere meer «edele* sport werd beoefend. Een commissie voor beroepskeuze «zat* elke week. Een lid arts van beroep vertaalde uit andere talen de verschillende lijsten en statistieken. Dit moet nog groeien, heeren, lang niet alle ouders voelen het nut en lang niet alle kinderen zijn «gecompliceerde geval» len«. En dan dé economische situatie geeft dikwijls duidelijk en kosteloos advies. Wat het lectuuuvraagstuk betrof vertelde de praeses ons behalve de centrale leeszaal een biblotheek met 12,000 werken op gebied van studie en ontspanning plus een 6»tal wijk» filialen, waar men alleen in voorraad heeft ontspanningslectuur voor jong en oudvan studiewerken geeft men vooraf de nrs. op en dan worden die aan het centraal punt afge0 haald. Behalve deze bibliotheek» en leeszaal »arbeid, welke zich zelf bedruipt uit leesgeld en con» tributie, had men een afd. boekenkraam op de markt des Zaterdagsavonds. ik zag een leger oprukken van vele tiendui» zenden soldaten in den vorm van kranten. Zij rukten op tegen een burcht, die zich hoog en trotsch verhief en welks fundamenten wel in den afgrond schenen te rusten en uit dien afgrond schenen geesten op te stijgen. De legerscharen waren voorafgegaan door ver» kenners, die heel veel weg hadden van kleine witte kaartjes met een regel druks er op, en achter hen kwam de cavaleriedat leek veel op die pamfletten Heftig was de strijd, hoe hij eindigde Ik ontwaakte, voordat de strijd uit was en de spanning voelde ik nog op het gelaat toen ik was opgestaan. Dien morgen hebben we besteed om eenige mooie stadsgedeelten te bezichtigen onder lei» ding van den 2en voorzitter en wij zullen maar alleen aanstippen waarover hij al wan» delend alzoo sprakmen had afgevaardigden op alle J.V.'s bij de behandeling van de sociale vragen, een fanfare»korps dat krachtig en hel» der blies, vrouwenavonden voor de echtge. nooten der leden, naai» en knipcursus voor vrouwen en meisjes, kunstavonden tot ont» wikkeling van den smaak, een dokterfonds om christelijke artsen te hebben bij geboorte, ziekte en sterven. Niet dat hij vergat ons de schoonheden der stad te toonen, want die sociale arbeider in Gods Koninkrijk had zijn stad lief, was trotsch op haar, roemde den aanleg, en dit viel me telkens op, had deernis met haar inwoners, zoover die buiten den Heiland leefden en stierven en in den socialen strijd ondergingen. Toen wij des middags de bibliotheek en lees» zaal bezochten, vraagden we hem, hoe zij dat alles betaaldenvoor eeD groot deel uit con» tributies, advertenties, abonnementen, leesgeld, cursusgeld en voor 'n deel uit grootere bij» dragen van vermogende vrienden. En dan houden de kerken der Hervorming eenmaal per jaar een deurcollecte voor de al» gemeen christelijk»sociale actie, welke in de 20 kerken plm. f 12,000 jaarlijks opbrengt. Men staat op het standpunt hier door aanhou» dende propaganda dat Patrimonium een deel is van de strijdende kerk, een deel waar de kerkmuren niet worden gezien. En haar arbeid, die geen arbeiders» of middenstandersfeeZang als zoodanig beoogt, kan door de kerken worden gesteund. Des avonds namen we een kijkje op een ledenvergadering en bezochten een bibliotheek» filiaal. Toen we op onze kamer kwamen, lag er een telegram dat ons onverwachts huiswaarts riep. 's Morgens vroeg namen we onder den indruk van zooveel gezegenden arbeid af» scheid. En we verbaasden ons over de plaatsen in ons goede vaderland, waar nog geen af» deelingen van «Patrimonium* zijn. De lezers van dit blad welke op zoo'n plaats wonen, verwijzen we heel gaarne naar den secretaris van het Verbond om over oprichting eens te raadplegen. Waar bij u afdeeling bestaat daar is u natuurlijk lid, dat begrijp ik. En begrij» pelijke dingen daar houd ik van. Onbegrijpe» lijke zaken, als «geen lid zijn, waar 'n afd. bestaat« of «Patrimonium kan wel opdoeken, haar taak is af* laat ik hier onbesproken. W. HEIJNS. 40 cent per regel. VOOS? CL.K KDUS Kipstraat 85»87 S Rotterdam ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, J. HENIBER Jr. Macbttk vsriwrdME ^«Begrijpen jullie dat nu vroeg er een. r. «Wat bedoel je 't Gesprek ging over een krantenbericht omtrent het luchtschip, waarmee Amundsen naar de Pool hoopt te varen. «Zal ik je zeggen De winter hééft ook z'n mooi's, ongetwijfeld 1 Maar wij zijn toch allen blij, dat hij weer voorbij is en dat we den zomer tegengaan 't is voor mensch en dier een verkwikking. En nu gaan die mannen, en zij niet alléén't lijkt wel een rage dit jaar, opzettelijk de ergste kou opzoeken 1 Als ze er nu nog 'n reuze'prijs mee konden behalen, was 't nog wat, maar zoo «Ze doen 't om de eer«, zei er een. «Om de belangen der Wetenschap«. «Dat is nu eenmaal hun genoegen.« En zoo liepen de meeningen uiteen. 't Kan best zijn dat er van alles wAt onder door loopt. Doch hoe 't ook zij, 't is een merkwaar» dig verschijnsel, die run naar de Noordpool, De Zuidpool laat men met rust. Toch zijn beide polen bereikt. Daarvoor was ook wat de Zuidpool be» treft indertijd wel geld te krijgen, maar nu men er eenmaal geweest is en ook weet, dat daar rondom de Zuidpool wel land ligt, waar» aan echter, vanwege de eeuwige koude, nooit iemand iets hebben zal, luwde de belangstel» ling. Daar komt nog iets bij. Het Zuidpoolgebied zie het op kaart en globe, is door wijde, verre zeeën aan alle kan» ten van 't vasteland gescheiden. Met 't Noordpoolgebied is dit anders. Drie werelddeelen, kan men zeggen Amerika, Europa en Azië kruipen er zoo dicht moge» lijk tegenaan, schuiven eilanden en schiereilan» den als voorposten vooruit en prikkelen daar» door vanzelf de onderzoekers, om na te gaan, wat er nu toch wel tusschen die uiterste ein» den der bekende wereld, èn de Noordpool ligt. Daarop zijn al die tochten gericht. Een belangrijke vraag zou zijn, in hoeverre het deelnemen aan zulke, toch altijd eenigs» zins gevaarlijke tochten, voor den christen ge» oorloofd heeten mag. Men is er natuurlijk niet af, door te zeggen, dat men zich nooit in eenig gevaar begeven mag. Voor zijn dagelijksch brood doet zoo menig» een dit. Denk aan den duiker, denk aan den mijn» werker, ja zónder gevaar is feitelijk geen enkel beroep, al is er veel verschil in graad. Zelfs de werkman die 's morgens uit zijn woning naar zijn werk gaat, is niet buiten ge» vaar, dat hem zou kunnen treffen. In zooverre dus die Noordpoolgebied»onder» zoekers daarmee bezig zijn, laat ik maar zeg»

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1