DERDE BLAD Zaterdag ÏO April 1926. No. 3214. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. Buitenland. Land- en Tuinbouw. Geachte Redactie 1 Onlangs werd in één van den Boerenbond gedecideerde landbouwvereeniging de vraag gesteldwat den Flakk. Boerenbond buis ten de oorlogsjaren dan zou tot stand heb» ben gebracht, of welken invloed ten goede zij voor het eiland of bedrijf had opgeleverd. Flakkeesche boeren weten dit evenwel, kun» nen 't althans weten, doch zooals 't doorgaans gaatwij leven snel en gedane diensten wor» den zelden gewaardeerd en zijn spoedig ver» geten. 't Artikel in Uw blad van 3 April j.l. ter zake de boerenleenbanken en mede ook in verband met Uw bericht eenigen tijd ge» leden, waarin werd gemeld dat de boeren» leenbank te Sommelsdijk haar 25»jarig bestaan eenigszins feestelijk wenschte te herdenken komt mij onwillekeurig in gedachten het: »In 't heden ligt 't verleden« enz., en heb ik het archief van den Fl. B. Bond eens door» snuffeld. 't Blijkt daaruit dat er geen enkel gebied is,'t zij den landbouw, paardenfokkerij, rund» en pluimveeteelt, wegenbeheer, crediet» wezen, in één woord, alles wat direct of in» direct met de welvaart van Flakkee in ver» hand staat, door deze organisatie niet is be« handeld en vaak met meer of minderen gun» stigen uitslag is uitgevoerd geworden of tot stand gebracht. Een paar weken geleden vond ik gelegenheid bij de oprichting van een pluimveevereeniging uit het verslag van een vergadering duidelijk te maken dat reeds in 1903 dit onderdeel van 't landbouwbedrijf de aandacht had van het bestuur en thans na omstreeks 20 jaren blijkt zij juist te hebben gezien. Zoo ook is 't met het landbouwcrediet. Toen in 1897 den Fl. B. B. werd opgericht, was 't de overtuiging van den toenmaligen Voorzitter, den heer J. Warnaer. thans te Amersfoort, dat het toen opkomend benefice» stelsel en de versterkte voorschotten van de suikerfabrikanten het noodig maakten dat den landbouw door een beter en eenvoudiger crediet moest kunnen worden geholpen en toen den heer Warnaer in 1898 zich niet meer herkiesbaar stelde en in zijn plaats de heer J. v. d. Koogh, thans te 's»Hage, den voor» zittersstoel ging bezetten was 't ook diens overtuiging dat zijn voorganger juist had ge» zien en moest worden getracht dit te berei» ken Door de geringe medewerking van de landbouwers, zaten we altijd met een leege kas, meermalen met schuldreizen naar den Haag, Utrecht etc., moesten vaak geheel of gedeeltelijk uit eigen beurs worden betaald, zoodat we niet dan met de -grootste moeite de zaak gaande konden houden. De boeren hadden destijds geen kwartje per persoon en per jaar veil voor hunne organisatie, zoodat wij van onderzoekingen of wetenschappelijke voorlichting, waarvoor geld noodig was, door» gaans teruggehouden werden, dat weerhield ons echter niet él datgene te doen wat naar onze heilige overtuiging en met onze be» perkte middelen mogelijk was te doen in 't belang van den landbouw. 't Kostte vaak groote moeite om een juist adres machtig te worden. Telefonen en tele» foongidsen waren er destijds niet, zoodat men was aangewezen op den Rijks»voorlichtings» dienst, welke toen in zijn opkomst was. Wij wisten dat er een Raiffeisen Bank be» stonddoch waar nu juist 1 De heer Van der Koogh had kennis aan den Rijkslandbouw» leeraar voor N »Holiand, den heer C. Nobel te Schagen, welke wij raadpleegden en ons bij schrijven van 4 December 1900 meldde dat de «Coöperatieve Veieeniging van Raf= feisen Banken en Landbouwvereenigingem haar kantoor hield aan Drift 12 te Utrecht en dat de Inspecteur dier Bank, zekere C. F. J. Brands, zeker bereid zou zijn ons de gewenschte in» lichtingen te verstrekken. Dat was dus de eerste stap die leiden zou naar 't beoogde doel. Doch voor een spreker was geld noo» dig, en daar zorgden de Flakkeesche boeren voor dat we dat juist niet hadden. Dus wend» den wij ons tot den Rijkslandbouwleeraar voor Z.«Holland, den heer U. j. Mansholt te Dordt, wiens voordrachten kosteloos geschied» den. Deze berichtte ons bij schrijven van 18 December 1900, dat hij gaarne voor ons zou optreden, doch als directeur van een winter» school aldaar ,niet vóór einde Februari 1901 gelegenheid zou kunnen vinden. Kon dus óók niet dienen. Dan gingen de fabrikanten peen contracteeren en voorschotten verstrek» ken, dan vischten we nóg achter 't neteind Februari moesten we, als het even mogelijk was, al een leenbank hebben. Dus wendden wij ons tot de Bank zelve, welks Inspecteur bovengenoemd ons bij schrijven van 22 De cember 1900 meldt, dat hij tegen vergoeding van reis» en verblijfkosten naar Flakkee ko» men zou. En toen zaten we vrijwel vast. 't Kon toch niet blijven doorgaan, altijd te» gengewerkt te worden, ondank oogsten en er geld bij leggen op den koop toe 1 Wat nu te beginnen 1 Contributie verhoogen ging niet. Elke aan» gesloten landbouwvereeniging betaalde reeds f 5 per jaar en dat was de uiterste grens 1 Eindelijk wisten we gedaan te krijgen dat er een entree zal worden geheven van diegenen welke geen lid waren van den Bond. Deze besprekingen waren de oorzaak dat de open» bare vergadering pas kon worden gehouden op 5 Maart 1901, in 't Hotel Spee te Som» melsdijk. Ondanks 't slechte weer en 't kwartje entreê, was de vergadering goed bezocht. De heer Brands hield een mooie voordracht met prachtige voorbeelden uit de practijk, waar» van 't gevolg was dat men in Middelharnis en Sommelsdijk samenspande om zoo'n bank te krijgen. Onder leiding van nu wijlen den heer L. W. Bom te Middelharnis, werd op 14 Maart te Middelharnis in de zaal bij wed. van der Moer de oprichtingsvergadering ge» houden met 23 leden. 18 Maart wordt ver» gadert te Sommelsdijk en op 1 April werden de Statuten vastgesteld van de eerste boeren leenbank in Flakkee. j Ziedaar de geschiedenis van t landbouw» crediet in Flakkee en daarmede de vraag be» antwoord wat den Fl. B. B. - buiten de oor» logsjaren dan voor den landbouw heeft gepraesteerd. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, A. W KEIJZER, Herkingen, 6 April 1926. Nadruk verboden 1 Grondonderzoek «De grond is het fundament, waarop de geheele landbouw steunt". Met den inhoud van het motto zal wel ieder eenigszins ontwikkeld landbouwer instemmen. Hij weet, dat de grond, als geheel beschouwd geen doode hoop verweerde gesteenten en verrotte planten is, maar een levend organisme. Toch zijn er duizenden landbouwers, die hun meststoffen, zaaizaden en arbeid blindelings toevertrouwden aan een grond, waarvan zij de toestand door onderzoek niet vooraf aan het Proefstation hebben laten onderzoeken. Met zulk een onderzoek is men de laatste 2 3 jaar op de zandgronden begonnen, inzon» derheid in Gelderland, daartoe aangespoord door den Rijkslandbouwconsulent de heer O. J. Cleveringa te Zutphen. In de afgeloopen maanden werden plus minus duizend monsters grond naar het Proefstation te Wageningen gezonden, om op kalktoestand te worden onder» zocht. Het is nu tot velen reeds doorgedron» gen, dat verschillende ziekteverschijnselen wel» ke door de meesten onzer boeren nog worden toegeschreven aan stikstofgebrek, koude, hitte, droogte en wat al niet, hun oorzaak vinden in den ongunstigen kalktoestand. En door het geen zij op de daartoe aangelegde proefvelden een 17»tal in 1924 en '25 over de prov. Gelderland verspreid hebben gezien, (niet minder dan 35 demonstraties werden in den vorigen zomer bij die proefvelden gehouden, welke door eenige duizenden werd bijgewoond) zijn zij overtuigd geworden dat het moderne zandbedrijf zonder grondonderzoek zeilt als een schip zonder kompas. Het is die overtuiging en ervaring, welke door steeds meerderen de wenschelijkheid doet inzien, dat er een bedrijfs» laboratorium voor bodemkundig onderzoek worde gesticht Hoe staat evenwel de klei'boer hiertegen» over Ook zijn aandacht is getrokken. De belangstelling in de zandstreken vertoont ook in de kleistreken een terugslag, constateert de heer Cleveringa. Ook de kleiboeren worden ongeduldig en gaan er meer en meer toe over grondmonsters in te zenden naar de le Afdee» ling voor klei» en leemgronden van het Proef» station te Groningen. De kennis van denge- wenschten bodemtoestand is voor deze gron» den weliswaar nog klein, en het geven van adviezen daarom nog zeer moeilijk, maar men kan toch te katkarme gronden gemakkelijk scheiden van behoorlijk kalkrijke. Namelijk aan het Proefstationde praktijk kan dat niet. Aldus kunnen toch de perceelen worden aan» kan voor deze de b enoodigde hoe veelheid kalk bij benadering worden voorgeschreven. En tal van kleigronden, althans in het oude rivierkleigebied, blijken groote kalkbehoefte te hebben. Het is zeer te betreuren, dat onze kennis der kleigronden nog zoo ten achter is bij dien der zandgronden. Die achterstand dient met spoed te worden ingehaald door voortgezet wetenschappelijk onderzoek, getoetst aan veldproeven. Ongevallen in den Landbouw. Op het veiligheidscongres, gehouden te Am sterdam op 26 Maart j.i. is ook gesproken over de veiligheid in den landbouw. Op dit terrein hapert nog veel De aanwending van mechanische en electrische drijfkracht neemt ook in den landbouw gestadig toe, waarom ook de toepassing van de middelen der bevei» ligingstechniek steeds meer een eisch der nood» zakelijkheid wordt. Er is hier een achterstand die moet worden ingehaald, 't Is waarer is nu een wettelijke ongevallenverzekering, welke voorziet in de financieele gevolgen der onge» vallen ook op landbouwterrein. Maar het zou onjuist zijn dit behoeft zeker niet te worden gezegd als de .'andhouwer nu meende met die verzekering alles gedaan te hebben, wat van hem, als werkgever, mag worden gevraagd. Die verzekering komt, als plicht eerst in de tweede plaats. Voorop dient te staan, dat zoo» veel mogelijk alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om ongevallen te voorkomen. Eerst dan gaat de patroon vrijuit als er iets gebeurt, en behoeft hem geen zelfverwijt te kwellen, t Gaat hier niet in hoofdzaak om hetstofie» lijke, maar om menschelijk levensgeluk. Daar» om kan er niet genoeg op gewezen worden, dat het op vele boerderijen in dit opzicht nog niet is, zooals het wezen moet. Er zijn nog heel wat hakselmachines in gebruik zon» der af» en overdekkingrosmolens zonder eenige beschutting; dorschmachines, waarvan de inlegopening niet is beveiligd, en zoo meer. Laten de landbouwers elkaar hierop wijzen 1 Dit kan het beste geschieden in landbouw» organisaties, op de huishoudelijke vergaderin» gen en bij lezingen. Maar ook en op den weg van deze ligt het 't allereerst door de P. O C's en andere plaatselijke afdeelingen van de z.g. bedrijfsorganisaties. Misschien zijn sommige landbouwers wet het meest ontvanke» lijk voor het argument, dat de kosten der on« gevallen verzekering door allen worden gedra» gen, en het dus in elks belang is, dat de vei» ligheid zoo hoog mogelijk worde opgevoerd. Bij de belangrijke uitbreiding der eiectrifieatie van het platteland, en de velerlei mogelijkhe» den van werktuigengebruik, welke hierdoor worden geopend, moet meer dan tot heden onze aandacht zijn gericht op hel voorkomen van ongevallen. Wenken en mededeelingen. Op den nieuwen Minister van Binnenland» sche Zaken en Landbouw, Mr. J.B.Kan,zijn de oogen van zeer velen in den landbouw gericht. Hij is een bekwaam man, en op het gebied van den landbouw geen vreemdeling. Hij was te voren onder meer ook reeds secre» tarissgeneraai van het Departement v. Binnenl. Zaken, later ook van Landbouw, heeft een belangrijk aandeel gehad in de werkzaamheden van het ministerie»Ruys de Beerenbrouck, en heeft ondubbelzinnig van zijn belangstelling in landbouwzaken doen blijken. Het «Algem. Ned. Lbld«, Orgaan van het Landbouw»Comi» té, hoopt nu, dat Minister Kan een beslissing zal nemen in een reeds lang hangende kwestie de al» of niet» aanstelling van een Directeur generaal. De Redactie spreekt den wensch uit, dat thans weer als vroeger alle Regeeringsbe» moeiïng inzake den landbouw worde samen» gebracht onder één, uitsluitend tegenover den Minister verantwoordelijk hoofdambtenaar. Motief: het is niet steeds mogelijk ministers te kiezen, die van huis uit over voldoende kennis van landbouwzaken beschikken. Veehouders, helpt de Runderhorzelplaagbc strijden 1 Deze plaag kost jaarlijks tonnen gouds door verontrusting en verwonding van het vee in de weiden, schade aan huid', vleesch en melkopbrengst 1 Als allen medewerken, kan Nederland bin» nen enkele jaren Hotzelvrij vee hebben 1 De bestrijding is eenvoudigmen drukke de rijpe of bijna rijpe horzellarven voor het einde van den staltijd uit de wormbuiten Gij bewijst daarmede uw vee een weldaad en uzelve een voordeel I Landverhuizing. Niet genoeg kunnen zij, die over emigratie naar overzeesche landen denken, gewaarschuwd worden tegen het doen van overijlde stappen. Voor de zooveelste maal worde er hier aan herinnerd, dat, alvorens tot vertrek wordt be» sloten, men om raad en j inlichtingen vrage aan de Vereeniging «Landverhuizing», Bezui» denhoutsche Weg 97, 's Gravenhage. Land= bouw-ArbeidswetDe nieuwe Minister van Arbeid heeft meegedeeld, dat hij voor een Landbouw»Arbeidswet den tijd nog niet acht aangebroken. B-r. Wij moeten echter bekennen, dat de hou» ding onzer Fransche partijgenooten ons niet geheel duidelijk is. Van een heffiing van het kapitaal tot een petroleum» en suiker» belasting is een heele stap, en voorloopig kunnen wij een monopolie, ingevoerd uit» sluitend om de schatkist te redden, niet anders beschouwen dan als een verbruiks» belasting, in werking weinig verschillend van de omzetbelasting, tegen wier verhoo» ging onze Fransche partijgenooten evenals de Durische, zich zoo hardnekkig hebben verzet. Wij zullen echter pogen, een klare uit» eenzeiting van het geval te krijgen, en ko» men er dus eerlang op terug. Deze «klare» uiteenzetting zal natuurlijk wel komen en dan zal men trachten duidelijk te maken, dat men niet anders kon, wilde men niet groote ellende over het volk halen. Een krachtige veroordeeling van eigen doen. Het geval belicht den toestand wel zeer en biedt een treffende illustratie ten aanzien van de beteekenis een er zich noemende «demo» cratische» politiek en eener «democratische» voorlichting. De dubbele moord te Culemborg. Men meldt uit Tiel Vandaag is in de Culemborgsche moordzaak weer een uitgebreide instructie gehouden. Onder meer zijn als nieuwe getuigen gehoord de echtgenoote van den commissaris van po,. V'. IMHBWi Gedurende de Paaschdagen gaf hef Intern. Stafmuziek»corps van het Leger des Heils, dat uit Londen arriveerde, verschillende concerten in ons land. Gele Mosterd. Men schrijft uit het Noorden aan 't Hbl. Nu de korenprijzen zoo laag geworden zijn, dat bij den tegenwoordigeu stand der pachten op bijna geen enkel boerenbedrijf de graan» bouw nog loonende is, zijn de vooruitziende landbouwers er meer en meer op uit om langs anderen weg zoo groote inkomsten te ver» werven, dat ze op een behoorlijke manier 't hoofd boven water kunnen houden. Teelt op contract van bietenzaad, radijszaad KV.JiU'.n JZ' ezAacj, - J a zelfs .van rhabarber en drijven toegepast en daarnaast krijgt dit jaar ook de gele mosterd een kans. In tijden dat er op andere wijze behoor» lijke inkomsten zijn te verwerven, hebben de boeren 't niet erg op dit gewas, om verschil» lende redenenmen heeft nog gedurende verscheidene jaren op het oogstj lar volgende, last van opslag, de teelt is vaak vrij riskant, en de marktprijs toont zich dikwijls aan ster» ke schommelingen onderhevig. Vooral deze laatste overweging hield voor een artikel als dit, waarvan de markt al heel gauw over» voerd is, de ervaren landbouwers steeds van den verbouw terug, tenzij ze in voorkoop den te winnen oogst konden plaatsen en dat schijnt met den oogst 1926 nogal te lukken. De ingewijden in den graanhandel hebben blijkbaar reden om te verwachten dat, ook al wordt de teelt belangrijk uitgebreid, er in het najaar goede prijzen te bedingen zullen zijn althans ze sluiten onder de landbouwers thans tal van voorkoopcontracten af, gebasseerd op een prijs van f 30 per 100 K.G. en tegen die prijs kan de teelt, wanneer er geen ernstige tegenslagen komen, als behoorlijk loonend worden aangemerkt. Dan toch beloopt de op» brenf'St zoo'n 25 30 H L per H Aterwijl het hectolieter gewicht 65 a 70 K.G. bedraagt, zoodat een opbrengst aan zaad van 1700 a 2000 KG. per H.A ongeveer normaal mag heeten. Weliswaar heeft het stroo waarvan de opbrengst gemiddeld 3000 K.G. per H.A. be» draagt slechts een geringe waarde, maar hier staat tegenover dat de teelt geen hooge be» dragen vordert wegens bemesting, zaaizaad en verzorging. 't Is daarom best te wagen, vinden vele boeren, zoowel op de klei als in streken met lichteren bodem. Want weliswaar staat de mosterd eigenlijk bekend als een gewas dat op de klei alleen maar goed gedijt, maar bij den tegenwoordigen stand der cultuurtech» niek kan ook op -van nature minder vrucht» bare gronden de verbouw zonder bezwaar worden ondernomen en speciaal in de Gro» ningsche Veenkoloniën wordt er thans door de landbouwkundige raadgevers bij de boeren op aangedrongen om ernstig te overwegen of ook daar de teelt niet moet worden ter hand genomen. De Standaard driestart Een aardigheidje. Hoe ernstig de dingen ook zijn, die ons bezig houden, de humor houdt zich ook nu niet geheel schuil. De Fransche Kamer nam o.m. een maat» regel aan tot instelling van een invoermono» poiie op petroleum en suiker, dat de betee» kenis van een belasting op deze beide volks» behoeften heeft. Het moet toch geldopbrengen. Hef hoofdorgaan van de Soc.=dem. Partij ten onzent vertelde het ligt haast voor de hand dat het zóó deed dat de Sociaal»de» mocraten zich tegen deze maatregelen hadden verzet. Maarnu bleek, dat dit niet het geval was. En nu moet het blad dit aan zijn lezers mededeelen. Het vertelt nu litie B. en de metaalbewerker Middelkoop, die kort na den moord vijf maanden en zes dagen als verdachte in deze zaak in voorloo» pige hechtenis heeft gezeten. In Culemborg loopt het hardnekkige ge» rucht, dat twee personen, Z. en V. bekend zouden hebben in vereeniging met den ex» rechercheur H. den moord gepleegd te hebben. De Culemborgsche politie is heden door de recherche ondervraagd. Het Volk weet de volgende bijzonderheden mee te deelen dat deze zaak- niet tot klaarheid zou woraen gebracht, heeft de Tielsche Justitie zich in verbinding gesteld met de Centrale recherche uit de hoofdstad en deze gevraagd een paar recherchebeambten beschikbaar te willen stel» len, teneinde hun krachten op deze zaak te beproeven. De commissaris der recherche, de heer Pateer gaf na overleg met zijn hoofdinspecteur, den heer Van IJsendijk, aan dit verzoek gehoor en zoo gebeurde het, dat inspecteur J. F. van Slobbe, benevens de rechercheurs Kuiper en Hommes volledig ter beschikking van de justitie»autoriteiten te Tiel werden gesteld. Vrij spoedig hadden de rechercheurs een spoor in handen en sindsdien hebben op het parket te Tiel herhaalden conferenties plaats gehad met den officier van justite, mr. Tou» tenhof en den rechter»commissaris mr Hofdijk. De nasporingen leidden er toe, dat nu en» kele weken geleden te Amsterdam in zijn woning aan den Blauwburgwal gearresteerd werd J. V., een man, die vroeger te Tricht» scheveld, gem. Buurmalsem, heeft gewoond, maar die na terzake van zedenmisdrijf een paar jaar in de gevangenis te hebben door» gebracht, zich metterwoon in Amsterdam ge» vestigd had. Het was der recherche ter oore gekomen, dat een dienstbode, met wie hij vroeger een verhouding had gehad, zich tegen derden had uitgelaten, dat zij, zeer kort na den moord voor J. V. een gabardine regenjas had uitge» wasschen, waarin zich bloedvlekken hadden bevonden. Bovendien kwam der recherche ter oore, dat deze man zich omstreek dien» zelfden tijd te Tricht aan abortus had schul» dig gemaakt en dit feit werd de aanleiding tot zijn arrestatie. Gedurende den tijd, dat J. V. zich nu in het Huis van Bewaring te Tiel in preventieve hechtenis bevond, zetten de mannen der re» cherche hun nasporingen voort. Als resultaat hiervan nu is vast komen te staan, dat de ex-rechercheur H., die met de levensgewoonten van de boeren van Wiggen zeer goed op de hoogte was, een complot had gesmeed om bij de van Wiggens in te breken. Bij dit complot waren aanvankelijk betrok» ken K. Z., metselaar uit Tricht, en zekere M. S., een losse werkman uit Tricht, die zich geruimen tijd, terzake van andere feiten in Tiel in hechtenis bevindt. S. echter heeft, hoewel hij de voorbereiding tot den moord grootendeels heeft meegemaakt aan de uitvoering van de misdaad geen deel kunnen nemen, daar hij destijds onverwachts in hechtenis genomen werd. Inplaats van S. kwam toen J. V. in het complot. Als bekend, vondt de Justitie, op advies van de recherche, aanleiding om de wed. H. eens nader aan den tand te voelen. Bij haar verhoor voor den rechtercommissaris bleef zij aanvankelijk volhouden van de zaak niets af te weten. De justitie betwijfelde evenwel of dit inderdaad zoo was, en op grond hier» van werd de vrouw van H. in Tiel vastge» houden. Toen ze daarna andermaal in verhoor werd genomen deelde zij mede, inderdaad te weten dat haar man aan de misdaad mede» schulig was. Ze had dit eerst vernomen, nadat de ex»rechercheur H. de eerste maal was ge» arresteerd en toen, naar men weet, weer was losgelaten. Eerst toen heeft hij zijn vrouw deelgenoote gemaakt van het geheim. Volgens de verklaring van vrouw H. is de geheele voorbereiding van het misdrijf £te harer huize geschied H. had daar en later ook elders besprekingen met Z. en S. De af» spraak luidde, dat laatsgenoemden zich op den bewusten avond naar het huis der Van Wiggens zouden begeven en daar hun slag zouden slaan. Hijzelf, H., zou de rol van uitkijker vervullen. Aanvankelijk gevoelden zijn beide medeplichtigen voor dit gewaagde stuk niet veel, maar H wist hen tot de daad te bewegen door hun de geruststellende ver» zekering te geven, dat hij den commissaris van politie, den heer B., in de zaak betrok» ken had en deze het vierde deel van wat buitgemaakt zou worden voor zijn stilzwij» gendheid zou ontvangen. Inmiddels is, zooals reeds gezegd, S. uitge» vallen door zijn inhechtenisneming en toen werd als zijn plaatsvervanger J. V. in het complot gehaald. Ook deze werd gerustgesteld met de verzekering, dat van de Culemborgsche politie noch vóór, noch na den moord iets te vreezen zou zijn. Deze mededeelingen heeft H. zijn vrouw na zijn eerste arrestatie gedaan. Maar hij heeft haar toen dure eeden laten zweren, dat zij daarover nimmer met iemand zou spreken. Het is nu ook komen vast te staan, dat het totale bedrag aan geldt, dat bij de boeren» lieden Van Wiggen gestolen is, f 20,000 heeft bedragen. Ieders aandeel was dus f 5000, althans wanneer men de juistheid van H.'s bewering aanneemt, dat hij" ook commissaris B. f 5000 heeft ter hand gesteld. Op grond van de verklaringen van vrouw H., die voor wat commissaris B. betreft, be» vestigd worden door S is de rechter»com» missaris er toe overgegaan B. te laten arrestee» ren. Hij werd hiertoe ook geleid door het feit, dat er tal van personen zijn geweest, die zich tijdens het recherche»onderzoek hebben uit» gelaten, dat zij, indien de heer B. maar eerst zou zijn gearresteerd, omtrent het aandeel van dezen in de moordzaak wel nadere mededee» lingen zouden doen. Het blad verneemt echter, dat deze ten stelligste ontkent iets met deze ernstige zaak uitstaande te hebben. p Ende ze déalt.... Men kreeg, begin dezer week, voor één pond sterling in Parijs ruim 138 franc, zoodat de ponden»bezitters, en die zijn er héél wat, net als in den markvaltijd te Berlijn, hun handen wrijven van pleizier Maar de echte Fransche Patriot zit er mee in z'n haar en vraagt, wat hiervan het einde moet zijn. Péret komt nu met z'n plannen Naar men zegt is een verdubbelde omzet» belasting daarvan 't voornaamsteer moet nog drie milliard» gevonden worden, dus die mag dan ook heel wat opbrengen Men vreest dan ook, dat de duurte er leelijk door zal toenemen. Dat zal zéker waar zijn. Maar het zoeken naar belastingen, die niet drukken, die geen offers vragen, is het zoeken naar den vierkanten cirkel. Daaraan verspilt men feitelijk in Frankrijk zijn tijd. En intusschen zoo wordt gemeld ko» men van alle kanten nieuwe saneerings» plannen los 1 Dat moet er nog bijkomen, nü I Dan is 't ongeluk zeker voltooid. Naagepraat. Over Genéve wordt veel nagepraat. De Fransche Kamer heeft andere zorgen, die voor 't oogenblik méér de aandacht trek» ken. En in Italië is een «Kamer* maar die lacht of huilt, net naar Mussolini het voordoet. Dan is daar de pers alom Maar wat helpt dat altemaal Al 't water van de zee kan niet afwisschen, dat de Volkenbond een leelijken knauw ge» kregen heeft. Wat toch is het geval? De Bond rust niet op wapenmacht. Het moet machtig zijn door zedelijke kracht en die is te Genéve zoo droevig in de klem gekomen. Zoo allerduidelijks en zoo allerdroevigst is aan 't licht gekomen, dat het tusschen de Groote Mogendheden nog net precies staat als vóór den Oorlog, dat men haast allen moed op beterschap zou opgeven. Doch léten we nog hoop voeden. Wie weet, geeft de Heere nog een anderen geest in het hart der natiën en hunne be» stuurderslaten we er Hem om vragen. Dat Engelsche Lagerhuis toch I Met zijn eigenaardige bepalingen. Er zijn tal van onderwerpen, voor welke de bepaling geldt, dat ze niet mogen worden verdaagd, b.v. tot »morgen«, want dan vallen ze automatisch van de lijst der besprekingen af. M. a. w.er is geen «morgen* meer Daarentegen moet de voorzitter de bespre» king net zoolang laten doorgaan, als er spre» kers zijn. Daarvan maakt de oppositie nogwel eens gebruik, om de Regeeringspartij uit te putten, als 't mogelijk is. Telkens treedt een nieuwe spreker op't wordt avond't wordt nacht de morgen glanst aan en de regeeringspartij moet maar zorgen, dat ze altijd manne'jes ge» noeg in de zaal heeft om tegen verrassende stemmingen te waken. Taaie, saaie nachtzittingen zijn dat 1 Zoo ook de vorige week't duurde den ganschen nacht dóór, tot den volgenden mor» gen half tienl En de conservatieven, die wel moesten blijven gingen heel gemoedelijk in bank liggen slapen De arbeiderspartij kwam daar tegen op. «Mag dat, voorzitter? vroegen ze. «Strijdt dat niet met de veel geloofde waar digheid van het Huis, als die leden daar gaan liggen slapen «Zij mogen zitten of staan, slapen of waken, net naar ze willen*, zei de voorzitter, «mits ze het maar in waardige stilte doen«. Wie wakker was, lachte. En de oppositie was ontwapend. «Vuil* kunnen we missen. Aldus denkt men in Amerika. Met name in de Vereenigde Staten en men heeft er gelijk. Sinds eenigen tijd wordt streng gelet op de boeken, tijdschriften, plaatwerken, e.d.g., die uit Europa naar Amerika worden gestuurd en wat »vuil« is gaat onverbiddelijk terug of wordt vernietigd. Ten behoeve der ambtenaren is zelfs een lijst van boeken opgemaakt, als handleiding van 't geen vist terug moet. Velen in Europa en ook bij ons zullen 't erg bekrompen vinden. «Laat 't vuil loopen*, zeggen ze. Maar Amerika heeft groot gelijk.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 9