Buitenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Economisch Weekoverzicht. 1926 is geantwoord omtrent de ongevallen, welke in ae steenkolenmijnen in Zuid,Limburg zijn voorgekomen, deelt de ondergeteekende mede, dat in het afgeloopen jaar in de steen» kolenmijnen in Zuid»Limburg 43 ongevallen met doodelijken afloop hebben plaats gehad. In het hieronder' volgend staatje is opge» nomen hoeveel van deze ongevallen bij elke mijn afzonderlijk zijn voorgekomen. Uit het staatje opgenomen in de memorie van antwoord, blijkt, dat niet alleen het totaal aantal ongevallen niet is toegenomen, doch zelfs nietonbelangrijk is verminderd. De tweede vraag kan dus voor het verdere gedeelte on» beantwoord blijven. Het aantal doodelijke ongevallen is verhoogd door twee zeer ernstige, waarbij te zamen 6 arbeiders het leven verloren. Ondergeteekende stelt er prijs op, te verklaren, dat hij zijn bij» zondere aandacht zal geven aan de bevordering van de veiligheid in de mijnen. Geregeld wordt onderzocht, of alle veiligheidsvoorschrif» ten zijn nageleefd, en, zoo niet, bij wien de schuld ligt. Daarenboven wordt, in opdracht van zijn ambtsvoorganger, thans geologisch en sijsmologisch onderzocht, of wellicht na» tuurkrachten den s'eenval, die meesttijds de ongevallen veroorzaakt, beïnvloeden. F C m a C 4) JX V ca C nj MIJN. ctJ s ca <u n <u:s,> rt X3 c 4» 4| O M O Dominale mijn 116 82 3 Mijn Willem Sophia 432 98 1 Oranje»Nassaumijn I 78 53 4 II 71 39 III 104 69 4 IV 14 9 2 Mijn Laura S. Vereeniging 217 67 1, Mijn Julia 32 3 Staatsmijn Hendrik 418 229 13 Wilhelmina 220 115 6 Maurits. 451 139 6 Emma 444 255 3 Totaal 2627 1158 43 Minister Van der Vegte. De Zw. Ct. meldt, dat de minister van wa= terstaat, mr. H. van der Vegte, met ingang van 1 April zich in Den Haag zal gaan ves tigen, waar hij een woning heeft gehuurd. Tot nog toe reisde de minister dagelijks tusschen Zwolle en Den Haag heen en terug. Een «Bondslied*. En wel van de Vrijzinnig,Democraten 1 Hoed en pet af, en luisier Wij zijn Vrijzinnig Democraten," Wij eischen vrijheid van bet woord Het hooge recht van Godsdienstvrijheid, Heersch' onbeperkt en ongestoord. Voor man en vrouw gelijke rechten, Voor elke laag der burgerij Hetzelfde recht, de zelfde plichten In Staat, Gemeent' en Maatschappij. Met alle volken goede vriendschap, Genève's invloed dient vergroot, De wereld»vrede moet bevorderd Geen leger en geen oorlogsvloot 1 Wij zijn vrijzinnig democraten, Eén in beginsel, één in daad Wij willen, in eendrachtig streven Het heil van 't volk en van den Staat Is 't niet 4ller»geestdrift»wekkendst Zet de figuur van Marchant vóór de ver» gaderinghij slaat de maat en allen zingen van 't blad een kostelijke prent 1 En teeken Limburg met een spottenden grimlach, die even gluurt om 't hoekje van de deur. Schip in brand. De correspondent van de «Chiongo Tri» bune« meldt ons uit Kaapstad, 21 Maart, de volgende bijzonderheden over het vergaan var^ de Engelsche stoomboot «Paparoa* De «Paparoa* op weg van Liverpool naar Australië had brand in de lading gekregen op de Westkust van Afrika, Volgens het verhaal der bemanning had deze twee dageu lang te kampen tegen het immer zich uitbreidende vuur, vooraleer de »Barrabool«, die het S. O. S. van het brandende sship had opgevangen, ter plaatse verscheen. Daar het vuur immer veld won, werden de vier passagiers en de vijf stow»aways, die men aan boord had gevonden, op het land» verhuizersschip overgebracht, ook een deel der bemanning werd daarheen vervoerd en slechts 9 mannen bleven aan boord van het ten ondergang gedoemde vaartuig. De eerste officier, dus, verhaalde als volgt de laatste uren, die op de «Paparoa* werden doorgebracht. Woensdagavond 17 Maart te 11 uur, kon» den wij vasstellen dat de toestand hopeloos werd. Het schip was één vuur van voor tot acher. Ons aangezicht was verschroeid van de hitte en al het voedsel, dat wij konden vin» den waren eenige rauwe aardappelen. De rest van den voorraad was totaal uitgebrand Wij hadden een mand waardevolle duiven aan boord wij openden haar en weldra waren zij in de duisternis verdwenen. Een geweldige vlammenzuil brak dan door het dek heen. De eerste machinist en de mar» conist, die nog aan boord waren, zagen hun kleeren in brand schieten en sprongen in zee om de vlammen uit te dooven wij konden hen in de reddingsboot opnemen. De vlammen sloegen toen reeds 100 voet hoog uit het opengescheurde achterdek, doch nog immer weigerde Kapitein Wild de brug te verlaten, hij was de laatste die aan boord bleef in de hoop zijn schip en zijn lading te redden, tenslotte moest hij het opgeven en kwam eerst dan in de reddingsboot, toen ook zijn kleeren één vlam waren. De reddingsboot was erg lek en we moesten met een hoed het water uitscheppen. Wij moesten een uur roeien om de «Barrabool* te bereiken en toen we daar aan boord waren, vielen we letterlijk van vermoeienis in slaap op het dek dek, zonder naar voedsel te vragen, Bijna alle stookers hadden van bet inade» men van gas te lijdeD, bij de pogingen om stoom in het stookruim te houden, gedurende de laatste frasen van den stijd tegen het vuur. Het schip had zulk een zware slagzij, dat de mannen hun schoenen moesten uittrekken om niet uit te glijden, op hun bloote voeten ble» ven zij op het heete dek de vlammen be» vechten. De geredden zijn hun leven verschuldigd aan het spoedig opkomen van de »Barrebool« want de reddingsbooten waren zoo lek, dat zij nooit de kust zouden bereikt hebben. Een niet alledaagsch proces. Een niet alledaagsch proces is voor de eerste kamer van de rechtbank der Seine te Parijs aanhangig. In September werd teClinchamps een vijf»en»zestigjarige man ziek. Zijn vrouw liet den dokter halen, die den zieke tweemaal met enkele dagen tusschenpoos puncteerde, de tweede maal tegen den zin van de vrouw, die vond, dat de man na de eerste punctie veel zieker was geworden. Na enkele dagen stierf de man en de vrouw schreef aan de tweede punctie de oorzaak toe van de buik» vliesontsteking, waaraan haar man overleed. Zij heeft tegen den medicus een eisch tot schadevergoeding van tweemaal honderddui» zend franck ingediend, die thans voor de rechtbank behandeld wordt. Voor de vrouw met haar aanklacht naar de justitie was gegaan, had zij in haar om» geving, bij haar winkeliers haar hart over den medicus gelucht. Deze achtte zich door dit gepraat belasterd en deed haar een proces aan, dat hij won de weduwe van zijn patient werd tol 100 frank boete en 600 frank scha» devergoeding veroordeeld. In het door de vrouw tegen den genees» kundige begonnen proces heeft de Parijsche rechtbank wel een onderzoek gelast, maar er heeft na den dood van den aan buikvlies» ontsteking gestorven man noch lijkschouwing, noch eenig medisch onderzoek plaats gehad. Zelfs heeft men geen zekerheid omtrent den aard van de ziekte, waaraan hij is gestorven. Een princes in een kunsthandel. Te Parijs is princes Lucien Murat in een artistiek zeer verzorgd zaaltje een kunsthan» del begonnen, die onder groote belangstelling van een uiterst mondain publiek is geopend. De princes verkoopt in haar winkel moderne kunstnijverheid, jextra=fraai gebonden boeken en houdt er tentoonstellingen van schilder» en prentkunst. De eerste tentoonstelling bevat werk van Daumier, Toulouse«Loutrec, Stein» len, Forain, Sem, Hermann«Paul, e.a. dat ge» heel gewijd is de »gens du Palais,de rech» ters, de advokaten en allen, die zich in en rond het paleis van justitie bewegen. Bij de opening van haar winkel heeft prin» ces Murat tegen een redacteur van '1 Oeuvre gezegd, dat ze al heel lang met het plan van een kunsthandel had rondgeloopen. Maar vóór den oorlog zou ze nooit er mee zijn durven beginnen, 't zou schandaal gewekt hebben. Maar nu kan het best en is het heel natuurlijk EEN MOOÜDPROCES. Een 17»jarige beklaagde Stolypin, bloedverwant van den gewezen premier. Te Moskou is dezer dagen een strafproces begonnen tegen den 17»jarigen leerling eener middelbare school Stolypin (een bloedverwant van den gewezen Russischen eerste»minister), beklaagd van moord op den 80»jarigen ex» advocaat Aleksejef en diens echtgenoote. Sto» Iypin had vernomen, dat het echtpaar een erfenis had gekregen van een familielid in Zwitserland. Veronderstellende dat er wat te halen zou zijn is hij daarop naar de woning van het echtpaar Aleksejef gegaan en heeft hen beiden met verschillende geweerschoten afgemaakt. Hij maakte slechts twee horloges en een ring buit, welke hij voor 24 roebel verkocht, waarna hij de wijk nam naar de Krim. Onderweg werd hij gearresteerd. Voor de rechtbank verklaarde Stolypin, dat het nóch in zijn bedoeling had gelegen de oude mensefcen te dooden nóch hen te mo» lesteeren. Hij was naar hen toegegaan met de bedoeling het geweer van Aleksejef te leenen om te kunnen gaan jagen. Toen hem dit geweigerd werd en Aleksejef hem boven» dien uitschold was hij driftig geworden en had den ouden man doodgeschoten. Daarna schoot hij ook de vrouw, die van het tafereel getuige was geweest, dood. Verschillende om» standigbeden doen dit verhaal echter uiterst ongeloofwaardig voorkomen. Bestrijding van de struikrooverlj. Volgens een bericht uit Moskou bereidt de sowjet»regeering een decreet voor in zake de bestrijding van de struikrooverij. Het toezicht langs de spoorlijnen en de voornaamste ver» keerswegen zal worden verstrekt, in het bij» zonder in Siberië, terwijl tegen hen, die zich schuldig maken aan rooverij, voortaan nog gestrenger zal worden opgetreden dan thans reeds het geval is. Voorts zullen in Siberië, waar de struikrooverij zeer veel voorkomt (alleen gedurende de laatste 3 maanden wer» den 23 benden, bestaande uit 230 personen, onschadelijk gemaakt) speciale commissies ter bestrijding van dit euvel worden ingesteld. Dat noem ik nogeens «aanpakken* I Net als bij ons, maar in veel erger mate, groeide ook in Londen de uitbreiding der stad de Kerk boven 't hoofd. Amsterdam»West wordt door den hervorm» den predikant van 't vroegere Sloterdijk ge» noemd de «stad zonder tempel«, maar dkn Londen 1 Er wonen: twee en 'n halfmillioenmenschen. En voor die allen is er één kerk. Ik spreek nu van de Protestanten. Doch nu is er een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den Lord-Mayor, die na niet veel besprek ngen besloot om dertig kerken in dat district te bouwen. Kosten zijn voor drie vierden reeds toegezegd. Twee kerken zijn reeds in aanbouwmet vijf andere begint men in den loop van dit jaarmet zeven in den loop van 't volgende jaar. Wel een weinig, om jaloersch op te zijn. Graag wou ik iets uit vreemde, verre landen lezen, mits niet van Hannes Opsnijder en Co., maar uit geloofwaardige pen. Er is vaak uit te leeren. Zoo las ik iets over den krokodil. Dat vreeselijk waterbeest 1 die vernielende waterwolf 1 Er z ij n plaatsen in onze Oost, waar de krokodil vriendelijk met de inlandsche be» voiking omgaat en haar absoluut geen kwaad doethen als gaarne gewilde kennissen begroet Zoo verhaalt een betrouwbaar getuige van een baai, waar een zestal krokodillen eiken dag in 't slijk en de warme zon luieren. Zoo maar vlak bij 't strand. Grootendeels op het droge. Dan komen de bruine kinders uit de buurt en spelen er. Om en bij en tegen en óp de watermonsters, die stil blijven liggen en het gezellig vinden Onwillekeurig moest ik denken aan den paradijs»toestand, waarvan ook in de natuur soms een allerzwakste naschemering overbleef 1 waarom zou 't dan ook niet in de dieren» wereld en aan de «wedergeboorte* der aarde waarvan de profetie in haar woorden getuigt, dat een jongsken zal kruipen in het hol van een basilisk. Afscchaffing van den doodstraf in Tsjecho»Slowakije. De doodstraf is in Tsjecho.Slowakije afge» schaft, behalve voor misdrijven gepleegd in een streek, waar de staat van beleg is afgekon» digd. 1 Mei viering en Paaschfeest. De communistische afJeeling te Moskou heeft besloten het aanstaande Meifeest drie dagen lang te vieren en wel opl,j2en3Mei Het feest zal een zuiver politiek karakter dra» gen. Daar op dezelfde dagen het orthodoxe paaschfeest wordt gevierd, zullen in de optoch» ten geen anti-religieuze opschriften en karika» turen mogen worden meegedragen. Proeftocht van een duikboot. Een telegram uit Boston meldt, dat de Ame» rikaansche super»duikboot B 2 gisteren zijn proeftocht in de buurt van Provincie Harbor met succes volbracht heeft. De boot bereikte een diete van 215 voet ruim 70 meter en kwam zonder eenige moeite weer aan de oppervlakte. SCHEEPSBRAND. 104 menschen verdronken. Een telegram uit Manass meldt, dat aan boord van het Braziliaansche stoomschip Paes»de»Carvalho, op weg naar Toriojurua, brand is onstaan in de lading, die voor een groot deel uit licht brandbare stoffen bestond Het schip is door het vuur verwoest en daar» na gezonken in de buurt van Koerialle op» varenden, 104 in getal, zijn verdronken. Vanaf 1 April zal te Konstantinopel een Duitsch dagblad worden uitgegeven, met het doel de Duitsche belangen in Turkije te be» vorderen. Jolly heet de «hongerkunstenaar*. Zaterdag had»ie 36 dagen gevast en werd toen door geneesheeren onderzocht, wat tot resultaat had, dat 't nog wel even langer kon Hij is dan ook verder gegaan. Déze week en dan den Zondag nog dan heeft hij op zijn terrein het wereld-kam» pioenschap gebroken 1 Nuttig lid onzer maatschappij. Al men een juist beeld van de beurs zou willen geven, gedurende de laatste weken, dan doet men het beste een vergelijking te maken met een heerensocietcit, waar af en toe een dobbeltje gedaan wordt door de leden onder» ling. Er zijn van het publiek koop», noch verkooporders, terwijl er zelfs voor de beroeps» handelaars een droog brood te verdienen valt, omdat door gebrek aan vraag en aanbod, de koersen bijna niet veranderen. In de week van 14 tot 21 Maart is de variatie voor b.v. een fonds als Kon. Petroleum nog geen 10 voor Amsterdam Rubber evenzoo, voor het hoofdfonds H.V.A. slechts 5 °/o, dus voor an» dere waarden nog veel minder. Men leeft weer in een tijd van absoluten stilstand en afwach» ting en gaat het juist als in 1925, toen eveneens in het voorjaar er ter beurze zoo goed als geen handel was. Het was toen echter de stilte, welke den Rubberstorm voortging, doch zijn de toestanden, wat deze branche betreft, wel zeer veranderd. Het artikel houdt zich thans op een niveau van 2 sh. 6 d, goed staande, en laat deze opbrengst toch een buitengewoon mooie winst voor de producenten, zoodat de resultaten, als de prijs zich houdt, b.v. voor de Hessa, schitterend zijn, aangezien de maatschappij dan een netto-winst van 1 Ton per maand maakt. Speciaal dit fonds werd nu Dinsdag nogal gevraagd en kon pl.m. 15 stijgen, zoodat weer een koers van 505 bereikt werd, wat een behoorlijk prijsje is voor een aandeel, dat juist een jaar geleden 180% stond. Men verwacht dat over 1926 een dividend van circa 50 zal worden uitgekeerd, welk gerucht deze week wel zal worden bevestigd. De Rub bermaatschappij Ambaloetoe declareerde een dividend van 23 tegen vorig jaar 10 zoodat men ziet, dat de producenten wel willen betalen en niet angstvallig gaan oppotten, waaruit volgt, dat van die zijde nog niet ge» dacht wordt aan beëindiging van de rubber hausse. Het stemde vrij gunstig ter beurze, toen bekend werd, dat de Cultur»Maatschappij der Vorstenlanden in Juni a.s. een dividend van 15 zal uitkeeren, tegen 17 over 1924 en op de winstaandeelen f 18 tegen f 21,50 het vorig jaar. De suikermaatschappijen staan er blijkbaar sterk voor, want bij de tegenwoordige opbrengst van f 10,50 per pikol, valt ervoor de meesten niet veel te verdienen en het ziet er niet naar uit, dat daarin spoedig verande» ring komt, wegens de overgroote productie en den enormen voorraad in de verschillende landen. Dat de politieke toestand in Frankrijk nog verre van rooskleurig is, demonstreert zich voldoende in den koers van den Parijschen wissel, die heden tot 8,75 zakte, wat een laagte record is. Het ministerie Briand schijnt nog weinig vertrouwen te hebben in den lande, zoowel als buiten, zoodat het in 't geheel niet verwonderlijk zou zijn, als het binnen korten tijd weer zou sneuvelen. En zoo sukkelt men daar maar door. De zware debacle van den Belgischen franc heeft heel wat pennen in beweging gebracht, alsmede alle vooruitbere» kende transacties in de war gestuurd, zoodat dit weer een lesje is geweest voor menig koop man, dat men aan valutazwakke landen niet dan tegen betaling op goudbasis moet ver» koopen, al schijnt er nog zooveel stabiliteit te bestaan, zooals de laatste maanden in het Belgische devies. De Amerikaansche markt schijnt den schok weerstaan te hebben en is er op het belangrijk verlaagde koerspeil zeer veel vraag naar de waarden ontstaan, die juist bij de jongste daling zoo hebben geleden, als Erie, Wabash en an dere bij ons onbekende en niet te verhandelen fondsen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. In een zaak van J. M., 39jaar, landbouwer te Sommelsdijk, appellant van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens over treding van de Jachtwet was veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het in beslag genomen geweer, heeft het O. M. geëischt bevestiging van het vonnis. De kwestie, hoe beklaagde het geweer heeft gedragen, doet er niet toe. De patroon kan uit het geweer gevallen zijn. De getuigen» verklaringen zijn niet zoo, dat er uit besloten kan worden, dat er geen spoorsneeuw lag. Beklaagde had zich voor den kantonrechter verweerd met de bewering dat hij niet in jagende houding had geloopen, geen geladen geweer had bij zich gehad en dat er toen hij bekeurd was geen spoorsneeuw had gelegen. Er werden 6 getuigen gehoord. De veldwachter M. v. Es had beklaagde zien loopen met het geweer onder den arm. Acher beklaagde had getuige een scherpe patroon gevonden; de sneeuw lag 10 k 12 cM. dik. Beklaagde zeide, dat de patroon door zijn zak gevallen was. Getuige L. Nelissen had geconstateerd, dat er op den dag van de bekeuring op sommige plaatsen geen sneeuw lag. Getuige C Troost verklaarde, dat M. het geweer aan den schouder had Niet overal had er sneeuw gelegen op den grond waar beklaagde met het geweer had geloopen Getuige L Blokland meende, dat er wel spoorsneeuw was geweest. Getuige W. Mijs zou op 17 December gaan jagen, maar wist niet of er op 16 December spoorsneeuw had gelegen. Getuige F. v. Zetten was op 17 December bij den veldwachter wezen vragen of de sneeuw een beletsel was om te gaan jagen, hij wist dus niet van de spoorsneeuw. Beklaagde meende, dat voldoende bewezen was dat er geen spoorsneeuw was. Hij vroeg uitstel om getuigen a décharge voor te brengen. Uitspraak 30 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. B., 48 jaar, landbouwer te Dirksland, wegens uitlokken van dierenmishandeling (een onwillig paard door het een ketting om den kop te slaan, verbonden aan een ervoor ge» spannen span paarden, trachten tot trekken te brengen) tot f 200 boete subs. 5 dagen hechtenis. Wie zijn 't méést schuldig 't Gebeurde in de gemeente Barneveld. Daar is men dezer dagen tot de conclusie gekomen, dat de boekhouding der Gasfabriek jaren lang versloerd is. 't Begint met het jaar 1917. Van 1917 af tot 1925 zijn geen boeken te vinden, zélfs geen kasboek 1 Er is een balansboek, maar geconstateerd is, dat de balansen op tal van onderdeden en van jaar tot jaar in steeds toenemende mate zijn gefigeerd. Zoo is b v. de opbrengst der gaslevering over 1924 drieduizend gulden te laag geboekt, Hoe was zoo iets jaren lang mogelijk Doordat op den betrokken ambtenaar-boek» houder al die jaren nimmer eenig toezicht is uitgeoefend I De man is nu dood. Maar we vragen, als vakerBij wie is de gróótste schuld? 't Kan nog tot leering zijn. Ernstig ongeval. Men meldt uit Bodegraven Alhier had een ernstig ongeval plaats. Van de tilbury, waarin de landbouwer O. en zijn vrouw waren gezeten liep plotseling een wiel af, waardoor het voertuig omsloeg 1 De heer O. werd tegen de grond gesmakt en gleed vervolgens van.den berm af de sloot in. Zijn vrouw, die er beter afkwam schoot direct toe en hield hem met zijn hoofd boven water tot hulp kwam. Toen deze kwam opdagen, bleek de man reeds overleden, hoewel zijn vrouw uitdrukkelijk verklaarde, dat zijn hoofd niet onder water geweest is. Vermoedelijk was dus de val reeds de oorzaak. Minister Siotemaker de Bruine. De Algemeene Synodale Commissie der Ne» derlandsche Hervormde Kerk heeft, volgens de N. R. C,, goedgevonden aan den kerkelijken hoogleeraar dr. J. R Siotemaker de Bruine te Utrecht een verlof voor vier maanden te verleenen, te rekenen van 1 dezer. Ook is prof. dr. J. R. Siotemaker de Bruine op zijn verzoek door de Algemeene Synodale Commissie ontheven van het lidmaatschap en het voorzitterschap der Commissie inzake het Reglement op de buurtgemeenten enz. Door een tramkaartje verraden. Men meldt uit Haarlem In de bekende buitenplaats «Kraantje Lek« te Bloemendaal waren kippen gestolen. Maar de dief scheen een tramkaartje in het kippen» hok te hebben achtergelaten. De Bloemen» daalsche recherche toog er mede naar de tramdirectie, met het gevolg dat reeds werd werd opgegeven -welke conducteur het kaartje verkocht had. Deze wist tijd en plaats op te geven en zelfs het signalement van den per soon aan wien het kaartje was verkocht. Dit signalement beantwoordde aan dat van den beruchten Haarlemschen kippendiefj.de W., die dan ook door den conducteur her kend werd als de persoon aan wie het kaartje werd verkocht. Een neger-oplichter. Ongeveer twee jaar geleden verscheen in het hotel, behoorende bij het Zuid-Hollandsch Koffiehuis aan de Korte Hoogstraat te Rot terdam een neger, die in gebrekkig Engelsch vertelde, dat hij baron Otto de Guric heette, Engelsch officier was bij het 19de regiment koninklijke lanciers en tijdelijk toegevoegd was aan het Engelsche gezantschap te 's»Gra> venhage. Op zijn reis van Parijs naar Den Haag had zijn auto bij Roozendaal een panne gekregen, en zijn moeder en zijn kamerdienaar waren in Roozendaal achtergebleven, toen hij per trein naar hier doorgereisd was. Hij nam zijn intrek in genoemd hotel, en besprak ka» mers voor moeder en knecht. In het hotel hield in dien tijd ook verblijf een planter uit Engelsch Guyana, die weldra kennis had gemaakt met baron de Guric en hem welwillend zijn diensten als tolk aange boden had, welk aanbod de baron met graagte aannaam Men besloot den avond in eikaars gezelschap door te brengen, en de baron had er geen bezwaar tegen, dat een derde, een Rotterdamsche kantoorbediende, die een ken» nis van den planter was, zich bij hen voegde. Vóór zij het hotel verlieten, om in de stad verstrooiing te zoeken, gaf baron de Guric aan een kelner een chèque, ter waarde van f 2650, in bewaring, Al spoedig had de baron den planter doen merken, dat hij op het oogenblik wat schaal bij kas was. De chèque kon nog niet verzil verd worden, evenmin een wissel op de Am» sterdamsche bank, groot f 1600, dien hij hem liet zien. De planter stelde hem daarop f 29 Neder» landsch geld ter hand. waarmee de baron zich voorloopig zou kunnen helpen, en welk geld den planter teruggegeven zou worden, zoodra de cheque geïnd zou zijn. Voor een man als de baron was het onder» houd, dat de leening ten gevolge had, wel zeer pijnlijk geweest. Vandaar dat het onder vier oogen plaats gehad had, en de kantoor bediende hier niets van wist. In den loop van den avond zag de baron kans, dezen kantoor» bediende ook enkele oogenblikken alleen te spreken te krijgen en hem deed hij hetzelfde ■V verhaal van nog niet te verzilveren cheques en wissels De kantoorbediende gaf den baron daarop f 60, waartegen hij den wissel in on» derpand nam. Het drietal amuseerdezichvoortreffelijk.de baron maakte groote verteringen en liet ook in het hotel de rekening nog al oploopen Maar eensklaps bleek de baron verdwenen zonder betaling was hij plotseling met onbe» kende bestemming afgereisd, en men hoorde niets meer van hem, noch van de moeder, noch van den kamerdienaar, voor welk tvreetal nog steeds kamers opengehouden waren. Bij het gezantschap bleek de neger baron De Guric een volslagen onbekende. Daarop haastte men zich, den chèque en den wissel ter uitbetaling aan te bieden, hetgeen niet ge» lukte, omdat zij valsch bleken te zijn. De politie werd in het geval betrokken, maar alle na<poringen naar den baron bleven vruchteloos, tot korten tijd geleden een neger, wegens een of ander misdrijf in de gevangenis te Rotterdam opgesloten werd. Deze neger, die opgeeft George Carter te heeten, toont een treffende gelijkenis met baron Otto de Guric. Aan verscheidene menschen, die indertijd baron de Guric gezien hebben, is het portret van George Carter getoond, en allen hebben hem met groote stelligheid herkend. Intusschen ontkent George Carter beslist, zich ooit als baron de Guric voorgedaan te hebben. In den tijd, dat de negerbaron in Rotterdam vertoefde, zou hij volgens zijn ver» haal in het Zuiden van Frankrijk, in Vizza, verblijf gehouden hebben, in gezelschap van de comtesse de Slakowsky. De juistheid van deze bewering is nog niet vastgesteld kunnen worden. Wel is gebleken, dat de neger, die beweert Gerorge Carter te zijn, reeds talrijke vonnissen wegens oplichting achter den rug heeft. Duitsche, Fransche, Belgische en Engel sche gevangenissen hebben hem reeds geher bergd Het onderzoek wordt voortgezet. 101»jarlge overleden. De oudste inwoner van Enkhuizen, mej. de wed. A. de Haan, geboren Aagje Jonkman, is Dinsdag, bijna 101 jaar oud, overleden. Ze is steeds, tot enkele dagen geleden, uitmuntend gezond geweest. Noodlanding. Een marinevliegtuig, de S 5, bemand met twee korporaal-vliegers, op weg van den Helder naar Rotterdam, heeft Dinsdagochtend te Noorddorp wegens defect aan den motor een noodlanding gemaakt. Een uur later maakte een tweede vliegtuig in de nabijheid van het gestrande schip eenige cirkels en verdween daarna in de richting den Helder. Diefstallen, inbraken enz. Mededeeling is gedaan van de aanhouding van een juffrouw als verdacht van winkel diefstallen, gepleegd bij Vroom 6. Dreesmann in Den Haag. Nader wordt gemeld, dat de aangehoudene niet werkzaam was bij genoemde firma, maar tijdens haar bezoek aan dat winkel» magazijn kans gezien heeft, eenige kleedjes mee te nemen. In haar woning vond de politfeit: nog goederen, afkomstig van diefstallen, reeds eerder in verschillende zaken gepleegd. Mishandeling. Tegen een bestuurslid der Eerste Zeeuwsche Geitenfokkervereeniging te Waarde is proces» verbaal opgemaakt wegens het laten verhon geren van jonge geitjes. Branden. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak de boerderij van de weduwe Rutten in het dorpje Aalst bij Eindhoven totaal afgebrand. Alleen de inboedel kon gered worden. Ver. zekering dekt de schade. Dinsdagmiddag is te Leeuwen bij Tiel het woonhuis met bakkerij en schuur van J. de Werd geheel afgebrand. Alles was ver zekerd. Inbraken in Slagerswinkels. Het komt den laatsten tijd in de provincie Utrecht herhaaldelijk voor, dat inbraken ge. pleegd worden in slagerswinkels. De daders kiezen speciaal deze winkels uit, omdat zij door de tuimelramen, die 's nachts open blij» ven staan voor den toevoer van frissche lucht bij het vleesch, gemakkelijk naar binnen kun» nen klimmen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. hebben de inbrekers Soest tot operatie terrien gekozen. Daai werd bij niet minder dan vier slagers ingebroken. Totaal wordt vermist, ruim f 300 aan geld, benevens een gouden armband en een gouden broche. Dergelijke inbraken zijn kort geleden ook reeds gepleegd te Amersfoort, Soesterberg en Veenendaal. Lage stand van het zeewater bij Lemmer. Drie schepen aan den grond. Men meldt uit Lemmer Tengevolge van den krachtigen Oostelijken wind van de laatste dagen is het zeewater hier buitengewoon laagMaandagavond ruim 5 dM. beneden A.P. Er zitten hier drie schepen in de nabijheid van de haven aan den grond, t.w. een groote ijzeren sleepkast en een motorschip, komende van Kampen en een tjalkschip, op reis van Lemmer naar Amsterdam. Ernstig ongeval op de Gouwe. Men meldt uit Waddinxveen Te ongeveer 6 uur, heeft op de Gouwe te Waddinxveen een ernstig ongeval plaats gehad. De schipper D. Broer uit Gouda, voer daar met zijn zeilschip in de richting Gouda, toen door een hevigen wind het scheepje opge nomen wérd en voor een motorschip terecht kwam. Het zeilschip werd overvaren, en het verdween in de diepte. Een neef van den schipper Broer, die zich ook aan boord van het zeilschip bevond, sprong tijdig van het schip over op het motorschip. De schipper zelf verdronk. Bestrijding van tandbedref. De tanden bederven door gisting en rotting van aan de tanden vastklevende spijsresten. Spoel dus na iederen maaltijd den mond zorg» vuldig met schoon water en zuig dit door de tusschenruimte van de tanden. Borstel U tanden en kiezen voor het naar bed gaan aan alle kanten met deugdelijk tand» middel, ook aan de binnenzijde. Als het tandvleesch bloedt bij het borstelen, is het ziek. Men moet de kinderen van jongs af leeren de spijzen flink en zorgvuldig te kauwen. Be» denk wel Men onderhoudt zijn tanden door ze goed te reinigen, ze flink te gehruiken, door ze regelmatig aan tandheelkundig onderzoek te onderwerpen en door zieke tanden vroegtijdig te laten herstellen. Alleen een deskundige kan het hol worden van een tand bijtijds ontdekken. GEZONDHEIDSRAAD

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 6