voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan DERDE BLAD Uw Lippen IN HOC SIGNO VINCES No. 3210 ZATERDAG 27 MAART 1926 41ste JAARGANG Kerk en School. Binnenland. W. BOEKHOVEN ZONEN Aile stukken voor de Redactie bestemd, Ad ver ten tïë n et» verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tuinbouw. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Nadruk verboden Het probleem der bevolkingstoename. Jaar» lijks neemt het aantal Nederlanders toe met circa 100.000. Hoe al deze menschen te voe» den Dit probleem heeft den laatsten tijd heel wat pennen in beweging gebaacht. Daar zijn er, die de oplossing zoeken in emigratie land» verhuizing, en hiervoor wordt vrij wat propa» ganda gemaakt. Anderen zien meer heil in de uitbreiding van cultuurgrond. Wij gelooven dat in beide richtingen moet worden gewerkt, 't Is goed om op de mogelijkheid van emi» gratie het licht te laten vallen, en de men» schen, die hiervoor gevoelen, den weg daartoe te wijzen, hen voor te lichten op juiste wijze. Tegen geforceerde emigratie moet worden gewaarschuwd, en deze mag niet worden voor» gesteld als een univerceel geneesmiddel. Dewijl ;,Ê\het echter een feit is, dat zeer velen hier een onzekere toekomst tegemoet gaan, en ginds, overs zee, voor duizenden grond ter bear» beiding gereed ligt, daar verdient de emigratie» idee zeer zeker overwogen te worden. Even» wel mag dit ons niet weerhouden ook hier de hand aan den ploeg te slaan. Ons land lijdt aan overbevolking de werkloosheid is groot en niet allen kunnen emigreeren. Welnu de gelegenheid tot uitbreiding van cultuurgrond is er, waarom zouden we deze dan niet aangrijpen? Ér is, dunkt ons, alles voor te zeggen om aan een zoo groot mo> gelijk deel der Nedrlandsche bevolking voor hun bestaan een landbouw-basis te verschaffen. Hiervoor te ijveren en en te offereren, d.w.z. er gelden voor beschikbaar te stellen, lijkt ons een zeer nuttige zaak. Wij bedoelen hier» mee niet, dat al die menschen direct in den landbouw moeten werken, dus landbouwer of boerenarbeider dienen te zijn. Buiten dezen zijn er immers velen, die hun bestaan in den landbouw kunnen vindenzij, die aan de landbouwers leveren, hun waren verwerken, enz. enz. Er moet werk gevonden worden voor de groote schaar van werkloozen, die awe niet aan hun lot mogen overlaten, en wel productief werk. Andere arbeid, of wel on« dersteuning, demoraliseert, is uit den booze. Economisch werk is te vinden in uitbreiding van Cultuurgrond. Geen werken van hon» derden millioenen behoeven daartoe te wor» den uitgevoerd. Wanneer men wil aanpakken, dan is voor de eerste jaren werk te over voor duizenden arbeiders. Dezen zullen dan al werkende, hun weg en hun plaats wel vinden, aleer de Zuiderzee zal zijn drooggelegd. En is straks dat groote werk gereed, dan staan de anderen klaar, om de nieuwe polders te gaan bewonen en te bewerken. Emigratie is goed, en wij gevoelen wel voor de interna tionale gedachte, welke aan de emigratie.idee ten grondslag ligt. Zij mag echter niet wor» den doorgevoerd met voorbijzien van wat in ons eigen land is te doen, dient te worden gedaan. Wij zijn het in deze eens met den heer Louwes, Secretaris der Overijselsche Mij. v. L. die in een polemiek met den Directeur der Emigratie»Centrale »Holland« schreef »Wij moeten trachten de basis van ons volks» bestaan te verbreeden en te versterken, en niet te versmallen«. Moge het zoo ook door onze Regeering en Volksvertegenwoordiging worden begrepen I Iets uit de Voedingsleer. De Voedingsleer heeft zich de laatste jaren zeer gewijzigd en wijzigt zich nog steeds. Daar zijn nog heel wat veehouders die als krachtvoer begeeren, b.v. koeken met een zeer hoog vetgehalte. Dit met het oog op de vetvormingzoowel van het lichaamsvet als van het melkvet. Dit is niet juist gehandeld. Althans niet in de meeste gevallen. Soms is het hoofdvoedsel voldoende voor de vorming van het melkvet en dan past daarbij een vetrijke koek. Meestal echter heeft de boer in zijn bedrijf genoeg voedermiddelen, met voldoende koolhydraten, geschikt tot vetvorming. Daarmee is hij dan goedkooper uit. Wij noemen daar koolhydra, ten, waartoe bebooren: zetmeel, suiker, ruw- vezel. Of dan ook hieruit in het dierlijk lichaam vet wordt gevormd? Zeker. Vroeger meende men van niet. Toen heette het, dat vet slechts gevormd werd uit het vet in de voedermiddelen, en niet uit eiwit, uit het vet het meest Het verteeerde vet werd geheel als lichaamsvet omgezet, en van het verteerbaar eiwit ruim de helft. Begrijpelijk, dat men in dien tijd groote waarde hechtte aan koeken met een hoog vet» gehalte, en dat vooral lijnzaad voor de vet» vorming werd aangeprezen Zoo deed b. v. Dr. Staring nog. Er ontstond evenwel twijfel of deze theorie wel juist was. Zag men niet bij varkens dat deze goed groeiden en vet aanzetten bij een voeder, dat volstrekt niet rijk was aan eiwit? Men ging proeven nemen bij varkens met rijstvoederingrijst is zeer arm aan vet. Men berekende hoeveel lichaams» vet door het vet en het eiwit, dat in het rijst» voeder toegediend werd, kon gevormd wor» den (zie boven). Dat zou zijn, volgens de gangbare theorie 3,06 K G. Er werd echter bij de proef varkens gevormd 16,13 KG vet; een veel grooter cijfer dus De conclusie lag toen voor de hand, de meerdere hoeveelheid, ruim 13 K.G. moest gevormd zijn uit het zetmeel, waaraan rijst zeer rijk is. Na deze uitkomsten heeft men de proeven in die rich» ting voortgezet. Maar nu bij mestossen. En de rusultaten, welke men verkreeg wierpen de oude theorie geheel omver. De slotsom wasniet alleen eiwit en vet, maar alle voe» derstoffen (behalve de zouten) kunnen vet vormen. Dus ook de koolhydraten, welke wij straks noemden zetmeel, suiker en ruwvezel Evenwel niet in gelijke mate. Niet alle stof» fen zijn even verteerbaar, en dezelfde stof, b.v. ruwvezel, is in het eene voedermiddel verteerbaarbaarder dan in het andereuit hooi en strooi verteert een kleiner deel van het ruwvezel dan uit jonge plantendeelen. Vet draagt voorzoover het verteerbaar is, het meest tot vetvorming bijmeer dan eiwit, zetmeel, ruwvezel en suiker. Maar in deze is ook alle vet niet gelijk. Het vetvormend ver» mogen dier stof is het grootst bij oliehoudende zaden, als aardnoten, minder bij andere zaden en nog minder bij hooi en stroo. Korte wenken en mededeelingen In Overijsel en Drenthe en ook elders, is de scheiding tusschen boer en arbeider lang niet zoo groot als in Groningen. Vele arbeiders hebben daar ook wel een koe op stal, hebben eenig land voor den aardappelbouw. Daardoor ontstaan gansch andere toestandende verhouding is er veel »gemoedelijker«. Daar waar 't landbouwbedrijf zich nog niet tot grootbedrijf heeft ontwikkeld, maar het kleinbedrijf over. heerschend is, kennen patroon en arbeider elkaar goed, onimoeten elkaar dagelijks, wer» ken misschien zelfs geregeld met elkaar. Er heeft zich in ons land een Runderhorsebbe strijdings Commissie gevormd. De Voorzitter Ir. H. Lindeman te Utrecht, Secretariaat Bilt» straat 168, Utrecht. De Commissie wil de vee» houders opwekken om gezamenlijk, op de meest doelmatige wijze, de runderhorselplaag welke jaarlijks honderd»duizenden guldens schade veroorzaakt te bestrijden. Eenige fi» nanciëele steun is reeds toegezegdvoor ver» dere toezeggingen, ook van moreelen steun, is het adres hierboven opgegeven. Krijgt gij kwestie met iemand, herinner u dan bij» tijdsBeter een mager accoordje dan een vet pro ces. Een raad voor landbouwers en landbouw.aankoopvereenigingen Jantje Contantje Winst voor het handje. Weet gijdat in Frankrijk groote behoefte bestaat aan landbouw dat dit land door den wereldoorlog de bloem van zijn manschap heeft verlorendat van zijn boeren en land» arbeiders ruim een millioen is gesneuveld dat 600 000ernstig zijn verminktdat er 250.000 huizen en gebouwen beschadigd waren dat in 1911 in den landbouw werkzaam waren 5,3 millioen menschen en in 1919 slechts 3,7 millioen dat daardoor in de Zuid»Fran» sche departementen in overgroote hoeveelheid cultuurgronden te koop zijn tegen voor ons, Hollanders, onbegrijpelijk lage prijzendat door gemis aan krachten men is overgegaan tot ninder intensieven arbeiddat in het Ga» ronne»gebied overgroote oppervlakten vrucht» bare grond slecht of geheel niet bebouwd liggendat daar de nijvere vreemdeling, van goeden wil, welkom is en ten volle rekenen kan op den steun der Fransche regeering Weet gij dat in 1925, 5596 veulens in het Stamboek voor het Ned. Trekpaard werden ingeschreven; dat van de 900 in Nederland ter dekking toegelaten hengsten 650 behooren tot de koudbloedfokkerij B-r. Chilisalpeter verhoogt de kwaliteit der Aardappels. Er is altijd zeer veel doen geweest over de vraag of stikstof de kwaliteit van aardappelen verhoogde of verlaagde. Ook meende men een ongunstigen invloed op de smaak van de aardappels te kunnen constateeren. Dit laatste is natuurlijk zoo min te bestrijden als te be« wijzen, zoodat we het moeten laten voor wat het iseen persoonlijke meening, die hoogst» waarschijnlijk op vooroordeel berust. Maar de eerste kwestie is wel wtenschappe» lijk op te lossen en we zullen daar dan ook het een en ander over zeggen. Eerst iets over de theorie. De kwaliteit der aardappels wordt grooten» deels beheerscbt door het zetmeel gehalte. Het zetmeel is het waardevolle product der aard» appelknollen en men wenscht daarvan dan ook een hoog gehalte. De knollen met lagere gehalte zijn glazig en smaken slecht. Hoe ontstaat nu het zetmeel In de groene deelen van alle planten, dus ook van aardappelen, wordt door middel van het zonlicht uit water en koolzuur eerst suiker en daarna zetmeel gevormd. De groene kleurstofkorreltjes zijn daarbij direct betrokken en zijn als 't ware de fabriek» jes waarin, dat proces zich afspeelt. Zonder groene kleurstofkorreltjes dus geen zetmeel. Eerste regel. Die groene kleurstofkorreltjes bevatten stik» stof en worden b.v. door Chilisalpeter sterk aangezet. Dat weet elke landbouwer die wel eens Chilisalpeter heeft gebruikt. Na een paar dagen begint de kleur van zijn gewas te ver» anderen en wordt van lichtgroen veel donker» der Het gehalte aan kleurstof en kleurstofkorrel» tjes wordt dus door Chilisalpeter sterk bevor» derd. Zonder stikstof geen groene kleurstofkorrel» tjes. Tweede regel l Uit die beide regels kunnen we een derde afleidenZonder stikstof geen zetmeel. Derde regel Het is dan ook een feit, dat Chilisalpeter het zetmeelgehalte van aardappelen verhoogt. In Duitschland heeft de heer F. Westman te Greisitz, dat wel heel duidelijk bewezen, in 1896 reeds. De kali» en fosforzuurbemesting drukte het gehalte aan zetmeel in de meeste gevallen eenigszins, hoewel de opbrengst wel aanmer» kelijk verhoogd werd. Veel grooter oogstvermeerdering kreeg men evenwel met Chilisalpeter, welke meststof bo» vendien het zetmeelgehalte in alle gevallen verhoogde. Dergelijke proeven zijn later in groote getale herhaald. In ons land heeft Prof. Sjollema te Utrecht het nog wel op zeer duikelijke wijze aange» toond. En toch zijn er nog landbouwers, die van tegenovergestelde meening zijn, waarom het gewenscht is, er nogmaals met klem op te wijzen datChilisalpeter de opbrengst en de kwaliteit der aardappels ten sterkste ver» hoogt. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De Paaschtentoonstelling. Dinsdag is op het Veemarktterrein te Rot terdam een tentoonstelling gehouden van rund» vee, schapen, varkens, geiten en paarden, van» wege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken. Het tentoonstellingsterrein was be» langrijk grooter dan verleden jaar. Hef aantal inzendingen was evenwel, behalve in de af» deeling geiten, kleiner, mede in verband met het mond» en klauwzeer dat den laatsten tijd weer veelvuldiger voorkomt. De kwaliteit van het ingezonden vee was best. Het aantal ingezonden landbouwwerk» tuigen was dit jaar zeer groot. De tentoonstelling is den geheelen dag druk bezocht. De prijzen zijn als volgt toegekend voor wat onze streek betreft Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitslui» tend met hard voeder gemest, onverschillig van welken leeftijd. Eerste prijs Louis Wil» lems Co., Roosendaal. Tweede prijs N J. N. van Gellicum, Deil. Derde prijs G. L. War» naer G Lzn Dirksland. Vierde prijs G. L. War» naer G Lzn., Dirksland. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitslui» tend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden Eerste prijs. Jac. Fr. Broogmans, St. Annaland. Tweede prijs C. Warnaer G Lzn., Dirksland. Derde prijs C. War» naer G.Lzn., Dirksland Voor de fijnste en zwaarste schot of vaars, uitsluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden. Eerste prijs A. Rijnsburger Tzn., Leiderdorp. Tweede prijs G. L Warnaer G.Lzn., Dirksland. Derde prijs G. Dorrepool Azn., Koudekerk a. d. IJssel. Voor de beste fokzeug, (jonger dan ljaar), al dan niet drachtig. Yorkshire ras. Eerste prijs C. Wooning, Bergschenhoektweede prijs F. J. Parlevliet, Nieuwenhoornderde prijs A. C de Ridder, Overschie. Merrie«paarden (geboren in 1923)eerste prijs W. Steehouwer, H.»I. Ambachttweede prijs H. de Heer Gzn 's»Gravendeelderde prijs G. L. Warnaer G.Lzn., Dirksland. Merrie»paarden (geboren in 1925)eerste prijs G. van Es, Sommelsdijk; tweede prijs P. Hazenberg, Oosterhout; derde prijs T. L. Pons, Groote Lindt(Zwijndrecht); vierde prijs P. Hazenberg, Oosterhout. Merrie» paarden (geboren in 1923): eerste prijs Jac. F. Broogmans, St. Annalandtweede prijs A. Bax, Zevenbergschenhoek derde prijs L. de Graaff, Sommelsdijk. Een vaccine»kwestie» De heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen ge» richt Is het Zijn Excellentie bekend, dat, vermoede» lijk door het gebruik van onzuivere of ver» keerde auto»vaccine, welke in het eind van Juli van het vorige jaar door de Rijksserum» inrichting te Rotterdam aan dierenartsen ge» leverd is, in de omgeving van Oud»Beierland één, en in de omgeving van Haarlem drie runderen gestorven zijn dat door den betrokken dierenarts uit Haar» lem aan de directie van de Rijksseruminrichting gepresenteerd is om de fleschjes en vaccine» resten voor een onpartijdig onderzoek af te staan dat daarop tot op heden niet is ingegaan Is Zijn Excellentie bereid, dat onpartijdig onderzoek door derden te bevorderen en, indien de juistheid van het vermoeden blijkt, de gestorven runderen te vergoeden? Onze schoolzaak. Het Schiedamsch Kerkblad wijdt aan serie» artikelen over ons onderwijs. Het drukt thans het bekende grondwetsart. (art. 192) af en knoopt er levenwaardige be» schavingen aan vast. Wij laten hieronder een stukske volgen. Het bekende grondwetsart. luidt: »Het Onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Het geven van Onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der Overheid en bovendien voor» zoover het algemeen vormend zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en de zede» lijkheid van den onderwijzer, een en ander bij de Wet te regelen. Het Openbaar Onderwijs wordt, met eerbie» diging van ieders godsdienstige begrippen, bij de wet geregeld. In elke gemeente wordt van Overheidswege voldoend openbaai algemeen vormend lager onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen. Volgens bij de wet te stellen regels kan afwijking van deze bepaling worden toe» gelaten, mits tot het ontvangen van zoodanig onderwijs gelegenheid wordt gegeven. De eischen van deugdelijkheid aan het ge» heel of ten deele uit de openbare kas te be» kostigen onderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld, met inachtneming voor zoover het bijzonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting. Deze eischen worden voor het algemeen vor» mend lager onderwijs, zoodanig geregeld, dat de deugdelijkheid van het geheel uit de open» bare kas bekostigd bijzonder onderwijs en van het openbaar onderwijs even afdoende wordt gewaarborgd. Bij die regeling wordt met name de vrijheid van het bijzonder onderwijs betreffende de keuze der leermiddelen en de aanstelling der onderwijzers geëerbiedigd. Het bijzonder algemeen vormend lager on» derwijs, dat aan de bij de wet te stellen voor» waarden voldoet, wordt naar denzelfden maat» staf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd Tot zoover art 192. Er volgt nog wel meer, doch dat heeft geen betrekking op de lagere school en kan dus door ons thans gevoeglijk worden weggelaten. Bezien we nu dit art. wat nader. Allereerst valt dadelijk op, dat in den aan» hef reeds wordt gezegd »Het onderwijs is een voorwerp enzwijl vroeger steeds gelezen werd»Het openbaar onderwijs is een voorwerp van aanhoudenden zorg Hierin ligt reeds in principe de rechtsgelijk» heid, de voor den wetgever gelijkwaardigheid en rechtsgeldigheid van beide takken van onderwijs. De algemeene resel nu ten opzichte van het onderwijs luidt volgens dit art.»Het geven van onderwijs is vrij Er zijn echter een paar »behoudens«, dus beperkingen van die vrijheid en wel allereerst: het recht van toezicht door de overheid en het recht van onderzoek naar bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers. Wat dus in» houdthet recht om examenprograms voor den onderwijzer vast te stellen, hem te exami» neeren, of bij eigen examens daarop invloed te kuuen oefenen en voorts het recht, om uit te maken of een onderwijzer die bekwaam bevonden is, ook toelaatbaar is in de school. Deze beperkingen der vrijheid gelden voor alle onderwijs openbaar, of bijzonder, gesub» sidieerd of niet. Ook zij, die geen cent subsidie wenschen te aanvaarden, moeten zich toch schikken onder deze drievoudige bandRijks» schooltoezicht, en eischen van bekwaamheid en zedelijkheid voor de onderwijzers. En hoewel dit nu niet in de Grondwet staat, moet ook herinnerd aan de bepalingen, die voor de schoolgebouwen gelden, voorzoover het de algemeene gezondheid en veiligheid betreft, bepalingen niet vallende onder de onderwijsinspectie doch behoorend tot het terrein van de gezondheidsinspectie. Men ziet dus, dat het volstrekt niet waar is, dat indien onze scholen geen subsidie aan» vaarden, ze zoo vrij zouden zijn, als een vo« geitje in de lucht. 't Lijkt er niet op. Maar nu komt er voor scholen, die uit Rijks» en gemeentegeld worden bekostigd nog iets inzake die vrijheidsbeperking bij. Allereerst de eischen van deugdelijkheid moe» ten worden geregeld. De eischen moeten voor beide takken van onderwijs gelijk zijn. De nadere uitwerking daarvan in de wet, omvat natuurlijk bepalingen over de vakken van onderwijs, het aantal uren, rooster en leerplan, aantal onderwijzers enz, Echter is bij de Grondwet gewaarborgd, dat die eischen van deugdelijkheid, geregeld moe» ten worden smet inachtneming van de vrijheid van richting Nader wordt nu die regeling aangegeven, met de woorden, dat die eischen van deug» delijheid voor bijzonder en openbaar onder» wijs even afdoend moeten worden omschreven en eindelijk wordt daarbij weer vastgelegd, dat de vrijheid van het bijzonder onderwijs daarbij moet worden geëerbiedigd sin betrek» king tot de keuze der leermiddelen en de aan stelling der onderwijzers. En eindelijk wordt gezegd, dat bij de be» rekening der vergoeding voor het bijz. onder» wijs, dat aan de wettelijke eischen voldoet, dezelfde maatstaf wordt genomen, als voor die van het openbaar onderwijs, m a.w. de open bare school is norm voor de bijzondere. Men ziet dus dat de wet op het L.0.1920 gebonden was aan al het bovenste. Dat er dus van een svrijheid« zooals velen zich die voorstellen geen sprake kon en mocht zijn. Velerlei wenschen, die onder onze menschen zoo nu en dan opduiken, met betrekking tot de schoolvrijheid, zouden dan ook in strijd zijn met de Grondwet en zou eerst wijziging daarvan moeten plaats hebben. Ieder die nu eenigszins beseft, wat dat in» houdt, komt tot conclusie, dat van meerdere vrijheid, dan thans bij de grondwet gewaarborgd is, geen sprake kan zijn. Maar die vrijheid is ook voldoende. Gewaarborgd is de vrijheid van richting. Nader uitgewerkt als keuze der leermiddelen en aanstelling van-onderwijzers. Gewaarborgd is dus onze beginselvrijheid. Elke groep ouders kan een school ontvan» gen naar eigen beginsel, met onderwijzers door hen zeiven benoemd of ontslagen. Gewaarborgd is dus de geestelijke en paeda- gogische vrijheid. Juist dus die vrijheid, uitgedrukt in de his» torische beteekenis van de leuze»De vrije school voor heel de natie« en »De school aan de Ouders.® 't Is nu maar de vraag, of de Wet 1920 wer» kelijk in hare uitwerking niet in strijd is ge» komen met dit grondwetsartikel. Naar ons oordeel heeft Minister de Visser zich behoorlijk aan de Grontwet gehouden. Daarover nader. ft@6ia?ne-iyiededeeSingen. 40 cent per regel. springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 30 ct. PU ROL Vervoer van kinderen per celwagen. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer Ketelaar betreffende het nemen van maatregelen tegen het vervoer per celwagen van in het Observatiehuis aan het J. J Cremer» plein te Amsterdam opgenomen kinderen 1. Is het den minister bekend, dat de kin» deren, opgenomen in het Observatiehuis aan het J. J. Cremerplein, te Amsterdam, indien zij vervoerd moeten worden, om door den kinderrechter te worden verhoord, per gewonen celwagen van en naar bedoeld Observatiehuis worden overgebracht? 2. Is het den minister bekend, dat door of namens de Rotaryclub, te Amsterdam, een gewone auto voor dit vervoer zou zijn aan» geboden, doch dat de officier van justitie, uit vrees voor ontvluchting der kinderen, dit aan» bod heeft geweigerd 3. Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijk vervoer van kinderen met alle opvoed» kundig beleid in strijd is? 4. Is de minister bereid, maatregelen te treffen, waardoor het vervoer van bovenbe» doelde kinderen niet langer per celwagen zal geschieden Ad lum. Deze vraag kan bevestigend wor» den beantwoord. Ad2um. Het is den ondergeteekende bekend, dat aan den officier van justitie te Amsterdam destijds is medegedeeld, dat de Rotaryclub aldaar haar auto wel zoude willen afstaan voor het vervoer van kinderen uit het in deze vra gen bedoelde Observatiehuis, doch dat het dien officier op verschillende gronden niet raadzaam voorkwam, in deze mededeeling te treden. Ad 3um. De ondergeteekende acht vervoer van kinderen per gewonen celwagen inderdaad minder gewenscht. Ad 4um. Hij zal met het betrokken karpet nader overleg plegen omtrent een mogelijke wijziging van bedoeld vervoer. Mijnongevallen. Op vragen van het ljd van de Tweede Kamer, den heer Hermans, betreffende het aantal ongevallen in de steenkolenmijnen van Zuid»Limburg in 1925, hun oorzaken en maat» regelen tot meerdere veiligheid, heeft de Mi» nister van Waterstaat geantwoord: In aansluiting aan hetgeen in da memorie van antwoord op het voorloopig verslag over j de begrooting van zijn departement over

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5