DRUKWERK O MODERN Kerk en School. V ergaderingen. ¥i§scherij» Buitenland. V er koopingen. Marktberichten. bestel Ie men bi{ deUitgeversvan dit blad. Vlugge nette bediening Binnenland* L.anci- en Tuinbouw. J. Hartog en D. de Leeuw van de lichting 1927 zijn alhier afgekeurd. Vergadering van stemgerechtigde ingelan» den van den Heerenpolder op Maandag 29 Maart voorm. 10 uur in de polderkamer. De huisvrouw van H. M. had het ongeluk in een regenbak te vallen zoodat zij met veel moeite en zonder verdere ongelukken er uit gehaald werd. De prijzen der veldvruchten zijnUien f 2,50, Aardappelen f 3 en Koepeen f 1,50. Alhier is voor rekening van C. van Dors» sen een stuk met uien bezaaid bestemd voor z.g.n. pickels. NIEUWE TONGE. De vastgestelde kie» zerslijst voor het jaar 1926»1927 ligt van 23 Maart tot en met 21 April a.s„ voor een ieder ter gemeente»secretarie ter inzage. J.l. werden van hier vervoerd 1800 balen uien en 400 balen peen. Bij ondershandsche aanbesteding is het bouwen van de woning voor dhr. P. Polder te Battenoord gegund: aan I. Mosselman het timmerwerk; aan A. Mans het metselwerk; aan J. Holleman het Schilderwerk en aan M. Breur het Smidswerk. Als Bestuurslid der Coöp. Boerenken» bank is aan de beurt van aftreding de heer C. Pape, terwijl als lid van den Raad van Toezicht aftreedt dhr. G. v. d. Kroon. DIKSLAND.* Alhier had aan het Schel» penpad een aanrijding plaats tusschen de auto van dhr. Jansen van Stellendam en een wagen met een span paarden bespannen van dhr. Hagens. De botsing kwam nogal aan. De boom van den wagen ging door de voorruit heen. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. HERRINGEN. Bij de vorige week ge» houden keuring voor den dienstplicht 1927, werden alle ingeschreven jongelingen geschikt bevonden. Dezer dagen kon men den bijna 90»ja» rigen heer M. van Dijk nog ijverig bezig zien zijn tuin te spitten. De prijs der melk in de zuivelfabriek is met ingang van Maandag verlaagd van 16 op 14 cent per liter. GOEDEREEDE. Zondag 21 Maart her» placht onze oudste inwoner, J. Koeteeuw, oor de 90ste maal zijn geboortedag. Door het musschengilde is besloten we» derom musschen en eieren op te koopen. Voor volslagen musschen 5 cent, jongen 1 en eieren 1 cent per stuk. »Dat hebben we nog nooit gehad«, zei de dochter van J. de Bioeme. »Je moet we» ten, we hadden Zaterdag schoorsteenbrand, doch we hebben het met zand gebluschtk Afgekeurd voor de Nat. Militie G. v. d. Houten en A. de Keizer. OUDDORP. Naar wij thans vernemen is de bouwmanswoning Duinkerken met schuur, stal en erf in eigendom overgegaan aan E. Grinwis K.Gz. van hier. Bestond eerst het plan, dat de AntbRev. Kiesver. haar jaarvergadering op a s Donder» dag zou houden, thans blijkt, dat dit niet door kan gaan, omdat het vergaderlokaal dien avond niet beschikbaar is. Wanneer dan wel hopen we nader te kunnen opgevendenke» lijk zal het 30 Maart zijn. Men bericht ons, dat S. P. met kar en hit in de sloot terecht kwam, dicht bij de vroegere lichtwachterswoning in den Oostdijk. Met hulp van nabij werd alles goed op het droge teruggebracht, ook het kalf, dat in de kar was. De reddingsboot heeft Zaterdag van uit de haven een welgeslaagde proeftocht gedaan naar den Ooster, tot voor den lichttoren van het Westerhoofd. Woensdag 24 Maart, des nam. te 3 uren, bestaat er ten huize van onzen geneesheer gelegenheid tot kostelooze inenting. Ouders, die hun kinderen met 1 Mei ter school willen zenden, mogen, zoo noodig, op die gelegen» heid wel acht geven. Bij de uitoefening van zijn bedrijf had schipper J. Z. het ongeluk een zwaard van zijn vaartuig te breken. Van L. A. buitelde een driejarig kind van de tafel, waar het opgeklommen was en be» zeerde zich daardoor zoo aan het hoofdje, dat de geneesheer te hulp werd geroepen. De commies bij de Rijksbelastingen, Schmahl, wordt met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar Sas van Gent. f Van de cichoreidrogerij »Eendracht« is een partij groot 120 duizend kilo gedroogde wortelen verscheept. t 31 Maart a.s. zal in hotel Flohil worden aanbesteed het verbouwen van de Loöper. Stoom»Cichoreifabriek »Ceres«. SOMMELSDIJK. Vrijdag 19 Maart 1.1. wer» den de ouders van de leerlingen der Bijzon» dere lagere school, alhier, in de gelegenheid gesteld het werk van hunne kinderen te be» zichtigen. Door vele ouders werd hiervan gebruik gemaakt. Woensdag 24 Maart a.s., 's avonds half zeven, hoopt de Ring »Flakkee« in de Chris» telijke school te Middelharnis vergadering te houden. MIDDELHARNIS. Ouders die hun kinde ren in de Ned. Herv. Kerk Zondag wenschen te laten doopen moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur in de consistoriekamer. DEN BOMMEL. Donderdagavond a.s. half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Bax van Oude Tonge. Alsdan zal er Bidstond voor het gewas gehouden worden. De Bijbellezingen in de Geref. Kerk zijn geëindigd. NIEUWE TONGE. Aanstaande Zondag» middag 2 uur hoopt Ds. Kruijt in de Ned. Herv. Kerk, alhier, zijn afscheidspredikatie te houden. Des voormiddags wordt er geen dienst gehouden. DIRKSLAND D.V. Donderdagavond half zeven zal de Geref. Jongelingsvereeniging «De Zaaijer« haar jaarvergadering houden in de consistorie van de kerk der Geref. Gemeente. HERRINGEN. De vergadering van Stem» gerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk, welke was bepaald op Maandag 22 dezer, zal nu worden gehouden op Woensdag 24 Maart, des avonds 7 uur in de consistoriekamer. Vanaf 22 Maart is de uitgifte van boe» ken der Chr. Bibliotheek, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk alhier, stopgezet. D.V. zal 26 Maart des avonds ten 6 uur voor de Geref. Gem. alhier optreden Ds. R. Kok van Gouda. GOEDEREEDE. Ds. F. de Gidts heeft Za» terdag een beroep ontvangen naar Oud»Vos» meer (Z) Zondag a s. zal er gelegenheid zijn tot het doen bedienen van de H. Doop. Aangifte Zaterdagavond halfacht bij den predikant. OUDDORP A.s. Zondag en wel des nam. te 2 uren hoopt Ds. Den Oudsten van Middel» harnis de vacaturebeurt in de Herv. Kerk te vervullen. Dan zal gecollecteerd worden voor het Chr. Onderwijs. In deze week kunnen de catechisatiën voor de schoolkinderen weder gehouden worden. Ouders, die hun kinderen den 4e April in de Herv. Kerk willen laten doopen, moeten daarvan aangifte doen op Vrijdag a.s. des avonds te 7 uren in de kerkekamer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Ds. Kersten, de predikant der Gereformeerde gemeente te Ierseke, heeft het beroep, naar de Gereformeerde gemeente te Rotterdam aan» genomen. DE ZAAK»GEELKERREN. De kerkdiensten op 1.1» Zondag Uit Amsterdam seint men Het bezoek aan de Parkkerk, waar Dr. Geelkerken optrad, was zeer groot. Medegedeeld werd 't bekende besluit van den Kerkeraad, dat hij zich niet kan confor» meeren aan de besluiten van de Gen. Synode te Assen, waarbij Dr. GeelkerKen werd afge» zet en een aantal leden van den kerkeraad werd vervallen verklaard uit hun ambt. Ook in de Schinkelkerk werd mededeeling gedaan van het besluit van den kerkeraad. In Amsterdam-West werd eveneens het rondschrijven van de Synode voorgelezen. Daarop verlieten eenige kerkgangers 't ge» bouw. In den kerkdienst van de Geref. Kerk te Zandvoort werd Zondagmorgen 't rondschrij» ven van de Synode niet voorgelezen. In 't Concertgebouw te Amsterdam werden, voor dat gedeelte van de Geref. Kerk van Amsterdam»Zuid, dat zich niet heeft aange» sloten bij Dr. Geelkerken, kerkdiensten ge» houden. Bij den ochtenddienst was 't gebouw ge» heel gevuld. Prof. T. Hoedstra uit Kampen trad als predikant op. Voorgelezen werd 't rondschrijven van de Synode. Zeg het hun aan. Wat onze jongeren noodig hebben Die vraag werd ten vorigen jare gesteld door een Hervormd predikant en hij ant» woordde »Die jongeren lachen wat om onze richtingsverschillenzij vragen naar een hou» vast op hun levenswegpredik hun het Evan» gelie van Jezus Christus.» Er zou hier veel van te zeggen zijn. Dat zullen we nu niet doen. Laten we óók mogen trachten deze vraag te beantwoorden. En dan zij 't met heiligen ernst gezegd Die «jongeren» ze hebben niet iets anders noodig dan de »ouderen«, om. welgetroost te leven en eenmaal zalig te sterven 1 Zèg hun dat met teedere liefde 1 Predik het hun met klimmenden ernst. Dit hebben zij noodig hebben wij noodig heeft een iegelijk noodig, die eenmaal voor den Rechter van hemel en aarde zal staan De les van Nicodemus, den jarizeeëi. De les, die Jezus zelf hem gaf' De les, in deze twee stukkken vervat «Voorwaar, voorwaar zeg lk u, zoo iemand niet geboren wordt uit water en Geest, hij kan in het Koninkrijk Gods niet ingaan. En de les van dit andere stuk «Alzoo lief heeft God de wereld gehad dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe Zie, dat hebben de »jongeren« noodig. Gelijk de «ouderen»; gelijd allen. Zeg het hun aan, eer het te laat is, naar den eisch huns wegs en in den vorm, die 't meest met hun leeftijd strookt. Maar, bid ik u, vermijd zelfs den schijnalsof er voor de »jongeren« iets aparts moest zijniets niéuws; zoo iets boven «richtingsverschil», want er is maar één richting, die leidt naar het Kruis van Golgotha 1 Elke andere voert tot het verderf. Zeg het den «jongeren» aan, met name hun die daar nog ik vreeze soms dat 't er velen zijn 1 nederhhgen op 't bed van vleeschelijke gerustheid. Dominee. Dominee X. preekt vandaag alsof hij een engel washij verliest zich in de sfeeren eener hoog»opgewonden godzaligheid, waar zijn hoorders hem alleen uit de verte kunnen naoogen. Met zijn hooggekleurde ingevallen wangen en zijn glinsterende oogen, ziet hij er voor zijn hoorders uit als een geest, die ge» reed staat de wieken uit te slaan om naar een hoogere wereld te zweven. Maar zijn vrouw, die onder zijn gehoor zit denkt er bij, wat al donkere dagen van reactie haar voor de deur staan. Hij die zoo roerend heeft gesproken over de vrede eener ziel, die in God haar rust vindt, zal het geschreeuw van zijn jongste kind of het ronddribbelen van zijn oudste niet kunnen verdragen. Hij, die zoo dierbaar preek» te van de volkomen overgave des geloofs, zal zich doodsbenauwd maken voor de sla» gersrekening en sidderen van angst, dat het tractement zeker op zal wezen, eer het nieuw kwartaal nog verschenen is. Hij, die op zoo treffende wijze het zwijgen van Jezus onder den grievendsten smaad, wist voor te stellen, hij zal maar al te vaak een onbedacht woord aan zijn mond laten ontglippen. (Kleine Vossen in 't Gezin. Beecher Stowe). Een Protestantsch Dagblad in Amerika. Men schrijft aan het Hbl. De Presbyteriaansche Synode in Amerika heeft een afzonderlijk persbureau. De voor» zitter daarvan, Walter Clarke, heeft het voornemen om een specifiek Protestantsch dagblad op te richten, dat den naam«The Christian Amercan» dragen zal. In den loop van dit jaar begint het als maandblad, in het volgende jaar zal het een weekblad worden, om dan in 1928 als groot dagblad geregeld te verschijnen. Of deze poging gelukken zal is de vraag. Amerika is geen land voor deze pers, immers vroegere pogingen mislukten ge» regeld. Alleen «The Christian Science Monitor» heeft zich op de beenen weten te houden. Maar nu een kerkelijke organisatie er achter staat (en dit is juist de reden, waarom we van dit plan melding maken) zal misschien het plan gelukken. Laat Kuyper met rustl De liberale pers smult. «De scheuring kómt« 1 juicht zij en de schrij» vers over de Asser Synode, de zaak»Geelker» ken enz. pennen kolommen vol en doen druk over de »kerk»|alsof ze er tweemaal 's Zondags hun vaste plaats bezetten 1." Eigenaardig is hun blik, hun visie, (hun kijk op de zaak. Och die slang, die boomen, die Schrift zeggen ze Dat is alles maar bijkomstig. Het |gaat om de hedendaagsche cultuur. Nu laten we dit alles rusten. Maar dit ééne is toch te veel Dat ze de schim van dr. Kuyper oproepen, die dan de «Cultuur» beschermen moet tegen de domptuur zijner in 't islop vastgeloopen geestverwanten. Wat hebt gij aan Kuyper gedaan Toen hij 't in de eerste tien, twintig jaar van zijn publieke leven met zijn gansche reu» zenkracht moest opnemen voor de «ongeleerde en eenvoudige» menschen uit toenmalig Neder» landsch Galilea tegen de gansche Cultuurmacht en de geheele Wetenschappelijke phalanx uit dien tijd Wéét gij 't niet meer, hoe gij dien éénen Simson hittiglijk hebt vervolgd? En zoudt ge hem nü, nog na z'n dood, voor üw cultuur»triomf»wagentje willen span» nen, met z'n humanistische wielen en z'n paganistische disselboom Nog eens, laat Kuyper met rust Heerlijkheid van den geloovige. Laat het zijn, dat ik naar de wereld veracht ben, dat ik geen stand noch staat heb, dat men mij bespot. Ja, maar toch heeft mijn God mij verkoren om Zijn erfgenaam te zijn, en zelfs om deelgenoot te zijn van Zijne heer» lijkheid ik ben een lid van Zijn eenigen Zoon, de engelen erkennen en belijden mij als van hunne orde en als mede behoorende tot hun» ne broederschapik moet dus gednldig de verachting der wereld dragen, en er hier geen aanspraak op maken verheerlijkt te worden. (Calvijn) Dat Is van Ds. Been. Als mijn berekening juist is, en mijn inlich» tingen goed zijn, zal het ongeveer 60 jaar ge» leden zijn, dat een predikant, die we gemaks» halve Ds Been zullen noemen, stond in de «groote» kerk van een klein dorp. Ds. Been was nog niet oud. Hij onderhield nog relaties met-studievrienden. Om eens te zien, hoe hun collega het in zijn werk maakte, kwamen deze met hun drieën Zijneerw. eens verrassen in een week» dienst Ds. Been nu had een groot arbeidsveld en voor de Woensdagavondpreek, die hem o goede oude tijd vrijdom van winterturven gaf, riep hij wel eens de hulp in van zijn vrienden. Natuurlijk niet van de vrienden, die thans, vlak vooraan, onder zijn »gehoor« zaten. Neen, daarvoor had hij heeloude.de» gelijke, solide vrienden, die in perkamenten gewaad, naast elkander, hem ter hulp op zijn studiekamer stonden. Heb ik het goed, dan waren bun namen Brakel, Comrie, van der Groe, David Knibbe, van der Kemp, d'Outrein en Smijtegelt. Er zuilen er nog wel meer zijn geweest. De laatstgenoemde vrienden waren steeds genegen tot helpen, maar de drie studievrien» den waren wel eens ondeugend. Pas toch was ds. Been met zijn preek begon» nen of één van de drie vrienden zei, iets meer dan halfluid tot zijn vrienden«Dat heeft«ie van d'Outrein I Ds Been hoorde het, en zag over den rand van zijn gestoelte in het glundere gelaat van zijn vrienden hij ging verder. Even later klonk het weer van onder de preekstoel«Dat is van Comrie«. De blik, die thans Ds. Been naar zijn vrien» den zond, was zeer verstoord. De »menschen« mochten het eens hooren 1 Hij overwon echter zijn ergernis. Hij werkte ook dit deel van zijn preek af en begon aan het volgende. Maar even onverstoorbaar klonk het alras van daaronderDat is van Brakel 1 Nu werd het Ds. Been te machtig. In gramme woorden verzocht hij «dien broeders» om de orde niet te verstoren, door hun aanmerkingen I Twee van de studievrienden zwegen be» schaamd onder deze vermaning. De derde evenwel, sprak, even luid als straks: Dat is nu eindelijk Ds. Been zelfl (Haagsche Kerkbode). NIEUWE TONGE. Vergadering van den gemeenteraad, a.s. Woensdagmiddag 2 uur. OUDDORP.+ Oproeping ter vergadering van leden der Landbouwvereeniging «Ouddorp», op Dins» dag 23 Maart 1926, 's nam. ten 6,30 uur in de Oude School. Agenda 1 Betaling van geleverde Chilisalpe» ter en Mais. 2 Bestelling Mais. OUDDORP. De garnalenvangst was de vorige week van 250 tot 500 kilo per vaartuig. In een stal werd een zalm gevangen en een wonder groote haring, zoo groot, dat deze eerst voor een kleine zalm werd aangezien. Het wordt een moordkuil zoo, De zaal van het Parlement. In plaats van de waardige woordenstrijd, die de Kamer en het Volk verheft, is gekomen 't gejoel, gesis, geblaas, gekrijsch, de scheld» partij, het »vagevuur«. Malvy, de pas opgetreden nieuwe minister in Briands kabinet, werd er 't slachtoffer van. Geen beleediging werd hem gespaard. Als de stier in de arena werd hij getèrgd, hij kón tegen dien orkaan niet meer opwor» stelen en viel, in flauwte neer. Eerst was men even beduusd. Maar geen tien minuten later waren de heeren, zónder Malvy, tegen elkaar weer net zoo aan de gang. Zoo behartigt men 't heil des lands. Prijs den dag niet voor den avond Over den stralenden zonnedag van Locarno zijn de donkere avondschaduwen van Genève gevallen, niemand die het in érger mate ondervindt dan Chamberlain. Na Locarno was hij »de« man. Engeland riep hem met vreugde 't «Welkom thuis« toe. En toen nu te Genève immers de rijpe vrucb» ten van Locarno zouden worden geplukt, werd te Londen een grootsch banket voorbereid, waarop men Chamberlain huldigen zou De koks zijn voorloopig afbesteld. En het feestmaal gaat niet door. Want een felle vloedgolf spat op tegen Chamberlains zetel en «men» zegt, dat Bald» win, de premier, deze week zélf zal moeten toesnellen, om dien zetel te stutten, wil hij niet met minister en al worden weggespoeld. Hoor eens, min. De Geer heeft gelijk: 'n Ministerszetel is geen Sinterklaasssurprise geen lot uit de tombola 1 Het socialistisch ontwapeningsvoorstel. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstebOntwape» ningswet van de heeren K. ter Laan c.s. Zeer vele Kamerleden verklaarden aan dit wetsontwerp hun stem niet te kunnen geven, hetzij uit principieele, hetzij om practische redenen. Uitvoerig verdedigden zij hun standpunt daarbij de bekende argumenten bezigende, waartegenover de voorstanders van het ont» werp de hunne stellen. Verscheidene leden achtten het wetsvoorstel in strijd met de artikelen 181 en 182 der Grondwet, welke in hoofdzaak bepalen, dat alle Nederlanders, daartoe m staat, verplicht zijn mede te werken tot handhaving der on» afhankelijkheid van het Rijk, en tot verdedi» ging van het grondgebied. Verschelden andere ieden achtten deze aan de Grondwet ontleende bedenkingen onjuist. Zij wezen er op, dat de voorstellers zich juist hebben beperkt tot het voorstellen van die van de door nen gewenschte wijzigingen in de militaire macht, welke zonder wijziging van de Grondwet tot stand gebracht kunnen worden. Wat de vraag betreft in hoeverre de inter» nationale verplichtingen eischen, dat Neder» land een krijgsmacht onderhoudt, gaven ver» scheidene ieden als hun meening te kennen, dat iedere staat, die toetreedt tot den Volken» bond niet alleen zijn grondgebied voor opera» ties moet openstellen, maar ook gehouden is, in zekere mate, zich eeiiijk en krachtig tegen iedere daad van aanval te verzetten. Ook het protocol van Genève en de ver» dragen van Locarno gaan er van uit, dat elke staat de verplichting heeft om zichzelf te verdedigen, al naar de omstandigheden eischen of toelaten. Den voorstanders van het wetsvoorstel daarentegen ontging, dat de verplichting uit hoofde van het lidmaatschap van den Vol» kenbond in zich zou dragen de verpliching tot het onderhouden van een krijgsmacht. Te Genéve, zeggen zij, is niet het minste bezwaar gemaakt tegen de Deensche ontwa» peningsplannen. Ook Nederland behoeft h.i. niet verder te gaan, dan de geografische omstandigheden veroorlooven en deze om» standigheden maken een gewapend verzet van eenige beteekenis onmogelijk. Verscheidene leden vestigden er de aan» dacht op, dat uit het wetsvoorstel duidelijk blijkt, dat de voorstellers zich hebben ge» waagd aan een poging tot het ontwerpen van een regeling, welke niet geschikt zou zijn, om het onderwerp van een initiatiefvoorstel uit te maken Werd h.i. het voorstel aangenomen, dan zou zonder twijfel aanstonds de grootste ver» warring ontstaan en zouden na korten tijd leger en vloot geheel zijn gedesorganiseerd, zoodat ze nog als weermacht, noch als vei» ligheidsmacht zouden dienen. De heer Th. Mansholt schrijft in het Algem. Ned. Landbouwblad Ter nagedachtenis aan Dr. P. van Hoek. Het is mij een behoefte hier een kort woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van dr. P. van Hoek, oud»directeur»generaal van den Landbouw. Ik maak me dan tot tolk van de Nederlandsche boerenvrouw, in wier belang de overledene werkzaam is geweest. Meer dan het meerendeel van haar beseft. Immers, dr. van Hoek, toenmaals nog Inspec» teur van het Landbouwonderwijs heeft er den eersten stoot aangegeven, dat er gelegenheid kwam voor het ontvangen van vakonderwijs voor de boerenvrouw. In 1909 werd op zijn inidatief de eerste landbouwhuishoudcursus geopend aan de R. L. M. S te Veendam, terwijl dr. van ,Hoek reeds te voren zijn me» dewerking had gegeven aan een rapport van een Commissie uit de Gron. Maatschappij van Nijverheid over ditzelfde onderwerp. Toen de heer van Hoek kort daarna het ambt van Inspecteur verwisselde met dat van Directeur generaal, was zijn opvolger dr. van der Zande die deze tak van onderwijs met kracht verder behartigde, maar dr. van Hoek bleef deze bemoeiingen vanaf zijn hoogeren post steunen met zijn sympathie en met zijn invloed bij de Regeering. Dat het landbouwhuishoudonderwijs hier te lande vasten voet heeft gekregen, dankt het dan ook wel voor een zeer groot deel aan dr. van Hoek. De landbouwleeraar van Hoek had in Noordbrabant maar al te zeer onder» vonden welken remmenden invloed de vrouw kan uitoefenen op de toepassing in de prak» tijk van de landbouwwetenschap, als zij de beteekenis hiervan niet begrijpt en de uitgaven voor deze «nieuwe fratsen uit den booze acht I Maar het was niet enkel om deze materieele belangen, dat de heer van Hoek speciaal on» derwij voor het ^meisje van het platte land wenschte. Dat was om het belang, dat ons geheele volk heeft bij een krachtige, ontwik» kelde plattelandsbevolking, eene bevolking, die zich daar gelukkig gevoelt en hare bes^e krachten wil inspannen om het leven daar zoo mooi mogelijk te maken. En moet dit niet vóór een deel van de vrouw uitgaan In deze richting wenschte de heer van Hoek dan ook de opvoeding van het boerenmeisje geleid te zien en ook daaraan heeft hij een deel van zijn groote werkkracht gegeven. Hiervoor breng ik hem uit naam van de vrouwen van het platteland en vooral van die van de toekomst een dankbaren afscheids» groet. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF 6. Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over den afge» loopen week, eindigende 18 Maart in Neder» land uitgesproken 88 faillissementen tegenover 76 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Maart 1926 867 faillissementen tegenover 959 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Donderdag 25 Maart, des namiddags 3 uur te Ouddorp, aan de haven, om contant geld, van een partij scheepsafbraak ten verzoeke van de heeren Gebroeders Bezuijen. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 25 Maart 1926, des v.m. 10 uur te Ooltgensplaat in Hotel Moelker pu» blieke verhuring van 9 perceelen weiland in het Weipoldersche gors onder Ooltgensplaat, voor 3 jaren. Geen onkosten. Ten verzoeke van Vrouwe D. C. Goekoop te 's»Gravenhage c.s. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 25 Maart as. des v.m. 11 uur op het Raadhuis te Hekelingen publieke verkooping in ééne zitting van het voorma» lige brandspuithuis met erf, staande te Heke» lingen a. d. Toldijk Lasten vanaf 1 januari j.l„ aanvaarding op 1 October a.s. Notaris LOEFF, Op Zaterdag 27 Maart 1926, des v.m. 11 uur ten koffiehuize van Joh. Dubel, in ééne zitting, openbare verkooping, bij veiling en dadelijke afslag van een huis, bevattende twee wonin» gen, met schuurtje en erf, te SimonshaveD, aan den Gorsdijk, groot 0,2 aren 62 centiaren. Verhuurd voor f 3,10 per week. Betaaldag kooppenningen 5 Mei 1926. Inlichtingen ge» ven de Heer D. Langestraat te Simonshaven en ondergeteekende. Notaris LOEFF. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Vrijdag 19 Maart 1926. Kipeieren 59—62 kg. f 5,15 tot f 5,50 p, 100 stuks 50—52 kg. f 4,40 tot f 4,50 p lOOstuks bruine f 5,35 tot f 5,50 p. 100 stuks. Eendeneieren f 4,— tot f 4,50 per 100 stuks. Kaas f 0,46 per pond. Boter f 0,92 tot f 1,07. Poters f 0,90 tol f 1,— per 100 kg. Spinazie f 28,70 tot f 30,— per 100 kg. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 22 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd622 vette runderen, 262 vette kalveren, 264 schapen of lammeren en 1017 varkens. Prijzen per V2 kg. Koeien 32'/2 a 35 ct., 44 k 47'/2 ct„ 55 a 57V2 ct- i ossen 44 ct„ 47'/2 ct., 52V2 ct-kalveren 55 a 57V2 ct., 7272ct., 85 a 90 ct.schapen binnenland 27 ct., 33 ct dito buitenland 40 ct., 42'/2 ct., 44 ct.lam» meren f 23 a 34 per stukvarkens 43 ct. a 43V2 ct. De aanvoer van koeien en ossen was zeer ruim, de handel was traag en de prijzen waren over 't geheel lager. Voor enkele puikbeste beesten werd nog tot 2'/2 cent boven notee» ring besteed. Stieren met tamelijken aanvoer en bijna geen handel, vandaar heden geen noteering. Vette kalveren waren flink aangevoerd. De handel was stroef en de prijzen waren iets flauwer. Voor enkele puikbeste kalveren werd nog tot 5 cent boven noteering betaald. Schapen en lammeren met korten aanvoer en tamelijken handel. De prijzen bleven op dezelfde hoogte. De aanvoer van varkens was ruim. De han» del was iets vlugger dan vorige week en in de prijzen was vrijwel geen verandering. En» kele puikbeste exemplaren gingen nog iets boven noteering. Voor zouters werd tot 48 en voor Londen tot 50 cent besteed. Vermoe» delijk tamelijken afloop, AMSTERDAM, 22 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 411 vette koeien, waarvan de prijzen warenle srt. f 1,20 k 1,30, 2e srt. f 1,04 a 1,18, 3e srt. f 0,90 a 1,02, mindere soort 74—78 ct. per K.G., 120 melk» en kalfkoeien f 325 a 450 per stuk109 vette kalveren 2e srt. 88 a 95 ct., 3e srt. 76 a 86 ct. per K.G., handel slecht190 nuchtere kalve» ren f 8 a 14, 95 schapen f 34 a 48 per stuk; 696 varkens, 106 Üverz. en Geldersche, enkel prima f 1,04 a 1,05, vette fik 1,03 per K.G., 126 paarden f 150 a 350 per stuk. BOTER,-KAAS en EIEREN. APELDOORN, 22 Maart. Eieren. Aanvoer 120,000 stuks. Prijzen f 5-6,25, middelmarkt f 5,75 de 100 stuks. Handel traag. GRANEN enz., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM, 22 Miart. Fijne zaden. (Boerennoteering). Kanariezaad f 15 a 18, karwijzaad f 22 a 23, koolzaad f 26 a 27, maanzaad f 72 a 74, voerlijnzaad f 15 k l5'/2, zaailijnzaad f 16 k 18, alles per 100 K.G. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 22 Maart. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigenheimers f 3—3,60, Zeeuwsche blauwe f 3,40-4, Zeeuwsche eigenheimers f 2,50—2,90, Zeeuwsche bonte f 3,40—4, blauwe eigenhei» mers f 2,50—3, bravo's f 3—3,40, poters f 1,50— 2,10, red star f 2,40—2,90, malta's winter 10— IOV2 c. per K-G. Met tamelijke aanvoer ge» ringe vraag. HUIDEN, LEER, WOL en DIVERSEN. ROTTERDAM, 22 Maart. VI a s. (Opgaaf van de marktmeester). Aanvoer 22,700 K G. blauw, schoon f 0,92'/j—1,50, 1100 K.G. wit Zeeuwsch f 0,90—1,10, 5000 K.G. Groningsch f 0,95-1,25, 4800 K.G. Holl. geel f 1-1,40, 1300 K G. dauwroot f 0,90—1,15. ROTTERDAM, 22 Maart. Vlas. Er valt nog steeds weinig verandering te constateeren in de vlasprijzen. Wel was de handel heden» morgen wat levendiger, waardoor het blauwe vlas vlug opruimde. Ook een gedeelte van de Groningsche wit Hollandsche vond koo» pers Er werd besteedblauw Hollandsch f 1—1,55, wit Hollandsch f 1—1,40, Groningsch f 1—1,40, Zeeuwsch f 0,85—0,90, Dauwroot f 0,85-0,90. L ij n z a a d. Voorraden worden klein en de sorteering minder Er was nog eenige vraag voor directe leveringen, waardoor voor puik zaad iets meer werd besteed. Prijzen van f 17,75—19 voor blauwbloem, witbloem f 16— 17, Slagzaad f 15—16,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3