Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Schrale Huid PUROL IN HOC SIGNO VINCES No. 3209 WOENSDAG 24 MAART 1926 41STE JAARGANG Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN ,\lle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers V Wat nog kómt l Als we 't ons goed herinneren, V Ter Navolging. Reclame-SVIededeelingefi. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbeialing. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z5 beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Smadelijk einde. Neen, erger kón 't al niet. Stel het u eens goed voor Daar was opgeroepen een volledige vergas dering van den vollen Volkenbond, en dat wel voor een zeer heuglijke gebeurtenis: Duiischland, dat acht jaren geleden met de gansche wereld in oorlog stond, zou worden opgenomen in den Volkenbond, die immers 'n Vredesbond wil zijn. Het was de kroon op 't werk Nü pas werd die Bond alzijdig 1 En als nu straks ook de vereenigde Staten nog toetreden, dan kan men voortaan zeggen, dat de geschillen der wereld een goede kans gekregen hadden om in der minne te Genéve te worden afgedaan. Achtenveertig Staten kwümen. Genève was er vol vanl En Duitschland kwam ook om plechtig te worden ontvangen Het einde? Er is niets gebeurd. Duitschland deed zijn entrée niet. Het is niet toegelaten. Er is zelfs geen voorstel gedaan, om het toe te laten en de vertegenwoordigers der mogend» heden, die met hun ziel onder den arm voor spek en boonen goede acht dagen hebben rondgeloopen Kunnen onverrichter zake naar huis Japan, Australië, Zuid»Amerika, Voor niemendal naar Genève geweest 1 Wèl een smadelijk einde. Hoe dat dan zoo kwam We hebben 't meermalen aangestipt. De «Raad van den Volkenbond* is er het Dagelijksch Bestuur van, dat de voorstellen indient bij den Bond. De raad telt vier vaste zetels Engeland, Frankrijk, Italië, Japan. En voorts eenige «losse* zetels, die kunnen wisselen van eigenaar. Nu moet in den «Ri£d« elk besluit met eenparigheid van stemmen genomen worden en daér liep alles op vast. Brazilië vertikte het in 't eind. Polen wilde zich dan nog met een «lossen* zetel tevreden stellen, maar Brazilië als Duitsch» land een «vasten* zetel kreeg, moest en zou er dan ook een hebben. Het wis niet te vermurven. Zoo kón de Raad niet komen tot een een» parig voorstel en er bleef niets anders over dan de rondwandelende heeren van den vollen Volkenbond bijeen te roepen en te zeggen 't Spijt ons verschrikkelijk, maar de agenda bestaat uit nul, komma, nul, wij hébben geen voorstelkomt u over zes maanden maar eens terug. Dan was het de heer Colijn, die in zijn ar» tikel «Weer op de Brug* er aan herinnerde, dat we er nog niet zijn met 's Lands Finan» ciën en dat dit binnen een paar jaar wel blij» ken zou. Dat lijkt wat apocrief. We hebben immers een «sluitende begroo» ting* en zoetjes naar boven gaande inkom» sten Maar 't is niet apocrief. Let maar op sommige punten De stortingen in 't Invaliditeitsfonds moe» ten worden hervat, wat over een zeker aan. tal millioenen loopt. Rente en aflossing Nation. Schuld, die voor '26 staan op f 23 mill. stij. gen jaarlijks en zullen in '33 zelfs geklommen zijn tot meer dan 42 millioen. De pensioen» last voor den Staat zal de eerste jaren tel» kens met 6 millioen omhoog gaan. Er is nog heel wat meer. Maar we laten 't hierbij. 't Geeft alvast een kijkje. En er volgt uit, dat ook min. De Geer met de grootste voorzichtigheid »Financiën« be. handelen moet. Stond dat Brazilië alléén Of werd het heimelijk gesteund? Dat is de wantrouwige vraag, die nü wordt gesteld. Duitschland houdt zich goed. Zedelijk staat het sterk, hopen we dat het bij zijn waardige houding, zich n.l. niet te willen opdringen en zijnerzijds ondanks de teleurstelling vasthouden aan de resultaten van Locarno, hopen we dat het daarbij volhardt. Maar hoe staat het met Frankrijk? Vooral, hoe met Italië? Is men daar in zijn hart blij, dat Duitsch» land dezen tik op z'n neus kreeg en is er iets aan van 't gerucht, als zouden Frankrijk, Italië en Joego.Slavië, in verband met de kleine Entente broeden op een soort omsingelings» tractaat van Duitschland? We moeten 't maar weer afwachten. Maar dit staat vast: de schoone verwach» tingen, die we van Locarne koesterden, zijn stellig voor een deel in rook vervlogen. Eén stap vooruit, twee achteruit: Wordt dit. Europa, uw beeld? Uit Baarn schreef men aan de »Rott.«: De A »R. Propaganda»commissie richtte met de A.»R. Kiesvereeniging in zake de pers een schrijven aan verschillende recht» zinnige Kerkeraden in deze gemeente. In dat schrijven werd dankbaar erkend, dat de Kerk, meer dan eens wees op het nut der Christelijke pers en het gevaar der z.g.n. neutrale pers. Gezien het feit, dat nog meerderen hun voorlichting zoeken bij «neu» trale* bladen, met uitsluiting wat de Chris» telijke pers levert, werd tweeërlei verzoek gedaan a. Bij huisbezoek nog meerderen aandrang uit te oefenen op uw Gemeenteleden, om hen hun roeping als Christen op het gebied der pers te doen verstaan b. uw predikant te vragen of ook in de bediening des Woords, ter gelegener tijd, op de verplichting det geloovigen in dit opzicht kan worden gewezen. Van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Baarn kwam reeds bericht in, dat aan beide verzoeken zal worden voldaan Tegelijk werd de wensch uitgesproken, dat maat. regelen worden getroffen, waardoor de ac« tualiteit der Christelijke pers zich zou ver» grooten. «Ter navolging* schreven wij. Inderdaad, dit is één der goede wegen daar zijn er méér. Maar deze overheerschende gedachte schuilt er in en die is juistMen moet plaatselijk actie voeren voor de pers. Geld om het land te overstroomen met col» porteurs en bladen, heeft onze pers in den regel niet, al is zij steeds welwillend om waar men voor haar werken wil, behoorlijk mate» riaal te leveren. Doch ter pléétse moet men 't doen. Voor allerlei christelijke vereenigingen en doeleinden van algemeenen aard, gaat men 't pad op. Om 't goede doel, 't is kostelijk. Maar voor de pers? Voor abonnementen en advertenties? We vragen maar, als elk voor zich alvast in z'n allernaaste omgeving begon, wat zou er allicht een schoon resultaat van zijn te zien. Emlgranten»leed. Bij het vervoer van Poolsche landverhuizers is het op 't station Roosendaal tot ontstellen» de incidenten gekomen. Ingevolge de beslissing van den Holl. Lloyd moesten de landverhuizers naar België worden teruggezonden. Toen de trein vertrokken was, hetgeen niet zonder moeite kon geschieden, kwam van den IHoll. Lloyd bericht, naar aanleiding |van stappen de autoriteiten, dat de reizigers toch maar moesten worden doorgezonden naar Amster» dam. Oogenblikkelijk seinde de stationschef deze boodschap door naar Esschen, zoodat de reizigers per keerenden trein naar Roosen» daal werden teruggebracht. Inmiddels kwam er een nieuw telegram van den Holl. Lloyd, meldende, dat deze reizigers niet mochten worden doorgezonden, vóór er een schifting was gehouden. Den heelen mid» dag zaten ze in de wachtzaal. Door bemidde» ling van den krachtig optredenden comman» dant der marechaussee werd hun eten verstrekt Tegen 4 uur arriveerden twee vertegenwoor» digers der Lloyd, die mededeelden, dat enkel landarbeiders konden worden doorgezonden en mijnwerkers terug moesten. Aangezien op alle identiteitskaarten der landverhuizers het woord mijnwerker stond, zouden ze zoo goed als allen worden teruggezonden. Inmiddels namen ook de vertegenwoordigers der Lloyd de z g. blauwe formulieren der rei» zigers in, welke recht geven op een z.g. politie» visum, benevens het onderhoud der reizigers van het oogenblik af, dat ze in Nederland aankomen, tot de Gelria 24 dezer vertrekt. De commandant der marechaussee belette dit verder. Eenige minuten daarna besliste de vertegen» woordiger der Lioyd, dat nu alle reizigers, ook al waren ze mijnwerkers, naar Amsterdam konden vertrekken. Dit bracht een ernstig conflict te weeg met den commandant der marechaussee, die den vertegenwoordiger der Llovd op vrij krachtige wijze aan het verstand bracht, met geen kwajongen te doen hebben. Inmiddels geloofden de reizigers niet meer dat ze nog naar Amsterdam zouden gaan en weigerden in den trein te stappen. Er brak een paniekstemming onder hen uit en hoe men ook probeeide hen te overreden,^ ze bleven weigeren. Een jongeman kreeg 't op zijn zenuwen en rende naar buiten om zich onder een trein te werpen. Eenige wachtmees» ters stormden hem na en wisten hem te grijpen Zijn vader kreeg een zenuwtoeval, wierp zich op 't perron op den grond en huilende ston» den zijn kinderen om hem. Drie zwangere vrouwen vielen op den grond en 't was een geweldige opschudding. De talrijke reizigers die juist met een trein arriveerden, snelden toe en met vereende krachten heeft men de Polen in de wagens gekregen, welke afgesloten werden Zoo is de trein gerangeerd achter den avondsneltrein naar Amsterdam. Even later arriveerde de kapitein der mare» chaussee, jhr. Laman Trip, uit Breda, die met den commandant te Roosendaal en enkele plaatselijke autoriteiten een conferentie heeft gehouden over het gebeurde. Bovenstaand relaas troffen we aan in het »Vad.« Van de zijde van de Kon. Hollandsche Lloyd wordt ons omtrent dit incident het volgende meegedeeld Deze landverhuizers hadden zich laten in» schrijven voor vrij vervoer van Sao Paulo. In verband met het zeer groote aantal land ver» huizers dat laastelijk te Sao Paulo voor rekening van dien staat is aangekomen, heeft de Paulistaansche regeering dit vrijvervoer echter onverwacht tijdelijk stop gezet. De be» trokkenen zijn hiervan onmiddellijk in kennis gesteld, doch zijn desniettegenstaande ten ge» tale van 180 via Roosendaal naar Amsterdam vertrokken. Afgezien van het bovenstaande bleek ook bij het controleeren der passen door ambte» naren van den Kon. Holl. dat de passen niet in orde waren en de reizigers weigerden naar Noord=Frankrijk terug te keeren. Hoewel daartoe geenszins verplicht, heeft de K. H. L. ten slotte uit humanitaire overwegingen de landverhuizers naar Amsterdam laten door» komen, waar zij in afwachting van het re» sultaat der stappen, welke door de directie van de K. H. L. in hun belang worden on» dernomen, voorloopig in het landverhuizers» hotel zijn opgenomen. Van vertrek per Gelria is natuurlijk onder be bestaande omstandigheden geen sprake. In de lucht. Een luchtreiziger van grooten naam is Alan Cobham, die nu onlangs zijn groote reis over Afrika, heen en terug, heeft volbracht. Hij is Engelschman, en wordt beschreven als een cordaat energiek man, rustig en zuinig in woorden. Zijn luchtreis van Londen naar Indië, bij welke hij onderweg even een uit» stapje maakte naar het Himalaya.gebergte en rondom den geweldigen Mount Everest, den hoogsten berg der aarde vloog, vestigde zijn naam als stoutmoedig vliegenier. Zijn opge» wektheid en geestdrift zijn bij die onderne» mingen hem tot trouwe gezellen. Zijn be» kwaamheid boezemt vertrouwen in, wijl ze hem alle moeielijkheden en hinderpalen doen overwinnen, die toch anders in de ongewisse luchtsferen als van zelf zich voordoen. Alan Cobham vond gelegenheid een boek te schrijven en te doen verschijnen over «Skyways, de wegen in de lucht. Daarin ver» telt hij interressante ervaringen uit zijn eigen leven, en die tegelijk de historie inhouden van^den vooruitgang op dit gebied. We staan' verbaasd over 't geen in betrekkelijk enkele jaren werd bereikt. Voor korten tijd zou men ze onmogelijk hebben geacht, de luchtreizen waartoe de vliegkunst thans in staat is. Daarbij verluchten een aantal photo's, bijna elk hoekje in Europa weergevend, dit merkwaardige boek. We lezen er van in een Buitenl.»Overzicht: «Het boek vertelt dat hij na den oorlog gedemobiliseerd het buitengewoon moeilijk vond om in de burgerlijke luchtvaart emplooi en een broodwinning te vinden. Hij begon het land door te trekken om het publiek korte luchtreisjes te geven. De zaak ging niet best en hij moest er mee eindigen. Hij had toen 18 shillingen in de bank, om zijn reke» ning open te houden. Toen de luchtphoto» graphie tot ontwikkeling kwam, greep hij de gelegenheid aan en verkocht zijn luchtphoto's aan de dagbladen, hetgeen hem geringe in» komsten verzekerde. Inmiddels begon de bur» gerlijke luchtvaart te ontwikkelen en kreeg hij een losse betrekking bij de pionieronder» nemingen, die luchtdiensten onderhielden tusschen Engeland, Nederland en Frankrijk. Men leest dat hij in dien tijd eens te 3 uur in den middag van Croydon vertrok met passagiers voor Amsterdam. Hij keerde via Rotterdam terug, om denzelfden avond te 9 uur in het Hotel Metropolo te Londen te zijn, waar hij een afspraak had met zijn meisje. Wonderlijk is zijn verhaal van een rondreis door Europa met een Amerikaan, die het nadeel van reizen door de lucht trachtte te ondervangen met groote verzamelingen kaarten en reisgidsen, welke hij koortsig bestudeerde boven de verschillende steden en landen, waar men over trok«. Tot zoover deze aanhaling. De schrijver spreekt de verwachting uit, dat het komend geslacht zich al meer op de vliegkunst zal werpen. Motorzijspan en auto zullen hun beteekenis verliezen. En door de lucht zal het mogelijk worden uitstapjes te maken en te zweven over Europa, Marokko, de Sahara. Dat zijn de vergezichten waar nu de verschijnselen al meer op duiden. Treindlefstal. De heer C. N., die Vrijdag per trein van Amsterdam naar zijn woonplaats, een klein dorpje in Zeeland ging is het slachtoffer ge» worden van een brutalen ireindiefstal. Op het station te Amsterdam maakte hij kennis met een persoon, met wien hij samen» reisde tot Den Haag. Voorbij Leiden wilde een der beide personen den heer N. een hor» loge verkoopen Deze had wel ooren naar dat voorstel, haalde een portefeuille voor den dag en zocht tusschen bankpapier naar wat kleingeld. Inmiddels was de trein in Den Haag aange» komen. Een der beide personen stapte uit, de ander hield den heer N., die het bankpapier nog steeds in de hand had, nog even aan de praat en rukte, toen de trein weer in beweging kwam, het bankpapier, bijna f 300, uit de handen van den Zeeuw. In een oogwenk was hij verdwenen. Eerst te Delft had de bestolene gelegenheid van het voorgevallene melding te maken. Hij keerde toen naar den Haag terug om aangifte van den diefstal te doen. Spoedeischende vergadering van den gemeenteraad van GOEDEREEDE, op Vrijdag 19 Maart 1926, n.m. 6V2 uur lo. De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. 2o Komt aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief, van het nieuw benoemde raads» lid, den heer F. den Eerzamen Jz. Bij monde van den Voorzitter worden tot leden der commissie van onderzoek dier ge» loofsbrief aangewezen de heeren Troost en Heerschap. Na gehouden onderzoek adviseert de com» missie eenparig tot toelating van bovenge» noemd raadslid, waartoe wordt besloten. 3o. De benoemde wordt hiermee in kennis gesteld en komt ter vergadering en wordt tot de beëediging overgegaan. Nadat genoemde heer den Eerzamen in han» den van den Voorzitter de bij de Gemeente» wet voorgeschreven eeden heeft afgelegd, wordt hij met de benoeming geluk gewenscht en neemt zitting. De heer den Eerzamen dankt voor de fe» licitatie en verklaart dat hij met gerustheid de eeden heeft afgelegd, zoo waarlijk er een Alwetend God is. 4o. Schrijven van den heer C. J. Kras, daarbij verzoekende om eervol ontslag als gemeentearts tegen 1 April 1926. B. en W. stellen voor het gevraagde ont» slag op de meest eervolle wijze te verleenen, met ingang van 1 April 1926. Hiertoe wordt eenparig besloten. 5o. Alsnu wordt overgegaan in geheime zitting, alvorens tot de benoeming van een gemeente»arts over te gaan. Na heropening van de openbare vergadering deelt de Voorzitter mede dat 3 sollicitanten zich hebben aangemeld voor de vacante betrekking van gemeente»arts en dat B. en W. hebben gemeend de voordracht ter benoeming in alphabetische volgorde den Raad over te leggen. Deze voordracht luidt alzoo als volgt J. de Clercq Zubli, P. van Es, en J. M. Teekens. Daarna wordt tot stemming overgegaan en ingeleverd 7 biljetten. Uitgebracht worden op den Heer de Clercq Zubli 5 stemmen en op de Heeren van Es en Teekens ieder één stem, zoodat de Heer J. de Clercq Zubli alszoo» danig benoemd wordt verklaard en wel met ingang van 1 April 1925. Ingekomen stukken 60. De kas van den gemeente«ontvanger nagezien op 18 December 1925 is in orde be» vonden In kas was f 912,96. 7o. Kennisgeving, aanneming benoeming lid schattingscommissie, van P. Tanis 80. Schrijver van A. Keijzer, dat hij de benoeming tot lid van den schoolcommissie aanneemt. 9o Missive Ged. Staten, daarbij goedge» keurd terugzendende twee raadsbesluiten mo» del D. tot wijziging der Begrootingsdienst 1925. lOo. Idem, inhoudende mededeeling het raadsbesluit model C. tot wijziging dier zelfde begrooting, door hun College voor kennis» geving is aangenomen Ho. Idem, betreffende mededeeling verda» ging beslissing op de Gemeente»Begrooting voor het dienstjaar 1926 12o. Idem, daarbij mededeelende, dat door de gemeente als bijdrage in de kos*en van den Keuringsdienst van Waren over 1923 te veel is betaald f 37,56. 13o. Idem, inhoudende mededeeling goed» keuring gemeente»begrooting dienstjaar 1926. !4o. Schrijven Commissie tot Wering van Schoolverzuim, daarbij te kennen gevende dat tot Voorzitter en Secretaris dier Commissie res» pectievelijk zijn herbenoemd de heeren T. Lodder Cz. en P. v. d Wende Tz. 15o. Verslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim over het jaar 1925. 16o. Schrijven Joh. Lodder Jbz. dat hij bedankt als lid van de Commissie van Toe» zicht op het Lager Onderwijs. Werden allen voor kennisgeving aangenomen 17o. Schrijven* van Mevrouw Kras, inhou» dende mededeeling dat zij door verandering van woonplaats, genoodzaakt is hare functie 40 cent per regel. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver» zachtende en spoedig genezende Doos 30 ct. van lid der Schoolcommissie neer te leggen tegen 1 April 1926. De Raad gevoelt zich gedrongen zijn op» rechten dank te moeten betuigen voor de als lid dier Commissie bewezen diensten. In de vacature van Mevr. Kras en den Heer Joh. Lodder zal nader worden voorzien. 18o. Verzoek van het Bestuur der Vereeni» ging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel op het Havenhoofd, alhier, d.d. 14 Januari 1926, om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeenkoms» tig Art. 101 der L. O. wet, ten behoeve van de Bijz. L. School voornoemd tot een bedrag van f 311,36 voor het dienstjaar 1926. 19o. Aanvrage, van idetn, dato 25 Januari 1926, aan de gemeentelijke vergoeding, be» doeld in art. 101 en (of) de gemeentelijke bijdrage, bedoeld in art, 103 der L 0.»wet 1920, tenbehoeve van de Bijz. L. School, voor noemd over het dienstjaar 1925 tot een be» drag van f 46,916. B. en W. stellen voor het gevraagde voor» schot voor 1926 en de verrekening over 1925 te verleenen, 't welk eenparig wordt goedge» vonden. 2e. Verzoek Bataafsche Import Mij. v. h. N.V. «Acetylena* te 's Gravenhage, om ver» gunning tot het leggen van een tank met een inhoud van 4000 Liter in gemeentegrond, bij het perceel Kerkstraat No 255, kadastraal be» kend gemeente Goedereede, Sectie A. N. 1138. B. en W. stellen voor onder voor waarden de gevraagde vergunning te verleenen en daarvoor jaarlijksch een vergoeding te doen betalen ad f 5,—, voor het eerst verschuldigd op 1 October 1926 De heer TROOST zag gaarne de vergoeding vastgesteld op f 10,—. Na stemming werd de te bepalen vergoe» ding vastgesteld op f 5,— en besloten de ge» vraagde vergunning te verleenen. (Voor de verhooging tot f 10,— stemden de H.H. Troost, Heerschap en Lokker). 21o. Onderzoek door de heeren C. J. Lodder en A. Lokker van de rekening en verant» woording van den penningmeester der Kap» pelarijlanden over 1925, beloopende in ont» vang f 428,41 en in uitgaaf f 75,14, alzoo sluitende met een batig saldo van f 353,27. Wordt éénparig goedgekeurd. 22o. Wordt vastgesteld het kohier der Hon» denbelasting voor het jaar 1926. met 51 honden le klas, tot een bedrag van f 153,—. 23o. Uitloting eener obligatie van de geld» leening der dokterswoning. Uit de over zijnde nummers wordt getrokken No. 3. 24o Wordt éénparig vastgesteld een raads» besluit model C en D tot wijziging der Be» grooting dienst 1925, respectievelijk tot de bedragen van f 234,81s en f 64,—. 25o. Komt nader in behandeling het voorstel van B. en W. omtrent verlaging der opcenten R. I. B. met 20 opcenten, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer TROOST veronderstelt, dat B en W. van een verkeerd standpunt uitgaan. Hij zou zulks kunnen billijken, indien zij tevens het kohier eveneens met 20 °/o verminderden en stelt dit dan ook voor. De VOORZITTER zegt, dat hij veel voelt voor het verlagen van het bijkohier en ver»

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1