Rechtzaken. Reclame-Mededeelingen. Ingezonden Stukken Plaatselijk Mieuws. 40 cent per regel. Over nieuwe meubeleering van de raadzaal wordt in geheime vergadering beraadslaagd. (Kokosmatten, kapstok, stoelen enz. ook een perstafel Afgewezen wordt het verzoek van een in» gezetene om een schuur aan den Nollendijk te mogen bouwen, omdat deze gevaar zou kunnen opleveren voor het verkeer. Het polderbestuur van Oud-'Melissant wil, nu er aan den polderweg gebouwd wordt, deze door de gemeente doen overnemen. Besloten wordt afwijzend te beschikken, omdat dit geen reden is om over te nemen. Aan iederen polderweg worden wel eens een paar huisjes gebouwd. De dokter dezer gemeente klaagde over ongerieven aan zijn woning en aangezien B en W. deze gegrond achten, stellen zij voor* een en ander te verbeteren door verbouwing. Twee plannen door den heer van Oosten* brugge gemaakt worden breedvoerig besproken. De heer VAN DER SPAAN vraagt, of dit verbouwen persé door den heer van Oosten» brugge moet geschieden. Kan een ander het niet doen Ei mankeert aan de verbouwing van het raadhuis ook wel iets. Spr. heefteen raampje ontdekt dat niet precies symetrisch gebouwd was. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. geen reden hebben om af te. wijken van de gewoonte. Verbouwing van oude gebouwen valt altijd tegen. Dat het raampje niet in 't midden is aangebracht, komt hierdoor dat de oude muur scheef gezakt was. Conform het voorstel B en W. wordt met algemeene stemmen besloten De heer VAN NIEUWENHUIJZEN wijst er op, dat het aan het tramstation al drukker wordt. Hoog noodzakelijk moet daar een urinoir aangebracht worden. Spreker begrijpt niet, dat de tram«directie hiertoe niet wil overgaan, al was het alleen maar ten opzichte der publieke eerbaarheid. De VOORZITTER zal er nog eens over spreken met de directie De heer KORT wil een gedeelte maar van het raadhuis laten bestrijken, wat zal gebeuren, volgens belofte van den Voorzitter De heer VAN DER SPAAN vraagt wan» neer de toestand aan de Dardenellen verbe» terd zal worden, wat de Voorzitter tot zijn bevrediging beantwoordt. Dan sluiting om over te gaan in comité generaal HET HOENDERPARK »FLAKKEE«. In een afgelegen deel van ons land, zoo afgelegen, dat zelfs H. M. de Koningin het nog nooit heeft bezocht, treft men, dicht bij den Zuidelijken Zeedijk, zoo maar in den polder, een geheel modern ingericht hoeder» park aan. De heer G. L. Warnaer Janz., land» bouwer, Dirksland, heeft, allen spot van zijn collega»landbouwers ten spijt, dit bedrijf daar opgericht. Wat dat daar zeggen wil, kan men slechts begrijpen, wanneer men zelf heeft ge» merkt, hoe weinig pluimvee bij de landbou» wers zelf in tel is. Flakkee - de officieele naam is Goedereede en Overflakkeedoor hen, die er bekend zijn wordt het echter nooit anders dan Flakkee genoemd is voor het grootste deel zeer vruchtbaar; de bodem be» staat uit zware zeeklei en het landbouwbedrijf is grootendeels grootbedrijf; in zulke streken gaat de boerin over de kippende boer be» schouwt ze als een noodzakelijk kwaad en koestert voor dat gedierte dikwijls een grenze» looze verachting. De heer Warnaer dacht er echter anders over; hij had gelezen van de groote produc» tiviteit van pluimvee en besloot, toen de fok» kerij van vee minder winstgevend werd en de opbrengsten der landbouwproducten ver» minderden, zich te gaan toeleggen op een nieuw onderdeel van het landbouwbedrijf, dat niet terugliep, maar zich integendeel in sterk stijgende lijn ontwikkelde. Eenmaal zoover, pakte de heer W. de zaak flink aan van halve maatregelen houdt men daar trouwens in het algemeen niet; maal al spoedig bleek hem, dat het toch lang niet zoo gemakkelijk ging, en zoo eenvoudig was, als hij wel gemeend had kortom, hij sneed zich een paar maal danig in de vingers, waar» over de collega's in stilte, of misschien wel hardop, gnuifden. Toen zocht de heer W., wat hij natuurlijk bij den opzet reeds had moeten doen, hulp bij meer deskundigen, en zoo kwam hij ook met ons in contact. De fouten, die hij ge» maakt had, werden hem spoedig duidelijk, ja, zij bleken ernstiger, dan hij zelf wel ge» dacht had, zoodat hij feitelijk weer geheel opnieuw moest beginnen. Maar eenmaal goed spoor ruikend, was de zaak in betrekkelijk korten tijd beter opgezet, zoodat een model» pluimveebedrijf was ontstaan, dat overal een goed figuur zou slaan. Op het park worden gehouden witte Leg» horns en Barneveldersvoor beide rassen is de heer Warnaers uitgegaan van het allerbeste materiaal, dat in ons land te koop wasin» dien dan ook de fokkerij van het begin af aan goed had geloopen, zou hij ongetwijfeld nu reeds op heel hoog peil, ook wat de dieren betreft, hebben gestaan. De fokkerij bleek echter ook daar het groote struikelblok, zoodat de resultaten tegenvielen en veel dieren later minderwaardig bleken, als gevolg van storingen in den groei. enz. Wat niet goed bleek, ver» dween echter onherroepelijk, maar de stapel vermeerde niet snel op die manier. Het vorig jaar werd evenwel een broedcentrale geplaatst en de verouderde hulpmiddelen verdwenen kuikens kwamen er dus in overvloed en zij groeiden nu voorspoedig op, zoodat dit sei» zoen gestart is met een flinke hoeveelheid goed materiaal, dat allemaal op den leg wordt gecontroleerd. De artikelen van Dr. te Hennepe brachten hem ertoe het ook met eenden te probeeren, te meer, daar hij een stuk land bezat, dat improductief was en wellicht door middel van eenden productief te maken zijn, dacht hij. Ook hier bleken echter theorie en practijk tweeondervinding bleek ook hier de beste leermeestereszonder nachthokken bijv. ging het heelemaal nietmeelvoedering bleek te duur, zoodat het vischje, dat in Noord»Hol« land zulke wonderen doet, in de plaats kwam van meelvoer. Gelukkig is er in het naburige visscherdorpje Stellendam steeds voldoende te krijgen. Dit seizoen speelde het hooge water dit bedrijf ook nog weer parten, maar ook die fout wordt verholpen, zoodat ook deze zaak wel zal marcheeren in de toekomst. Ge» houden worden er Witte Indische Loopeen» den en Khaki Campbells. De loopeenden zijn, evenals de kippen, uit prima dieren gefokt, wat ook bleek op de leg wedstrijden te West» Graftdijk, waar de heer Warnaer beide malen een uitmuntend figuur sloeg en sterk opviel door de groote eieren, die zijn eenden legden beide malen verwierf hij den uitgeloofden prijs voor het grootste aantal eieren boven 62 gram. Een bezwaar noemt de heer W. altijd nog de groote nerveusiteit van de Witte Loopeend, zij is te gauw van streekin dat opzicht be» vallen hem de Khaki Campbells beterdie zijn rustiger en minder gauw uit hun doen ook wijzen de voorloopige gegevens uit, dat het voedselgebruik der K. C. minder is dan van de Loopeenden. Het is echter pas het eerste seizoen, dat hier de beide rassen tegenover elk ander staan, zoodat conclusies trekken voorbarig zou zijn. Met eenden moet men leeren omgaanmen moet ze leeren kennen, en dan eerst blijkt wat er in ziteen kleine fout heeft bij eenden vaak groote gevolgen. De provinciale Zuid'Hollandsche Vereeni» ging, de V. P. Z»H., heeft gemeend goed te doen, dit bedrijf te erkennen als fokstation aan de door deze vereeniging gestelde voor» waarden wordt ruimschoots voldaande be» trouwbaarheid van den eigenaar is boven eiken twijfel verheven. De opzet is zoo, dat het park bevolkt moet worden met hoog pro» ductieve dieren, zoodat de zaak alleen door de productie van consumptie»eieren reeds rendabel wordtde afzet van broedeieren, kuikens en fokmateriaal blijft tot op zekere hoogte bijzaak, alleen het teveel wordt afge» leverdde capaciteit van de broedmachine en fokkerij is echter grooter dan voor het bedrijf noodig is, zoodat er ongetwijfeld steeds wel een zeker overcompleet zaLzijn. Voorde streek zelf is dat bedrijf natuurlijk van groote beteekenismen gaat het al met heel andere oogen bekijken er komt meer belangstelling er zijn reeds navolgersmen ziet modelhok» ken verrijzen er is sprake van een pluimvee» vereeniging op het eiland te stichten, kortom, het zal vermoedelijk gaan als op het eiland Tholen. Op dat eiland hielden wij een jaar of drie geleden een lezing voor plm. 15 per» sonende man, die het ondernam er een hoenderpark te St. Maartensdijk op te zetten, werd zoo ongeveer voor krankzinnig ver» klaarddat park heeft zich eveneens tot een modelinrichting ontwikkeld de eigenaar van het park »de Zeeuwsche Kip«, is niet langer gek, en op een lezing, die wij een paar weken terug er hielden, kwamen meer dan 300 men» schen de kippen komen er m. a. w. dagelijks meer in aanzien Met Breeroo kan men dus hier wel zeggen «Het kan verkeeren 1* 's»Gravenhage, Febr. '26. B. VAN ASPEREN VERVENNE. (Rijks Pluimvee-Consulent). xAvicultura.* KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zitting 12 Maart. Wegens overtreding stond terecht A. K., wiens zaak was aangehouden tot het hooren van meer getuigen. Bekl. was ten laste gelegd zonder vergunning geloopen te hebben met een schietwapen. Bekl. zegt dat er van de getuigen 4 charge wrok achter zit 6 jaar geleden hebben ze eens haver gestolen bij bekl thuis en zijn toen in moeite gekomen. Dat hebben ze bekl. nooit vergeven en thans zitten ze hem dwars in deze zaak. Bekl. ontkent met een geweer geloopen te hebben. Gehoord wordt get. G. H., 36 j., rijksveld» wachter te Ooltgensplaat, die verklaart 2 per* sonen gezien te hebben, die hij niet herkend heeft. Een er van had op get.'s komst een waarschuwingssein gegeven aan bekl. door te fluiten. Get. W. L., 23 j., landbouwer te den Bom» mei zegt dat hij niet gezien heeft dat bekl. een geweer bij zich had. Get. J. K., 24 jlandbouwer te Ooltgens» plaat, legt een gelijkluidende verklaring af. Het O. M. vraagt aan laatste getuige waar» om hij een waarschuwingssein gegeven heeft op de komst van den rijksveldwachter. Get. antwoordthiervoor ben ik reeds ge» vonnisd in Rotterdam. Get. had den rijks» veldwachter aangeroepen om hem te vragen waarom deze hem vroeger «strooper* genoemd had. Get. C. Z. K, 20 j., zonder beroep te Ooit» gensplaat, verklaart eveneens dat zij van het raam waarvoor zij zat, bekl. heeft zien ver» trekken en niet gezien te hebben dat hij een geweer bij zich had. Get. J. K. vermoedt dat de get. a charge onder pressie staat. Get. heeft eens een ge» sprek afgeluisterd dat iemand met dien get. had, waaruit hij dit opmaakt. Het O M. zegt dat wanneer men de ge» tuigenverklaringen nagaat en daarbij de ver» klaringen vergelijkt der getuigen die objectief tegenover deze zaak staan, het alleszins aan» nemelijk is dat bekl. een geweer bij zich had. Ook het waarschuwingssein van een der broers wijst hierop, lemeer acht spr. het wettig en overtuigend bewijs geleverd, daar de veld» wachter zes schoten heeft hooren vallen. De zuster van bekl. getuigt wel dat zij bekl. niet met een geweer gezien heeft, maar stroopers zijn niet gewend met een geweer over den schouder het huis te verlaten, dat houden ze liever ergens in een schuur verborgen. Spr. acht het bewijs zeer afdoende geleverd en eischt f 25 sub. 25 dagen hechtenis. Bekl. wordt schriftelijk vonnis gewezen. A. H. te Soramelsdijk, wiens zaak even» eens was aangehouden, staat terecht voor het» zelfde feit. Get. D. W, 18 j., koopman te Nieuwe Tonge, verklaart dat hij niet gezien heeft dat bekl. een geweer bij zich had. Get. C. T., 38 j., arbeider te Nieuwe Tonge, verklaart hetzelfde. Deze getuige meent dat de afstand waarop de rijksveldwachter v. E. bekl. zag, verder was dan 40 M zools deze meldde. Get. schat den afstand op minstens 300 M. Hij heeft bekl, door een verrekijker gezien en hij heeft goede oogen. De kantonrechterdat kan wel, maar v. E. heeft ook goede oogen. Geëischt wordt f 20 subs. 20 dagen hecht. Bekl. wordt veroordeeld tot f 15 subs. 10 dagen hecht. J K 42 jkoopman te Middelharnis, staat terecht wegens overtreding der arbeidswet. Bekl. had kinderen erwten laten schoonma» ken in een localiteit waar geen arbeidskaart tegenwoordig was. Bekl. verdedigt zich met een beroep op het feit dat de erwten niet voor den verkoop waren. Zij werden door de boeren bij bekl. gebracht en gingen na den schoonmaak weer terug om gezaaid te worden op het veld. Het behoort dus tot landbouwwerkzaamheden. Bekl. heeft het geval met den controleur be» sproken en deze zeide dat het een dibieuze kwestie was. In Friesland is men voor een analoog geval vrijgesproken. Wanneer bekl. veroordeeld werd zou het ook tegen den geest van de arbeidswet zijn, want men zou te zien krijgen dat jonge kinderen in weer en wind het veld werden opgestuurd, terwijl oudere jongens rondom de kachel erwten zit» ten uit te zoeken 1 Het O. M. eischt dat het bij verstek ge» wezen vonnis bevestigd wordt. Bekl. wijst er op dat het in deze zaak er om gaat een gerechtelijke uitspraak, desnoods in hoogste instantie uit te lokken en vraagt derhalve bij event, veroordeeling het met een kleine boete te mogen doen. Bekl. wordt schriftelijk vonnis gewezen. C. L. v. P., 23 j., landbouwer te Oude Tonge, is ten laste gelegd het passeeren per motorrijwiel van den hoek Zandpad»School» straat zonder signaal gegeven te hebben. Het O. M. meent dat een strenge straf hier op zijn plaats is. Er wordt in deze gemeenten verschrikkelijk hard gejakkerd. Het is toe te juichen dat de rijksveldwachters goed opletten. Geëischt wordt f 10 subs. 5 dagen hecht. Bekl. wordt veroordeeld tot f 6 sub 6 da» gen hecht. Bij verstek werden veroordeeld C. v. P te Oude Tonge, wegens openb. dronkenschap, vloeken en tieren f 10 sub. 5 dagen hecht. P. v. W., wegens overtreding van de verord. op de Zeeuwsche stroomen, f 5 sub. 5 dagen hecht M. A. B., wegens overtreding van art. 23 bis. Wetb. van Str. f 5 sub. 5 dagen hecht. H. J K. wegens overtreding der arbeidswet, f 8 subs. 8 dagen hecht. J. K. en J. H., beiden wegens overtreding van de pol. verordieder f 3 subs 3 dagen hecht. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Aan den Raad der Gemeente Dirksland. WelEdele Heeren Met verbazing las ik het Raadsbesluit van Dinsdag 9 Maart j 1waarin met algemeene stemmen werd besloten, de onhoudbare toe» stand aan den Molendijk voor verbetering af te wijzen. Ik neem dan ook aandat de meeste Raadsleden niet op de hoogte zijn met de situatie der pakhuizen aldaar, anders had» den zij kunnen zien, dat met een kleinigheid de kwestie kan worden opgelost, zonder iemand in zijn bedrijf te treffen. Ik zal hier aantoo* nen, dat men Salomo's wijsheid niet behoeft te bezitten om dit tot éèn bevredigende op» lossing te brengen. U moet dan weten, dat op den Molendijk drie aan elkaargrenzende pakhuizen staan, alwaar gedurig Landbouw» producten worden ontvangen. Nu is voor de twee laatste verboden, misschien alleen door de Verkeerspolitie, meer als één wagen ter lossing voor te rijden. Voor het eerste pakhuis van Vermeulen 6. Co. geldt dit verbod niet, (ten koste van de vrijheid van anderen). Aldaar mogen zooveel wagens staan als er maar eenigs» zins geplaatst kunnen worden. Of die wagens voor de uitgangen der woningen staan, zoodat niemand uit of in kan gaan hinderd niet, dat stemt de Raad op 9 Maart toe. Hadden zij een besluit genomen, dat voor het eerste pak» huis, Vermeulen Co., niet meer dan drie wagens, zoo geplaatst, dat zij niet voor de ingangen der woningen kwamen te staan, had deze kwestie opgelost geweest en had Ver» meulen nog voldoende bevoorrechting gehad. Wat de verplaatsing van los» en laadplaats betreft, laat U toch nooit door een kalf in de sloot stooten, daar er van verplaatsen nooit sprake is geweest en evenmin komen zal. U behoeft dus niet het schoothondje te zijn of te worden van die «Men zegt*. Wat het herhaalde opbellen betreft, waar» van de Burgemeester sprak, kan ik melden dat dit altijd op eerlijke wijze is gedaan. Er worden er echter in onze Gemeente gevonden, welke iemand valschelijk opbellen I dit is minder mooi. Wat nu ten slotte concurrentie»nijt betreft, de Burgemeester verklaarde mij wel dat hij dat niet heeft gezegd en dit een fout is van den verslaggever der Alaas» en Scheldebode, daarin kan de Burgemeester gerust zijn, daar in den handel onze wegen zich zelden kruisen. Met dank voor de plaatsing. H. OVERSIER. Dirksland. SOMMELSDIJK*. Voor de Jongelings» vereenigingen «Jehovah Nissi* en «Spreuken 23 23«, beiden te Sommelsdijk trad Vrijdag» avond in het Zondagsschoolgebouw op de heer E. Groen van 's Gravenhage met een rede over »Anti*Militarisme en Ontwapening*. Deze vergadering, die goed bezocht was, stond onder leiding van Ds. G. van Montfrans die haar op de gebruikelijke wijze opende en een kort openingswoord sprak waarin Zijn Eerw. allen en inzonderheid den heer Groen hartelijk welkom heette. Spr. acht het gezien wat de ervaring geleerd heeft, gewenscht voor» af vast te stellen, dat het hier niet gaat om het militarisme te verdedigen, want als er één vijand van de oorlog is, dan is het spr. doch wij komen hier saam om de noodzakelijkheid van de bewapening en der zelfverdediging te bepleiten tegenover alle valsche pacifisme. Spr. hoopt daarbij dat hem thans niet zal over» komen wat hem eens eerder in een soortge» lijke vergadering overkomen was, waar hij als leider optrad, zonder den spreker te kennen, dat hij het met den spr. zelf niet eens is en zich genoodzaakt ziet met hem in debaf te komen. Spr. heeft echter goeden grond te hopen dat dit thans uitgesloten is. Dan krijgt de heer Groen het woord, die zijn blijdschap uitspreekt in deze vergadering over het actueele onderwerp van «Anti.mili» tarisme en Ontwapening* te mogen spreken. Hij meent te mogen verzekeren dat Ds. van Montfrans zich wel niet genoodzaakt zal zien tegen hem in debat te komen. Misschien maakt het een eigenaardigen in» druk, zegt spr., dat hij hier optreedt in de uniform en nog wel in de uniform van een roode»kruis»soldaat. Volgens de communisten is de roode»kruis»soldaat een nog verschrikke» lijker wezen dan de vechtsoldaat, omdat de eerste de gewonde slachtoffers weer opknapt om ze opnieuw gevechtswaardig te maken. Spr. hoopt dat er onder deze aanwezigen niet zulke harde veroordeelaars zullen zijn. Spr. wenscht vooraf op te merken dat hij hier niet staat voor zijn broodje want hij heeft wel zooveel vertrouwen in zijn Hemelschen Vader, dat indien hij overbodig werd als roode kruissoldaat, Deze wel zal zorgen dat hij op andere wijze voor zich en zijn gezin het dagelijksch brood verdienen kan. Spr. komt hier uit volle overtuiging en wel om de noodzakelijkheid van verdediging en het groote gevaar van eenzijdige ontwapening te bespreken. Dan wijst spr. er op dat de beweging van het pacifisme niet nieuw is. Zoolang er oor» log geweest is, hebben wij pacifisten gehad. En het eigenaardige is dat groote wereldver» overaars zooals Alexander de Groote en Na» poleon zich zelve onder de vredestichters re» kenden. Napoleon meende zelfs dat hij aan» gewezen was om den wereldvrede te bevestigen en dit zou gebeurd zijn, ware zijn veldtocht naar Rusland te Moskou niet tot een fiasco geworden. De vredesbeweging is eeuwen oud, doch vooral de Napoleontische oorlogen kreeg zij meer accent. Men was oorlogsmoe en haakte naar vrede. Breedvoerig behandelt spr. de vredesbeweging uit de vorige eeuw, in boek en geschrift, in gedicht en gezang, in meetings en conferenties, een beweging die vlak voor den wereldoorlog culmineerde. In de laatste decenniën voorafgaand aan dezen wereldoorlog, begon de vredesbeweging zich te kenmerken door twee richtingen n.l. die van het Marxisme en het internationalisme. Het Marxisme organiseerde het proletariaat aller landen en immers waar de arbeider wei» gert te vechten eindigt automatisch de oor» log. De internationale macht van hetMarxis» me zou dus een einde maken aan de gruwel van den oorlog. Edoch dat was theorie, de praktijk heeft het anders geleerd. Niet zoo gauw kwam er conflict tusschen een paar rijken of de eenen socialist trok ten strijde tegen den andere. Van een internationale macht was geen spoor te ontdekken. Spr. betoogt dat het Marxisme op zichzelf als philosofisch stelsel er ook gansch niet op ingericht is om den wereldvrede te bevorde» ren. Het Marxisme kent geen vrede doch slechts strijd, een strijd op leven en dood tusschen kapitaal en arbeid. En deze klassen» strijd laat zich moeilijk met een internationale vredesbeweging vereenigen. De andere strooming in de vredesbeweging is het internationalisme. Het internationaal verkeer nam door de moderne uitvindingen zoodanig toe, dat het menschdom cosmopo» litisch dreigt te worden. En de pacifisten heb» ben dit internationalisme aangegrepen om hun ideaal te realiseeren. Wanneer spr. na» ging wat er zooal in de laatse decenniën aan vredesactie, in vergaderingen en congressen gedaan is, zou hij den volgenden morgen hier nog staan. Op allerlei gebied heeft men zich georganiseerd om den vrede te bevesti» gen, totdat plots de groote wereldbrand alle heerlijke idealen in puin deed storten. En het verwondert niet dat men na den oorlog met nieuwe moed bezielt voortgaat den eeuwi» gen vrede te verzekeren. Het is de reactie op het ontzettend leed dat geleden is. Toch staan ook deze vredestichters van thans buiten de werkelijkheid. Voor wat ons land betreft on« derscheidt spr. drie soorten pacifisten Daar zijn in de eerste plaats de religieuze pacifisten, die zich voor ontwapening beroepen op ver» schillende tektsten uit den Bijbel. Zij hebben den mond vol over de liefde Gods en over de barmhartigheid van Christus Jezus Doch zij zien voorbij dat het kruis van Golgotha niet alleen spreekt van de onmete» lijken Gods doch evenzeer van Gods gerech» tigheid. Christus kwam om de wet te vervullen, niet om deze te ontbinden. WaDneer men dan ook Gods Woord in Zijn organisch verband beschouwt kan er geen sprake van zijn, dat men in de H. Schrift grond kan vinden voor eenzijdige ontwapening of voor dienstweige* ring. Dan zijn er die meenen dat ons landje een goed voorbeeld moet geven. Roekeloos spel I Alsof dat van invloed zou zijn op de groote wereldrijken die er niet aan denken te ont» wapenen doch veeleer, óók met medewerking van socialistische ministers, de verdedigings» macht versterken. En dat een verdedigingsleger ons landje niet zou kunnen dienen, heeft de groote wereldoorlog anders bewezen Spr. laakt de actie dergenen die ons landje bloot willen geven voor den vreemden indringer. De zucht tot zelfbehoud en zelfverdediging heeft God den mensch ingeschapen. En nu kan zelfverloochening soms individueel ge» boden zijn, maar nooit is dat de roeping van een volk in zijn geheel, dat druischt in tegen de ordinantie Gods. Integendeel is een volk geroepen de stoffelijke en geestelijke goederen die God het schonk tot het uiterste te verde» digen. En daarop rust ook Gods zegen, al gaat het soms door de diepte. De historie bewijst het dat volken die met hand en tand zich verdedigden tegen de legers tenslotte hun onafhankelijkheid behielden. Spr. herinnert aan den strijd van Polen, Denemarken en Trans» vaal. Het zou zeer te bezien staan of, indien deze kleine volken hun landje niet met goed en bloed verdedigd hadden, zij thans de on» hankelijkheid zoude bezitten, die zij gekregen hebben. Spr. gelooft niet aan een wereldvrede in deze bedeeling. Ook hetgeen in deze door den Volkenbond gedaan is stelt teleur. Op het laatste moment voor Locarno heeft het nog weer aan een zijden draad gehangen of de wereldoorlog opnieuw zou zijn ontstoken. Breedvoerig gaat spr. den toestand in verschil» lende landen na en bewijst hiermee dat de volken nog verre zijn van een algemeene verzoening. De vrede zal komen in de nieuwe wereld» orde, waarvan Jesaja ons geprofeteerd heeft, wanneer niet meer de zonde zal heerschen maar de gerechtigheid. Maar in deze bedeeling blijft zelfverdediging voor een volk geboden. In een gloedvolle peroratie eindigt spr. dan met den schoonen strijdzang van DaCosta«: «Zij zullen het niet hebben.* Op deze rede volgde debat, waaraan ver» schillende personen deel namen. Ook in dit debat bleek weer de groote eenzijdigheid, en vooringenomenheid van som» mige z.g. vredesmenschen. Allen die niet voor nationale ontwapening zijn en niet wenschen deel te nemen aan dienstweigering, worden uitgemaakt voor «militaristen*. Dat een man in de soldatenuniform toch óók antimilitarist kan zijn schijnt men niet te kunnen begrijpen. En dan dat gruwelijke verhaspelen van Bijbelteksten. Het borgtochtelijk lijden van Christus en zijn Middelaarswerk ziet men over het hoofd, men kent den Zone Gods slechts als ideaal en voorbeeld. Geen wonder dat verreweg het grootste ge» deelte van het debat geheel langs het zakelijk betoog van den spr. heenging. Onlangs uitte iemand de klacht dat men in onzen tijd de kunst van luisteren verleerd heeft Men wil zelf praten. Dat bleek ook hier. Er waren er zelfs onder de debaters die van te voren thuis al op papier gezet hadden wat ze zeggen zouden, dus nog voor ze wisten wat de spreker zeggen zou! Terecht kon de spr. dan ook opmerken, dat de debaters het hem gemakkelijk gemaakt hadden, de meesten waren hem in het gevlei gekomen 1 't Was een leerrijke avond en wellicht ook een zegenrijke avond wanneer de leden dezer J. V. er door aangespoord worden om zelf zich in te werken in de diepere beginselen van de verschillende levensterreinen, opdat gebrek aan kennis hen niet tot het opper* vlakkig beschouwen der dingen leidde en zij zoo op dwaalsporen worden gebracht. SOMMELSDIJK. Van den landbouwer de G. uit Middelharnis sloeg een paard met een zweng achter zich op hol. Het dier holde den Westelijken Achterweg over en werd aan den Dorpsweg gegrepen. L.l. Maandag stonden er 6 werklooze landarbeiders bij den Correspondent der Ar» beidsbemiddeling dezer gemeente ingeschre» ven. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd dat de keuring voor den dienstplicht, lichting 1927, voor deze gemeente zal plaats hebben Vrijdag 19 Maart as, in de Bewaar* school te Middelharnis. Vorige week werden uit deze gemeente pl m. 2500 balen uien en peen benevens on» geveer 1000 H L. aardappelen vervoerd. De prijs der uien is weer stijgende. Naar men zegt wordt er thans f 2,50 voor 1 H L. geboden. MIDDELHARNIS. In de gemeentelijke slachtplaats zijn uit nood geslacht een varken en een jaarlingvaars. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. De heer S. Pille is Vrijdagmorgen naar Rotterdam vervoerd om aldaar in 't gesticht «Eudokia* een operatie te ondergaan, 't welk Zaterdag reeds met gunstig gevolg heeft plaats gehad. Als gevonden is ten gemeentehuize ge» deponeerd een portemonnaie met eenig geld. In de woning gemerkt B 149 komt een geval van besmettelijke ziekte Diphteritus voor STAD AAN 'T HARINGVLIET. Uit. slag van de inschrijving naar de Benefitie van 36 perceelen tuinland, ieder groot 40 roeden (Voornsche maat) van C. Arensman A.Pzn. Vastgestelde paebt f 0,50 per roede. Verhuurd voor 7 jaren. Perceel 1 H. Trommel Jz. f 10,50, Perceel 2 Iz. v. d. Boogert f 12,—, 3 J. H. v. Asperen f 15,50, 4 J. J Nipius f 12,—, 5 J. de Wach» ter f 10,50, 6 P. C. Diepenhorst 10,25, 7 J. Melaard f 10,256, 8 E. Maliepaard f 11,—, 9 H. van der Gijze f 10,70, 10 A. Arensman f 11.-, 11 H. Trommel Jz. f 10,50, 12 P. Arensman Pz. f 11,50, 13 C. van Biert f 10,25 14 I. v. Biert Cz. f 9,25, 15 B. Vroegindeweij f 8,50, 16 H. Trommel Ez. f 11,—17 J. Trom» mei Ez. f 8,80, 18 W. van Damme f 8,50, 19 A. den Hollander f 5,50, 20 C. Vroegindeweij f 3,—, 21 J. Tiggelman f 4,50, 22 J. Timmer f 4,—, 23 R. Arensman f 4,50, 24 H. Mulder Tz. f 6,50, 25 J Dupree f 2,—, 26 A. Driesse f 1,50 27 H. Trommel Jz. f 2,50, 28 M. v. d. Valk f 5,50, 29 t/m 32 B. Vroegindeweij f 26,50, 33 t/m 36 C. Maliepaard f 30,25. lj v J DEN BOMMEL. Aan de haven alhier werden de vorige week vervoerd1650 H.L. aardappelen en 400 H.L. uien. W. van Maastricht heeft zijn woonhuis aan de Voorstraat onderhands verkocht aan H van Dijk. De dienstplichtige W. van der Maden der lichting 1923 is op grond van art. 44 der Dienstplichtwet van den dienst ontslagen. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 12 werkloozen ingeschreven. Uit het verslag van de Commissie tot We» ring van Schoolverzuim blijkt, dat het aantal ongeoorloofde verzuimen steeds afneemt, Op Donderdag 11 Maart 1926 hield de afdeeling den Bommel van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm een vergadering in het café van F. van der Plaat. De Commandant van het Landstorm»verband «Monden der Maas*, beneven de Edelachtbare Heer Burge» meester dezer gemeente waren mede aanwezig. De Commandant heet alle Vrijwilligers har» telijk welkom en besprak bet instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm, Spreker schetste het Bolsjswistisch gevaar en deelde mede hoe men zich in Rusland tegenwoordig oefent, wat het inhield wanneer men Nationale ont. wapening invoerde, zoodat nu juist in dezen moeilijken tijd de Bijz. Vrijw. Landstorm een lichaam vormt, waarmede men rekening kan houden, dat dit juist op zulk een spre» kende wijze de liefde voor het Oranjehuis en Vaderland ten toon stelt. Staande werd daarop gezongen Het Wil» helmus en Mijn schild ende betrouwen. Verder besprak de Commandant het Land» stormblad, wat voor de Vrijwiliigers zoo on» misbaar is. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking van Mobilisatiekruizen, waarmede 13 Vrijwilligers in het bezit werden gesteld. (^durende de vergadering werden den aan» weffgen getracteerd op een paar glazen warme punch en sigaren. Door het ongunstige weer kon de schietwedstrijd helaas niet doorgaan, die tot later uitgesteld werd. De Burgemeester hield daarna nog een korte rede. Ten hoogste voldaan en met een warm kloppend hart voor Vorstin en Vaderland werd besloten de nog niet aangeslotenen aan te moedigen om toe te treden tot den Bij» zonderen Vrijwilligen Landstorm. Daarna sloot de plaatselijke leider ongeveer 8 uur de ver» gadering. OOLTGENSPLAAT. Jaarvergadering der Coöperatieve Boerenleenbank op Woens» dag 24 Maart des avonds 6 uur in hotel Hobbel (P. Vinke). Het verzoek van de Petroleum Maat» schappij «De Automaat* te 's Gravenhage om op perceel C 541 een ondergrondsche petro» leumbewaarplaats te mogen stichten, is door B. en W. ingewilligd. Door H. C. de Ruiter is een woonhuis aan de Voorstraat, thans bewoond door L. den Ouden, verkocht aan M. v. Oostenbrugge. Gevonden en ter gemeentesecretarie gedeponeerd een broodmandje en een por» temonnaie. Dinsdagavond zal kapitein van Nieuwen» huijzen van den Vrijwilligen Landstorm aan alle gemobiliseerden het Mobilisatiekruis uit» reiken. Plaats van samenkomst de Bewaarschool. De volgende bouwvergunningen zijn verleendaan P. van den Berge een nieuwe schuur, P. Pipping een woonhuis en schuur aan den Langeweg, C. Korteweg het verbouwen van twee woonhuizen tot een woonhuis, en aan L. van Dam Anthz. het verbouwen van zijn woonhuis, Mej. Lena de Vos Bd. reed met haar rijwiel met te snelle vaart van den oprit aan het eind van het Boomgaardpad, zoodat zij in de sloot terecht kwam. De voorbijganger A. van der Griend mocht het gelukken haar op het droge te brengenmet een nat pak, geheel onthutst door den schrik en pijnlijke verwondingen aan de borst en arm, kon zjj huiswaarts keeren.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2