Schrale Huid PUROL Gemeenteraad. Keri Reclame-Mededeelingen. Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieusws. Reel a ine°iVieciedeei i tigers. 40 cent per regel. PvOO/fYO fae/atn, J POLAIt <3ROH/neyt Een belangrijke factoor is ook de huisves ting. Dit is voor een groot gedeelte nog een probleem. Alleen weten wij zeker te zeggen hoe het niet moet. Veelal herbergt men de kippen in een veel te kleine ruimte Een kip heeft '/a M3 lucht inhoud noodig. 60 kippen zouden dus een hok moeten hebben van 30 M3 welk hok bovendien behoorlijk geventileerd moet zijn om het op de juiste temperatuur te houden, 's Zomers niet te heet en 's winters niet te koud. Spr. laat een afbeelding van een model kippenhok zien. Dit hok is voorzien van veel glasruiten. Een kippenhok moet ook behoorlijk verlicht zijn. Dit houdt verband met de voeding, en spr. komt hiermee vanzelf op een andere belangrijke factor n.l. de voeding. Wanneer een kippenhok niet |met glas is voor. zien en daardoor niet voldoende licht inlaat, eten de kippen 's winters te weinig. De dagen zijn 's winters kort en in donker eet een kip niet. Is het hok ook nog donker dan eet een kip nog minder. Een kip kan in een bepaald uur maar een bepaalde hoeveelheid voedsel nuttigen. Een hok moet daarom op het Oosten en het Westen voldoende licht inlaten, opdat de kip. pen de eerste en de laatste lichtstralen van de zon in het hok krijgen. Hierdoor eten zij meer en blijven daardoor beter aan den leg. Het is ook niet goed een kip uitsluitend met graan te voeden. Op uitsluitend graan kan een kip geen eieren leggen. Graan bevat hier. voor te weinig voedingsbestanddeelen. Daarom geeft men veelal ook ochtendvoeder. Maar daar dit aangemengd moet worden en dus tijd vereischt wordt deze voeding nog al eens verwaarloosd. Het is echter gebleken dat men het ochtendvoermeel ook droog kan geven. Men had het bezwaar dat een kip hierdoor te vet zou worden, doch dit bezwaar is denk. beeldig, daar men een kip moet dwingen het meel te eten, door het graaniantsoen te be. perken, '/z ons graan stelde men tegenover een l/2 ons meel per kip en per dag. 80 gram graan en 20 gram meel is onvoldoende voe» ding om een kip aan den leg te houden in den winter. In Gelderland en Brabant is men dit veelal ingaan zien en daar is de eieren, productie 's winters grooter dan elders, waar men deze voedingsmethode verwaarloost. Vervolgens wijdt spr. nog enkele woorden aan de kunstmoeders. De kunstmoederbak met petroleumverwarming voldoet over 't al. gemeen slecht. Men bad er ook te weinig kennis van en te weinig tijd voor over. Thans is ook hierin veel verbetering gebracht door de z.g. broedmachine. Thans werd overgegaan tot vertooning van de film welke in 3 afdeelingen verdeeld is. In de eerste plaats de pluimveehouderij in Waterland, boven Amsterdam, waar men veel werkt met de visch en mosselenvoeding, de pluimveehouderij in den Beemster, den Pur. mer en den Schermer, waar veel wordt ge. daan aan eendenteelt. De eenden zwemmen daar vrij rond in de polders, wat het bedrijf goedkoop maakt en alleen daar gaat omdat het veengrond is (op kleigrond zou het niet gaan) en ten slotte het koikersbedrijf. De eendenhouderij in Waterland (N. Hol. land) heeft kalkputten met lOOOOden eieren welke met schepnetten later worden opgehaald. Dan wordt de groote eierbeurs te Barneveld vertoond, met 't standbeeld van Jan van Schaf, felaar en den toren waarvan hij in Barneveld afsprong, de kooplieden, de pakhuizen, het vervoer per spoor, het inladen in zeeboot te Rotterdam, de groote broedcentrale's bij Schim, mei aldaar, de legwedstrijden te Beekbergen, allerlei kippensoorten, ook de tentoonstelling in den Haag, valnestcontrole, prachtige gela« den fruitboomen in een hoenderpark met een ondeugende plukker die een mooie vrucht uitsteekt met een «je zoudt hem wel lusten», in één woord een prachtfilm, met tot besluit in vergulde letters op 't doek «Tot weerziens». Daverend applaus beloonde den spreker en de film.acteur. Waarna de voorzitter den spre» ker dank zei voor zijn voordracht, alsmede voor de fraaie beelden en zich van heeler harte aansloot bij de finale der film «Tot weer. ziens Het bestuur dezer vereeniging bestaat uit de heeren bestuurders der «Vereeniging tot bevordering van den bijenteelt op Flakkee», n.l. Kappetein, Vis en Keijzer en werd aan. gevuld met de H.H. Nelissen Az. van N. Tonge, G. L. Warnaerjz., Dirksland. Wanneer personen die belangstellen in de kippenhou. derij lid wenschen te worden van deze nuttige vereeniging kunnen zij zich vervoegen bij den heer C. Keijzer A.Wz. te Herkingen. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur, Met veel belangstelling lazen we in Uw blad van 20 Febr. 1.1. het verslag van den Ouderavond te Den Bommel, gehouden op 12 Febr. 1926 in de Chr. School. Vooral werd daarin onze aandacht getrokken door hetgeen de Heer B. Jongeling den aanwezigen mededeelde. Is het verslag in Uw blad juist en wie zou daaraan twijfelen dan spijt het ons, geachte redactie, dat U er niet een bijschriftje bij plaatste. Want al zou de Heer Jongeling geheel te goeder trouw zijn geweest, dan heeft de redactie van de Maas» en Schelde» bode toch wel gemerkt, dat zijn toespraak een weinig misleidend heeft gewerkt? Wat den Heer Jongeling betreft, we willen het hem vergeven, want hij snapt waarschijnlijk niet, dat er een groot verschil is tusschen school en schoolgebouw. Artikel 8 van de Wet op het L. O. schrijft voor, dat op geen school meer dan 400 leerlingen mogen worden toe» gelaten. Nu telden zoo goed als alle openb. scholen in de groote steden een hooger aantal leerlingen. Immers, hoe was de toestand daar? Elke school telde 12 klassen en dus ook 12 leerkrachten, plus een ambulant.hoofd. Na 1920 mocht, volgens de Wet, die toestand niet gehandhaafd blijven en moesten die scholen worden gesplitst. Daarvoor was geen nieuw gebouw noodig, want in het reeds be staande gebouw werden nu 2 scholen van 6 leerkrachten ondergebracht. Het aantal gebou» wen veranderde dus niet, terwijl zelfs het aantal leerkrachten minder werd, daar nu elke school (hoofd inbegrepen) 6 leerkrachten telde; de 2 scholen samen 12, voorheen 13. Wie weet gaf het nog geen bezuinigingDe Heer Jongeling is er dus bewust of onbewust vlak naast. Op de vraag, of het waar is, dat door de Wet 1920 de rijkskas wordt leegge» houden door het Chr. onderwijs, kunnen wij moeilijk antwoord geven. Wel werkt dat onderwijs er naar onze meening zeer toe mede. In verband hiermede willen ook wij een vraag stellenIs indertijd het Bouwwetje ge maakt om den bouw van openbare scholen tegen te gaan, of dieh van zoo veel onnoo» dige bijzondere scholen. En waarom zou de bepaling gemaakt zijn tegen het plaatsen van leerlingen op nieuw te stichten scholen, die van overeenkomstige bijzondere scholen komen Wel, mijnheer Jongeling, geef daarop eens eerlijk antwoord Inmiddels hartelijken dank voor te ver. leenen plaatsruimte, mijnheer de Redacteur Het Bestuur van de afd »Oude Tonge van VOLKSONDERWIJS. Oude Tonge, 2»3«'26. Met dank aan U mijnheer de Redacteur, dat U mij in de gelegenheid stelde om direct op bovenstaand ingezonden stuk teantwoor» den, moet ik beginnen met mijn blijdschap uit te spreken over de belangstelling welke ouderavonden op Christelijke scholen blijk, baar hebben. Mijn antwoord aan het bestuur dar afd. O. Tonge van Volksonderwijs kan kort zijn. Mijn cijfers zijn geput uit officieele gege» vensdat er verschil is in scholen en school» gebouwen is mij niet onbekend, maar ook bij het Christelijk onderwijs waren groote scho» len, dus de splitsing verklaart nog niet het groote verschil tusschen beider leerlingen en beider scholen. Als antwoord op de vragen door boven» genoemd bestuur gesteld, diene het volgende I. Het Bouwwetje is evengoed gemaakt voor het openbare als voor het bijzonder onder» wijs, lees maar Art. 1 a. en b. der Wet van 21 April 1922, Stbl. 195. II Deze bepaling is gemaakt door een Rechtsche Regeering met medewerking van een Rechtsche Kamer, dus bewijst dat Rechts die uitgaven niet noodeloos wil opdrijven. Met hartelijken dank voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend, B. JONGELING, Bestuurslid der Bijzondere School te Den Bommel. Den Bommel, 6»3»'26. VERGADERING van den Raad der gemeente DEN BOMMEL, op Vrijdag 5 Maart 1926, des namiddags half drie. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier.gebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden vastgesteld. In behandeling komt 1. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat door hen is goedgekeurd de gemeente» rekening van het dienstjaar 1923. In verband hiermede wordt besloten de gemeente.rekening van het dienstjaar 1924 te wijzigen. b. Mededeeling van den Minister van Ar. beid, Handel en Nijverheid, dat als bijdrage in de exploitatierekening van de gemeente» woningen over het jaar 1924/1925 een bedrag ad f 971,70 wordt verleend. 2. Vaststelling instructie gemeente.werkman. Zonder hoofdelijke stemming wordt vast. gesteld een instructie voor den gemeente» werkman overeenkomstig het consept door B. en W. aangeboden. 3. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een gemeente» werkman, op een jaarwedde van f 800 met een proeftijd van een jaar. De VOORZITTER deelt mede, dat zich voor deze vacante betrekking 20 sollicitanten hebben aangemeld, en vraagt of de Raad nog bespreking wenscbt over de personen. De Raad gaat daarna in besloten vergade. ring. Nadat de openbare vergadering heropend is, wordt tot stemming overgegaan. Uit de gehouden stemming blijkt, dat tot gemeente» werkman benoemd is C. van Sintannaland met 5 van de 7 stemmen. De infunctietreding zal nader worden bepaald. Alsdan wordt aan de orde gesteld het voor» stel van B. en W. tot nadere vaststelling van de jaarwedde van den grintwerker K. Spoor. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen, benevens twee voorstellen uit den boezem van den* Raad. 5. Vaststelling Schoolgeldverordening. De VOORZITTER deelt mede, dat de school» geldverordeningen zijn goedgekeurd tot 1 Mei 1926 en stelt namens B. en W. voor de ver» ordeningen onveranderd wederom vast te stel» len. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. 6. Voorstel B. en W. om over te gaan tot den bouw van een ambtswoning voor den Burgemeester, op een gedeelte gemeentegrond gelegen aan den Schaapsweg. De VOORZITTER deelt mede, waarom dit voorstel aan den Raad wordt aangeboden. Na verschillende uitvoerige besprekingen wordt het voorstel in stemming gebracht en met 6 stemmen voor en 1 stem tegen aangenomen. 7. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer J. Mooijaart aan de beurt van aftreden is. Bij de gehouden stemming daarop blijkt, dat 7 stemmen zijn uitgebracht op den heer J. Mooijaart, zoodat deze wederom is benoemd tot lid van genoemde Commissie. Hierop volgt na rondvraag sluiting. SOMMELSDIJK Op uitnoodiging van de Jongelingsvereeniging «Jehovah Nissi» en «Spreuken 23 23a«, beiden alhier, hoopt D. V. op Vrijdag, 12 Maart a.s. 's avonds 7 uur in het Zondagsschool gebouw te Middelharnis, op te treden de heer E Groen, sergeant.majoor te 's Gravenhage, met het onderwerp«Anti» militarisme en ontwapening». Deze vergadering zal in het openbaar worden gehouden en zal staan onder leiding van den Weieerwaar» den heer Ds. G van Montfrans Ned. Herv. predikant, alhier. Na het uitspreken der rede wordt gelegenheid gegeven tot vragen stellen en debat. (Zie advertentie in dit nummer). We wekken een ieder die maar eenigszins tijd heeft op om dezen spreker te gaan hoo» ren Hij weet het in onze dagen zoo actueele onderwerp, boeiend en duidelijk te jbehande» len. Het belooft een alleszins gezellige en leerzame avond te worden. De toegang is voor een ieder vrij. L.l. Maandag stonden er 7 werklooze landarbeiders bij den correspondent der arbeids< bemiddeling dezer gemeente ingeschreven. Vorige week werden uit deze gemeente plm. 2500 balen uien en peen, en ongeveer 650 H L. aardappelen verscheept. Kort verslag van de Algemeene Vergade. ring der Coöperatieve boerenleenbank te Som» melsdijk op 4 Maart 1926. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige algemeene vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De rekening wordt voorgelezen zooals die hieronder volgt. De commissie die dezelfde heeft nagezien zegt deze in orde te hebben bevonden. De voorzitter brengt het jaarverslag uit en blijkt uit dat 21 bestuursvergaderingen werden gehouden, dat de bank op 31 December 1925 218 leden telde, dat loopende zijn 133 voor» schotten en 864 spaarbankboekjes in omloop zijn. Het getal loopende rekening boekjes bedraagt 8. Aan voorschotten staan uit f 294295 en de schuld aan de spaarbank bedraagt f 851621,12. Tot slot wijst de voorzitter er op dat een groote verbetering is tot stand gebracht door het bouwen van een kantoor met wachtkamer. De voorzitter deelt mede dat het op 4 Juli 1926 25 jaar geleden zal zijn dat de Acte van de boerenleenbank is gepasseerd voor Notaris van Bergeijk, dat de toestand der Bank zoo» danig is dat deze dag op feestelijke wijze zal worden herdacht. Alle leden stemmen hiermede in. Bij de verkiezing worden de aftredende heeren P. v. d. Doel Jz. als bestuurslid en M. Gideon als lid van den Raad van Toezicht met bijna algemeene stemmen herkozen, beiden nemen hunne benoeming aan. De winst welke f 3186,58 bedraagt zal in het Reservefonds worden gestort. De rente voor spaargelden is door het be» stuur vastgesteld op 3,6 en voor voorschot» ten op 4,68 De heeren I. v. d. Slik en L. Vroegindeweij Wz. worden benoemd om de rekening over het jaar 1926 na te zien. Verder de Rondvraag en sluiting en uitdee» len van het presentiegeld aan 109 tegenwoor» dig zijnde leden. Rekening der Boerenleenbank »Middelharnis- Sommelsdijk<-< over het jaar 1925 ONTVANGSTEN. Inhoud der kas op 31 Dec. 1924 f 6305,46 Ontvangen spaargelden f 437188,09 Terugbetaalde voorschotten f 70005,— Ontvangsten in loopende rekening van de medeledenf 30955,— van de Centrale Bankf 309349,08 van verkochte waardenf 16000,— op de reserve gebr. winstf 2214,52 Ontvangen rente van voorschottenf 11419,82 in loopende rekeningf 2763,44 van de Centrale Bankf 11119,40 van vast>deposito C. Bf 6252,61 van couponsf 7045,— Diverse ontvangstenf 193,60 Totaal f 910811,02 UITGAVEN. Terugbetaalde Spaargelden 419068,89 Gegeven voorschottenf 74550,— Uitgaven in loopende rekening: aan medeledenf 33300,— aan de Centrale Bankf 188484,11 aan gekochte waardenf 150000,— Uitgegeven rente aan spaargelden f 33159,56 Bijdrage Centrale Bank f 204,03 Salaris van den kassierf 900,— Diverse uitgavenf 1343,70 Op de reserve gebrachte winstf 2214,52 Inhoud der kas op 31 Dec. 1925 f 7586,21 Totaalf 910811,02 Balans. VORDERINGEN. Inhoud der kas op 31 Dec. 1925 f 7586,21 Uitstaande voorschottenf 204295,— Te goed in loopende rekening van de ledenf 46925,— van de Centrale Bankf 289016,85 vast»deposito C. Bf 150000,— Aandeelen van de Centrale Bank f 100,— Waardepapieren Koers 31 Dec. f 175000,— Meubilair f 1,— Totaal f 872924,06 SCHULDEN. Spaargelden. Schuld aan de stich» ting Spaarbank f 851621,12 Schuld in loopende rekening, Reservefondsf 18116,36 Het saldo of de winst van 1925 f 3186,58 Totaal TT872924,Ö6 MIDDELHARNIS. Zaterdagmorgen stak een leerling der Ambachtschool 't Mannetje geheeten met een bijtel in zijn hand, waardoor zijn pink er zoo goed als af was. Tot bestuursleden van de boerenleenbank zijn herkozen de heeren M. Gideon en P. v. d. Doel. Tot bestuurslid van de arbeidersvereeni» ging (om bouwland te verkrijgen door voor» schotten van 't Rijk) is gekozen den heer J. v. d. Valk inpaats van den heer C. Dorsman welke daarvoor heeft bedankt. De wed. B. Driesse heeft haar tuin gele» gen aan de donkere weg onderhands verkocht aan den heer A. Bom. Uitbetaling van de Ouderdomsrente zal plaats hebben Dinsdag 16 en Woensdag 17 Maart. Bij den correspondent der arbeidersbe» middeling hebben zich als werkeloos doen inschrijven 10 arbeiders en 6 visschers er zijn 25 arbeiders bij de gemeente aan 't werk ge» gesteld. Door J. Fun wonende aan de Waterweg Is een rijwiel belastingplaatje gevonden. DEN BOMMEL. De vorige week werden vanuit deze gemeente vervoerd 350 H.L. aard» appelen, 787 H.L. uien en 100 H.L. peen. Voor de veldvruchten wordt in deze ge. meente besteed aardappelen f 2,50, uien f 2,50 en peen f 0,80 per H.L. „Bij beschikking van den Minister van Oorlog is C. van Sintannaland voorgoed vrij» stelling van den Dienstplicht verleend. In een vorig nummer werd vermeld dat de keuring voor den dienstplicht des n.m. 1.30 uur zal plaats hebben. Dit moet zijn des voormiddags 9 uur. Aan de Amsterdamsche Basaltmaatschap» pij is gegund de levering van de benoodigde keislag voor deze gemeente. B. Melissant heeft zijn woonhuis onder» hands verkocht aan W. van Maastricht Jr. alhier. Zaterdagavond voer schipper Visscher uit Sommelsdijk de haven binnen en kwam tengevolge van den hoogen waterstand dwars in de haven te liggen liep alzoo in een moei» lijke positie vast. Direct snelden 20 arbeiders en schipper Boogaard met zijn motor ter hulp en werd de lading overgeladen, waardoor het schip weer vlot kwam. Het schip zelf bekwam geen averij, doch den dam werd aanzienlijk beschadigd. Donderdagavond 5 uur zal vanwege de Bijz. Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd ge» houden worden, gevolgd door een vergadering in café van der Plaat, waarbij de prijzen zul» len worden uitgereikt. Tevens zullen de mobili» satie kruizen worden overhandigd. De Com» mandant kaptein van jNieuwenhuijzen zal me» de aanwezig zijn. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 12 werkloozen ingeschreven. OOLTGENSPLAAT. In deze gemeente zijn ingekomen de volgende personen Jacob de Vos van den Bommel, Pieter Broere van Rotterdam, Jozeph van Berkel van Rotterdam, Willem Voogd van Middelharnis, Neeltje Kagcheiland van den Bommel. VertrokkenAdriana Donkersloot naar 's Gravenhage Frederik Hendriklaan 129, Joh. Donkersloot naar Pernis Nieuwendijk 14, Jan Dorsman naar 's Gravenhage Frans Haistraat 48, Jacobus van Peperstraten en gezin naar Haastrecht. Door Arie van Dam zijn twee woon» huizen ondershands gekocht van Mej. I.J.de Vos»Hartman. De hoogste bieders naar de beneficie voor bouwland van het Groot Armbestuur zijn Perceel I, A. Kagcheiland, f 3050,—. Perceel II, D. Kooijman, f 1604,02. Perceel III, C. Groenendijk, f 2306,98. Gegund. Voor de landarbeiders en knechts geldt tot 1927 hetzelfde loon als het vorig jaar. 40 cent per regel. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen ïs, gebruik dan de terstond ver» zachtende en spoedig genezende Doos 30 ct. OUDE TONGE. De schipper J in 't H had het ongeluk met zijn schip onder een boot te loopen, zoodat hij veel averij opliep en naar de werf moest gaan. Als een zeldzaamheid kan worden ge» meld dat hier nog een schip vlas geladen is. B en W maken bekend dat bij hen is ingekomen een verzoek om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in 't klein in een perceel aan de Voorstraat alhier. Alhier is een schip de haven binnenge» loopen met vier zeehonden aan boord, welke naar Engeland vescheept werden. De heeren J Los en A v d Berg zijn gekozen als bestuursleden der Raad van Toe» zicht van de Coöperatie Broodbakkerij. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt uien f 2,—, aardappelen f 2,75 en koepeen f 1,—. NIEU'WE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd600 balen uien en 400 balen peen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Rekening over 1925 en de begrooting voor 1926 van den Polder Duivenwaard, gedurende veertien dagen ter inzage liggen, ten kantore van den secretaris dhr. J. P. de Wilde. Aan de keuring voor den dienstplicht, lichting 1927, zuilen 10 personen zich moeten onderwerpen. Aanvraagformulieren ter verkrijging van een vischakte, kunnen ter gemeente»secretarie worden aangevraagd tot 15 Maart e.k. HERKINGEN. In de woning plaatselijk gemerkt 142 komt een geval van besmettelijke ziekte Diphteritis voor. De bakkers hebben de broodprijzen met ingang van heden verlaagd met 2 cent per 8 ons. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Oud»Herkingen, ligt gedurende 14 dagen en wel van 1—15 Maart ten kantore van den Secretaris ter inzage. De ingeschrevenen der lichting 1927 moeten op 17 Maart voor den Keuringsraad verschijnen, welke zitting houdt in de O. L. School te Dirksland, des nam. 2,45 ure. Met ingang van 15 Maart worden de Mosselzaadbanken op de Zeeuwsche stroomen gesloten, met uitzondering van de Ooster» landsche slikken, Savooijaardplaat, Lage Derrie, Hooge Springerplaat en het Westgat, welke op lateren datum zullen gesloten worden. (Zie hiervoor publicatie). DIRKSLAND. .De groote moeilijkheid om alhier een wijkzuster te houden bleek te zijn gelegen in het missen van een eigen woning, waarom de ledenvergadering van het Groene Kruis besloot tot bouwen vaneenzusterwoning Aanvankelijk reeds met succes wordt getracht daarvoor rentelooze aandeelen te verkrijgen, waardoor het risico voor het Groene Kruis en de huur voor de zuster zooveel minder kan worden. Ieder die het nut van een wijk» zuster beseft, melde zich bij een der bestuurs» leden aan voor het nemen van rentelooze aandeelen op het gebouw. Dirksland dat bij collecte zulk een gunstig cijfer bereikt, toone ook nu wat het voor een zoo goede zaak over heeft. Verleden week werden van uit deze ge» meente verscheept 2210 H.L. aardappelen, 1560 balen uien en 1520 balen peen. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den Polder Oude Plaat zal gedurende 14 dagen bij den Secretaris van dien polder voor belanghebbenden ter inzage liggen. De dienstplichtige der lichting 1926 B. L. Geldhof is j.l. Maandag bij het 7e Regt. Veld. Art. te Bergen op Zoom ingelijjd. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de inspectie over de dienstplichtigen der lichting 1914 en 1917 in Juni a.s. alhier zal plaats hebben. A.s. Vrijdagavond 7.30 uur zal de Chr. Zangvereeniging »Excelsior« in het koor der Ned. Herv. Kerk alhier jaarlijksche uitvoering geven De heeren Vis en Sterk zullen voor muzikale gedeelte zorgen. Gevonden voorwerpen een portemonnaie en een zestal huissleutels, inlichtingen bij de gem. politie. Tegen Dinsdag 16 Maart des avonds 7,30 uur is een algemeene ledenvergadering van de vereeniging ingevolge de Landarbeiderswet belegd. Aan de op 17 dezer te houden keuring voor den dienstplicht zullen van de lichting 1927, 25 en van de lichting 1926,1 ingeschre» vene moeten deelnemen. Voor het eerst zal dan een psycho technisch onderzoek plaats hebben. MELISSANT. Donderdag 4Maartj.l. hield de Muziekvereeniging «Tot Nut en Genoegen« haar jaarvergadering in de Openbare School. Na opening der vergadering door den voor» zitter dhr. R. van Putten, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, las de secretaris het jaarverslag. Vervolgens werd door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan. De reke» ning werd nagezien door L. de Geus en L. van Oudenaren die haar in orde bevonden. Er bleek een batig saldo te zijn van f 56,—. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van een len en 2en voorzitter, wegens perio» dieke aftreding van de heeren R. van Putten en A. C. van der Spaan. Beiden werden her» kozen. Nadat nog eenige punten besproken waren, sloot de voorzitter de vergadering. STELLENDAM. Van de wed. P. Huk, alhier, stierf een l'/2=jarig rund, hetwelk als ongeschikt voor de consumptie moest worden begraven. De vorige week werden van hier ver» zonden 170 H.L aardappelen en 300 balen uien. GOEDEREEDE. Met de prijzen der uien gaat het steeds achteruit, met slappen handel en daarom wordt er nogal wat uitgepoot voor zaad. OUDDORP. Hierbij laten we volgen den inzet van de bouwmanswoning «Duinkerken» met de landerijen. Koop 1. Huis met schuur, tuin enz. door T. de Ronde f 7750. Koop 2. 168 R. grond door Kr. Breen Dz. f 420 3. 171 dezelfde f 430 4. 172 T. Tanis Tz. f 750 5. 211 Kr. Breen Dzf 630 6. 207 H C. v. Wezel f 420 7. 223 T. Tanis Tz. f 460 8. 211 J. Breen Pz. f 590 9. 226 K. Breen Dz. f 910 10. 301 dezelfde f1060 11. 242 dezelfde f 710 12. 264 T. Tanis Tz. f 750 13. 269 KI. Meijer Wz. f 910 14. 220 dezelfde f 790 15. 216 dezelfde f 820 De afslag blijft bepaald op Zaterdag 13 Maart des namiddags te 5 ure in het logement Akershoek. De vrouw van A. G. zou in Achthuizen voor een paard uitwijken, stak daartoe den weg over en kwam toen in botsing met den boom van een kar, waardoor zij kwam te vallen, enkele schrammen opliep en haar man» tel en paraplu zeer werd gehavend. De raad dezer gemeente is ter vergadering opgeroepen tegen Woensdagmorgen 10 Maart te half elf. Het musschengilde vergaderde Vrijdag 5 Maart. Als bestuursleden werden herkozen KI. Westhoeve, J. Breen en Joh. Hameeteman. De prijs voor gevangen musschen is van 6 Maart tot 31 Mei 5 cent per stuk. Te begin» nen met 1 Juni wordt de prijs 2 cent per stuk voor oude musschen en 1 ct. voor jonge. ^t?L De beurtschippers hebben tengevolge van het stormachtige weder een lastige reis gehad. Eerst zijn ze te Dordrecht blijven liggen en Zaterdag wachtten zij het te Dinteloord af. De eene is aangekomen Zaterdagavond en de andere eerst Zondagmorgen, waardoor eerst heden Maandag met de lossing van een groote hoeveelheid mais, zeer veel timmerhout enz. kon begonnen worden. In gewone omstandig» heden zijn de schepen, om te vertrekken naar Rotterdam, Zaterdagavond al weder geladen j* Voor de land bouw vereeniging «Oud» dorp« is een lading kunstmest binnengekomen. 1f Zaterdag j.l ontstond bij J. B. brand in een houten schuurtje. Met eenige emmers water wisten de bewoners het vuur te blus» schen f De cichoreidrogerij »Ouddorp« heeft een partij gedroogde wortelen verscheept. f Naar wij vernemen heeft de politie tegen een tweetal personen procesverbaal op» gemaakt wegens dronkenschap. Zaterdagavond werden enkele perceelen bouwland verhuurd voor 7 jaren. Voor mej. Gr. Lodder Td. Perceel 1, grootte 1 G. 210 R. door C. Tanis Tz. voor f 132,60 per jaar. Perceel 2, grootte 1 G. 7l/2 R. door M. Tanis C.Jz. voor f 97,48 per jaar. Perceel 3, grootte 1 G. 18 R. door Joh. Tanis Mz. voor f 90,37 per jaar. Perceel 4, grootte 303 R. door C. Akers» hoek Wz. voor f 86,85 per jaar. Perceel 5, grootte 263 R. door Kr Grinwis Klz. voor f 75,39 per jaar. Voor den heer Jac. Lodder Tz. Perceel 6, grootte 1 G. 261 R. door Chr Grinwis Kz. voor 233,75. Perceel 7, grootte 575l/2 R. door K. West» dijk voor f 119,52. Perceel 8, grootte 317R. door Joh. Tanis Hz. voor f 104,46. Perceel 9, grootte 355 R. door C. K. Lodder voor f 68,90. Perceel 10, grootte 370 R. door M. Aleman voor f 61,65. Voor den heer Joh. Corn. Lodder Tz. Perceel 11, grootte 2 Gem. door P. Tanis voor f 310,—. Perceel 12, grootte 430 R. door M. Grinwis Kr.Thz. voor f 172,65. Perceel 13, grootte 321 R. door J. W. Tanis voor f 112,35. Perceel 14, grootte 320 R. door J. Meijer P.Az. voor f 123,20. Voor den heer Abr Padmos; Perceel 15a, 131 Roeden door Joh. Tanis Mz. voor f 42,79. Perceel 16b, 125 Roeden door Kr. Grinwis J.Kr.Thz. voor f 42,50. Perceel 17c, 173 Roeden door Joh. Tanis Mz. voor f 53,50, Perceel 18a, 54 Roeden door KI. Padmos voor f 7,20. Perceel 19b, 55 Roeden door Kr. Grinwis J.Kr.Thz. voor f 8,43. Perceel 20c, 55 Roeden door Joh. Tanis Mz. voor f 8,98. Perceel 21d, 56 Roeden door Kr. Grinwis J.Kr.Thz voor f 9,52 De laatste vier perceeltjes zijn opgehouden. En ten slotte voor den heer Kommer Tanis Cz. perceel 16, 270 roeden, door P. Bakelaar voor f 40,91. TINTE. Donderdag j.l. hield de A.«R. Kiesvereeniging, alhier, haar jaarvergadering Een klein derde gedeelte der leden was op» gekomen. De Voorz., de heer P. W. J. Krijnen liet Ps. 25 2 zingen en ging voor in gebed, waarna hij Rom. 13 1—8 las. Aan het onderworpen zijn aan de van God gestelde machten, zegt spr., ontbreekt nog al iets in onzen tijd. De oorzaak zocht hij in de valsche emancipatiezucht, het zoeken van vrijheid los van het Woord Gods. En dan komt God met Zijn «zij hebben Mij verworpen» Gevolg verwording, verwarring en onhoud» bare toestand Schier in elkj menschelijke tl verbetering te verder in het kundig en m dragen allerlei falen. De krat Er is een vooi nieuwe kracht toevloeien. Ei kennen groote in ons land. klaarde dezer akelige geschu De voorz. vai mermeer zegt labyrinth. Er er kan geen van Kuyper, teniet gedaan toestand. En het gezantscl de wig moet spleten is. Wa Chr. Nederlai wetg. arb. stil enkele regeer; Hoe is het m van de «bev «Geen kop ge dit gezantsch dan ook of van Buitenl. zantschap har der kop is. Wat zal de Wat zal de Wat zal de Wat zullen Wij weten wél. God rej het vaandel, «Voor God, 1 De voorz. hoopt dat de en leerzame n De secretari de notulen, w De waarne van Halen dc over 1925, w saldo van f 1 mede, dat worden. Eenige med dhr. v. d. Lin vergadering De aftreden den herkozer Hierna krij tot het doen zijn arbeid als Raadslid K dat uit den zal zeggen, ni acht het wen raadslid eenig en stelt prijs Alsnu houd <A^naam verlo< oe causerie, hoord. Het spreek laten op de De voorzit telijken dank iendheid, waa in het belan heeft willen daaraan verbc heeft willen gezellige en li meente»aangel Van de gele1 gen wordt do Breedvoerig maakte opmer Na dankgel voorz de verg Na afioooj aldus verdeek P. W. J. voorz.C. penningm.J SOMMELS) in de Ned. Hi worden gehoi MIDDELH Kerk gehoudi Kerk heeft op Ds. A. van beroep Kerk te Bleij' Woensda Velzen in de houden word DEN BOM zal de beroep Kerk alhier, haven, een b( en hoopt des meente op te Deze w Bijbellezing v OOLTGEN ht te half zeven Kerk op bidstond voo: Donderd Ds. den Oud; vormde Kerk een bidstond OUDETOl 28 Februari a bate van den arbeiders heef en»negentig gi cent. Bij de Z den godsdien extragift groc hoeve van de NIEUWE uur zal in de voor 't gewas DIRKSLAïs in de Ned. F worden gehoi HERKING. Herv. Kerk gehouden. De rekei Herv. Kerk van 8 tot 15 van den boek De vorig T. Bestman T noeming te hiermede zijn

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2