Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. L IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 10 MAART 1926 41ste JAARGANG Het nieuwe Kabinet W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Lang gewacht, vaak stil gezwegen Nóg zeer onverwacht gekregen Aldus zong Donderdagavond de Ne- derlandsche Maagd, want zij ging er bepaald minder goed van uitzien en zat beschaamd neer te midden der Europeesche grootheden en wist niet, waar zij zich begeven zou van schaamte, als Marianne haar schamper toevoegde „Wat? Heb jij nu nóg al geen nieuw Kabinet Ik maak en breek ze a la minute De politiek is vol verrassingen. Drie mannen-van-naam doen er da gen, doen er weken over en slagen niet; onderwijl loopt „de" man er bij en er om, ja helpt, wat hij helpen kan, maar die anderen slagen niet Tenslotte wordt „hij" gevraagd. Zegt géén jaèn slaagt wél. In weken noch dagenin uren Het lijkt zoo iets op een sprookje uit de duizend-en-één-nachtMoesten we daarvoor bijna vier maanden tob ben De man, die het kón, stond vlak bij de hand Zag niemand hem Was heel de zaak één groote rébus, toen men er Maandag de goede kijk op kreeg, zag men duidelijk, wie 't was: Hé, ja 1De Geer De namen der ministers hebben wij reeds in ons blad van Vrijdag afgedrukt. Wat hun persoon en richting betreft, er zijn in elk geval twee chr. his- torischen bij en niet de minste der negen de heeren De Geer en Slotemaker'de Bruyne. De heer Van Karnebeek is, wat hij is. De heer Donner draagt een naam van ,;~i>ud-antirevolutionairen klank; schreef 'ook in het tijdschrift Antirevol. Staat kunde over de „Dageraadskwestie" en behoort dus hoogst waarschijnlijk tot onze partij. Van mr. H. v. d. Vegte is dit zeker, vele jaren lang is hij reeds onze woordvoerder in Prov. Staten en onze vertegenwoordiger in 't college van Gedeputeerden geweestjaren geleden heeft hij candidaat gestaan voor de Ka mer voor 't district Ommen. Zoodat zich plotseling 't verschijnsel voordoet, dat waar al drie maanden zonder tegenspraak 't heette, dat de antirevolutionairen buiten elke formatie bleven, nu, ineens, op 't laatste oogenblik twee onzer knappe, zij 't tot dusver niet politiek vooraanstaande mannen als minister te voorschijn treden. Voorts zullen er een paar roomschen en een paar liberalen zijn van die ove rige vier heeren zijn we niet zoo zeker. Wat is dit kabinet voor ons Het is géén „parlementair" kabinet. Het heeft geen enkele partij, nog min der combinatie van partijen, waarop het vèst steunen kan, wegens tevoren over eengekomen program. 't Heeft een in hoofdzaak rechtsche kleur. Maar die kleur zit enkel in de per sonen der ministers. Het program moeten we afwachten. D^t zal onze houding bepalen, be nevens de bestuursdaden der ministers. Wij zullen zeker niet beginnen met het vijandig tegemoet te gaanstelt het wetten enz. voor, waarmee we ons ver eenigen kunnen, zoo zullen wij het krachtig steunenmocht het op eenig punt onze beginselen willen geweld aandoen, zoo zullen we het zonder aanzien des persoons bestrijden. En almee het eerste, dat we vragen zullen is dit, het evenwicht in 's Lands geld middelen worde bestendigd en de lasten verminderd. We wachten nu op het program! En het „Gezantschap" zal men vra gen? Daar is slechts naar te gissen. Doch dat is zeker niet moeilijk. Wat was het punt, waarop mr. Lim burg 't laatste oogenblik nog struikel de Hij wilde op de een of andere manier trachten dat Gezantschap te her stellen. Dat wilden de anderen óók Maar mislukte het, dan wilde mr. Limburg, dat het gansche kabinet af treden zou. En daarop liep het spaak. Dat wilde(n) de (of „een") chr. hist. niet. Nü is mr. De Geer formateur. Nam overigens onderscheiden heeren uit de formatie-Limburg óp, zoodat de onderstelling waarschijnlijk isHet „Gezantschap" wordt op de een of an dere manier wéér aan de orde gesteld, doch wordt het weer-geschrapt, dan treedt dit kabinet niet af. Geve God, dat het moge werkzaam zijn tot heil des Vaderlands 1 Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeelingen. Hoeden- en Pettenmagazijn Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bi] vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z3 beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Wat voorzichtig aan I Zie, laten we wat voorzichtig zijn. Als er één punt is, waarover onder ons veel verschil van meening bestaat, dan is bet wel het ambt, de roeping, het recht, de plicht van de Overheid. Denk maar aan art 36. Nu betreft dat kerkelijke en geestelijke zaken. Maar 't zelfde geldt voor 't burgerlijke, maatschappelijke en sociale leven en daarom moeten wij allen wat voorzichtig zijn; wél verschiUvan.meening hebben, maar niet om die tegen alles en een iegelijk vast te hou» den en door te zetten, doch om door onder» linge onderzoek en bespreking tot overeen» stemming te komen. En vooral niet te gauw zeggen Dit of dat mag de Overheid niet doen, óf ook zij is er toe verplicht. Van vele dingen in 't maatschappelijk leven is het moeilijk uit te maken, wat nu op een gegeven oogenblik roeping der Overheid is en met een algemeenZij mag dit niet en zij mag dat niet, maakt men zich niet van de dingen af. Evenmin door met een breed handgebaar te beslissenZij moet dit of zjj is verplicht dat te doen. Er is tenslotte ook een vrij breede strook, waarop zij vrijheid van keuze heeft, al naar 't inzicht dat zij heeft in zekere zaak. En als over die strook onder ons verschil van mee» ning bestaat, dan moeten we, omdat we één partij vormen, trachten tot eenheid van in» zicht of tot een comoromis, 'n overeenkomst te geraken. Vergadering tot oprichting van een Pluim» veevereenging in Hotel Tabbers alhier op 5 Maart 's avonds 6,30 uur. De vergadering wordt geopend door den heer A. W. Keijzer te Herkingen met de vol» gende toespraak. Mijne Heeren 1 Op een der laatste vergade» ringen van de Afdeeling Overflakkee van de Vereeniging voor Bijenteelt werd besloten ook te trachten een pluimveevereeniging op te richten, zoodat van rechtswege de Voorzitter dier vereeniging de heer P. C. Kappetein te Middelharnis dezen voorzitterstoel zou moeten bezetten. Op diens verzoek en gesteund door andere heeren neem ik thans die taak van hem over en ik hoop dat de heer Kappetein spoedig geheel hersteld zal mogen zijn. 't Doet mij genoegen dat zoovelen aan den op» roep tot bijwoning dezer vergadering gevolg hebben gegeven welke ik allen een hartelijk welkom toeroep inzonderheid den heer Rijks» pluimveeteeltconsulent van Asperen Vervenne wien de Maartsche buien niet hebben kunnen weerhouden om deze reis naar Flakkee te trachten hier een pluimveevereeniging op te richten. Ik wensch over de noodzakelijkheid daarvan niet uit te weiden, echter komt het mij voor dat de belangrijke bevolkingstoename noopt om uit te zien naar bedrijven waarop kleiner grondoppervlak met voldoende kapi» taal, de noodige kennis en veel ijver een be» •staan te vinden is. Eenigen tijd geleden las ik in 't maandschrift »De Fruitteelt« van de Nederlandsche Heide Maatschappij een opstel over de fruitteelt op Zuid Beveland waarin werd aangetoond dat de intensiviteit dier cul» tuur daar te lande te danken is aan de over» bevolking welke zich op steeds kleiner wor» dend grondoppervlak moet zien te redden. Wat voor Zuid»Beveland geldt, geldt ook voor Flakkeein een Jaarboekje voor deze Provincie over 1886 zag ik dat de bevolking in ons eiland op 31 December 1884 bedroeg 24801 zielen en in de Notulen van een ver» gadering van den Flakkeeschen Boerenbond van 10 Juli 1913 dat de bevolking in 1911 bedroeg 28299 zielen, in 26 jaren dus een toename van bijna 3500 zielen en op 31 Dec. 1924 bedroeg de bevolking van Flakkee 31476, in 40 jaren dus een bevolkingstoename van bijna 6706. Bij afzonderlijke beschouwing zien we dat Stad a. 't H. in dat tijdvak met slechts 40 zielen doch Ouddorp daarentegen met 1050 zielen grooter werd. Middelharnis ging met 363 en Sommelsdijk met 1017 men» schen in bevolking vooruit of gemiddeld voor het geheel tijdperk met ongeveer 170 zielen per jaar. Nu is dit niet de eerste keer dat op Flakkee pogingen zijn aangewend om onzen hoender» stapel te verbeteren. In het einde der vorige en het begin dezer eeuw werd bij herhaling ons kippen beslag bedreigt met ondergang door den invoer van buitenlandsche kippetjes, ik meen vooral uit België. Dit gaf het Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond aanleiding te onderzoeken of dat op de een of andere manier was te voorkomen en kwam op de Algemeene Vergadering van 18 Juni 1902 bij Waare te Oude Tonge gehouden een voorstel van den heer G. van den Boogaard om een kippenfokkerij voor rekening van den Boeren» bond op te richten. De Voorzitter, nu wijlen den heer J. D. Mijs had veel sympathie voor dat voorstel doch achtte het gewenscht dat deze belangrijke zaak eerst grondig zou wor» den onderzocht en bestudeerd, hetwelk werd goedgevonden. De Voorzitter benoemde tot leden eener commissie de heeren L. Bijleveldt consulent van Landbouwonderwijs, G. van den Bogaard te Oude Tonge en C. v. d. Velde te Herkingen, welke commissie in de Alg. Vergadering van 16 Juli 1903 bij Akershoek te Ouddorp gehouden, rapport uitbracht. Het op schrift gebrachte rapport kan ik in 't ar» chief van den Bond niet vinden. Wel heb ik de notulen van het verhandelde in die ver» gadering ter mijner beschikking en daar lees ik: »De Voorzitter geeft het woord aan de in Juni vorig jaar benoemde commissie inzake de oprichting van een coöperatieve kippen» fokkerij, waarop de heer Bijlevelt in een uit» voerige voordracht op onderhoudende wijze in 't licht stelt dat een fokkerij op dien grond» slag wel gewenscht zou zijn als er niet vele en groote bezwaren waren om met succes de coöperatie in deze richting uit te breiden. Toch verwonder spreker zich over de weinige belangstelling in dit onderdeel van 't land» bouwbedrijf. De oorzaak zal wel hoofdzake» lijk zijn dat dit deel van 't bedrijf meer ten goede komt aan de beurs van de boerin, waardoor de boer zich minder om de kippen» houderij bekommert. Voorts zijn daar als de vermoedelijke oorzaak dat er van eenige ad» ministratie geen sprake isde teeltkeus ver» waarloosd wordt en de kippen een leeftijd bereiken waarop van eierleggen geen sprake meer kan zijn. Voorts wordt van 't broeden geen of weinig werk gemaakt, altemaal oor» zaken die een gunstig resultaat in den weg staan, zoodat men zijn kippen gemakshalve aankoopt en daardoor krijgt men vaak nog grooter tegenslag en teleurstelling vooral als met de aangekochte dieren de terecht ge» vreesde kippencholera zijn intocht houdt. Een en ander tezamen genomen is 't voorstel nog zoo verwerpelijk niet. Men mag aannemen dat jaarlijks op ons eiland pl.m. 6000 kippen worden aangekweekt en ingevoerd. Dit cijfer zou bij eigen aanfok allicht grooter zijn. Doch zien we thans wat daar voor noodig is. Re» kenen we dat van onze kuikens de helft hen» nen en de wederhelft hanen zijn dan zijn daarvoor noodig 12000 eieren, doch men moet rekenen dat door sterfte en onbevruchte eieren meer noodig zijn zoodat men voor 6000 kippen rekenen moet op ongeveer 20,000 eieren a f 0,04 per stuk isf 800,— Deze kippen moeten geleverd wor» den van half April tot half Juni zoodat men met 12 machines a 400 eieren 4 maal broeden moet, elke machine kost f 180 X 12 is f 2160,— Dan heeft men noodig 48 k 50 kunstmoeders k f 50 isf 2400,— Voorts aan terrein een oppervlak van 5 gemeten grond a f 25 p. Gem.f 125,— Afrastering per strekkende meters of omstreeksf 800.— Voor doelmatige gebouwen en hokken wordt geraamd eveneens f 800,— aan voederbakken gereedschappen en allerlei ander materiaalf 500,— Totaal dus f 7060.— doch daarvoor moet betaald wor» den rente 5 pCtf 350,— 't Oorspronkelijk kapitaal moet worden afgelost, nemen we daarvoor 25 jaarf 280.— Dan is noodig een zakenkundig opzichter met een jaarwedde van f 600,— en 2 knechten k f 350,— elk per jaar en alzoo samenf 700,— Nog is noodig aan voeder voor 6000 kippen k f 0,90 en 6000 hanen k f 0,25f 6900,- waardoor men een totale uitgaaf heeft van f 9720,— Men hoopt te ontvangen van 6000 kippen a f 1,50 per stukf 9000,— en voor 6000 hanen a f 0,30 p. shf 1800,— is. .f10800,- Nu zijn hennen van f 1,50 per stuk te duur maar voor f 1,30 geeft 't bedrijf geen winst en men mag niet vergeten, dat door opeen» hooping van levende wezens allicht sterften intreden. De oude Romeinen wisten dit reeds en de concentratiekampen in den Transvaal» schen oorlog hebben dit opnieuw bewezen, en zoo blijft de mogelijkheid bestaan voor dit gevaar, waarbij moet worden gerekend in een begrooting als deze en deed zich een dergelijke ramp voor, zoodat de prijs zou stijgen tot b.v. f 2.— per stuk dan zou de een ze dit jaar niet noodig hebben en de andere om weer een andere reden en bleef men er mee zitten, zoodat de commissie ad» viseert de coöperatie in deze richting niet uit te breiden. Deze rede oogst toejuiching waarna de Voorzitter de commissie dank zegt voor haar degelijk en uitgebreid rapport en de rapporteur voor zijn keurige voordracht, terwijl de vergadering besluit geen coopera» tieve kippenfokkerij op te zetten.« In dit verslag hebben vooral drie dingen onze aandachtalleen wordt gesproken van cholera, van kleinsche ziekte, diphteritis en dgl. wist men blijkbaar toen nog nietsdan grond van f 25,— per gemet (45,92 A) en een werkman voor f 350,— per jaar, zoodat we mogen constateeren dat de toestand thans èn wat betreft de landhuren èn de arbeidsloonen de bevolking noodzaken op kleiner bedrijf en door zelfdoen een plek te zoeken onder de zon. Bovendien zijn in de laatste kwart» eeuw belangrijke ontdekkingen gedaan op 't gebied der wetenschap, waardoor voorbehoe» dende entingen voor veel schade kunnen vrij» waren óók bij ons pluimvee. Ik vertrouw dat de geachte spreker ons al die inlichtingen zal verstrekken welke noodig zijn om te worden overtuigd van 't nut van 't houden van pluim» vee en de noodzakelijkheid om zich te vereeni» gen tot bet behartigen van de gemeenschap» pelijke belangen. Hiermede open ik deze ver» gadering en geef het woord aan den heer van Asperen Vervenne. De spreker, de heer B. van Asperen Ver» venne, Rij ks»Pluimveeconsulent, begint met er op te wijzen dat het de bedoeling is in deze samenkomst een Hollandsche Pluimveever» eeniging te constitueeren. Het beste is maar niet meer te beginnen met een coöperatieve kippenfokkerij, zooals de heer Keijzer in zijn openingswoord meldde van de pogingen vroeger door den Flakkeeschen Boerenbond gedaan. Trouwens, dit behoeft niet ook, want er zijn er althans twee personen op dit eiland, voor zoover spr. weet die zich op de kippen» fokkerij toeleggen, nl. de heeren Keijzer en Warnaer. Het voornaamste puDt waarover het hier gaat is wel een geregeld afzetgebied te vinden voor de eieren. De ophaalhandel zoo» als die ook hier nog bestaat moet zoo spoedig mogelijk van de baan. Waar de ophaal» handel bestaat is het kippenbedrijf slecht. In de tweede plaats is een voornaam punt, de voedervoorziening. In achteraf ge» legen plaatsen en ook op deze eilanden wordt met het voederen nog al te veel een verkeerd systeem toegepast, en zij die wel goed voer willen geven aan hun pluimvee, nemen voe» der dat te duur betaald moet worden. Het gaat er dus om goed voer te krijgen voor een prijs die ook door menschen te betalen is, die nog een broodje uit het kippenbedrijf halen willen. Bij deze twee punten wil spr. het voorloopig laten. Er is nog wel meer, maar als de vereeniging hiermee begint, is er in den eersten tijd werk genoeg. Door den heer Schuurman worden enkele vragen gesteld, welke door den spreker be» antwoord werden en waarvan wij het volgende mededeelen. Volgens den spreker is het niet raadzaam ,in één vereeniging samen te werken met een postduivenvereeniging. Hoogstens kan men ait doen bij tentoonstellingen enz. Maar laat overigens ieder op eigen terrein blijven. De praktijk heeft geleerd dat het samenwerken in één vereeniging altijd misère geeft. Men kan als plaatselijke vereeniging, (of in dit geval als vereeniging voor het geheele eiland) zelfstandig optreden en zelf de contributie vaststellen. Men kan zich als vereeniging aan» sluiten bij de provinciale vereeniging van Zuid»Holland en betaalt dan f 5,— als veree» niging en 25 cent per lid per jaar. Nadat spr. nog enkele gegevens heeft ver» strekt over de landelijke organisatie, het orgaan en toekomstplannen, wordt er tot oprichting der vereeniging overgegaan. Ongeveer een zestiental personen traden terstond als lid toe. Hierna wordt overgegaan tot vertooning van de film, doch vooraf geeft spreker nog enkele bijzonderheden over het pluimvee» bedrijf ten beste. De laatste jaren is de eieren«consumptie enorm toegenomen en dientengevolge nam de pluimveeteelt een groote vlucht. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. De hoogere prijs die in de na oorlogsjaren besteedt worden is wel een der grootste oor» zaken. Deze hoogere eierenprijs is weer een gevolg van de grootere vraag naar eieren en deze grootere vraag naar eieren is een gevolg van de hoogere loonen welke aan den werk» man worden uitbetaald. De praktijk heeft uit» gewezen dat de meeste eieren gebruikt worden in den werkenden stand. Vraagt men in de steden aan de winkeliers waar de meeste eieren verkocht worden, dan luidt het antwoord in de volkswijken. Op het platteland worden de meeste eieren gebruikt en in de industrie» centra. Ook de boerenarbeiders gebruiken te» genwoordig hun eitje. Spr. heeft op Zuid» Beveland gezien dat de arbeiders in het schaft» uur bij de boterham een ei gebruikten en toen hij er een boer over sprak zei deze dat het tegenwoordig een algemeen gebruik onder de arbeiders was bij hun boterham een eitje te nuttigen. Het laat zich goed verstaan dat bij hoogere loonen dit voedsel meer gebruikt wordt. Im» mers is het een krachtig voedingsmiddel en het kost weinig tijd en geld aan bereiding. Een andere oorzaak voor de grootere eieren» afname is het in na den oorlogstijd wegblij» ven van de markt van groote productie»staten, zooals de Balkan, Rusland en Polen. Deze rijken zijn als producenten in den oorlogstijd 40 cent per regel. VOOR CL/K 2WIN KOUS 'I "Ul S'UU'UIU, Kipstraat 85«87 CS Rotterdam ÏJW ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, J. HENIGER Jr. verdwenen en de chaos in deze landen zijn oorzaak dat zij zich als zoodanig nog niet hebben hersteld. Daardoor zijn andere landen, w.o. vooral Denemarken en Nederland op den voorgrond getreden. Thans beginnen de eieren ook in België en Frankrijk los te ko» men. Door deze oorzaken is de eierenprijs gestegen, en vanzelf dientengevolge ook het aantal kippenhouders. Het bedrijf zelf is dien» tengevolge ook verbeterd. Zoo is thans alge» meen het vainest in gebruik, een vinding die vóór den oorlog alleen in N. Amerika bekend was. Dit hulpmiddel is perfect gebleken in het gebruik. Het laat ons nooit in den steek. Het is een practische controle op leggen. Men kan er precies mede nagaan welke kippen en eenden de beste leggers zijn. Het is gebleken dat de late leggers de slechtste zijn. Het is er dus anders mee dan veelal gedacht wordt. De vroege leggers blijven het strafst leggen winter en zomer door. De late leggers eindi» gen weer vroeg met leggen. Deze wetenschap is een belangrijke factor in het kippenbedrijf. Vroeger wist men niet hoe men aan goede kippen moest komen, thans kan men er zij het met moeite, zorg en werkkracht aan komen. Van groot belang voor verbetering van het ras is ook dat men de vroegrijpe hanen aanhoudt. En ten deze opzichte dwaalde men algemeen. Wanneer men een koppel jong pluimvee heeft is het in de praktijk de gewoonte dat men de kippenkoopman laat komen en de jongen hanen voorzoover kenbaar er uithaalt voor den verkoop, over enkele weken doet men weer hetzelfde. De laatrijpe hanen houdt men zoodoende over, terwijl deze juist het minst geschikt is voor de fokkerij. Men moet de vroeg«rijpe hanen hebben, en dit is van nog grooter belang dan dat men de vroegleggers heeft. Immers is een haan vader van een veel talrijker kroost waarvan een kip moeder is. Bij de gewone boeren is het moeilijk de kippen bij den leg te controleeren. Daarom is het van groot belang, dat men bij het aan» schaffen van kippen meer let op den afkomst dan op den prijs. Volgens spr. weet hebben op dit eiland alleen de heeren Warnaer en Keizer controle op den leg. Maar hierdoor bevindt zich Flakkee dan ook in een gunstige positie Immers kan men bij dezen heeren de kippen bekomen met de beste eigenschappen, n.l. vroege leggers en vroeg»rijpe hanen. Men behoeft hierdoor niet over te gaan tot aanschaf» fen van buitenlandsche kippen, die alleen het voordeel hebben dat ze goedkooper zijn maar het groote nadeel dat zij veel smetstof bij zich hebben (meestal cholera). Spr. waarschuwt cr voor, liever wat meer geld uit te geven en in de naaste omgeving kippen te koopen met de gewenschte eigenschappen dan dat men zich benadeelt met buitenlandsch pluimvee. Bovepdien hebben kippen van dezelfde streek het voordeel, dat zij aan den grond en het klimaat gewend zijn.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1