PUROL er opl Kerk en School. V ergaderingen. Voor Allen die Sukkelen Plaatselifk Nieuws. Het verzacht en geneest Ingezonden Stukken met Verstopping of moeilijken en onregel» matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer» tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SOMMELSDIJK. Maandag 1 Maart 11. nam. 8 uur had in de Bewaarschool dezer gemeente de uitreiking plaats van het mobi' lisatiekruis aan de leden van den Buiten' gewoon Vrij willigen Landstorm, die in de mobilisatiejaren onder de wapenen zijn geweest. Hiertoe was overgekomen de Reserve3 kapitein van den Nieuwenhuize uit Heke» linhen. Hij opent de vergadering door de aanwezige leden hartelijk welkom te heeten, benevens de heeren L. J. den Hollander, J. van der Waal en Luitenant Schouwman, leden der gewestelijke landstormcommissie. Het is hem zoo aangenaam dat ook deze heeren tegen* woordig zijn, opdat er nog meerder waarde bijgezet worde bij het uitreiken van het kruis. Het kruis is niet zoo weinig van beteekenis, neen, het is een waardevol teeken. Immers, het herinnert ons aan de oorlogsjaren die achter ons liggen. Niet dat deze jaren zoo aangenaam waren voor land en volk, maar het kruis herinnert ons aan het lief en leed en alles wat ons is wedervaren gedurende het verblijf onder de wapenen. Het is ook niet te hopen, dat de leden van onzen landstorm moeten verschijnen om den binnenlandschen vijand te keeren, want dat zou revolutie be» teekenen. Maar wanneer het onverhoopt mocht geschieden dat ook gij weder onder de wa« penen moest komen, en de regeering zulks van u eischte, dan zouden wij gaarne ons stellen als één man rondom den troon van onze geliefde Landsvorstinne en haar met goed en bloed verdedigen. Juist daarom zijn wij leden van den Buitengewoon Vrijwilligen Landstorm. Wij zijn de mannen op wien men in mogelijke voorkomende gevallen rekenen kan ter verdediging van ons geliefd Vorsten3 huis en Vaderland. De leden nu der B. V. L., die tijdens de mobilisatiejaren den wapenrok gedragen heb» ben, ontvangen dit mobilisatiekruis kosteloos. Op het kruis staan de woordenMobilisatie, Vrede en Eer Mobilisatie. De regeering van Nederland heeft in 1914 zorg gedragen, dat Nederland werd gemobiliseerd. Zij heeft ge3 zorgd dat het leger aan de grenzen gereed stond om den buitenlandschen vijand te keeren en alzoo haar neutraliteit te bewaren. Vrede en eere. De mobilisatie heeft naast God onze vrede en eere bewaard Eensgezind hebben wij geschaard gestaan rondom den troon van onze geliefde Oranje»vorstinne en met Gods hulp ons land bewaard voor over» strooming van andere legers. Veel critiek is op ons leger uitgebracht. Veel propaganda wordt gemaakt voor de ontwapening, maar indien er ontwapening komt, moet het een internationale worden En dit is nog zeer ver weg. Misschien zal dit nimmer komen, aan» gezien de menscb, mensch is. Daarom zullen wij eensgezind geschaard staan rondom den troon van Hare Majesteit; het kruit droog houdende en het geweer bij den voet, opdat de leden van den B. V. L. bij mogelijke on» heilen steeds gereed staan hun land te dienen en alzoo den vrede en de eere bewaren. Spreker herinnert ook nog aan de mislukte staatsgreep van Troelstra, hoe het in die dagen gebleken is, welke liefde ons land nog bezat voor de edele Landsvrouwe. Dat het bij ons blijve Oranje boven blijft de kreet, In nood en dood, in lief en leed, Geen and're ga daar boven Dan waar wij God mee loven I Voordat spreker overgaat tot het uitreiken van het mobilisatiekruis verzoekt hij de aan» wezigen staande een driewerf hoera aan te heffen tot eere, liefde en trouw van H. M. en het Koninklijke Huis. Uit volle borst werd dit door allen aangeheven. Hierna gaat de kapitein over tot het uit» reiken van het kruis, verzoekt den eigenaars het mobilisatiekruis in hooge eere te houden en hoopt dat dit ook evenals de overige ge» denkteekenen van den B. V. L. een waardige plaats in ieders huis mag hebben. Vervolgens gaat de vergadering in een huis» houdelijke over. De aanwezigen werden dezen avond getrac» teerd op sigaren. Gisteren, Maandag, vierde de heer L. Pen, onderwijzer aan de Openbare Lagere School dezer gemeente onder groote belangstelling den dag, waarop hij voor vijf»en«twintig jaren als onderwijzer aan die school verbonden was. Van verschillende zijden werden den jubilaris cadeaux en bloemstukken aangeboden, o.a. ook van het gemeentebestuur. Van de kinde» ren der O. L. School ontving hij een prach» tigen leunstoel. De heer Pen heeft zich dan ook in den tijd dat hij aan de school werk» zaam is bij collega's en leerlingen bemind weten te maken. Des avonds werd hem door het muziekgezelschap uit Middelharnis een serenade gebracht. Deze dag zal voor hem en zijn huisgenooten zeer zeker onvergetelijk blijven. De kinderen van de gansche school werden door den heer Pen getracteerd. JL.l. Maandag stonden er bij den corre"s* pondent der arbeidsbemiddeling dezer ge» meente 9 werklooze landarbeiders ingeschreven. Tegen een persoon in deze gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet, terwijl tegen een persoon uit Oude Tonge proces»verbaal is opgemaakt wegens het rijden over het klinker»zijpad van den Langeweg. Vorige week werden plm. 1600 H L aard» appelen en ongeveer 1700 balen uien en peen uit deze gemeente verscheept. In de maand Februari werden alhier 6 kinderen geboren, 1 persoon overleed en 3 huwelijken werden gesloten, terwijl 15 per* sonen zich alhier vestigden en 8 personen deze gemeente verlieten. De dienstplichtigen B. van Dijk en D. v. d. Vlugt zijn tegen 18 Maart a s. en de dienstplichtigen C. Mosselman, Jan Schelle vis en Johannes Schellevis tegen 22 Maart a.s, opgeroepen om bij hun garnizoen te worden ingelijfd. Aan de keuring voor den dienstplicht zullen dit jaar voor deze gemeente 35 per» sonen deelnemen. MIDDELHARNIS. De vrouw van Anth. Wielaard wilde een ketel kokend water van de kachel lichten met 't gevolg dat deze kan» telde en zij den kokende inhoud over haar been kreeg. Zij bekwam zulke ernstige brand» wonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zondagmorgen werd de heer M, v. d. Slik wegens eene spoedeischende operatie naar Rotterdam vervoerdreeds des middags was de operatie met gunstig gevolg geschied. Bij den correspondent der arbeidersbemid» deling hebben zich als werkloos doen inschrij» ven 6 arbeiders en 5 visschers 25 personen zijn bij de gemeente werk verschaft. Na een verblijf van 6 '/i jaar in Ned. Indië is met 9 maanden vacantie alhier bij zijn familie gearriveerd de heer R. Gouswaard met zijn gezin. Aan den milicien G. Reijngoud lichting 1926 is voor één jaar vrijstelling van den Mi» litairen dienst verleend wegens kostwinner» schap. De heer M. Gideon, alhier, is benoemd tot Directeur van het Provinciaal Gerefor» meerde Weeshuis, alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ge» durende de vorige jmaand zijn op het post» kantoor alhier behandeld 24 telegrammen, 607 gesprekken en 13 oproepberichten. Keuring voor den ^dienstplicht lichting 1927 op Woensdag 24 Maart v.m. 10 uur te Oude Tonge in het vergaderlokaal, School» straat 12. DEN BOMMEL. De keuring voor den Dienstplicht zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge op Dinsdag 23 Maart a.s. des namiddags 1.30 uur in de Vergader» zaal Schoolstraat no. 12. Bij het omploegen van een gedeelte van den Stadschen dijk werd door J. H. en A. de L. de voet van een huis gevonden, dat waar» schijnlijk van jaren her dagteekend. Aan J. de Bakker is gegund het verrij» den van de grint en keislag.: Door B. en W. is aan C. Bakker alhier vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met winkel op het perceel Sectie B. no. 1924 aan den Oostdijk. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd: 1207 |H.L. aardappelen, 450 H.L. uien en 100 H L. peen. De vorige week stonden bij de Arbeids» bemiddeling ingeschreven 8 werkloozen.J Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan C. van Sintanneland wederom een jaar uitstel van eerste oefening verleend. Van den landbouwer P. Jacobs lag Zon» dagmorgen een rund dood in den stal, hetwelk voor de consumptie is afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Loop der bevolking in Februari 1926. Vertrokken J. de Vos naar Ooltgensplaat P. Hameeteman naar SteenbergenC. Vaal» burg naar den HaagG. Th. van [de Swaluw naar HaarlemJ. Q, Buijs en gezin naar Nieuw*Helvoet; J. van Zanten en echtgenoote naar Goedereede en N. Kagchelland naar Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT. De Keuringsraad zal voor de lichting 1927 voor deze gemeente zitting houden op Dinsdag 23 Maart ten 1.30 ure, gebouw Schoolstraat 12, Oude Tonge. De hofstede van de fam. Moolenburgh, bewoond door W. J. Donkersloot zal thans in pacht overgaan aan Jac van Gurp. Maandagavond hield dhr. P. van den Heuvel voor de leden der A.«R. Kiesvereen. een inleiding, getiteld «Is samenwerking met de Roomsch Katholieken gewen scht«. Door een 8»tal personen werden vragen gesteld, welke door den inleider werden beantwoord. OUDE TONGE. De boterprijs is alhier met f 0,10 de K.G. opgeslagen. De prijs is nu f 2,80 de K.G. Van den landbouwer P. B. zijn 2 koeien uit nood geslacht en in de slachtplaats uit» verkocht. De keuring van de lichting 1927 zal plaats hebben op Maandag 22 Maart a.s. in de Oude School alhier. Door de bakkers zal een dividend uit» gekeerd worden van 15 tot 17 Door de gemeente zal een geldleening aangevraagd worden groot f 10,000. Gegadig» den kunnen 2ich aanmelden ter secretarie. NIEUWE TONGE. Mej. de Wed. van Es te Oude Tonge heeft een perceel bouwland, liggende nabij deze gemeente, voor zeven jaren verhuurd aan dhr. C. de Gast, alhier. Op 5 Maart as zal het 25 jaar geleden zijn dat L. M. Kievit Lz. als voorman in dienst trad bij Gebrs. Nelisse, alhier. (Zie advertentie in dit blad.) Voor de betrekking van Wijkverpleegster alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. J.l. week werden per tram van hier ver» voerd1200 balen uien en 500 balen peen. De keuring van den Dienstplicht, lichting 1927, zal voor deze gemeente worden gehou» den te Oude Tonge op Woensdag 24 Maart a.s. Door den slager Janson, alhier, is de prijs van het rundvleesch met 20 cent per K.G. verlaagd. Door P. Gebraad is vergunning gevraagd tot het verbouwen van de woning tot woon» huis met slagerij aan den Molendijk alhier, plaatselijk gemerkt A 208. In de j.l. Donderdag gehouden jaarver» gadering van de Coöp. Broodbakkerij en Ver» bruiksvereeniging «Voorwaarts», alhier, werd besloten over het boekjaar 1925 een dividend uit te keeren van 15 DIRKSLAND. Bij bet lossen van een schip had L. O. het ongeluk zoodanig te vallen en zijn arm te bezeeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De keuring voor den dienstplicht, lichting 1927, zal alhier plaats hebhen op Woensdag 17 Maart as de in O. L. School des voorm. 8,30 uur. In de algemeene jaarvergadering van de Coop. Broodbakkerij en Verbruikersvereeni» ging «Volharding» werd naar wij vernemen het dividend op het broodverbruik vastgesteld op 16,5 en °P dat der kruidenierswaren op 5 De bakkerij had een omzet van 260,737 KG. brood tegen 239,548 K.G. in 1924. Het bedrag der omzet was f 68,329,76. De omzet in de kruideniersafdeeling bedroeg f 80,608,69. De totale winst in beide afdeelin» gen was f 19,003,4. Het steunfonds klom van f 850,58 tot f 1220,46. Aan waren wegens ziekte werd uitgekeerd f 193,12, zoodat het fonds thans bedraagt f 1027,37 De heeren D. Poort» vliet, Voorzitter, J. C. de Bonte, Secretaris en L. v. d. Wekke, Penningmeestester, werden herkozen. De commissaris S. de Berg werd gekozen als bestuurslid en de heer W. Hagens als commissaris. Door de bakkers werden de prijzen van het brood met 2 cent per 8 ons verlaagd. Ook zal door enkelen dividend worden uitgekeerd. MELISSANT. Dé dienstplichtigen van de lichting 1927 zullen moeten worden gekeurd op Woensdag 17 Maart a.s des nam. 1.30 ure in de O. L. School te Dirksland. HERRINGEN. A.s Woensdagavond kun» nen liefhebbers van radio»muziek e.d. bij dhr. Grinwis hiervan gratis genieten. Eenige jongelui van elders, die wat al te diep in het glaasje hadden gekeken, moesten Maandagavond noodgedwongen per vracht» auto naar huis worden vervoerd. GOEDEREEDE. De vorige week werd de tuin van de wed. G. de Keizer bij inschrij» ving verkocht. De hoogste was A de Vries Azn die f 140,— inschreef. OUDDOP. In plaats van wijlen den heer Jb. Grinwis is voor deze gemeente in het bestuur van den proeftuin te Middelharnis gekozen dhr. P. Hekman. Zaterdag werd een perceel bouwland van Abr Padmos afgemijnd door Job Grinwis Lz alhier op f 1750 en een perceel weiland in den Ouden Oostdijk door C. v Erkelens Cz te Goedereede op f 4810. De wed. B van Splunder in den Oostdijk algemeen bekend als de oude Tona, is dezer dagen 87 jaren geworden. Zij is in het bezit van acht kinderen, die samen met haar 519 jaren tellen. Zij heeft 47 kleinkinderen en 41 achterkleinkinderen. Met ijver doet de oude vrouw nog altijd dagelijks haar werk. Zij ge» niet bij velen een groote achting, door haar algemeen bekende hulpvaardigheid, eb niet het minst bij de onderwijzers, die de leiding der Oostdijk»Zondagsschool op zich genomen hebben. Op haar verjaardag hebben velen van hun belangstelling doen blijken, tot zelfs uit het verre Indië. De leden van het musschengilde verga» deren op Vrijdagavond a.s te 7 uur in het logement Spee. f Te Alblasserdam is aangespoeld het lijk van P. de Jong geboren te dezer plaatse en schipper van beroep, die op 16 Jan. 1.1 onder de gemeente Vuren is verdronken. Hij is 35 jaar en laat een vrouw met twee kinderen achter. f Vrijdag j.l is de oudste ingezetene van den Oostdijk, de wed. J. H, 91 jaar oud ge» worden. Zij geniet een goede gezondheid en verricht nog dagelijks haar huiselijke bezig» heden. f De volgende contracten sluit men hier af: Pronkboonen f 45—47; Heinrichsboonen f 45—46, witte boonen f 35. Oost.Indische kers (hooge) f 62 en lage f 72, alles per 100 K.G en levering met de a.s campagne. f De openbare vrijwillige verkoopingen en verhuring van landerijen zullen voortaan weer in hotel Akershoek worden gehouden_ SOMMELSDIJK. A.s. Woensdag, 's avonds 7 uur, zal in de Ned. Heiv. Kerk alhier, bid» stond worden gehouden voor 't gewas. SOMMELSDIJK.** Woendagavond om 7 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. G. van Montfrans. (Bidstond voor het gewas). Nadat door den WelEerw. Heer Ds. G. van Montfrans bij het einde der morgen dienst op Zondag 28 Februari j.l. bekend was gemaakt bij de vrijmoedigheid had gehad voor de beroepen naar de gemeenten Loon op Zand en Bergschenhoek te bedanken, werd den geliefden leeraar op verzoek van een der ouderlingen door de gemeente staande toe» gezongen de zegenbede van Psalm 134 vers 3. MIDDELHARNIS. Woensdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. A. M. den Oudsten bidstond gehouden worden voor het gewas. Door de meisjesvereeniging «Onderzoekt de Schriften», is niet zooals gemeld was (bij 't inzamelen van gelden ten bate van de kas) ruim f 30 ontvangen, doch f 168,35. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donder, dag 4 Maart des n.m. 6 '/r uur hoopt de meisjesvereeniging «Lydia* haar jaarvergade» ring te houden in de consistorie der Geref. Kerk. Geref. Kerk. Bidstond voor het gewas op Woensdag 3 Maart des n.m. 6 uur. Ds. de Graaff. DEN BOMMEL. Deze week zal in de Geref- Kerk een Bijbellezing gehouden worden. OUDE TONGE. Donderdag n.m. 6.30 zal door Ds. Bax een bidstond voor het gewas worden gehouden Ned. Herv. Kerk. NIEUWE TONGE. De heeren A. Dorst en J. van Rossum hebben hun benoeming tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, alhier, aangenomen. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand» en Snijwonden, Ontvellingen en bij verdere Huid verwondingen OUDE TONGE* Woensdagavond24Febr. vierde de Meisjesvereeniging «Dorcas» haar 4e jaarfeest. De bijeenkomst gehouden in de consistorie der Herv. Kerk werd na het zingen van Ps. 68 16 door den Weleerw. Heer Ds. Bax geopend met gebed. Zijn Eerw. riep allen een hartelijk welkom toe en sprak toen naar aanleiding van Marcus 14 8a «Zij heeft gedaan wat zij konde«. Gewezen werd op de roeping der jonge meisjes. Zij moeten dienen. Hun schoon werk werd in 't licht gesteld. Aangespoord werd om ver» der te gaan op den ingeslagen weg. Uit het verslag der penningmeesteresse Mej. E. Los bleek dat er een klein batig saldo was en uit het jaarverslag der secretaresse Mej. A. Bax bleek dat de Vereeniging 34 leden telt, dat er in het afgeloopen jaar 37 Bijbelinleidingen werden geleverd, 140 kleedingstukken werden gemaakt die over 54 gezinnen zijn verdeeld. De leden zongen nu een paar nummers uit de Zangbundel van de Heer. Daarop kregen we te hooren een mooi opstel over «Jericho» door Elizabeth Huizer. Getrakteerd werd op melk, koekjes enz. Afwisselend werd er gezon» gen en een opstel gelezen. Jannetje de Korte gaf een opstel over «Gideon». Pietje de Vos over «De rust in Kanaan». Lena Les over «De prediking aan den Kamerling». De opstellen waren allen goed en ook het zingen was heel aardig. Vermeld mag ook nog worden de mooie orgelbegeleiding. Ook werd er nog een korte vertelling ge» leverd over «Stern berg« door het hoofd der Christelijke School. Aan het einde werden nog toegesproken: Mejuffrouw E. Los, die straks in het huwelijk gaat treden en Mejuf» frouw v. d. Linde die leidster der Vereeniging is en deze gemeente straks gaat verlaten. Laatst» genoemde werd dank gebracht voor alles wat ze voor «Dorcas» heeft gedaan en voor de vele opofferingen die ze zich belangeloos voor haar getroost heeft. Staande werden ze toegezongen Ps. 134 3 waarvoor Mejuffrouw v d. Linde zeer onder den indruk dank zei. Nu werd de leider van dezen avond, Ds. Bax, hartelijk dank gezegd voor zijn uitne» mende leiding. Tot slot werd gezongen Ps. 118 1 waarna de heer Faas voorging in dankgebed. DIRKSLAND. Tot bestuursleden van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met dea bijbel alhier zijn herko» zen de heeren A. v. d Sluijs en I.Roodzant KPz. HERKINGEN. Naar wij uit goede bron vernemen zal de jaarlijksche Biddag bij de Ger. Gem. alhier a.s. week op nog nader vast te stellen datum plaats hebben. Alsdan hoopt Ds. de Blois uit Dirksland op te treden. De vermoedelijke predikbeurt bij de Ger. Gem. welke op Donderdag wasbepaald gaat niet door. A.s. Zaterdagavond zullen in de Herv. Kerk een 2»tal vrouwenzitplaatsen worden ver» kocht. Aanvang 6 uur. As Woensdagavond 7 uur zal er in de Consistorie der Ned. Kerk een stemming plaats hebben voor een notabel (vac. Nijpjes). Wegens ziekte van Ds. Japchen uit Ooit» gensplaat, die Zondag aan de beurt was de vacature alhier te vervullen, zal deze worden vervuld door Ds. Polhuijs van Stad aan het Haringvliet. MELISSANT. Vorige week werd in de Openbare School alhier een ouderavond ge» houden welke door talrijke ouders en genoo» digden werd bijgewoond en in alle opzichten wel geslaagd mag heeten. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondagmor» gen gelegenheid bestaan tot bediening van den H. Doop. Doopvaders kunnen daarvoor aan» gifte doen Vrijdagavond van 7 tot 8 uur in ae Consistoriekamer. GOEDEREEDE. De vorige week zijn de vervolgonderwijs'lessen aan de O. L. School geëindigd. Tot het laatste was er een flinke opkomst. De avondcatechisatiën zijn deze week geëindigd. OUDDORP. De predikatie in de Herv. kerk door Ds. Ewoldt begint a s. Woensdag» avond te 6 uren. De vacaturebeurt op Zondag 7 Maart wordt des namiddags vervuld door Ds. de Gidts van Goedereede. Alsdan zal doopsbediening gehouden worden. De lessen in de avonduren op de Chr. School zijn voor dezen winter geëindigd. In de laatste week namen nog 46 jongens er aan deel. Of het ook in den smaak is gevallen. TINTE. Jaarvergadering der Geref. School» vereeniging. J.l. Donderdag hield bovenge» noemde vereen, haar jaarvergadering. De voor» zitter, de Heer A. v. Roskam, liet zingen Ps. 105 24, ging voor in gebed en las Gal. 5. Hij sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat dertig jaar geleden in dit» zelfde gebouw, nu gerestaureerd, de le jaar* vergadering der Schoolvereeniging werd ge* houden. Groote dingen heeft God gedaan. En bij ons was veel zonde en werden veel tekortkomingen aangetroffen Hoe handelen wij met den ontvangen zegen Vanjeschurun lezen we, dat, toen hij vet werd. hij achteruit sloeg. Laat dat niet met onze vereen, geschie» den. De liefde voor de School blijve. Laat er samenwerking zijn. Laten ,wij het verkeerde uitbannen. Er is iets verloren. Maar laat een ieder dicht bij zichzelf zoeken. De secretaris, de Heer J. v. d. Linde las de notulen. Het Hoofd der School, de Heer P. W. J. Krijnen, gaf eenige mededeelingen over per» soneel en kinderen. Spr. zegt, dat het goed is, dat die medelingen door zijn hand worden verstrekt, dan heeft men ze uit de le hand. Heel dikwijls worden de mededeelingen over een school ontvangen uit het kinderhandje. Maar dat is nog teer, laat vaak heel wat vallen en reikt de rest niet steeds ongeschonden over. De conclusies, die er op gebouwd wor* den, lijken vaak op jde getimmerten, die in onzen tijd zoo dikwijls in revolutiestijl wor» den opgetrokken, maar toch niet altoos spoe» dig als kaartenhuizen in elkaaar storten, om» dat ouderen er zoo vaak staketseltjes tegen» aan zetten. Zeer veel voorbeelden zouden er van te geven zijn. Maar, zegt spr., alle dingen zijn niet oorbaar en alle dingen stichten niet. Spr. geeft nu een overzicht van alles, wat er geschied is in 1925 met het personeel der school. Hij handelt over de langdurige ziekte van Mej, den Boer. Hij wijst op het uiterst minimum bedrag, dat aan de assistente wordt uitgekeerd. Hij hoopt, dat er nog eens een zilveradertje zal aangeboord worden, of dat er een moderne miniatuur»Piet Heijn zal op» staan met een klein zilver vlootje. Hierna .handelt spr. over de leerlingen, waarbij hij wijst op het getob, dat onze school met zooveel andere scholen gemeen heeft, in den achleruitgang van het leerlingen aantal. De ziekte gevallen passeeren de revue. Ge» lukkig dat alle kinderen gespaard bleven. Nadat spr. nog gehandeld heeft over de verrassingen, die de kinderen in 1925 werden bereid Autotocht naar Rotterdam, feest vanH.M. de Koningin, Kerstuitdeeling, spreekt hij den wensch uit, dat de Chr. Scholen mede mogen arbeiden aan het kweeken van een toekomst» geslacht, dat op den rotsbodem staat van het «Ik geloof in God den Vader, den Almachtige ik geloof in Jezus Christus, Zijn eenig gebo» ren Zoonik geloof in den Heiligen Geest. Eenige vragen werden beantwoord. De penningmeester der school, de Heer P. W. v. Rij, brengt jaarverslag uit over het finan» tieel beheer in 1925. Hij maakte de opmerking, dat bil het overzicht in het oog moet gehou* den worden, dat de .gemeenteveigoeding over 1924 nog niet is afgehandeld door het Ge* meentebestuur en evenmin de 3<jaarlijksche vereffening over 1922, '23 en 24. Dit inachtnemende, is er een saldo»winst van f 4,16'/2 over 1925. Er zijn 44 leden en 19 begunstigers. De Heer P. v. Rij Lz. deelt mede, dat de boeken in orde waren. Eenige discussie ontwikkelde zich over, wat de assistente Mej. Galwa, ontvangt. Ds. Mak dringt er krachtig op aan al neemt hij gaarne aan, dat het bestuur als bestuur niet meer kan doen, dat er uit particuliere bronnen worden worden opgespoord, waar» door het mogelijk wordt hierin verandering te brengen Er moet, zegt sprmet alle man en macht gearbeid worden, dat deze zaak in orde komt. Na de pauze wordt de vergadering heropend met het zingen van Ps. 84 6. De Eere«voorzitter, Ds. Mak spreekt alsnu over«Gehoorzamen en straffen«. Opvoeden is moeilijk. De beste stuurlui staan aan wal. Men leert het uit het Woord, door het Gebed en de Ervaring. Vele elementaire dingen worden in de op» voeding dikwijls ter zijde geschoven. B.v. de noodzakelijkheid van het gehoorzamen. Waar» om moet het kind gehoorzamen De opvoe* ders hebben er recht op, omdat God het wil. Zij zijn met gezag bekleed. Gehoorzamen moet geëischt, anders wordt Gods eere aangerand. Toegeven aan verkeerheid is zonde. Hoe dikwijls is het ja geen ja en het neen geen neen. Slecht zijn de gevolgen Hoe dik» wijls worden de kinderen niet gepaaid, om ze .*e ^Pen gehoorzamen. Op school en cate satie ziet men al spoedig, welke kinderer huis gehoorzaamd hebben geleerd, Wie gehoorzaamheid leert, zal ook gen keiijker Gode leeren gehoorzamen. Wie zelf gehoorzaamheid heeft geleerd, li ook bevelen. Wordt niet gehoorzaamd, dan moet er straft worden, omdat God ook dit eischt, Goed straffen is ook moeilijk. Er is zelfbeheersching noodig en liefde Het slaan is wel eens noodig. Spr he zelf wel eens een klap gehad, die raak w waarvan hij later moest zeggen «De klap y verdiend.» Toch moet er niet in de eei plaats worden geslagen. De blik van hete kan dikwijls ook veel doen. Ook kan een werk als straf worden op dragen. Het doel van de sraf is: Ontwaki van het berouw. Bij het straffen moet gelet worden op n rechtsgevoel der kinderen. Geenonbillijkhed eischen het kind niet moedeloos maken. F kind moet aangemoedigd worden. Alle opvo ders, die aan een kind arbeiden, moeten et eenheid vormen. Moeten één zijn in het b, ginsel. Elkaar niet tegenwerken, Aan de eet heid mankeert vaak zooveel.! Heel dikwijls brengen de verhalen der kit deren thuis de menschen overstag. Het geza der onderwijzers wordt ondermijnd. Geef nooi\| een kind gelijk tegenover zijn meester Le, het voorloopig het zwijgen op. Spreek er bui ten het kind om met den onderwijzer oveth Handel in overeestemming met de school!'. Breek de school niet af. Laten wij het gebet om licht en wijsheid niet vergeten. Eenige vragen worden beantwoord. De Heer W, v. d. Linde eerelid der vereen, haalt eenige oude herinneringen op. Hij wijst hierin op de leidingen des Heeren Hij wekt op om verder het vertrouwen of - God te blijven stellen. De voorz. spreekt een slotwoord, waarn het Hoofd der school na het zingen van Ps 118:8 voorgaat in dankgebed. In de pauze was er gelegenheid het werl der leerlingen te bezichtigen. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever: Sommelsdijk, 1 Maart 1926. Mijnheer de Redacteur,, Hiermede verzoek ik U beleefd doch drin. gend te herroepen, al wat U in de Maas en Scheldebode van Zaterdag 27 Febr. 1926 zoo sterk overdreven hebt, namelijk het ongeval wat U getiteld heeftModerne moordenaars Bedenk welten eerste dat Uwen redacteui 1 het ongeval niet gezien heeft, wat hij zelf te. gen mij getuigd heeftten tweede dat ik niet met groote snelheid aan kwam rijden, de snel.^ heid die ik gereden heb, is opgenomentenl derde dat ik niet de schrik van ons eiland® dreigt te worden of zal wordenten vierde dat hier over geen verantwoordelijkheid be» hoeft gesproken te worden, aangezien ik niet hard reed en volop signaal heb gegeven;ten vijfde dat ik in geenen deel een roekelooze rijder ben. Bedenk wel wat gij doet, weigert U of U wen redacteur te herroepen, zeer zeker zal ik een aanklacht indienen wegens grove leugen en beleediging. Depothouder American Petroleum Compagnie Het bovenbedoelde ongeval geschiedde schuin voor het raam waarachter ik zat. 'k Heb niet gezien dat de hond onder de auto kwam, maar er waren voldoende omstanders die het wel gezien hebben, trouwens de inzender ver» telde mij persoonlijk dat hij gemerkt heeft dat hij den hond overreed. Toen ik het ge» jank van het beest hoorde, keek ik terstond door het raam en zag nog juist, dat de be. kende petroleum*auto snel voorbij schoot, en wel met een snelheid welke m.i. op dit drukke verkeerspunt onverantwoordelijk genoemd mag worden. Daarover ging dan ook mijn klacht. Of de inzender op stille en eenzame wegen een roekeloos rijder is weet ik niet. Wél weet ik, dat ik hem persoonlijk op gevaarlijke plaatsen in Middelharnis en Sommelsdijk met een snelheid, die gevaar oplevert voor het verkeer, heb zien rijden. Dit was ook nu het geval. En hetgeen men zelf gezien heeft, her» roept men natuurlijk niet. Ik herhaal, wat ik den inzender persoonlijk ook gezegdheb.dat het een gunstiger indruk gemaakt had, indien hij, in plaats van na het overrijden van den hond met dezelfde snelheid door te rijden, even had gestopt. Onverschillige en roekelooze rijders doen in dergelijke gevallen ook zoo als hij nu deed. Overigens hebben uitdrukkingen als «groote snelheid» en «hardrijden» slechts betrekkelijke waarde. Op een breeden eenzamen weg is een snel» heid van 50 K.M. niet bijzonder groot. Maar wanneer een auto een viersprong aan een drukken verkeersweg, midden in een dorp passeert met een snelheid van 25 K.M., is dat onverantwoordelijk. Wat betreft bet opschriftje Moderne moor denaars, raad ik den inzender aan dit niet lil te persoonlijk te nemen. Wanneer hij zijn krant ijverig naleest, zal hij bemerkt hebben, dat de pers vooral in den laatsen tijd óók in de redactiekolommen ten velde trekt tegen het onrustbarend toenemend aantal verkeers» ongevallen. «Moderne moordenaars» is dan de algemeene term waarmede men deze zwarte zijde van het automobilisme aanduidt, 't Ver» blijdt mij dat de inzender van zichzelf over» tuigd is, dat hij geen roekeloos rijder is. ÈgHet ligt nu maar aan hem zelf, n.l. door dit met de daad te toonen, of de publieke opinie dezelfde overtuiging zal zijn toegedaan. [•'Correspondent. SOMMELSDIJK. Donderdag 4 Maart 1926, n.m. 7 uur in ho* tel Spee alhier, Algemeene Vergadering van de Boerenleenbank Middelharnis»Sommelsdijk. De volgende punten zullen worden behan» deld 1. Opening. 2. Lezing Notulen. 3. Rekening 1925. 4. Verslag Commissie nazien Rekening. 5. Jaarverslag over 1925. 6. Verkiezing Bestuurslid, aftredend P. v. d. Doel Jzn. Verkiezing lid Raad van Toezicht, aftre» dend M. Gideon. 7. Bestemming Reservefonds. 8. Mededeeling van het Bestuur. 9. Benoeming Commissie nazien Rekening 1926. 10. Rondvraag en sluiting. 11. Uitkeering presentiegeld.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2