Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 3 MAART 1926 41STE JAARGANG I Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeel in gen. gig stillen spoedig de ergste hoofdpijn B OOAO Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbeialing. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. latere. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel D1ENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. t i Dr. Kuyper en het Gezantschap Daarover heeft mr. G. M. den Hertogh een voortreffelijk opstel geschreven in het tijd» schrift «Antirevolutionaire Staatkunde*. Hij haalt de zaak vèr op. Van vele jaren her. Zonneklaar toont hij aan met allerlei uit» spraken van wijlen dr. Kuyper in de «Stan» daard*, dat deze absoluut niets weten wilde van een Gezantschap bij den Paus, als het gezonden werd vanwege diens geestelijke waardigheid. Dat k5n en kan eenvoudig niet. Wij, antirevolutonairen, zijn protestanten. Wij willen niemand krenken in zijn geloof en dus ook den roomsche niet. Maar niemand heeft het recht van óns te vergen, dat wij tegen belijdenis en overtuiging in den Paus zullen erkennen voor 't geen, waarom de roomsch»katholiek hem eert. Met tal van uitspraken van dr. Kuyper wordt dit in 't licht gesteld en omdat vóór den Oorlog de toen bestaande gezantschaps» posten bij den Paus een soort eereposten waren, sprak 't vanzelf, dat ook wij tot een Nederlandsch gezantschap niet wenschten mee te werken. -> Doch toen brak de Oorlog uit. 't Diplomatiek verkeer tusschen de volken was gestoord. Er waren nog slechts enkele «neutrale punten«. Zulk een punt was het Vaticaan. Dat daardoor in beteekenis zeer rees en waar, als op neutraal terrein, tenminste over vredespogingen gesproken worden kon. Men weet, hoe toen 't kabinet>Cort v. d. Linden het tijdelijk Gezantschap voorstelde, doch waar te weinig de aandacht op wordt gevestigd is, dat destijds dezelfde dr. Kuyper in de Eerste Kamer het Gezantschap met kracht verdedigd heeft. Allerminst vanwege het «geestelijk hoofd*. Maar vanwege het «belangrijk punt*, van onderling volkeren verkeer, waar Nederland niet dan tot zijn schade afwezig blijven kon. Mr. Den Hertogh laat op die rede van 18 Juni 1915 het volle licht vallen en neemt er een goed stuk van over. «Over dit pogen der Regeering zei dr. Kuyper moet niet alleen blijdschap zijn, maar er moet ook een zegen over worden afgebeden*. Hij stond tóén nog in volle kracht. Geen «straalbreking* was nog ingetreden, v Voor ons, antirevolutionairen zijn deze herinneringen van groot belang. Ze bepalen ook onze houding thans. Wij kunnen op geenerlei wijs in zulk een Gezantschap eenige erkentenis leggen van 't geen wij ontkennen rachtens ons beginsel. Wij doen dat ook niet. Alleen wanneer ons op staatkundige gronden verzekerd wo^dt, dat het nuttig is voor ons land om in dfe omgeving van het Vaticaan óók onzen min"tfe hebben, kunnen ook wij voor zulk een Gezantschap zijn. Voor wie niet hetzt, maar nuchter oordeelen wil, is dit opstel een kostelijk stuk. De derde groep. v Op sociaal terrein zijn twee psftijen. Maar er zijn drie groepen. Dat bedoelen we zoo: Dejaeide partijen zijn de werkgevers en werkneWè^.Bat zijn ook twee van de drie groepende derde groep is die van de consumenten, anders gezegd het groote, betalende publiek. Men spreekt van Collectief Contract. Of deftiger gezegdCollectieve Arbeids» overeenkomst. Die wordt gesloten tusschen één en twéé Werkgevers en werknemers. Maar drié heeft er óók belang bij I Ik zeg niet, dat het gebéurt, maar het liét zich denken, dat het Collectief Contract de loonen en dat de werkgevers hun prijzen zóó zetten, dat het betalende publiek Au I roepen gaat. Doch daar is de concurrentie Goed en wel I Maar als nu vooréérst de werkgevers de prijzen stellen als de arbeiders slechts werken mogen bij de patroons, die zich aan deze prijzen houden en als din de Re» geering komt en dat Collectief Contracht eer» bindend verklaart zonder méér: Dan heeft de derde groep geen uitweg meer 1 En nu wil 't ons voorkomen, dat op dit bezwaar lang niet voldoende wordt gelet. Men zegt: Htt redt zich wel. Dat is natuurlijk kinderpraat. Men zegt: Al te straffe prijzen corrigeeren zichzelf, doordat het publiek niet meer koopt. Zeker, maar intusschen kan men de prijs» 'schroef een heel eind aandraaien, vóór 't bloed onder de nagels uitkomt. Of ook, men zegt, als nu weer de heer Hiemstra van de moderne landarbeiders Zoek dan in Coöperatie uitkomst, maar vele jaren hebben nu toch waarlijk al wel bewezen, dat verbruiks»coöperatie vrij enge grenzen heeft. Zie, hier moet meer op gelet. Het Collectief Contract achten we een so« ciale zegen. Er laten zich voor ons gevallen denken, waarin de Overheid dat Contract verbindend verklaart. Maar, nóóitof de belangen ook der derde groep, 't groote publiek, dat zich niet organiseeren kan Moeten ten volle verzekerd zijn. Nog een oordeel. Toen we verleden week 't oordeel weer» gaven van ds. Bartiema, over de bemanning van de Java en den wensch uitspraken, dat we ook een dat van predikanten als dr. Geel» kerken of dr. Harrenstein mochten hooren, Vermoedden we niet, dat er van laatstge» noemde pas een kort getuigenis verschenen was. Hij schrijft o.a. 't volgende Mijn werk aan boord gaat geregeld voort. In mijn hut is al menig gesprek gevoerd, ook over de dingen van Gods Koninkrijk. Vooral de bibliotheek, die ter mijner be» schikking stond, en die een honderdtal goede boeken van onze schrijvers bevat, valt in de smaak. Geregeld komen leesgrage jongens een boek halen. Ik heb nu 65 vaste lezers ingeschreven en leende al 160 boeken uit. En naar aanleiding van het gelezene komen dan de gesprekken ais van zelf. En telkens besef je weer, dat het zoo noodig is, dat ook aan boord van onze oorlogs» schepen gewerkt wordt en dat de bodem lang niet zoo onvruchtbaar is als het klein» geloof doet vreezen. De vaak zoo licht» vaardig uitgesproken veroordeeling van alles, wat bij de vloot dient, is met de feiten gelukkig in strijd, wat echter niet wegneemt, dat geregelde verzorging der op» varenden broodnoodig is. Och, er kan nog aan zoovele wateren wor» den gezaaid 1 Er is tenslotte ook, ja 1 een verharding. Maar de geschiedenis van Gods Kerk heeft ook geleerd, dat het gebeurt, al is 't zeldzaam, dat wie door menschen in geestelijken zin reeds opgegeven was, door God nog werd gesteld tot een uitverkoren vat. Met den helm geboren. «Geloof ze nietlastert «Het Volk«. Geloof die booze anti's niet 1 Ze zéggen wel dat ze 't kabïneUColijn thans niet gaarne zouden zien aanblijven, maar ze hopen vurig, dat het er toch op uitdraaien mag. Bewijs? Dat is niet noodig. 't Zijn de Antirevolutionairen, hé Gij kent hen én hun spraak, 'n Leugenbende, van»ouds»af. Ze zéggen het, maar meenen 't niet. En wij, socialisten, kijken met radioblikken dwars door 't karrekas van zoo'n anti heen tot in het binnenste van zijn gemoed en 't is precies zooals wij 't zeggen daar in hun bin» nenste leeft de vurige wenschWat er ook gebeure, behouden we maar hetkabinet»Colijn 1 Zij zijn met den helm geboren, de soci's, weet ge en dan ziet men meer dan een ander. (Nadruk verboden). Het crediet in den Zuivelhandel. Men kon onlangs het volgende in de vak» bladen lezeneen zuivelfabriek was bij een faillissement eener Nederlandsche firma voor f 45000 betrokken. Op zichzelf een betrekke» lijk simpel feitin onzen tijd van faillisse» menten niets bijzonders. Maar er is hier voor onzen geheelen zuivel een ernstige achter» grond. Wat toch is het geval? Onze afnemer Duitschland heeft gebrek aan betaalmiddelen gevolg: hooge rente, 10 a 12 pCt. is heel gewoon. En een gevolg is hiervan weer, dat firma's, die onze boter afnemen, liefst niet betalen, aleer zij zelf geld ontvangen hebben. Zoo laat men den Hollandschen leverancier wachten op betaling, en als deze lang moet wachten, dan volgt vaak faillissement, óf onze afnemer tracht het op een accoordje te gooien. Zoo is het er op gaan gelijken of onze coöperatieze zuivelfabrieken instellingen zijn geworden om aan Duitsche firma's rente» looze leeningen te verstrekken. Dat hier een gevaar ligt voor fabriek en boer, voor heel de vaderlandsche Zuivelbereiding, is duidelijk. Het gevaar is geleidelijk, van lieverlede, ont» staan. De crediet»termijn werd steeds verlengd en zoo werd het verschuldigde bedrag steeds grootertoen de eene fabriek crediet gaf moest de andere wel volgen, tenslotte kwam het risico geheel ten laste onzer fabrieken. Men is zich nu in de Zuivelwereld de vraag gaan stelien, hoe in deze toestand verbetering is te brengen. De secretaris van den Zuivel» bond (F. N. Z), die over dit onderwerp on» langs een voordracht hield, was van oordeel dat doorvoering ook hier van de coöperatieve •idee een middel zou kunnen zijn om het risico te beperken. Het risico zou over een aantal fabrieken kunnen worden verdeeld Een ruimere toepassing dus van hetallen voor één en één voor allen. Of wil men van het Draagt elkanders lasten l De vraag is dus in overweging gegeven, of men eventueele risico niét gelijkmatiger, en dus kleiner zal maken» door de klap, als ze valt, over een grooter aantal fabrieken te verdeelen. Of in deze richting zal worden gegaan, dient afgewacht. Maar zoo ziet men alweer, hoezeer men elkan» der noodig heeft, hoe moeilijkheden de men» schen en instellingen nauwer kunnen verbin» den, hoe in samenwerking het middel kan worden gevonden om het hoofd boven water te houden. Coöperatie blijkt meer en meer het redmiddel te zijn om tot betere toestanden te geraken om maatschappelijke euvelen weg te nemen of te ondervangen. Cocoskoek en ameel en het vetgehalte der melk. Meermalen werd door practische veehou» ders beweerd dat cocoskoek en «meel een specifieke, gunstige werking op het vetgehalte der melk oefenen. De theorie leerde echter, dat ee? .vetandering in het vetgehalte door een wijziging in de samenstelling van het voederrantsoen slechts tijdelijk is. De Zweed Nils Hunsson, publiceerde als resultaat van door hem genomen proeven, dat de verhoo. ging bij voedering, met cocoskoek en .meel verband houdt met de hoeveelheid dier voe» dermiddelen, met het vetprocent daarvan en met den duur van den proeftijd. Prof. Hon» kamp, die meerdere vergelijkende proeven nam, gaf deze conclusieCocoskoek, mits in voldoende hoeveelheid gevoederd, n.l pl.m 2 K G. per dag en per dier, oefent een dui» delijken invloed uit op het vetgehalte der melk. 't Vorige jaar werden te Ginniken, bij Breda door de plaatselijke afdeeling van bet Veevoederbureau N.C.B. proeven genomen, waarbij afwisselend aan de dieren, naast an» der voeder werd gegeven Cocosmeel, per dag en per dier 2 K.G en 1 [/2 K.G lijnkoekjes plus '/2 K.G rogge. De zes proefdieren, gesplitst in ongeveer gelijke groepen, werden de eerste week gelijk gevoederd, na drie proefweken volgden nog een viertal weken, gedurende welke de rantsoenen werden verwisseld. In de eerste week zag men bij de met cocosmeel gevoederde dieren een matige verhooging van het vetgehaltedit steeg daarna nog belang rijk, in de 3e week soms nog méér dan in de 2e, en die stijging was blijvend. Indien men de eerste week de proefperiode niet meerekend, dan valt bij groep 1 een gemiddelde verhoo» ging te constateeren van 0,4 pCtbij groep 2 van 0,42 pCt. De hoeveelheid melk ver» minderde niet. De leider der proeven, Ir. Ariëns, wenscht de proef nog eens te her» halen, »want«, zoo heet het in zijn rapport «ofschoon hier een belangrijke verhooging van het vetgehalte werd geconstateerd, hier» kan nog niet de algemeene conclusie worden getrokken, dat dit steeds het gunstige gevolg zal zijn van het voederen van cocosmeel«. Korte Wenken en Mededeelingen. De mobilisatiejaren zijn voor de Barnevel» der pluimveehouderij van grooten invloed geweest. Door den voedernood is men tot gedeeltelijke opruiming moeten .overgaan; daardoor werden hoofdzakelijk die dieren ge» houden, welke aan de gestelde eischen zoo» veel mogelijk beantwoordden en werd dus met de beste dieren doorgefokt. Door de energie van eenige vooraanstaande mannen is in Barneveld iets tot stand gebracht, dat nergens in het land zóó, in die mate wordt aangetroffen. De commissie, welke is be» noemd om advies uit te brengen omtrent de verweking van het stadsvuil, in den Haag, is met haar rapport nog niet gereed Echter moet, naar verluidt, de meerderheid zich heb» ben uitgesproken, dat het stadsvuil voor ontginning moet worden aangewend. Door den Gelderschen«Overijselschen Bond van Zuivelfabrieken is een Commissie ingesteld, welke zal nagaan of het gewenscht is in de «zandstreken over te gaan tot de verwerking van ondermelk, en speciaal tot het maken van kaas. »Van Zeven Pachtertjes*. In het «Algemeen Nederlansch Landbouw» blad* vonden we onlangs van de hand van P L. het veelzeggende rijmpje Daar waren eens zeven pachtertjes Al in het boerenland, Zij wilden land gaan huren En liepen hand aan hand. Ach, zuchtte een der pachtertjes «Wat is het naar gesteld We kunnen wel land gaan huren, Maar 't kost ons te veel geld*. Laat ons het land verdeelen En geven elk zijn deel. Dan kunnen wij weer huren En betalen niet te veel. Dat vonden al de pachtertjes Toch wel een leuk idee, Maar toen men ging verdeelen, Viel het hun toch niet mêe. Elk wilde 't grootst' en 't beste, Zij kwamen niet overeen, Toen gingen zij weer huren Nog duurder dan voorheen. Toen in de Lent' het boerenland Gedroogd was door de zon; Toen werkte ieder pachtertje Zoo hard weer als hij kon. Zij bouwden 't land en hielden 't schoon, Maar werkten zonder loon. B-r De volgende interessante vraag wordt in De Rotterdammer Het Volk voorgelegd door P. A. D(iepenhorst) Kip zonder kop? Verschillende periodes hebben de sodalis» tische dames en heeren met betrekking tot het gezantschap van den Paus meegemaakt. Zij hebben voor gestemd en tegen gestemd. Zij hebben zich in de crisis»dagen tot in» voering bereid getoond en dan weer van bitter weinig sympathie blijk gegeven. Zij hebben aan de wenschelijkheid dezer missie geloof geslagen en ook haar nut be» twijfeld. Thans schijnt, na al het gedobber. Het Volk tot de rustige bezinning van het klaar overleg te zijn gekomen. Met welbewuste zekerheid wordt den volke verhaald dat aan de beteekenis van het ge» zantschap bij den H. Stoel geen kip meer gelooft. Geen kip 1 Eilieve, in België is thans de sociaal.demo» cratische leidsman Van der Velde minister van Buiténlandsche Zaken. Hij handhaaft het gezantschap bij den Paus. Wat voor een kip is Van der Velde? Een kip zonder kop? P: A. D. Onbewaakte overwegen. Een auto aangereden twee personen gedood. De sneltrein, die gisteravond halfacht van Leeuwarden in de richting Heerenveen is ver» trokken, heeft op den onbewaakten overweg bij Akkrum den auto van den heer Tjibbe Dokter, eigenaar van het hotel Oostergoo te Grouw, aangereden. De heer Dokter, 42 jaar oud, en zijn 47»jarige zwager, de heer T. B. Zijlstra, architect te Grouw, die samen in den auto zaten, wérden beiden gedood. Twee mannen doodgeschoten. Zondagavond ongeveer half»elf onstond in de gelagkamer van ,het café Bergerode te Heer» lerheide, nabij Heerlen, twist tusschen den caféhouder Cernez en, enkele lastige bezoekers De ruzie liep weldra zoo hoog, dat men met stoelen gewapend C. te lijf ging, die daarop naar zijn slaapkamer liep. Met een revolver gewapend kwam hij in de gelagkamer terug en loste toen drie schoten op zijn aanvallers, met het gevolg, dat twee hunner dood neer» stortten, twee mannen van ongeveer 40»jarigen leeftijd, Kedrisch en Messner geheeten, beiden vermoedelijk mijnwerker van beroep. Onmiddellijk na te hebben geschoten, is de caféhouder naar het politiebureau te Heerlen gegaan om van het voorgevallene mededeeling te doen. Hij is daar aangehouden. Met een dolkmes gestoken. Het slachtoffer overleden. Zondagnacht is in de Lange Niezel bij de Warmoesstraat te Amsterdam een man zooda» nig met een dolkmes gestoken, dat hij Maan» dagmorgen vroeg aan de gevolgen van de verwondingen is overleden. Het slachtoffer is de ongeveer 30»jarige Donker, uit de Jonker» straat. Hij heeft, na een woordenwisseling met eenige kameraden in een café aan de Lange Niezel, op straat gekomen, een hevigen twist gekregen, die geleid heeft tot een steekpartij. Donker is met een dolkmes in den onderbuik en in den nek gestoken en is hevig bloedend naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij Maandagmorgen 6 uur is gestorven. Als de dader is aangewezen de 29»jarige T. B., die met zijn jongeren broer door |de poli» tie is gearresteerd. Het dolkmes is vermoede» lijk in het water van den O. Z. Voorburgwal geworpen. Zeezieke watertoeristen. De Lemster visscher H. Thysseling heeft Zaterdag op zee aangetroffen een motor«pleizier« vaartuigje, afkomstig van Leiden en bemand met twee onbevaren personen, die zeeziek waren en door een motordefect waren overge» leverd aan wind en golven. Zij hebben, mede doordat ;zij hoegenaamd geen materiaal voor noodgevallen bij zich hadden eenige angstige uren doorgemaakt. Het vaartuigje werd op sleeptouw genomen en behouden binnenge bracht in de haven van De Lemmer. 40 cent «per regel. m Prijs 60ct. Bij Apoth.cn Droflistcn. B Brandstichting. Zondagmorgen half elf heeft de politie brand ontdekt in de kapperszaak van den 38«jarigen W. C. N. aan den Dam te Schiedam. Er bleek niemand thuis te zijn. De politie heeft zich door het stukslaan van een ruit toegang ver» schaft. De brand woedde in een achter den winkel gelegen vertrek en is door de politie en eenige burgers met emmers water gebluscht. Verschillende omstandigheden deden terstond brandstichting vermoeden. Zoo werden in petroleum gedrenkte lappen aangetroffen en de brand bleek in een bed ontstaan te zijn. De Schiedamsche recherche heeft den kapper te 's»Gravanhage aangehouden en naarSchie» dam op transport gesteld. Later is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Branden. Maandagmorgen kwart over vijf is brand uitgebroken in den sigarenwinkel van A. W. H., aan de Van Oldenbarneveldtstraat te Rot» terdam. De brand is vermoedelijk ontstaan door het te ftl stoken van een kachel. Gasten van spuit 27 hebben onder leiding achtereen» volgens van brandspuitmeester J. van Swet, brandmeester F. J. M. Holzappel en hoofd» man W. Poortman hat vuur gebluscht met een straal op de waterleiding en de gummi» slang. De uitstalling is geheel uitgebrand. Mede aanwezig waren de spuiten 21, 17, 28 en 26. Zondagmiddag heeft een ernstige binnen» brand gewoed bij den fotograaf Brusse in de Langestraat te Enschede. De schade is aanzien» lijk. Oorzaak onbekend. Zondagavond is aan de Hengeloschestraat een loods met kaioenafval van de firma H. Serphos afgebrand. Sieraden gestolen. Uit Nizza wordt gemeld, dat in een hotel aldaar uit de slaapkamer van het Nederland» sche echtpaar Hakausen sieraden ter waarde van meer dan 100,000 francs zijn gestolen. De humor van een zakkenroller. Een van dat gild rolde dezer dagen te Parijs de [portefeuille van een buitenlandsch jour» nalist. Eenige dagen later krijgt deze een pakje. Er zit in? Zijn portefeiulle. Evenwel, zónder het geld. Wél was er in achtergelaten de porte«bon« heur, of in't Nederlandsch'tgeluk»dingsken«. D44r had de dief géén zwak op. 't Had zijn meester geen dienst gedaan I Het recht van den zuigeling. Iedere zuigeling heeft recht op borstvoeding. Er zijn maar weinig moeders, van welke de dokter verklaart, dat zij niet in staat zijn, haar kind te zoogen. Ziekte en sterfte zijn onder borstkinderen veel lager dan onder fieschkln» deren. Eene moeder, die haar kind wel kan zoogen, maar het niet doet, brengt haar kind in gevaar. Laat de beantwoording van de vraag, of gemengde voeding wenschelijk is aan den dokter over. Gezondheidsraad.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1