Grafsteenen Graniet en Ha AMEUBLE DRUKWERK MODERN Kerk en School. Burgerlijke Stand V erg ader ingen. bestelle men bij de Uitgevers van dit blad. Vlugge nette bediening De zaal was eivol. De Voorzitter P. J. Kreeft opende de ver» gaderlng en heette allen hartelijk welko n. De volgende liederen werden gezongen Wij leven vrij, J. W. Wilms. Bede voor 't Vaderland, Valerius. Morgenlied, J. J. Viotta. Avondliedje, Fr. Silcher. Aan mijn Vaderland, G. H. Harting. Wie kan er vroolijk zijn, W. A. Mozart. Het Lied van den Boer, J. M. P. Broeder. Kent gij 't Land. De Winter is Vergangen, P. Zijderlaan. Des Winters als 't regent, idem. Een liedje van de Zee. Herfstliedje, C. M. von Weber. Er werd zeer goed gezongen en wanneer we letten op het nog kort bestaan der ver» eeniging, is een woord van hulde aan den Directeur, den heer Broer, zeer op zijn plaats, die in zoon korten tijd de vereeniging tot dit peil wist op te voeren. We hopen dat hij nog lang deze funtiezal waarnemen om de vereeniging tot nog hoo» ger peil op te voeren. De H.H. P. Vis van Oude Tonge en F. Sterk van Nieuwe Tonge zorgden voor mu< ziek (piano en viool) n.l. Frovatore, van J. W. Wilnis. Panis Angelicus, Cesar Frank. Ave Maria, Gounod. Canto Amoroso, Guiseppe Sanmartine. II me disait, Pierre Ferrario. Le Tango du rêve, Ed. v. Malderen en nog wat populaire muziek. Deze heeren zijn te bekend, om te vermei» den dat zij prachtig hebben gespeeld. We hopen dat zij later deze gemeente nog eens bezoeken. Ook vergastte de heer Vis de aanwezigen nog op eenige cabaretliedjes, die zeer in den smaak vielen. Een woord van dank aan het Bestuur, die dezen avond heeft georganiseerd, is niet mis» plaatst. Het was een gezellige avond. DEN BOMMEL. Van den landbouwer L. Ras stierven 2 kalveren, welke onder po» litietoezicht werden begraven. Vorige week werden vanuit deze ge» meente vervoerd974 H.L. aardappelen, 473 H.L. uien en 350 H.L. peen. Voor de veldvruchten wordt in deze ge» meente besteedvoor de aardappelen f 3 per H.L., uien f 3 per H.L. en peen f 2,50 per H.L. Aan C. v. d. Heuvel te Dordrecht is gegund de levering van 574 ton grint. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 22 werkloozen ingeschreven. Op verzoek van P. Nagtegaal alhier om vergunning tot het plaatsen van een 2 P.K. benzinemotor is door B. en W. goedgunstig beschikt. Voor de vacante betrekking van gemeente» werkman te dezer plaatse hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. OOLTGENSPLAAT.* Dezer dagen is in de gecombineerde vergadering van inge» landen, van de polders Het Oudeland en Ga» lathee gelegen onder Ooltgensplaat, een voor» stel tot stichting van een gemeenschappelijk* bemalingsinrichting verworpen. Een voorstel tot stichting van een bema» lingsinrichting voor den polder Het Oude» land werd aangenomen. Verzet werd aangeteekend tegen een gelijk voorstel van het bestuur van den polder de Galathee, omdat het niet op de agenda was vermeld. Het verzoek van A. Risseeuw, smid, om een veerhamer in zijn smederij te mogen plaatsen, is door B. en W. ingewilligd. Jan Kreeft wordt 18 Maart a.s. ingelijfd bij het 14e Regement Infanterie Bergen op Zoom. zijt""een w- benutten. Verkrijgbaar bij JflG. U. d. WENDE. Oliën, Vetten, Teerproducten. Sommelsdijk. P.S. Alle goederen worden franco huis of station gezonden. Dat hebt ie nog nooit belee OU ui!» a vjtvunui. L.oonactie. Tusschen patroons» en arbeidersorganisaties in het land» bouwbedrijf had een conferentie plaats, waarin de patroons zich bereid toonden het loon van 1925/26 te kontinueeren voor 1926/27. Op de conferentie bleek dat tusschen de r.»k. en moderne landarbeidersorganisaties geen eenheid bestond. De modernen bleven aan den gestelden eisch van 6 pCt. loonsverhoo» ging vasthouden. Het r.»k. hoofdbestuur ver» klaarde met oude loon genoegen te nemen. Na afloop der conferentie werd in een leden» vergadering der modern georganiseerden met kleine meerderheid besloten het loon van het vorig jaar opnieuw te contracteeren voor 1926/ 27, onder voorwaarde, |dat voor de vaste arbei» ders arbeiders het z g. huiswachten op Zondag beter wordt geregeld. In de afgeloopen week stonden nog 98 werklooze landarbeiders ingeschreven. Uitslag verkooping van Geb. van Bouwe» len alhier. Koop 2 afgemijnd door C. A T, Lambert voor f 1900. Koop 1 aangeloopen. Koop 3 afgemijnd door T. Holleman voor f 410. Door de meisjesvereeniging «Dorcas® zijn er aan 54 huisgezinnen kleedingstukken uitge» reikt. Het jaarfeest van deze vereeniging zal gehouden worden op 25 Febr. a s. Vergadering van de vereeniging «Door Eendracht Sterk« op Woensdag 24 Feb. 1926 n.m. 6.30 uur ten huize van C. Nijsse. NIEUWE TONGE. J.l. week werden per tram 1400 balen uien en 400 balen peen ver» voerd, terwijl te Battenoord 1585 balen uien zijn verscheept. Gebrs. Heemes alhier hebben een perceel bouwland ondershands verkocht aan dhr. G. Kievit, landbouwer, alhier. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat zij die lust en werkkracht bezitten om in Elzas» Lotharingen landarbeid te gaan verrichten, zich kunnen vervoegen ter gemeente»secretarie, waar nadere inlichtingen worden verstrekt. Aan D. Timmer, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een steenen schuurhuis aan zijn woning, staande aan de Burgemeester Overdorpstraat A.s Donderdagavond zal de muziekver» eeniging «Apollo® alhier, in de zaal van dhr. Iz. de Witte, een uitvoering geven. Het aanleggen van het plantsoen rondom het Wijkgebouw, is gegund aan dhr. D. Bijle» veld te Sommelsdijk. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 2300 balen uien, 3120 balen peen en 300 H.L. aardappelen. Ter Secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Bataafsche Import Mij. (v.h. N.V. »Acetylena«) om vergunning tot het oprichten van een bezine»installalie op het perceel Sectie B 1727 gelegen aan den Secretarieweg. De rekening van Het Groene Kruis over 1925 sloot met een totale ontvang van f 2949,96 en met een totale uitgaaf van 2071,99, alzoo een goed slot van f 877,97. HERKINGE^I. De heer K. van hier, die vorige week onder gemeente Stellendam met een auto in botsing kwam, heeft, wat eenige dagen later 'bleek, hierbij zijn schouder ge» kneusd. De bij den jongsten storm alhier aange» spoelde ledige petroleumvaten zijn vorige week van hier per beurtschipper vervoerd naar Rot» terdam. Belanghebbenden, worden gewezen op een advertentie in ons vorig nummer, betref» fende de verhuring van de etting der dijken, gelegen onder deze gemeente, in eigendom toebehoorende aan de Ambachts Heerlijkheid Melissant. Maandagmorgen kwam men tot de ont» dekking dat de hit van den Molenaar G. Nijp» jes nabij de woning van den Heer J. den Boer in de sloot lag. Het dier had in stilte zijn stal verlaten. Met vereende krachten was hij spoedig op het drooge. Vermoedelijk heeft men Zondagavond de deur niet goed gesloten. Voor liefhebbers van Radio, valt |op Dinsdagavond in den zaal van den heer Grin» wis een radiorede te beluisteren Op Dinsdagavond ten half acht ure zal aan de leden van den Bijz Vrijw. Landstorm welke in de Mobilisatie gediend hebben, het Mobilisatiekruis worden uitgereikt, door den Verbands Commandant Kapt. v. d. Nieuwen» huizen. Plaats van samenkomst Gemeentehuis. Op 1 Maart zal onze nieuw benoemde Veldwachter dhr. Wolfert van Vlaardingen al» hier in dienst treden. GOEDEREEDE. Daar Dr. C. J. Cras met April vertrekt, zijn er voor deze betrek» king sollicitanten opgeroepen. Dhr J. Bruggeman heeft een tuin onder» hands verkocht aan de Wed. K. Tanis. OUDDORP. De «Boerenvereeniging®, Voorzitter de heer J. Meijer, Secretaris de heer KI. Westhoeve, heeft het initiatief genomen, met medewerking van den heer Burgemeester om een inzameling te houden voor de getrof» fenen door den watersnood. Bijeengebracht is in natura 32 H.L. tarwe en rogge, en aan geldswaarde f 440,50. Door het Bestuur zijn voor deze gelden tarwe en rogge gekocht, welk graan door de molenaars zonder kosten is ge» malen, zoodat in drie wekelijksche hoeveel» heden van 27 en 15 en 37 H.L. verzonden kunnen worden. Tot Rotterdam is het meel gratis vervoerd door het Beurtveer »Ouddorp«. Het Béstuur der vereeniging mocht van den Burgemeester van Nijmegen een hartelijke dankbetuiging ontvangen, met het vriendelijk verzoek dezen dank over te brengen aan de milde gevers, erbij den wensch uitsprekende, dat deze streek voor zoo'n noodlottige ramp gespaard moge blijven. Bij de voorjaarshengstenkeuring te Rot» terdam is de henst »Ericus«, eigenaar J. Ha» meeteman, goedgekeurd voor het stamboek. Ten verzoeke van Abr. Padmos is een perceel bouwland, groot 263 Roeden V. M., Zeterdag door M. Tanis C.Jz. ingezet op f 1660 Een perceel weiland, van de kinderen van wij» len Abr. Voogd werd door Jac. Hameeteman Cz. ingezet op f 4420. Het perceel is groot 3 Gem. en 137 Roeden V. M, A.s. Zaterdag» avond te 6 uren afslag in de Oude School. De Geitenfokvereeniging wenscht Dinsdag 2 Maart des avonds te 7 ure te vergaderen in de Oude School. Noiaris van den Berg van Goedereede heeft Zaterdag 20 Febr. alhier publiek verhuurd een perceel bouwland aan den Langeweg voor het seizoen 1926, grootte 170 Roeden tegen f 185 50 per gemet, aan H. Mastenbroek Ez, Eigenaar is H. Tanis Ez. Verder 4 perceelen bouwland aan Kommers» weg voor den tijd van 10 jaren 1. grootte 149 R.V.M. aan M. Witte Az. tegen f 139,10 per gemet. 2. grootte 139 R.V.M. aan C. Westdijk Kz. tegen f 134,— per gemet. 3. grootte 137 R.V.M. aan Kr. Grinwis J.Kz. tegen f 132,— per gemet. 4. grootte 142 R.V.M. aan L. v. d. Bok Cz. tegen f 130,25 per gemet. Eigenaar is M. v. d. Klooster Dz. j* Tegen den arbeider I. Br. is proces»ver» baal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel zonder licht. j De cichoreiwortelen worden reeds ge» contracteerd voor 17 gulden per 1000 kilo. De prijs is de laatste dagen wel eenigszins gestabiliseerd. —f Welkom lenteDoor G, T. is een vlin» der gevangen, terwijl bij de wed T reeds een kip met kuikens over het erf rondloopt f De muziekvereeniging »Juliana« zal,a.s. Woensdag en Donderdagavond onder leiding van den heer T. v. d. Wende een uitvoering geven in het hotel van Speé. SOMMELSDIJK. De Ring »Flakkee« van den Ned. Bond van Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag hoopt Woensdag 24 Febr a.s. des avonds te 6.30 uur in de Weeshuis» school aan den Lange weg een vergadering te houden, waar zal worden besprokenle «Methodisch werken® in te leiden door Ooit» gensplaat, en 2e «De resultaten van onzen arbeid« in te leiden door den Bommel. Voor stemgerechtigden lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, ligt de begrooting over 1926 en de rekening over 1925 der Dia» conie vanaf Maandag 7.2 Februari tot Zater» dag 27 Februari 1926 in de consitorie ter inzage. De WelEeiw. Heer Ds. G. vaD Mont» frans alhier heeft voor de beroepen naar de Ned. Herv. Kerk te Loon op Zand (N.»B.) en Bergschenhoek bedankt. Op Maandag 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. Pen in functie tradals onderwijzer aan de O. L. School te Sommelsdijk. SOMMELSDIJ[K Verslag van de 5e jaarver» gadering der Christelijke Jongelingsvereeniging «Spreuken 23 23® te Sommelsdijk, gehouden op Donderdag, 18 Februari 1.1's avonds 7 uur in het Zondagschoolgebouw te Middel» harnis. De vergadering werd door den Eere»voorz, den heer D. H. Knape, geopend door te laten zingen Ps. 661, las Ps. 99 en ging voor in gebed. Hierna heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, en zei o.a. het volgende Wanneer we ons een doel voor oogen stellen en be» merken dat er niet veel medeleving met ons is, stemt dit ons eenigszins triestig. Dit kan evenwel, gezien de groote opkomst, niet van deze vereeniging worden gezegd. God heeft deze vereeniging ook in het afgeloopen jaar rijkelijk gezegend. Het is in onze dagen zoo noodzakelijk ge» worden, dat de christelijke jongelingen zich vereenigen en wapenen, ons in Gods Woord opgeteekend, ter hand nemen om te strijden tegen de elementen die zich stellen tegen den Vorst des Lichts. Satan gaat in onze dagen driest om, om te trachten zooveel mogelijk de jongelingen af te houden van den dienst des Heeren. Hij toch weet wel, dat juist het jongelingshart zulk een vruchtbaren bodem is om zijn zaad daarin te strooien. Op allerlei gebied kunnen zij zoo in 't nauw worden gebracht. Hierom is het zoo noodzakelijk dat zij zich scharen rondom Gods Woord, en satan in Zijne kracht weer» staanstudie te maken van Gods Kerk en hare belijdenis, benevens de zaken belangende de Staat en Maatschappij met elkander te on» derzoeken en bespreken. De J. V. is een om- misbaar iets geworden, omdat daar de mannen gekweekt worden voor allle levensterreinen. Aller medewerking wordt dan ook ingeroepen om met aandacht te luisteren naar wat dezen avond ten gehoore zal worden gebracht en alzoo dit samenzijn goed te doen slagen. Vervolgens wordt de leiding overgegeven aan den voorzitter, vr. M. Knape, die den Eere» voorzitter hartelijk dankt voor het gespro» kene, en gaat onmiddelijk over tot het afwer» ken van het programma dat als volgt was samengesteld 1. Opening door den Eere» voorzitter, 2, 3 en 4 jaarverslagen van de verschillende functio* narissen. Hieruit bleek dat de vereeniging uit 24 leden bestaat en het de vereeniging in het afgeloopen jaar boven verwachting is wel gegaan. 5, Inleiding «Psalm 23® door vr. M. Vdlerius. Pauze. 6 Afgevaardigden zuster vereenigingen. Namens een vijftri vereenigin» gen werd een woord van felicitatie tot haar gericht. 7 Inleiding Maatschappefijk onderwerp «Sociale verhoudingen® door vr. J. van der Slik. Pauze. 8 Inleiding «Tegen de leugen maar vóór de waarheid® door vr. M. Kats. 9 Reserve»onderwerp Vaderlandsche Geschie» denis «De overtocht van Prins Willem III naar Engeland in 1688® door vr. A. Knape. 10 Rondvraag en sluiting. Op de onder punt 5 en 8 genoemde inleidingen werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen. Een aangename bespreking volgde hier dan ook op. Na de rondvraag gevoelde de voorzitter zich gedron» gen een woord van dank te richten tot het lid van de commissie van toezicht, den heer J. van Zanten uit Middeiharnis Hij toch heeft gedurende het afgeloopen jaar de vereeniging bijna eiken Zondagmiddag bezocht en haar met raad en daad bijgestaan. De heer Bienefelt uit Sommelsdijk werd dank gezegd voor het afstaan van zijn huis» orgel voor dezen avond. Vervolgens sprak hij een woord van dank tot een ieder der leden voor alles wat zij tot welzijn der vereeniging hadden gedaan, hopen» de dat zij in het komende jaar met genoegen hunne krachten en gaven door God hun ge» schonken, geven zullen tot bloei en vergroot ting der vereeniging, maar dat wij bovenal van den Heere afbidden, dat Hij Zijnen zegen rijkelijk op ons werk uitstorte. Zijnen Heiligen Naam ter eere en ons aller zielen zaligheid. Ten slotte werd nog een woord van dank gebracht aan allen die tegenwoordig waren en medegewerkt hadden tot het zoo goed doen slagen van dezen feestavond, terwijl de wensch werd uitgesproken dat velen behoefte mochten gevoelen om ook des Zondagsmiddags een bezoek aan de wekelijksche vergaderingen te brengen, opdat de jongelingen gevoelen mogen dat ook met hare vereeniging medeleving in deze gemeenten gevonden wordt. Nadat nog gezongen was Ps. 25 4 eindigde mijnheer van der Waal uit Middeiharnis met dankgebed. Gedurende de pauzen werden de aanwezi» gen getracteerd. De collecte bracht f 21.72 op. De inleidingen die geleverd werden, getuig» den allen van degelijke studie en werden met aandacht gevolgd. Ook deze vereeniging kan met genoegen terugzien op dezen avond. K. MIDDELHARNIS. Ouders die Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen moeten hiervan Vrijdagavond 7 uur precies in de consistoriekamer aangifte doen. Zondag a.s. zal in de Geref. Kerk alhier de collecte worden gehouden voor de armen. De commissie van beheer Geref. Kerk zal Woensdagavond van 7—9 uur zitting hou» den om het 1ste kwartaal plaatsengeld te ont» vangen. Tijdens het optreden van Ds Bartelema uit Zeist in de Ned. Herv. Kerk voor de Jongelingsvereen. «Jehova Nissie«, heeft de collecte ten bate dier vereeniging opgebracht ruim f 30.— DEN BOMMEL. Donderdagavond 18 Febr. hield de Meisjesvereeniging «Onderzoekt de Schriften® alhier haar jaarvergadering in de Chr. School. De Eerevoorzitter der vereeniging, Ds. Schaafsma, opende de vergadering en sprak daarbij eeD kort openingswoord, waarin hij de meisjes aanspoorde, ma3r niet te veel te letten op de soms geringe medewerking, maar vooral te denken aan eigen vorming, waartoe zij zich toch vereenigd hebben. De secretaresse, Jaantje van Loon, bracht nu haar jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereenigin». wat het ledental (thans 10) be» treft, den laatsten tijd weer vooruit gaat, maar toch meerderen steun, vooral van de zijde der ouderen, nog zeer noodig heeft. O.m. werden ook enkele woorden gewijd aan het afscheid der vorige presidente, thans Mej. Huijzer. Na het zingen van het Bondslied werd aan afgevaardigden gelegenheid gegeven, een enkel woord te spreken. De vereeniging werd gefe» liciteerd namens de zustervereeniging van Ooltgensplaat en namens plaatselijke Jonge» lingsvereeniging. Voor de eerste pauze volgde toen een in» leiding van E. Leeflang over het onderwerp «Abraham®, en een voordracht van PI Keu» velaar, getiteld «Toch een troost«. In de pauze werden de aanwezigen getrac» teerd. Na de pauze volgde allereerst een duidelijk voorgedragen inleiding van L. M. Kerpel over de Zending der Geref. Kerken op Midden»Java ten Zuiden, Van de gelegenheid tot gedach» tenwisseling werd door enkele personen ge» bruik gemaakt Ook de voorzitter maakte hierbij enkele opmerkingen en drong vooral aan op steun aan de Zending, waarvoor Den Bommel toch zoo weinig doet. Jaantje van Loon gaf nu een mooie en leerzame voordracht, getiteld«Godsontmoe» ting® Daarna zingen van «Looft den Heere® waarop een korte pauze en ook thans weer tractaiie volgde. Na deze pauze werd nog een derde onder» werp behandeld over »Galvijn«, waarover de presidente der vereen. Mej. A. J. Huijzer een uitvoerige inleiding ten beste gaf. Ook deze inleiding lokte eenige bespreking uit, o.m. over de geschiedenis van Servet. Tot slot nog een paar aardige voordrachten n 1 van Neeltje Bakelaar «De kanarievogel® en van Jo Leefllang «Hoe bang'n vrouwmens ver 'n muis is®. Na het zingen van Psalm 100 2 werd de toen de vergadering door de voorzitter met gebed gesloten De meisjesvereeniging mag op een welge» slaagde jaarvergadering terugzien ;Niet alleen was er veel belangstelling, maar bovendien werd er heel goed werk geleverd, terwijl ook de gezelligheid van het vergaderlokaal het hare daartoe bijdroeg. Bij de Ned. Kerv. Kerk is beroepen Ds. W. J. Lokhorst van Delfshaven. In verband met het optreden van Ds van Grieken op 25 Febr. a.s zal in de Geref. Kerk deze week geen Bijbellezing gehouden worden. OUDE TONGE. Woensdagavond 1.1, hield de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs op Geref. grondslag haar jaarvergadering. De door 64 leden bezochte vergadering werd door den heer van Dis geopend met een kort woord van welkom. Achtereenvolgens werden notulen, jaarverslag enz. door den secretaris gelezen. De penningmeester deed rekening en verantwoording. De commissie tot nazien der boeken bestaande uit de heeren C. Z. v. Loon, P. Bezemer en C. Fluit bracht bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit. Voor het volgend jaar zijn benoemd tot het nazien der boeken de heerën W. Wittekoek, A. Korteweg en H. Boom. Bij de nu volgende verkiezing van 2 be» stuursleden werden de aftredende leden W. M. Fase en L. v, d. Bogaard met bijna alge» meene stemmen herkozen. Door het hoofd der school werd nog verslag uitgebracht en werden verschillende kwesties nader onder de oogen gezien. Bij de rondvraag werden nog ver» schillende zaken besproken. Hierna werd de gezellige vergadering, waar een toon van eensgezindheid heerschte met dankgebed gesloten. OUDE TONGE. Zondag a.s zal er in de Ned. Herv. Kerk een collecte gehouden wor» den voor de noodlijdenden in de Veenen. NIEUWE TONGE. De bevestiging van nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Kerk, alhier, zal plaats hebben op Zondag 7 Maart a.s DIRKSLAND. De wekelijksche diensten in de Ned. Herv. Kerk zijn thans voor dezen winter geëindigd. B. en W. dezer gemeente hebben aan den onderwijzer Binkhorst 3 maanden zie» kenverlof gegeven. HERRINGEN. De gewone catechisaties bij de Ger. Gem. zullen deze week weder worden gehouden In de j.l. week gehouden leden vergade» ring der Ger. Gemeente werd tot Diaken ge» kozen de heer P. van der Veer De rekening der kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende 8 dagen en wel van Maandag 22 Februari tot Maandag 1 Maart ter inzage bij den President Kerkvoogd den heer H. Dorst GOEDEREEDE. Zondag a.s. zalerdesv.m. gelegenheid zijn tot het bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdagavond half acht bij den predikant. OUDDORP. Bij de Herv. Gem. is de eerst» volgende doopsbediening bepaald op 7 Maart. Aangifte daarvoor moet geschieden op Vrij» dag 26 Febr. des avonds 7 uren in de con» sistoriekamer. Bij den kerkeraad is bericht ingekomen dat de beroepen predikant bij de Herv. kerk, Ds. H. Ewoldt van Raamsdonk, Woensdag 3 Maart deze gemeente hoopt te bezoeken. De kerkeraadsrekening (Herv.) ligt voor de lidmaten ter inzage bij den kerkmeester C. Voogd K.Gz. TINTE. De Kerkrestauratie der Geref. Kerk alhier nadert meer en meer hare voltooiing. Het interieur zal straks een keurigen indruk maken. De jaarvergadering der Geref. Schooiver» eeniging is bepaald op Donderdag 25 Februari. Het voornemen bestaat, Donderdag 4 Maart, de Anti»Rev. Kiesvereeniging «Neder» land en Oranje«, alhier, bijeen te roepen tot het houden der jaarlijksche rekening en ver» antwoording en de verkiezing van bestuurs» leden in de vacatures C. Manintveld en P. W. J. Krijnen. De mogelijkheid bestaat dat er eenige mededeelingen zullen geschieden inzake de gemeentepolitiek. Naar wij vernemen zal de Chr. Zangver» eeniging binnenkort een uitvoering geven. Jaarvergadering der Vereeniging voor Christelijke Belangen. Donderdag 18 Februari j.l. werd de jaar» vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. Het bezoek was matig. De waarnemende voorzitter, de heer H. v. Halen, liet zingen Ps. 89 7, ging voor in gebed en las Ef. 5 1. Hierna sprak de voor» zitter een kort openingswoord. Hij wees er op, dat de Vereen, niet is, zooals dat veel gehoord wordt, een Chr. Radio»vereeniging, maar het doel is, allerlei christelijke belangen alhier te dienen door het beschikbaarstellen van een goed ingericht vereenigingslokaal. Uit de verslagen zal voorts blijken, dat er in den korten tijd, dien de vereeniging heeft door» geleefd niet steeds viel te juichen, maar ook te klagen. De secretaris leest de notulen. Een vraag werd beantwoord. Alsnu had de verkiezing van bestuursleden plaats. De aftredende leden, de heeren W. Beukelman, T. Beukelman Wz. en L. Roskam werden herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 58 leden en 19 begunstigers telt. Verder handelde spr. over eenige intime moeilijkheden, die zich hadden voorgedaan in den kring van het Bestuur. Het gebouw wordt druk gebruikt. De radio«demonstraties worden zoo goed als niet bezocht, waarvoor spr. verschillende redenen aangeeft. Hij wijst op de aangebrachte verbeteringen. Op het jaarverslag volgde dis» cussie over verschillende vragen, die gesteld en opmerkingen, die gemaakt werden. De penningmeester bracht de rekening en verant» woording uit over 1925. Hieruit blijkt, dat er een saldoverlies is van f 58. De boeken zijn nagezien en in orde bevonden. Uit de begrootiug voor 1926 blijkt dat er zal moeten omgezien worden naar middelen om de balans in evenwicht te brengen. Zeer breedvoerige besprekingen volgen. Enkele middelen worden aan de ha-d gedaan. Na dankgebed door den heer Joh. Roskam Wz. sluit de voorzitter de vergadering. Te veel onderwijzers. De «School met den Bijbel« schrijft In 1924 telden de Chr. scholen in ons land 6119 onderwijzers en onderwijzeressen. In 1925 is dat aantal verminderd tot 5933. Het bedraagt dus omme en de bij zesduizend. De Christelijke opleidingsinrichtingen lever» den in 1924 nog 536 leerkrachtenin 1925 klom dit aantal tot 599, dus ongeveer 600. Een corps van 6000 leerkrachten heeft natuur» lijk geen jaarlijksche aanvulling met 600 noodig. Men vult het met 240 reeds aan, als het ge» middeld aantal dienstjaren op 25 wordt gesteld, wat beneden de werkelijkheid is en een 30 zal zijn. Het is dus duidelijk, dat de productie voorshands verre boven de behoefte uitgaat en nog uitgaan zal, al zou na eenigen tijd het corps zelfs met een duizendtal vermeerderd worden. Die duizend zouden zeker uit de nog tal» rijke wachtenden op plaatsing te vinden zijn. Een Zilveren feest. Het was een opgewekt feest: 't Zilveren feest, dezer dagen, van den «Ge» reformeerden Zendingsbond.« Men weet, dat in dezen Bond de gerefor» meerden uit de Ned. Herv. Kerk zich vereenigd hebben, om voor wat hen aangaat 't bevel des Heilands op te volgenPredikt het Evan» gelie aan alle creaturen. 't Was van dien Bond goed gezien, dat ook hij zich richtte naar «Onze Oost.« Dat eilandenrijk heeft God nu eenmaal in zijn aanbiddelijk bestel onder ons bestuur gebrachtons volk heeft er zich menigmaal aan die inlandsche volkeren bezondigder zijn bladzijden in onze Nederlandsch»Indische historie, die we met schaamte zouden willen wegscheuren. Maar, Gode zij dankl het christenvolk van Nederland is ontwaakt en onze eeuw mag terecht heeten die van de Zending. De «Bonda werkt op Midden»Celebes. En wel onder de Toradjo's. Arbeid, die eenigszins vergeleken kan wor» den met die der Geref. Kerken op Soemba. En hij mag van zegen spreken. Eerst scheen het niets te worden De eerste zendeling, Van de Loosdrecht, werd vermoord. Maar anderen kwamen na hem God gaf een geopende deur. Al blijven er vele tegenstanders I 't Begin van een christensmaatschappij is er en wie weetl onder Gods zegen, van wat groote dingen de Bond op haar gouden feest zal mogen gewagen. Opmerking verdient nog, dat de Bond, voor» zoover dit in de Ned. Herv. Kerk mogelijk is, kerkelijke, ambtelijke paden bewandelt en b.v. de zendelingen ook door een bepaalde plaatselijke kerk uitzenden doet. Zoo wordt alom gearbeid. En de eerstelingen komen binnen. Och, dat de Heere een rijken oogst van voorspoed gave 1 Opdat Zijn Kerk, als zij in de landen van oude beschaving soms meer inkrimpt dan dat ze zich uitbreidt, in de heidenwereld steeds meer schijne als een Licht in de duisternis. SOMMELSDIJK. GeborenPieter, z. v. Stoffel Zaaijer en Jacoba Mulder; Jacob, z v Leendert van der Meide en Jacoba Schellius. Gehuwd Jacob Looij, 22 j., en Jacoba den Boer, 19 j. NIEUWE TONGE. Getrouwd: P J Drooger, j.m 22 j, en AC Hobbel, j d. 20 j, beiden alhier. HERRINGEN. OndertrouwdL. van Oene j.m 25 j, te Middeiharnis, en H Speelman, jd 21 j, alhier Gehuwd: A L Melissant, alhier, en J Ho» gerwerf, te Melissant DIRKSLAND Getrouwd Abraham de Reus, 24 j, en Pie» ternella van Okkenburg, 22 jMarinus de Bruin, 46 j, en Barbera van Lenten, 34 j. DEN BOMMEL. Vergadering van de Anti. Rev. Kiesvereeni» ging op Woensdag 24 Februari 1926 des avonds te 6,30 uur in de Christelijke School. Agenda 1. Opening. 2. Lezing Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag afgevaardigden Hulpcentrale. 5. Verkiezing bestuursleden Hulpcentrale. 6. Verkiezing 2 bestuursleden (aftredend J. P. Verheul en D. Hermans.) 7. Zijn Roomsch Katholieken Christenen door G. Maan. 8. Het Protest. Chr. Karakter der Natie door J. C. Bakelaar. 9. Sluiting. DIRKSLAND. Door het Bestuur van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Dirksland is tegen Vrijdag 26 Februari 1926 des n.m. 6,30 uur in een lokaal der School een Algemeene Vergadering be» legd. De agenda luidi als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslag van den Secretaris. 4. Rekening van den Penningmeester. 5. Verkiezing van twee bestuursleden, we» gens periodieke aftreding van de heeren A. v. d. Sluys en J. Roodzant K.Pz. 6. Rondvraag. 7. Sluiting.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2