voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan c Babies PUROL IN HOC SIGNO VINCES No. 3201 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1926 40STE JAARGANG Buitenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Reclame-Mededeelingen. LIGHAL W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Brand te Botterdam. Plaatselijk Nieuws. Arirrïtiiv. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSD1JK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Weinig knappe koppen? Ziehier 'n eigenaardig berichtje over Mr. Limburg en de Crisis Naar wij vernemen, houden de moeilijk» heden, waarmee Mr. Limburg bij de vorming van een kabinet te kampen heeft, in hoofd» zaak verband met zijn verklaarbaar verlan» gen, niet slechts de departementen aan hoof» den te helpen, doch voor de onderschei» dene departementen geschikte en voor hun taak berekende ministers voor te kunnen dragen. De moeilijkheid, die hieruit voort» spruit, wordt dan nog verhoogd door het feit, dat Mr. Limburg behalve den heer De Geer, nog gaarne enkele andere rechtsche ministers aan zijn kabinet wenscht te ver» binden. Nu Iaat ik dat van Rechts rusten. MaarLinks Is dat niet de kant, waar sinds overouden tijd zit het «denkend deel der natie« der regentenfamiliën waar het hout groeit, waarvan men ministers e.d.g. snijdt En nu zóó weinig keus? Ofwillen de knappe koppen niet En staat mr. Limburg tóch op «echt wagenschot» Mysterie? En het Kabinet? «Er wordt aan gewerkt». V Een goed getuigenis. Dat gaf ds. Bartlema, in Indië. Hij deed tijdelijk dienst als vlootpredikant op de Java, ons nieuwste oorlogsschip, op een reis van Soerabaja naar Batavia. En weiezen daarvan «Desgevraagd deelde ds. Bartlema omtrent den geest onder de opvarenden van de»Java« mede, dat deze oneindig veel beter is. dan in sommige bladen wordt voorgesteld, en dat de geste van sommige raddraaiers bij de marine niet de sympathie heeft van het personeel in het algemeen«. 't Doet ons goed, dit te hooren Als men nu nog es kans zag, om die «rad» C-,draaiers« van boord te zetten 1 In tijd van "opwinding zijn ze de lont bij 't kruit. Voorts zouden we ook mannen als dr. Geel» kerken en dr. Harrenstein weieens willen hooren Die zijn ook met de vloot mee geweest. V Juiste opmerking. Toen het met de pogingen van dr. De Visser, om een kabinet samen te stellen, nogal wat duurde, werd de pers van Links erg onge» duldig en vroegWaarom hóóren we zoo heelemaal niets? Moet hel volk er op die manier buiten gehouden worden Democratisch heette dit niet. Dan was mr. Marchant een ünder heer 1 Die liet om zoo te zeggen, het volk in woord en print Mies weten, wat er gebeurde in de kraamkamer, zoodat ieder precies wist, waarom het niet tot een «blijde tijding« kwam Na De Visser kwam Limburg. Hoorde men van hèm, terwijl hij bezig was, iets? Neen, zelfs zoo weinig dat hij wat bits liet ■weten niet van plan te zijn, om alle praatjes, die geprobeerd werden tegen te sprekenhij kon z'n tijd wel beter gebruiken. De c.»h. «Banier» vestigt er de aandacht op. De opmerking is volkomen juist. Maar nu was de Linksche pers koest. Omdat het een geestverwant gold Kinderen in Rusland. 't Zou in Rusland zóó gaan, Werd bij den aanvang der Revolutie gezegd De voormalige «bourgeoisie», daar zou men de onbarmhartigheid zelf tegen zijn die had haar tijd van bezitten en genieten gehad die moest nu maar het tegendeel eens ondervinden. Al stierf ze van gebrek, niets erg. De arbeiders van tóén en nü, maken den tijd» van overgang mee door en daarin kan lang niet alles zijn, zooals men 't wenscht. Maar de heerlijke toekomst: Die was voor de kinderen van thins Nu is het acht jaar Revolutie geweest. Acht jaar Communisme en Sovjet«regeering, En we vragen naar de kinderen Neen, we vragen nietwe laten aan 't woord butgeresse Kroepskaja, de vieduwe van Lenin, zooals zij over het kindervraagstuk schrijft in de regeeringskrant, de Prawda van den 9den December. Zij heeft het over de »toezichtlooze«, de «verwilderde» kinderen. Bij tienduizenden zwerven ze door Rusland en vooral in Moskou rond als verwilderde honden langs de straat. 't Is een beangstigend verbijsterend ver» schijnsel «Ik heb tot nog toe«, schrijft de wed. van Lenin, altijd gezegd, geschreven en gedacht, dat dit verschijnsel een gevolg is van den oorlog en de daardoor veroorzaakte sociale en economische ontwrichting. Maar thans ben ik tot de conclusie gekomen, dat het ver» schijnsel niet wortelt in het verleden, maar in het heden«. Zonder het rechtstreeks te zeggen, betoogt zij dan verder, dat het euvel voor driekwart het product is van de com» munistische politiek, die de werkeloosheid heeft bevorderd en de verarming der platte» landsbevolking heeft veroorzaaki. Vooral volkscommissaris Loenatsjarski heeft er schuld aan en aan zijn adres uit Kroepskaja heftige verwijten. «Hij is uitsluitend vervuld met zijn schouw» burgen en kunstgrillen en onderwijl groeien in de onder zijn toezicht staande kindertehui» zen de kinderen op tot bandieten, terwijl velen het leven van armoede en misdaad buiten de tehuizen nog verkiezen voor dat daar binnen.» Waarlijk, men vraagt zich af, welk een ge» slacht er straks uit zulk een verwildering op» groeien moet. De historie eener overspelige vrouw. Neen, verwacht geen »schandaal»«lectuur 1 Die krijgt men van ons niet. Maar ik wil een eeresaluut brengen aan het Amerikaansche volk en aan een deel der Amerikaansche pers. De historie was in het kort deze Gravin Cathcart bad in Engeland in een echtscheidingsproces als de «schuldige terecht» gestaan en wilde nu, met graaf van Craven, te wiens behoeve zij zich alzoo vergeten had, uitwijken naar de Vereenigde Staten. Natuurlijk voor de »opspraak.« Zij werd echter niet toegelaten. Op Long Island vastgehouden. Er schijnt in Amerika een Wet te bestaan, volgens welke aan dezulken den toegang kan geweigerd worden en de autoriteiten pasten die Wet toe. Graaf Craven sloeg de schrik om 't hart en hij week haastig uit naar Canada en gravin Cathcart zal wel worden teruggestuurd. Natuurlijk vond de New=Yorksche groote, liberale pers dit veel te kras gehandeld, ouder» wetsch en uit den tijd, maar toen bleek toch wat een deugdelijke kern er nog in'tAmeri» kaansche volk zit. Uit dat volk kwam een krachtige actie op, die weerklank vond in de provinciale pers en die zijdeWet is wét en dat zülk een wet gehandhaafd wordt, strekt waarlijk Amerika niet tot schandezulke lieden kunnen we missen hier 1 't Strekt dat volk tot eer. Schuifiok is slechtigheid. De 70=jarige J. B., uit Rockanje, zou op 15 Januari j.l. tegen D. Goedendorp hebben gezegd«Schuifiok 1« en voorts dezen man hebben betiteld met diverse natuur verschijn» selen welke des zomers na lange droogte plegen te worden waargenomen, met het voorvoegsel «slecht». De verdachte gaf toe, hij driftig is. Ben je daar nu 70 jaar voor geworden verweet hem de politierechter. Mineer, 't is nou inmaal zoo en niet anders Had je ruzie met Goedendorp? Mineer, hi wou geld van mien hebbe, dattie al had e'had 1 Dat is lastig. Jazikker, mineer en dêi wou 'k im niet en givve Of je gelijk hebt 1 Nou I Maar je had niet mogen schelden. Wat is eigenlijk schuifiok? 'k Wit zelf nie recht, mineer 1 Dan moet je 't niet zeggen, wel 't Is 'n woord uit de lucht 1 En dat neem jij zoo maar in je mond Drift mineer I Die moet je beheerschen 1 Moet ik, die veel jonger ben, dat nu nog aan een ouden man, als jij, leeren Foei Get. Goedendorp en nog een andere getuige verklaarden dat «schuifiok» slechtigheid betee» kent. Wegens beleediging (behalve dan die van «schuifiok», van welke niet vast kwam te staan of het wel een beleediging is) werd de oude man, na een eisch f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis, veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen zitten. 'k Zit me leven lang 1 riep de 70jarige uit, met afwerend handgebaar. Uit de Nieuwe Brlelsche Courant. Het was 1 Januari. De menschen sloegen de Nieuwsbladen open, lazen in de dunne kolommen de gelukwen» schen van familieleden,"van kennissen en niet» kennissen, van nog niet cliëntele en van aan» staande cliënteele, van concurrenten, van tegen standers op elk gebied In ieder geval, héél het Nieuwsblad was één gelukwensch. En de menschen werden door het Nieuwsblad elkanders vrienden Zóó was het in Rotterdam en ver daarbuiten. Maar in Den Briel verschijnt een courant, die het op Nieuwjaarsdag niet zoo trof wat betreft het stichten van een algemeen» goedgezinde stemming. Want er stond een ad» vertentie in, waarin een zekere W. V., boter» en melkhandelaar te Rockanje, oud 42 jaar, de menschen wilde waarschuwen voor zijn vroegeren knecht, die hij niet had ontslagen wegens verzuim door ziekte, maar wegens verregaande brutaliteit en onbetrouwbaarheid Hierdoor heeft deze zich beleedigd ,geacht en hij heeft een klacht ingediend tegen W. V., die Vrijdagmorgen terecht stond. Verdachte meende, dat hij in 't volste recht stond en volkomen gelijk had met de men» schen te waaschuwen voor zijn gewezen knecht. De knecht als getuige gehoord, verklaarde dat hij wel is ontslagen wegens verzuim door ziekte. Welke ziekte? vroeg mr. Wijnveld. Hoofdpijn, edelachtbare. De politierechter wees daarop den get. op het feit, dat hij in deze ook zeker schuld heeft. Overeenkomstig den eisch werd W V ver» oordeeid tot f 20 boete subs. 10 dagen hech» tenis. Een vrouw en twee kinderen gestikt; twee gewonden. Maandagmorgen omstreeks 8 uur bemerkten de beursbeambte W, van Bennekum en de stoker van het beursgebouw A. v. Vugt, die stonden te praten aan den ingang van de beurs aan de zijde van den Visschersdijk al» hier, dat in den sigarenwinkel van B. Dirkhof, welke winkel gevestigd is in het pand Noord» Blaak hoek Visschersdijk, brand uitgebroken was. Onmiddellijk haalden zij het in het beurs» gebouw aanwezige bluschmateriaal te voor» schijn Achter den winkel ligt een portaal, dat met een deur uitkomt op den Visschersdijk Tegen» over deze deur bevindt zich de trap, die naar boven voert. Aangezien de deur tusschen win» kei en portaal openstond, werkte het trappen» huis als een schoorsteen, met het gevolg,j dat toen de beursbeambte en de stoker met het bluschmateriaal kwamen, de brand zich al aanzienlijk uitgebreid had, en een dichte rook door het trappenhui» naar boven trok. Op de eerste verdieping is het magazijn, dat bij den winkel hoort, gevestigd op de tweede verdieping liggen de woonvertrekken, en op derde verdieping zijn de slaapvertrek» ken. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, bevond de sigaren winkelier zich in de huis» kamer op de tweede verdieping. Zijn vrouw en zijn beide kinderen lagen nog te bed. Zoo- dra de sigarenwinkelier den brand bemerkte, alarmeerde bij zijn gezin. Door den dikken rook kon hij echter niet meer op de derde verdieping komen. Aan blusschen van het vuur in den sigaren» winkel viel voorloopig niet te denken. De beursbeambte en de stoker begonnen daarom met twee stralen op de waterleiding, water te geven in het trappenhuis, in de hoop, daar» door het gezin Dirkbof gelegenheid jte geven, langs dezen weg het brandende pand te kun» nen verlaten. Dit is niet gelukt. Aangewakkerd door den sterken wind, greep het vuur in het droge, licht ontvlambare materiaal, zeer snel om zich heen. Weldra had het zich ook aan het magazijn en aan de daarboven gelegen verdieping meegedeeld, zoodat de brand al zeer fel was, toen de brandweer ter plaatse verscheen. Spuit 9, die door burgers gewaarschuwd was, nam met twee stralen, de spuiten 22, 19, 21, 27 en 17 en de stoombrandspuit no. 2 namen ieder met één straal aan het blusschingswerk deel, zoo dat het vuur met 10 stralen bestreden werd. Onmiddelijk werden alle pogingen in het werk gesteld, de vier zich in het brandende huis bevindende personen uit hun hachelijke positie te redden. Langs de trappen was het niet meer mogelijk, naar boven te komen. Daarom werd een ladder tegen het huis op» gezet aan de zijde van den Noord-Blaak. Deze ladder reikte tot het balcon van de tweede verdieping, waar zich den sigarenwinkelier bevond. Toen deze langs den ladder naar beneden zou gaan, sloegen opeens beneden hem de vlammen fel naar buiten uit, zoodat hem de pas afgesneden werd. Hij ging weer op het balcon terug en liep naar de zijde van den Visschersdijk, waar hij een raam open» schoof Vervolgens werd hier een ladder tegen geplaatst. Toen hij zich ongeveer halverwege bevond, sloegen opeens ook aan deze zijde de vlammen uit. Door den schrik viel de man van den ladder op straat, bij welken val hij zijn voet verstuikte. De geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Cool» singel vervoerd, waar bij ter verpleging is opgenomen. Inmiddels waren manschappen van de red» dingsbrigade door het belendende perceel, in gebruik bij den heer Harmever, naar het dak gegaan, om te trachten, langs dezen weg de vrouw en de beide kinderen te bereiken Van het dak van het brandende huis kwamen zij op den vliering en vandaar langs een trap op het portaal van de derde verdieping. Op dit portaal vonden zij de 27«jarige vrouw van den sigarenwinkelier liggen, Zij bleek reeds te zijn overleden, tengevolge van verstikking door den rook. Zij was gedeeltelijk verkoold. Vier mannen hebben daarop het lijk van de vrouw door het trappenhuis naar beneden gedragen Op dat oogenblik was de rook reeds minder dicht geworden. Op het portaal van de parterreruimte gekomen, welk portaal vol bluschwater stond, had een der brand» weerlieden, de 47-jarige H. de Keyzer uit de Weste Wagenstraat, het ongeluk met een voet tegen het schakelkastje van de electrische lichtleider te stooten. Het kastje en het water stond onder stroom, zoodat de man een he» vigen schok kreeg en viel, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Ook hij is per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Na daar behaudeld te zijn is hij naar zijn woning vervoerd. Het portaal, waarop het lijk van de vrouw gevonden is, wordt aan de voorzijde begrensd door het slaapvertrek van het echtpaar Dirk» hof en aan den zijkant door het slaapkamertje van de kinderen De kinderen sliepen in le» dikantjes die aan weerszijden voor een raam staan, welk venster uitziet op den Visschers» dijk De brandweer plaatste een ladder tegen dit raam, om de kinderen te redden. Toen men in het vertrek kwam, vond men de beide kinderen, een drie»en»een»half»jarig jongetje en een twee»en»een=half jarig meisje dood lig» gen, evenals de moeder gestikt door den rook en met brandwonden bedekt. De lijkjes van de kinderen zijn voorloopig in het beursgebouw ondergebrachthet lijk van de vrouw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Omstreeks half tien konden de spuiten in» rukken en werd de nablussching opgedragen aan de afdeeling brandbluschmiddelen, die onder leiding van den heer J. Pellenkoft, tot half twaalf op het terrein van den brand bleef. De leiding van het blusschingswerk be» rustte achtereenvolgens bij de heeren H. C. v. d. Leek, brandmeester, en A. E. P. H. Drie» beek, hoofdman. De spuiten 23 en 11 zijn in reserve gehouden. De sigarenwinkel was eerst sedert enkele weken in het pand gevestigd. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het pand is grootendeels uitgebrand. Op het terrein van den brand was o m. de burgemeester, mr. J. Wytema, aanwezig. Een raadselachtig sterfgeval. Een vrouw door gas verstikt gevonden. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur werd de politie van het bureau Nassaukade gewaar» schuwd, dat men een vrouw, onder verdachte omstandigheden, door gas verstikt in de keu» ken van haar woning aan de De la Reystraat 3c had gevonden. Onmiddellijk ging de com» missaris van politie, de heer T. Alberda, ver» gezeld van een inspecteur van politie, een onderzoek in stellen, waarbij hem het volgende bleek De, door gasbedwelming om het leven ge» komen vrouw, de 24<jarige W. van A geb. P., die juist Vrijdag jarig was, was door een agent van politie achter de deur van haar keuken door gas bedwelmd gevonden. In verband met den verjaardag hadden eenige zusjes van de vrouw toegang probeeren te verkrijgen tot de woning, welke hun evenwel was geweigerd door den man, den 27»jarigen metaalbewerker J van A., die op hun vragen mededeelde, dat haar zuster niet thuis was. Toen nu een getrouwde zuster eveneens de toegang werd geweigerd en deze daarover haar verwondering en verontwaardiging uitte tegen een buurvrouw, deelde deze mede een sterke gaslucht te hebben waargenomen die uit de keuken zou komen. De doodelijk ongeruste zuster die wist, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk ernstige twisten tusschen het echtpaar waren voorge» vallen ging een agent van politie waar» schuwen, die zich daarop toegang tot de keu ken verschafte. Daarbij moest hij het lichaam van de vrouw met de deur wegduwen, daar zij juist met het bovenlichaam tegen de deur lag, terwijl een gaskraantje openstond. Toen de commissaris van politie ter plaatse verscheen, was de Geneeskundige Dienst bezig om nog door toediening van zuurstof te trachten de levensgeesten op te wekken. Tever» geefs evenwel, een ontboden geneesheer moest den dood constateeren. Het lijk is daarop naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar Zaterdagmorgen de gerechtelijke sectie heeft plaats gehad. In verband met het onderzoek in deze raad selachtige zaak heeft de politie gemeend, dat er termen aanwezig waren om den man in verzekering te stellen in het politiebureau aan de Nassaukade. Het vermoeden is n.l. uitgesproken, dat de man Vrijdagmorgen bij een twist zijn -vrouw zoo ernstig heeft mishandeld, dat zij bewus» teloos neerviel Toen zij daarop niet bij te brengen was, zou hij, zoo luidt althans een der veronder» stellingen, het gaskraantje moeten hebben ge opend om daardoor de gedachte aan zelf moord bij de ontdekking van het lijk ingang te doen vinden. Met spanning wordt dan ook de uitslag van de gerechtelijke sectie op het lijk tegemoet gezien, daar hierbij natuurlijk zal moeten blij» ken of op de vrouw, vóór haar overlijden door gasverstikking, ruw geweld is toegepast. 40 cent per regel. hebben vaak lasfvan een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 cent Het vermiste verkeersvliegtuig. Het lijk van sergeant Vos aangespoeld. Zondagmorgen is te Katwijk aan Zee het lijk aangespoeld van sergeant Vos, den waar» nemer van het vermiste legervliegtuig. Het lijk vertoonde een wond aan het voorhoofd. (Hdbl.) Lijk aangespoeld. Nabij den steiger van de Holland»Amerika» lijn te Hoek van Holland is Maandagmorgen het lijk van den matroos Roth aangespoeld, die op 9 Januari van de sleepboot Hudson is geslagen. Aanranding. De 15»jarige M L. uit de Alcorstraat is Zondagavond op het Alcorplein te Rotterdam vastgegrepen door een haar onbekenden man, die een stuk van haar haarvlecht afsneed, waarna hij vluchtte en wist te ontkomen. Later is de haarvlecht op het Alcorplein terugge vonden. Voor 't BUITENLAND, willen wij rog koopen eenige Bureaux, Lade» :afels, Kabinetten, Stoelen, Tatel» tjes, met gebogen pooten, Spiegels, Kasten en andere Meubelen, liefst opgelegd met Noten» of Mahoniehout, Porceleln en aardewerk. Schrijft aan W. BARENDSE, Delftschevaart 16, Rotterdam. Ik kom direct. TE KOOP AANGEBODEN een bijna nieuwe uiterst soliede Grondvlak 4 M2. Met glazen voorpui. Adres: 27264 1 'L.l. Maandag "st8n3ên"êf "ïl! werklooze landarbeiders bij den correspondent der ar» beidsbemiddeiing dezer gemeente ingeschreven Een kind van J. Mulder werd zoodanig aan zijn hand verwond dat geneeskunnige hulp onmiddellijk noodzakelijk was. De heer J. Vroegindeweij alhier zal deze week naar Noord Amerika vertrekken. MIDDELHARNIS. De rekening 1925 en de begrooting 1926 van het Waterschap «de Dijkring Flakkeeoc ligt vanaf heden tot 23 Febr ten kantore van den Secretaris ter inzage. De lijnwerker A. Krijtenberg had 't on» geluk zijn hand zoo ernstig te klemmen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De heer M. Driesse, die hier ruim 2 maanden bij zijn familie heeft doorgebracht, is weder naar Amerika vertrokken Met hem zijn ook medegegaan een. zoon van KI. Vroeg indeweij Az. en een zoon van D. Vroeginde weij Jz. Bij den correspondent der arbeidsbemid» deling hebben zich als werkloos doen inschrij ven 4 arbeiders en 6 visschers. Aan de ge» meen te zijn 25 personen te werk gesteld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan J. Maliepaard is vergunning verleend voor het bouwen van een woning aan den Molendijk alhier. Weekdienst Geref. Kerk door Ds. de Graafif op Woensdag as. nam. 6 uur. T. de Wachter alhier heeft zijn schuur in de Burg. Sterkstraat ondershands verkocht aan M. Kamerling. Donderdagavond j 1. hield de zangvet» eeniging »Concordia« een uitvoering in het gymnastieklokaal der O. L. School.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1