DRUKWERK Uw Lippen PUROL Eei O yi ll- MODERN If j Kerk en School. Burgerlijke Stand V erkoopingen. Gemengd Nieuws. Hi flinl Van onze adverteerders. 11 I, ■y h f %- p, ii f I'M t 1 f I I bestelle men bij de U itgevers va n dit blad. Vlugge nette bediening M t y ring worden door den secretaris voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Punt 3. Verslag van den toestand der ver» eeniging. Op vezoek van den voorzitter of de secretaris daar gehoor aan wil geven zet hij den toestand det vereeniging over het af» geloopen boekjaar uiteen. Het bleek dat het ledental aanmerkelijk was vooruitgegaan. Punt 4. Rekening over 1925. De penning» meester leest de rekening voor; deze slcot met de som f 3367.755 aan inkomsten en uit faven. De bezittingen waren op 1 Januari j.l 14784.50. Punt 5. Vastslellen salaris. Op het voorstel van het bestuur om het salaris van secr. en Penningm. te houden zooals het in 1925 was, wordt met algem. st. besloten. Punt 6. Verkiezing bestuurslid, aftredend A. v. Noord. De heer A. v. Noord wordt met 78 van de 84 st. herkozen dus met een overgroote meerderheid, welke benoeming onder dankzegging wordt aangenomen. Punt 7. Verkiezing 1 lid Raad van Toezicht L. v. d. Veer. De heer L. v. d. Veer wordt met 70 st. herkozen. Op de vraag van den voorzitter of hij zijn benoeming aanneemt antwoordt hij bevestigend. Punt 8. Rondvraag en Sluiting. Bij de rond» vraag werd door enkele personen de vraag gesteld of de uitkeering bij overlijden niet verhoogd kon worden. Het bestuur was dit ook van oordeel en had reeds een wijziging klaar. Het voorstel van het bestuur om 15 over de geheele linie te verhoogen werd met algemeene stemmen aangenomen daarna niets, meer te verhandelen zijnde sluit de voorzitter met een een woord van dank deze vergade» ring. NIEUWE TONGE. Onze dorpsgenoot dhr P. C. van Alphen L.Wzn. slaagde j.l. week voor het examen landbouw«boekhouden. Door den rijksambtenaar Kapper en den gemeenteveldwachter Nieuwkerk zijn alhier een tweetal personen beboet wegens het rijden met een rijwiel zonder belastingmerk. In plaats van dhr. P. J. Kareis, die als zoodanig ontslag heeft genomen, is tot leider van den Buitengewoon Vrijw. Landstorm be« noemd dhr. M. Breur alhier. HERRINGEN. De heeren K. en de B. van hier, werden met hun tilburry onder de gemeente Stellendam, zoodanig door de auto van dhr. S. uit Melissant aangereden, dat ze onderstboven sloegen, waarbij de burry en kap werden vernield. Persoonrijke ongelukken grepen gelukkig niet plaats. Genoemde heeren waren genoodzaakt per tram naar huis terug te keeren. De statuten der alhier gevestigde Land» arbeidersvereen. zijn goedgekeurd bij Kon. Besl. Voor belanghebbenden ligt gedurende 14 dagen ten kantore van den Secr. ter inzage de rekening over het jaar 1925 en de begrooting over 1926 van het Waterschap de «Dijkring Flakkee*. Over 't laatst verloopen kwartaal werd voor de stichtingen voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede afgedragen de som van f 64,30. Naar we van betrouwbare zijde vernemen zullen op den Kaaidijk alhier wederom nieuwe boomen geplant worden. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling staan heden geen werkloozen in» geschreven. DIRKSLAND." Op de Alg. Ledenver» gadering van »Het Groene Kruist te Dirksland en naaste omgeving, gehouden op 12 Febr. j.l werd besloten, over te gaan tot den bouw van een woning voor de wijkverpleegster. De vereeniging is hiertoe genoodzaakt door het feit, dat te Dirksland moeilijk goede huis» vesting te krijgen is en de wijkverpleegsters meestal liever een eigen tehuis hebben. Ge» tracht zal worden, een hypotheek op de wo» ning te verkrijgen, een bedrag van f 1500 uit de kas der vereeniging te gebruiken en 50 of meer rentelooze aandeelen van f 10,— bij de leden te plaatsen. Ieder jaar zullen minstens 5 aandeelen uitloten. Staande de vergadering w rd reeds voor een flink bedrag geteekend. De leden zullen binnen enkele dagen in de gelegenheid gesteld worden, deze rentelooze aandeelen te verkrijgen. Voor dat doel zal met een lijst door de gemeente worden rond» gegaan. We hopen, dat deze nuttige vereeni» ging succes met haar pog ngen zal hebben. MELISSANT. Dhr. Johs. Tieleman alhier heeft zijn metselaarszaak onderhands verkocht aan dhr. A. Mans uit Sommelsdijk. (Zie ad» vertentie in dit nummer). Aan dhr. M. Nagtegaal Jz. is vergun» ning verleend tot het bouwen van een woon» huis op het perceel kadaster gemeente Me» lissant, Sectie A no. 47. OUDDORP. Tot op heden was het ver» boden zich des Zondags te bevinden op het perron der Rott. Tr. Maatschappij. In het ver» volg is het geheele terrein des Zondags ver» boden, behalve voor reizigers en voor per» sonen, die van den agent vergunning er toe bekomen hebben. Als iemands paard sterft, waarmede hij zijn dagelijksch brood tracht te verdienen, dan is dat ergmaar even erg is het, als iemand zijn muilezel verliest. Dit lot trof de wed. J. Grinwis. KL v. d. D. leidde een koe aan een touw langs den weg. Door de kromme sprongen die het dier maakte, kwamen beiden in een sloot terecht. Tegen niet minder dan zes personen is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Voor het diploma van electro-technicus aan de Middelbare Technische School te Am» sterdam is geslaagd de heer J. H. Melcher van hier. De uien werden Donderdag verhandeld voor f 3,— per baal van 60 kilo. Aardappe» len Zeeuwsche Blauwen f 3,— tot f 3,25. Eigenheimers f 2,30 tot f 2,45 per 70 kilo. Sjalotten f 5,50 tot f 6,— per baal van 50 kilo. f J. S. is bekeurd wegens het zetten van strikken. Het in den strik gevangen konijn is in beslag genomen. f Aan de Oude Nieuwlandsche weg is voor rekening-van den heer J. Slis een groote broeikas gebouwd ter bevordering van de groententeelt. GODSDIE NST OEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 21 Februari 1926 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 Ds. v. Montfrans van Sommelsdijk en 's av. 6 uur dhr. Bouman van Stellendam. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 dhr. Vetter v. Lang» straat en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs v. Stad. Oude Tonge, v.m. en n.m. Ds. Bax (Doop.) Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Kruit. Herkingen, n.m. Ds. v. Montfrans v. S'dijk. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag n m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds Baar» slag van Melissant. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur leesdienst. Stellendam, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Graaff van Stad aan 't Haringvliet. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Diemer GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. Dhr. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELD1JK. De Christelijke Knapen ver» eeniging «Samuël*, alhier, hoopt D.V. op Dinsdag 23 Februari a s. nam. 7 uur in het Zondagsschoolgebouw te Middelharnis haar jaarvergadering te vieren. Het programma is als volgt samengesteld 1. Opening door den Voorzitter. 2. Jaarverslagen Secretaris, Penningmeester Bibliothecaris. 3. Onderwerp Bijbelsche Geschiedenis «De dood van Absalom«, door W. Schippers. 4. Onderwerp Vaderlandsche Geschiedenis «Floris V* door K. Nieuwland. 5. Samenspraak «De dierenbeschermers van Zottenhoek«. 6. Gedicht door H. Deijs «Rein de Taar» teneter*. Pauze. 7. Afgevaardigden. 8. Onderwerp Bijbelsche Geschiedenis «Ste» fanus« door J. van Heemst. 9. Gedicht van A. Volwerk «De Perzer en zijn paard« 10. Proza door W. van der Stoep, «Baas Ganzedoncka. Pauze. 11. Onderwerp Kerkgeschiedenis «Constantijn de Groote* door A. Schellevis. 12. Gedicht door I. van den Nieuwendijk «De Reus van Spaarnwoude*. 13. Samenspraak «Hoe Klaas gekiekt werd*. 14. Rondvraag en Sluiting. Hel is te wenschen dat velen ook naar deze vergadering op zullen gaan, om de knapen in hunne werkzaamheden gade te slaan. Onge» twijfeld zal niemand, die dezen avond bij zal wonen, geen spijt hebben daar tegenwoordig te zijn geweest. De heer M. Dijkers is herbenoemd tot voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woens» dagavond hield de J. V. op Geref. Grondslag «Immanuël* haar 21e jaarvergadering in de Bijz. School alhier. De opkomst was goed. De Eere»Voorzitter, Ds. de Graaff, opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 121 3 en 4, het lezen van Gen. 4 van vers 3 tot 15 en gebed. Na de openingsrede door den Eere»Voorz. werden de jaarverslagen voorgelezen van den Secretaris, Penningmeester en Bibliothecaris. Vervolgens werden de volgende inleidingen geleverd De bekeering van den Moorman, Hand. 8 26—einde, door L. van Biert. Kerkgeschiedenis«De eerste Christelijke Kerk* door K. Witvliet. Art. 17 Geloofsbel. door J. M. v. d. Boogert. Artikel 1 van de A. R. Beginselen door J. v. d. Boogert. Op deze inleidingen werd gelegenheid ge» gegeven vragen te stellen, waarvan druk ge» bruik werd gemaakt. Ook werd nog een gedicht voorgelezen, get. «De oude visscher* door H. Knape. Van de gelegenheid tot het uitspreken van een felicitatie maakten gebruik De J. V. van Den Bommel, de J. V. «Obadja* en de Meisjes» vereeniging alhier. Er was nog een schriftelijke felicitatie ingekomen van de J. V. op G. G. van Middelharnis. De aanwezigen werden getracteerd op melk, koek en een sigaar. W. van Sprang sloot de vergadering met dankzegging, nadat eerst nog was gezongen Ps. 68 10. DEN BOMMEL. Verslag der Ouderavond te Den Bommel, gehouden op 12 Febr. 1926 in de Christelijke School, Deze 6e ouderavond werd begonnen met het zingen van Ps. 78 3, waarna de voor» zitter van het schoolbestuur, de heerj Buth, 1 Sam. 2 22 tot het einde las en voorging in gebed. Daarop droeg hij de leiding voor het verdere van den avond over aan den heer J. P. Verheul, hoofd der school, die al» len aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en den wensch uitsprak, dat ieder voldaan en vaster aan de school verbonden huiswaarts zou keeren. Na het verslag der vorige ouderavond hoor» den we van den heer B. Jongeling het on» derwerp«Een vraag* n.l. Is 't waar, dat het bijzonder onderwijs duurder is dan het open» baar onderwijs? of: is het waar, dat door de wet 1920 de rijkskas wordt ledig gehou» den door het Chr onderwijs? De inleider deelde ons mee, dat van de zijde der voorstanders van de openb. school o a. de hooge belastingen worden toegeschre» ven aan de chr. en vooral van kleine scho» len en dat 't dus noodzakelijk geacht wordt den bloei der Chr. scholen te beperken. Wat echter inplaats van bovengenoemde laster wer» kelijkheid is, liet spreker blijken uit het zeer belangrijke vervolg van zijn inleiding, n.l. Op 31 Dec. 1923 werden de openb. scho» len bezocht door 527,585 leerl., de bijz. door 561,618 (waaronder ook de R.»K. en Prot. Chr Scholen). In tegenstelling hiermee is dik» wijls de groote toename der openb. scholen. In Amsterdam steeg het aantal openb. sch. van 31 Dec. 1916-31 Dec. 1924 van 199-324. Op den eersten datum bedroeg het aantal leerlingen 62.537. „.Was dit in die 8 jaar in dezelfde verhouding gestegen, dan zou het moeten zijn 100,000. Er waren er slechts 65,812. In Rotterdam bedroeg de stijging van het aantal scholen van 31 Dec. 1921—31 Dec 1924 van 171—319, d.i. ruim 15%. Was het aantal leerl. in dezelfde mate gestegen, dan had het ruim 99,000 moeten zijn, en er waren er toch slechts 49,940. In den Haag waren op 31 Dec. 1924 26,891 leerl. der openb. en 27,265 leerl. der bijz. school, terwijl het aantal openb. scholen 150 en dat der bijz. 119 bedroeg op denzelfden datum. In het tweede deel van zijn onderwerp toonde de heer Jongeling ons aan, waarom we chr. onderwijs bóven openbaar verkiezen. De natie kunstmatig aan de openb. school vastblijven is een onbegonnen werk, besluit de inleider, omdat het, gezien de historie, nooit zal lukken. Mej. de Lint gaf ons: «de Heilige Stad* ten gehoore en daarna kreeg Mej. H. Kop» penaal het woord over«Volharding*. Zij wees ons er op, dat volharden in het werk der opvoeding het geheim is om met kleine kracht veel tot stand te brengen. Zij noemde ons enkele voorbeelden van voorkomende fouten bij kinderen in huis en school, op welke manier we deze kunnen bestrijden en troostte ons ten slotte met het feit, dat wij, als christenopvoeders, zelfs in de moeilijkste gevallen nooit alleen staan, maar God tot hulp hebben. Hoewel niet vermeld op het programma van dien avond kreeg de heer S. de Lint daarna het woordhij deed ons een kort verslag hooren, op welke wijze in de Kerst» vacantie aan de kinderen der school een ge» zellige avond was bereid. Voor de pauze zong een clubje dames: springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 30 ct. «Kerkklokstonen*. In de pauze had tractatie plaats, zongen we o.a. Vaderi. liederen en maakten vooral de dames gebruik van de aanbiedingden inhoud der handwetkkistjes van de meisjesleerlingen der twee hoogste klassen te bezichtigen. Na de pauze hoorden we allereerst «Opvoed» kundige stroomen* v. Ds. Schaafsma. Eerst ver» klaarde spreker ons den titel en de keus van zijn onderwerp, vervolgens noemde hij ons verschillende richtingen, alle weer met hun eigen streven en uitingen. De behandeling van het zoo rijke onder» werp was beknopt. Daarom werd er door een der aanwezigen voorgesteld, dat Ds. Schaafsma een avond beschikbaar zou stellen ter ver» duidelijking van 't gehoorde. Na het zangstukje«Eeuwig is zoo lang* nam de heer Verheul het woord over «Lessen voor de opvoeding uit de geschiedenis van Eli en zijn zonen*. Naar aanleiding van de gesch. van Eli en zijn zonen, sprak de inleider over de tuchte» loosheid onzer dagen, verklaarde ons, dat het niet handhaven der tucht leidt tot ontucht, verachting van het heilige, diefstal, dat slappe tucht met haar gevolgen doorwerkt tot in volgende geslachten en verleidend werkt op den naaste. Tevens dat er verband bestaat tusschen het gemis aan tucht en de sociale toestanden en 't welzijn der gemeente. Eli was niet te verontschuldigen zeide de inleider. Daarom drukte hij ons, wat betreft de ge» breken onzer kinderen, nog op 't hart, ons niet in te laten met valsche barmhartigheid of schijnliefde, waardoor we kinderen kunnen bederven. De heer J. C. Borgdorff sprak toen een kort woord als afgevaardigde van den ge» meenteraad. Na nog enkele mededeelingen van het hoofd der school, o.a. over het wellicht of reeds verschenen boek van den heer Wirtz over den schoolstrijd, over geschikte onder» werpen voor een volgende Ouderavond en de personen, die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen, over de spoedig te houden Unierede door Ds. van Grieken van Rotterdam, zongen Fs. 10 1, waarna Ds. Schaafsma eindigde met dankgebed. [Van bevriende zijde gewerd ons boven» staand verslag van dezen Ouderavond. Het verslag in ons Dinsdag nummer was helaas onvolledig. Wij zijn als inzendster dank» baar voor haar welwillendheid en activiteit. Red.] NIEUWE TONGE. Bij de j.l. Woensdag, avond gehouden stemming zijn door mans» lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, tot Notabelen herkozen de Heeren S. de Geus» A. Kom en A. Verolme. En door College van Notabelen zijn in de vergadering van Donderdag, 18 dezer tot kerkvoogden be« noemd de Heeren A. Dorst en J van Rossum. MELISSANT. Deze week is de vervolg» cursus aan de Openbare en Bijzondere School opgeheven. HERKINGEN. D.V. zal Woensdag 24 Febr. a.s. des avonds ten 6 ure in de Ned. Herv. Kerk optreden de Weleerw. Heer Ds. G. van Montfrans van Sommelsdijk om een bidstond te houden voor 't gewas. Tevens zal er dan een extra collecte worden gehouden. OUDDORP. De kerkeraad der Herv. gem. heeft een beroep uitgebracht op Ds. Ewoldt van Raamsdonk. Contact tusschen Kerk en School. De Classis Schiedam der Geref. Kerken benoemden een Commissie tot onderzoek van het contact dat er tusschen Kerk en School dient te zijn en daarbij bijzonder te over» wegen de noodzakelijkheid van het kerkelijk toezicht op de scholen. Het rapport is zeer lezenswaardig. Wij geven het ook in ons gewest ter bestudeering over. Het luidt als volgt: Van de opvoeding in 't algemeen. 1. Het algemeen toezicht der Kerk over leer en leven van de leden omvat ook toezicht over de opvoeding hunner kinderen. A 2. De bemoeiing der Kerk te dezen opzichte blijve toezicht, vermaan en overreding, en be» hoort in normale omstandigheden geen recht» streeksch optreden en ingrijpen te worden. Van de School. 3. Uit de samenwerking der gezinnen, in een Schoolvereeniging georganiseerd, komt de School voort, en staat als zoodanig in de eerste plaats met de huisgezinnen in verband. 4. Bij nalatigheid der ouders, hetzij in schoolstichting of in het sturen hunner kin» deren naar de aangewezen school, ligt hrt op den weg der Kerk, hen te wijzen op hunne roeping, en hen te prikkelen tot plichtsbe» trachting. 5. De Schoolzaak omvat: instandhouding der school, leerstof, orde en tucht en leer» wijze (methode). Instandhouding. 6 Ingeval van individueel of gezamenlijk onvermogen, waardoor de moeiten der instand» houding de krachten der particulieren zouden te boven gaan, verleene de Kerk hulp, door zoo noodig gelegenheid te verschaffen tot suppletie of collecte. Leerstof: a. gewijde. 7. Wat de leerstof betreft, heeft de Kerk zich te vergewissen, of de gedoopte kinderen in overeenstemming met de door de ouders afgelegde doopsbelofte worden opgevoed, en onderwezen in de leer, die naar de godzalig» heid is het gewijde gedeelte (godsdienstonder' wijs) valt dus in de eerste plaats onder het toezicht der Kerk. b. Ongewijde. g. Geëischt mag worden, dat de beginselen der H. Schrift ook bij de maatschappelijke vorming der leerlingen worden verwerkt en toegepast, zoodat ook deze niet buiten de sfeer der kerkelijke belangstelling behoort te vallen de uitwerking hiervan in bijzonder» heden is echter een kwestie eenerzijds van wetenschappelijken, anderzijds (wat de prac» tische toepassing in het schoolonderwijs be» treft) van didactisch»methodischen aard. Orde, tucht en methode. 9. De leerwijze (methode), gelijk ook de handhaving van orde en tucht, behooren wat de theorie aangaat, tot de interne aangele» genheden der School (in algemeenen zin ge» nomen), en hangen, wat de practijk betreft, te zeer met de persoonlijkheid van den on» derwijzer samen, dan dat de kerkelijke be» moeiïng zich verder zou kunnen uitstrekken dan tot algemeene hoofdbeginselen, waarvan zij uitgaan. Uitoefening van het toezicht. 10. De uitoefening van dit toezicht ge» schiedt eenerzijds onopzettelijk, via de veie aanrakingspunten tusschen school en gezins» leven, anderzijds door opzettelijk schoolbe» zoek, waartoe desgevraagd gelegenheid moet verleend worden. 11. Ingeval een schoolbestuur (b.v. doordat de Gereformeerden in gemengde scholen een minderheid vormen) aan den kerkeraad den toegang tot de school weigert, zoeke men on» der protest door navraag aan de noodige ge» gevens te komen. 12. Eventueele ongewenschte ontdekkingen bij het contact met de school kunnen leiden tot broederlijke samensprekingen met School» bestuur of Onderwijzer of ook, in ernstige gevallen tot een opwekking aan de ouders, om de noodige maatregelen te nemen aan» genomen mag echter worden, dat dit uitzon» deringsge vallen zullen blijven. Onderstaand stukje trof ons in 't Schiedamsch Kerkblad. Gaarne geven wij het hier een plaats en bevelen het ter aandachtige lezing aan Belijdenis »doen. Dit is óók een stuk van de christelijke levenspractijk. Beter ware het nog te zeggendit is de christelijke levenspractijk. In den diepsten grond is toch immers het christelijk leven niets anders dan «belijdenis doen.* Van den mor» gen tot den avond, in onzen arbeid en bij onze ontspanning, in onze woorden en in onze daden één onafgebroken «belijdenis»doen.« We kunnen zelfs nog verder gaan. Ieder leven van wie ook zoowel van den ongeloovige als van den geloovige is «belijdeniS'doen.* Want elk leven draagt zijn Ievens«openbaring naar buiten en levens» openbaring is belijdenis»doen. Levens»open» baring is zeggen, bewust of onbewust door daden of door woorden zeggen, wat daar» binnen in ons leeft en woont en werkt waarheen de strevingen van ons hart, de uit» gangen des levens zich richten. Daarom is het ook zoo dwaas te zeggen «ik doe geen belijdenis.* Belijdenis»doen is niet iets opzettelijks is niet iets, dat mechanisch aan het leven wordt toegevoegd, is nietde enkele woorden, die we spreken voor den Kerkeraad, dat simpele »ja«, dat we uitspreken ten aanhoore van heel de gemeente Als het dkt was, zou hetinder» daad al heel weinig beteekenen. We konden het beter nalaten. Belijdenis»doen is iets, dat organisch uit ons leven uitgroeit. Zooals de knop aan den rozestruik, wanneer de zon haar zwellen en breken doet, zich móét openen als roos, zóó moet de mensch, in wiens leven door den Heiligen Geest het zaad der wedergeboorte gelegd werd, aan wiens verborgen zieleleven die Geest door zijne werkingen bezig is te arbeiden, onwederstandelijk dat leven uitdra» gen naar buiten zich openbaren als christen. Dan begint aanstonds reeds zijn «belijdenis doen«. Omdat zijn gedachten omgezet werden zijn begeerten en gevoelens veranderden zijn neigingen en verlangens nu naar dingen uit» gaan waarin hij vroeger niet anders dan uit gewoonte en opvoeding bezig was daarom moaten ook zijn woorden en daden en zijn gedragingen veranderen. Bij degenen, die van jongsaf in de gemeente geleefd hebben, zal dit verschil niet zoo dui» delijk in het oog springen. Oogenschijnlijk verandert er niets. Toch is er voor een nauw» keurig opmerker veel te zien. We doen de» zelfde kerkgang, dezelfde huiselijke godsdienst» oefeningen, hetzelfde gebed maar we doen die dingen anders. Er komt klank in ons ge» bed er spreekt behoefte in ons vragen er is een oor voor de prediking we stellen persoonlijk belang in den dienst des Heeren we hebben geen vrede met de onheiligheid van ons leven we vlieden het kwade we zoeken met begeerte den Heere te vreezen. De bloemknop der genade luikt open in heel onze levensopenbaring. Het «belijdenis doen* is reeds in vollen gang. We gevoelen het innerlijk en we getuigen het uiterlijk door woord en daad dat we ook het leven in Christus zoeken. Wat is dan de beteekenis van de belijdenis des geloofs, zooals die in het midden der ge meente wordt afgelegd wat we doorgaans toch bedoelen, als we spreken over: belijde» nis'doen Laten we die beteekenis toch niet te diep zoeken. Wat is er nu meer natuurlijk dan dat een bloem zich openstelt voor de zon? Wat ligt nu meer voor de hand dan dat een ontluikend geloofsleven behoefte heeft aan en daarom zoekt naar datgene, wat het geloof kan voe» den en stevigen en sterken Dat is ook weer niet iets, dat aan onze keur ligt. We doen dat als vanzelf we kunnen ook niet an» ders. We móéten bidden, we moeten Gods Woord hooren we kunnen niet missen de gemeenschap der broederen. En zoo kunnen we ook niet missen het groote middel der geloofsversterking, dat Christus aan zijn gemeente geschonken heeft het Heilig Avondmaal. Het kan wel zijn, dat we behoefte naar dat Heilig Avondmaal nog zoo direct niet gevoelen. Maar we gevoelen toch wel de behoefte aan geloofsversterking en waar Christus nu daartoe dat middel ons gaf daar willen wij niet wijzer zijn dan de groote Herder Opziener onzer zielen, en ge hoorzaam komen als Hij ons beveeltdoet dat tot mijne gedachtenis. Nu, dat is nu het belijdenis»doen, niets meer ook niets minderde poort openen tot de tafel des Heeren. Daarom is belijdenis»doen zonder Avond» maalsgebruik ook iets, dat zichzelf tegenspreekt. Het is hetzelfde als wél de deur openen en het huis niet binnen treden. Belijdenis»doen heeft op zichzelf absoluut geen beteekenis. We worden er zeker geen lid van de kerk door. We zijn reeds in de gemeente des Hee» ren. Als we belijdenis»doen, gaan we uit eigen begeerte, persoonlijk naar den disch, omdat we ook in ons dat leven gevoelen, dat daar aan dien disch gevoed kan worden. En omdat deze disch heilig moet worden gehouden omdat deze spijs door Christus slechts voor de geloovigen verordineerd werd is het noodig vooraf aan hen, die over dezen disch moeten waken te verklaren, dat zoodanig geloof ook ons deel werd. Dat is «belijdenis»doen«. v. D. BIJ DE FIRMA MOSSELMAN VIS. Wij hadden het genoegen een kijkje te kun nen nemen m de machinefabriek der firma Mosselman Vis. Deze fiima is in den loop der laatste jaren de firma geworden voor het herstellen en vervaardigen van landbouw» werktuigen en voor de levering van motoren, vetten, nemschijven, drijfwerken enz. Wanneer wij zeggen dat deze fabriek is ingericht naar ai de eischen van den moder nen tijd, is dit geen afgesleten term, doch waarheid in den vollen zin des woords. Reeds eerder hebben wij in ons blad een en ander van deze machinefabriek onzen lezers meege deeld. Dat wij dit thans weer doen vindt zijn oorzaak in het feit dal de firma Mosselman Vis dezer dagen hun bedrijf weer hebben verrijkt met een nieuw werktuig, een snel» draaibank. Wei heeft de firma reeds een zelfde soort bank, doch van mindere capaiciteit en van minder modern type. Deze bank is pro» duct van de nieuwste uitvinding en bewer» king. Zij weegt ongeveer 4200 K.G., is inge» richt voor automatisch langs en dwars draaiend werk en geschikt om alle schroefdraden, oi-I verschillig van welke grootte en model, te snijden. Deze bank bezit een hollen spindel en is dus ingericht voor lange assen. Voorts ver werkt zij, door middel van de groote centes tusschenruimte en diepe zak, groote riem» schijven, cilinderassen van dorschmachines, is kortom een bank met capaiciteiten voor alle werk. Een kijkje in het bedrijf overtuigde ons er van dat men voor de metaalbewerking op ons eiland kan blijven, de firma Mosselman Vis onderneemt alles wat in de machine- branche voorkomt. De grootte van de ruimte der fabriek is 32 M. bij 9 M. Nog drie andere banken van lichter type, zijn voor kleiner werk geschikt, één bank ervan (de z.g. revolverbank) doet dienst voor het draaien van stukwerk. Wij wijzen er op, dat de firma speciaal is ingericht voor het iaden van accu's. Het adres dus voor H.H. radio»bezitters 1 't Is interresant deze bedrij vige affaire eens te bezichtigen. Wij wenschen de firma succes met de niej'CJTJ bank. SOMMELSDIJK. Geboren: Cornells Leendert, z. v. Job van Gulik en Elizabeth Lena Kalis. Ondertrouwd Laurens Kardux, 22 j., alhier, en Cornelia Hartog, 20 j., te Dirksland. GetrouwdPieter van Es, 20 j., te Middel» harnis en Hubertje Spee, 20 j. alhier. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Jacob Maarten Brooshooft j.m. 25 j. en Baaltje Vreeswijk j.d. 24 j.; Ni» colaas Kievit j.m. 22 j. en Cornelia Koppe» naai j.d. 20 j. Op Vrijdag 26 Februari 1926 des namiddags 2 ure te den Bommel aan den Magdalenadijk voor de woning van Gabriël Winkels van twee paarden, paardentuig, boerenwagen, wiel» kar, ploegen eggen, rolblok, kippen, 12 balen superphosphaat en eenige meubelen. Notaris AKKERMAN. Verhuring bij inschrijving voor seizoen 1926 van 12»18»40 H.A. geploegd bouwland, aan den Zandweg, nabij den Schaapsweg, in de z.g.n. Boschdreef te den Bommel in 3 per» ceelen. Inlichtingen te bekomen en inschrij» vingsbiljetten uiterlijk den 26 Februari 1926 in te leveren ten kantore van Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 10 Maart 1926 voormiddags 10 uur te Dirksland aan het Korteweegje, op de werf van den heer C. Jongejan van 1 bruin ruinpaard oud 12 jaar, 1 bruin merrie» paard oud 12 jaar (geschikt voor klepper), 2 boerenwagens, Tilburry, maaimachines, wiel» slede, ploegen, houten en ijzeren eggen, slee per, paardebeul, losse gareelen, enz. ten ver» zoeke van den heer M. Jongejan Cz. Notaris VAN DER SLUYS. Doodelijk autoongeluk. Gistermorgen had op de Wouwsche baau te Roosendaal een auto-aanrijding plaatsten» gevolge waarvan zekere P. v. d. Bent als slachtoffer is gevallen. Wonende te Wouw en werkzaam bij de fa. jarigen toestand ningen vej £e Een da| tramrit te Haarle lanten ter In de men tijd ongelukte slag werd doeleindd deelen v, een of aE om als s dienen, heden w| voegd In Zuid-1 van den den de aanleidinj terstaat, departeml schreef a< lijken Bo aldus de richten o heid, die zouden daarom ven. Ten men, dat onderzoe] is van hebben afloop Maastrich wing heel is het, da lijkschouw derzoek naastbest; Overigi bank bij ge aard met een den aard de R. V. anatoom microsco] noodig is te bepah woonlijk uitgesnec Hierop geruchtei gelijke vc b| 1 bewust, arbeiders heid op zoo moe| genomen de juistb der plaal voor de ondervoi; onzen GrootvaJ T. Ouddon Met 1 Opgaaf goede Rotterda Tegen dorp op heer eerj leeftijd van diel Brieva dit Blad Gevra 17-18 jj straat gevraag< onder bü K,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4