voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Mijnhardls Tabletten geneesmiddel Antire volu Orgaan IN HOG SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 3200 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1926 40STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Uit de Pers. <">s Gemeenteraad. r zijn Uw stukken voor «le Redactie bestemd» Advertentiën en verdere Administratie» franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit PI«atselI|fc Mie&aws. Üeclame-Mededeelingen. Leest de Advertentie van Campfen's Stoffeerder!j Deze Courait verschijnt eiken WOENSDAG en 7ATERDAG. ABONNEM-NTSI'RIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEKLIKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No, 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Aüvertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle agar -ii'TH 1 Over het verzoeken der S. D. A. om tot Kamerontbinding over te gaan, schrijft De Standaard. Behoefte aan lawaai. Zonder lawaai kan een revolutionaire partij niet leven. Agitatie is haar harteklop en haar normale levensuiting het groote rumoerige woord. Het was gansch natuurlijk, dat er uit den boezem der S. D. A. P. af en toe klachten kwamen over het rustig toezien der partij. Er kwam geen beweging. Geen groote vergade» ringen, geen protestmeenings, geen oratorisch Muurwerk, geen moties, geen dreigementen. Zoo kon het niet langer. Men zou gaan meenen, dat de partij er niet meer was. De nieuwe leider, de beer Albarda, is een naar den aard rustig man en hij heeft nu een veertien dagen geleden getracht de onrust te stillen door een nuchter zakelijk betoog in Het Volk. Maar de S. D. A. P. leeft niet uit het ge» zond en koel verstand, maar uit het revolu» tionair sentiment en dus lag het voor de hand, dat het kalm betoog, hoe uitnemend ook, weinig bevrediging bood. De heer Albarda stelde de vraag, wat het Parlement uit zichzelf toch kon doen om de oplossing der crisis te bespoedigen. De club der S. D. A. P. zou om een ver» gadering kunnen vragen van de Kamer, maar voor welk doel zou men zulk een vergadering beleggen Zou men met een interpellatie komen Maar tot wien moest men zich richten Ook zou men aan de Kamer kunnen voor» stellen zich met een verzoek te richten tot de Kroon. Maar ook dit denkbeeld werd ver» worpen. "Ir bleef de Kamer niets anders over dan astig af te wachten. Als gezegd, dit bevredigde niet. De onrust bleef, en zie, thans heeft de club der S. D. A. P. besloten aan den voorzitter van de Tweede Kamer het verzoek te richten een spoedvergadering te beleggen voor de behan» heling van haar voorstel, om zich te richten tot H. M. de Konigin, met het verzoek tot Kamerontbinding over te gaan. Zie zoo, nu is er dan toch wat. De pers staat weer vol van de daad der partij. En Het Volk heeft al dadelijk weer een schetterend artikel tegen den «door de groote meerderheid des volks verafschuwden reactionair Colijn«. Wie weet, of er straks nog geen meeting kan volgen met «een eisch des volk*. Wat er dus ook van de zaak worde, aan de behoefte aan lawaai is men nu tegemoet gekomen. Zoo moet men het voorstel der S. D. A. P. allereerst bezien. Het voorstel zelf. Zou, zoo vroeg de heer Albarda in zijn artikel van 4 Februari, een voorstel om zich tot de kroon te wenden eenig resultaat heb» ben Zijn antwoord wastot een ander be» sluit dan een van nietszeggenden inhoud zou het in de omstandigheden van deze crisis niet hebben kunnen leiden. Ook de debatten over het voorstel zouden niets goeds hebben voortgebracht. Zoo is nu ook het oordeel van zoo goed als heel de pers. Maar Het Volk schrijft thans, dat het voorstel tot Kamerontbinding «zich opdringt met ele» mentarire kracht*. Het is waarlijk niet zonder humor. Zelfs vreesde de heer Albarda, dat het ongeduld van de Kamer wel eens tengevolge zou kunnen hebben, dat de heer Colijn bleef. Thans moet een voorstel om zich tot de Kroon te richten, dienen om dien terugkeer te voorkomen. Wij zullen maar aannemen, dat de bewuste lezer van Het Volk het artikel van den heer Albarda weer vergeten zijn. Wat thans wordt opgediend is meer spekje voor het bekje van de partij. Een ieder be» grijpt, wat de partij met dit optreden bedoelt. Een Kamerontbinding zou de, naar wij hopen, tijdelijke verwijdering tusschen de partijen rechts, zoo denkt men, tot een defini» tieve kunnen maken. De tactiek, zoo ijverig beproefd, om scheu» ring in de partijen ter Rechterzijde te bren» gen, zou een nieuw veld voor haar werking vinden. De afbrokkeling ter rechterzijde zou misschien worden bevorderd. En daarom zet men zich nu maar op de plaats van de Kroon en van het Kabinet. Het voorstel heeft alleen daarom reeds geen zin. Een Kamerontbinding past voor het geval er een conflict is tusschen de Kamer en het Ministerie. Maar dit conflict is er niet. En terecht is opgemerkt, dat een Kamer» ontbinding alleen ten gunste van de propa» ganda van een bepaalde partij, in ons par» lementaire stelsel waarlijk geen plaats mag vinden. Het lust ons niet om op het voorstel der S. D. A. P. diep in te gaan. Het heeft geen goeden zin. En het zal ook geenerlei resultaat kunnen hebben. Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Donderdag 18 Februari, des nm. half drie uur. De VOORZITTER, burgemeester Donker» sloot, opent de vergadering en spreekt zijn dank uit voor de belangstelling bij de jaar» wisseling ondervonden. Spreker hoopt dat 1926 een rijk gezegend jaar zal zijn en dat de raads» leden aile krachten welke hun gegeven zijn voor de belangen der gemeente kunnen aan» wenden. Spreker wil geen terugblik werpen op alles wat in het afgeloopen jaar de hamer gepasseerd is. Toch staan onze gedachten, zegt spreker onwillekeurig stil bij de rampen welke andere gedeelten van ons land getroffen heb» ben en waarvoor deze gemeente bewaard ge» bleven is. Hiervoor moet dank ons hart ver» vullen aan God die alle draden van ons leven in zijn hand houdt. Spreker wenscht van deze plaats zijn medelijden uit te spreken met de slachtoffers van den watersnood. Wat betreft den raad zijn er geen veranderingen te melden. Een der raadsleden door ernstige ziekte lang afwezig is gelukkig hersteld en'mocht reeds weer een vergadering bijwonen. Thans is de Secretaris, sprekers rechterhand, ernstig onge» steld een ziekte van ernstigen aard had hem aangegrepen, gelukkig is er weer hoop op beterschap, spreker hoopt dat hij spoedig weer geheel hersteld zijn arbeid mag hervatten Spreker zegt onvolledig te zijn indien hij niet memoreert den flnancieelen toestand, 't Is DÖg wel niet hel licht, maar we mogen toch zeggen, dat er lichtpunten te zien zijn. Spreker hoopt dat de landbouw in 1926 voor» spoedig zal zijn en ieder begrijpen zal zeer verplicht te zijn de percenten, welke men ver» schuldigd is van alle inkomsten voor de schat» kist te geven ook eerlijk af te dragen. Dit is een moreele verplichtig waarbij de gemeente welvaren zal. Hierna worden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is de begrooting van den keurings» dienst van waren waarop deze geemeente voor» komt met een bedrag van f 448,35. De heer v. d. Hoeven bericht dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O aanneemt. Ged. Staten berichten enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. Het bestunr der R. K. School te Achthuizen bericht dat zij voldaan heeft aan de bepaling der L. O. Wet en dat 224 leerlingen de school bezochten. De kas van den gemeenteontvanger is na» gezien en in orde bevonden. In kas was f 2879,27*. De heer A. Braber Czn. neemt zijn benoe» ming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan. Ged. St. berichten dat de goedkeuring van de begrooting dezer gemeente verdaagd wordt. Ged. St. berichten dat er uitvoering dient te worden gegeven aan het K. B waarbij het max. aantal vergunningen in deze gemeente terug gebracht wordt van 9 op 8, ingevolge het raadsbesluit in 1925 genomen. De commissie tot wering van schoolverzuim bericht dat zij tot haar voorzitter benoemd heeft den heer A. v. Rossum en tot secretaris den heer P. Verkerke. Voorts zendt deze com» missie het verslag harer werkzaamheden in. Dit ligt ter visie. Het Prov. bestuur zendt zijn goedkeuring van de begrooting der Openb. Bewaarschool en idem over eenige af» en overschrijvingen op de begrooting. De Mabeg geeft verslag van het bedrijf over Sept.—Oct. Het verliessaldo bedraagt over deze beide maanden 1537,47. In de kosten van den Keuringsdienst van Waren is in 1923 door deze gemeente te veel betaald f 87,77. De heer Ras vraagt ook in aanmerking te mogen komen om voor de gemeente en het groot armbestuur te schilderen. Ged. St. zenden de gemeenterek. over 1923 goedgekeurd terug. De Keuringsdienst van Waren geeft verslag over zijn verrichtingen in het laatste kwartaal des vorigen jaars gedaan. De gemeente Ooit» gensplaat maakt in verhouding tot andere ge» meenten geen kwaad fivuur. De rijksveldwachter S. Hendriks betuigt zijn dank voor de hem toegekende gratiflcatie, Gesterkt door het vertrouwen van het ge» meentebestuur hoopt hij werkzaam te blijven in den ingeslagen weg tot opbouwing der gemeente. Mej. Zuster Elebaas vraagt met ingang van 1 Juli eervol ontslag uit haar betrekking. De VOORZITTER zegt dat dit verzoek den raad met leedwezen vervuld en hoopt dat het haar in haar huwelijksleven moge goed gaan. Besloten wordt haar dank te zeggen voor de vele gewichtige diensten der gemeente bewezen. De VOORZITTER stelt voor af te wachten tot het Groene Kruis het initiatief heeft ge» nomen tot het oproepen en benoemen van een andere Zuster, 't Is bij het Groene Kruis in goede handen. Aldus wordt met algem. st. besloten. Ingevolge den naar voren gebrachten wensch van den heer v. Es voor het aanschaffen van een lijkwagen, is er reeds een aanbod inge» komen uit Zierikzee, met foto, welke laatste bij de raadsleden circuleerde. De heer HOBBEL (neutraal) wil bij het gemeentebestuur van Sommelsdijk eens doen informeeren wat de lijkwagen daar kostte. Besloten wordt dit te doen. De VOORZITTER spreekt den wensch uit dat er dan maar eens een gegoed ingezetene uit Ooltgensplaat de hand over het hart strijkt om de gemeente aan deze zoo noodige wagen te helpen. Een reclame tegen de hondenbelasting wordt behandeld. De VOORZITTER deelt mede dat er twee huurders verzocht hebben het huis waarin de heer Oostdijk gewoond heeft te mogen huren. Spr. vraagt of het huis aan het bord gebracht moet worden of dat de Raad toestemming kan geven dat het aan één dezer beide aanvragers wordt gegeven. De heer WITTEWRONGEL wil het liever aan het bord publiceeren, waarbij de heer BRINKMAN (S D A.P.) zich aansluit. Aldus wordt besloten. Nagezien wordt door de H H. Brinkman en Vermaas de rekening van het doktershuis Deze H H. adviseeren tot vaststelling. Er is een goed slot van f 52 44 De rekening wordt met algem st. goedge» leverd zou zijn en welke den schrijver volgens zijn meening wel geleverd heeft. De schrijver vraagt bemiddeling van den Raad, De VOORZITTER wil dezen brief in het belang der gemeente in geheime vergadering bespreken, doch geeft vooraf ieder gelegen» heid tot het gebruik maken van de «rondvraag* De heer v NIEUWAAL (A.»R vraagt spoe» dig een straatje in orde te laten maken, daar de toestand thans onhoudbaar is. De VOORZITER zegt spoedige verbetering toe. In verband hiermede vraagt de heer BRINK» MAN wat hij moet doen met een pad dat over grond door hem pas gekocht doorgang geeft naar andere perceelen. De VOORZITTER geeft hem den raad zijn grond af te sluiten met een heining. De heer HOBBEL vraagt of in de Prins Hendrikstraat de gasleiding is ingelegd. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer HOBBEL zegt dat er een complex perceelen is waar de gasleiding iederen dag moet uitgepompt worden wegens het water dat er indringt. Spr. vraagt of dit niet veran» derd kan worden. De VOORZITTER zet uiteen hoe op dit oogenblik de verhouding tusschen den direc» teur der gasfabriek en den gasfitter is. Het zal wel beter worden. Spr. zal alle mogelijke moeite doen den toestand te perfectioneeren. De heer BRINKMAN vraagt of er al een onderzoek is ingesteld naar het voetpad bij een oprit. De VOORZITTER zegt dat er over gespro» ken is met den opzichter. Spr. zou echter graag willen dat de heer Brinkman den op» zichter eens duidelijk maakte hoe hij het wenscht te hebben. De Heer BRINKMAN heeft vernomen dat de heer Donkersloot een boerderij wil over» Een fraaie foto van de zeilwedstrijden te Genua; de start van de 6 M jachten. keurd en vastgesteld, f 17.40 zal besteed wor» den voor de armen en de rest worden ter had gesteld aan het R. K. armbestuur fe Acht» huizen. Een en ander volgens de voorwaarden der schenking De heer HOBBEL wil deze winst houden voor reserve. De VOORZITTER merkt op, dat dit volgens de acte der schenking niet mag. Goedgekeurd wordt een wijziging in de be» grooting 1926 ingevolge aan wijzigingen van Ged. St. noodzakelijk. Machtiging wordt gegeven tot af» en over» schrijving op de begrooting 1925. Vastgesteld wordt de verordening op het schoolgeld. B. en W. stellen voor deze precies weer in te dienen als deze het vorige jaar is vastge» steld. Met algem. st. wordt conform besloten Idem de verordening tot invordering van het schoolgeld. Vastgesteld worden de voorschotten welke de scholen in deze gemeente ingevolge de bepalingen der L. O. wet hebben te ontvan» gen. Deze voorschotten worden verleend onder bepaling dat hieronder verrekend wordt wat reeds eer genoten is. Het schoolbestuur van Achthuizen der R. K. school vraagt gelden aan {voor het aan» schaffen van schoolmeubelen, 34 schoolbanken zijn versleten. Ben W. erkennen het recht van dit bestuur om nieuwe meubelen aan te vragen, doch willen den gemeente»opzichter opdragen een rapport uit te brengen over den toestand dezer meubelen om alsdan een besluit te nemen. Het loopt over een bedrag van ongeveer f 1000.— Aldus wordt met algem. st besloten. Ingekomen is een brief van A. J. G. v. Rossum waarin de schrijver bekend maakt een verschil te hebben met A. v. d. Tol over een vracht uien welke volgens den weger niet ge» nemen. Nu schijnt daar grond bij te zijn dat het groot Armbesiuur toebehoort. De VOORZITTER zegt dat B. en W. met den heer Donkersloot in onderhandeling zijn. Spr. vindt dat er eenigen zedelijken band is met de pachters die zoomaar niet verbroken mag worden, 't Beste is dat beide zijden de belangen van elkander in het oog houden. De heer VERMAAS klaagt er over dat er herbergen laat open zijn 't Is gebeurd dat er een café 's morgens om half drie nog open was. De VOORZITTER is blij dar de heer Ver» maar dit punt aanroert. Deze kwestie heeft juist thans de volle aandacht van de politie. Wil de heer Vermaas zeggen welk café dat is. De Heer VERMAAS antwoordtKoenraad. De VOORZITTER dankt den heer Vermaas dat hij dien naam hier in 't openbaar noemt. Nu kan de politie optreden Deze man tracht op verschillende manieren de verordening te overtreden. Nog verleden week heeft spr. een vergunning geweigerd op advies van voor» aanstaande menschen te Achthuizen. Met oudejaarsdag bleef dit café tot half 5 open. Spr. zegt toe strenge maatregelen te zullen treffen. Tot 10 uur 's avonds open is lang genoeg. Het kroegbezoek is toch al niet be» vordelijk voor het zedelijk welzijn der menschen. Dan geheime vergadering. SOMMELSDIJK. Deze week werden door de gemeente 8 werklooze landarbeiders te werk gesteld. Dezer dagen ontstond bij J. B. een begin van brand, doordat vonken uit een komfoor gevallen waren op in de nabijheid daarvan liggende kousen enz. Voorbijgangers merkten het spoedig op, en wisten door hun krachtig optreden het vuur met water te blusschen. De heer des huizes was slapende, terwijl de vrouw een boodschap was doen. Aan den heer S. Gazan alhier, is ver» gunning verleend tot het verbouwen van zijn vleeschhouwerij tot slagerswinkel. Op de 1.1. Woensdag gehouden week» markt was geen vee aangevoerd. Het hout dat Dinsdag 11. ten overstaan van den Burgemeester dezer gemeente werd verkocht, heeft opgebracht de som vau f46,70. VP eest op uw hoede. Daar zijn in de ge» meente enkele belhamels die er gebruik van maken om op onbeheerd staande fietsen te gaan rijden en die na gemaakt gebruik dan ergens neer te zetten. Dinsdag had men zelfs de brutaliteit om een fiets te gaan halen uit de gang van de openbare school van iemand die daar de landbouwcursus bijwoonde. Na veel zoeken wed de fiets onbeheerd tegen een boom staande teruggevonden. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. In deze gemeente is een leeren dames» portemonnaie met eenig geld daarin, gevonden, inlichtingen te bekomen bij den gemeente» veldwachter. 40 cent per regel. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 ct, Laxeer 60 ct Staal- 90 ct. Rheumatiek- 75 ct. Keelpijn- 60 ct. Hoest 60 Kiespijn 60 ct. Oriep a Influenza 75 ct. Nier Blaas 1 gld. Oalsteen 1.50 Wormtabl. 80 ct. Bloedzuiverende 75 ct. Eetlustopwekkende 75 ct Koorts 60 Verkoudheids 60 ct. Pijnstillende 75 ct Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Elke ver» pakking voorzien van naam Mijnhardt. Let hieropl De Kiesvereen. «Nederland en Oranje« alhier zal D.V. Maandagavond a.s. vergaderen in de Christelijke School om 7 uur. De voor» zitter, de heer J. H. Dijkers, zal spreken over het onderwerpKerk en Staat, een actueel onderwerp, waarover veel te zeggen valt. Ook zal er bestuursverkiezing plaats hebben. Laten de leden trouw opkomen 1 MIDDELHARNIS. De slagersknecht A. Koudijzer die per fiets nabij de hofstede van den Landbouwer den heer van Es aan kwam rijden wist niet tijdig genoeg uit te wijken voor een aankomende auto waardoor hij met zijn fiets in de sloot tuimelde. Na zich er uit gewerkt te hebben, hebben de bewoners van genoemde hofstede hem van droge kleeren voorzien en kon hij de reis weder voorzetten. J. den Hollander had 't ongeluk al spe» lende in de kaai te vallen, daar hij den trap kon grijpen had hij 't geluk er zelf uit te komen. De milicien I. Slis, lichting 1924, heeft voor den tijd van 2 jaren uitstel van den militairen dienst verkregen wegens kostwin» nerschap. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen W v. d. W. is proces» verbaal opgemaakt we» gens het rijden zonder licht. OOLGEN SPL A AT. Door stemgerechtig» den van den Polder Oudeland is met 104 voor en 69 tegen besloten om een stoomgemaal te plaatsen ter waterkeering, naar men verneemt zal het vlak bij het dorp geplaatst worden. OUDE TONGE. Alhier zijn deze week 4 schepen met kunstmest gearriveerd en gelost. Tot bestuursleden van de vereeniging »Een school met den Bijbel« zijn herkozen de heeren W. M. Fase en L. v. d. Boogaard. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt, aardappelen f 3 uien f 3.—, en Koepeen f 1.60. Door enkele landbouwers zijn al zaad» uien gepoot wat vroeg te noemen is. Verslag van de algemeene vergadering van het Begrafenisfonds «Onderling Belang* te Oude Tonge, op Dinsdag 16 Frebruari des n.m. 7 uur in de oude school alhier. Opgekomen waren 84 leden. Punt 1. De voorzitter W. Los opent de ver» gadering met een woord van dank aan de vergadering voor haar groote opkomst. Punt 2. De notulen van de vorige vergade»

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3