Ingezonden. Burgerlijke Stand V ergader ingen. V erkoopingen. Marktberichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Boekbespreking. gespuid, zijnde bang gemaakt door den be ruchten open brief. Door den overvloed van geld blijft de staatsfondsenmarkt vast gestemd, en ook komt er weer meerdere vraag voor buitenlanders b.v. Para, San Paulo en andere Brazijjanen. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje in uw geëerd blad voor het volgende. Eenige maanden geleden werd voor de ge» meenten Middelharnis en Sommelsdijk opge» richt de Vereeniging S. B Z. (Steunverleening bij Ziekenhuisverpleging) en voor welks reke ning een mijner kinderen in een Ziekenhuis verpleegd werd, zoo kan ik niet nalaten om iedereen, welke nog geen lid of donateur dezer nuttige Vereeniging is, toe te roepen Wordt nog heden lid of donateur dezer nuttige Vereeniging en werkt allen mede om deze jonge Vereeniging tot meer groei en bloei te brengen en zoo mogelijk alle plannen welke het bestuur beoogt, tot werkelijkheid te brengen. Met dank voor de plaatsing, Hooachtend, Uw Dienaar, Middelharnis. P. PEEMAN. Wettelijke waarborgen. Het mag bekend worden verondersteld dat de wetgever in zijn vaderlijke zorg bij alle door hem geschapen instellingen er naar ge» streefd heeft deze te stutten tegen machtsover» schrijding en tekortkomingen, van de zijde van de dragers van het Staatsgezag, door waarborgen. Ten aanzien van ons Middelbaar onderwijs heeft hij ingesteld als controle»organen de in» specteurs en de commissie van toezichtde in» specteurs van de zijde des ministers, de com» missie van toezicht van de zijde der plaatsge» nooten. Hoewel de Wetgever de materie dezer com» missie niet uitvoerg regelt zoo zijn toch de artikelen 50, 51 en 52 der Middelbaar onder» wijswet duidelijk genoeg. Artikel 50 geeft de Commissie van toezicht het recht proces»verbaal op te maken van de overtredingen der Wet en der verordeningen. Artikel 51 zegt dat de school steeds toegan» kelijk is voor de leden der commissie en dat de onderwijzers gehouden zijn hun de verlang» de inlichtingen te geven. Bij sommige Middelbare gemeentescholen op welke ook door de commissie van toezicht het oog wordt gehouden is er dagelij ksch con» tact tusschen personeel der school en commis» i sie, hetzij zich uitend in schoolbezoek, hetzij vf in aanwezigheid op de leeraarsvergaderingen Artikel 52 schrijft uitdrukkelijk dat de plaat» lijke commissie de school ten minste tweemaal in het jaar bezoeken moet, terwijl zij het recht heeft zoowel aan den gemeenteraad als aan den minister alle voorstellen te doen die zij in het belang der school noodig acht De Wet is dus duidelijk genoeg. Indien het dan ook waar is, dat de commissie van ioezicht op het Middelbaar onderwijs te Middelharnis de in die gemeente gevestigde H. B, S. in geen 4 jaar bezocht heeft, dan heeft deze commissie zich aan ernstig plichtsverzuim schuldig gemaakt. Het belang dat ,bij deze zaak betrokken is, is te groot dan dat hierop niet openlijk zou moeten worden gewezen. Uitdrukkelijk wordt hierbij aangeteekend dat dit artikel niet ten doel heeft om de commissie van eenige tekortkomingen te be» schuldigen, doch enkel om de commissie ge» legenheid te geven openlijk de ten haren aan» zien gerezen vermoedens en de loopende kwade geruchten recht te zetten. MIDDELHARNIS. Geboren Leendert, z v D Horseling en P Blok. Ondertrouwd: M Onderdelinde oud 23 jaar (Rott) en J Th Jansen 17 jaar; P van Es 20 jaar en H Spee 20 jaar (Sommelsdijk) Overleden M Koppenaal, 4 w.dvA Kop» penaal en C van ZielstS Appel, 46 jaar, echtgenoot van D Huizer OUDE TONGE. Geboren: Johanna Aldegonda, d. v. Cor» nelis van Peperstraten en Jacoba Dirckx Leendert, z. v. Petrus van Markensteijn en Cornelia van WeelHendrik, z. v. Johannes Adrianus Bogers en Hendrika Buscop. Gehuwd; Jan Baptist de Jong, jm. 28 j. met Jannigje Christina van Dam, jd. 31 j., gesch. echtgen. van Willem van Noord. Overleden: Teunis, 2 maanden, z. v,Jacob van Kempen en Cornelia Fluit; Johanna Anthonia Fabert, 81 j. (ongeh.). NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: P. J. Drooger, j.m. 22 j. en A. C. Hobbel, jd. 20 jbeiden alhier. Getrouwd: L. Klem, jm. 24 j. te Herkingen en L. J. van Helden, jd. 21 j. alhier. STELLENDAM. GeborenNeeltje, d. v. M. van Splunder en P. Heerschap. GetrouwdCornelis Aloijsius van Bijnen, 22 jaar, te Helder en Janna Troost, 23 jaar Adriaan Dame, 25 jaar, te Hardinxveld en Krijntje Kievit, 23 jaar. Overleden Elizabeth Jacoba Troost, 84 jaar, weduwe van J. Lokker. GOEDEREEDE. GeborenDimmen z. v. H. C. Bruggeman en L. v. Dam; Dina d. v. J. Roos en N. Or» gersAzuweres z. v. C. van Erkelens en A. KomttebedMaartje d. v. K. Sandifort en K. Tanis Adrianus z. v. J. de Reus en T. Tanis. Getrouwd: Adrianus de Reus 26 j. en Jan» netje Lokker. OUDDORP.+ Ledenvergadering der Boerenvereeniging op Zaterdag 13 Febr. 1926 'snam. 6 uur bij G. Spee. Agenda 1. Betaling mais, kali, schilfers, superphos» phaat enz. 2. Bestelling van mais voor diverse levering en in voorkoop, patentkali enz. Zaterdag 20 Februari 's avonds 6,30 uur te Ouddorp in de Oude School, verhuring bij inschrijving: a. Ten verzoeke van den heer Hubert Tanis Ez. voor het seizoen 1926 van 0,26,02 H.A. 170 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het West Nieuwland aan den Langewegb. Ten verzoeke van den heer Maarten van der Klooster, voor 10 jaar, in» gaande blootschoof 1926 van 0,86,90 H.A. bouwland te Ouddorp in het Oudeland aan Kommerweg, thans in pacht bij W. Rijnbrand, in 4 perceelen. Notaris VAN DEN BERG. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis. Uienveiling op Donderdag 11 Febr. 1926. Met U. C. B. merk. Grove uienf 2 66 per baal Gewone Uien f 3,02 tot f 3,15 Drielingenf 3,06 Pikkelsf 4,90 Alles inclusief baal. Aanvoer 1207 balen. »De Maatschappij. «De Maatschappijn Christelijk Sociaal«Eco» nomisch Weekblad, uitgave van de drukkerij Oranje Nassau te Baarn, bevat deze week de volgende artikelenDe Plicht der Rust, door Dr. J. A. Nederbragt; Sociale wetgeving in Noorwegen, door Th. C. Geudeker; Amster» dam sedert 1795, door Dr. Joh. C. Breen Het zilveren getijLeven wij te duur Economisch overzicht; Uit Bladen en Tijd» schriften BoekentafelFinancieel overzicht VrouwenbelangenDe invaliditeitswet zes jaar Spel en dans Het Int. Arbeidsbureau Handels» en Nijverheids»vereenigingsleven in 1926Het land van de «ReuzencijfersBe» dreiging van den vischstand in de Noordzee Twente»Rijn«kanaalKanalen in N.»Holland WerkloosheidsverzekeringHandelsonderwijs; Eet visch. De illustratie is ditmaal gewijd aan «de op» heffing van het Pasvisum voor Duitschland«; »De nood in Drenthe*; terpentijnwinning in Amerikawoningbouw aan den Equador. DE KABINETSCRISIS. Wij vernemen uit parlementairen kring Volgens het hoofdartikel in het Vaderland (van 25 Januari), dat overigens een tamelijk juist beeld geeft van de pogingen van Dr. de Visser, is gezegd dat de A.R. Kamer» club geweigerd zou hebben het voorgestelde compromis in de Kamer te verdedigen. Dit is een misverstand. Tegen het compromis in zake het Gezantschap, accrediteering van den gezant te Betn, of te Ween en, b.v. bij het Vaticaan, had de A.R. Kamerciub geen bezwaar. Toen zij bij schrijven van 9 Januari zich uitsprak, had de R.K. Kamerclub zich nog niet over dat compromis uitgesproken, maar, gesteld dat de R K. Kamerclub er zich mee zou kunnen vereenigen, had de A R. Kamerclub een ander bezwaar. Het bezwaar was dit, dat als het Kabinet aanbleef op de wijze als door Dr. de Visser werd aanbevolen, de C.H. ook nu geen grondslag boden voor een meerderheid, waarop het Kabinet kon steunen. Dr. de Visser, die eerst de opdracht gekre gen had tot vorming van een parlementair kabinet, en die reeds een dag van te voren begonnen was met zijn poging om op dat» zelfde compromis de samenwerking rechts te herstellen, had daarbij instemming van de A.R. ondervonden, maar niet van de C.H., althans niet van de meerderheid van de C.H. Kamerclub. Zijn poging tot vorming van een parlementair kabinet mislukte dus, en hij ont» ving een gewijzigde opdracht, tot vorming van een »kabinet«. Maar het vervullen van die opdracht beproefde hij in dezelfde richting het door hem te vormen kabinet zou zijn het demissionaire kabinet, en weer beproefde hij op den grondslag van het compromis de samenwerking rechts te herstellen. Hij moest daarbij aan het bestaande kabinet mededeelen, dat, werd de in het compromis bedoelde oplossing door het kabinet aan de Kamer medegedeeld, de C.H. Kamerclub een motie van teleurstelling zou indienen. Werd deze verworpen, dan was behoudens nog de twijfelachtige stem van eenige C.H. Kamerleden over verdere voorstellen, de sa» menwerking rechts hersteld en kon dus het kabinet aanblijven. Het kabinet zou dan moeten terugkeeren formeel als door Dr. de Visser geformeerd kabinet, maar in waarheid in zijn qualiteit van parlementair kabinet, steunende op de herstelde samenwerking der rechterzijde, ter» wijl terstond de C.H. door het voorstellen hunner motie van teleurstelling, zouden doen blijken, dat de samenwerking niet hersteld was, en tegen de Regeering zouden stemmen. Niet het compromis, maar deze wijze om de crisis te beëindigen was het, waarmede de A.R. Kamerclub hare instemming niet kon betui» gen, en waarom verdediging in de Kamer van haar niet kan worden verwacht. Hadden de C.H. verklaard, dat zij het com» promis zouden aanvaarden, doch niet dan onder protest van teleurstelling, en dat zij dan geen motie tegen de Regeering in deze zouden voorstellen, en ook niet, kwamen er andere voorstellen, tegen de Regeering in deze zou» den stemmen, dan had de A.R. Kamerclub geen bezwaar gehad. Een kabinet kan moeten aanblijven als het onmogelijk blijkt een ander kabinet te vormen maar aanblijven op den grondslag van herstelde samenwerking, terwijl de samenwerking niet hersteld was, dat kon door de A.R. Kamerclub niet worden verdedigd. Da stemplicht. Op de vragen in verband met de vervolging van vrouwen te Uddel, wegens het niet nako» men van art. 72 der Kieswet, antwoordde de Minister van J ustitie Op 28 Dec. jl. zijn vier vrouwen, woonachtig te Uddel, die wegens niet»nakoming van art. 72 der Kieswet tot een geldboete van twee gulden subs twee dagen hechtenis waren ver» oordeeld, doch die boete binnen den gestelden niet hadden voldaan en ook daarna ondanks waarschuwing met betaling in gebreke waren gebleven, in verband daarmede in een door de gemeente Apeldoorn ter beschikking gestel» de gemeentelijke dienstauto naar Apeldoorn overgebracht. Naar het oordeel van den betrok» ken ambtenaar van het openbaar ministerie was er alle reden aan te nemen, dat de hou» ding der vrouwen voortsproot uit de gedachte, dat in de niet»betaling wel zou worden berust. Aan de zaak is geen verdere voortgang behoe» ven te worden gegeven, omdat bij aankomst te Apeldoorn bleek, dat de boeten inmiddels juist nog waren betaald. Voor zoover de s'rekking dezer vraag mocht zijn, of niet bij de tenuitvoerlegging van ter zake van niet»nakoming van art. 72 der Kies» wet gewezen vonnissen tegenover hen, bij wie de gewetensbezwaren In het spel zijn, dwangmaatregelen op den persoon zoo mogelijk zijn te vermijden, beantwoordt de Minister bevestigend. Hij heeft reeds eerder in een aanschrijving aan de parketten te ken» nen gegeven, dat met name tegenover op grond van gewetensbezwaren verzuimd hebbende vrouwen bij voorkeur ware toe te passen dat bij de wet van 29 Juni 1925 geregelde verhaal op goederen of inkomsten. Deze aanschrijving is in het onderhavige geval door den betrok» ken ambtenaar van het openbaar ministerie niet buiten beschouwing gelaten, doch zijn optreden werd bepaald door hetgeen hem op dat oogenblik van den aard van het voorlig» gende geval bekend was. Intusschen heeft de Minister in het gebeur» de aanleiding gevonden, dien ambtenaar te doen opmerken, dat de evenbedoeldeaanschrij» ven te beperkt wordt opgevat, .indien men verhaal slecht zou toepassen in de gevallen, dat ook bepaaldelijk de niet betaling der geld» boeten op gewetensbezwaar steunt Vrouwemmode en misdaad. Het geval met den Haagschen kuitenprikker geeft een inzender in het liberale «Vaderland* o.m. volgende ontboezeming in de pers Wie of wat is de directe of indirecte oor» zaak van zulk een handeling Zijn er man» men, die door vrouwen in de beenen gestoken worden of zou de man zooveel slechter zijn, of laten wij zeggen minderwaardiger De vrouw (en misschien ook de goede van dezen tijd) is hevig verontwaardigd door het laatste gebeuren en is altijd verontwaardigd geweest, dat de man haar nooit rustig over straat kon laten gaan en haar vooral hinder» lijk bekeek. Toch heb ik wel bijna een vast vertrouwen in het feit, dat niet de behoorlijk gekleede vrouw zich zoo heeft behoeven te ergeren. Maarzou dan de vrouw op enkele uit» zonderingen na onbehoorlijk zijn gekleed zou dan de mode niet weten, wat ze de vrouw dicteert Zou dan de vrouw van de wereld, de chique, mondaine vrouw uit het chique, mondaine Den Haag en het imiteerende, naar chique strevende kantoor», winkel of dienst» meisje, misschien slachtoffer zijn van die die» tatrice en zelf force majeure die opgedrongen, hinderlijke of beschamende kleeren dragen Mijn naïveteit heb ik vrijwel zuiver weten te bewaren, maar met het beste bedoelen en de meeste welwillendheid kan ik dat niet ge» looven en ik weet, dat integendeel de vrouw (er zijn gelukkig uitzonderingen) zich wat gaarne, vrijwillig en schaamteloos kleedt in de kleeren van dezen tijd. Wat er aan deze laatste hapert, weet elke vrouw en elke man. «Laat er onschuld zijn in uw begeerte*, zegt Nietzsche en direct wil ik aannemen, dat er onder de begeerigen om zoo sensueel mogelijk hun vrouwdichaam te exposeeren, onschuldigen zijn, die niet weten en niet na» denken over wat zij doen en wat zij teweeg» brengen in de gemoederen van het zooge» naamde sterke geslacht en die het wel aardig vinden zoo'n beetje bekeken en begeerd te worden. Hun zal dan ook mijn scherpe critiek min» der treffen en mogelijk tot waarschuwing kunnen dienen. Voor hen, die wel weten, voor de bewus» ten, de geraffineerden, wier comedianten» verontwaardiging over een bijna noodzakelijke reactie even sterk is die ook den man zoo onbeschaamd vinden voor haar hoop ik van ganscher harte, dat zij zullen leeren begrijpen, dat daden als van het mes»stekende individu (natuurlijk streng af te keuren) niet zullen kunnen verdwijnen en wellicht door andere excessen gevolgd zullen worden, zoolang de vrouw zich schaamteloos biedt in zinnelijke en zinlooze kleeding, die geen ander doel en geen ander resultaat kan hebben, dan onrust, verwording en misdaad. EEN WANGENKRABBER. Een meisje aangerand. Na den Haagschen kuitenprikker en zijn imitator, een Rotterdamsche wangenkrabber. Want zoo zal men het individu moeten aan» duiden, dat Woensdagmorgen nog vroeg 'n meisje in een stille straat aanrandde en trachtte haar letsel toe te brengen, met sadistische bedoelingen waarschijnlijk. Omstreeks acht uur liep de 17»jarige win» keijuffrouw A. M., wonende Blommerdijksche» laan, op weg naar haar betrekking, in de Hammerstraat. Plotseling schoot een jong» mensch op haar af, greep haar van achteren beet en zei: kom jij maar eens met me mee. Hij duwde het hevig verschrikte meisje in een portiek, drukte haar hoofd achterover, pakte haar bij de keel en met een scherp voorwerp begon hij haar gelaat te krabben. Het meisje gilde om hulp, verdedigde zich al schoppend en trappend. Ze schreeuwde «ga weg, engerd* en toen liet de jongen haar los, mompelend «het is me toch gelukt*. Hij rende weg en verdween in een zijstraat. Daar zich nog niemand had vertoond, vervolgde het meisje haastig haar weg om nog op tijd te zijn. Ze voelde wel, dat haar wangen gloeiden, maar wist niet, dat ze gewond was. Op straat keken verschillende menschen haar echter nieuwsgierig aan en op den Hofdijk kon ze zich niet weerhouden in een winkelruit te kijken. Ze zag tot haar ontsteltenis, dat haar gezicht letterlijk gekerfd was. In allerijl begaf ze zich naar het groote ziekenhuis en daar telde men niet minder dan vijftien schrammen, waarvan er een flink bloedde. Nadat het meisje behandeld was, is ze direct haar wedervaren aan de politie gaan vertellen. Volgens haar beschrijving was de aanrander een ongeveer zeventienjarige jongen, gekleed in zwarte jas, met een zwarten, slappen hoed op. Hij maakte den indruk een kantoorbediende te zijn. De jongen had een flink postuur. Door de politie van het Bureau Bergsingel wordt een nauw» keurig onderzoek ingesteld. Brand. Surveilleerende politie ontdekte Woensdag» ochtend ongeveer 6 uur een uitslaanden brand op de bovenverdieping van een pand aan de Hoogstraat te Schiedam. Het pand was onbe» woond, daar het in staat van verbouwing verkeert. Eigenaar is Cu Verhoexs, die in de benedenruimte Zaterdag a.s. een café wilde openen. Ofschoon de brand zich hevig liet aanzien en ook een achtergelegen pandje reeds had vlam gevat, slaagde de brandweer erin, met de motorspuit het vuur meester te worden. Boven is totaal alles uitgebrand en beneden is de waterschade groot. Het pand was verzekerd. Mütvuurvergiftlglng. Bij een 25»jarigen slagersknecht te Doetin» chem is een ernstig geval van miltvuurver» giftiging vastgesteld. In verband hiermee heeft de keuringsveearts, de heer Schreur, een ge» slacht paard van den heer W. in beslag ge» nomen. Door een varken aangevallen. Een boerenknecht in de buurtschap Sinde» ren is door een varken aangevallen en vrij ernstig in het been gewond. De baas die ter hulp snelde, werd ernstig aan de hand ge» beten. Een geheime distilleerderij. De Utrechtsche politie heeft, in samenwer» king met de Rijkskommiezen, in een perceel aan de Hoogstraat een gedeelte van een dis» tilleertoestel ontdekt, benevens een hoeveel» heid sterken drank. De onderdeelen van het apparaat, dat van betrekkelijk groote capaci» teit scheen te zijn, werden in den tuin en onder den keukenvloer aangetroffen. Terecht. De 20'jarige C. v. d. Feijst, die sinds enkele dagen te Delft werd vermist, is door de po» litie aangehouden en naar haar ouders terug gebracht. Beloond. De Burgemeester van Lochem heeft aan de kinderen, die door het vinden van de porte» feuille van den te Zutphen gearresteerden in» breker het eerste spoor aanwezen, een flinke belooning gegeven. De oneerlijke brievenbesteller. De 30.jarige brievenbesteller P. M., die te Den Haag Maandag j.l. is gearresteerd, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduis» tering van brieven met geldswaardigen inhoud, is naar het huis van bewaring overgebracht Hij moet bekend hebben 18 keer zich een brief te hebben toegeëigend. De vangst bleek echter verscheidene malen zeer gering te zijn zoodat vermoed wordt, dat het totaal verduis» terde bedrag |de 50 gulden niet overschrijdt. Verkeersongevallen. Woensdagavond is de 53»jarige weduwe Sparidaens te Tilburg op het Goirke bij het oversteken van de straat door een autobus overreden. De vrouw kwam achter een tram» wagen vandaan, zoodat de chaffeur haar eerst op het laatste oogenblik zag. Hij trachtte nog uit te wijken en reed tegen het trottoir op. De vrouw is aan de gevolgen overleden. Ongelukken. In de mijn Willem Sophia te Spekholzer» heide is Woensdagavond de mijnwerker»voer» man H. Pik in een der gangen dood gevon» den. Vermoedelijk is hij door afvallend ge» troffen Hij laat vrouw en twee kinderen achter. Verkeersstoornls. Omstreeks half zes Woensdagavond is het tramverkeer over de lijnen 14,11 en 6 te R'dam bijna een uur vertraagd geweest. De oorzaak was dat op den Bergweg bij den Noordsingel motorwagen 194 van lijn 11 was vastgeloopen en alle pogingen om den wagen in beweging te brengen aanvankelijk vruchteloos bleven. Verdronken. Te Tzummarum (Fr.) is Woensdag het 4»»arig zoontje van J. G. verdronken. Aardverschuivingen. Terrein.verschuivingen hebben zich voor» gedaan te Ronse (België). Ettelijke hectaren grond hebben zich naar de Molenbeek ver» plaatst, welke bijna is verstopt. Om overstroo» mingen te voorkomen zal men de rivierbed» ding wijzigen. Heuvels van 20 M. hoog zijn ontstaan, elders kuilen van 10 tot 30 M. diepte. Medicasters. De Brusselsche redacteur van De Maasbode schrijft Een blad der hoofdstad stelt op de volgende wijze de geneesheeren aan de kaak, die hun beroep niet meer als een roeping, maar als een gewoon baantje beschouwen, dat zooveel mogelijk geld moet opbrengen Hallo, hallo 1 Spreek ik met Dr. Alkali? Met hem zelf. Gij spreekt met Dr. Morphine. Ik heb in mijn rijke klientele een geval van blinde» darm.-operatie. Ah? Ja, en ik zou willen weten hoeveel pro» cent ik krijg, als ik u de persoon in kwestie toevertrouw. Eerst moet ik weten hoeveel ik voorde operatie kan in rekening brengen. Is de pa» tiënt rijk, zéér rijk Het is een groot zakenman. Gij kunt gerust 2000, 3000, ja, 4000 francs vragen. Goed, dan geef ik u 800 francs. Dat is niet veel. Ik kan 1000 francs kïijgen van uw college X. Wel, gij vraagt maar raak 1 Ja, duizend francs en geen cent minder 1 Dit is geen scène uit »Knock«, maar een tooneeltje uit het werkelijk leven. De «medicasters* worden hier al even za» kelijk als de slagers. Een persBchandaal. De Abend een afpersersblad. Weenen smult en ergert zich aan de ont» hulling van het feit, dat het avondblad Der Abend, dat, onder de leuze «Waar er een sterkere is, zullen wij den zwakke steunen«, zeide te strijden tegen de corruptie in het openbare leven, zich aan afpersing schuldig maakte. Het blad, dat de grootste oplaag heeft van alle Weensche bladen, viel dag in dag uit vooraanstaande mannen aan, vooral uit bankierskringen. Thans is, naar onze Weensche correspondent meldt, uitgekomen, dat de administrateur en de hoofdredacteur van het blad zich door de aangevallenen plachten te laten afkoopen. Zij staakten dan hun aanvallen en hebben in ruil daarvoor miljarden opge» stoken. De Abend stond aanvankelijk aan de zijde der communisten, doch was den laatsten tijd een socialistisch orgaan, dat voor het officieele avondblad der sociaaldemocraten doorging. De andere bladen blazen uit den aard der zaak het geval flink op en gewagen van het grootste persschandaal, dat Weenen ooit gezien heeft. De Abend zelf heeft zich tot dusver bepaald tot de mededeeling, dat Weisz, de hoofdredacteur wegens principieele geschillen is afgetreden en dat de geruchten, die in omloop zijn, onwaar zijn. Volgens de Nue Freie Presse zal de justitie zich met de zaak bemoeien. DE WATERSNOOD. De collecte te Amsterdam heeft opgebracht f 152,580. Kinderdoodslag. De gemeentepolitie te Kerkrade heeft ter zake van doodslag op haar kind aangehouden Th. G., oud 24 jaar, alhier wonende, In een regenput werd het lijkje van het pasgeboren kindje, dat zich daarin sedert 11 Januari 1.1. bevond door de politie gevonden (Limb. K.) Kippen doodgebeten. Bij den landbouwer K. te Bemmel heeft gisternacht een herdershond, waarvan de eige» naar nog onbekend is, 76 kippen doodgebeten. Heb je wat geschoten Jawel, En je weitach is leeg I Denk je soms dat ik een drijver in mijn weitasch kan stoppen Nieuwe overstroomlngen in Engeland. Uit Londen wordt gemeld dat vele rivieren zijn gestegen. In Leicestershire staan verschil» lende dorpen onder water evenal de beneden» stad te Northampton In enkele dorpen in de streek van Wollingborough zijn de inwo» ners uit de benedenhuizen moeten vluchten. Door een pijl getroffen. Onder het spelen door kinderen met boog en pijl te Venlo is het 10»jarig zoontje van den chauffeur B., aan de Boluwterstraat, zoo» danig met een pijl in het oog getroffen, dat onmiddellijk overbrenging naar de oogenkli» niek te Maastricht noodig werd geacht. Er is weinig hoop, dat de jongen het oog behou» den zal. Een vergissing. Toen mej. K. te Bussum 's avonds omstreeks 11 uur thuiskwam, zag zij licht branden. Man moedig ging zij haar huis inspecteeren en kwam tot de ontdekking dat een onbekend persoon zich aldaar op hield. Zij riep een agent, die een nader onkerzoek instelde, waaruit bleek, dat de «indringer* van een fuifje komende een verkeerde woning was binnengegaan. De ramp te Borculo. Het Nationaal Steuncomité «Stormramp« is met het volbrengen van zijn werk, dat is de schade door de windhoos van 10 Aug. 1925 veroorzaakt, zooveel mogelijk, naar billijkheid te vergoeden en den wederopbouw van ver» nielde of zwaar beschadigde onroerende goe» deren te bevorderen, zoo niet geheel gereed, dan toch reeds zeer ver gevorderd. De taxaties zijn geschied, de schade is vast» gesteld en voor een goed deel reeds uitbetaald, terwijl het bouwen, dat door de weersgesteld» heid vertaging ondervonden heeft, weer in vollen gang is. Dit alles maakte het mogelijk nu reeds een behoorlijk overzicht te krijgen van den stand der financiën en in afgeronde cijfers op te maken hoeveel geld er na de eind»afrekening over zal blijven. Het Comité achtte het gewenscht deze be» rekening zoo nauwkeurig als zulks op dit oogenblik mogelijk is op te maken, omdat het 't als zijn plicht beschouwde om zonder zijn eigen opdracht uit het oog te verliezen, mede te werken tot het lenigen van de tweede nationale ramp, die in de laatste maanden ons land geteisterd heeft en die zeker in be» teekenis de eerste verre overtreft. Het meende ook op deze wijze in den geest te handelen van hen, die indertijd hun bijdragen geschon» ken hebben. Daar het nu reeds bleek, dat zonder be» zwaar een som van f 100,000 afgezonderd kon worden, werd dit bedrag ter beschikking van de watersnood»commissie gesteld. De wraak van (wee jonge mannen. Ofschoon geenszins bloedig en ijselijk is toch wel typisch Amerikaansch de volgende geschiedenis, welke in een telegram uit New York aan de «Daily Mail« wordt medegedeeld, Sedert eenigen tijd dreven de dames»studen» ten van de Universiteit van Californië haar vrijpostigheid zoover, dat zij zelfs in de klassen van poeder en rouge gebruik maakten tot groote ergernis van een der leeraren, die ten» slotte als zijn meening te kennen gaf, dat de jonge mannen ook wel het recht konden gaan eischen onder de lesuren loilet te maken. Dat was tegen geen dooven gezegd. Den volgen» den morgen verschenen twee mannelijke stu» denten met hun gereedschap in de klas en begonnen zich als protest tegen de houding der dames den baard te scheren. De leeraar had zijn zin. Ontwapening 't Lijkt er nog niet veel op. Er was besloten, dat er onder leiding van den Volkenbond weieens een conferentie zou plaats hebben om te spreken over onf- wapening. Dat is zoo vaag als 't kan. Het zegt, feitelijk, niets. 't Is niets meer dan een zoethouder. Iets méér houvast had men hierom, dat voorloopig besloten was15 Febr. zal een «voorbereidende* Conferentie samenkomen, om te zien of men 't met (elkaar over de eigenlijke Conferentie der toekomst een beetje eens zou kunnen worden. Denkelijk gaat ook die niet door 1 Verschillende regeeringen hebben n.l., meest zonder opgave van redenen öf simpellijk be» tuigende dat ze nog niet gerééd zijn, verzocht ook die «voorbereidende conferentie« tot een naderen datum uit te stellen. En intusschen gaat bewapening door. Hier worden vliegtuigen aangebouwd. Daar duikbooten op stapel gezet. Ginds weer oorlogstuig vervaardigd. En met name aan de gróóte mogendheden is 't goed te zienelk wil de sterkste zijn. Heeft de wereld dan niets geleerd 2 Een te royale sowjet»gezante. De controle»commissie der communistische partij heeft, volgens de Roel, een onderzoek ingesteld naar de financieele gestie van het sowjet<gezantschap te Oslo. Aan het hoofd van dit gezantschap staat, zooals bekend, een vrouw: Lydia Kolontaj. Deze dame nu schijnt zoo royaal met de staatsgelden om te springen, dat zelf de sowjet»leiders, die overigens zeer op een goede representatie gesteld zijn, het wel wat bar vinden. Zij heeft zich in een tijdsverloop van een jaar ongeveer 50 kost» bare toiletten aangeschaft, voor rekening van het gezantschap. Reeds zijn de voor 1926 aan het gezantschap toegestane gelden met 35 pet. verminderd. Het gerucht gaat, dat mevrouw Kolontaj hierover dermate gebelgd is, dat zij voornemens is met 1 Maart ontslag aan te vragen. Verkeersongevallen ontstaan door ver» keerdt toepassen van de regels van den weg. Op een kruispunt heeft wie van rechts komt voorrang

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5