li Bi 1 Kerk en School. 0 Bi SL ill u in. Leest de Advertentie van Campfen's Stoffeerderij Land- en Tuinbouw. Recfame-fVledecleelingen. Overspannen Zenuwen Economisch W eekoverzicht. Ing Deze week hebben belanghebbende ouders een vergadering gehouden waar besloten is een conferentie met B. en W. te houden om indien mogelijk te helpen bevorderen om de goedkeuring van Ged. St. te verkrijgen. De opbrengst van de watersnoodcollecte welke in deze gemeente plaats gehad is f 1430,— en nog belangrijke giften in natura. Zondagmiddag hebben de Israëlieten in eene bijeenkomst een collecte gehouden voor de watesnoodslachtoffers welke f 27,30 heeft opgebracht. Een winkelier gaf eenige jassen. Deze week zijn alle werkloozen, 36 in getal door de gemeente te werk gesteld. Dinsdagmorgen voer de stoomboot in het Haringvliet bij de beeningen aan den grond, waardoor de boot 3 uur over tijd 's morgens 11 uur te Rotterdam. OUDE TONGE. F. M. van Dongen, mi» licien van de lichting 1926, moet 1 Maart onder de wapenen komen. Plaats van op» komst 's«Gravenhage. A. Buijs heeft onderhands twee wonin» gen gekocht van J. Legierse alhier. Voor de uien besteedt men f 3,25, aard» appelen f 3 en koepeen f 1,70. In de rubrieken steunactie watersnood is een fout ingesloopen n 1 39000 K.G. aard» appelen dat moet zijn 39000 K.G. voederbie» ten. NIEUWE TONGE. De autoverhuurder G. Verweij Jz., alhier, heeft een luxe auto aangeschaft. De auto, die geleverd is door den automobielhandelaar K. Witvliet te Stad aan 't Haringvliet, is een van de nieuwste modellen «Chevrolet* en op dit eiland nog weinig in gebruik. Wij twijfelen niet of de ingezetenen zullen gaarne eens van deze nieu» we wagen gebruik maken. De dienstplichtige van de lichting 1926, W. A. van der Maden, zal op Donderdag 18 Maart a.s. worden ingelijfd bij het 14e Regt. Inf. te Bergen op Zoom. Dhr. P Wieihouwer te Middelharnis heeft het woon» en winkelhuis, staande aan den Molendijk, alhier, plaatselijk gemerkt A 199, ondershands verkocht aan den bewoner, M, Breur, smid, alhier. Dhr. K. M. Houtaar, alhier, heeft j.l. week verkochte bouwland, gegundKoopen 1, 2 en 3 aan G. H. Verweij Cz.Koop 4 aan P. van Alphen Jz.Koop 5 aan J. Kat» testaartKoop 6 aan Aart Kievit, allen alhier. C. Zweerus, dienstplichtige van de lich» ting 1925 voor de gemeente Brielle, zal op 13 Maart a.s. worden ingelijfd bij de 2e School» comp. Kust Art. te Helder. De Muziekvereeniging «Apollo*, alhier, zal Donderdag 25 Februari a.s. een uitvoering geven in de zaai van dhr. Iz. de Witte. J.l. Woensdagavond gaf de Gem. Zang» vereeniging »Apollo«, alhier, een welgeslaagde uitvoering. De zaal was goed bezet, er werd goed gezongen en alles had een kalm verloop. Het woonhuis van dhr. P. van Alphen W.Az., alhier, staande aan den Molendijk, zal worden ingericht tot slagerij voor den heer P. Gebraad. Dhr. J. C. Holleman, autoverhuurder, alhier, heeft een nieuwe luxe Fordor»Sedan aangeschaft. Een druk gebruik worde hem toegewenscht. Op Woensdag 17 Februri a.s. zal voor de Landbouwvereeniging «Ons Aller Belang* optreden de WelEdele Heer L. Gebuijs, land» bouw»ingenieur te Wageningen. Zij, die een kijkje willen nemen in het nieuwe Wijkgebouw worden er wel attent op gemaakt dat a.s. week voor het laatst daartoe gelegenheid bestaat. Na dien datum wordt tot meubileering overgegaan en bestaat daartoe geen gelegenheid meer. De prijzen der veldvruchten zijn alhier peen f 1,75, uien f 3,25 en aardappelen f 3 de H.L. De handel in peen is erg traag. DIRKSLAND.* Naar wij vernemen heb» bende de Heeren D. Gestel, C. den Hollan» der, C. Warnaer, Mr. A. Zaaijer opgehouden deel uit te maken van de Commissie uit Dona» teurs en kunstlievende leden van »Amicitia«. Zij zullen zich verder met deze onkwikke» lijke zaak niet meer inlaten. HERRINGEN. Mej. P. Dale had deze week het ongeluk van den zolder te vallen en zich ernstig te bezeeren. Donderdag arriveerde ,in het Hoender» park «de Dolphijn« één, uit Amerika geim» porteerde Wishbons broedcentrale hebbende het kolossale gewicht van 600 Kg. met een capiciteit van 800 eieren per 21 dagen. Bij den Correspondent der ^arbeidsbe» middeling staan heden geen werkloozen inge» schreven. Heden Donderdag arriveerd alhier in de haven een schip geladen met kunstmeststoffen, voor rekening der Landbouwvereeniging »De Eendracht*. Loop der BevolkingVertrokken naar Stad a/h Haringvliet P. Soeteman, naar Melis» sant J. Bestman. STELLENDAM. Algemeene ledenverg. van de Coop. Bakkerij »Stellendam« te Stellen» dam op Dinsdag 2 Febr. 1926 in de zaal van den Heer Mijnders des 's avonds om 6 uur. De opkomst was goed. De voorz. F. de Geus opent de vergadering en roept allen een hartelijk welkom toe. De notulen der vorige vergadering worden door de sec. gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ook werd door de secr. het jaar verslag uitgebracht en blijkt dat de Coop. Bakkerij te Stellendam er goed in wil. De verkoop aan leden over boekjaaar 1925 is: f 12,186,277a niet leden f 3107,687a Totale omzet f 15,293,96 Zoodat de winstverdeeling werd vastgesteld als volgt: 127» °/o dividend aan leden. 15 Reservefonds. 9 Dividendbet. met nog onverdeelbaar overschot. Het aantal leden bedraagt heden 68 Voor het dagelijks Bestuur wordt herkozen A. Blokland en gekozen B. v. d. Ree en als comm. C. Rompt. Daar bij de Rondvraag, niemand het woord verlangt werd deze gezellige bijeenkomst door de voorz. gesloten. De in deze gemeente gehouden collecte voor het watersnoodcomite heeft opgebracht f 405,65. Het de vorige week Zaterdag in 't Goe» reesche Gat gezonken vaartuig S. L. 3 heeft men niet kunnen lichten, zoodat het thans geheel wrak is geslagen en zal het door de Waterstaat moeten worden opgeruimd, daar het voor de scheepvaart lastig zit. Donderdag 1.1. is de oudste inwoner dezer gemeente M. Klink in den ouderdom van 89 jaar en 3 maanden overleden. Door enkele vooraanstaande personen in deze gemeente is een commissie gevormd om gelden in te zamelen voor den eigenaar van de blazerschuit S. L. 3, ten einde het ge» leden verlies eenigszins goed te maken. De vorige week werden van hier verzon» den 600 balen koepeen, 100 H.L aardappelen en 250 balen uien. GOEDEREEDE. Meldden we in ons vorig nummer dat door een paarGoereesche visschers het gezonken Stellendamsch visschersvaartuig was gelicht, tot hun spijt brak later een ketting en is het wederom gezonken en zal naar hun meening nu voorgoed een wrak zijn. Een ge» deelte van den inventaris kon worden gebor» gen. Uitbetalen der ouderdomsrente zal ge» schieden op Dinsdag 16 Feb. e.k. OUDDORP. Als gevolg van het optre» den van den heer Roest van Hoogvliet is al» hier een geitenfokverceniging opgericht, met aanvankelijk 20 ledenvijf personen traden als donateur toe. In deze gemeente zijn bij H. v. Spl. in den Oostdijk de eerste sjalotten gepoot. Tegen D. H. is proces«verbaal opgemaakt wegens het zetten van wildstrikken op ver» boden terrein. V. A.s. Maandag en Dinsdag wordt op het postkantoor de ouderdomsrente uitbetaald. In de smederij, voorheen van W. de Mooij, zal een ondergrondsche geleiding wor» den aangelegd tot vervoer van benzine naar een pomp, die op eigen terrein wordt opge» steld. Bezwaren ertegen kunnen worden in» geleverd op de gemeente»secretarie. f Door KI. M. is onderhands een perceel bouwland verkocht aan Kr. P. f Bij den arbeider W. W. heeft een schoorsteenbrand gewoed. Met eenige emmers water wist men het vuur meester te worden. f Voor de uien besteedde men f 3 per baal van 60 kilo, de handel is redelijk, aard» appelen Zeeuwsche Blauwen f 3—3,25, eigen» heimers f 2,30—2,40 per 70 kilo. ZUIDLAND. De Burgemeester van Zuid» land, Oudenhoorn en Abbenbroek verzoekt ons, ter informatie aan de ingezetenen te wil» len opnemen, dat de collecte voor de getrof» fenen door den watersnood heeft opgebracht te Zuidland f 763,50, te Oodenhoorn f 369,50 en te Abbenbroek f 296,10, terwijl hij gaarne zijn dank betuigt aan allen, die tot het wel» slagen daarvan hebben medegewerkt. Het geld is afgedragen aan het Algemeen Steuncomité voor den Watersnood, adres Firma Hope, Bankiers, Keizersgracht 579—581 te Amsterdam. GODSDIE VSTOEFENIN GEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 14 Februari 1926 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. (Doop.) Middelharnis, v.m. 9,30 (H. A.) en 's av. 6 uur (nabetr) Ds. den Oudsten. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en s' av. 6 uur Ds. Japchen. Oude Tonge, v.m. 9,30 leesdienst (dhr. Faas) Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Kruit Herkingen, n.m 2 uur Ds. v As v. D'sland Dirksland, v.m. 9,30 Ds. v. As en 's av. 6 uur leesdienst. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds Baarslag Goedereede, v.m. en 's av Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. Ds Kruit v. N. Tonge en n.m. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Diemer GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf SOMMELSDIJK." In het bestuur van de Zondagsschool voor ,In» en Uitwendige zen» ding alhier werd in de plaats van den heer P. v. d. Siuijs, die daarvoor bedankte, gekozen zijn zoon de heer M. v. d. Sluijs Pz. Bij het nazien der rekening bleek dat deze sloot met een batig saldo van f 383 NIEUWE TONGE. De lijst van manslid» maten der Ned. Herv. Kerk, alhier, ligt gedu» rende acht dagen voor een ieder ter inzage, ten huize van den kerkdijken ontvanger. HERKINGEN D.V. zal Woensdagavond 17 dezer in de Ned. Herv. Kerk om 6 uur optreden dhr Vroegindeweij van Middelharnis. STELLENDAM. In een der collectezakjes van de Ned. Herv. Kerk alhier werd een be» drag van f 20 gecollecteerd ten behoeve van de Bijzondere bewaarschool alhier. OUDDORP. Door verschillende oorzaken zijn de drie punten van de intree rede van Ds. Schopenhauer onvolledig en onnauwkeu» rig opgegeven. Ze moeten aldus zijn: J, De noodzakelijkheid zich aan den Heere te geven 2, wat hiervan het gezegende gevolg isen 3 de wetenschap in Gods weg te zijn. De avondgodsdienstoefeningen in de week bij de Herv. Kerk alsmede de catechisaties (behalve voor de schoolkinderen) zijn geëin» digd. Oordeel van menschen. Eerst schrijf ik een zin letterlijk af, men leze met aandacht en ontbloote aan 't eind even het hoofd, als dit soms gedekt mocht zijn «Zoowel de Geelkerkianen, als de niet» Geelkerkianen, stelt, dat men daarvan spre» ken mag, behooren in het algemeen gespro» ken, en uitzonderingen daargelaten, tot de cultuurmenschen De cursiveering is van mij. Waar dit zinneken staat In het Hbl, om u te dienen. 't Is wel gezonden van «geref. zijde«, maar de redactie plaatst het, zonder op» of aan» merking in haar «Kerknieuws«»kolommen. Het is een geduchte promotie 1 Nog niet zoo héél lang geledenhalf anal- phabeten. Thins, als is 't met een paar slingers om den arm cultuur-menschen. We zijn er niets blij mee. 't Kan ons totaal niets schelen. Dat oordeel»van»menschen. Geve God, dat in den Dag»der»dagen Zj/n oordeel luiden moge, dat er vele kinderen des Koninkrijks onder gevonden worden dat heeft waarde 1 Soberheid en Zuinigheid. «Het Schoolblad* een onderwijsblad van de overzijde, schreef »Het onlangs geopende Chr. Lyceceum te Haarlem bevat 38 leslokalen. Er zijn, naar men ons meedeelde, pl.m. 150 leerlin» gen. In een der>leerlokalen staan 12 (zegge twaalf) vaste banken voor één persoon. Het geheel is een grootsche inrichting. Bij zulk een gebouw zinken de vroeger zoo gesmade «schoolpaleizen« in het niet*. Nu zal de zaak wel even anders staan. Als we 't aantal leerlingen aanzien, dat voor 'n lyceum inderdaad niet hoog is, dan vermoeden we dat deze instelling nog niet volkomen is uitgegroeid, zoodat hier met dat getal 150 een verkleerde indruk wordt ge» wekt. Maar geheel afgezien daarvan Inderdaad doet, wat de laatste jaren laten we maar direct er bijvoegeneven zooveel voor 't Openbaar als voor 't bijzonder onder» wijs gebouwd is, ons weieens vragen of zuinig» heid en soberheid de twee eischen waren, die in de eerste plaats bevredigd zijn. Psalm Twee»en»veertig. Bekend, geliefd, historisch. Toen bijna een eeuw geleden 't stoffelijk overschot van den afgetreden held Mr. Willem Bilderdijk was ter aarde besteld, speelde 't orgel van Haarlems kerk psalm 42. Bijna niemand was er bij. En dan nog meest uit eerbied voor den doode niet als zijn geestverwant. In 1925 werd dr. De Moor uitgedragen. Weer, lazen we, speelde 't orgel psalm 42. Maar welk een verschilEen groote schare van duizenden, die 't lichaam uitleidde spre» kers die alleen in Gods souverein bestel ein» digden en tal van de hoogstgeplaatsten in het land, in stad en gewest erbij tegenwoordig een koninklijke uitvaart. Zóó heeft God het calvinisme genade en eere gegeven. Wee ons 1 als de bede »Ach, wanneer op onze lippen verstommen ging en we 't in de woestijn dezer wereld onszelf mochten gaan aangenaam maken 1 'k Las den zin in een reeds overjartge afle» vering van de «Stemmen des Tijds«. En daar kwam hij voor in een artikel van C. Tazelaar over Gera en Brom's «De dominé in de litteratuur*. Ik laat hem hieronder zien. Nóch den dominee, nog Tazelaar, noch Brom, maar den zin, waarin het onderscheid tusschen de beide vrienden Potgieter en Bus ken Huet als letterkundige critici, aldus ge» teekend wordt «De dwingeland Potgieter mocht iemand desnoods in één slag verpletteren, zijn fol» terknecht Huet wilde een mensch bij voor» keur doodkietelen, natuurlijk niet achtereen, dat zou zonde zijn, maar tot verhooging van de pret in meerdere bedrijvenhij liet iemand langzaam in onmacht vallen, bracht hem vriendelijk bij, vroeg zachtjes wat er aan scheelde en begon eens op nieuw Zulke critici als dwingeland en zijn folter» knecht zijn er nóg. Laten we, als ze zich op óns terrein vertoonen door onze houding doen zien dat wij van zulke praciijken niet gediend zijn. Critiek? Zeker 1 Maar «christelijk*, en dies waardig. «Memento morie De waarschuwing is er, eiken dag. Dat wij ze in den regel niet opmerken, niet willen zien, is ónze schuldevenals het de schuld is van de machinist, die de veiligheids» kleppen bezwaart, als de machine plotseling springt. Hij was jong, vol levenslust Danie de Wet, de Afrikaansche student Wat had hij zich niet veel voorgesteld van die reis naar oudeEuropa, met een gezelschap van een 150 kameraden, die hun kennis wil» den vermeerden en de wereld wilden zien. Burgers waren zij van jong Zuid»Afrika, dat zijn plaats onder de natiën opeischt en zij bezaten naast een groote mate van vader» landsliefde, ook een ruimen blik, die veel verder zag, dan 't eigen volk. Hij bracht het tot den Haag. Daar, ineens, wierp ziekte hem ter neer Een zware aanval van pokken, wie zal zeggen, waar flij dat nu op zijn reis heeft opgedaan De anderen konden niet wachten De tijden voor de reis waren bepaald. En zoo, alléén, in een Haagsche barak, al werd hij dan ongetwijfeld zorgvuldig ver» pleegd, is hij gestorven. Straks keeren allen in Zuid» Afrika gezond terug, maar zijn familie wacht hem te vergeefs Moge Christus zijn deel zijn geweest Dan was hij in 't sterven niet alleen Zij het al wederom een waarschuwing, elk die het leest «Gij weet den dag uws doods niet Uit boek en blad. Het Evangelie den mensch. niet naar Belijden gaat in tegen vleesch en bloed, tegen wereld en satan. Van nature staat ieder mensch vijandig tegen de verkondiging van Jezus als den Christus over. Den oppervlakkige kan het vreemd toe» schijnen, dat het Evangelie ten allen tijde zoo sterken tegenstand heeft ontmoet. Het is toch een blijde boodschap voor alle creaturen het spreekt van niets dan genade en vrede en zaligheidhei eischt niets en geeft alles. En toch vindt het overal verzet en vijandschap; den Joden is het een ergernis en den Grieken een dwaasheid. Foor den mensch moge het zijn, naar den mensch is het niet. Het is niet zoo, als het zijn zoude, wanneer menschen het hadden uitgedacht; het is van Goddelij» ken oorsprong en daarom niet in overeen» stemming met de gedachten en wenschen, met de lusten en neigingen van den mensch. Ver» stand en hart, begeerte en wil, ziel en lichaam komen tegen het evangelie van Christus op. En in dat verzet wordt de mensch van buiten af door heel de wereld, door het gansche rijk der duisternis gesteund. Er is zeker verschil in de omstandigheden. Veel minder ernstig is de tegenstand in dagen van vrede en rust, dan in tijden, wanneer de gemeente door de wereld verdrukt en vervolgd wordt. Er behoort meer moed toe om voor Christus uit te'komen in een goddelooze om» geving van zondaars en spotters, dan in een kring van verwanten en vrienden, die saam de waarheid belijden. En er is geloofskracht toe noodig, om zich het kruis van Christus niet te schamen in een kring van aanzienlijken en geleerden, dan te midden van eenvoudige lieden op een afgelegen dorp. Maar in beginsel is de tegenstand toch overal dezelfde. Want vleesch en wereld en satan zijn allerwege gelijk, en de grootste en sterkste vijand, die tegen de belijdenis van Christus zich verzet woont in ons eigen hart, De vormen, waarin de vijandschap optreedt, mogen uiteenloopen, altijd en overal is aan de belijdenis van 's Heeren naam een ver» loochenen van onszelven, een dragen van het kruis verbonden. Dr. H Bavinck. Nadruk verboden. Pantserrogge en Petküser rogge. In Zweden wordt van de totale rogge»op» pervlakte 90 pCt ingenomen door de pantser» roggealle andere roggesoorten zijn er nage» noeg door verdrongen Hoe zou het hier gaan zou de algemeen ingevoerde Petküser, voor de Panterrogge, in letterlijken zin, het veld moeten ruimen Tot heden is dit niet het gevalten onzent zijn de verwachtingen ten aanzien van de Pantserrogge niet zoo hoog gespannen De Rijkslandbouwconsulent Ir H J Witteveen heeft beide rassen bestudeerd en vergeleken Hij meent daarbij de volgende verschillen te hebben opgemerkt1 De Pant serrogge althans de orgineele, is minder tegen onze winters bestand 2 De Pantserrogge ont» wikkeld zich in het vroege voorjaar langzamer dan de Petküser, de kleur van het gewas is donkerder. 3 De Pantserrogge heeft iets kor» ter stroo dan de Petküser, maar het gewicht valt mee, het stroo is wat steviger5 De aar van de P»rogge is wat langer, de schakeling wat wijder5 De P-rogge schijnt wat langer kafnaalden te bezitten terwijl de korrels wat vaster in de aar zitten dan bij de Petküser. (Dit verschijnsel schijnt het eene jaar sterker voor den dag te komen dan het andere.) De heer W gaat vervolgens na, wat uit bo» vensfaande valt af te leiden ind'en de ver meende verschillen werkelijk blijken te be» staan. Het komt hem dan voordat P»rogge meer gevoelig is voor het tijdstip van zaaien en men bij betrekkelijk laat zaaien niet zulk een goede kans heeft op een goede, normale ontwikkeling van het gewas als bij de Pet» küser. De late ontwikkeling in het voorjaar geeft het onkruid meer gelegenheid om op te schietenDe P»rogge zal men derhalve op een onkruid»vrij land dienen te verbouwen öf op rijen te zaaien en dan door middel van schoffelen het land schoon moeten houden. P»rogge zal misschien een zwaardere stikstof» bemesting verdragen. Het gedorschte product ziet er op het oog lang niet zoo mooi uit als bij het Petküserzaad. De P«rogge schijnt ge» voeliger voor minder goed oogstweer. Samen» vattend oordeelt de Schrijver: «Hoewel de kans mij niet groot toeschijnt dat de Pantser» rogge het van de Petküser zal kunnen win» nen, is een eindoordeel nog niet uit te spre» ken Vergeleken met de Petküserrogge heeft de Pantser goede, maar ook minder goede eigenschappen Het zal moete blijken of door gepaste cultuurmaatregelen van de goede eigenschappen een juist gebruik valt te ma ken, en tevens of daardoor de bezwaren, aan de minder goede eigenschappen verbonden, niet ten deele kunnen worden teruggebracht. Onderzoek van Kalkmeststoffen. In de jongste Verslagen der Proefstations vinden we als gewoonlijk opgegevenhet aantal monsters, dat van iedere meststof werd onderzocht op een door den leverancier ge» garandeerd gehalte En voortshoeveel mon ters aan die garantie niet voldeden Wat ons ditmaal opviel was ditdat het aantal monsters niet aan de garantie voldoende, zeer belang» rijk is bij de kalkmetstoffenbij kalkmergel namelijk 15 van de 63bij ongebluschte kalk 9 van de 10bij gebluschte kalk 8 van de 9 Dat is dus tespectievelijk 40, 33 en circa 90 procent En juist van deze meststoffen werden maar weinig monsters onderzocht, resp. 103, 42 en 46. Dat is dus niet in den haak Al meermalen wezen we er op, dat kalk en mer» gel, wil men zeker zijn van het resultaat, eveneens onderzocht dienen te worden Ge» beurt dit niet, dan kan men zeer teleurgesteld worden en groote schade lijden. Evengoed als men Chilisalpeter en zw. ammoniak, Tho» masmeel en superfosfaat op gehalte laat on» derzoeken, behoort men dit men kalk en mergel te doen ja, nog meer blijkt dat bij deze noodig te zijn, want bij de eerstgenoemde meststoffen zijn het maar een paar of slechts enkele procenten, die een te min gehalte toonden, bij de laatste wel een derde deel of meer. Bij gebluschte kalk zelfs 9 van de 10 monsters Laten de landbouwers, of liever den besteuren hunner vereenigingen, hieraan den» ken 1 Ook bij kalizout 40 pCt mag het on» derzoek niet achterwege blijven10 pCt van aantal had een te kort gehalte. En waar am moniak super wordt gebruikt, dient men even» eens monsters te nemen van de 205 monsters beantwoorden 27 niet aan de te stellen eischen dat was dus 23 pCt op bijna één vierde Onderzoek op «kalktoestand*. Dit onderzoek, van zoo groot gewicht ge» bleken, is in sommige deelen van het land zeer toegenomen alleen uit Gelderland zijn in de laatste maanden minstens een paar dui» zend grondmonsters naar Wageningen opge zonden om kalktoestand te worden onderzocht Men voelt dat hierbij leiding moet worden gegeven, uitgaande van de organisaties En niet enkel leiding, men wil verder gaan. De drie groote centrale landbouw organisaties het Kon Ned Landbouw»Comité, R»K Ned. Boeren en Tuindersbond en de Chr Boeren» en Tuindersbond hebben het voornemen op» gevat om zelf een «kalkdienst* te organiseeren het plan daartoe is al een poos in studie. Dit verheugt ons, want als deze hoogst belang» belangrijke zaak aldus wordt aangepakt, zal dit het onderzoek van grondmonsters zeker sterk bevorderen en algemeen maken, 't Gaf eenige schrik, toen onlang bekend werd, dat het onderzoek van grondmonsters te Wage» ningen en Groningen wellicht zou worden stopgezet. Onmiddelijk hebben toen genoemde Organisaties zich tot den minister gewend met het verzoek om den «Kalkdienst* althans zoo lang te willen bestendigen, tot haar plannen geheel gereed zullen zijn. Een «Kalkdienst* ingesteld door den landbouw zelfl 't Is een feit, dat waard is met gulden letteren te wor» den aangeteekend. Korte Wenken en Mededeelingen. «Geen meststoffen meer noodig, alleen elee- rriciteit zoo wilde men den boeren wijs» maken. De electriciteit moest door een toe» stel (electro»cultivator) worden opgevangen en door den grond verbreid. Prof. Aberson te Wageningen heeft er een proef mee geno» menalles volgens het voorschrift. Het resul» taat was nihil oftewel nul. Men onhoude dat goedIets over voederbietenHoe minder beschadigd de bieten in den kuil komen, des te langer duren zij. Daarom make men ze niet al te schoon er is dan minder gevaar voor beschadiging en een beetje aarde deert niet, integendeel, het houdt den broei tegen. Op verschillende provinciate proefvelden in de laatste jaren, waar bietenrassen werden vergeleken, stonden als regel de Barres van Sludstrup en de Groenkraag Jaapjes ver boven de gele Eckendorfer, l)e beteekenis van stalmest wordt weer meer ingezien, namelijk voor instandhouding van de vruchtbaarheid van den bodem. Algemeener wordt de opvat» ting, dat bij een intensief gebruik van kunst» mest het in vele gevallen noodzakelijk zal zijn om nu en dan stalmest uit te strooien ten einde een rationeele cultuur mogelijk te doen blijven. Op de zand» en veen-(»dal«) gronden heeft het herhaald gebruik van kunst» meststoffen onder bepaalde omstandigheden ziekte verschijnselen uit den bodem te voor» schijn geroepen en een vermindering van den oogst tengevolge had. Hoe lager het humus» gehalte was, des te eerder vertoonden zich in 40 cent per regel. vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel. Mijnhardt's Zenuwtabletten be» antwoorden volkomen aan dit doel. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten den regel die verschijnselen. In de IJsei» streek en Lijmers heeft men herik met goed gevolg bestreden met ijzervitriool Besproeiing met een oplossing van 20 pCt gaf onvoldoende resultaten. Toen de sterkte werd opgevoerd tot 22 en zelfs 25 pCt.. was de uitkomst vol» doende. De granen ondervonden niet de ge» ringste schade. B—r. Dichterlijke vrijheden, m'neer Er was ergens een landbouw»vergadering en o.m. zegt het verslag «In de vergadering heerschte een opti» mistische stemming en men denkt met de f 50 subsidie van elke Coöperatie plus de inkomsten, een paar stieren te kunnen onder» houden, die klinken als een klok en waarvan in de toekomst de vruchten kunnen worden geplukt 'n Stier is een wonderlijk dier. Het wordt den belangstellenden voor effec» tenzaken tegenwoordig niet gemakkelijk ge» maakt. Maandag j.l. is een groote verandering gemaakt in de beursnoteeringen van de fond» sen die slechts een beperkte markt hebben en vroeger slechts één, thans twee maal worden genoteerd en wel van haif twee tot twee uur en van twee tot kwart voor drie. Nu is de toestand echter zoo, dat de avondbladen slecht( de eerste kosrs kunnen opnemen en de tweede koers in het ochtenblad verschijnt, hetgeen een zeer groot ongerief is. Ook de duidelijk» heid laat thans te wenschen over, aangezien menigeen, vooral de ouden van dagen, niets van dat geknoei met puntjes, streepjes, halve maantjes e.d. begrijpen. Men vraagt zich af of de uitbreiding der noteeringswijze niet averechts werkt op uitbreiding van zaken, want inderdaad nemen de orders weer gedurig af en is de stemming ter beurze lusteloos. Zelfs de enorme geldruimte laat nog steeds na meer orders naar de beurs te voeren. De prolongatierente is zelfs zeer laag geworden en thans tot 2 °/o gedaald en men voorspelt, dat die geldruimte nog wel eenigen tijd zal voortduren. De geldovervloed wijst er op, dat er zeer veel ligt te wachten op goede en behoorlijk rentegevende belegging en ware 't niet, dat de Rubbermarkt zulke fluctuaties te zien gaf, men kon er verzekerd van zijn, dat menig aandeeltje betaald werd met contant geld en naar den beleggingstrommel verhuisde. Waar er dus overvloed van geld in den lande schijnt te zijn, bij de Nederlandsche Bank is er thans overvloed van goud. De Haagsch $j\ Post der vorige week schreef daarover eeu'r aardig artikel, waarin gewezen werd op de mislukking van het opnieuw laten circuleeren van goudgeld. De President der Nederlandsche Bank had de bedoeling het publiek te dienen met ons gouden tientje en wel voor de cir» culatie en om te sparen. Het is echter duidelijk gebleken, dat dit muntstuk zich voor den spaarpot uitmuntend leent, doch zich allerminst eigent voor de circulatie, aangezien het niet practisch is, veel te veel met een 2'/2 cent»stuk overeenkomt in grootte en dus ge» makkelijk daarmede verwarbaar is. Het gaat dus daarmee als met den halven cent en den ronden stuiver, alsmede den halven gulden, welke munten alle overeenkomst in grootte en vorm vertoonen met andere munten, en daarom was de vierkante stuiver zoo gemak» kelijk, want daarmede kon men zich eenvou» dig niet vergissen, omdat die ook daarenboven nog van wit metaal is. Zooals gezegd gaat er van alle geldruimte geen stimuleerende invloed meer op de beurs uit en ofschoon de stemming vrij vast is, mag men van opgewekten handel nog niet spreken. De ondertoon is echter niet ongunstig, zoodat de koersen zich behoorlijk kunnen handhaven. Wat de rubbermarkt betreft viel het op, dat de kleine verbeteringen van den prijs te New York, zoo traag door Londen wordt gevolgd. In rubberproductencentra ziet men den toe» stand toch lang niet slecht in, integendeel acht men den thans weer verminderden voor» raad te Londen eene aanwijzing, dat er de laatste weken beter gekocht wordt Nu Dins» dag was er hier en daar eenige reactie van slechts enkele procenten voor fondsen als Amsterdam Rubber, Amsterdam Tapanoeli en Herza, doch andere fondsen als Deliba'avia en Vico werden meer gevraagd, zoodat de laatsten zelfs 10 °/t konden oploopen. Wat betreft Vico zou er weer eens iets bekend zijn omtrent een eventueel bod van Engelsche zijde. Misschien, dat het weer met dezelfde sisser afloopt. De suikermarkt is den laatsten tijd wat vaster, nu de Visp betere prijzen, n.l. 10,25 voor Superieur kan maken. Vooral in incourante soorten als Panggoongredjo, Sindanglaoet, Tjeweng Lestari konden daarvan profiteeren en liggen zeer vast in de markt. De oliemarkt is zeer rustig, doch niet flauw voor Koninklijke, die zich omstreeks 110 bewegen. Van Mijnwaarden zijn Redjang Lebong weer eens vast pl.m. 320 °P publicatie van ge ëxtraheerd erts van hooger gehalte. Wat industrieelen betreft is de vraag naar Jurgens die zelfs 160 waren, nogal bekoeld en kan thans met moeite de 152 gehaald worden, misschien mede uit overwegingen voortvloeiende uit het proces tegen de hee< ren van Oss, gevoerd namens Dr. Ligterink. die zijn aandeeltje tegen circa 100 °Jt heeft gespuid, ruchten Door staatsfon er weer b.v. Par De Copi plaatst verantwcl Mijnl Beleeft uw geëei Eenige meenten richt de bij Ziekf ning ee: verpleegt iedereen dezer n Wordt r Vereenig jonge Vij brengen het bes; brengen.: Met dl Midde Het de wetf door h streefd schrijdii van de waarbo: Ten heeft h specteu specteui missie nooten. Hoe missie artikele wijswet Artik het reel overtrei Artik kelijk i de ond de inlic Eij op well het oog tact tus sie, het in aan Artik lijke co in het heeft z den m in het De dan 01 op het de in geen commisj schuldi zaak bt niet Of Uitdl dat ditj commn schuldi legen h^ zien kwade GebJ Blok. One (Rott) jaar er O vel penaal j echtgei Geb nelis Leendt Corne. Adriaif Geh, met J gesch. Ove van Anthc Om A. C. Get en L. Geil en P. Get! 22 jas Adria Krijnt OvJ wedu- Gel en L. gers Komt Tanis Gel netje Led Zater Spee. 1. 2.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4