Reclame-Mededeelingere. Voor Allen die Sukkelen Ingezonden Stukken Plaatselijk Niewws. volging onderworpen hebben en die, als het er op aan kwam te sterven, liever stierven met de wapens in de hand. In den wereldoorlog zijn de Nestorianen in de hoop, nationale onafhankelijkheid te verkrijgen, of tenminste bevrijding van het Turksche juk, tegen hun Ottomaansche heer» schers opgestaan en hebben zij met de Russi» sche en Britsche legers gestreden. Anderhalf jaar geleden werden honderden Nestorianen uit Turkije verdreven en deze vertoeven thans als vluchtelingen in Dohuk (Irak). Toen in December van het vorige jaar Ismet Pacha in het Angora«parlement, in antwoord op klachten over wreedheden in het' aan den Volkenbond uitgebracht rapport der Laidoner» commissie, al zijn «afweergeschut* op de Nistorianen richtte, die hij als verraders en roovers brandmerkte, liet hij wijselijk de Chal» deeërs geheel buiten bespreking Het publiek mocht door deze handige tac» tiek als misleid worden, de Volkenbond en de Britsche regeering werden er niet door om den tuin geleid. De Turksche maatregelen tegen de Chal» deeërs begonnen in Mei van het afgeloopen jaar en bereikten hun hoogtepunt in September Gewapende troepen werden over een uitge» strekt gebied losgelaten. Dorpelingen werden met geweld uit hun huizen gehaald en gede» porteerd. Hun geld werd geconfisceerd, hun leven in vele gevallen vernietigd, hun vrou» wen onteerd. Armelijk gekleed en van voedsel verstoken werden deze rustige menschen als beesten naar het binnenland van Aziatisch Turkije gedreven. Angors had hier de hand in. Maar het werk» tuig van zijn blinde en onzinnige woede was het 62ste regiment infanterie, dat thans met het Caïnsteeken gebrandmerkt is. Detachementen van het 1ste bataljon van het 62ste regiment deden invallen in de dor» pen Morca, Baijo, Billo, Kuwali, Alto en andere. Toen begon een lijdensweg voor de onge» lukkige Christenen, welke eindigde met den dood van honderden menschen, terwijl de ongelukkige overlevenden naar Irak vluchtten. Honderden niet alleen mannen, maar ook vrouwen en kinderen zijn gedood, doch er zijn anderen, tallooze anderen, wier mar» telaarschap is verlegd, die nog gevangenen zijn. Mannen zijn naar het binnenland van Klein» Azië gedeporteerd, vrouwen zijn als slavinnen verkocht, of elders, aan de handen der sol» daten overgelaten Kan er niets gedaan worden vraagt de cor» respondent, om deze ongelukkige menschen te redden Zal het verhaal van het lot dezer od« gelukkige Christenen geen gehoor vinden De correspondent deelt vervolgens mede, hoe de plaatselijke autoriteiten hem bij zijn onderzoek alle hulp verleend hebben. Zij heb» ben hem niet gesuggereerd, maar de conclu» sies aan hem zelf overgelaten en hem vrij ge» laten in de methode om de waarheid te ach» terhalen. Na per vliegtuig te Zakho te zijn aange» komen, vond hij een sympathieken helper in den persoon van Fakhry Beg, een beambte van het district. Deze vergezelde aanvankelijk den correspondent naar 't vluchtelingenkamp, doch op zijn verzoek liet hij den journalist verder alleen, daar de slachtoffers anders mis» schien niet vrijuit zouden hebben durven spreken. Het onderzoek geschiedde op een binnen» plaats van het huis van kapitein O'Conner. De eenige assistent bij deze enquete was de inspecteur Yussof, van de politie van Irak, die vloeiend Arabisch en Koerdisch spreekt. Na een voorloopig gesprek met eenige hon» derden vlvchtelingen. wees de correspondent diegenen aan, dig hij wenschte te ondervragen Hij stelde alleen prijs op verklaringen van ooggetuigen en mededeelingen uit de eerste hand van menschen, die zelfs slachtoffers ge» weest waren. Getuigen, die alleen maar van «hooren zeggen* hun wetenschap hadden, werden geweigerd. De ondervraging der mannen was gemak, keiijker dan te verwachten viel. De vrouwen waren moeilijker in verhoor te nemeD, omdat zij natuurlijk terughoudend waren om aan een vreemdeling de verschrikkelijkheden te vertellen, die zij gezien of ondergaan hadden. Doch ter wille van de zaak, waar het om gaat, besloten zij op aansporing van een pries» ter, het stilzwijgen, dat zij zich zelf opgelegd hadden, te verbreken en haar verschrikkelijke ervaringen te verhalan. De correspondent kondigt dan aan het slot van zijn inleidingsartikel aan, dat hij de ge» tuigen in hun eenvoudige taal hun eigen ge» schiedenis zal laten vertellen, AlleD, die ondervraagd werden, zegden deze formule na «Daar ik geloof in God en hoop op de zaligheid, door den Heere Jezus Christus toe» gezegd, beloof ik u de waarheid te zeggen en niets dan de waarheid.* HOE CHINEEZEN ZICH WREKEN. Familietwisten. Zelfmoorden. Dure processen. De N. Rott. Ct. schrijft De missionaris Valentius Vanderstraeten schrijft uit Jang»Ki (vicariaat van Z.W. Hupé) aan de Stem van St.»Antonius o.m. In een zijstraatje hoorden wij de schrijver was vergezeld van een bekenden Chinees, Antonio rumoer, gekijf en verwenschingen. «Voor een klein huisje lag het lijk van een nog jonge vrouwdaarrond stond een hoop mannen en vrouwen aan het raadplegen. Ik hield mij op een afstanddaar iedereen met het lijk bezig was had men mij niet bemerkt. Op eens riep een jonge man(Na»ki»lai) neem haar op 1 Een oogenblik daarna hadden zes man de doode vast en droegen ze in een huis aan den overkant van het steegje, wier» pen daar het lijk in een kamer en kwamen heel gerust terug alsof er niets gebeurd was. Wat beteekent dat allemaal? vroeg ik aan Antoni. Daar waar men het lijk heeft binnen ge» dragen woont een weduwe met haar zoon, die slechten omgang had met die vrouw zijne moeder was het te weten gekomen, en in plaats van haar zoon te berispen en te bestraffen, heeft zij gisteren een halven dag voor de deur die vrouw staan vermaledijen dat het kraakte. Die vrouw, dat spel moe, wou zich wreken en daarom slikte ze opium in. Natuurlijk moest ze daarvan sterven 1 Haar man en haar familie wreken zich nu op de weduwe, met het lijk van de zelfmoordster in haar huis te dragen. Nu moeten de we» duwe en haar zoon volgens Chineesch gebruik (of de wet alzoo luidt, weet ik niet) voor alles zorgen voor kist, kleeren, bonzendienst, voetzoekers, begrafenis, daarbij nog een som geld geven aan de familie. Is de som die de familie eischt te groot, dan moet de mande» rijn er tusschen komen. Geldt dat gebruik voor gansch China Voor zooveel ik weet toch. Maar er bestaan nog andere manieren om zich te wreken over moord of zelfmoord. Kom maar even mee langs die straat, dan zult u nog iets anders zien in dien aard. Ik liet mij gezeggen. Op den hoek van een rij huizen langs den openbaren weg toonde hij mij nog al een groot huis. De voordeur was gesloten, en vlak er voor lag een groote zwarte verniste doodkist, half in en half uit den grond. Die kist lag daar al vijf jaar, de vernis was er afgeregend. In die kist lag een jongeling van de familie Lieou, die in een twist gedood was door den zoon van de fa» lie Li. En is het proces nu nog niet effen Neen, 't zijn twee rijke familiën. De familie Li heeft al veel landerijen verkocht, om maar gedurig een mandarijn en de satellieten om te koopen, opdat zij het proces zouden te» genhouden. De familie Lieou op hare beurt heeft al 6 huizen verkocht, om het proces met geld geven te doen afmakenmaar de mandarijn en zijn kliek weten, dat er nog wat te verdienen is en zij rekken de zaak zoolang zij maar kunnen. Maar, vroeg ik, waarom trachen die twee familiën niet de zaak in der minne bij te leg» gen Dat zou kunnen, als er in beide familiën eenige flinke mannen waren om de zaken onder elkaar te beredderen en te schikken maar 't zijn sulachtige lui die fel aan het 40 cent per regel. met Verstopping of moeilijken en onregel» matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer» tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth en Drogisten. uiterlijke houdenieder wil de bovenhand krijgen I Maar ze zullen eindigen met alles kwijt te geraken. Wat gaan ze dan met de kist en die beenderen aanvangen Als de satellieten zuilen weten, dat de fortuinen verre geschoven zijn en het sfroo» pen zal moeten ophouden, dan zal het pro» ces uitgesproken worden de Ifamilie Li zal de kist met het geraamte moeten uitgraven en een deftige begrafenis bezorgen met de noodige heidensche gebruiken. Dat had men wel van 't begin af kunnen doen Zeker I Maar de mandarijn en zijn kliek laten zulke kansen niet voorbijgaan, zonder zich eens wel te doen op de kosten van de families 1* Antonio geleide den mitsionaris daarop naar de woning van een rijken boer, die even» eens over een moord in proces lag. «Wij gingen, kwamen aan de buitendeur en stonden weldra voor de middenkamer, waar de vier daken van het huis samenkomen en door een vierkanten trechter hetregenwa» ter in een vierkanten put ontlasten, vanwaar het door een riool naar buiten stroomt Alle Chineesche groote huizen, vooral die van de boeren, zijn op deze wijze gebouwd. Daar is het klaar en luchtigin 't midden dier ka» mer ziet men dus de lucht. Kijk eens in de midden»huiskamer, zei Antoni. Daar lag een groote ronde hoop aarde, anders niet. Dat is juist een graf; men heeft hier toch niemand begraven zeker? Toch wel. Hier ligt de schoondochter van het huis hier recht over. Ze heeft zich verhangen 't was de schuld zegt men van den zoon van dezen boer. Voor het overige is de historie dezelfde ze hebben ze hier begravennu zijn ze aan 't proce» deeren, verspelen hun fortuin, doen elkaar den duivel aan en zullen eindigen in ar» moede De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte Redactie Onjuiste mededeelingen. Omtrent het bericht, over den niet»verkoop van den wagenmakerswinkel van dhr. Joh. Rietveld, aan zijn zoon, A. Rietveld, kleer» maker»barbier, alhier, geplaatst in het j 1. Za» terdagnummer, wil ik U even mededeelen, dat dhr. Joh. R begin Januari een bergplaats van den heer A Mans heeft gekocht, staande aan den Achterweg, alhier, om die voor wa« genraakerij te doen inrichten, terwijl de zoon de thans bestaande wagenmakerswinkel kocht, om die voor confectiezaak te bestemmen. Het eene stond met het andere in verband. Zijn zoon heeft mij zelf een en ander reeds vroeg medegedeeld. Terloops wil ik er nog even Op wijzen, dat dhr. R. de bergplaats van Mans voor f 1050,— heeft gekocht Dat de confectiezaak niet doorgaat, is niet de schuld van den Correspondent, maar van de koopers. Waarom moest met de onjuist verklaring van het bericht een viertal weken worden gewacht Hoe dhr. Rietveid durft beweren, dat hij van een dergelijk berichtje schade zou kunnen hebben, is en blijft mij een raadsel en is slechts een uitvlucht, omdat de ingezetenen binnen» kort tevergeefs naar de verplaatsing van de wagenmakerij en naar de opening van de confectiezaak zullen uitzien. Gelukkig dat velen met mij precies weten hoe den haak in den steel zit. Hoogachtend, De Pl. Correspondent. Nieuwe Tonge, 8 Februari 1926. Nieuwe Tonge, 3 Febr. 1926. Mijnheer de Redacteur, Mogen ondergeteekenden U eenige plaats» ruimte verzoeken voor deze mededeeling van de Ziekenauto»commissie Herhaaldelijk wordt ons met eenig begrij» pelijk ongeduld gevraagd: «hoe staat het nou met de ziekenauto, komt»ie nog niet gauw*. Daarom het volgende De Commissie heeft deze week weer eens vergaderd, om den stand van zaken te bespreken, waarbij zij o.a haar definitieve keus van ziekenauto gedaan heeft n.l. de 20 P.K. 6 cylinder «Minerva*, voor» zien van ziekencarosserrie door de Amsterd. Rijtuig Mij., zooals de geneeskundige dienst van Amsterdam die gebruikt, met de nieuwste verbeteringen zoowel wat 't machine gedeelte als het koetswerk betreft. De commissie heeft natuurlijk reeds vele aanbiedingen gehad van ziekenauto's, verschillend van merk en prijs. Zoo onlangs nog een door bemiddeling van den secretaris van de Z,»Holl. Vereen. «HetGroe, ne Kruis*, n.l. een 14 P.K. «Renault* zieken» J auto van f 8200,— waarvan gezegd en volgehouden werd, dat ze aan alle eischen voldeed. Nu is de Renault een wereldbekend merk, maar met het oog op wat hier van de zie» kenauto soms gevergd zal worden, kwam een zwaardere type ons meer gewenscht voor. Daarom werd hierover deskundig advies ge vraagd, dat luidde, dat, als over het geldelijk bezwaar heengestapt kon worden, de boven» genoemde» Minerva»ziekenauto« verre de voor» keur verdiende. Dit is ook wel begrijpelijk, omdat de minerva»auto nu eenmaal tot een aparte klasse van auto's behoort, 't Is een van de allerbeste Europeescbe auto's, in gebruik o a. bij den Koning van België en Prins Hendrik der Nederlanden, een cliëntèle dus die nu eenmaal 't beste wil hebben en waar de prijs er minder op aan komt. Maar de prijs is er ook wel eenigszins naar, n.l. f 11500,— De ziekenauto»commissie is nu ook maar over 't geldelijk bezwaar heengestapt, Datuur» lijk niet, omdat voor haar de prijs er ook minder op aankomt, maar omdat, zooals het gevraagde advies ook vermeldde, zoo'n auto op den duur de meeste voldoening geeft zoo» wel wat betreft 't geriefelijk vervoer der pa» tiënten als wat de exploitatiekosten betreft, 't Eenige bezwaar tegen oogenblikkelijke be» stelling is evenwel, dat we dat collossale be» drag nog niet verkregen hebben en onze com» missie besloot een voorzichtig geldelijk beleid toe te passen en daarom hiermee noch eenigen tijd te wachten tot het nog ontbrekende be» drag geheel of nagenoeg geheel verkregen zal zijn. Zij vertrouwt echter, dat haar dit wel ge» lukken zal, gezien de groote belangstelling, die voor deze zaak getoond wordt, niet al» leen hier op ons eiland, maar ook daarbuiten tot zelfs in Groningen toe. Door oud»Flak» keeënaars is een zéér aanzienlijk bedrag aan onze commissie ter hand gesteld ter bereiking van ons doel. Zoo mochten wij onlangs nog een mooie gift ontvangen van Generaal Snij» dtrs, den vroegeren opperbevelhebber van le» ger en vloot in de oorlogsjaren. 't Voornaamste struikelblok om spoedig hiermee klaar te komen :s gebrek aan tijd, om iedereen in staat te stellen door een bij» drage meê te werken, om 't ons spoedig mo« gelijk te maken de auto te bestellen. De com» missie heeft thans reeds f 9000 verkregen, maar wil bij dezen er op wijzen, dat de mee» ning, als zou ze reeds 't volle verebchte be» drag voor aankoop verkregen hebben en de auto reeds besteld zijn, onjuist is, zooals uit 't bovenstaande blijkt. Zij gaat dan ook door met bijdragen te vragen voor deze zaak, die onze eigen zaak is, waarbij wij allen belang hebben hier op ons eiland. In dit verband zouden wij de Groene Kruis»Vereenigingen, die nog niet aangesloten zijn bij de groote Zuid»Holl. Vereeniging «Het Groene Kruis* willen verzoeken, deze aansluiting in welwil» lende overweging te nemen. Want als dit ge» beurt, stelt deze Vereeniging nog f 500 be» schikbaar voor onze ziekenauto, boven de reeds hiervoor geschonken f 500. Het Hoofd» bestuur wil Flakkee krachtdadig helpen en stelt daartoe de gelegenheid open, de even» tueele geldelijke bezwaren tegen aansluiting, tot zulke geringe afmetingen te brengen, dat deze onbeteekenend worden. En wat staan daartegenover niet allerlei voordeelen aan 't lidmaatschap der Z.»Holl. Vereen verbonden, waardoor het aan haar afgedragen geld langs allerlei kanalen weer rijkelijk terugvloeit naar de Groene Kruis-.Vereenigingen. Mogen de nog niet»aangsloten Vereenigingen dus weldra het door Goeree gegeven voorbeeld volgen. Niet alleen zijzelf, maar ons geheele eiland kan er slechts wel bij varen. Met dank voor-tde verleende plaatsruimte, Hoogachtend, C. VAN GELDER, Voorzitter, R. STERK, Secretaris der Flakkeesche Ziekenautocommissie SOM M ELS DIJK. L.l. Maandag stonden er bij den correspondent der arbeidsbemidde» ling dezer gemeente 9 werklooze landarbeiders ingeschreven. Gisteren (Maandag) arriveerde alhier een schip met klinkersteenen voor de gemeente. Hiermede zullen de zijstraten van het Markt» veld, benevens het westelijk gedeelte van den Oostdijk worden bestraat. Vorige week werden uit deze gemeente 3100 balen uien en peen benevens ongeveer 550 H L. aardappelen vervoerd. MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorps» genoot de heer J, H. de Haas slaagde te Utrecht voor 't examen semie arts. Bij den correspondent der arbeidersbemid' deling hebben zich als werkeloos doen inschrij' ven 33 veldarbeiders en 6 visschers. Er zijn 20 personen bij de gemeente aan 't werk ge» steld. Uitslag onderhandsche aanbesteding van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer Joh. Geelhoed, architect den heer G. v. Varik. Metselwerk: J, Boeter Middelharnis f 3100, C. Boeter Sommelsdijk f3054, Keizer en de Bij Sommelsdijk f 2800, J. Mackloet Sommelsdijk f 2828. TimmerwerkK Kroos M'harnis f 2800, A. v. d. Doel S'aijk f 2160,66 SchilderwerkC. v. Beek S'dijk f 875. Smids» werk J. v. Strien M'harnis f 496. Gebrs. de Mooij f 449. Het werk is aan de laagste inschrij» vers gegund. De heer C. v. de Meijde en Mej. Buisse» Kodde hebben bedankt als bestuursleden van de afdeeling van het Hoefijzerverbond alhier. Daar zich bij 't Onderlingbegrafenisfonds voor 't aftredend bestuurslid de heer G. v. Eek Az. en de Commisaris de heer A. Koote geen tegen candidaten zich hebben aangemeld zijn de "aftredende weder gekozen verklaard. STAD AAN 'T HARINGVLIET.* De rekening van Het Groene Kruis alhier, sloot over 1925 met een ontvangst van f 804,12 en met een uitgaaf van f 164,44, een goed slot dus van f 639,78. De heeren T. J. P. Polee en J. Polhuys zijn gekozen tot bestuursleden van Het Groene Kruis alhier. Vrijdagavond 19 Febr. zal dr. P. Oost» hoek in het gymn dokaal der o. 1. school alhier een lezing houden over «Besmettelijke ziekten. De prijs van landbouwproducten is in deze gemeente voor aardappelen f 3,—, uien f 3,50 en koepeen f 2,— de H.L. De jaarvergadering van de J.V. «Imma» nuël* zal Woensdagavond niet gehouden wor» den, in verband met de Unierede door Ds. van Montfrans. 190 i DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd: 388 H.L. aardap» pelen, 636 H.L. uien en 1403 H L. peen. Voor d4 veldvruchten besteedt men al» hier aardappelen f 3, uien en peen f 1,50, al» les per H.L. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbeste» ding van het uitdoen eener watering van dijk tot dijk in den polder het Rietveld. Joh. Hot» ting f 170. Adrianus de Vos Jz. f 175, Adrianus Hokke f 172, K van Drongelen f 178 aües per Roede. Niet gegund. Gevonden en ter secretarie terug te be» komen een rijwielbelastingplaatje en een por» temonai. De gemeenterekening 1923 is goed gekeurd van H.H. Ged Staten terugontvangen» Uitslag verkooping door Notaris Akker» man 51 iepenboomen aan verschillende koo. pers totaal f 964, en 2 bruggen aan L. Hokke Lz. voor f 40, ten verzoeke van Vrouwe Goe» koep. 17 Februari a s. zal alhier een vergadering worden gehouden van de besturen en gemach» tigden van de veschillende polders onder deze gemeente ter bespreking van een stoomgemaal voor waterkeering. De Burgemeester maakt bekend dat K. de Jong te Vuren f 100 uitloofd voor het vinden van het lijk van zijn zoon P. de Jong welke vermoedelijk is verdronken. OUDE TONGE. J. de L. had het ongeluk zijn arm te breken. Verleden week zijn er alhier 6 schepen met aardappelen geladen voor f 3,— de 70 K.G, Belanghebbenden worden er attent op gemaakt, dat de bakens langs de haven weer geplaatst zijn als voorheen De handel in uien is een weinig achteruit gaande, men besteedt nu f 3,25 de 60 K.G. en koepeen f 2,— de 60 K.G. Vtrgadering van den Kolenbond «Ons aller Belang« op Donderdag 11 Februari a.s. des nam. 6,30 uur in het hotel Legierse. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier per tram 1200 balen uien en 400 balen peen vervoerd, terwijl te Battenoord werden verscheept 400 balen uien en 300 ba» len peen. Mej. de wed. G. J Noordijk heeft haar metselaarszaak ondershands verkocht aan dhr. L. van der Velde te Herkingen en dhr. B. Kruik^te Ooltgensplaat heeft het woonhuis, thans bewoond door dhr. A K Nieuwkerk, staande aan den Molendijk alhier, onders» hands verkocht aan dhr. P van Alphen W.Az. Bij de gehouden verkooping bij afslag van het bouwland van dhr. K. M. Houtaar, alhier, is het land in combinatie afgemijnd door dhr. G. H. Verweij Czop f 1895 per gemet of in totaal op f 18867,86. Dhr. B. M. Bijkerk heeft zich alhier ge» vestigd als metselaar, aan den Molendijk, plaatselijk gemerkt No. A 139. (Zie adver» tentie in het j.l. Zaterdagnummer). Door het springen van een band kwam de vrachtauto van de firma K. Vermaas 6. Zonen te Middelharnis, j 1. Zaterdag nabij deze gemeente in een sloot terecht. Het per» soneel vae den Official Ford Dealer K. Wit» vliet, slaagde er in de auto op den kant te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aan de auto is nog al eenige mate» rieele schade. M. Kievit Hzalhier, had het ongeluk van een wagen te vallen en er onder te gera» ken, waardoor hij den wagen over zijn li» chaam kreeg, verwondingen opliep en ge» noodaaakt was zich onder geneeskundige be» gandeling te stellen. De prijsopgaven en tee keningen voor het plantsoen rondom de Diaconale stichting «Elizabeth*, alhier, moeten vóór of op Woens» dag 17 Februari e.k. worden ingezonden bij den voorzitter van den kerkeraad (Zie ad» vertentie in het j.l. Zaterdagno.) In verband met de bestrating van het Korteweegje, is deze weg als rijweg gesloten H.H. automobilisten dienen hier attent op te zijn en gebruik te maken van de Burge» meester»Overdorp» en Wentinkstraat. Gevonden voorwerpeneen bos sleutels. Inlichtingen bij den gemeente»veldwachter. Dierenmishandeling. Dhr. J. v. D. miste j.l. week enkele dagen zijn hond. Enkele laffe jongelui hadden het dier de pooten vastge» bonden en zoo laten liggen. Gelukkig dat de eigenaar het dier in zijn benarden toestand vond en hem daaruit kon verlossen, anders zou het beest zeker zijn gestorven. De zaak is in handen van de politie. A.s. Woensdagavond zal de Gemengde Zangvereeniging «Apollo* haar jaarlijksche uitvoering geven in de zaal van dhr. Iz. de Witte. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het ingezonden stuk van den correspondent, die van het bericht over de zaak van den heer Rietveld weer een andere lezing geeft. Er blijkt dan dat van den onderhandschen verkoop toch wel iets waar is. De correspon» dent is hiermede gerehabiliteerd. De slagersbediende van den heer W. K., alhier, kwam met zijn rijwiel beladen met een mand vleesch, in een sloot terecht. Eenige personen, die in de omgeving werkzaamheden verrichtten, brachten de fiets op het droge, omdat de fietser er zelf reeds uitgeklauteró was. Met de schrik en een nat pak liep het ongeluk af. Door M,* van der Boom, alhier, is aan het gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis. Het gemeentebestuur heeft aan den heer H. Lokeis, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan het Korteweegje. De schuur van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, laatst in gebruik bij den heer A. Grootenboer, is bij inschrijving gegund aan den heer M. H. Dorst, alhier. DIRKSLAND.* Wij vernemen, dat de heeren L. Touw en D. Gestel bedankt hebben als lid der muziektentcommissie te Dirksland, omdat naar hun meening, de waarborg ont» breekt, dat ook in het gebruik der tent «geen censuur en moderne inquisitie* zal worden uitgeoefend I MELISSANT. Naar we vernemen heeft dhr. Abr. Keizer zijn woonhuis staande aan den Steldijk ondershands verkocht aan A. C. van der Mast. Het woonhuis met landbouwschuur van Mej. de Wed. Keur dat was ingezet door Johs. Tieleman op f 2070,— en bij den afslag was aangeloopen is niet gegund. Door het roffelen op bussen door enkele schooljongens, schrok het voor een veerwagen gespannen paard van de landbouwer Vogelaar. Het sprong in de sloot aan den beneden Molendijk. Door het stuktrappen van de kap gelukte het den ingezetenen zich uit hun be» narde positie te verlossen. Inmiddels toege» schoten hulp bracht paard en wagen op den wal, zoodat dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken doch met nog al veel schade aan wagen en tuig afliep. HERKINGEN. De beurtschippersknecht t. S. had het ongeluk tijdens zijn werkzaam» eden, zijn pink te breken. Bij de gehouden aanbesteding der land» bouwvereen. »Herkingen« werd de levering gegund aan fa. Oorsprong R'dam, Super» phosphaat, Zwavelzure Ammoniak en Kali» zout; fa. Ardenne Dordrecht, Kalizout. STELLENDAM. Zaterdagmiddag voer schipper R v. d. Ree met zijn blazer S. L. 3 nabij den Hinder op een wrak waarbij zijn vaartuig zwaar lek stootte. Gelukkig kon een andere visscher, H. v. Seters, assistentie ver» leenen. Deze nam de S. L. 3 op sleeptouw, maar moest het vaartuig spoedig loslaten en de opvarenden aan boord nemen, daar het schip zooveel water maakte dat het in korten tijd zonk. Zondag en Maandag is men met verschillende andere vaartuigen bezig geweest het gezonken schip te lichten, tot heden zonder resultaat. Tegen de Gebr. van der Werff te Melis» sant is procesverbaal oggemaakt wegens het rijden met hun auto zonder licht. Door de Coöperat. Broodbakkerij alhier is in de laatste algemeene vergadering beslo» ten aan hun leden uit te keeren over het af» geloopen jaar een dividend van 12,/2°/0. Door de gemeentepolitie alhier is proces» verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht met een rijwiel tegen C. van Oosten» brugge alhier. GOEDEREEDE. In de maand Januari kwamen in deze gemeente geen sterfgevallen voor. De collecte voor den Watersnood heeft opgebracht f535,15, 6 overhemden, 8 mutsen en één sjaal. Bij den correspondent der arbeidsbemid» deling stonden Zaterdag jl. 10 werkloozen ingeschreven. Was de prijs der uien in het laatst der vorige week dalende, Maandag werd in de vroegte wederom f 3,50 voor de 60 kg besteed. Het Steliendamsche visschersvaartuig dat de vorige week in het Nieuwe Gat zich lek stootte op het wrak van de «Albion* en zonk, is Maandag gelicht door de visschers» vaartuigen van J. van Dam en P. Tanis alhier. De Muziekvereeniging «Apollo* zal a.s. Donderdag en Vrijdag een uitvoering geven. OUDDORP. Verslag van de vergadering van de afdeeling »Ouddorp« van het Groene Kruis op Februari 1926 ten Raadhuize. Aanwezig waren 80 leden, waaronder 5 be» stuursleden. De Voorzitter, de heer Jac. Breen Pz. opent met een woord van welkom tot de aanwezigen, memoreert het overlijden van dhr. T Lodder, het bedanken van dhr. A. de Kluyver en de aanwezigheid van den nieuwen geneesheer Dr. Polderman. De notulen van de vorige vergadering wor» den gelezen en goedgekeurd. De rekening over 1925 is nagezien door de heeren J Mastenbroek, Kr. Breen en Goede» gebuure, wordt accoord bevonden en goed» gekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f 570,04 en de uitgaven f 330,50overschot in '25 gemaakt alzoo f 239,54saldo in kas f 1233,59. Thans wordt door den secretaris Dr. Greup het jaaarverslag uitgebracht als volgtAan het einde van het Vereenigingsjaar gekomen is het mij een aangename taak U een overzicht te geven van hetgeen voor onze vereeniging van belang is geweest. Tot mijn groot leedwee moet ik beginnen met mede te deelen, dat vereeniging een verlies heeft geleden door het overlijden van ons oudste bestuurslid en mede» oprichter dhr. T. Lodder, die gedurende het bestaan dezer afd. steeds met ijver en toe» wijding de belangen der vereeniging heeft be» hartigd en jarenlang met groote nauwgezetheid de functie van penningmeester heeft waar» genomen. Verder moet ik tot mijn spijt mededeelen, dat ons bestuurslid dhr. de Kluyver wegens vergevorderden leeftijd wenscht af te treden. Ook hem zullen we noode missen vanaf de oprichting heeft hij deel uitgemaakt van het bestuur en als zoodanig geijverd voor de ver» eeniging. Moge hij nog jaren den gang van zaken dezer afd. volgen. Het ledental is gekomen van 523 op 526, een aantal nog voor uitbreiding vatbaar. Het materiaal is in goeden staat. Aangekocht werden 2 nieuwe ledikanten van het zieken» huis-systeem, die door de patiënten ten zeerste worden geroemd er zijn er nu drie. Ik spreek den wensch uit, dat de oude geleidelijk door nieuwe zullen worden vervangen. Verder kwam de vereeniging in het bezit van een couvcusf voor te vroeg geboren zuigelingen. Dit jat' heeft dit toestel geen dienst te doen, omdat alle baby's behoorlijk volwassen ter wereld kwamen. Van het andere materiaal werd een zeer druk gebruik gemaakt. De dokter behoeft tegen» woordig niet meer te zeggen «Haal dit of dat maar uit het magazijn.* De menschen vragen uit e'gener beweging er om, als het noodig is het Groene Kruis staat steeds klaar om bij te springen.* Van een patiënte, die de zegeningen van het Groene Kruis heeft ondervonden, ontving de vereeniging een eytra»gave, die dankbaar werd aanvaard. Van de transport» en meldingsdienst is dit jaar voor het eerst gebruik gemaakt ten be» hoeve van een patiënt, die op Zondag piot» seling naar het ztekenhuis moest. Telefonisch was binnen 10 minuten de zaak in ordede operateur gewaarschuwd, de ziekenauto besteld. In geheel Nederland is herdacht, hoe voor 25 jaar de eerste Gr. Kr. Afd. is opgericht door den arts W. Poolman te Lange Ruige» weidethans bestaan er 882 afdeelingen met een half millioen leden Ik heb op 1 en 2 Sept. het jubileum»congres bijgewoond. Had» den we aanvankelijk gehoopt ook in onze afd. de film te kunnen vertoonen, die het werk van het Gr. Kr. in zijn vertakkingen te zien geeft, helaas, bij gemis aan electrisck licht, kon dit niet doorgaan. Aan het einde van mijn verslag kan ik niet nalaten te getuigen van een zekeren weemoed, nu het 't laatste verslag is, dat ik neerschreef. Als ik terugblik op de laatste zeven jaren, ben ik dankbaar, maar niet voldaan. Dankbaar, omdat ik het ledental heb zien groeien van 200 tot 500, omdat een eigen magazijn van verplegings'artikelen is verrezen, omdat het materiaal is uitgebreid en verbeterd en het ziekentransport»vraagstuk een weinig vooruit is gebracht. Maar niet voldaan ben ik, omdat veel, van wat ik in het belang der zieken had willen tot stand brengen, onafge» daan is gebleven, afgestuit op gebrek aan samenwerking, verkeerd begrip en zelfs tegen» werking. Laat ik eindigen met den wensch, dat, in een niet te verre toekomst, mij eens de tijding zal bereiken, dat het «Groene Kruis* ook andere takken van zijn veel omvattenden dienst in Ouddorp heeft weten ingevoerd te krijgen. De begrooting over 1926 is vastgesteld; ontvangsten f 520,—, uitgaven f 384,25. De aftredende bestuursleden de heeren P. Boelaars en G. van Oostenbrugge werden bij acclamatie herkozen en evenzoo gekozen Dr. Polderman. Voor de opengevallen plaatsen in het bestuur werden 42 stemmen uitgebracht op den heer T. Tanis Tz., die alzoo gekozen is30 stemmen op den heer C. Breen Pz 12 stemmen op den heer Joh. Hameeteman Cz. en enkele stemmen op andere personen. Bij

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2