voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Antire voluiionair Orgaan No. 3195 IN HOG SIGNO VINCES WOENSDAG 3 FEBRUARI 1926 40ste JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Uit de Pers. Binnenland. Plaatselijk Nieuws* Üeclame-Mededeelingen. Hoofdpijn Deze Coura it veischijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BIUTENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel, DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten wordec berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Christus of Marx. De sociaaldemocratische beginselen willen er op Flakkee nog niet best in. De bodem van dit eiland deugt daar niet voor. Niet dat er op Flakkee geen sociale wan» toestanden zouden zijn. De verhouding tus» schen boeren en arbeiders is vaak het bewijs dat er iets hapert. Maar dit geeft de groote massa onzer ar» beiders gelukkig geen reden hun belangen bij de S.D.A.P. te zoeken. Zij zijn er van overtuigd, dat Christendom en S.D.A.P. tegenover elkander staan. Christus en Marx gaat niet, het is Christus of Marx. Dat onze arbeiders dit beseffen ligt niet aan De S.D.A.P. «Godsdienst is privaatzaak» heet het in de socialistische organen. En wanneer oud»minister Heemskerk durft te zeggen dat onze geloofsvrijheid bij een ^.socialistische heerschappij niet veilig zou zijn, komt Albarda verontwaardigd vragen of de heer Heemskerk dit bewijzen wil. Ook het socialistisch hoofdorgaan Het Volk kan soms zoo vroom doenl Zelfs Kleerekooper heeft in zijn oproerige krabbels soms vrome buien 1 Als men niet beter wist Toch kan hij niet immer zijn waren aard verloochenen. Zooals ook dezer dagen weer bleek toen hij de vroedschap van een onzer badplaatsen onder handen nam, omdat deze meende te moeten ingrijpen om de onzedelijkheid tegen te gaan. Hoort hem zijn gal uitgieten «Dit soort bravigheid is de verpesting der volkszeden. Het is de innerlijkste verdor» venheid, die haar viezigheid als maatstaf voor ons allen oplepelt. Omdat Venus uit het schuim der zee geboren werd, meent men, dat het gevaar voor haar herrijzenis aan alle stranden bezworen moet worden. De valsche moraal eener farizeesche kaste, die haar eigen naaktheid dekken wil met het vijgenblad der «zedelijkheid«. Maar die zélf, zoodra er wat te kijken is, met geen verordening te bewegen is, om daar langs te gaan «met afgewenden hoofde.» Kijk, wanneer men een der socialistische groot»officieren dan weer eens zóó hoort te keer gaan, dan denkt men onwillekeurig aan het woord van Izaak: Je stem is Jacob's stem, maar je handen zijn Ezau's handen Ook de kleine boeren. Dezer dagen hield het gewestelijk bestuur van de S. D. A. P. op het eiland Flakkee een propagande»week. Vergaderingen werden ge» houden in Ooltgensplaat, Nieuwe Tonge en Goedereede. «De belangstelling was groot» wist Het Volk te vertellen, en, voegde het socialistisch hoofdorgaan er bij «Ook de kleine boeren schijnen op dit eiland niet afkeerig van het socialisme en bezoeken in een groot aantal onze vergaderingen». «Ook de kleine boeren». Wij gelooven niet, dat het zoo een vaart zal loopen. Zeker dit ligt alweer niet aan de S. D. A. P. Haar propaganda is er op ingericht óók de kleine boeren bij haar gelederen onder te brengen. Maar onze Flakkeesche landbouwertjes koo* pen geen kat in de zak I Zij beseffen heel goed dat het wezen der sociaal»democratie en haar propaganda maar al te dikwijls twee zijn. En dat zij es 'n keer komen luisteren naar een socialistisch spreker is heel goed mogelijk. De lange winteravonden geven er aanleiding toe, maar daarom zijn ze nog geen socialist Democratie en sociaal-democratie. Zeker er zijn op Flakkee schrijnende sociale misstanden. Misstanden die dringend roepen om verbetering. Maar daarvoor hebben wij geen klassen» strijdleer van Marx noodig en nog minder hoonende Rabsaké»taal van Het Volk of De Voorwaarts. De sociaahdemocratie is een leugen. Voor tijd en eeuwigheid brengt zij een vloek. Lijnrecht staat zij tegenover het Christen» dom. En volkomen terecht waarschuwde de heer Heemskerk tegen het gevaar der sociaal-demo» cratie voor onze geloofsvrijheden. Dat wil niet zeggen dat de democratie niet deugt. Integendeel. De ware democratie is een heilig goed voor een volk. Maar dan moet zij zich, zooals Ds. Talma het zoo juist gezegd heeft, laten leiden door den Christus. Laten onze arbeiders dit goed begrijpen. Maar óók onze landbouwers. De Christelijke Landarbeidersvereeniging te Middelhamis. Jammer dat onze Christelijke vakorganisatie op Flakkee niet meer van zich hooren laat. Zouden onze landarbeiders de groote waardij van deze organisaiie nog niet kennen Een uitstekend woord sprak de heer Drevel voor de afdeeling van Middelhamis. Zijn on« derwerp heette«Christelijke organisatie roe» ping en plicht van onze Christelijke arbeiders». Daarmede zijn wij het volkomen eens. Zeker, den socialistischen kant willen onze arbeiders niet op, maar zij mogen ook niet op zichzelf blijven staan. De christendandarbeiders hebben een roe» ping ten opzichte van hun gezin en óók ten opzichte van de maatschappij. In het Noorden, in Friesland b.v., zien onze landarbeiders dat duidelijk in. Daar is men ons dan ook een heel eind voor. Zooals de heer Drevel vertelde verstaan de christe» lijke landbouwers en arbeiders elkander daar door middel der vakorganisatie. Zoover zijn wij hier nog niet. Toch moet het dien kant op. Het verheugt ons dat de afdeeling Mid» delharnis teekenen van leven geeft. Laat zij zich zoo mogelijk ook over andere plaatsen van Flakkee ontfermen. Laat zij het doen on» der het devies«de democratie is veilig, als zij zich laat leiden door den Christus.» ^Buitenaf* gegaan. Dr. De Visser gaat of is buitenaf. Dit is geen reisje voor de vaak: Toen hij opdracht kreeg van de Koningin stond hij juist gereed, vanwege den gezond» heidstoestand zijner echtgenoote in 't buiten» land eenigen tijd verblijf te zoeken. De rust is hem van harte gegund. Tegen dr. De Vissers daden als minister hebben wij meermalen oppositie gevoerd, maar in deze Crisis»dagen heeft hij, ook al mislukte zijn werk, door de ondankbare taak die hij vervulde op zich te nemen, zich zéér verdien» stelijk gemaakt tegenover »Koningin« en «Va» derland». De coalitie ligt nu gebroken. Maar het werk van Schaepman en Kuyper en Lohman mócht niet stuk, voor het duidelijk bleek, dat 't niet meer te heelen was. Dat heeft De Vissers pogen getoond. Hij heeft een noodzakelijk werk gedaan. Al moet hij rekenen op weinig dank. Tweeërlei gevoelen. Dit is wel zichtbaar geworden In de C. H. Kamerfractie, misschien ook in de partij, worstelden tweeërlei strooming; Ten eerste die, waarvan dr. De Visser en mr. De Geer, misschien ook dr. Schokking, vertegenwoordigers zijn en die 't liefst de Coalitie zouden gehandhaafd hebben, En ten tweede die van de heeren Snoeck Henkemans en Krijger, vermoeden we, wier anti»roomsche gezindheid boven de Coalitie» liefde uitgaat. Misschien wordt ons dit zeggen kwalijk genomen 1 Maar zóó zien wij het. Wij betreuren den gang van zaken 1 Maar elk staat en valt zijn eigen heer. Ds. Lingbeek zou nu gevoegelijk in de C. H. Ka» merclub kunnen worden opgenomen, hij kwam, zag en overwon. 8 Geen fijne neus. Mr. Marchant heeft geen fijne neus. Tenminste dat blijkt, dunkt ons. Hij heeft zich wel een weinig vergist in de »mentaliteit« van de Roomsch»Katholieken, toen hij de Crisis uitbreken deed in de ver» wachting, dat hij met Nolens en Albarda wel een driespan zou kunnen samenstellen. Zoover is R. K. nog lkng niet. En daér heeft Mr. M. zich in vergist. Nu weer inzake dr. Limburg. Volgens «Het Volk« moet hij te Sneek den» zelfden avond dat dr. L. werd aangezocht en 't in beraad nam, gezegd hebben«dat kan ik niet gelooven I« Van Mr. Limburg dan. En toch wès het waar «Indien hg dat doet, wenden we ons van hem af«. Aldus wederom Mr. Marchant. Ze wonen beiden al jaren in Den Haag, behooren tot dezelfde partij en zullen dus geen vreemden voor elkander zijnMr. Mar» chant en dr. Limburgmaar blijkbaar is des eersten menschenkennis, of om bij zijn neus te blijven, zijn flair niet groot. Na het water, het ijs. 't Is net gegaan, als men vreesde. Wat het water in 't overstroomde land nog had gespaard, werd door het ijs vernield. Het water had menig huis verwrakt Het ijs heeft het gekraakt, vernield en op sommige plaatsen zoo volledig, dat van gansche streken en huizenrijen niets, maar dan ook absoluut niets is overgebleven. Woningbouw alléén kost millioenen. En «rijke» boeren zijn 't er niet. Huurders, die 't nét houden konden. Naast de huizen zijn ook de vele boom» gaarden, die 't van 't water nog houden kon den, door 't ijs zwaar beschadigd. Voor jaren is de welvaart geknakt. Er is veel, veel, véél noodig 1 Neen, niet om de menschen alles terug te geven, wat zij verloren hebben, dat zal allicht niet mogelijk zijn, maar om ze tenminste straks zóó in hun dorp en buurt en op hun erf terug te voeren, dat ze met een kins op be» houd weer beginnen kunnen. Er is nog steeds alle reden tot milddadigheid. De ramp van Burculo was erg. Velen gingen zien en zagen het. De ramp van Maas«en«Waal is minstens even erg, even volledig maar strekt zich over veel grooter oppervlakte uit. Weinigen uiteraard zien het hier. Maar uit de beschrijvingen en door de foto's is toch elk genoegzaam op de hoogte,laten de millioenen die van plagen verschoond ble» ven dan deze tienduizenden heen helpen door het ergste leed. «De Tijda schrijft: Dinsdag j I. had de algemeene jaarvergade» ring van den Statenkring Hulst der Chr.»Hist. Unie in de Herv. School te Terneuzen plaats. De heer A. Simons van Zaanslag, hield een politieke rede. Aan het verslag zijner rede in de »Ned.« is het volgende ontleend In 't kort behandelt hij de geschiedenis van 't Gezantschap bij 't vaticaan en wijst er op, dat een roomsch gevaar niet min» erg is den een rood gevaar. De heer A. Simons van Zaamslag had het nog iets scherper kunnen zeggen. Want er zijn nu eenmaal protestanten in de Chr.»Hist. Unie en in de Ned. Herv. Kerk, die tegen «het Roomsch gevaar» geweldig te keer gaan en die tegelijkertijd hun kerk afstaan voor een socialistische meeting. Zoo had het Instituut voor Arbeidersont» wikkeling te Veendam dezer dagen een wel «zeer bijzondere samenkomst». In de Ned. Herv. Kerk, welwillend door de kerkvoogdij afgestaan, sprak het Kamerlid A. B. Kleere» koper I «Het Volk« zegt er o.a. van «Met groote aandacht werd door het groote gehoor naar onzen vriend gelusterd. Scherp en gewijd tevens klonk het woord van den spreker door het mooie kerkge» bouw, nadat vooraf de arbeiders«zangver« eeniging een tweetal liederen had gezongen«. Een socialistisch Israëliet in een Hervormde kerk als gewijde spreker«Welwillend door de kerkvoogdij aggestaan«. De heer A. Simons van Zaamslag, staat, zooals men ziet, met zijn opvatting niet alleen «Liever rood dan paapsch 1« Wordt dat de nieuwe leuze der Chr.tHist. Unie? 'n Kinderhand Is gauw gevuld Ook een «roode» kinderhand. De S. D. A. P. wacht allang niet meer op een hoofdzakelijk »rood« kabinet. Zij is reeds zoo ver, dat een «democratisch» ministerie, al wordt het door Marchant of Nolens saam» gesteld, óók al haar handslag krijgen kan. Gaat ze nóg een stapje verder Opmerkelijk is, dat ook dr. Limburg aan» moedigend op den schouder wordt geklopt. Toch zal hij geen kabinet»Marchant vor» men 1 Maar och 1 als de man nu maar zijn toe» komstige mede»ministers een héél, héél smal rood biesje op de pantalon naaien laat, dan is 't «Het Volk» al voor een groot procent góéd 1 Als de «coalitie» maar krik»krak ligt. Als er wat te hélen is i Dan zijn de meeste menschen er als de kippen bij 1 Ergens aan een onzer groote rivieren ligt een provinciestadje, vanwaar stoombooten varen op Rotterdam. Kapitein en bemanning wonen in 't stadje. Varen eiken dag meermalen naar de Maas» stad en stappen dan, om de loopplank uit te leggen, om goederen op of van den wal te sleepen, weieens van boord op den kant. Dat valt op zekeren dag een volijverig stedelijk belastingman in 't oog en, waarlijk 1 deze bootsmenschen krijgen korten tijd later in hun woonplaats een Rotterdamsch belas» tingbiljet thuis als «forens», d.w.z. wijl ze tenminste een deel van hun inkomen op Rotter» damsch grondgebied verdienen. Als nu elke tusschenliggende gemeente nog» eens net eender doetdan kan 't een col» lectie worden 1 De zaak is hooger»óp gebracht Men kan 't ook al te gek maken. Enfin, de belastingambtenaren garen 't niet voor zichzelf, dat is ook weer waar. «De trots van 't vrije Nederland» Er zijn ook «jonge liberalen«. Hebben zelfs een soort organisatie. Ze werken met de film geven es een poli» tiek avondjeplakken en straatschilderen in dagen van verkiezingen en redeneeren over de zaken des vaderlands, als jonge Thorbecke's en Kappeyne's, pas uit den dop. Misschien hebben ze ook hun vaandel, 'k heb niet de eer het te weten. Maar ze hadden nog geen clublied, doch nu is er een jonge Deborah onder hen opge» staan, wie de dichtgloed naar 't hoofd sloeg en die zoo'n dingsigheidje in elkaar heeft gezet, dat aldus begint «Wij zijn de jonge liberalen, De trots van 't vrije Nederland Thans vraagt men er muziek bij. Is er niet ergens een onbekende Bach of Hiindel, die dit lied toonzetten wil Vooral dat «trots» góéd uithalen s. v. p. 1 Geen woord Fransch bij. Wijze lieden waren bijeen Vooreerst, 't waren rechtsgeleerden Advokaten, professoren e.d.g., allen bekwaam in het recht, en men weet wel, in den regel kan een gewoon mensch tegen zulke heeren niet oppraten. Maar het ging ook voor hén hoog. Want het was in de Vereeniging, die be» oefent de «Wijsbegeerte van het Recht« en al kan ik dat nu niet precies uitleggen, ieder lezer voeltDat gaat hóóg. Het was zelfs interessant. De hoogste vragen kwamen aan de orde Waar komt het recht vandaan Hoe weten we, wat recht is en wat onrecht. En een knap roomsch priester»geleerde stond tegenover prof. Polak, die van geen openba» ring weten wilde, hoe had ik gewild, dat een kundig Calvinist de derde ware geweest, want voorzoover ik het in de verslagen vol» gen kan, was 'k toch met den katholiek ook niet geheel eens. Doch met den professor zeker niet. En aan 't slot deed hij een samenvattende uitspraak, die wij allen begrijpen kunnen en die voor ons allen van beteekenis is. Prof. Polak zeide n.l. «Op de vraag van mr. Van Embden ant» woordde spr., dat de eenige kenbron van goed en kwaad is datgene wat in onszelf aanwezig is aan bewustzijnsverschijnselen. En al waren er duizend stemmen uit den hemel, die dit of dat verkeerd noemen wat voor ons goed is, dan geldt nog slechts onze eigen onderscheiding Duidelijker kan het niet. Dit heet de leer»van»Links. Hier .hebt ge de anti»these 1 Niet God in den hemel, al sprak hij met «duizend stemmen«, maar de mensch op aarde, bepaalt wat recht en onrecht is. Hier hebt ge de klove die nooit wordt over» brugd. «De wereldhistorische religie»strijd«. SOMMELSDIJK. Voor de lichting 1927 werden in deze gemeente 32 personen inge» schreven voor den dienstplicht. LI. Maandag stonden er 17 werklooze landarbeiders bij den correspondent der ar» beidsbemiddeling dezer gemeente ingeschreven De echtgenoote van A. v. G. had het ongeluk een stukje vleesch in haar keel te krijgen. De geneeskundige moest onmiddellijk worden binnengeroepen die het vleesch spoedig had verwijderd. De heeren L. v. d. Broek en A. Mans, alhier, kochten ieder ondershands een huis van den heer K. Th. Ie Comte, alhier, staande aan den Dorpsweg Vorige week arriveerde in deze gerbeente een schip met kolen voor den Kolenbond «Helpt Elkander» alhier. Deze week wordt door verschillende landbouwers uit deze gemeente een schip met aardappelen, bieten, hooi en stroo naar de door den watersnood getroffen gebieden ver» voerd. De heer P. Jongekrijg, alhier, heeft on» dershands een woonhuis gekocht van den heer Abr. Breeman, alhier, staande aan de Weeshuisstraat en thans bewoond door J. Kattestaart. Vorige week werden uit deze gemeente plm. 4000 balen uien en paardepeen benevens 1650 H.L aardappelen verscheept. Dezer dagen werden er niet minder dan ongeveer 4500 balen kunstmest voor de onder» scheidene landbouwers aangevoerd De prijs der paardepeen is steeds stijgende. Thans besteedt men niet minder dan f 1,75 per H.L. Enkele ingezetenen dezer gemeente heb» ben het initiatief genomen tot oprichting van een cichorei=drogerij Deze fabriek zal verrijzen aan den Dorpsweg nabij de tram. 40 cent per regel. bedaart spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct Bij Apoth. en Drogisten MIDDELHARNIS. J. van der Slik Mz. werd zoodanig van een koe tegen zijn hoofd gestoken dat hij een bloedende wonde bekwam en dit was van zoo'n ernstigen aard dat ge» neeskundige hulp noodzakelijk was. Maandagavond is alhier van uit Utrecht het stoffelijk overschot van de vrouw van D. Huizer per stoomboot aangebracht. Aan den milicien Beschier Broere lichting 1923 is wegens kostwinner een jaar uitstel van den militairen dienst verleend. Het straatschuren is voor deze gemeente bepaald op Vrijdag 5 Februari. Bij den correspondent der Arbeidsbemid» deling hebben zich over de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven 42 personen, namelijk 35 arbeiders, 6 zeevisschers en 1 si» garenmaker. Als bestuursleden zijn bij het Onderling Begrafenisfonds aan de beurt van aftreding den heer G. Ek, als commissaris den heer Abr. Koote. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ver» gadering van de Vereen. Het Groene Kruis op Vrijdag 29 Jan. j.l. des nam. 7 uur in de zaal van M. Kaptein. De opkomst was bevredigend. De Voorzitter, de heer J. C. Elve opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom en spreekt zijn blijdschap uit over de goede op» komst. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Verslag Penningmeester. De Penningmeester de heer L. Braber JLz. brengt verslag uit van de rekening over 1925. Ontvangsten Batig slot 1924 f 638,50 Contributief 124,50 Emmabloempjef 13,02 Spaarboekjef 28,10 Totaal f 804,12 Ontvangstenf 804,12 Uitgavenf 164,44 Batig slot f 639,78 Deze rekening wordt nagezien door de H.H. W. J. de Wachter, I. van den Boogert en C. J. Hendrikse en wordt op voorstel der commissie besloten deze rekening onveranderd goed te keuren. De Voorzitter zegt de commissie dank voor onderzoek en rapport en den Penningmeester voor zijn beheer. Verslag Magazijnmeester. De magazijnmeester de heer Dr. P. Oosthoek brengt verslag uit van den staat der goederen en welke goederen in het afgeloopen jaar zijn aangekocht. De Voorzitter zegt den magazijnmeester dank voor het uitgebrachte verslag.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1