voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 3194 ZATERDAG 30 JANUARI 1926 40STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tr at ie, franco toe'te zenden aan de Uitgevers Dit mutuner bestaat alt Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. (Nadruk verboden). Knoeierijen. Vóór ons ligt het jongste Verslag der Rijkst landbouwproefstations voor Contróle-onder» zoek. Jammer, dat zoo'n verslag niet in han» den kan komen van de massa der landbou» wers, want er is veel uit te leeren. De prijs f 0,68 franco p. p. behoeft voor de mees» ten geen bezwaar te zijn. (De uitgevers zijn Gebr. J. en H. van Langhuysen te Den Haag). Er wordt natuurlijk op gerekend, dat de inhoud verder wordt gebracht, inzonderheid door de pers. Maar dat kan toch slechts een enkele greep of een zeer beknopt overzicht zijn. Deze verslagen leeren opnieuw dat, ondanks het geregeld onderzoek der Proefstations, nu al jaren lang, en ondanks den dienst ter opsporing van vervalsingen, deze laatste de wereld van den handel nog niet uit zijn. Er zijn dus nog altijd slachtoffers te maken boeren te vinden, die zich laten bedotten, bij wie kwakzalvers een gewillig oor vinden. De reëele handel moet zich hieraan wel ergeren, want het zijn de knoeierijen, die eiken handel, ten onrechte verdacht maken. De knoeier en bedrieger weet wel waar hij wezen moet. Hij bezoekt bij voorkeur de niet aangesloten mens schende boeren die achteraf wonende kleine luidjes, die niet veel aankoopen (de grooten heeft bij natuurlijk liever, maar die laten zich niet zoo licht vangen)de onkun» digen en achterlijken, die van geen gehalte of garantie, van geen onderzoek aan de Proef» stations afweten. Zij aanvaarden wat hun ges boden wordtletten alleen op den prijs. Hoe» zeer zulke menschen te pas kunnen komen, leert ons weer bovenaangehaald Verslag. Een paar voorbeelden. Verschillende monsters Chi= lisalpeter een dure stikstofmest bevatten vreemde bestanddeelen twee monsters waren afvalproducten van de Chilisalpeter bereiding en hadden inplaats van 15'/j pCt. stikstof niet meer dan 11 pCt.in een ander monster vond men maar 7 pCt. en voorts heel wat steen» zout. Soms werd er ook overmatig veel van het vergiftig perchloraat in gevonden. Van wel tien procent der monsters 20 pCt. kali zout was het gehalte niet voldoende. Van kalkmergel, waarbij het zoozeer op fijnheid aankomt liet dit gehalte bij meerdere monsters te wenschen over. De opsporingsdienst ontdekte onder meerdat z.g. »ontledingsbac teriën«, in den handel gebraeht tegen f 3,— per K.G. dat is dus 300,— per 100 K G. niets anders was dan normaal beendermeel dat monsters »bacteriënmest« en groeikracht (wat al mooie namen om onnoozelen te lok» ken!) verkocht tegen een prijs van f 4 per 2V2 K- G. d. i. dus f 160 per 100 K.Ggroo» tendeels bestonden uit katoenzaadmeeldat in een monster Chilisalpeter vrij wat Kalizout in plaats van stikstof aanwezig wasdat een paar monsters Thomasslakkenmeel niet aan de garantie beantwoordden, En zoo voort, 't Zal nog wel eenige jaren duren, eer alle boeren zoover ontwikkeld zijn, dat zij niet dan coöpe» ratief aankoopen. En tot zoolaDg zullen knoeiers steeds terrein behouden. Een kwart»eeuw ging voorbij. Met 1925 is een vierde van deze eeuw voorbij gegaan wat is er in die 25 jaren veranderd en verbeterd, ook op landbouwgebiedwelk een enorme vooruitgang vooral in de zand» streken, maar voorts overal. Waaraan is dat te danken Aan velerlei, maar in hoofdzaak aan drie dingenhet kunstmestgebruik, de coöperatie en het landbouwonderwijs. Door den kunstmest werden woeste heide» en verwaar» loosde gronden ontgonnen, in vruchtbare landouwen herschapen, schale akkers en weiden productiever gemaakt, waardoor de veestapel in veel betere conditie kwam. De coöperatieve zuivelfabrieken brachten een beter zuivelpro» duet en handhaafden onzen goeden naam op de wereldmarktde coöp. aankoopvereeni» gingen weerden het bedrog in den handel ae coöp. boerenleenbanken gaven den boeren het noodige crediet en bevorderden de ont» wikkeling van een vrijen boerenstand. En dan het landbouwonderwijs. Wat men daar aan te danken heeft, is niet onder cijfers te brengen, maar het is ontzaglijk veel Kennis is vooruitgang, is geld, is macht en invloed. Het kunstmestgebruik en de coöperatie zouden niet zooveel terrein hebben veroverd, indien niet jongeren en ouderen waren voorgelicht in hun vak, en nog eens hadden plaats ge» nomen op de schoolbanken. Daar, waar het landbouwonderwijs het diepst wortel heeft geschoten, en dientengevolge de boerenstand in doorsnee het meest ontwikkeld is, heeft men dan ook van den vooruitgang der land» bouwwetenschap het meest geprofiteerd, en is ook de verhooging der stoffelijke welvaart het best waar te nemen. Door zijn meerdere ontwikkeling is de boer in aanzien gekomen, waar hij vroeger niet geteld werd. Hij praat mee en bestiert mee zit in hoogere en lagere colleges. De tijd van den «dommen boer« is voorbij. Menige stedeling staat nu bij den man van het platteland, nederig nog als zijn arbeid, ten achter. Moge in de tweede kwart» eeuw nog meer van deze ontwikkeling gezien worden de landbouwwetenschap, welke rasse vorderingen maakt, overal doordringen, en grondiger toepassing vinden Het vereenlglngsleven In Nederland en België. In de laatste jaren is ten onzent het ledental der landbouworganisaties wat teruggeloopen. Het scheen ook vóór enkele jaren of de coöpe» ratiegeest hier en daar verslapte. Men sprak en spreekt nog wel van coöperatievrees. Niet overal is dit echter zoo. De Rijkslandbouw» consulenten in Noord»Brabant schreven in hun rapporten, dat daar voor de coöperatie de belangstelling nog steeds zeer groot is, dat de verkoopvereenigingen bloeien en het ook den aankoopvereenigingen goedgaat. In den» zelfden geest werd uit Overijsel gerapporteerd. Maar uit andere streken klonken klaagtonen. In Noord=Holland bijvoorbaat bestaat voor coöperatie slechts matige belangstelling. Over 't geheele land verminderde in 1924 het leden» tal der landbouworganisaties met bijna 5500 in den tuinbouw steeg het iets. Toch is de teruggang niet van groote beteekenis. Het totaal ledencijfer bedroeg voor den landbouw (1924) 190150, en voor den tuinbouw 67124. Dat zijn geen ontmoedigende cijfers. Tegen» over verslapping hier en daar staat een op» gewekt vereenigingsleven in verschillende deelen des lands, onder meer in het noorden, oosten en zuiden. De lauwe streken mogen zich daaraan spie» gelen, en kunnen dat ook aan België doen. De Belgische Boerenbond nam in 1925 toe met ruim 6000 nieuwe leden. Genoemde Bond belegde in de Kerstmisweek een reeks studie» dagen ten gerieve der leiders der plaatselijke vereenigingen, die daar hoerengilden heeten. Verschillende belangrijke onderwerpen werden daar behandeld, in afzonderlijke vergaderingen (afdeelingen) en in algemeene vergaderingen. Z09 kwamen in besprekingorganisatie der boerenjeugdinrichting van plaatselijke en gewestelijke landbouwberoepsscholen ouder» domspensioenen het ontwerp van pachtwet verzekeringen op het leven samenaankoop afwateringelectriciteit op het platteland vee» en hoenderhoudenbietensyndicaten. Dit waren punten, behandeld inde afdeelingen. Op de algemeene vergadering werd ditmaal o.m. gesproken over »Standsorganisatie« en »Standsvertegenwoordiging«, gezien van prin» cipieel standpunt en in hun verband met de organisatie en werking van den Boerenbond. Men zietonze Belgische nabuur zit niet stil. Er bestaat bij den Belgischen boer een wil tot vooruitgang en een groeiend sociaal inzicht. Dit laatste ontbreekt nog bij velen onzer landbouwers. B—r. FLAKKEESCHEN BOERENBOND. Woensdag vergaderde de Flakkeesche Boe» renbond in Hotel Spee. Na een kort openingswoord van den voor» zitter, den heer v. Schouwen, worden de no» tulen der vorige vergadering gelezen en on» gewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelde hierop mede wat er ten gevolge van den oproep tot steun aan de slachtoffers van het watersnoodgebied is inge» komen10100 Ko. hooi, 23800 Ko. stroo, 110000 Ko. mangelwortelen en knolrapen (1000 Ko250 Ko. haver, 29 H.L. aardappelen en f 2707,50. Hebben wij goed toegeluisterd dan is er van Herkingen en Stellendam niets aan» geboden ter leniging van de ramp. Besproken werd de aankoop van Super» phosphzakken. Verschillende sprekers namen aan deze be< spreking deel. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, dat de Bond de super» phosphaat voor het geheele eiland zou inkoo» pen, wat een aanmerkelijk voordeel zou geven. Het bestuur zal hieromtrent in de zomer» vergadering met definietieve voorstellen komen. De heer J. Buth te Dirksland dringt aan op het geven van een subsidie ad f 150 per jaar (hoogstens voor drie of vier jaar) voor een proefveld tot onderzoek naar de ziekte van de z g. bietenmoeheid en de middelen tot herstel of voorkoming. De ziekte is te herkennen aan het neervallen van het blad zoodra de zon begint te schijnen. Binnen een uur begint het blad te rimpelen. De eenigste oplossing welke men thans nog weet is dat men binnen 7 jaar op dien «besmetten grond« geen bieten teelt. De voorzitter denkt dat er geen bezwaar tegen is f 100 subsidie per jaar te geven. Dirksland zou dan voor de rest kunnen zorgen. Ten slotte krijgt de heer Buth zijn voorstel er met algem. st. door. De heer v. Nieuwenhuijzen voert een plei» dooi voor »de Ceres«. Een zaak van groot belang op Flakkee is gezond en goed pootgoed van aardappelen te krijgen. En nu worden er wel lezingen ^over dit onderwerp gehouden, maar er moet practisch toch ook iets gebeuren. De voorzitter wil afwachten wat de spreker van dezen middag de heer Bekius over deze zaak zeggen zal. De heer v. Nieuwenhuijzen dringt nogmaals op subsidie aan. Er worden jaarlijks groote bedragen voor goed pootgoed uitgegeven. Late men er iets voor doen zelf goed poot» goed te krijgen. De heer A. v. Dosser van Oude Tonge merkt op dat de »Ceres« kalm doorwerkt. De »Ceres« heeft een vrij goede kas Wanneer men echter goede resultaten wil bereiken, moet er meer geld komen. Spr. zou er echter den voorkeur aan geven dat de boeren zelf donateur worden. Dit voorstel wordt met applaus begroet. Dan wordt het gaslicht uitgedraaid en ver» schijnt er een lichtbeeld op het doek, een welvarende boerenhofstede door weiland en vee omringd. De heer J. Bekius, directeur van de Coöp. Handelsvereen. te Leeuwarden, hield aan de hand van de lichtbeelden een rede over de veredeling van de aardappelcultuur in Friesland. Spr. begon met op te merken dat hem ge» bleken was dat de aardappelselectie, het ver» krijgen van goed pootgoed op Flakkee in het centrum der belangstelling staat, waarom hij andere onderwerpen slechts in vogelvlucht zal overzien en meer bepaald bij de behan» deling van pootgoed en aardappelselectie zal stilstaan. De platen, welke vertoond werden, gaven een duidelijk beeld van de behandeling van het pootgoed, de verschillenne aardappelziek» ten en de behandeiing dezer ziekten. De plas ten vertoonden de behandeling van dit ge» was zooals dit in de Noord»Weststrook van Friesland plaats heeft. Daar het geheel donker in de zaal was, konden wij van deze verhandeling geen uit» er 35 gemeentebaantjes zijn, waarvan slechts 2 worden bekleed door Roomsch Katholieken en geeft den Raad in overweging hiermede met deze benoeming rekening te houden. De VOORZITTER zegt dit is een zaak van den Raad. De heer BEIJER (S.D.A.P.) zegt, dat men steeds moet benoemen de beste kracht, dat is de aangewezen weg, afgescheiden van welke richting of partij, en maakt de opmerking, dat er van zijn partij niet één een gemeente» baantje heeft. Hierna wordt bij vierde stemming, met meerderheid van stemmen benoemd de heer Cornelis Snijder Pz., timmerman te Oude Tonge. 6e. Wordt na eenige bespreking besloten op voorstel van den heer BEIJ ER, om te sloopen de bergplaats aan den West»Achterweg en daardoor te vergrooten de speelplaats der Bewaarschool. 7e. Worden breedvoerig besproken de wo» ningen waaraan op advies van de Gezond» heidscommissie verbeteringen moeten worden aangebracht. Ten slotte wordt in beginsel besloten, on» bewoonbaar te verklaren, die woningen, die niet zijn verbeterd. 8e. Wordt aan de Bataafsche Import»Maats schappij te 's»Gravenhage in huur afgestaan een perceeltje gemeentegrond, bij de smederij van den heer A. J de Lignie, voor het plaat» sen van een benzine»pomp, huurprijs f 2,50. Ten slotte vraagt de heer VAN SCHOU» WEN inlichtingen omtrent den Gemeente» veldwachter Viergever, en omtrent het weg» ruimen der stoepen op den Molendijk. De VOORZITTER antwoordt, dat hij de zaak betreffende den Gemeenteveldwachter heeft gesteld in handen van den heer Com» missaris der Koninginen wat betreft die Itfê V. Vorige week werd op de AutomobieLTentoonstelling te Amsterdam de beker uitgereikt voor de beste prestatie in 1925 op motorsportgebied. Op onze foto ztet men den heer Wellensiej^ van de K. N. M. M (K. N. M. V), die den heer Smit de beker overhandigt, in het midden de heer Boom, van het weekblad »De Auto«, die de schenker van den beker is. voerige aanteekening houden. Echter was dit minder noodzakelijk, daar er niet lang gele» den voor de zelfde organisatie een lezing ge» houden werd door den heer v. d. Hoeven over aardappelziekten en aardappelselectie, waarvan een uitvoerig verslag in ons blad verscheen. De bespreking van deze zaak door den heer Bekius was heel leerzaam en werd duidelijk geïllustreerd door de lichtbeelden. 't Was voor de Flakkeesche landbouwers een interessant samenzijn. Vergadering van den gemeenteraad van OUDE TONGE, op Donderdag 21 Januari 1926, voorm. 10 uur. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt de hoop uit, dat het de leden met hunne gezinnen naar wensch moge gaan in het nieuwe jaar en steeds zullen behartigen de belangen der gemeente. Ie. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed» gekeurd. 2e. Worden gelezen verschillende ingekomen stukken en voor kennisgeving aangenomen. 3e. Wordt besloten aan B. Bezemer, metse» laar alhier, in huur af te staan een perceel gemeentegrond langs de haven voor het plaat» sen van een pakhuis 4e. Wordt vastgesteld de instructie voor den gemeente»opzichter. 5e. Stelt de Voorzttter aan de orde de be» noeming van een gemeente»opzichter. Voor dat tot stemming wordt overgegaan, zegt de heer VAN DE SWALUW (R.K.) dat stoepen, dat op verzoek van B. en W. al de heiningen en palen zijn weggeruimd, behalve van de stoep van den heer E. Kanters. Een schrijven van den heer Kanters, in verband hiermede wordt gelezen. Men is het eens dat het zeer in het belang van het verkeer op dien dijk is, wanneer ook de heining van be» doelde stoep wordt weggeruimd, waarom met algemeene stemmen wordt besloten B en W. te machtigen, daartoe de noodige stappen te doen. Hierna wordt de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK. Verslag van de Alge» meene vergadering Schuttevaêr, Afdeeling Sommelsdijk»Middelharnis op Donderdag, 28 Januari 1926, des avonds 6.30 uur in hotel Tabbers alhier. De voorzitter, de Edelachtbare Heer L. J.. den Hollander, opent de vergadering. Hij heet alle aanwezigen hartelijk welkom. Het is een verblijdend teeken dat op deze vergadering meer dan de helft van het aantal leden dezer afdeeling hebben gehoor gegeven aan de op» roeping om deze vergadering bij te wonen.. Bij andere vergaderingen van deze afd. verge»- leken is deze samenkomst druk bezocht. Het is echter geen wonder, want thans mogen we herdenken hoe deze vereeniging 30 jaren bestaat. Dit feit mag niet onopgemerkt voorbijgaan. Spr. wil echter liever eerst de agenda gaan afwerken en later nog hierop terugkomen. Hierna worden de notulen door den secre»- taris, de heer A. I. Hoek, voorgelezen en on» veranderd vastgesteld. Dan krijgt de penningmeester, de heer G. Zoon, het woord om rekening en verantwoor» ding te doen over het afgeloopen jaar De heeren van Heest en C. van der Meide wor» den verzocht de rekening te willen nazien. Deze wordt in orde bevonden en goedgekeurd Deze afdeeling bezit thans een som van f218 385. Alsnu wordt voorlezing gedaan van een schrijven van Mr. van Dam waarin gevraagd wordt of het misschien mogelijk is de hoofd» vergadering van Schuttevaêr in Sommelsdijk te houden. Wordt medegedeeld dat reeds een schrijven is verzonden aan genoemden heer, dat de kosten voor hier te hoog zouden zijn en alzoo werd geadviseerd die vergadering el» ders te houden. Alsnu verkrijgt de secretaris het woord om verslag van de afdeeling uit te brengen van wat zij gedurende haar dertig»jarigen levens» duur tot verbetering voor scheepvaart en han» del heeft gedaan. Het volgende werd o.a. medegedeeld In het jaar 1896 werd deze afdeeling opge» richt onder voorzitterschap van wijlen den heer M. van Kassei. Na diens heengaan werd tot voorz. gekozen wijlen de Edelachtbare heer J. Bouwman. Na diens verscheiden werd gekozen de thans nog als voorzitter fungeeren» de Edelachtbare Heer L. J. den Hollander. Ie. werd door de afdeeling Schuttevaêr ver» kregen hoogere lichtopstand op het Westhoofd van Middelharnis. Voorheen was dit licht zoo laag geplaatst, dat de schippers bij duisternis de haven van Middelharnis niet konden onder» scheiden 2e. werd door herhaalde klachten dezer af» deeling over de Bieningen een samenkomst verkregen met verschillende autoriteiten om in den wantoestand aldaar verbetering te bren» gen. Als gevolg hiervan werd door den Rijks» waterstaat besloten de Bieningen onder te brengen onder zijn beheer. Hierdoor is verkre» gen, dat daar ter plaatse wordt gebaggerd en twee gasboeien werden geplaatst, hetwelk de scheepvaart aldaar zeer vergemakkelijkte 3e werd verkregen dat het licht van de Kil dat eertijds op den westkant stond verplaatst is naar den Oostkant van dat water 4e door aandrang van de afd. is op het havenhoofd van de Klundert een licht geko» men 5e. werd er verkregen, dat er op de brug bij Barendrecht over de Oude Maas, ook nacht? personeel werd aangesteld. Voorheen was er alleen dagpersoneel 6e. werd op haar aandringen, aan en bij de Dordtsche spoorbrug, aan den Zuid» en Noord» kant gordingwerk aangebracht 7e. verkreeg zij verlichting op den Noord» en Zuidkant van het Noordgeul 8e. mede door haar toedoen werd de bodem» breedte van de Kil gebracht op 200 M. 9e. werd een betere ankerplaats verkregen te Papendrecbt; 10e. voorheen werd het water uit de Som» melsdijksche haven uitgelaten zonder dat de schippers werden gewaarschuwd. Door de af» deeling werd een adres aan den Raad gezon» den voortaan de schippers die in die haven lagen, tijdig te waarschuwen, wanneer het water zou worden uitgelaten. Hieraan werd door den Raad voldaan 11e. werd van de gemeente Sommelsdijk, op verzoek, meer licht aan den noordkant van de haven verkregen 12e. werd verzocht om dreggen en lijnen in Sommelsdijk en Middelharnis nabij de haven beschikbaar te stellen. Hieraan werd voldaan. Deze zijn geborgen bij de heeren G. Jens en Gebrs. de Mooij, alhier, en bij de heeren R. v. d. Roovaart en C. Esselink te Middelharnis 13e. in het jaar 1906 werd in Sommelsdijk ten raadhuize de hoofdvergadering gehouden. Bij deze gelegenheid werd door den heer W. C. van As, alhier, een schilderij, voorstel» lende een gasboei die bij nacht het licht laat vallen op het water, aan de afdeeling ge» schonken 14e. werd door de afdeeling verkregen dat op het havenhoofd van Dirksland een licht werd geplaatst 15e. werd, ook door de bemoeiingen dezer afd. verkregen dat er een telefoonverbinding van dit eiland is verkregen met Willemsdorp, hetwelk van zeer groot belang was, omdat daar dikwijls zeer veel schepen bij elkaar lagen en er onder de schippers groote behoefte werd gevoeld om vandaar te kunnen telefoneeren 16e. in Middelharnis werden op aanvraag tweetal in de Kaai aangebracht, opdat ook bij lagen waterstand geladen en gelost kon wor» den, en 17e. werd door deze afdeeling aan den Raad van Sommelsdijk gevraagd de opruiming van de steenen der oude sluisfundatie, waarvan de schippers veel last ondervonden. Ook hieraan werd gehoor gegeven. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn verslag. De secretaris toch was de man van de praktijk. Steeds heeft hij naar zijn vermogen Schuttevaêr gediend, terwijl zijne adziezen gaarne werden vernomen. Hij hoopt, dat de secretaris nog lang zijn krachten mag schen» ken aan deze vereeniging. De afdeeling Som» melsdijk—Middelharnis heeft het goed gedacht den secretaris een blijk van waardeering zijner werkzaamheden te schenken, bestaande in een vulpenhouder. Vervolgens zet de voorz het doel van Schuttevaêr nader uiteen en zegt nog een en ander omtrent het 30»jarig bestaan.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3