Kerk en School. Burgerlijke Stand Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik s v.p. voor onderstaand een plaatsje in uw blad, bij voorbaat dank. Graag op baantjes. Onder dit opschrift hebbeD de laatste jaren de Katholieke dagbladen geschreven, en met cijfers aangetoond, hoe, in gemeenten met gemengde in meerderheid Protestantsche be» volking, de Katholieke bevolking, bij de ver» deeling der baantjes van de gemeente worden uitgesloten. En ook hier M.H. de Redacteur in Oude Tonge waar V3 der bevolking Katholiek is, heerscht reeds lang ten opzichte hiervan een groote wantoestand. Konden de Katholieken vroeger onder een liberalen gemeenteraad, geen enkel baantje bemachtigen, nu, bij een evenredig vertegen» tegenwoordigden gemeenteraad van verschil» lende partijen, rang en stand (de raad bestaat thans uit 3 Katholieken, 3 S. D. A. P., 2 Anti» revolutionairen, 2 Vrijheidsbonders en 1 lid Neutraal) is hun dit evenmin mogelijk, wat weer zoo duidelijk aan den dag kwam bij de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering da» turn 21 Januari j.l. In genoemde vergadering moest de raad uit een 5»tal sollicitanten van gelijke bekwaam» heid, waaronder 1 Katholiek, een gemeente» opzichter kiezen, en hoewel den heer C. v. d. Swaluw, Katholiek lid, er den raad op wees, waarvoor hem alle lof toekomt, dat van de 35 baantjes aan onze gemeente er slechts 2 met minimum salaris door Katholieken worden waargenomen, en ondanks het feit dat de Katholieke wethouder de Wit, bij de behan» deling der Chr. School in den raad, hun recht op die School bepleitte, het heeft alles niets mogen baten, en werd wederom één niet» Katholiek gekozen. Wanneer zal de tijd toch eens komen, dat de Katholieken in Oude Tonge ook hierin hunne rechten eens zullen verkrijgen. Met dank voor de plaatsing. Iemand die de raadsverg. heeft bijgewoond. Oude Tonge, Januari 1926. SOMMELSDIJK. Uitkomsten betreffende de werkzaamheden van den keuringsdienst van waren, [gedurende het 4e kwartaal 1925, in deze gemeente Aantal inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen, enz. 22, aantal genomen monsters volle melk 46, aantal genomen monsters v*an andere waren 11, aantal partijen, ter plaatse afgekeurd 4, aantal waarschuwingen aan fabri» kanten of verkoopers in het keuringsgebied uitgereikt 1, aantal processen»verbaal, door den dienst opgemaakt 1. L.l. Maandag stonden er bij den corres» pondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeen» te 17 werklooze landarbeiders ingeschreven. De wed. J. M. had het ongeluk vorige week door de gladheid der straten te vallen, en haar enkel te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De dienstplichtige J. Groenendijk, van de lichting 1921, is tegen 22 Febr. a.s. opge» roepen om onder de wapenen te komen voor herhalingsoefeningen. De heer A. v. d. Meide alhier, heeft zijn huis met schuur en erf benevens zijn bouw» land, ondershands verkocht aan den heer N. M. L. van Nieuwenhuijze, alhier. MIDDELHARNIS. De heer H. Faasse uit Breda heeft een woonhuis, staande aan de 1ste Weistraat, gekocht van den heer J. P. Nieuwland te Dirksland. Zondag liep het dochtertje van Fl. v. d. Nieuwendijk op het ijs der Sommelsdijksche haven met 't gevolg dat zij er doorzakte. Daar 't spoedig werd opgemerkt, had men het geluk haar op den kant te helpen. Bij den correspondent der Arbeidersbe» middeling hebben zich over de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven 73 perso» nen namelijk 63 arbeiders, 5 visschers, 2 met» selaars, 2 oppermans en 1 sigarenmaker. Door de gladheid had de vrouw van J. v. d. Tak het ongeluk te vallen en haar enkel, been te breken 1 Febr. hoopt onze oudste ingezetene Mej. C. Albregts, Wed. J. van Eek, haar 92ste erjaardag te herdenken. OOLTGENSPLAAT. Door B. Kruik, wagenmaker, is bij B. en W. een verzoek ini gekomen om een gasmotor van 7 P.K. te mogen plaatsen op Perceel Sectie A 1789. Bezwaren kunnen op 5 Februari ten 3 uur tegen inwilliging van dit verzoek ingediend of toegelicht worden. Het verzoek van L. Moelker om sterken drank in het klein te mogen verkoopen in perceel wijk A is door B. en W. toege» staan. Bij W. J. Buth is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. Het verzoek van de Bataafsche Import om een benzinereservoir op het perceel van Wed. J. van Dam te mogen plaatsen is door B. en W. toegestaan. Voor de lichting 1927 der Nationale zijn 23 personen ingeschrevenS. Korteweg, T. Koppenaal, S. Beijer, L, Bakelaar, M. Kreeft, Johannis M. de Waal, C. Knöps, Hendrikus van Leent, Zacharius Koene, Abraham J. de Ruiter, Christiaan IJpelaar, Cornelis de Vos, C. van der Vliet, C. Remis, Jan van Putten, Leendert D. Holleman, Samuel van der Welle, Jacob A. Vervloed, C. van Dravik, G. C. Wielaard, M. Tieleman, Egedius Petrus Jacobus Buijs, Jan de Vos. Alhier werd de mooie Leger» en Vloot» film vertoond, ten gerieve van den bizonderen vrijwilligen landstorm. Deze samenkomst werd geopend door den Heer v. d. Velden, die namens de commissie allen hartelijk welkom heette en wees op het gewicht en de nood» zakelijkheid van een mobiel corps dat steeds paraat staat om zich rondom de troon te scharen en het geordend gezag te handhaven. In verband hiermede wees spr. op de poging in Nov. 1918 gedaan om ons land tot een republiek te maken. Dat ons volk zelf niet revolutionair gezind, bleek echter uit de schit» terende huldebetooging onze geliefde Koningin op het Molieveld te 's»Gravenhage in dien tijd van revolutionair geweld bracht. Van de mooie fiilm zelf hebben wij in ons blad reeds melding gemaakt in verband met de vertooning te Middelharnis. 't Was ook hier een welgeslaagde avond en voldaan keerde ieder huiswaarts. OUDE TONGE. Alhier is een comité opgericht om gelden in te zamelen voor de watersnoodlijdenden in ons land. Bij C-. v. N. ontstond een begin van brand. Door toegeschoten hulp was men het vuur gauw meester. Alhier is de oudste vrouwelijke inwoner M. Timmers 91 jaar geworden. W. Ouwens heeft onderhans een schuur verkocht aan A. de Weerd alhier. Op de jaarvergadering van de vereeniging Ons Belang zijn tot bestuursleden herkozen P. v. Schouwen, G. C. v. Schouwen en G. Verweij en tot Secr. M. van Zoest. Verder is besloten om giften in natura in te zamelen voor den watersnood en deze op kosten van de vereeniging te verzenden. Woensdag n.m. 4 uur zal er ten huize van den geneesheer gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting. Op het secretarie ligt een verzoek van de Bataafsche Import Mij. v.h. N. V. Ace» tylena om vergunning tot het oprichten van een benzinereservoir en bovengrondsche pomp op een perceel aan de Kerkring alhier. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt: Uien f 3 50 en Aardappelen f 3,— DIRKSLAND. Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich Zondagavond toegang weten te verschaffen in de woning van den heer A. v. d. G. Naar wij vernemen wordt een tamelijk bedrag aan geld vermist, (men spreekt van f 2000,—.) De uitvoering, te geven door de Muziek» vereeniging «Amicitia», is door het bestuur dier vereeniging nader bepaald op 28 Januari en 2 Februari a.s. De dienstplichtige der lichting 1926, W. J. van Vossen, is op 18 Januari ingelijfd bij het 14e Regt Inf. bestemd voor het oefe» ningsdet. der K. M. A. te Breda. De metselaarszaak van den heer D. Mooijaart, alhier, is ondershands verkocht aan den heer P. A. Duhen te Bergambacht. HERRINGEN. De gemeente»begrooting' dienst 1916, werd door Ged. Staten nog niet goedgekeurd. Het gemeentebestuur verkreeg machtiging tot het doen van uitgaven tot de helft der aangevraagde sommen en het ont» vangen der geraamde kosten. Door B. en W. dezer gemeente is aan Joh. Speelman vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Tuinstraat. Voor de lichting 1927 zijn alhier inge» schreven de volgende personen T. Bestman, T. Kalle, A. Kareis, A. Snijder, W. Snijder, K. Soeteman, L. Verschoor en H. v. d. Velde. Heden werd een begin gemaakt met de diverse werken, welke tot voor kort aanbe» steed werden door het Bestuur van den polder St. Elizabeth. Op een nader te bepalen datum, zal aan de Bijz. Vrijw. van den Landstorm, welke in de mohilisatie gediend hebben, in een daartoe te houden samenkomst, de mobilisatiekruizen worden uitgereikt. MELISSANT. Aan den dienstplichtige van de lichting 1921, M. van Immerzeel is door den Minister van Oorlog voor goed vrijstelling wegens kostwinnerschap verleend. Ook in deze gemeente is een watersnood» comité gevormd met als voorzitter de Burge» meester en leden de heeren L. van Beek, J. Sieling, C A. A. Kort, J. A. van Nieuwen» huijzen, A, van der Spaan, J. de Bonte, Ds. J. Baarslag, K. J. G. van de Wal, C. A. Backer en H. Rooij. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden slechts 350 H.L. aard» appelen. Thans wordt voor de aardappelen besteed een prijs van f 3,— per H.L., voor de uien f 3,25 per 60 K.G., voor de koepeen f 1,25 per H.L. Tot bestuursleden van de Landbouwver» eeniging «Ons Belang* alhier zijn herkozen de heeren P. Biemond en D. Human Azn. Tot commissieleden van 't nazien der re» kening over 1925 van de landbouwvereeniging »Ons Belang» alhier zijn benoemd de heeren C. Nijland en D. Verbiest. A.s. Donderdagavond 6,30 uur zal in de Bewaarschool ledenvergadering worden ge» houden voor de Christelijke Bewaarschool alhier. Tot bestuurslid van de afdeeling Stellen» dam van het Groene Kruis is herkozen de heer H. van Eesteren, die de functie weer aannam. Uit de rekening van den Penningmeester van de ijsclub Stellendam over 1925 bleek te zijn ontvangen f 123,85, uitgegeven f 14,80, alzoo een batig slot in kas van f 109,05. De Landbouwvereeniging »Ons Belang« alhier zal op Donderdag 4 Februari a.s. aan» besteding houden -voor de levering van 550 balen Chili, 1062 balen Superphosphaat, 50 balen Ammoniak super, 73 balen Patent»kali, 242 balen Zwavelzure Ammoniak, 47 balen Kalizout 40 140 stel ruiters, 220 stuks heiningpalen, 50 ton Duitsche eierkolen en 15 ton Duitsche kachelkolen. GOEDEREEDE. Door dhr. T. Renaud, smid, alhier, is aan B. en W. een verzoek in» gediend met bijlage om vergunning tot het plaatsen van een motor van 5 P.K. in het perceel kadastraal bekend in Sectie A no. 1138. Op Vrijdag 29 Januari zal er gelegenheid zijn bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Hiertoe zal op voornoemden dag des voorm. 11 uur zitting worden gehouden in het Raad» huis. Van J. Kleijn werd vorige week zijn rij wielbelastingplaatj e ontvreemd. Voor de uien werd Maandag f 3,50 per 60 kilo besteed. Voor dien prijs werd een wagon geladen. OUDDORP. Van iemand is het belasting» plaatje, pas aangeschaft, van zijn rijwiel af» gehaald. Wie het gedaan heeft, wil alzoo een geheel jaar rijden als een dief. 't Is fraai 1 De vereeniging «Draagt elkanders lasten«, tot steun en verzorging van weduwen en weezen, heeft Vrijdag haar jaarvergadering gehouden. Bij ontstentenis van den secretaris, C. K. Lodder, wegens ernstige familie»omstan» digheden, was de voorzitter T. Tanis Tz. tij» delijk secretaris en las het jaarverslag voor. De vereen, telde het vorige boekjaar 137 le» den, thans gedaald tot 130, wegens bedanken en vertrek. Het bedanken is een droevig tee» ken van sommige leden, wijl ze geen dubbeltje per week kunnen missen voor weduwen en weezen. Anderen bedankten wegens persoon» lijke redenen van een wordt zelfs bij geruchte verteld, dat hij gezegd heeft«Als ik er niets aan kan verdienen, bedank ik als lid«. Laat men toch eens leeren om in het vereenigings» leven niet altijd eigen voordeel op het oog te hebben. Enkele personen meenen, dat de vereen, uisluitend voor schippers is doch die kennen Art. 2 der statuten niet, hetwelk zegt, dat ieder inwoner van Ouddorp, die lid is, voor vrouw en kinderen, na zijn overlijden, recht heeft op uitkeering, naar behoeften. De stormramp en het lijden door den watersnood hebben de harten van zeer velen in Neder» land bewogen om blijmoedig wel te doen. Laten wij als Ouddorpersch en ook Nederlan» ders eens een voorbeeld nemen, en ons zei» ven niet terughouden lid te zijn van «Draagt elkanders lasten» Er is nog geen beslissing afgekomen omtrent steun uit het Papefonds. De gelden, door het stormramp»comité inge» zameld worden afgedragen aan het watersnood» comité anders had «Draagt elkanders lasten» daarvan beslist iets gekregen. Het jaarverslag brengt verder dank aan al» len, die hebben medegewerkt aan den op» bouw der vereen., en met name genoemd, aan de zangvereenigingen, die op hun feest» avonden voor «Draagt elkanders lasten« heb» ben gecollecteerd. Tot zoover het jaarverslag, waarvan opname wordt verzocht in de plaatselijke bladen De rekening van den penningmeester met een batig saldo van f 1047,66 wordt onveranderd goedgekeurd. Bij de rondvraag deed het lid A. Bezuyen het voorstel circulaire's te doen drukken en die rond te bezorgen bij degenen, die tot heden nog geen lid zijn. Hiertoe werd be» sloten, in de hoop, dat er goede resultaten door worden bereikt Uw bnrichtgever voegt hieraan de opmerking toe Laat aan degenen, die nog buiten de vereen, staan, gevraagd worden, om lid te worden, en zoo zij dat niet willen, dan als begunstigers met een jaar» lijksche bijdrage «Draagt elkanders lasten» te steunen. De beide aftredende bestuursleden zijn her» kozen. Een leelijke geschiedenis moeten wij ver» tellen. Toen het personeel der Chr. School Vrijdagmorgen in het gebouw kwam, werd al ras bemerkt, dat er den vorigen nacht in» braak was gepleegd. De dief (of dieven is, zooals de voetstappen in de sneeuw uitwezen van het Molenweegje naar de achterzijde van de school geloopen. Met een breekijzer waar» schijnlijk heeft hij een tuimelraampje van het nieuwe gedeelte weten te openende ruimte om er door te kruipen zal te klein zijn ge» weest. Daarop heeft hij tevergeefs beproefd de deur van het pomphok te forceeren en vervolgens nog een achterdeur. Toen zal een ruit hiernevens ingeslagen zijn, en hoewel nog een stuk glas van de ruit in het raam is blijven zitten, is hij door de gemaakte opening naar binnen, in de gang, geklommen en is toen gewandeld naar het nieuwe gedeelte der school, waar een kamertje voor het personeel is bijgebouwd. De deur van dit kamertje heeft weerstand kunnen bieden aan de herhaalde bewerkingen met het breekijzeraan het slot is heel wat gemorreld de ijzeren kruk van de deur is er bijna afgewrongen en een der kleine ruiten ingeslagen, zeker om te zien, of binnen het kamertje ook schatten bewaard worden. En die waren er juist niet, want alle ontvangen gelden, schoolgeld, zendingsbus en thans de collecte voor den watersnood, vernachten nooit in de school. Alzoo is er niets ontvreemd. De zaak is bij de politie in onderzoek. De voetsporen zijn nauwkeurig nagegaan en opgemeten, maar tot op heden is niemand als de vermoedelijke dader aan te wijzen. Van den landbouwer W. T. is een best paard gestorven. Het dier was niet verzekerd. Bij den afslag van onroerende, op 1.1. Zaterdag, is het huis aangeloopen op f 3200, kooper M Sparling. Bouwland, koop 2, aan» geloopen op f 5250, kooper Joh. Fikaart koop 3, afgemijnd door P. Mastenbroek Mz. op f 4300 koopen 4 en 5 te zamen afgemijnd door C. Tanis C.K.Pz. op f 6380. De raad heeft tot gemeentesgeneesheer benoemd den heer P. Polderman, te Oud» Vosmeer. Reeds worden contracten afgesloten voor de verbouw van kersgewas waarvoor men dit jaar als prijs geeft resp. 72 en 84 cent per kilo. Voor zulk een prijs zal |er aanmer» kelijk meer uitgezaaid worden dan het vorige jaar. f De Boerenvereeniging heeft het initiatief genomen tot het inzamelen van giften in na» tura voor de getroffenen van den watersnood in Gelderland, N.»Brabant en Limburg. SOMMELSDIJK. De in de gemeente ge» houden collecte voor scholen met den Bijbel in Nederland heeft f 328,— opgebracht. A.s. Woensdagavond 6 uur hoopt in de Nederl. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Diemer, Geref. Pred. te Ouddorp, in het belang van de Christ, verpleging van Krank» zinnigen in Nederland. Extra collecte. De jaarvergadering van de Knapenvereen. »Samuel« alhier, zal niet worden gehouden op Dinsdag 16 Februari, maar op Dinsdag 23 Februari a.s. Op Donderdag 28 Jan. des avonds 7 uur hoopt de Jongel. Vereen. Psalm 119 9 te Sommelsdijk in het Zondagsschoolgebouw aan het Zandpad hare 13de jaarvergadering te vieren. Het agenda is als volgt 1. Openingswoord van den Voorzitter. 2. Verslagen van de functionarissen. 3. Inleiding Bijbelsche geschiedenis«De wijzen van het Oosten de dwazen van het Westen«, door vr. A. J. Koster. 4. Inleiding Maatschaijpelijk onderwerp «Werken van Gods algemeene Gratie«, door vr. Joh. Knape. Voor zoover de tijd het toelaat zal op dit onderwerp gelegenheid tot be» spreking worden gegeven. 5. Onderwerp «Engel en demon«, door vr. D. v. d. Stoep. De toegang tot deze vergadering is vrij. We wekken allen, die belang stellen in den arbeid jongelingen, op om deze vergadering eens bij te wonen. Die avond is dan zeker niet ver» loren, maar wordt dan aangenaam en nuttig besteed en het zal den jongelingen goeddoen, wanneer uit een groote opkomst blijkt dat er in hun werk belang wordt gesteld. Kinderen beneden de 14 jaar zonder geleide geen toegang. MIDDELHARNIS.* Donderdag 21 Jan. 1926 vond in het koor der Ned. Herv. Kerk te Middelharnis de 6e jaarvergadering plaats der Ned. Herv. (Geref.) Jongelingsvereen. «Jehova Nissi» onder presidum van den heer C. van der Sluijs. Deze opende de vergadering door te laten zingen Psalm 150 vers 1 en 3, las vervolgens 1 Tim. 4 en ging daarna in gebed voor. In zijn openingswoord heette hij alle aanwezigen dank voor hun opkomst, in 't bijzonder den Weleerw. heer Bouman van Stellendam, die zich bereid verklaard had, in plaats van den Eere»voorzitter Ds. den Oudsten, die verhinderd was, een rede te houden. Vervolgens komen aan de orde de verslagen van Secretaris, Penningmeester en Bibliothe» caris. Uit het eerste bleek een gestadigen groei der vereeniging. Daarna was het woord aan den Weleerw. heer Bouman. Spr. wilde naar aanleiding van Richteren 16 een ernstig woord tot de jonge» lingschap spreken. In dit hoofdstuk toch zien wij hoe Simson, den grooten held door de verleiding is neer» gehaald en zoo heeft spr. er velen, evenajs Naomi, ledjg zien terugkeeren. Van alle zijden bestormt den jongelingen de verleiding, zoo aantrekkelijk in zijn verschijningdoch de onder het gras kruipende adder ontziet niets. Spr. roept dan de jongelingschap toe «Wapen u, want het gaat om uw beginsel, om uw sieraad, neen het gaat om uw God«. Na beëindiging dankt de voorzitter den spreker voor zijn ernstig betoog, ernstig vooral voor de jongelingschap. Alsnu komt aan de orde vr. van Eek met een inleiding over «de Zondvloed«. In dit, van degelijke studie getuigend werk, schildert de spr. de toestand waarin de menschheid verkeerde vanaf het Paradijs tot den Zond» vloed, alle op den voorgrond tredende per» sonen en komt daarna tot den hoofdpersoon, den prediker der gerechtigheid Noach. Terwijl de verdorven menschheid onder de smartkreten «verloren, verloren« ten ondergaat, zwalkt op de baren de arke der behoudenis, met daarin de stamvader der nieuwe menschheid, waar» mee God straks zijn verbond zal oprichten. Ten slotte wijst spr. op de toekomst van den Zoon des menschen, die zal worden vooraf» gegaan door een uitbarsting der zonde op alle terrein. Uit de talrijke daarna gestelde vragen, die goed beantwoord werden, bleek dat de inleider zijn onderwerp volkomen mees» ter was. Hierna levert vr. Joh. Vroegindeweij zijn onderwerp over «De Fransche Revolutie«. Eerst geeft de inleider een korte samenvatting der opeenvolgende gebeurtenissen en ten slotte een beschouwing hoe men van chr. stand» punt deze Revolutie moet bezien. Dan pauze. Na de pauze, waarin de aanwezigen sigaren, chocolade en zakagenda's van den Ned. Bond van Jongelingsvereen. op G. G. werden rond» gedeeld, kwam aan de orde vr. C. van der Sluijs met een onderwerpEen Kerk, met of zonder belijdenis De eerste helft dezer in» leiding was louter theorethisch, doch daarna komt de spr. op het kerkelijk vraagstuk en beziet dit van het standpunt van het Convent. Teekenend beschrijft hij dén toestand der Kerk, waar op geen tucht meer gelet wordt enz, en ook ae hem gestelde vragen tijdens de bespreking worden zeer tot genoegen der vragers beantwoord. Na dit onderwerp komt aan de orde vr. v. Dongen met zijn onderwerp«Wat hebben wij aan onzen Bijbel De inleider beschrijft hier de waarde van den Bijbel die aan de spits der Litteratuur staat (Bijbelvertaling van Elfilas en Luther) en komt tot de conclusie dat een boek met zoo'n rijken inhoud en zoo'n beel» dengalerij van erin voorkomende personen, onmogelijk een werk, door menschenhanden gemaakt kan zijn. De Bijbel is volgens den inleider ook het eenige boek waardoor de mensch toenadering en bekeering tot God vinden kan. Hoewel het reeds laat was, komt daarna nog vr. Vermaas met een onderwerp«De strijd om het bestaan». Helder schildert de inleider de strijd om het bestaan, niet alleen in de dierenwereld, maar ook in het menschelijk leven. Men behoeft, zegt spr., slechts het woord «concurrentie» uit te spreken en de geheele strijd is als het ware reeds geteekend. Keurig voert spr., aandachtig gevolgd door alle aanwezigen, zijn betoog ten einde zooals men dat van hem gewend is. Hierna volgt sluiting met gebed door vr. van Eek. De collecte bracht op f 25,—. Ouders die Zondag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur in de Consistoriekamer. Donderdagavond 6.30 uur hoopt Dr. J. de Bruin N. H. Pred. te Rotterdam, in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden in het belang van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned Herv. Kerk waarbij een collecte zal gehouden worden voor het Studiefonds. Woensdagavond 6.30 uur zal in de Geref» Kerk voorgaan Ds. G. van Velzen. na het einde van den Godsdienst, worden de leden in de gelegenheid gesteld inzage te nemen van kerkelijke rekening en verantwoording. Tot bestuursleden van de meisjesvereeni» ging «Onderzoekt de Schriften« is herkozen Mej. A. H. Tiemens en gekozen Mej. M. Sprong. A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier maandeiijksche collecte worden gehouden voor de armen. Woensdagavond zullen de catechities van de Geref. Kerk niet gehouden worden. OOLTGENSPLAAT. Doop vaders kunnen zich Donderdagavond a s. ten 7 ure aanmel» den in de consistorie der Herv. Kerk. De H.H. W. J. Donkersloot Lz., J. van Gurp, D. in 't Veld, S. de Ruiter, H. van Rossum en G. de Bruin hebben hun bcnoe» ming tot leden van het Schoolbestuur aan» genomen. De functies zijn met algemeene stemmen door hun verdeeld als volgtP. den Braber Lz. voorzitter, H. van Rossum 2de voorz., S. de Ruiter secretaris, A. v. d. Tol Az. penningmeester. OUDE TONGE. Woensdagavond a.s. des n.m. 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. de Bruin al waar dan collecte gehouden wordt voor den Gereformeerden Bond. DIRKSLAND. De wekelijksche dienst in de Ned. Herv. zal a.s. Woensdagavond alhier niet plaats hebben. Maandagmiddag had alhier de verkooping plaats van de vacante zitplaatsen in de Ned. Herv. Sommige plaatsen brachten ruim f 60.— op. Wegens vervulling eener vacaturebeuri des. n.m. elders zal Ds. Van As, a.s. Zondag in de N. H. Kerk albies alleen des morgens optreden, des avonds zal er leesdienst worden gehouden. De collecte gehouden in de kerk der Ger. Gemeente alhier, tijdens een spreekbeurt van Ds. Diemer uit Ouddorp, voor de krank» zinnigenverpleging heeft opgebracht de som van f 30- HERK1NGEN. De belijdenis»catechisatie bij de Geref. Gem zal D.V. deze week in plaats van op Donderdag» op Woensdagavond wor» den gehouden op de gewone uren. Dit in verband met het optreden van Ds. Kievit uit Veenendaal op Donderdagavond. In de j.l. Vrijdag gehouden leden verga» dering der Ger. Gem. zijn tot diakenen geko» zen de heeren J. W. van Houdt en A. C. de Graaf. STELLENDAM. In de Ned. Herv. Kerk zijn nog drie nagiften ingekomen voor 't Christelijk Bewaarschool»onderwijs, t.w. een van f 10,—, een vaD f 4,— en een van f 2,—. Doopvaders die hunne kinderen in de Ned. Herv. Kerk a.s. Zondag wenschen te laten doopen, dienen daarvan aangifte te doen op a.s. Zaterdagavond 7 uur in de consistorie» kamer. GOEDEREEDE. Zaterdag 23 Jan. des avonds ten 7 uren hield de vereeniging tot Stichting en instandhouden van een School met den Bijbel haar Algemeene vergadering in de school De vergadering werd geopend met het zin» gen van Ps. 95 1, daarna gebed door den voorz. Ds F. de Gidts. Nu werd door hem Hebr. 1 voorgelezen en toegelicht met eenige woorden dat als zeer toepasselijk was voor deze bijeenkomst, waarna de notulen door den secretaris werden voorgelezen die onver» anderd werden goedgekeurd. Dan volgde het jaarverslag van den secretaris dat keurig was ineengezet en een woord van lof door den voorzitter werd door de geheele vergadering beaamd. Nu is aan de orde rekening en verantwoor» ding van den penningmeeeter, die ze met de betrekkelijke bescheiden inlevert en wordt na» gezien door de benoemde commissie bestaande uit de H.H. K. v. Heest en J. 't Mannetje, die alles in orde bevinden. Door den voorz. [wordt den penningmeester een woord van dank toegebracht voor zijn nauwkeurig gehouden beheer, terwijl de com» missie ook word dank gezegd voor hunne moeite. Nu volgt een kort verslag van het hoofd der school dhr. J. v. d, Velde, waarin uitkomt de werkzaamheden van het personeel en bestuur en ook, wat het voornaamste is, dank aan God die alles wel heeft gemaakt. Dan is aan de beurt het verkiezen van een bestuurslid wegens aftreding van F. den her» zamen die wederom werd gekozen en zijn be» noeming aanneemt. Na de Rondvraag werd de vergadering om half elf door den heer J. van der Velde met dankgebed gesloten. De vergadering werd flink bezocht. Het was een goede avond. De verkooping van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft f 70,10 opgebracht. Woensdagavond half zes hoopt Ds. P. Kruit van Nieuwe Tonge alhier op te treden. Alhier is Maandag een beiijdeniscatechi» satie begonnen. Vanwege de vacature Stellendam zal er Zondag a.s. alleen des voorm. kerk zijn. OUDDORP. Als ouderling is bij de Herv. Kerk bevestigd W. Rijnbrand en als diaken J. Grinwis Tz. A.s. Zondag hoopt Ds. Den Oudsten van Middelharnis des nam. in de Herv. Kerk voor» bereiding van het H. Avondmaal te houden en Vrijdagavond te 7 uur kan in de kerke» kamer aangifte gedaan worden voor de bedie» ning van den H. Doop. Naar wij verneemen zal de bevestiging van den nieuwen voorganger bij de Doops» gezinde Gem. op a.s. Zondag geschieden door Ds. Hofstede van Blokzijl. f De consulent den Weleerw. heer Ds. F. de Gidts van Goedereede zal wegens ver» hindering alleen des morgens voor de school» kinderen de catechisaties houden. De bezoekende hand Gods en de spot der menschen. Als men in een sprekend voorbeeld wil zien, hoe onze tegenstanders, als 't over het Godsbestuur gaat, zich altijd weer en met groote grimmigheid keeren tegen hetgeen wij op grond der H. Schrift leeren en gelooven. Dan leze men de N. Rott. Crt. Die houdt nog altijd het record. Onder Kerknieuws heeft zij een artikeltje over «Gods bezoekende hand», hetwelk in de eerste plaats gaat tegen 't geen Ds. Van Grie» in «De Waarheidsvriend» heeft geplaatst. Dat wekte den toorn der N. R. C. Ds Van Grieken had weer zulke harde gedachten over God en zulke slechte gedach» ten over de kinderen der menschen, God immers is liefde en de watervlo d is te wijten aan een samenloop van ongunstige omstan» digheden, die de mensch niet (en «ook God niet» wordt er dan bij gedacht) in de hand heeft. Ds. Van Grieken nu had geschreven «Gods bezoekende hand ging over Ne» derland om het volk vanwege zijn zonden en overtredingen te tuchtigen en het te waarschuwen zich van zijn zondigen wep.^ af te keeren en zich tot Hem, den Heerérky der heirscharen, te wenden. En dat de Heere in Zijn toorn nog barmhartig was, dit heeft ook de Koningin verstaan, als zij te midden van de ellende waarin haar volk verkeert in de eerste plaats een danktoon naar den Troon der Genade doet opstijgen«. «Kiesheidshalve» laat nu de N. R. C. het woord der Koningin buiten bespreking. Maar voor den Heere God laat ze dergelijke over» wegingen niet gelden. Eerst treft de spot ds. Van Grieken Men mag, aldus zou men zijn gedach» tengang uit den kerkelijken stijl in gewoon «Hollandsch kunnen vertalen men mag God danken, dat Hij er ons nog zoo goed heeft doen afkomen. Hij kon in Zijn toorn immers net zoo goed heel Nederland heb» ben doen verdrinken, gelijk hij in Noachs dagen immers heel het menschdom heeft gedaan». Maar dan tast ook de spot den Allerhoogste aan «Laten wij blij zijn met deze vleugel van barmhartigheid, die het toornige gemoed doorkruiste juist op het oogenblik, waarop de woeste, door Hem gedirigeerde golven zich zouden werpen op nieuwe prooi Wij krijgen van 't afschrijven genoeg. Maar 't is toch goed, dat de lezers goed weten, hoe als 't op spot aankomt, de Krab» belige oproerige in «Het Volk« en de erent» feste, straks eeuwenoude »Rott.« precies op hetzelfde standpunt staan. Beider vingeren verkruimelen nog steeds met dezelfde wellust een «fijne beschuit«. Wat oneindig erger isTasten den hoogen God aan in de majesteit van zijn macht en wereld» bestuur. SOMMELSDIJK. GeborenGeertrui Gornelia, Maria, d. v. Leendert Boudewijn van Nieuwenhuijzen en Maatje Hendrika Kardux. DIRKSLAND. Geboren: Andries, z v. Johannes Witvliet en Pieternella Struis. MELISSANT. GeborenPieternella Johanna, d. v. H. Kleijnenberg en N. Haameete. OverledenLeendert Touw, 82 j., weduw» naar van J. van Dijk.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2