Kerk en School. Leest de Advertentie van Camp fen's Stoffeerderij f I 1 Gedurende de maanden 30 Augustus— 28 November 1925 werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas der Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem»Heemstede ontvangen de som van f 4.30. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1293 H.L. aardap» pelen en 475 H.L. uien. Zij die nog vorderingen ten laste van de gemeente hebben gelieve deze zoo spoedig mogelijk ter secretarie in te leveren. De dienstplichtige C. van Sint Annaland der lichting 1923, is tegen 1 Maart a.s. onder de wapenen geroepen bij het 7e Reg. Veld. Art. te Bergen op Zoom. Gedurende het jaar 1925 is in deze ge» meente slechts één consent voor kustvisscherij afgegeven. De koopman J. K. uit Stad kwam Maan» dag j.l. tot de onaangename ontdekking dat zijn kar, welke hij Zaterdag j 1. aan den dijk gezet had, in de sloot stond, met eenige ma» teriale schade er aan. Oorzaak onbekend. Heden Vrijdagavond half zeven zal in café Van der Plaat verkooping plaats hebben van boeken van het leesgezelschap alhier. Bij groote meerderheid van stemmen is voorloopig besloten tot plaatsing van een watermachine. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 32 werkloozen ingeschreven. De zoon van P. B. had het ongelijk bij het ijsvermaak te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest wor» den ingeroepen. Gedurende de maanden 30 Augustus— 28 November 1925 werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas der Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem»Heemstede ontvangen de som van f 23.70. OOLT GEN SPL A AT. G. P. Marcus is bij besluit van Zijn Exc. de Minister van Oorlog 2 jaar vrijstelling van dienstplicht ver» leend wegens kostwinnerschap. Bij Koninklijk Besluit is het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank inplaats van 9 vastgesteld op 8. De collecte voor den Watersnood zal in deze gem. gehouden worden op Maandag a.s. De Heer L. van Kempen heeft zijn tuin verkocht aan dhr. J Korteweg voor den bouw van woningen. De lijst van op te vorderen paarden bevat de namen van 81 houders of eigenaars en 300 op te vorderen paarden De lijst ligt gedurende Februari ter inzage. De Burgemeester dezer gemeente verzoekt dengene, die hem een ongeteekenden brief zond, betreffende een gepleegden diefstal, zich nader bekend te maken. Geheimhouding ver» zekerd Vrijdagavond ten 6 30 zal in de Openb. School een Ouderavond gehouden worden. Ter gemeentesecretarie ligt een verzoek met bijiagen van de Bataafsche Import Mij v.h. N. V. Acetylena om vergunning tot het oprichten van een benzinereservoir en boven» grondsche aftapinrichting op perceel Weespad Sectie A No. 2233. De 12<jarige C. K. W., die van het sleedje» rijden terugkeerde .zakte plots door het ijs. Na een flink modderbad kon hij met de schrik huiswaarts keeren. OUDE TONGE. Bij een gehouden wed» strijd van ringrijden op schaats, behaalde A. van Peperstraten den len, K. Los den 2en, I. Hartogs den 3en, K. van Tilburg den 4en en J. Abresch den 5en prijs. Nu het weer weer eenigszins zachter wordt, gaat de handel in veldvruchten weer zijn gewonen gang. De heer C. Snijder is benoemd tot ge» meente»opzichter en D. van den Tol tot Con» troleur van de Arbeidsbemiddeling. Gedurende de maanden 30 Augustus— 28 November 1925 werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas der Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem—Heemstede ontvangen de som van f 13.05. NIEUWE TONGE. Vergadering van de Vereeniging «Eigen Hulp» alhier, op Don» derdag 21 Januari 1926 nam. 6 uur in de Hulpschool. Aanwezig 41 leden. Voorzitter de heer J. van Vliet. De Voorzitter opent de vergadering, heet de aanwezigen hartelijk welkom en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige verga» dering te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Daarna wordt het jaarverslag gelezen waaruit blijkt, dat het aantal leden met 3 vermeerderd is. Op 1 Jan. 1925 waren er 908 leden. Er werden 47 leden ingeschreven en 39 uitge» schreven en 5 leden overleden, zoodat het ledental nu 911 bedraagt. Dan komt ter tafel de rekening van den Penningmeester. De ontvangsten bedroegen aan Contributief 993,43'/a Landpachten444,987a Rente kapitalen274,297a Inleggelden8,40 Totaal f 1721,117a De uitgaven bedroegen Een uitkeering a f 18,— 21,60 Drie (3 X f90,-) 270,- f 309,60 Salarissen, wiskun» dige berekeningen, Grond» en Polder» lasten enz. enz. 412,207a 721,807a Batig saldo f 999,31 Saldo 1924 110,29 In kas f 1110,15 De bezitiingen der Vereeniging waren op 31 Decemher 1925 als volgt: Staatsleeningf 2200,— Hypotheek3500,— Landswaarde7000,— Op Boerenleenbank 1013,02 In kas97,13 Totaal f 13810,15 De Voorzitter benoemt een commissie om de rekening na te zien en benoemt daartoe de heeren P. van Alphen Jz., L. A. van der Werf en P. Noteboom Mz. Na onderzoek rapporteert de commissie bij monde van dhr. Van Alphen de Rekening met de bescheiden te hebben vergeleken en in orde te hebben bevonden en derhalve tot vaststelling adviseert. Conform wordt met algem. stemmen besloten. Is aan de orde de verkiezing van een Be» stuurslid wegens periodieke aftreding van dhr. A. Visbeen. Er worden uitgebracht 41 stemmen waarvan 40 op dhr. Visbeen, die op een des» betreffende vraag van den Voorzitter verklaart de benoeming onder dankzegging aan te nemen. Bespreking verhooging uitkeeringen. Het Bestuur stelt voor de uitkeeringen te verhoogen b.v. van f 90 tot f 100. Met algemeene stemmen wordt dat voorstel aangenomen. Dhr. Dekker stelt in de rondvraag voor de salarissen te verhoogen. Waar dit punt niet op de agenda stond kon er niet over gestemd worden en werd het aangehouden tot een volgende vergadering. Dhr. Van Alphen vraagt tegen hoeveel pro» cent het verstrekte hypotheek is gegeven waarop de Voorzitter medeelt van tegen 5 Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. De landbouwschuur van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk voorheen in gebruik bij dhr. A Grootenboer, alhier, zal worden verkocht en gesloopt. Op den opkomenden grond zal een mooi burgerwoonhuis worden gebouwd. Door de Landbouwvereeniging alhier worden gelden en giften in natura in ontvangst genomen voor de door den watersnood ge» teisterde streken. Tot Bestuursleden van de Musschengilde zijn gekozen de heeren A. van Alphen Hz., J. C. Nieuwenhuijze, G. van Es., H. Sneep en P. van Alphen Jz. Een perceel bouwland, eigenaar dhr. K. M. Houtaar, alhier, groot pl m. 10 Gemet, zal deze maand publiek worden verkocht. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente werden verscheept 600 balen peen en 200 balen uien. Gevonden voorwerpen een gouden ring, inlichtingen bij de gemeentepolitie. De collecte voor het huldeb'ijk aan H. M. de Koningin bracht alhier f 108,— op. De landbouwvereeniging »Door eendracht sterk« schonk naar wij vernemen voor de ge» troffenen van den watersnood f 100,—, terwijl de landbouwvereeniging »Dirksland« zal trach» ten veevoeder beschikbaar te stellen. Wegens ingevallen dooi, zakten Woens» dagmiddag enkele personen door het ijs, ook j.l. Zaterdag moesten een 8»tal met een nat pak huiswaarts. De alphabetische lijst der eigenaars of houders van paarden zal gedurende Februari ter inzage liggen. MELISSAN f. De pas alhier opgerichte ijsclub «Door eendracht sterk« heeft de be» schikking gekregen over de ijsbanen gelegen op de overstroomde weilanden in de Kronings» polder. Er werden twee wedstrijden in het ringrijden gehouden. Van de eerste wedstrijd waren winnaars J. Hogchem le, A. Troost 2e, L. Goedegebuur 3e, L. J. Nagtegaal 4e, er. H. van Putten 5e prijs (een haan), en van de tweede wedstrijdA. Troost le, L Goedege» buur 2e, J. Hogchem 3e, en C. Wiegel 4e prijs. Bovendien werden 2 hardrijderijen voor jeug» dige deelnemers gehouden. Van de eerste wed» strijd won G. Lubbers den len, T. Troost 2e, H. J. Krijger 3e, M. het Jonk 4e, en M. van der Baan 5e prijs, en van de tweede wed» strijd: T. Troost, S. Robijn, A. Robijn, H.J. Krijger en C. Vogelaar respect, den len, 2en, 3en, ten en 5en prijs. Vooral Woensdag j.l. werd de baan druk bezocht en wel door ongeveer 500 personen, wat voor Melissant's ijsclub een heel getal is. Door het langdurig vriezend weer neemt de club nog steeds in leden toe. Werden bij de oprichting 40 personen lid, thans is dit getal gestegen tot ruim 140. Door den heer Johs. Mijnders Kz. alhier is een motorhooipers aangeschaft, welke beter functioneert dan de tot heden gebruikte hand» pers. Bij den landbouwer J. M. ontstond dezer dagen een begin van brand in den schoor» steen. Daar spoedig werd ingegrepen werd erger voorkomen en liep dit ongeval behou» dens eenige schade aan meubilair goed af. Bij het Gemeentebestuur alhier is een aanvrage ingekomen tot het bouwen van een woonhuis voor den heer Abr. Keizer Az. op het perceel Sectie A No 47. Door Notaris van der Sluijs is Woens» dagavond in café van der Werf geveild het woonhuis met schuur en een wagenhuis, ten verzoeke van de Wed. J. Keur. Perceel 1 werd ingezet door Johs. Tieleman op f 2070,— en perceel 2 door W. van der Werf op f 250,—. Gedurende de maanden 30 Augustus— 28 November 1925 werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas der Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem»Heemste ontvangen de som van f 24 50. HERRINGEN. De aan de Oostzijde van den Kaaidijk nieuw aan te brengen steen» glooing is zoo goed als gereed. Door B. en W. dezer gemeente is aan Joh. de Geus te Dirksland vergunning ver» leend tot het bouwen van een woonhuis aan de Tuinstraat Woensdagmiddag had, bij begunstiging van schoon winterweer, een ringrijderij plaats op schaatsen, op de baan der IJsclub »Her« kingen®. Er werden weder een drietal prijzen verreden, n.l. een vette gans, kistje sigaren en Zaklantaarn, waarvan winnaars waren de Heeren L. Klem, A. de Geus en H. Looij. Er was van de zijde van het niet schaatsen» lijdend publiek een enorme belangstelling. Alhier is deze week opgericht een Comité tot leniging van den nood in het overstroomde gebied. Zitting hebben hierin de Heeren A. Munters Jr., J. den Boer, J. M. v. Eek, J. van Kempen, J. W. v. Houdt, M. v. d. Vliet en H. Dorst. Eenige jonge dames hebben bereids een aanvang gemaakt met Collecteeren. Vorige week werden van hier vervoerd 1500 K.G. uien en 300 H E. aardappelen. De inschrevenen van de lichting 1927, kunnen zich tot 31 Juli van dit jaar opgeven als vrijwilliger bij het Reservekader, Hofweg No. 2, 's Gravenhage. Gedurende de maanden 30 Augustus— 28 November 1925 werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas der Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem»Heemstede ontvangen de som van f 24.50. STELLENDAM. Tot bestuursleden van de ijsclub Stellendam zijn gekozen de heeren M. Jansen en J. van Dam jz. en is herkozen de heer Joh. Koese Az. Allen namen hunne benoeming aan. De collectebus, staande bij gelegenheid van de te sluiten huwelijken, bleek bij opening in te houden een bedrag van f 39,07*, welk bedrag aan 't algemeen armbestuur werd af» gedragen. De 18»jarige C. Riemens zakte door het ijs. Met een nat pak en de schrik liep dit ongeval gelukkig voor hem af. Op de gehouden vergadering van de ijsclub alhier werden een 5 tal prijzen verloot, welke ten deel vielen aan G. C. Jansen, le prijs een konijn aan A Jongekrijg, 2e prijs een haanMej. J. Guérand, 3e prijs een haan Mej. B. de Jager, 4e prijs een eend en Mej. K. Melissant—Spuy, 5e prijs een konijn. De ontvangei der directe belastingen te Ouddorp zal in de maanden Januari en Fe» bruari in deze gemeente geen zitdagen houden tot inning van de belastingen. De vorige week werden van hier ver» scheept 600 balen uien. Van den landbouwer M. v. Oostenbrugge alhier stierf deze week een 2»jarig paard On» geschikt zijnde voor de consumptie werd het onder politie=toezicht begraven. Wegens vernieling van de ijsbaan albier is tegen eenige jongens proces«verbaal opge» maakt, die dan ook hun verdiende straf niet zullen ontgaan. GOEDEREEDE. Voor de lichting 1926 zijn 16 jongelingen ingeschreven voor de nat. militie. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling staan deze week 24 arbeiders als werkzoekende ingeschreven. Gedurende de maand Februari zal de lijst van beheerders van paarden ter secretarie ter visie liggen. In het jaar 1925 hebben er 36 inentingen plaats gehad. Voor de kustvisscherij zijn ter secretarie 9 concenten uitgereikt. Een dochtertje van D. H. had het on» met vallen op het ijs haar arm zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk OUDDORP. 1 Febr. moet de loteling J. Bezuijen, no. 9, ingedeeld worden bij de 7e Schoolcompie v.h. Reg. Vest. Artillerie te Gorinchem, en de loteling J. Tanis, no. 20, bij de Schoolcompie van hetzelfde Regt. te Utrecht. Wij herinneren aan de vergadering van de Anti»Rev Kiesvereen. op Woensdag 27 Januari des avonds te half 7 in de Oude School, met als flinke spreker de heer Den Ouden van 's»Gravenhage. Een ieder wekken wij op deze belangrijke vergadering bij te wonen. Vrije toegang voor allen I De uitvoering van Ouddorpsch Gem. Koor is goed geslaagd. Er was een groote opkomst. De vereeniging «Draagt elkanders lasten« tot steun van weduwen en weezen, vergadert Vrijdag te 7 uren in het café van J. Flohil. Punten van behandeling: 1 Jaarverslag; 2 Rekening van den Penningmeester3 Verslag der commissie tot nazien van de rekening 4 Verkiezing van twee bestuurs.eden, aftre» dende zijn C. K. Lodder en S Bezuijen 5 Rondvraag. De wedstrijd in het schaatsenrijden, die door de ijsclub op Woensdag was bepaald, is afgelast om den dooi. Zooals wel meer gebeurt. De collecte voor de lijdenden door den watersnood, die op de Chr. School isgehou» den, beeft ruim 90 gulden opgebracht Bravo! Wie helpt verder? Het mond» en klauwzeer is als geweken verklaard bij de landbouwers Joh. Hameete» man, P. C. Breen, C. Breen en P. J. Breen. De koopman A. K. uit Sommelsdijk maakte met zijn auto gebruik van de ijsbaan en verhinderde daardoor het schaatsenrijden Er is proces» verbaal tegen hem opgemaakt. f Voor uien besteed men f 3.— tot f 3.25 per baal van 60 kilo. De handel is kalm. Aardappen Z. Blauwen f 3 tot f 3.30, Eigen» f 2.30 tot f 2.50, Krielsoorten f 1.20 tot f 1.60 -j- De campagne aan de cichoreifabrieken die ruim 3 maanden heeft geduurd is geëin» digd. Het afgeloopen campagnejaar kan spe» ciaal wat de afkomst betreft als een bijzonder jaar worden beschouwd en zal zeker niet spoedig door een nog grootere opbrengst wor» den overtroffen De opbrengsten varieeren dan van 20—23 duizend kilo per gemet. f Door de Gebr. P. is ondershands een stuk bouwland verkocht aan A. v. Spl. uit Goedereede. ZUIDLAND. Loop der bevolking over 1925. M. V. 983 Bevolking op 31 Dec. 1924: 1008 Geboren 23 M„ 29 V„ 52 T. Ingekomen 47M ,45 V,92T. 70 74 T. 1991 144 1078 1057 2135 Overleden 11 M., 8 V., 19 T. Vertr 35 M47 V., 82 T. 4655101 Bevolking op 31 Dec. 19951032 1002 2034 Huwelijken 17. Levenloos geboren l.Echt» scheiding 1. De op de raadkamer geplaatste trouwbus bevatte over 't jaar 1925 de somma van f 39,56. In 1925 werden 179 huisslachtingen in» gevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven. OUDENHOORN. Loop Bevolking op 31 Dec. 1924 Geboren: 9 M., 16 V, 25 T. Ingekomen 25 M., 29 V ,54 T. der M. 531 bevolking. V. T. 474 1005 Overleden 6 M., 4 V., 10 T. Vertr.42 M„ 35 V., 77 T. 34 565 45 519 48 39 79 1084 87 Bevolking op 31 Dec. 1925 517 480 997 Huwelijken 7. Levenloos geboren 2. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 24 Januari 1926 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel, v m. 9,30 uur Ds. Kruit van Nieuwe Tonge. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur Ds. Japchen. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. Kruit Herkingen, n.m. 2 uur Ds. Japchen v. O.plaat Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. v. As Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Baarslag Goedereede, v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds de Gidts van Goedereede. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, vjn. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Diemer GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m. 9, n m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. De Ring Flakkee van den Ned. Bond van J.V. op G.G. hield 1.1. Woens» dag in de Chr. School te Middelharnis een vergadering. Daar werden de onderwerpen besproken«Knapenvergadering en Jonge» lingsvereeniging« en »In 't oude spoor voor» uit«. Vanwege het slechte weer en de slechte wegen waren de vereenigingen van Stellen» dam en Ooltgensplaat niet tegenwoordig. MIDDELHARNIS* Donderdagavond hield de Geref. Meisjesvereeniging «Onderzoekt de Schriften^, alhier, een gezellige avond voor hare leden en ouders ven leden. Eenige in» leidingen werden geleverd en een paar samen» spraken gehouden. Het was inderdaad een gezellige avond. L.l. Zondag is in de Geref. Kerk alhier een bankbiljet van f 10,— gecollecteerd voor de armen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De col» lecte in de Ned. Herv. Kerk voor Em. Pred. en Pred weduwen heeft opgebracht ruim f 17. Dinsdag 26 Jan. a.s. zal in de Chr. School ouderavond gehouden worden. Aanvang 6,30 uur. DIRKSLAND. A.s. Maandag 25 Januari, des nam. 2 uur zullen de vacante zitplaatsen in de Ned.. Herv. Kerk worden verkocht. HERKINGEN. Donderdag 28 Januari 1925 's avonds 6 uur hoopt voor de Ger Gem. op te treden Ds. Kievit van Veenendaal. Woensdag 27 Januari, 's avonds 6 uur hoopt in de Ned. Hed. Herv. Kern voor te gaan Ds. van Montfrans. STELLENDAM. Ter verkiezing van 2 ouder lingen in de Geref. Kerk alhier zijn de vol» gende candidaten gesteld: J. Jelier, J. Klink, M. van Oostenbrugge en Lr. van der Vlugt. De verkoop van 4 vrouwenzitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier heefr opgebracht de som van f 143. Boventallige leerkrachten. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben den volgenden omzendbrief tot de gemeente» besturen in die provincie gericht Bij ons besluit van 30 December j.l., no. 61, 2e afdeeling F., houdende verdaging van onze te nemen beslissing over de begrooting uwer gemeente voor 1926, hebben wij van de daarbij tevens gegeven machtiging tot het doen van uitgaven tot op de helft der aange» vraagde sommen uitgezonderd o.m. de post(en) wegens bezoldiging van onderwijzend leer» krachten en assistenten. Wij hebben deze uitzondering gemaakt, omdat wij er, met het oog op de consequen» ties voor de gemeentekas, in het algemeen bezwaar tegen hebben, dat gemeenten boven» tallige leerkrachten, waaronder in ruimen zin ook assistenten zijn begrepen, bezoldigen, aan» gezien er op moet worden gerekend, dat de uitgaaf van de belooning van één bovental» lige leerkracht aan een openbare lagere school, ingevolge art. 100 der Lageronderwijswet 1920 voor de gemeente zóóveel maal kan worden verveelvoudigd, als er bijzondere scholen in de gemeente aanwezig zijn. Krachtens het tweede lid van art. 100 strekken deze flnan» cieele gevolgen noch aanzienlijk verder zich uit, omdat de vergoeding aan de bijzondere scholen niet blijft beperkt tot den duur der aanwezigheid van de boventallige leerkracht aan de openbare school, maar nog doorbe» taald moet worden gedurende twee jaren daar» na, bij een aanwezigheid dus bijv. gedurende een half jaar van een boventallig onderwijzer aan de openbare lagere school, aan de in de gemeente aanwezige bijzondere scholen, die een boventallig ondeiwijzer aanstelden, moet worden betaald gedurende twee en een half jaar. De bepaling van art. 101, lid 10, der zelfde wet, die het recht der bijzondere schoolbe» sturen op vergoeding van bezoldiging van assistenten regelde, weliswaar geen bepaling bevat als van art. 100, tweede lid, in fine, laat echter naar het schijnt naar de letter de moge» lijkheid open van verveelvoudiging van een uitgaaf voor de aanstelling van eên assistent aan een openbare school zooveel malen, als het getal bijz. scholen in de gemeente be» draagt, ongeacht de beperkingen van leerlin» gen» en leerkrachtental, welke de gemeente zich zeiven bij de aanstelling van den assis» tent aan de openbare school heeft aangelegd. De mogelijk niet geringe financieele bezwa» ren, welke, naar ons uit de verslagen van raadszittingen in de dagbladen bleek, enkele gemeentebesturen reeds trachtten te onder» vangen, zijn ongetwijfeld wel aan u allen be» kend. Zij doen het ons geraden achten bij de beoordeeling uwer begrooting elk geval op zichzelve te beschouwen en zijn eventueele consequenties te overwegen. Daarom zal het ons aangenaam zijn, indien Uw college ons, voorzoover een geval van aanstelling van boventallige leerkrachten of assistenten bij het openbaar onderwijs zich in uwe gemeente voordoet, waaruit betalingen ten laste van de begrootingen diensten 1925 of 1926 voort» vloeien, omtrent de omstandigheden van dit geval in bijzonderheden zou willen inlichten en daarbij voor elk geval mededeelen o.m het getal leerlingen en het getal leerkrachten der betreffende openbare school, alsmede het getal bijzondere scholen in uwe gemeente. Losse gedachten over opvoeding. W. geeft in de Schiedamsche Kerkbode «losse gedachten over opvoeding®. Maar 't zijn losse gedachten waardoor één treffende, vaste lijn loopt. De volgende gedachten willen we onze le» zers niet onthouden De doop geeft u een pleitgrond in uw gebed voor uw kind. Zoo is uw leven en dat van uw kind op God gericht. Op den drieëenigen God. En nu wijs ik u op een stillen wensch, die in uw gebed kan zijn. Ge zult straks niet rusten voor ge het beeld Gods in uw kind ziet schitte» ren. Dat is reeds een onverdiende rijkdom. Gij zoekt in uw kind naar dat beeld Gods en gij verheugt er u in, wannter ge maar de flauwste zekerheid moogt koesteren, dat dit beeld er is. En uw kind, vader en moeder, zoowel als uw man, vrouw, moeten weten, dat gij naar dat beeld uitziet. En gij zult de volle beteekenis van het christendom voor uw kind ontvouwen. Spreek hun over de allesovertreffende heer» lijkheid der kinderen Gods, maar verzwijg hun ook den ernst niet van het christelijk leven, opdat ze straks niet ongewapend staan, wan» neer de wereld op hen aanstormt. Zegt Paulus niet«zoo zijn wij de ellen» digste menschen® Hierin zegt Paulus niets te veel. Een christen is altijd een beroerder Israëls. Daarvoor behoeft ge heusch Elia niet te zijn. Immers een christen kan niet mee doen, niet mee zondigen. En o wee u, zoo ge niet mee» doet. Gij kunt een gemakkelijk leven leiden, als ge u houdt aan de moraal der fatsoenlijke menschen, van brave burgers. Waarin die moraal bestaat? Wel, ge kunt allerlei ongerechtigheid doen, mits ge maar zorgt dat ge niet in opspraak komt. Dit laatste nu is zeer onfatsoendelijk! Juist de jeugd verzet zich zoo menigmaal tegen die gewitte, schijnheilige eigengerechtig» heid. En in plaats zich dan tot de echt christe» lijke moraal te wenden, spoedt ze zich als zoovelen in onze dagen, naar het andere einde en begint »geniaa!« te schelden en noemt elk kind bij zijn ware naam en stoft er op, dat ze zoo eerlijk is. En de ouderen hebben er schik in. Ze noemen dat de plastiek in de kindertaal en ze verkneukelen zich als die kinderen spreken van «mottige Janus®, «rooie Sien«, «schele Finus«, «Antje met den bult® en de kleine vlijmscherpe tongetjes nagelen onbarmhartig de slachtoffers hunner plastiek aan het kruishout van een levenslang lijden, dat meestal in verkankering of verharding overgaat Hoe ver zijn we hier van dat heerlijke, hoog beschaafde christendom, dat geen genot vindt in het aanduiden van gebreken, maar, niet willende zien, de schande van Noach bedekt met den mantel der liefde. De lieve Hollandsche jeugd schildert net als de tegenwoordige literatuur, met Jan Steen liefst kroegtooneelen en spreekt gepeperde taal. Dat staat gekleed. Maar indien ge ernst maakt met het chris» tendom, dan .Ja, dan begint het al voor uw kind op school 1 «Vrome Jozepp 1® 't Klinkt zeer plastisch en is tegelijk een valsche inter» pretatie. Heeft dat kind geklikt? Neen? Heeft het in eenig opzicht de anderen be nadeeld Neen. Is het soms een droge, zeemleeren lap Neen, het kind zit vol heerlijk leven, Het heeft eenvoudig geweigerd om met de anderen mee te doen en zijn onderwijzer te pesten®. Schrijver, ge verliest de grenzen der wel» voegelijkheid uit het oog 1 Is dat nu een woord om te laten drukken Heusch, 't is toch echte kindertaal. En ik houdt zeer veel van kinderen. Calvijn, de man van wien de geschiedschrij» ver opteekende, dat hij nieis onreins, niets onheiligs in zijn leven duldde en wiens strijd in Genève hoofdzakelijk een strijd tegen de zeden der libertijnen was, kreeg op school reeds den naam van 4den naamval. Dat is met een vreemd woord »accusetivus«, van «üccu» sator«, «de beschuldiger®, want steeds ver» maande hij zijn medeleerlingen, wanneer hij hen iets kwaads zag doen. Men zegt, dat is maar een legende. Welnu, als het dan verzonnen is, dan is het juist bedacht Ik zie het nog eiken keer gebeuren. Ik heb zoo'n leerling, van wien ik zoo iets merkte, wel eens afzonderlijk in het oor ge» fluisterd «Gelukkig hij en vrij en voed, Die neen durft zeggen, neen I Dat bondig woord vol mannenmoed Tot iedereen 1 Fierheid past tegenover de zonde. Ik weet het ook wei, dat is nog geen chris» tendom, maar daar zullen we straks wel komen. Ik sterkte zoodoende het karakter. Is het nu in het latere leven anders, tusschen al die christenmenschen Ik wenschte wel dat het waar was. Ge zijt b.v. ondergeschikt ge doet, zij het met alle menschelijk gebrek, nauwgezet uw plicht om Gods wil, maar ge weigert, naar het woord der Schrift, een oogdienaar te zijn. Ge loopt met geen strooppot en met geen lijmstok ge weigt zelfs als eenmaal Mordechai voor Haman de knie te buigen. Welnu Maar de galgwacht immers reeds buiten 1 Of, ge wordt met macht bekleed over an» deren. Macht nu, moet nooit uitgeoefend worden, dan biddend, op de knieën, want alles wil groeien en macht wil ook groeien en ge roept «Zóó wil ik het, gij zult gehoorzamen«. Jawel dat is willekeur, dat is reine revolutie, ge zijt eerr machtsfanaticus, ge verdient geen anderen^, naam. En hoe licht komt een mensch daartoe 7 Ik heb in mijn leven menigmaal een kind oprecht vergiffenis hooren vragen. Dat ia weer zoo iets heerlijks bij hen. Maar vaders, moe» ders, schoolmeesters, korporaals, koningen en keizeis Nooit. Och, die zondigen ook niet. Ik vergis me. Hendrik IV vroeg vergiffenis aan den paus en hij meende er niets van. Zal ik nu zoo voortgaan Hebt ge nooit een bankier of een notaris beklaagd, die den ganschen dag maar staat te graaien in de rijks daalders en briefjes van duizend Wat een wonder, als zoo'n mensch nog geestelijk blijft en zijn verhouding met en tegenover dat «slijk® zuiver weet te houden. Mijn vrome moeder wist er raad op. «Jongen, jij moet dominee worden«. Moeder, moeder, ge meendet het goed, maar wildet ge me nu dien zwaren last op den hals leggen Een dominee moet altijd geestelijk zijn, meende ik in mij kinderlijke eenvoudigheid en neen dat zou ik toch niet kunnen. «Dan christelijk onderwijzer®, besloot ze en ik viel van den regen in den drop. Ik ben in vollen ernst. Paulus heeft vol» komen gelijk. Zoo oppervlakkig beschouwd, is het veel aangenamer, zoo maar te wandelen naar de ingeving van ons hart. Als .Nu, als Als de zonde er maar niet was. En wie zoover gevorderd is, prijs ik al ge» lukkig. Augustinus zegt ergens, als de dood maar niet volgde was zondigen toch wel zoet. Daar hebt ge het. Wie den naam van Chris» tus noemt, sta af van ongerechtigheid. Ge hebt nog niet ten bloede toe tegengestaan, strijdende tegen de zonde. «Een wetsbetrach» ter, een schijnheilige®, roep ge uit. Neen, want nu komt nog het hoogtepunt in bet christelijk levenIndien gij dan de gansche wet vervuld hebt wat niet mogelijk is, zelfs niet tot op een tienduizende decimaal nauw» keurig zoo zegt: wij zijn niet anders dan onnutte dienstknechten. Heerlijke wonderspreuk 1 Maar ernstig is het. En uw kind moet ér op voorbereid wórden. En wanneer dat kind werkelijk een kind van God wordt en zijn gansche leven dien zwaren strijd gestreden zal hebben, dan zal hij op zijn sterfbed nog juichende uitroepen«Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten.« Wat men in Vlaardingen durft. Hiervan schrijft «de Rott.« het volgende «De Vrijheidsbond, men weet het, is de bezuinigingspartij bij uitnemendheidvooral op onderwijs kunnen millioenen bespaard wordenmaar die vermaledijde Chr. school heeft maling aan 's Rijks schatkist. Gelukkig, dat zoo hier en daar Vrijheidsbondsche wet» houders de koorden der beurs in handen heb» ben en voor de schatkist waken. Gelijk b.v. de heer C. G. Roos, wethouder van Financiën, Onderwijs en Sociale Zaken gevraag* En i B. en aanstelle Maar dan sch zoeken In stn strijd Vlaardir 12 maar arme ge heidsbet honoree We g; Vlak raadslid] wijder k telijke noego spoedeis eenig pi De le. voorzoo Ha, c meteen Die h Burgemc Vatte, perplex. Even Van der welke m een one school, werkzaal De R voor dei voor de Of is leiding De he aan een dig, wac De o school,

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4