Gemeenteraad. De Watersnood Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. Een misstand. In 1922 kreeg het Burgerlijk Armbestuur van Middelharnis zijn aandeel in het lang verwachte legaat de Vries. Daarbij behoorde het huis op de kade, waarin de burgemeester woont. Het Burgerlijk Armbestuur wordt be» heerd door Burgemeester en Wethouders. Jus ridisch staat dus de burgemeester in een dubs bele positie hij is zoowel huisheer als huurder. Op kosten van het legaat werd voor het huis uitgegeven aan Schoonmaak f 157,39 Grintzandf 10,60 Metselwerkf 129,22 Schilderwerkf 569,29 Timmerwerkf 325,50 Smidswerkf 67,90 Gasleidingf 25,71 f 1385,61 De huur bedraagt f 400. In 1924 bedroes gen de rekeningen der ambachtslieden onges veer f 390 en bleef er dus zoowat f 10 voor de armen over. In 1925 werd, na de uitgaaf voor schilderwerk in 1922, de geheele en zeer groote voorgevel met zonneblinden opgeschils derd. In het dorp wordt verteld dat dit ges beurd is zonder het daarvoor noodige besluit van Burgemeester en Wethouders. Het is mij niet bekend of dit waar is, maar het komt mij voor dat dit behoort onderzocht te wors den en dat zij, die met het nazien der rekes ning belast zijn, uit hun oogen moeten kijken. Mocht werkelijk het besluit van B. en W. ontbreken, zoo rijst de vraag of alsnog zulk een besluit genomen kan worden. Mijns ins ziens is dit niet mogelijk, het besluit had nas tuurlijk aan de opdracht vooraf moeten gaan en kan niet eenige maanden achterna komen. Het is onzakelijk dat de burgemeester als huurder woont in een huis, waarvan hij zelf als voorzitter van het Armbestuur tevens de verhuurder is. Zou het Burgerlijk Armbestuur niet beter doen dat huis te verkoopen en voor de opbrengst Nederlandsche werkelijke schuld te koopen Zooals het nu gaat, schiet er voor de armen zoo goed als niets over. X. VERGADERING van den Gemeentes raad van SOMMELSDIJK op Dons derdag 14 Jan. des nam. om 4 uur. Afwezig de heer Slis. (C.H.) De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor de lezing der notulen uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer KIEVIET (A.R.) zou toch graag het slot weten van wat er besloten is met de zaak van overname der panden. De VOORZITTER antwoordt dat wat de Maas> en Scheldebode in haar verslag schreef volkomen correct was. Besloten is B. en W. te machtigen de onderhandelingen met de betrokkene personen voort te zetten. De bes dragen zijn in de openbare vergadering niet genoemd. Dat kon ook niet daar er nog verder onderhandeld moest worden. Thans stellen B. en W. voor officieel te besluiten om het perceel van v. Nieuwenhuijs zen te koopen voor f 5500,—, het perceel van Jongkrijg voor f 2000,— en het perceel van wed. Holleman voor f 3300,—. Met algem. st. wordt hiertoe besloten. De VOORZITTER deelt mede dat de heer Slis voor de schuur vraagt f 1250,—vooreen stukje grond dat hij van de gemeente terug krijgt wil hij f 250,— geven, zoodat de ges meente hem in geld f 1000,— zou moeten geven. De muur grenzende aan zijn perceel wil hij dan laten staan en deze van gemeentes wege laten opknappen (cementen) en verder een steenen afscheiding maken zoover als thans de schuur loopt. Spr. vindt deze eischen niet onbillijk. De heer BLOK (S.D.A.P.) vraagt of B. en W. wel eeffs onderzocht hebben hoe die gebou» wen daar in elkander zitten. Er wordt gezegd dat het pand van Slis op de muren van de perceelen van Jongkrijg en Holleman is ops getrokken. De heer KIEVIET begrijpt niet dat wanneer B. en W. deze eischen billijk vinden, zij Slis niet gepakt hebben op zijn eerste vraag, die was dan nog billijker. De VOORZITTER zegt dat B. en W. niet gemachtigd waren een beslissing te nemen. Spr. zegt dat het een wetttlijke eisch is om de muur op te knappen. De heer M, JOPPE (V.B.) meent dat het eerst niet geëischt werd door den heer Slis. De heer v. NIMWEGEN (V.Bzegt, dat als deze muur op gemeentegrond staat er een ongelijke rooilijn komt. De grond is te duur om dit toe te laten. De heer LE COMTE (S G.P.) vindt dat als de muur los staat van het pand van Slis het gevaar oplevert. De heer BLOK acht het beter geen ruiling aan te gaan met Slis tusschen de schuur en den grond. Volgens de eischen van Slis wordt het te duur. Beter is het appart te koopen en den grond te verkoopen. De heer LE COMTE is tegen het in orde maken van de muur van gemeentewege. Die muur moet goed verankerd worden en dat is een belang van Slis, niet van de gemeente. De VOORZITTER merkt op dat men deze zaak in verband met de waarde der schuur moet bezien. Wanneer de waarde der schuur zooals deze door den heer Slis gebruikt wordt afzonderlijk beschouwd wordt, is het bedrag dat de heer Slis er voor vraagt niet veel. De heer LE COMTE zegt dat Slis thans zijn eischen grooter stelt dan eerst. De heer M. JOPPE zegt dat de Raad ook rekening moet houden met de waarden die de andere betrokkenen voor hun panden krijgen. De heer BLOK vindt dat de schuur niet meer waarde heeft dan f 400,—. Wethouder JOPPE (A.«R) meent ook dat er voorheen geen sprake is geweest dan ah leen van het afscheidingsmuurtje. De VOORZITTER zegt dat de heer Slis zijn schuur noodig heeft. Wordt deze weg? gebroken, dan moet hij een ander bouwen. Dat komt de heer Slis op hooge kosten. Dat hij thans maar f 1000,— vraagt, komt door het verband dat hij legt met het opknappen van den muur Het spreekt vanzelf dat de heer Slis anders meer gevraagd zou hebben. De heer LE COMTE meent dat de Raad met de kosten die Slis maken moet, niets te maken heeft. Na breede discussie wordt besloten den heer Slis voor te stellen den muur te laten staan en dat de heer Slis dezen dan voor eigen reke» ning,laat opknappen. De heer MIJS (V.B.) wil verder in gesloten vergadering deze zaak behandelen. De VOORZITTER ziet niet in waarvoor dit zou noodig zijn. De heer MIJS zegt dat er twee partijen zijn. Spr. dacht dat B. en W. verder gekomen wa« ren. Doch nu blijkt dat men nog niets gevor» derd is. Wanneer de Raad in openbare ver» gadering deze zaak verder behandeld kan de heer Slis er zijn voordeel mee doen. Het voorstel.Mijs wordt in stemming gebracht en verworpen. Vóór stemden de H.H. Mijs en Born. De heer MIJS stelt voor een grondig onderzoek naar de situatie der perceelen te doen en deze in kaart te brengen. Immers dan pas kan de raad zich eenig idee vormen. De heer M. JOPPE zegt dat als de heer Slis de grond krijgt, hij dat niet moet volbouwen, zoodat de gemeente er over 25 jaar weer last aan heeft. B. en W. moeten er ook iets over te zeggen hebben. De VOORZITTER vindt deze opmerking nu toch al te gek om er over te spreken, als of B. en W. nu maar zullen zeggenhier hebt U den grond, bouw dat nu maar vol 1 Besloten wordt de gemeentesopzichter te roepen om inlichtingen te geven. Wanneer deze verschijnt tracht men zich van de situatie eenig denkbeeld te vormen. Volledig kan dat ook weer niet daar blijkt dat de heer v. d Mast niet is toegelaten door een der bewoners om op zolder de muur op te nemen, die zou moeten blijven staan. De heer MIJS zegt nogmaals dat hij alles in kaart wil hebben. De VOORZITTER zegt: dat kan pas wan» neer alles is afgebroken. Het blijkt dat de muur langs de woning van den heer Slis een bocht maakt, waardoor de toegang ongeveer ruim één Meter smaller wordt in het midden. De heer MIJS wil deze bocht er uit hebben. Wanneer men iets maakt moet het iets goeds worden. Voor al dat geld moet daar een goede straat komen. De VOORZITTER zegt dat de kromming net voorbij de woning valt. Wanneer de heer Slis b.v. in ruil voor anderen grond dit stukje grond wil afstaan kan het recht gemaakt wor» den hoewel spr. vindt dat het mooier blijft wanneer de muur de bocht houdt parellel met den bocht aan de andere zijde. Nu krijgt men eenerzijds een rechte rooilijn en anderzijds een kromming. De heer LF COMTE stelt voor den heer Slis even te roepen. Anders moet de Raad over 10 dagen weer vergaderen De heer VAN NIMWEGEN vindt dat ver» gaderen wel gezellig De heer Slis wordt door den bode geroepen. Ondertusschen zegt de heer LE COMTE dat over deze kwestie in de gemeente kwaad vuur gestookt wordt De heer KIEVIET (A.»R zegt: daar over moet je niet spreken De heer LE COMTE zegt: daar over moet ik wel spreken, wanneer er toch gezegd wordt dat er menschen zijn die om de gemeente dwars te zitten, den grond van Slis koopen willen De heer KIEVIET zegtdaarover moet je niet spreken, want dat heb je wel hooren zeggen, maar dat kan je niet bewijzen De heer BLOK zegt: onlangs is mij ver» weten dat ik uit de geheime vergadering klapte, maar op de Kaai wist men te vertel» len wat er den vorigen dag door den Raad besloten was. En dit is veel erger. De VOORZITTER zegt: ja er moet een der raadsleden uit de geheime vergadering gesproken hebben. Zoo had »Onze Eilanden» bedragen genoemd welke slechts in de geheime vergadering besproken waren. Spr. noch de secretaris heeft ze genoemd. De VOORZITTER stelt voor het perceel af te breken en dan zien wat er gebeuren moet. De heer KIEVIET antwoordtdaarop zal Slis natuurlijk niet ingaan. De SEGRETARIS merkt opdat zou niet mogen ook. De heer Slis komt binnen en hem wordt voorgesteld, dat de muur zal blijven staan en hij deze voor eigen rekening kan laten op» knappen. Hoewel de heer Slis met de overige voorstellen accoord gaat, zooals het afstaan van een strookje grond om een rechten rooi» lijn te krijgen, meent hij toch dat het billijk is dat de gemeente de muur opknapt. De heer MIJS wil B. en W. opdragen ver» der te onderhandelen en staat van zijn zetel op. De heer SLIS zegt, dat hij billijk is met zijn eisch Hij heeft er over gesproken met den gemeentesopzichter en de heer Le Comte als deskundigen. Deze vonden het ook billijk. De heer LE COMTE vraagt den heer Slis waarom deze dan later zijn eisch veranderd heeft. De heer BLOK vindt dat de schuur niet meer waarde heeft dan f 500. De heer SLIS zegt dat de heer Blok voor dit bedrag direct een schuur voor spr bouwen mag, Spr.'s huis gaat met dit al in waarde achteruit. Tenslotte komt men overeen de onderhan» deling af te breken, nader met den heer Slis te overleggen en later in openb. verg. een besluit te nemen. Dan sluiting. Uit Zwolle en omstreken. Kritieke toestand aan de Overijselsche Vecht. De correspondent van de N. R. Ct. te Zwolle meldt aan zijn blad Sedert het bezoek van de Koningin Dins» dagmiddag heeft zich langs de geheele Vecht in het bijzonder bij de bruggen een zeer ern» stige toestand ontwikkeld, zoodat de geheele staf van den provincialen waterstaat zich te Dalfsen heeft geconcentreerd. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, de heer A. van Linden van Heu» veil, was hedenavond zoo welwillend om uit» voerige inlichtingen te verstrekken. De toe» stand langs de geheele Vecht is ernstig, door» dat het water niet noemenswaard wil zakken, terwijl er zeer veel drijfijs van boven komt en er een vliegende stroom gaat. Het water, dat bijna tegen den onderkant der brug staat, doet het drijfijs tegen de bruggen opschuiven, waardoor het gevaar ontstaat, dat de bruggen er uit vliegen en tevens de landhoofden zoo» danig beschadigd worden, dat de dijk door» breekt. De sterke vorst doet de dijken be» vriezen en wanneer de dooi intreedt zullen de dijken onder den invloed daarvan pap» perig worden en de kaden loopen dan gevaar door de ijsschotsen doorsneden te worden. De 150 man infanterie, nog te Dalfsen aan» wezig, zijn langs de dijken opgesteld om te vooekomen dat zich ijsdammen vormen in de rivier. In het bijzonder zijn zij geconcen» treerd op de brug te Ommen en te Dalfsen om deze vrij van ijs te houden. Voortdnrend worden versterkingen aan de dijken aange» bracht. De hulp van genietroepen is aangevraagd en deze zijn thans met springstoffen uit Utrecht onderweg. Iedere brug zal zijn geniebezetting krijgen om eventueel dammen, die zich daar» tegen vormen, te laten springen. Met alle middelen wordt thans getracht den watertoevoer naar de Vecht te beperken, b.v. aan het kruispunt van de Regge en het Overijsselsch kanaal bij Hancate om dit water af te voeren door de Overijsselsche kanalen naar Deventer en Zwolle. Ook bij Gramsber» gen zal men trachten water aan de Vecht te onttrekken door middel van het kanaal naar Coevorden en gedeeltelijk via de Lutterhoofd» wijk naar de Dedemsvaart, maar daar is zeer veel water en de sluizen kunnen niet bewo» gen worden door het ijs. Men kan dit doel wel bereiken door hier en daar kleine dam» men op te werpen maar dit is natuurlijk zeer tijdelijk. De hoofdingenieur besloot zijn mededee» lingen met de verklaring dat de toestand zeer zorgelijk is. De doorbraak bij Zalk. Het detachement mariniers en matrozen, dat Zaterdag te Kampen aankwam, onder com» mando van luitenant ter zee Hazebroek, is heden weer vertrokken. De medegebrachte vletten zijn ter beschikking van den burge» meester van Kampen gelaten. Uit Deventer en omstreken. Het water verdwijnt, de ellende komt boven. De IJsel is Woensdagmiddag zóóver geval» len namelijk tot 603 centimeter plus N. A.P. dat de schipbrug weer kon worden gelegd, zoodat de communicatie met den linker IJsel» oever is hersteld, zij het dan ook nog alleen voor voetgangers. Trouwens, vandaag was de passage over den Twello'schen weg naar Apel» doorn en Zutphen nog niet hersteld, omdat er op enkele plaatsen nog zooveel water op den weg staat, dat men er per roeiboot over moet varen. Ook op den weg naar Terwolde staat nog veel water en een feilen stroom, die groote gaten in de wegen heeft geslagen en vele lantaarnpalen heeft omgeworpen. De Hoven zijn nu te bereiken over vonders, ge» legd over het water van den Terwoldschen weg. De straten in de Hoven zijn bedekt met een dike ijskorst, die de passage uiterst ge» vaarlijk maakt, vooral des avonds, omdat de gastoevoer naar dit stadsdeel defect is geraakt en men er dus zonder straatverlichting zit. Bovendien is het er in de straten een chaos van boomstammen, balken en allerlei hout» Werk, dat er is omgeworpen of aangedreven met den hoogen vloed. Het herstel van deze straten zal zeer kostbaar zijn en voorshands kan daaraan ook niet worden gewerkt wegens de ingevallen vorst. Bij een bekende bloemkweekerij is een muur van een kolenbergplaats ingestort, waardoor de Rozenstraat over de geheele breedte ver» sperd is. Een gebouw aan den Rijksweg naar Apel» doorn stond in den feilen stroom van de doorbraak, die de Steenenkamer en Hoven onder water zette, met het gevolg dat de ge» heele omgeving van het gebouw is geraseerd. Overal zijn in mooie tuinen, die vele burgers der stad in deze wijk hadden, de tuinhuizen door den stroom weggevaagd. Erger zijn er de vele tuiniers aan toe, die er hun bedrijf uitoefenen. Zij lijden een schade van duizen» den, doordat hun nering geruimen tijd reeds stilstaat en de bloemen in de kassen, voor zoover ze niet tijdig konden worden gebor» gen, door het water zijn vernield, terwijl wat nog over was thans bevriest. Er komt bij dat in hun tuinen, waar het water het langst bleef staan, een dikke ijskorst den grond be» dekt. In de huizen is het overal hetzelfde beeld. Wanhopig tracht men er den boel te redde» ren en het erf te bevrijden van hetgeen er met de rivier is aangevoerd. De Hoven zijn een beeld van ellende. Lang zal het duren alvorens er de sporen van den hoogen vloed zijn verdwenen. Men hoopt dat eindelijk een goede waterkeering de Ho venbewoners tegen hooge vloeden zai komen beschermen. Te Markelo zijn de Schipbeek en de Bolks» beek weer binnen haar oevers. Het gat van de doorbraak in den Bolksbeek is gestopt. Het land in deze geteisterde streek staat ech» ter nog geheel onder water, maar de men» schen zoeken hun verlaten woningen weer op. De wegen blijken door het water te zijn vernield en zijn onbereidbaar. Jn de over» stroomde huizen zijn de vloeren weggezakt en geheel ondermijnd. Het gemeentebestuur van Zutphen heeft aan den heer Wuestefeld, Hopman der pad» vinders, een zilveren eerepenning der stad toegekend wegens zijn hulp bij den watersnood aan de burgerij bewezen. Te Raalte heeft de burgemeester, de heer W. A. P. Kerssemakers, een watersnoodcomité opgericht. Ook te Laren is zoo'n comité in» gesteld onder voorzittersshap van den bur» geme ester. Tot dusver is te Lochem door het waters» noodcomiié ongeveer f 2300 ingezameld. Nadruk verboden. Abnormaal laag vetgehalte der melk. De Rijkszuivelconsulent te Middelburg, de heer Zwagerman, deed gepasseerden herfst bij een aantal koeien een ervaring op, welke ver» melding verdient. In enkele weken consta» teerde hij n.l. een zeer belangrijke verminde» ring van het vetgehalte der melk. Bij 7 koeien was dit op 7 Sept.3,45—4,15—2,65—2,95—3,60 —2,75 en 2,90 pCt. Op 19 Oct. waren deze cijfers1,60-3,80-3—1,75—1,75—1,30 en 1,90 pCt. Abnormaal lage cijfers dus, welke het vermoeden wettigden, dat er iets bijzonders in 't spel was. Men dacht aan de voedering met suikerbietenkoppen, waarmee ongeveer 23 Sept. was begonnen enkele dieren hadden zich overvreten. Dit kwam echter spoedig weer in orde. Ook het bij voedergekookte buiten» landsche boonen, z.g. Rangoonboomen, kon de oorzaak zijn. Hierbij traden verschijnselen van diarrhee op. Na een week verving men dit bijvoer door lijnschilfers plus havermeel, en toen men eenige dagen later de melk weer onderzocht, bleek bij de meeste koeien het vetgehalte, alsook de hoeveelheid der melk, weer wat naar boven te zijn gegaan. Hoewel niet met zekerheid durvende spreken, acht de heer Zwagerman het niet onwaarschijnlijk, dat de oorzaak van dit verschijnsel gelegen was in de buitenlandsche boonen. 't Is bekend dat binnenlandsche witte en bruinen boonen, gekookt gevoederd, gunstig werken op de melkafscheiding. Verschillende buitenlandsche soorten echter, vooral die uit warme streken kunnen een min of meer giftigen invloed oefe» nenze bevatten soms een stof, welke in de ingewanden kan worden omgezet in het zeer giftige blauwzuur. Men zij derhalve met zulke boonen voorzichtig. Wie ze gebruikt, kan het gevaar waarschijnlijk iets verminderen door de boonen in veel water te koken, ze eenigen tijd te laten staan, en dan al het kookwater weg te gieten. Laat de melk uwer koeien controleeren 1 Melkgift en vetgehalte is een erfelijke eigen» schap, dat wil zeggen: onze koeien hebben dit van vaders en moederszijde meegekregen. Die erfelijke eigenschap is nooit hooger dan het gemiddelde der ouders. Heeft de moeder» koe van een kalf b.v. 3 pCt. vet en de moeder» koe van den stier ook 3 pCt, vet, dan kan het kalf later daar nooit boven gaan. En zal het dit cijfer eerst kunnen halen bij goede voedering en zorgvuldige verpleging bij zijn derden keer afkalven. Eerst dan kan het zijn erfelijke grens hebben bereikt; wanneer namelijk alles in orde is. Men mag dus een koe nog niet beoordeelen naar den toestand na de le of 2e maal kalven. Voor een winst» gevende veehouderij zijn twee voorwaarden noodzakelijk: le wat we al noemden: een doelmatige voedering en verpleging2e het onder controle stellen der koeien. Dit laatste stelt ons in staat, om de goede stammen te bewaren, en de slechte te weren. Wie geregeld er mee doorgaat, kan verbazend veel bereiken. Dit bewijst het voorbeeld, door een Neder» landsch veehouder sinds jaren gegeven. Hij begon met controle over zijn vee in 1877. Twee jaar later was het gemiddelde vetgehalte van zijn veestapel 3,01 pCt. Dat was niet ver» keerd, maar hoezeer is het sedert dien nog opgevoerd 1 Door tevens stelselmatig te fokken, stieren te fokken van zijn beste koeien, en die als dekstieren voor zijn vee te gebruiken, heeft hij in 1920 een gemiddeld vet verkregen van 4,20 pCt 1 Deze veehouder was het, die den eersten stoot tot de contróle hier te lande heeft gegeven. De Nederlandsche veehouder mag hem dank» baar zijn, en in gedachten breDgen we hem een eeresaiuut. Melkcontrole zou in menigen stal een gezegende opruiming houden. Bij een inspectiebezoek aan een stal wees de veehou» der aan den controleur één zijner koeien aan als zijn beste, 't Leek ook een echte melkkoe. Nooit echter had de boer de melk zijner koeien laten controleeren. Toen hij daarna er toe overging, kwam het heel anders uit, Drie koeien werden vergeleken. No. 1, zoogenaamd de beste, had opgebracht in 90 dagen lang ba het afkalven, 57 cent aan melk per dagNo. 2, die veel melk en weinig vet gaf, f 1,56; No. 3, met veel melk en veel vet, f 2,87. Koe No. 3 bracht in 90 dagen méér op dan No. 1 f 207. En méér dan No. 2: f 117,90; ofschoon No. 2 en No. 3 bijna evenveel melk gegeven hadden. Wij zien hetniet iedere koe verdient den kost. Stalverbetering. Er is vooraf in boerenkringen heel wat ge» sputterd tegen het thans in werking getreden Melkbesluit. Dit was begrijpelijk. De verbete» ringen, die zouden moeten worden aange» bracht, kosten moeiten en geld. En groote uitgaven kunnen velen zich niet veroorloven. Nu evenwel het Melkbesluit er is, dient te worden aangepakt. Aan de eischen, gesteld aan de kwaliteit en de winning der melk, moet zooveel mogelijk worden voldaan. Men ziet dan ook in verschillende provinciën het initiatief daartoe nemen, door gewestelijke organisaties en zuivelbonden. Men doet een beroep op vrijwillige medewerking der vee» houders tot noodzakelijke stalverbetering. Wij hopen, dat dit beroep niet tevergeefsch zal zijn. Kosteloos advies kan men verkrijgen bij de Commissies voor Stalverbetering. Men late zich door deze voorlichten wat en hoe gedaan moet worden, en ga niet op eigen houtje aan het werk, waardoor de verandering allicht niet zoo doelmatig, en mogelijk ook noodeloos duur wordt. Wat is de beste kalftijd? Op die vraag is zoo maar geen antwoord te geven. In sommige streken en landen geeft men de voorkeur aan 't afkalveren in 't voor» jaar dit is vooral in de weidestreken het geval in andere is het meei over het geheele jaar verdeeld, terwijl in enkele landen, b.v. Denemarken, een grooter deel der koeien in 't najaar dan in 't voorjaar kalven. Zoowel aan 't eene als aan 't andere zijn voordeelen verbonden. Bij ons is het ook verschillend. In Friesland zoo lezen we in het orgaan van den F. N. Z. kalft 82 procent der koeien van Januari tot Mei, en maar 8 procent van September tot Januari. In Zeeland is er niet zoo'n groot verschil tusschen voor» en najaar. Van Januari tot Mei kalven daar 49 pCt., van Sept. tot Jan. ruim 37 pCt. Het voordeel der Herfstkalvers is zij geven meer melk per lactatie dan voorjaars» kalveren in den winter is de melk duurder dan 's zomersmen heeft een meer geregelden melkaanvoer aan de fabriek. Daar staat tegen» over een hoogere productiekosten der melk een minder gemakkelijk verloopen der be» vruchting, omdat veelal een langere periode ligt tusschen het kalven en het weer drachtig worden en de lactatie»periode derhalve langer wordtlangzamerhand krijgt men dan weder een verschuiving van het afkalven naar het voorjaar. Ook is het gedurende den staltijd moeilijker voldoende acht te geven op het aanwezig zijn van tochtigheid: in November en December duurt de tochtigheid in den regel slechts 6 tot 10 uur, in den zomer zelden korter dan 16, en soms wel 30 uren. B-r, VAN ALLES WAT. In Amerika is 't gebeurd. En als het niet stond in een der degelijkste en meest vertrouwbare kranten, dan zou ik er, zélfs hier, waar 't even lijden kan, geen gewag van maken. Een man stond terecht voor dranksmokkel. Nu, dat gebeurt ginds méér. Amerika is «droog gelegd». Natuurlijk stond ,vast, dat hij zou veroor» deeld worden; ontkennen was niet mogelijk maar hij pleitte een verzachtende omstandig» heid en dié was curieus. «Edelachtbare, ik hèb schuld. Maar wil in aanmerking nemen, dat ik de menschen géén »bocht« in de handen gestopt heb, gelijk zoo velen doen, maar echten, zuiveren, onver» valschten drank van vol gehalte 1« En waarlijk de man kréég een aanmerke» lijk lagere straf, dan anders gewoonte wasl De rechter wist blijkbaar een «zuiveren bor» rel«, al kréég hij dien dan niet, te schatten op zijn juisten prijs. Zoomaar uit de nog ónopengesneden jongste aflevering van «Stemmen des Tijds* gepikt «Maar 't kan gebeuren, dat een scheper van de Drentsche hei meer en dieper kijk op het leven heeft, dan honderd brave Volks» universiteiers bij elkaar«. 'k Ben het er volkomen mee eens. Het «kan* en 't gebeurt óók. Er wordt soms wat met al die geleerdheid op allerlei gebied gezwamd. Ontwikkeling, bestl Maar dan s.v.p. wat meer in de diepte, en wat minder aan de oppervlakte het water vol troebel schuim geslagen. En voortbladerend in dezelfde aflevering, vond ik, van Multatulie in herinnering gebracht déze satyre: «In zeker land was strijd ontstaan over de vraag of de heilige Dionysius, na zijn dood, gewandeld had met z'n hoofd onder den rechter» of linkerarm. Haat en verdeeld» heid had die vraag onder geslachten gebracht totdat een wijs man haar oploste met het bescheid: «Ter voorkoming van naijver tus» schen zijn beide armen, heeft de onvolprezen Dionysius na z'n onthoofding, z'n lichaam tusschen z'n handen genomen en zoo is hij voortgewandeld*. 'n Satyre op het krakeelen om niemendal. Dit las ik, als eerste zin, in een «ingezonden* van een onzer groote dagbladen, dat het wijse» in 'n hoeksken verscholen had «Als ongeveer 1.086.420 jaren geleden het lichaam, zoo neemt in onzen tijd de men» schelijke geest de opgerichte houding aan 't Stuk was geteekend door acht tooneel» menschen van beiderlei sexse, meer gewoon genaamdkomedianten. Wat aan dien eersten zin te merken is. SOMMELSDIJK. Door Burgemeester en Wethouders alhier is aan A. W. Keijzer ver» gunning verleend tot het verbouwen van de voormalige auto»garage van dhr. M. de Haas tot woon» en winkelhuis. In deze gemeente komen weer vele ge» vallen van griep voor. Door de plotseling ingevallen strenge vorst, die de haven onbevaarbaar heeft ge» maakt, moest een met uien geladen motorschip weer worden gelost. Op de weekmarkt was deze week geen vee aangevoerd. De prijs der landbouwproducten is in deze gemeente voor uien f 3,—, aardappelen f 3,—, paardepeen f 1,20. MIDDELHARNIS. Bij den gemeenteveld» wachter van Nieuwenhuizen is als gevonden een pet gedeponeerd. Het collecteeren langs de huizen alhier voor een huldeblijk voor H. M. de Koningin heeft opgebracht de som van f 155,30. Deze week zijn in de gemeentelijke slacht» plaats geslacht één paard en 2 runderen, welke voor de consumptie zijn goedgekeurd. Door de N. H, Jongedochtersvereeniging »Tabitta« zullen a.s. Maandagavond in de kerhekamer onder behoeftige gezinnen worden uitgedeeld 176 stuks door haar vervaardigde kleedingstukken. Wij meldden Woensdag dat 't woonhuis van den heer E. Beket onderhands verkocht was aan P. L. Koster. Dat moet zijn J, Koster te IJ muiden. OOLTGENSPLAAT. Donderdagmiddag geraakte het paard van den karreman C. v. d, Welle in een diepe sloot, na een uur gewerkt te hebben met hulp van 30 personen gelukte het het dier nog behouden op het droge te 'V| brengen. Tot bestuurslid van de Kiesvereeniging is herkozen de Edelachtbare Heer W. J.Don» kersioot Lz. en gekozen de H.H. P. Troost Dz. en Cor Korte weg Lz. OUDE TONCE. Het huis van H. Hart» man alhier is afgemijnd door J. Drooger voor f 2600. Deze week zijn er in de noodslachting alhier 5 koeien geslacht en uitverkocht. P. V. had het ongeluk zijn voet zoodanig te bezeeren dat hij thuis gebracht moest wor» den en rust moet houden. L. B. had het ongeluk met het schaatsen» rijden door het ijs te zakken zoodat hij met een nat pak naar huis toe kon, wat met zulke koude weer niet mee gevallen zal hebben. NIEUWE TONGE. De Alphabetische lijst van eigenaars of beheerders van paarden, ligt gedurende de maand Februari voor een ieder ter gemecnte»secretarie ter inzage. Door M. v. d. Boom is aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk vergunning gevraagd om op een perceel tuinland een woning te mog.en bouwen. Belanghebbende worden er wel attent op gemaakt, dat de Rijks Ontvanger in de maand Januari en Februari aihier geen zitting houdt tot het innen van 's Rijks directe be» lastingen. Werd over 1925 te Ouddorp een dank» baar gebruik gemaakt van de gelegenheid per telegraaf of telefoon te correspondeeren, ook Nieuwe Tonge heeft over dat jaar, als steeds te voren, weer duidelijk doen blijken van de groote behoefte, waarin door die gelegenheid tot snel»correspondentie wordt voorzien. Ook hier werden gedurende 1925 niet minder dan 650 tegrammen. en 9362 telefoongesprekken enz. behandeld. DIRKSLAND. Op 26 en 28 Januari a.s. zal de muziekvereeniging »Amicitia« in het gymnastielokaal der o.l. school alhier een uitvoering geven. Woendag 20 Jan. a.s. des nam. 4 uur zal in de openbare bewaarschool alhier ge» legenheid worden gegeven tot kostelooze in» en herinenting. Verleden week werden van hier uitge» voerd 4200 balen uien, 3600 balen peen en 2000 H.L. aardappelen. Op initiatief van den Burgemeester is alhier een damescomité opgericht, dat zich zal belasten met de inzameling van gelden voor de door den watersnood getroffenen. Met de inzameling is reeds een aanvang ge» maakt. Van de landbouwer d. B. moesten een tweetal jonge runderen uit nood worden ge» slacht. HERRINGEN. Zij die in bezit zijn van een vergunning om de wegen met zware vrachtauto's te berijden kunnen hun vergun» ning, die tot 1 Februari a.s. geldig is, reeds nu ter verlenging opzenden aan Ged. Staten der Provincie. Mej. Wed. A. v. Noordt alhier heeft onderhandsch een woonhuis te Nieuwe Tonge aangekocht van dhr, Th. Verheij, Voorzoover de bijeengebrachte gelden dat toelaten zal hier naar gewoonte, wekelijk» sche bedeeling worden gehouden aan ouden van dagen, weduwen en weezen. Bevolkingop 1 Jan. 1925 bedroeg het aantal mannen 408, vrouwen 4ü8 totaal 816 inwonens. Op 1 Jan. 1926 bedroeg het aan» tal mannen 430, vrouwen 425 totaal 855 in» woners. Vermeerdering dus 39 inwoners. Het graaf» en siootwerk in den polder «St. Elisabeth* waarvan vorige week de gun» ning werd aangehouden is thans gegund aan de vorige inschijvers. Zaterdagmiddag worden de aan den Kaai» dijk gerooide boomen der gemeente als brand» hout verkocht. De prijzen der veldvruchten zijn hier thans als volgt: aardappelen f 2.80 per K.G.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4