voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Antire volutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3190 ZATERDAG 16 JANUARI 1926 40STE JAARGANG EERSTE BLAD. Neen, zoo niet! Öp den Uitkijk» I Alle stukkets voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adoiististratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Die „prof" durfde wat zeggen Daarvoor was 't dan ook professor, oud-minister Treub, in zijn jonge jeugd radicaal, thans zoo ongeveer glad het tegenovergestelde van 't geen hij in die jonge jeugd was. Maar nu, wat hij zeggen dorst, '^Schrijven in een onzer tijdschriften. Hij had het over den politieken toe stand van ons land en was daar lang met over tevreden. Nu, wie zou dat ook zijn Evenals na de Vlootwet-verwerping zijn weer twee van de kostelijkste maan den verloren gegaan en de ministers gunnen uiteraard niet anders doen, dan e zaken gaande houden. Prof. Treub nu is alles behalve goed te spreken over de volksvertegenwoor diging. Allerminst over de Tweede Kamer. Praten, zegt hij, honderd uit. \Zakelijk zijn, kan zij niet. (s&En van het zoo ernstige politieke leven, maakt zij een politiek spel van 't minst allooi. Hierin nu is veel waars. Let b.v. op het „spel", dat de vrijz.- democraten en de S. D. A. P. hebben gespeeld met het Gezantschap bij den Paus. 't Stond hun niet in den weg. Tien dagen na de stemming stonden ze alweer rêe, om het dr. Nolens op - een presenteerblaadje terug te brengen. w Dat is een politiek spel. „Van het minst allooi". Maar er was nog erger! Waarom stemden zij tegen het Ge zantschap Niet om dat Gezantschap zelf. Maar eenig en alleen om de Coalitie uit elkaar te slaan. Dus niet om de zaak. Maar om een politiek doel te be reiken, dat ze anders niet krijgen konden Men komt in de Tweede Kamer bij een, om met de Regeering zaken te behandelen en niet om een politiek spel te spelen. Doch dat laten we nu rusten. Wat deze „democraten" nog eenigs- zins zou verontschuldigen zou zijn, dat zij van de crisis, die zij veroorzaakten, om zoo te zeggen de oplossing in de hand hadden. Doch dat bleek wel anders. Ze hadden zoo goed als niets. Samen konden de vrijz.-democraten en socialisten niets beginnen. En verder hadden ze niets dan een kleine, stille hoop Die o, zoo weinig gegrond bleek. Een kleine, stille hoop, dat de „de mocraten" onder de katholieken sterk genoeg zouden blijken om dr. Nolens in hün richting te sturen. Een uiterst zwakke hoop. Die vrijwel zonder grond bleek. En toch, daarop durfden zij het wa gen het gansche politieke leven in ons land schier hopeloos in de war te stu ren. Zie, dat is politiek „spel". En wel van min allooi. Dat zijn we geheel met prof. Treub eens en zeer velen in Nederland zullen het met hem eens zijn. Maar nu komt het. „Dat gaat op den duur zoo niet", zegt prof. Treub. „Daar móét veran dering in komen Ook dat zijn we met hem eens. Kamer-ontbinding zal weinig helpen. Men krijgt dezelfde menschen weer. Of tenminste soortgelijke. De verkiezingen zijn feitelijk niet meer de stem des volks, maar der groote politieke partijen, door enkele leiders bestuurd 1 Het eenige, wat prof. Treub hopen kan, is dat de Kamer zichzelf herzie. Dat zij tot inkeer kome. Misschien is daar 'n kans op. De onvruchtbare meanden van thans kunnen straks misschien nog vrucht dragen, we hebben dienaangaande een zwakke hoop. En als dan ook de ernstige pers haar stem verheftals hoogstaande, door allen geëerde mannen buiten de Kamer ook zoo doen, misschfén komt er dan verbetering Maar zoo niet, zegt prof. Treub; Dan blijft als uiterste middel nog slechts de Staatsgreep over, met als onmiddellijk gevolg het optreden van een dictator, die begint met die on vruchtbare Staten-Generaal naar huis te sturen of radicaal te wijzigen.^ 't Is énkel al meer gezegd Maar prof. Treub is de eerste die van grooten naam en hooge positie, het als uiterste redmiddel aanbevelen durft. Nu zegt dit één man. En iemand als prof. Treub, javan grooten naam, doch van wien 't be-_ kend is, hoe hij er van houdt, om al-" léén in een karretje uit rijden te gaan. Veel instemming zal hij niet vinden. De meeste bladen achten het niet eens de moeite waard, om hem op zijn vingers te tikken. Ons volk is niet licht voor zooiets te vinden. En ook wij maken er alleen melding van, om goed te laten uitkomen, hoe de schrandersten in den lande, de knapste koppen het hardop zeggen, dat we zooals 't nü gaat met ons par lementaire stelsel fout gaan. De Kamer is geen kampplaats om er zijn eigen beginsel tot het uiterste door te drijven. Let wel: tot het uiterste. Wél zij er strijd voor 't beginsel. Die nooit verflauwen mag. Maar als tenslotte een iegelijk zijn eigen beginsel ten einde toe uitleven wil, dan is er geen politiek saamleven in Nederland mogelijk. Daar loopt alles stop en spaak. Gelijk we er nu al een voorproefje van hebben. In een zoo gemengd land als 't onze móét vaak de regel gelden, die onzer vaderen wijsheid reeds aldus onder woorden bracht, dat wat op een ge geven oogenblik het zwaartste is, ook het zwaarste wegen moet. Reciame-MiededeeEinsseii. let goedkoopste, let grootste, let meest gesorteeerd Deze Coura it verschijnt eiken WOENSDAG en ATERDAG. ABONNEM NTSl'RIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BIUTENLAND bij voc-uitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEKL1.KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten woreksï berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. t De Partijdag. 't Was een mooie dag voor onze partij op Flakkee. Het geheele eiland was vertegenwoordigd. Gezichten die wij in langen tijd niet gezien hadden, werden weer opgemerkt. En het Zon» dagsschoolgebouw was geheel gevuld. Trouwens, wij hadden niet anders verwacht. De spreker van den middag, de heer H. de Wilde, was er ons borg voor. Zie, zulk een dag doet het harte goed I Er komt weer bezieling en geestdrift. De eenheid bij zooveel verdeeldheid blijkt weer eens. Het werd weer duidelijkde A.»R. partij op dit eiland is wel geschokt maar niet ver» broken i Neen, zij heeft nog een toekomst. En wanneer er enkelen mochten geweest zijn, die dachten dat deze partij op ons eiland heeft uitgediend, de heer De Wilde heeft hun duidelijk gemaakt dat dit niet het geval is. De Heere onze God heeft nog iets te doen in ons land en ook op dit eiland door mid» del dezer partij. Indien wij nu maar gewillige instrumenten zijn I Ja, er was éénheid onder ons. En deze eenheid culmineerde in de zegen» bede welke wij den ouden vurigen strijder toezongen uit Ps. 134. Spare de Heere hem nog eenigen tijdvoor onze zaak. Tot de Oude Paden. Hierop heeft de heer De Wilde Flakkee gewezen. De Oude Paden, dat zijn de paden waarop onze partij voortliep in de dagen van Groen en later van Kuyper en waarop zij heden nog voortgaat. Tot deze Oude paden moeten de afge» dwaalden terug. Want geen enkel ander pad leidt tot het gewenschte doelde christelijke grondslagen van ons volksleven te handhaven. Er is geen reden de A.»R. partij van ontrouw te beschuldigen. Haar program bleef immer ongewijzigd, haar streven richtte zich immer op het zelfde doel. En wie meenen mocht, dat eenig andere partijformatie een beter program en een betere doelstelling heeft, faalt. Wie beter, dan de Heer De Wilde zou het ons hebben kunnen zeggen Hij, een man doorwrocht in de A.»R. be» ginselen Zijn leven, zijn strijden, zijn bidden, zijn werken, het stond alles steeds in dientt van zijn heerlijk ideaai ons Volk te brengen rondom Gods Woord. Rechtvaardig zou de Heere zijn, als hij ons geheele volk even zwaar bezocht, als hij het de betrekkelijk weinigen doet, die door den watersnood direct getroffen zijn. Rechtvaardig zou Hij zijn als Hij over het geheele volk de bezoeking nóg verzwaarde. De wereld verstaat dit niet. Spreekt er met verontwaardiging van dat wij den «goeden God« zulke vreeselijke ge» dachten en voornemens durven toedenken zelfs. Maar Gods volk verstiat het. Alleen door de genade Gods zijn we nog, die we zijn. Als die ons niet staande hield, we zouden gansch vergaan. En als de Heere nu ons volk zoo zwaar bezocht, in allerlei rampen, dan hebben we niet curieuselijk te zoeken en te gissen naar bepaalde zonden, waarmee deze rampen in betrekking zouden kunnen staan, maar we hebben ons te verootmoedigen over »de« zonde. Elke ramp is weer een roepstem. Ja, ook tot ons gansche volk. Wie weet, het mócht hooren Maar bovenal tot al degenen, die den. Heere Christus in oprechtheid liefhebben, maar Hem zoo vaak bedroeven en Zijn Naam zoo in 't verborgen als in 't publiek oneer aan doen. Zij er dies verootmoediging I Belijdenis van zonde en schuld! En betering en bekeering des levens zonder trimonium® achter haar rug heeft. Men weet, wat Albarda onlangs zei. Dat het nu hoog tijd werd, om de arbeiders die vele stoffelijke voordeelen verworven had» den, ook «geestelijke schatten« deelachtig te maken en hij wees op Shakespaere en Goethe. «Het Volk« vermoedt, dat hij den Bijbel niet noemde, omdat hij veronderstelde, dat de ar» beider die uit zichzelf er wel bijvoegen zoiï. Zij dit zoo Maar »Patrimonium« heeft voor datgeeste» lijk welzijn der arbeiders al vijftig jaar lang gearbeid. 't Vergat het stoffelijk leven niet. Op 't gebied van woningbouw, werkver» schaffing enz. bewoog het zich óók. Maar als men de krant «Patrimonium® leest als men de onderwerpen nagaat, die op kleiner en breeder vergadering worden behandeld dan ziet men hoe het geestelijk element toch ook steeds weer de bezieling wekt. Patrimoniums onzen welgemeenden heil» wenschden grijzen voorzitter, den heer P. van Vliet voorop. Zegene God het in lengte van dagen I Stelle Hij het tot een rijken zegen 1 40 cent per regel. VOOïJ «•O KCti^ BSS Hosilen- en Pettenmagazijn KLipsteaai 85»87Rotterdam PT" ZIE DE 5 ETALAGES Voor hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend 4. HENIGEü Jr. MVAN-VALK EPfBÖRG'S-* i ft n/roTD a r?&4 i De duizend»francs»biljetten=zwendel. Door de Passage»Wissel» en Effectenbank in de Passage te Den Haag werd de zwendel met de Fransche 1000»francs biljetten ontdekt. Hij riep ons toetot oude paden Volk van Flakkee luister naar dezen raad. Verpand Uw trouw aan die oude paden. En draag het woord van dezen kloeken strijder in uw omgeving uit Tot de oude paden I Tot de oude paden waarop de A.»R. partij zich steeds bewoog en waarop deze partij nog steeds met beide voeten gaat 1 *t* Bezoeking. Gods hand is zwaar over ons. Versta hier ons bedoelen wèl We willen daarmee zeggen, over 't geheele Nederlandsche volk zonder eenige uitzondering. Er is solidariteit»van»schuld. Dat geldt voor 't gezin, voor de familie, voor het gansche volk. En nu mogen we de zaak allerminst zóó bezien, als zou de Heere, om bepaalde zon» den, bepaalde rampen over een volk brengen. Wij kunnen Hem niet narekenen. Nergens in Zijn raad en wereldbestuur. En 't is met een volk als met den enkelen persoon Wij moeten afblijven van elk verband, dat wij tusschen bepaalde zonden en bepaalde personen en bepaalde rampen meenen te kun» nen leggen, wij moe/en blijven staan, ook voor een volk bij deze algemeene waarheid, dat de ramp gevolg is van de zonde. Wij hebben het zóó te verstaan eenigen uiterlijken schijn, maar door te vragen dat de Heere een iegelijk onzer ontdekke aan onze ongerechtigheden, die wij vaak zoo moei» lijk zien. Patrimonium. Het Chr. Nederl. Werkliedenverbond «Pa» trimonium« vierde deze week haar gouden feest en herdacht, hoe het een halve eeuw geleden door Kater, Poesiat, Beereman e.a. is in 't leven geroepen en vooral in de periode van Talma zijn grootste aantrekkelijkheid kreeg. Nóg telt het 13,000 leden. Een vrij aanzienlijk getal. Want men moet twee zaken niet uit het oog verliezen Ten eerste, Patrimonium kón, en móést als 't goed was, tweemaal zoo groot zijn en met den Chr. Nat. Werkmansbond één zijn, wij zien waarlijk in beider optreden en werk» wijze slechts zeer gering verschilhiér, op dit terrein, moest het éérst de kerkelijke scheu» ring. die 't protestantisme in ons land zooveel kwaad doet, eens ongedaan worden gemaakt. Maar, eilieve I wanneer zal dat zijn 1 Ten tweede, bedenke men dat Patrimonium uiteraard slechts die arbeidets aantrekt, bij wie de band der beginselen 't sterkst trektdie geestelijk 't krachtigst staan. De Chr. Vakbeweging heeft haar eigen taak. Maar tot grooten zegen is het haar, dat zij den zedelijken en geestelijken steun van «Pa» ISsdraS verbouw* Vandaag een een causerie de getrouwe lezer weet nu, wat dit is over enkele punten .^uit de arbeiders» en vakbeweging. Het N.V.V. hield feestelijke samenkomst Twintig jaar heeft het bestaan. Twee namen vooral dringen zich naar voren Oudegeest, zoo bekend uit de spoorwegstaking van 1903 en Stenhuis, die thans ook onder óns lang geen onbekende meer is. Oudegeest leidde in 't begin. Stenhuis leidt thans. En 't N.V.V. zelf, of voluit: Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen is de Samen» werking, bondgenootschappelijk van al de vakvereenigingen, die op socialistischen grond» slag staan. Daarnaast staat 't Christelijk Vakverbond. Benevens het R »Kath. Vakverbond. Maar het N.V.V. is het grootst. Toen het nu zijn twintigjarig bestaan vierde, herinnerde een der sprekers er o.a. aan, hoe allertreurigst de toestanden waren op het ter» rein van den Arbeid, een halve eeuw, nog maar terug. Hij gaf alleen deze twee voorbeelden Op de Amsterdamsche scheepstimmerwerven zaten de kinderen reeds vóór vijf uur in den ochtend touw te pluizen en in de Brabantsche Tabaksfabrieken zaten wederom kinderen tot in den nacht tabak te strippen, dat deoogen toevielen van den slaap Het lijkt dit geslacht ongelooflijk I Maar de ouderen, die zich herinneren de verhooren van de groote Enquête»Commissie door de Tweede Kamer ingesteld naar de toe» standen op het terrein van den arbeid, weten dat uit die beëedigde getuigenissenissen deze voorbeelden verhonderdvoudigd kunnen wor» den. Want inderdaad, wij kunnen en onze ar» beiders kunnen, hoeveel er nog te wenschen moge over blijven, God niet genoeg danken voor 't geen er reeds verkregen is. Het verschil is zeer groot. Maar nu zei die spreker op de vergadering van het N.V.V., volgens het verslag dit er van «Dat dit alles is veranderd is te

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1