Hoestsiropen Mijnhardt Kerk en School. Leest de Advertentie van Campfen's Stoffeerderij Reclame-IVtededeelingen een spijker in zijn voet te trappen. Genees» kundige bulp moest worden ingeroepen en hij zal gedurende eenige dagen zijn werk» zaamheden niet kunnen verrichten. Op de 11. Woensdag gehouden weekmarkt waren 6 runderen aangevoerd. Het geval van mond» en klauwzeer dat verleden week in deze gemeente voorkwam is thans geweken. Thans komen hier geen gevallen meer voor. Het zoontje van P. M. had het ongeluk met zijn handen voorover op een brandende kachel te vallen. Daarbij liep het kind zulke brandwonden op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De timmerman P. v. d. D. had het on» geluk zijn hand met een beitel zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest MIDDELHARNIS. Als vertegenwoor» diger van de Kamer van Koophandel (afdee» ling Handelsregister) is aangesteld de heer H. A. v. d. Meer. De huwelijksbus welke geplaatst is in de trouwzaal heeft over 't jaar 1925 opge» bracht ruim f 70—, De heer J. v. d. Waal heeft zijn benoe. ming als lid van de plaatselijke schoolcommis» sie aangenomen. Eveneens de heeren C. J. Dorsman als lid en de heer J. v. d. Meide als plaatsvervangend lid van de gascommissie. De heer R. v. d. Vlak heeft eervol ont» slag gekregen als keurmeester en afslager der centrale veiling Goeree en Overflakkee. In zijn plaats is benoemd de heer C. d. Houten uit Goedereede. Alhier is een commissie gevormd be« staande uit de heeren den Hollander, Vroeg» indeweij en Zaaijer ten einde gelden te doen inzamelen voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Loop der bevolking in deze gemeente over 1925. M. V. T. Op 1 Jan. 1925 565 573 1138 Geboren 18 11 29 Ingekomen 23 28 51 606 6 612 2 1218 8 Overleden 600 610 1210 Vertrokken 23 25 48 Aantal inwoners 31 Dec. '25 577 585 1162 Levenloos geboren 1. Aantal huwelijken 13. De knecht van J. B. alhier had het on» geluk met hit en wagen in een kreek te rijden. De persoon geraakte onder den wagen. Door spoedig toegeschoten hulp werd erger voor» komen en liep het ongeval met materieele schade af. DEN BOMMEL. De bus voor de Armen bij gelegenheden van huwelijken heeft in 1925 opgebracht f 22,—. Loop der bevolking in 1925. Bevolking op 1 Januari 1925, 991 M. en 994 Vr. Totaal 1985. Vermeerdering door: Geboorte33 M. 29 Vr. Vestiging38 44 Totaal71 M. 73 Vr. Vermindering door Overlijden 11 M. 9 Vr. Vertrek60 70 Totaal 71 M. 79 Vr. Totale vermindering 6 Vr Bevolking op 1 Januari 1926, 991 en 988 Vr. Totaal 1979. In 1925 werden 15 huwelijken gesloten en 3 levenlooze kinderen aangegeven. DEN BOMMEL. Lezing van den heerj. C. Snouck uit Amersfoort over «Lichamelijke opvoeding van het kind in de rijpere jeugd« voor het Groene Kruis alhier op 29 December 1925. De spreker behandelde zijn onderwerp uit een sociaal hygiënisch oogpunt en stond, al was het ook kort, bij de verschillende hoofd» punten even stil. Eerst werd de vraag behan» deld«Wat is lichamelijke opvoeding« en spreker wees er hier nadrukkelijk op, dat hier niet bedoeld werd wat men verstaat onder den naam sporthet is een hygiënisch vraag» stuk, dat bedoelt het vormen van normale, krachtige en gezonde individuen, zoowel mannelijke als vrouwelijkeLiefde tot en kennis van het kind zijn de grondslagen, waarop de Lich. Opv. gebouwd wordt. Deze moet reeds beginnen bij den zuigeling en voortgezet worden. In de eerste plaats prijst spreker aan een voortdurend geneeskundig onderzoek, zoo mogelijk eens of 2 maal per jaar ook buiten ziektegevallen, waardoor veel erger zaken kunnen voorkomen. In verband hiermee noemt hij als voorbeeld een kind dat scheef groeide ten gevolge van het slecht zien met een oog, terwijl het andere oog normaal was. Vooral is het noodig, zegt de heer Snouck, om door schoolartsen een geregeld onderzoek te doen houden op de schoolgaande jeugd. In Duitschland is door het instituut school» artsen uitgemaakt, dat 40 der schoolbevol» king direct medische hulp noodig had, terwijl 60 o/o hulp noodig had voor verschillende kleine stoornissen. Bij verwaarloozing worden de kinderen later de dupe er van, en veroor» zaakt vaak ziekte of ongeschiktheid voor 't beroep. Voorkomen is hier beter dan genezen. Maar als men gezond is, gaat het niet van zelf om gezond te blijven daartoe moet men zich inspannen; 30 van de'jongelingen worden voor den militairen dienst afgekeurd wegens lichamelijke ongeschiktheid en dat zijn de jongens in de kracht van hun leven Nu weet spreker wel dat de mensch bij zijn ge» boorte erfelijke eigenschappen mee krijgt, en dat de uitwendige omstandigheden mede een groote rol spelen, in de ontwikkeling, maar als sleur, domheid en onvermogen overwon» nen kunnen worden, is er reeds veel in de goede richting te leiden. De uitwendig om» standigheden zijn te verbeteren door frissche lucht, zonlicht en water, die niets kosten, en voeding en beweging. De ouders zijn aange» wezen om te zorgen, dat deze vijf factoren bij de opvoeding steeds aanwezig zijn. De gevolgen van gebrek aan licht en lucht, te groote zuinigheid met water en zeep, en ge» brek aan beweging toont spreker aan met voorbeelden uit zijn eigen ervaring. Ieder ouder is verplicht zijn kinderen het beste te géven wat te krijgen is. In verwaarloozinj hiervan vindt spreker de oorzaak van verschil lende ziekten en afwijkingen. Geregelde huid» reiniging is wel een van de meest noodzake» lijke, doch helaas een van de meest verwaar» loosde behoeften. Iedere woning moest een badgelegenheid hebben. Maar ook voor goede ventilatie moet meer zorg worden besteed. Laat de zon in uwe kamers toe, en sluit ze niet buiten door uwe gordijnen zegt hij, want licht is leven. De Overheid heeft bij goede lichamelijke opvoeding belang en daarom heeft zij een dankbare taak te vervullenhet stich» ten van openbare badhuizen, waterleiding, vuilafvoer, schoolvoeding, zorgen voorgoede speelplaatsen en het steunen van particuliere lichamen welke sociaal hygiënisch werken, zooals Groene Kruis, T. B. C. bestrijding, consultatie bureaux, beperking van drankmis» bruik, licht op den weg der regeering. Hier» door helpt deze mee, om een flink geslacht te kweeken. Nog even stond spreker stil bij de voeding van den zuigeling en wees op het groote voordeel van de natuurlijke voe» ding boven de kunstmatige. De moedermelk is iets, waarop elk kind recht heeft en het hooge cijfer van zuigelingensterfte schrijft spreker toe aan kunstmatige voeding. Ook moet worden toegezien op de kleeding. Deze moet ruim en licht zijn. Zware en nauwslui» tende kleeding is uit den boozeze is ook niet warm. Alleen wanneer er een flinke lucht» laag tusschen lichaam en kleeren is, heeft dat lichaam voldoende warmte. Arbeid en bewe» ging is noodzakelijk voor spiervorming en daarom worden zij door spreker bijzonder aangeprezen. Wat arbeid verricht, groeit, doch wat rust, sterft af Thans komen de lantaarnplaatjes aan de beurt. Men ziet kinderen die natuurlijk voedsel ontvingen, tegenover zulke, die kunstmatig gevoed worden. Men ziet vervolgens op het doch wat bereikt kan worden door geregelde en gereglementeerde lichaamsoefening. Scheve en kromgroeiende kinderen worden gemaakt tot flinke, normaal gebouwde menschen. Met de meeste aandacht werd spreker ge» volgd door een honderdtal belangstellenden, die de zaal geheel vulden en we constateeren hier gaarne, dat de lezing van den heer Snouck door zeer velen op hoogen prijs is gesteld. Nadat een der bestuurleden den heer Snouck bedankt had en hem zoo mogelijk een tot weerziens had toegeroepen, richtte de heer Verheul nog een woord van dank tot het bestuur van 't Groene Kruis, dat het initiatief had genomen voor de uitnoodiging van den heer Snouck. Het was een zeer goed geslaagde avond. OOLTGENSPLAAT. Loop der be vol» king gedurende 1925. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1924, 1614 M. en 1577. Totaal 3191. Vermeerdering door Geboorten48 M. 42 Vr. Totaal 90 Vestiging: 54 61 115 102 M. 103 Vr. Totaal 205 Vermindering door Sterfte13 M. Vertrek 81 8 Vr. Totaal 21 78 159 94 M. 86 Vr. Totaal 180 Verschil tusschen germeerdering en vermin» dering 8 M. en 17 Vr. Totaal 25. Bevolking op 31 December 1925, 1622 M. en 1594 Vr. Totaal 3216. Getal huwelijken 14. Getal echtscheidingen 1. Getal levenloos aangegevenen 3. Aantal overledenen, die tot de bevolking eener andere gemeente behoorende 1. Aantal erkenningen 1. 40 cent per regel zullen altijd verzachtend, hoeststillend en gene» zend werken, zoowel bij volwassenen als kinde» ren, als de verpakking voorzien is van den naam OUDE TONGE. Het huis van H. Hart» man is ingezet door C. Snijder op f 2130 alhier. Naar men verneemt heeft C. Fritz onder» hands een meed land gekocht van L. Boot om er een woonhuis te bouwen. Vergadering van ingelanden van de pol» ders loozende door den Suyspolder op Don» derdag 7 Januari 1926. Nadat de vergadering geopend was werd er breedvoerig gesproken over het plaatsen van een stoomgemaal om het water vlugger af te voeren Na een lang» durige bespreking werd met 59 st voor en 31 st. tegen, het bestuurs voorstel aangenomen indien de kosten daarvan de begrooting niet te ver te boven gaat. NIEUWE TONGE.* Rede gehouden op Woensdag 6 Jan. 1926 in de Hulpschool te Nieuwe Tonge. Dr. v. d. Valk trad op met het urgente onderwerp«De Slang in het Paradijs«. De Vergadering werd met gebed geopend. Spr. begon er op te wijzen dat er dezen tijd veel geschreven en gesproken wordt over dit onder» werp Gen. 3 1 en de volgende verzen. Er zijn verschillende opvattingen over dit punt in den Bijbel. De Vrijdenkers verklaren alles voor leugen De spiritiaten verklaren dat de menschen door den val beter en wijzer ge» worden zijn. Zij beschouwen het scheppings» verhaal als een mythe. Een andere lezing noemt het verhaal een sage of opgesmukt verhaal. Nog anderen noemen het een visioen van Mozes enz. Wij nemen het verhaal zoo» als het in den Bijbel staat. Spr. gedachte er» over zal duidelijk uitkomen. Hij gaat eerst terug tot de schepping van den mensch. Het is eigenaardig dat de 16 grondelementen van den mensch, ook de 16 hoofdelementen zijn der aarde. Vandaar het woord stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren. Waarom niet man en vrouw beide uit het stof der aarde Omdat reeds in de schepping van de vrouw uit den man de verlossingsgedachte gelegen is. Paulus zegtUit éénen bloede het gansche menschelijk geslacht voortgekomen. Het woord Paradijs beteekent park, lustoord De boom des levens was de boom der kennis, des goeds en des kwaads. Deze boom heeft een sacramenteele beteekenis. De geheele schep» ping was volmaakt. De mensche leefde in den staat der rechtheid. Waarom schiep God den mensch valbaar Spr. gaf met een duide» lijk voorbeeld weer dat God den mensch beter gelukkig kon maken door vrij keuze, dan door dwang De mensch moest den hof be» bouwen en bewaren. Bebouwen, doch niet in het zweet zijn aangezichts, want dit was de straf op de zonde. Waartegen moest de hof bewaard worden? Tegen roofdieren? Neen want die waren er niet. Dus tegen den Satan Toch kwam deze binnen den hof. Hij gebruikte de toen op pooten levende slang. Want de slang was listiger dan al het gedierte des velds, dit moet wezen meer schrander. Listig is een slechte eigenschap en de Schepping was nog volmaakt. De slang was werkelijk een dier. Het was dus geen allegorische voorstelling. Het was een slang, schranderder, dan al het gedierte des velds, dus de koning der dieren Waarom kwam de slang tot de vrouw, niet tot den man Omdat de vrouw fijner van gevoel, physisch en psychisch fijner besnaard is. Of de slang werkelijk gesproken heeft, evenals de ezel van Bileam. Spr. vindt dit geen groot wonder. Hij heeft grooter won» deren in zijn leven ontmoet en gaf ons een diepaangrijpend voorbeeld. De slang zegtIs het niet dat God gezegd heeft, dat gij van eiken boom dezes hofs'moogt eten De vrouw valt reeds, want zij zegtVan de vrucht der boomen dezes hofs zullen wij eten, maar van de vrucht des booms die in het midden des hofs is, heeft God gezegd: Gij zult daarvan niet eten, nóch die te aanroeren, opdat gij niet sterft. De vrouw 'verkleint de beteekenis van het woord, zij breidt het uit en verzwakt het dreigement. Toen was de vrouw reeds ge» vallen. De slag zet God pertinent voor leuge» naar. Gij zult als God wezen, kennende het goed en het kwaad. Hoe kende God het kwade. Antithetische d.w.z. tegenover het goede staande. Wij ken» nen het kwade door het te bedrijven. Eva zag met begeerte naar de vrucht, dat zij goed was om verstandig te maken. Voeg daarbij de betoovering die van de slang uitgaat, de vrouw viel. Was dat nu zulk een grove zonde? Ja want de mensch raadde Gods souvereiniteit aan, aan die vrucht hing de Majesteit Gods. De val van dat hoogstaande wezen, den eersten mensch, was diep. De straf was groot. Ten dage ais gij daarvan eet, zult gij stervende sterven, zegt de grondtekst. De mensch heeft niet lang in den staat der rechtheid geleefd. Is den mensch ten dage van zijn val gestor» ven? Ja, doch niet zooals wij den dood zien. Dat noemen wij sterven maar hét is het niet. De dood van Paulus kunnen wij geen dood noemen. Bij het eten der vrucht stierven zij dien dood, die slechts 3 menschen gekend hebben. Waarbij den grooten Zaligmaker op Golgotha uitriep, mijn God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten. Adam en Eva stierven dien dood. Zij verloren God, en zij verloren elkander. Want Adam wierp de schuld op zijn vrouw. Zij haatten elkander vanaf dat oogen» blik. Toen riep God den mensch en zeide Waar zijt gij Als Adam de schuld op Eva werpt en Eva op de slang, dan vloekt God de slang, dat hij inplaats van loopend, voortaan kruipend over de aarde zou gaan, en stof zal eten, d.w.z. diep veracht zal zijn, evenals in den Bijbel staat, uwe vijanden lekken het stof d.w.z. zijn verslagen. Dan komt God met zijn belofte, met de verlossingsgedachtevijandschap zet Ik tus» schen u en tusschen deze vrouw, tusschen uw zaad en haar zaad. Dit is de belofte voor den mensch, om toch nog het eeuwige leven te krijgen. De vloek voor de slang is reeds uitgespro» ken. De straf der vrouw volgtmet smart zult gij kinderen baren, tot uwen man zal uwe begeerte zijn, hij zal over u heerschappij hebben. En de vloek voor den man was het aardrijk zij om uwen 't wille vervloekt, en, in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten. Niet dus de arbeid een straf voor de zonde maar dat in het zweet uws aanschijns werken. En toen Gods verzoeningsbelofte door den hof van Eden geklonken had, als er weer hoop kwam op den eeuwigen geluksstaat, von» den man en vrouw elkaar weer. En Adam noemde zijne huisvrouw volgens spr. Gouwa d.w.z. levensbron. Nadat door de aanwezigen nog eenige vra» gen gesteld waren, die door spr. beantwoord werden, eindigde hij met dankzegging. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in verband met den watersnood de opkomst van dienstplichtigen ter inlijving of in werkelijken dienst voor eerster" «êfehihg of voor herha» lingsoefeningen, voor zoover zij te Maastricht, Venlo of Nijmegen moeten opkomen, tot een nader te bepalen datum wordt uitgesteld, ter» wijl dat uitstel ook geldt voor andere dienst» plichtigen wier opkomst in verband met den watersnood bezwaren oplevert. Dhr. A. Mans heeft een schuur aan den Achterweg ondershands verkocht aan dhr. J. Rietveld, alhier. Alhier worden pogingen aangewend tot het oprichten van een Musschengilde. A.s. Maandagavond wordt daarvoor in Hotel Hol» leman een vergadering gehouden. De uien worden alhier verkocht voor f 3,— de H.L. De handel is nog al levendig. De armenbus, die bij gelegenheid van het voltrekken van huwelijken wordt gepre» senteerd, heeft over 1925 f 26,48'/2 opgebracht. Van dhr. J. H. v, S. alhier, moest een paard uit nood worden afgemaakt. Het dier is naar het abattoir te Dirksiand vervoerd. Loop der bevolking. Werkelijke bevol king op 31 Dec. 1924 996 mannen, 920 vrou» wen. Totaal 1916. Vermeerdering Geboorte Vestiging Vermindering Overlijden Vertrek V. Totaal 9 21 49 82 58 103 Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1925 17 13 30 M. 20 42 62 M. 12 33 45 V. 18 53 Totaal 38 95 71 133 ,1013 933 1946 De dienstplichtige J. de Bakker, wo» nende onder deze gemeente, is dezer dagen naar Nieuwersluis vertrokken om als vrijwil» liger bij de politietroepen te dienen. DIRKSLAND.* Praeadvies van B. en W. van Dirksiand aan de Raad. In de vorige vergadering is door den heer Bestman voorgesteld het aantal opcenten op de Personeele belasting te verlagen van 80 tot 50, waarna de heer De Bonte het idee opperde om het aantal opcenten te verlagen van tot 70, maar om dan met de progressie al beginnen bij 40, doch omdat de Voorzitter uit wettelijk oogpunt zulks niet mogelijk achtte, heeft hij zich voorbehouden, tegen de vol» gende vergadering daarnaar nader te infor» meeren. Den 27en November d.a.v. heeft de heer De Bonte aan den Voorzitter van den Raad schriftelijk bericht gezonden, dat zijn voorstel voorloopig wordt ingetrokken, omdat de oDt» vangen gegevens van elkander afwijken en 't voor hem nog niet vast staat, of dit al of niet wettelijk toelaatbaar is. Burgemeester en Wethouders hebben echter gemeend, om, waar meermalen de verlaging der opcenten aan de orde is gekomen, thans den Raad uitvoeriger te moeten inlichten. In de vorige vergadering heeft de Voorzitter ais zijn meening medegedeeld, dat volgens art. 247 der Gemeentewet de opcenten op de Per» soneele Belasting voor de gemeente tot 50 gelijk moeten blijven en eerst na 50 mogen klimmen, welke klimming dan onderworpen is aan nadere wettelijke voorschriften. Zoowel de Chef der Afd. Financiën der Provinciale Griffie, en de Chef der Afd. Bin. nenlandsch Bestuur van het Departement van Binnenlandsche Zaken, die over plaatselijke belastingverordeningen moeten adviseeren, wanneer die bij Ged. Staten en bij de Koningin in behandeling komen, hebben verklaard het artikel te verstaan overeenkomstig de opvatting van den burgemeester, hetgeen ook de Ge» meentestem doet, terwijl van een positieve tegenovergestelde meening in geen commentaar iets is te vinden, noch iets is vernomen. Op dien grond achten B. en W. het voor» loopig ingetrokken voorstel»De Bonte dan ook in strijd met de wet. Wat nu de verlaging der opcenten in het algemeen betreft, daarvan zou het resultaat niet evenredig aan de verwachting zijn, immers de klimming is alhier zoo ruim mogelijk ge» nomen, zoodat het maximum pas bereikt wordt bij het tienvoud van de som in art. 12 der wet op de personeele belasting bepaald, terwijl omliggende gemeenten het maximum reeds bij het vijfvoud bereiken. In de 80 opcenten valt slechts één perceel, in de 75 opcenten 6, in de 70, 9, in de 75, 29, in de 60 opcenten 42 perceelen, terwijl in de 55 opcenten vallen 207 perceelen en de rest in de 50 opcenten. Verlaging der opcenten tot 55 komt uitslui« tend de beter gesitueerden en tot 50 opcenten in noofdzaak den gegoeden ten bate. De volgende opcenten worden gegeven op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt niet meer dan f 125 50 opcenten van boven f 125 tot en met f 225 55 opcenten f 225 f325 60 f 325 f425 65 f 425 f525 70 f 525 f625 75 f 625 80 Indien het aantal opcenten voor de bewoners van het Tuindorp zou verlaagd worden tot 40, zou dat hun dooreengenomen een voordeel geven van nog geen gulden per jaar. Zij be» talen wel een flink bedrag aan personeele belasting, maar dat wordt hoofdzakelijk ver» oorzaakt door den aanslag van 't Rijk en de andere opcenten van Rijk en Provincie. Aan gemeente»opcenten betalen zij, dooreengeno» men, van f 1,58 tot f 6,41, zoodat wel na te gaan is, dat verlaging der opcenten op de personeele belasting voor de aangeslagenen niet zooveel oplevert dan vermoed wordt. De opcenten brengen in totaal op f 5000, verlaging tot 50 zou een verlies opleveren van f 1000 en tot 40 opcenten van f 1670. Met de voorgestelde verlaging van het ver» menigvuldigingscijfer vin 1,5 tot 1 zijn echter de minst»gesitueerden veel meer gebaat wat bij een belastbaar inkomen van b.v. f 500 al een vermindering geeft van f 5,70. Verlaging der opcenten op de personeele belasting komt alhier dan ook vooral de ge» goeden ten bate, niet alleen om aanslag voor huurwaarde maar ook voor meubilair, dienst» boden, paarden en motorrijtuigen en slechts in geringe mate de minst gesitueerden, waarom B. en W. ten zeerste ontraden tot verlaging der opcenten op de personeele belasting over te gaan. Ter vergelijking moge nog dienen, dat in deze Provincie tal van gemeenten hoogere opcenten heffen tot 150 opcenten voor de gemeente toe en zelfs in Noord»Holland tot 220 opcenten toe alleen voor de gemeente. B. en W. van Dirksiand. Nadat bovenstaand praeadvies van B. en W van Dirksiand in de raadsvergadering werd voorgelezen heeft de heer Bestman zijn voorstel tot verlaging der opcenten op de personeele belasting ingetrokken, waarop ook de heer de Bonte zulks deed, die nog verklaarde, gewacht te hebben op het boekje van het lid van Ged. Staten van Friesland, Mr. de Vries, die nu ook bleek op hetzelfde standpunt te staan als de Voorzitter, Verleden week werden van uit deze ge» meente verscheept 675 H.L. aardappelen, 2540 balen uien en 1180 balen peen. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari '25 uit 1321 M. en 1318 V Totaal 2639 en op 31 December '25 uit 1333 M en 1321 V Totaal 2654. Alzoo een vermeerdering van 15 personen. Deze dagen zal in de gemeenten Dirksiand Melissant en Herkingen met een lijst rond» gegaan worden om de belangstellenden in de gelegenheid te stellen eene bijdrage te schen» ken voor het aan H.M. de Koningin en Z.K.H den Prins der Nederlanden bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest aan te bieden hulbeblijk. De comités bestaan uit Burgemees» ter en Wethouders en den Secretaris dier ge» meenten. Ingevolge de Hinderwet is aan de Ba taafsche Import Mij. (v/h N.V. »Acetylena«) te Rotterdam vergunning verleend tot het oprichten van een ondergrondsch benzine» reservoir met bovengrondsche aftapinrichting op de Kaai voor het perceel Sectie B 1753, Over 1925 werden ingevolge de Vleesch» keuringswet alhier 911 slachtingen aangegeven, tegen 983 in 1924. In 1925 voeren alhier 779 schepen de haven in en uit, behalve de geabonneerden HERKINGEN. Bij de gehouden aanbe> steding van sloot» en graafwerk in den polder St. Elisabeth, waren de inschrijvingen ver boven de raming. Mitsdien is de gunning aangehouden. Het geval van mond» en klauwzeer, voor» komende onder het vee van den landbouwer H. Dorst is als geweken verklaard, zoodat zich in deze gemeente geen gevallen meer voordoen. Bevolking tijdvak 1—31 Dec. Vertrokken Wilhelmina v. d. Ochtend naar Dirksiand, Gijsbertje Mans naar Ooitgensplaat. Ingekomen Jannetje Cornelia Bestman van Melissant, Jan Witvliet van Middelharnis, Plona Koedam van Dirksiand, Lena Adriana Witvliet van Dirksiand, Marinus Osseweijer van Oude Tonge, Johannes en Marinus Ge» rardus Schreuder van Rotterdam. MELISSANT. Staat van bevolking. Aantal inwoners op 31 December 1924,932 M. en 890 Vr. Totaal 1822. Vermeerdering Ingekomen49 M. en 46 Vr. Totaal 95 Geboren23 19 42 72 M. en 65 Vr. Totaal 137 Vermindering Vertrokken68 M. en 73 Vr. Totaal 141 Overlijden9 312 77 M. en 76 Vr. Totaal 153 Alzoo een vermindering van 16 personen. Zoodat de bevolking op 31 December 1925 bedroeg 927 M. en 879 \r. Totaal 1806. 1 kind werd als levenloos aangegeven. Er werden in totaal 22 huwelijken gesloten. Er had 1 echtscheiding plaats. Doordat het van een passeerende auto schrok, geraakte een der paarden van den landbouwer v. L. nabij het tramstation in de sloot. Door spoedig toegeschoten hulp gelukte het, het dier op den wal te brengen. GOEDEREEDE. Met het uitgieten van een ketel kokend water brandde het dienst» meisje D. ,v. W. haar arm zoodanig dat ge» neeskundige hulp noodzakelijk was. OUDDORP. 27 Januari hoopt de heer den Ouden voor de Anti'Revolutionaire Kies» vereeniging op te treden half Februari wordt de jaarvergadering gehouden, terwijl de heer Kloosterman van Schiedam is uitgenoodigd in de eerste week van Maart te spreken over «Visschen in troebel water«. Van de, oorspronkelijk voor de stormramp opgehaalde gelden is slechts f 350 teruggehaald. Tegen A. H. is proces.verbaal opgemaakt wegens het zetten van strikken op verboden terrein. f Voor de uien besteedde men op de beurs f 3,— per 60 kilo. Zoowel per tram als per beurtschipper worden ze verscheept. Aardap» pelen: Zeeuwsche blauwe f 2,80—f3,10; bonte idem Eigenheimers f 2,30—f 2,50 en voeder» soorten f 1,10—f 1,60, alles per 70 kilo droge cichoreiwortelen f 11 per 100 kilo. De handel is redelijk. f De lichtwachter K. v. d. W. aan het Westhoofd is van een tweetal trappen afge» vallen en daarbij op een vloer terechtgekomen. Vanwege de bekomen kneuzingen en ontvel» lingen was geneeskundige hulp noodig. Loop der bevolking. De bevolking bedroeg op 31 M. 1881 Dec. V. 1744 1924: T. 3625 Vermeerdeering door ge» boorte 53 M. en 37 V. Vermindering door over» lijden 17 M. en 15 V. Totale vermeerdering 36 22 58 1917 1766 3683 Vertrokken 38 M., 36 V. Gevestigd 23 M., 23 V. Vermindering 15 13 28 Bevolking op 31 Dec. 1925 1902 1753 3655 Er werden 27 huwelijken gesloten. 1 echtscheiding werd ingeschreven. POSTDUIVENSPORT OP FLAKKEE III Onze eerste postduivententoonstelling ligt weer achter den rugde operatie is goed ge» slaagd, doch patiënt nog zwak. Het was een gezellige drukte in onze vereeniging, vooral de avond van inkorving, het was één en al klasseeren naar ouderdom en gevlogen af» stand der vogels en ringnommers noteeren enz. Al spoedig kwam men tot de ontdek» king, dat wij een inzending kregen, die klonk als een klok, d.w.z. «kwaliteit*. Er waren ras» sen vertegenwoordigd van bekwame sport» menschen, vogels van groote waarde, aange» kocht uit Holland en België o.a. ras Wegge, Jansen, Keijzer (België), Ubachts (partij Wit» ten), Marquine (Sas van Gent) en nog vele andere rassen. Toen dan ook den volgenden moigen onze keurmeesters present waren, lie» ten deze niet na, te zeggen, dat onze collectie schitterend was. Als keurmeesters traden op de WelEd. Heeren M. C. Teunis uit Roozen» daal en C. F. Hossen uit Middelharnis, welke na wikken en wegen er in geslaagd zijn de schoonste exemplaren uit elke klas, en ten slotte de schoonste duivin en doffer der ten» toonstelling er uit te zoeken. Twee mooie exemplaren, gekeurd op vliegtype, naar ik meen gekruist ras Wegge X Hansenne. Na keuring bleken het twee goede vliegers te zijn, van den heer Nipius uit Middelharnis. Dat deze vogels den volgenden dag nogal bekijk hadden, kunnen de lezers wei begrijpen, al is er dan ook op Flakkee nog niet veel ge» voel voor onze sport (hetwelk ik ten zeerste betreur) en al was de animo niet zoo groot als ik verwacht had, toch moet ikzeggen.dat onze sport hier ten lande in de laatste jaren zeer is toegenomen. Vroeger wist bijna nie» mand hier wat een postduif was, als men b.v. zoo'n vogel opving kwam ze meestal terecht in de kippenren. Thans weet bijna ieder waar» toe een postduif dient. Er bestaan dan nu ook reeds drie vereenigingen op Flakkee welke onze sport beoefenen en met hun vogels op de tentoonstelling vertegenwoordigd waren. Onze Eere»Voorzitter, de WelEd. Heer Hossen, merkte bij opening onzer tentoonstelling (na de bezoekers namens het bestuur een hartelijk welkom toegeroepen te hebben) dan ook te» recht op, dat dit een historisch moment was in het leven van sport, wetenschap en kunst. Spreker bracht hulde aan bestuur en aan le< den van arbeid, een woord van dank aan de gulle gevers en geefsters hunner reclame»arti» kelen. Spr. zegt dat het nu wegens financieele omstandigheden een onderlinge tentoonstel» ling is, doch hoopt het op een volgende keer nog interessanter te helpen maken, in den geest van «Nationaal*, dat er meer leven en gang in de zaak komt. Spr. wenscht het be» stuur toe nog menige tentoonstelling mede te maken, hij stelt het schoone van de sport ons als een visioen voor, het voorjaar met de kweek, waar zoo vele verrassingen of te» leurstellingen aan verbonden zijn, in den zo» mer het vliegen om prijzen uit het verre Zuiden en tenslotte 's winters, als alles in de natuur zwijgt en doodelijk schijnt, dan is het voor de postduivenliefhebber nog levendig op de tentoonstelling, welke in ons land zoo menigvuldig voorkomen. Spr. wenscht dat het financieele, ten bate van de «Seinpost*, een bevredigend resultaat zal hebben en zegt dat onze gelegenheid eerste klas ishij zegt dat de heer en Mevr. Tabbers zoo fideel hebben bijgestaan de zaak in orde te brengen en be» sluit met een hulde aan alle medewerkers. Daarna werd het woord toegestaan aan den Heer Tabbers, welke de menigte met gezellig samengroeien ontving en zijn dank uitbracht aan den Heer Hossen en aan het bestuur der P. V. »Seinpost«. Spr. hoopt dat de «Seinpost* nog vele tentoonstellingen in zijn lokaal zal houden en wenscht verders het publiek een gezelligen dag toe. Deze wensch is dan ook verwezenlijkt, want wij hebben een gezelligen dag doorleefd en elk liefhebber heeft ten volle kunnen genieten en leeren van deze eerste Flakkeesche Post» duivententoonstelling. A. SCHUURMAN, Voorzitter. GODSDIENST OEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 10 Januari 1926 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Japchen v. Oplaat Ooitgensplaat, v.m. 9,30 uur Ds. Japchen. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Kruit. Herkingen, n.m. 2 uur Ds. de Gidts v. Goe» dereede (Bev. Kerkeraad) Dirksiand, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds Baarslag (Doop.) Stellendam, v.m. Ds. van Montfrans van S'dijk. Goedereede. v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en nam. Ds. Baar' slag van Melissant.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 4