Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. m f w I IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. grs. No. 3188 ZATERDAG 9 JANUARI 1926 40ste JAARGANG Ichten. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad, De Watersnood I igen W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adsstitiis traiie, franco toe te zenden aan de Uitgevers IMt atututier bestaat aft NA EEN KWART-EEUW lecSame-lededeeSingen. Zenuw-TahSetten ,75« Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten eo« Plaatselijk Nieaws. nder. nocratie, de vrij» en de michae» leger en vloot, en van alle lan» voren, jeuren ,il de vloot niet igische het leger, rminderen met de verwer» Lschen eisch door ■inewerven af te sche voorstel is Schotsche ma» beenen. ais van de zijde sering van hun Donald. de vloot, maar vloot gebouwd eten, dat wie de erven overbodig jaakt. en, oftewel van ijs nooit aan af» adering der vloot aebben begrepen. ;er twee gebleken, eneens. en achteraan zien. I Januari 1926 en tnuari 192o, beide in het café van van aan de Nieuw» it te Oude Tonge, [artman. S.N ISPELEN. auari 1926, beide ten koffiehuize ihoorn, publieke afslag van Een idenhoorn, in den |o Are 66 cA. koopprijs op 24 Us C. LOEFF. voormiddags half -Plantage Dolfijn« contant geld a. A Fiege van ange pereboomen, ige zwarte besser ribben en platen. diverse eggen enz. er Jan Voogd Wz. epen boomen om en een partij ge» DEN BERG i 1926, des voorm. hekelingen, in ééne ke afslag, publieke durend recht van tiaren grond met •op staande arbei» ct na de betaling ri 1926. aris C. LOEFF, inzet en Zaterdag ens des avonds 6 ;ement Akershoek igenamen van C. uis met schuurtje, ,n den Dorpsweg, groot 12 Aren 50 ladelijk te aanvaar» i heer P. Voogd Jz H A of 1 G 256Va ridorp onder het •5, verhuurd tot 1 ved. C Pijl voor 15.20 H A of 2 G Ouddorp in het 171, 172, 173 en nber 1926 aan H jaarc. ten ver» I d Meide te Som» |f 3 G 22 R V M den Noördhoek Sectie A No. 484 35 aan Jacob West» per jaar in 2 per» N DEN BERG ims in Januari 1926 L Sommelsdijksche lsdijk nabij Dirks» de Plaat«, waarvan mvaarden en 2 choof 1926, in di» e, ten verzoeke van en varkenshok, keet, acht), te Melissant, gen te aanvaarden verzoeke van den DER SLUIJS. bus. ree en Overtlakkee. 5 Januari 1926. 100 st. ,03 per pond. ot f 19,50 p 100 K.G ot f 12 per 100 K.G 1,90 p 100 K.G. 1100 K.G. 5 Jan. 1926 feilingslokaal, War» uden Veiling, wer» sesteed 9,35 tot f 12.00 8,25 tot 9,25 tot 9,80 tot 12.05 tot -v~ - tot - tot "C 1SCHE VEILING Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Met 1925 was het eerste vierde der twin» tigste eeuw om. En het loont de moeite, om op allerlei punten een vergelijking te maken tusschen het begin en het einde van dit tijd» vakja, als men dit gaat doen, dan zou men verward raken in de veelheid van stof. Heden doen we *t op één enkel punt. Daartoe gebracht door een kort kranten» bericht, waarover straks. En eerbiedig over» denkende, al kunnen wij ook op dit gebied slechts een uiterste punt Zijns gewaads aan» schouwen, de leidingen Gods in de historie der menschen. De aanvang der twintigste eeuw Negentienhonderd, zet ons midden in den Boerenoorlog. Die nooit of te nimmer een eere voor En» geland zal zijn, wijl hij een onrechtvaardige aanslag was op twee zelfstandige Boerensta» ten, al heeft Engeland naderhand onder liberaal gebied, getracht zooveel mogelijk goed te maken, wat het misdreven had, en al wor» den thans zoowel Paul Kruger, als de oorlogs» slachtoffers zelfs door 't Engelsche Konings» huis met eerbied herdacht. Ons volk leefde met de Boeren mee. Wij hoopten op de overwinning. En vooral deze meening zat er vast in bij héél ons volk, godsdienstig of niet, dat aan de zijde der Boeren was het récht, en men hoopte vurig, dat 't récht zou zegevieren. Daar werd voor de Boeren gebeden. Daar werd op hun zege gehoopt. En zij, die Engelands macht kenden en vreesden, zagen rond over het wereldtooneel, of er dan niet één der vele vorsten en mach» tigen zou zijn, die openlijk zijn stem ten ^O-gunste der Boeren verhief. Even in de nieuwe eeuw kwam de slag. De Engelsche inval begon. Crojé was »vastgekeerd«. Eerst in den Vrijstaat, later in Transvaal, totdat er geen zetel voor 's Landsregeering over was, en Paul Kruger vluchten moest, op een Hollandsch oorlogsschip naar Europa overgebracht. Toen begon de guerilla»krijg. Waarin wel door de Boeren wonderen van dapperheid werden verricht, maar het toch van maand tot maand duidelijk werd, dat het zoo niet duren kon wat Engeland betrof ging het slechts om telkens nieuwe troepen, maar wat de Boeren betrof, maakte 't-volksbestaan zélf in gevaar. Toen kwam de vrede van Vereeniging. Alles scheen voor de Boeren verloren. En het onrecht had gezegevierd. Er is toen in die dagen door de lieden de» zer wereld heel wat afgegeven op het Gods» bestuur, jal we zullen maar niet in herinne» ring brengen wat er zooal is gezegd en hoe de God des hemels beschuldigd werd van onrecht. Gods volk wist beter. Maar het was toch ook voor hen een bit» tere teleurstelling. Waar het onrecht zóó duidelijk werd be» dreven, als hier het geval was, daar had men zoo gaarne gezien, dat het hier ook op een wijze, die voor een ieder duidelijk was, werd gewroken. En het tegendeel had plaats I De Boeren moesten zich vrijwel op genade of ongenade overgeven en de Engelschman was baas in het land. Hij kon nu alles zetten naar zijn hand. Het schikken naar zijn wil. Niet slechts waren de boeren hun onafhan» kelijkheid kwijt, maar de Brit zou immers niet rusten of in het tweede en derde geslacht zou hij hen geheel verengelscht hebben. Het was nacht, niets dan nacht. Ook ons volk gaf de hoop op. Men sprak er liever niet meer van. Tegenover een machtige natie als Engeland had men niets ten goede van het stamver» wante volk kuDnen doen, dan alléén op al» lerlei wijze zijn sympathie te betoonen en nu voelde men zich in die sympathie gekrenkt en bespot. De Boeren»zaak was verloren. God zelf had haar losgelaten. En al boog het vrome volk zich eerbiedig voor Gods bestel, het sprak er liefst zoo weinig mogelijk van het boog en bukte zich en schreef Gode geen onrecht toe, maar het was toch een moeilijk stuk Thans is de eerste kwarteeuw vól. Verstadn, begrijpen doen we het Godsbe» .Stuur nog even weinig als in 1900, als óóit, wij hebben te buigen en te aanbidden. Maar wel kunnen we den gang van zaken zien. En dan merken we op, na vijfentwintig jaren Dat Zuid'Afrika nog allerminst verengelscht is, doch dat zich daar op krachtige wijze een eigen jonge natie ontwikkeltnieuw in de rij der volkeren, die nief Nederlandsch, maar stellig evenmin Engelsch is, De blanke natie van Zuid»Afrika 1 Die natie regeert zichzelf. Ja, de Engelsche vlag waait nog over Zuid» Afrika en de »Hooge Commissaris* vertegen» woordigt er den Engelschen koning, maar de macht ligt in handen der inwoners zelf en de »vasttrappers« van 1900, hadden in 1925 de macht in handen, niet alleen over de twee oude Boeren«republieken maar over geheel Zuid»Afrika, van Kaapstad af tot de Noordgrens van de Transvaal 1 En 't meest frappante is wel dit. De oorlog van 1900 is meê uitgebroken om 't Kaffervraagstuk, de Boeren, dat was een der »etische« grieven, waarmee »christelijk« Engeland te velde toog, onderdrukten en mis» handelden hen. Thans nijpt hetzelfde vraagstuk opnieuw. En daarnaast, dat der Britsch»Indiërs, die bij tienduizenden Zuid»Afrika en met name Natal zijn binnengestroomd en als onderdanen van het Britsche wereldrijk volkomen gelijk» stelling eischen met het blanke ras. En nu kom ik op het fiere woord van een Afrikaansch minister uit Hertzog's kabinet »Wij, Afrikaanders 1 zullen ons noch door Calcutta, noch door Londen, noch door Was» bington, noch door wie of wat ook, iets laten voorschrijven, maar wij zullen het vraagstuk der inboorlingen en dat der vreemdelingen, oplossen zooals wij meenen dat het opgelost worden móét, tot heil van Zuid»Afrika En niemand, die hem tegenspreekt Vijfentwintig jaren nadat de Brit gelijk men méénde voorgoed den Boer zijn voet gezet had op den nek. VERGADERING van den Gemeente» raad van SOMMELSDIJK op Woens» dag 6 Januari des nam. om 4 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollans der, opent de vergadering met gebed en heet vervolgens de raadsleden hartelijk welkom in deze eerste vergadering van 1926. Spr. wenscht hun een zegen in gezius» en bedrijfsleven en hoopt dat zij ook thans hun beste krachten kunnen geven voor de belangen van Som» melsdijk. Moge een gemeenschappelijk samen» werken den bloei en den vooruitgang bevor» deren. Vervolgens zegt spr. dat het nog maar eenige dagen geleden is dat de raadsleden in verga» dering bijeen waren. Thans werden zij weder opgeroepen in verband met een belangrijke zaak voor ons dorp. Het heeft toch de aan» dacht van het dagelijksch bestuur meermalen getrokken, dat het smalle slop in de Oost» Krakeelstraat dringend verbetering behoeft. Dit slop vormt de verbindingsweg van al het verkeer dat van West=Flakkee naar Middel» harnis, en omgekeerd gaat. Dit verkeer is in den laatsten tijd heel belangrijk toegenomen. Het autoverkeer neemt thans een belangrijke plaats in. Het verwondert dan ook niet dat ait smalle slop waar ternauwernood een wagen door kan vaak stagnatie veroorzaakt en ook gevaar oplevert Dit nu moet veran» derd worden. B. en W. hebben met enkele personen die daar panden hebben, onder» handelingen aangeknoopt, om deze panden over te nemen voor afbraak en alzoo daar een flinke doorrit te maken. Spr. acht het gewenscht deze onderhandelingen thans in geheime vergadering te bespreken. Hierop worden de deuren gesloten. Tenslotte werd besloten B. en W. te mach» tigen de onderhandelingen met de betrokkene bewoners voort te zetten. 's Lands Vorstin Wij waren 't van haar gewend. Waar nood en ellende heerschten, was de Koningin er bij, om te doen wat mogelijk was, ten einde de getroffenen met een vrien» delijk, hartelijk woord wat op te beuren, of ook op maatregelen aan te dringen, die den nood wat konden lenigen. Thans overtrof zij zichzelf. Terecht schreef de a.r. »Rott.« Onze Koningin was al in Nijmegen, toen in de heerlijk verwarmde huiskamers en salons de familie's en vrienden bij elkaar kwamen om eens een recht genoegelijken avond te hebben. De diplomaten zullen, toen zij vernamen, dat de Nieuwjaarsreceptie ten Hove was uitgesteld geworden, wegens plotseling ver» trek van Hare Majesteit naat de contreyen van Waal en Maas, wel in hun aanteekenin» gen vermeld hebben, dat niets den hechten band tusschen Oranje en Nederland meer in 't helderste licht stelt, dan deze impulsieve daad van onze Vorstin. Koningin Emma zeide eens, dat Oranje nooit genoeg voor Nederland [kon doen. Onze Koningin leeft wél in en handelt naar denzelfden gedachtengang. Maar Nederland op zijn beurt kan zich nooit genoeg verplicht gevoelen tegenover Oranje. Wat dit laatste betreft, als we ons niet ver» gissen was het Koning Willem III die deze woorden in een Proclamatie neeschreef. We zijn 't van harte met de »Rotteens. En hiist zouden we zeggen Majesteit, verg niet él te veel niet slechts van uw lichaams» krachten maar ook van uw geest. We kunnen 't begrijpen, als we lezen dat H. M. na 't aanschouwen van zóóveel ellende, ergens aankwam en er neerslachtig uitzag. Het kan voor een mensch ook te veel wor» den Maar wederom is gezien, hoe Oranje zich met onbreekbare handen aan Nederland ver bonden gevoelt. Niet slechtt op een vreugdereis. Maar vooral ook in het jammerdal. 't Eenige lichtpunt is nog dit 't Had nóg erger kunnen zijn. Want zelden, ook in vorige eeuwen werkte alles zóó samen, om den erfvijand onzer »lage landen« een kéns te geven, als thans. Vooreerst, de doorweekte dijken. Door een regenval, als slechts hoogst zelden in December voorkomt, geen volle keerkracht meer hebbende. En daarbij ineens een was, zoo snel en zoo aanhoudend, dat de waterwolf letterlijk met sprongen op onze dijken afkwam. Terwijl we dit schrijven, houden de dijken van Rijn en Waal het gelukkig nog machten die ergens bezwijken, de ramp zou verdubbeld worden. Zoo is er b.v. over Driel bericht. Gaat daar de dijk, dan stroomt de Betuwe in al haar lengte onder en staat het water niet vóór het den Diefdijk tusschen Gelderland en Z.»Holland heeft bereikt en de geschiedenis leert, dat de druk zoo sterk kan worden, dat Vijfheerenlanden en de Alblasserwaard óók onderstroomen en het Opper=Rijnwater eerst bij Nieuw»Lekkerland, een uur van Rotterdam af de rivieren weer bereikt Dat alles is nog afgewend. Maar men kan gelooven, dat als die ramp afgewend blijft, het ook langs den rand van den afgrond is gegaan 1 De Utrechtsche en Hollandsche Vechtstreken zijn voorloopig behouden gebleven, al dreigde ook daar een paar dagen groot gevaar en Friesland, al leed het nóg heel wat schade, ziet dank zij het stoomgemaal het ergste zich voorbijgaan, want volkomen gelijk hebben zij, die zeggen Als het gemaal er nu niet was geweest, zou vijfzesde der provincie hebben onder gestaan. Zoo is de ramp wel ontzettend groot. Maar er was ook behoudenis. Moge de Heere God thans tot de wateren zeggenTot hiertoe en niet verder 1 Koninklijke gift. De Koningin heeft aan dg algemeene ver» eenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood, waarvan thans voorzitter is de heer Walrave Boissevain, een bedrag van f 10.000 doen toekomen na haar terugkomst van haar bezoek aan de door den watersnood geteisterde streken. De Koningin is Donderdagochtend 9 uur 39 min. wederom op reis gegaan naar het door den watersnood geteisterde gebied. Ditmaal zal H. M. voornamelijk ook de verzorging en de huisvesting van de slachtoffers van den watersnood in oogenschouw nemen. De ramp bij Dalfsen. Omtrent de doorbraak van den Vechtdijk bij Dalfsen wordt ons nog het volgende ge» meld De doorbraak in den aan den Noordkant gelegen dijk van de Vecbt, genaamd Molen» dijk, moet Dinsdagavond omstreeks elf uur hebben plaats gehad op een afstand van on» geveer anderhalve minuut van het dorp Dalfsen bij de roomsche kerk. Het oorspron» kelijk gat was niet grooter dan ongeveer drie meter en aanvankelijk heeft men getracht het gat te stoppen. Men had geen enkel vermóeden, dat zich hier een zwakke plaats bevond, daar de dijk hier bijna twee maal zoo breed is als elders. Getracht werd de opening te stoppen met zakken zand, maar deze vlogen met geweld weer uit het gat. Een rieten dak van een boerderij werd afgebroken en voor de opening gestopthet volgde de zakken zand. Een ijzeren bok met puin, die men voor de opening had gebracht, brak midden door. Met donderend geweld vloog nu het water door het gat, dat 8 5 10 Meter breed was. Om half vier 's nachts werden de pogingen om het gat te stoppen voorloopig opgegeven. Tegen den enormen aandrang van het water was niets te beginnen. De zandzakken, waar» mede men getracht had het gat te stoppen, lagen even later midden in het dorp op den straatweg. Op de laagst gelegen boerderijen was mee» rendeels het vee al in veiligheid gebracht. In het geheele gebied heerschte 's nachts een paniekstemming. Slechts enkele huizen in de kom van Dalfsen bleven vrij van water. Elders stond het water 50 k 60 c.M. in de huizen, waarvan de bewoners naar de zolders vluchtten Veel pluimvee en varkens zijn verdronken. Tengevolge van den doorbraak zijn de buurt» schappen Ankum, Gerner en Belsum geheel en het dorp Dalfsen gedeeltelijk onder water geloopen. Het water stond Woensdagmorgen te half tien reeds ongeveer een Meter hoog. Uit Kampen zijn 80 militairen aangekomen, die zullen trachten het gat in den dijk te dichten. Er wordt van alle kanten zand aan» gevoerd. Het verkeer over den weg, welke ten Noor» den van Dalfsen naar Ommen loopt, is ge» stremd, terwijl het autoverkeer op den Zui» delijken weg eveneens zal worden stopgezet om den aanvoer van materiaal niet te be» moeilijken. Nader wordt gemeld Dalfsen ligt geheel geïsoleerd. Slechts de lange smalle brug, waar het grauwe water onderdoor bruist, onderhoudt de verbinding met het achter den dijk gelegen station en verdere omgeving. Men is er in geslaagd de kolk, die zich bevindt bij de kom van de gemeente en in een bocht van de Oude Vecht, door een nood» dam in te sluiten. De huizen aan de Wilhel» minastraat en Koesteeg dienen als waterkeering. De openingen tusschen de woningen zijn ge» vuld door een barricade van zandzakken. Achter de plaats van de doorbraak is het bouwland veranderd in een groote kolk. Van de vlak aan de kuil gelegen woning, bewoond door de families Van der Vechter en Wesse» ling, welk huis is afgebroken om te trachten een gat te stoppen, staat alleen nog de steenen schuur. Het kostte de uiterste inspanning het vee van de boerderijen uit de buurt van de Leemcule te halen. Met booten kon slechts op eenigen afstand de boerderijen genaderd worden en moest verder door het water gewaad om het vee uit de stallen te halen en dan naar de booten te drijven. Een groot deel van menschen en vee en inboedels is naar het hooger gelegen Oud» Leusden gebracht, terwijl ook in de enkele hooger gelegen woningen in het dorp zelf een veilige toevlucht is gevonden. In de Her» vormde kerk, die zeer hoog gelegen is, staat het voorportaal vol met koeien en paarden. Met het oog op den ongeregelden toestand is door den burgemeester het tapverbod af» gekondigd. Ook is nog versterking gevraagd van genietgroepen. Het water staat thans tegen den spoordijk bij Dedemsvaart, zoodat, wanneer hier de toestand verergeren mocht, de trein van Zwolle naar Meppel en Groningen moet worden omgeleid over Ommen, Coevorden en Gassel» ter Nijeveen, wat natuurlijk een groote omweg is. Daarom zal er voor gezorgd worden, dat de treindienst Amsterdam—Enkhuizen—Leeu» warden in de verbinding met Groningen kan voorzien. Critleke toestand aan den IJsel. De IJseldijk bij het Kleine Veer bij Zwolle vertoont een ernstige kwel. Achter den dijk bevindt zich een groote kolk, zoodat tegengaan van de kwel uiterst moeilijk is. De vrijwillige landstorm is opgeroepen in verband met dit verschijnsel en het verzakken van den dijk. Bij Kampen houden de dijken tot nu toe stand, uitgezonderd aan de Zande onder Kam» perveen, waar in den Zalkerdijk enkele zwakke plekken ontdekt zijn en nu onder leiding van den Waterstaat en met militairen bijstand dag en nacht gewerkt wordt, om het gevaar te keeren. In de stad staan de kaden blank en begint het water ook reeds door te dringen in de laaggelegen straten. De Burgel loopt over en in een spoedvergadering besloot daarom de gemeenteraad tot het onverwijld tot stand brengen van een verbinding tusschen Burgel en Singelgracht. In en rond Deventer. Deventer was gisterenavond vrijwel in duis» ternis gehuld, wegens stopzetting van de gasfabriek. Het defect is thans weer hersteld en de gasfabriek gaat weer fabriceeren. Het publiek wordt echter verzocht voorloopig zeer spaarzaam met gas te zijn, opdat eenige reserve kan worden gemaakt, daar de voorraad totaal was uitgeput. Te Diepenveen zijn pontonniers aangeko» men om den boeren bijstand te verleenen en eventueel behulpzaam te zijn bij het verster» ken der waterkeeringen. Een groot gedeelte van het dorp Gorssel zit onder en in het water, het noordelijk deel van het dorp van den Houtwal, het gehucht Het Elfuur en de weg naar het station staan blank. Ook de rijksstraatweg is ten deele over» stroomd. De bewoners van verschillende ge» heel geïsoleerde huizen worden per boot van levensmiddelen voorzien. Te Welsum worden de buitendijksche huizen ontruimd. De dijk van Terwolde naar Twello verkeert nog in goede conditie, de dijkwachten zijn overal uitgezet. Te Zutphen zijn een deel van de Berkelkade en een paar singels en andere straten onder» geloopen. Door bemaling houdt men een groot deel der binnenstad, dat aanmerkelijk onder het huidige IJselpeil ligt, nog watervrij. De ramp te Pannerden. De dijkbreuk te Pannerden vond op het onverwachts plaats. Dinsdagmorgen vroeg, werden de bewoners gewaarschuwd. Overeen breedte van 100 meter drong het water het land binnen, boomen ontwortelend en huizen doen bevend. Een boerderij voor het ontstane gat werd vergruizeld. Het vee in de stallen kwam om en de bewoners ontsnapten nauwe» lijks aan den dood. Onmiddellijk zette het water zijn weg voort naar het laagste deel, waarin Pannerden ligt. Afschuwelijke tooneelen hebben er zich afgespeeld van menschen, die men met levens» gevaar uit dakvensters heeft moeten redden van oude, zieke "menschen, in dekens gewik» keld, die als vee naar boven moesten worden geheschen om aan het verschrikkelijke water te ontkomen. Daken moesten zelfs worden opengebroken om de bewoners te redden. Er zijn woningen, die letterlijk weggevaagd zijn. Het water wies zoo snel, dat in één uur heel het dorp onder stond. De geheele om» 40 cent per regel. (VliJNHARDT's Siaal-TabSetten 90« Maag-Tabletten. .75 BH Apoth. ea Drogisten. trek, ruim 700 H.A. vruchtbaar land, staat diep onder water. Ook Lobith, Herwen en Aerdt zijn in deze watermassa verdronken. Vele bewoners met vee vluchtten, maar enorm veel varkens, koeien en kippen zijn omge» komen. Dreigende doorbraak bij Woerden. Het gedeelte Amstelkade, in onderhoud bij het waterschap Kamerik—Teylingen, is zeer verslechterd en staat op het punt door te breken. De Amstel is nog steeds hoog en staat op sommige plaatsen gelijk met de kruin van de kade. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Grootwaterschap Woerden zijn reeds maat» regelen genomen. Met zakken zand wordt de kade opgehoogd en versterkt Wanneer dit gedeelte van de Amstelkade mocht doorbreken, dan komen de landerijen om het dorp Kamerik onder water te staan. De waterstand. Donderdagmorgen 8 uur was de waterstand op den Rijn te Keulen 6,75 M. hetgeen bij Woensdagmorgen 61 cM. val beteekend. De stand van de Maas was Donderdag» morgen 8 uur te Maastricht 3,91 M val sinds Woensdag 27 cM. en te Venlo 17,60 M., val sinds Woensdag 26 cM. It» bet bosch overnacht. In het dorp Blitterswijk, aan de Maas, een paar uur beneden Venlo, woont niemand meer. De bewoners hebben Dinsdag den nacht door» gebracht in een hooger gelegen bosch. Ook de dorpen Well, Bergen, Ayen enz. zijn nog heel moeilijk bereikbaar. Water en woeker. Naar aanleiding van de woekerprijzen, die door sommige leveranciers van eetwaren te Venlo aan de overstroomden gevraagd worden is door den burgemeester een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin verzocht wordt alle voorkomende gevallen van overviaging te zijner kennis te brengen. De winkels van allen, die zich aan deze uitbuiting schuldig maken, zullen gesloten en hunne goederen met beslag belegd worden. Te Venlo steeg Zondagmorgen de Maas tot 18,83 M., N. A. P. In het rampjaar 1880 werd de stand 18,01 M. dus nu nog 82 cM. hooger. WAARSCHUWING. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de noodzakelijkheid hun fiets onver» wijld te voorzien van een rijwielplaatje. Naar wij vernemen zal er vanaf heden STRENG toezicht gehouden en overtre» ding gestraft worden. SOMMELSDIJK. L.l. Woensdag boodt men op de alhier gehouden beurs voot de aardappelen f 3— per H.L., voor de uien f 3 en voor de paardepeen f 1,35 a f 1,40 De schildersknecht A. K. had het onge» luk bij het verrichten zijner werkzaamheden -v.if tl 1 l-.-f

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 3