Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. i IN HOC SIGNO VINCES vergadering der Hulp centrale C No. 3187 WOENSDAG 6 JANUARI 1926 40STE JAARGANG Gemeenteraad, De watersnood in het Land van Cuyk Maas en Waal en Limburg" fteclama-ftAededeelingen. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd» Advertentiën en verdere Adtuinis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Voor Allen die Sukkelen Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. D.V. zal op 13 Januari a.s. te Middelt harnis de Flakkeesche HulpsCentrale van AntiaRev. Kiesvereenigingen een vergaa dering houden. Aanwezig zullen zijn de Heer H. de Wilde, voorzitter van het Prov. Com. en zijn secretaris de Heer Wildenberg. Besturen van Kiesvereenigingen houdt dien datum in gedachten! V 7n afwachting. Zelden of nooit hebben we in de laatste jaren een Crisis beleefd, waarbij de A.R. Partij zoo volkomen in afwachting stond en er voor haar zoo weinig reden was tot ingrijpen en optreden, als thans. Zij staat er naast en er buiten. Zij volgt den loop der gebeurtenissen met groote aandacht, met bekommernis als ze denkt aan de mogelijkheid eener gemengd» Tode regeering, met stil vertrouwen als ze .ét oog slaat op haar God. Of zij alsnog geroepen wordt Of er kans van slagen zal zijn 't Is alles zeer, zéér onzeker. De overzijde zou ons zoo wondergraag, mèt de r.katholieken een partementair minder- heids»kabinet zien vormen en dat is voor ons al reden genoeg, om onzen voet te hoeden voor dien strik. Daar komen we niet in. En een meerderheidskabinet, met de A.R. partij er bij, wij zien de mogelijkheid nog steeds niet in. Trouwens, 't wordt ons niet gevraagd. En laat er géén stem onder ons opklinken, gelijk door sommigen ook in stilte gedacht wordt, dat het vaderland verloren zou zijn, als wij niet mee in 's Lands regeering waakten voor zijn behoud. Die 't Land behoudt, is God. Zeker, Hij werkt middellijk. Maar wij hebben thans geen hand uit te steken, of Hij zelf moet ons door den loop der gebeurtenissen duidelijk de middelen doen toekomen. God kan 't Land ook behouden, al hebben wij niet den minsten politieken invloed. Aan den eenen kant mogen we ons niet terug» trekken, als Hij ons ook thans door de lei» ding der gebeurtenissen, klaarblijkelijk riep, maar aan den anderen kant hebben wij geen hand uit te steken, om te grijpen, wat Hij ons niet zeer duidelijk geeft. Het is de tijd van vergaderen. Ook onze kiesvereenigingen komen af en toe weer bijeen. 't Hoeft nergens opzettelijk op de agenda gezet, maar een gewichtig punt op elke ver» gadering zal zijn, vertrouwen wehet ge» meenschappelijk gebed tot onzen God en Koning, waarin we Hem al de nooden en behoeften van Vaderland en Vorstin, van Maatschappij en Staat opdragen en de zonden belijden, óók van onze eigen politieke partij. Dat zou gaan 1 Er komen schepen op strand, Zijnde, als steeds, bakens in zee Er was, enkele jaren terug een krachtig ge» Toep, dat zelfs onder ons nog wel es even weerklank vond De Overheid moet het doen 1 Met name die der gemeente Zij moet de wasch doenzij moet melk slijtenzij moet groenten verkoopen aard» appelen leveren en vischom maar es iets te noemen. De voordeelen zijn immers groot, 't Volk wordt goedkoop bediend, want de tusschenhand wordt uitgeschakeld en die graait maar. Er wordt gezorgd voor prima waar en alle knoeierij is onmogelijk gemaakt. De over» heid treedt prijsregelend ten gunste der burgerij op. En er zit een opvoedkundige zijde aan, men kan het volk leeren wat het eten moet en wat lekker is. En tenslotte vlak dit niet uit De verkoopers zullen nóg meer hun best doen, dan in 't vrije bedrijf, want zij hebben een vast salaris en géén belang bij de opbrengst van 't bedrijf. Ging niet hard 't Kwam even anders uit. Slechts weinige gemeentelijke bedrijven, die werkelijk bloeien, ik bedoel nu niet, die waarvan de gemeente een monopolie heeft, of ook die, zooals gas, tram enz. die de groote levensbelangen der burgerij raken, dat is heel iets anders, 'k Bedoel den gewonen winkeldienst. Zelfs in Amsterdam is men aan 't gemeen» telijke melkbedrijf nog steeds niet toeaan aardappelen en groenten wordt niet gedacht over meel en steenkolen weinig meer gespro» kende wasch wordt door particulieren al goedkooper gedaan dan door de gemeente, enz. Andere plaatsen doen dezelfde ervaring op. Zoo schaft Leiden per 1 Jan. zijn gemeen» telijken vischverkoop af. Het werd een stróp. En die kunnen we goedkooper krijgen, werd er gedacht. En al ging 't dan met 16 stem» men tegen 15, de visch moet straks ook te Leiden weer particulier in den schotel zwem» men. 't Lijkt ons de geordende weg. En de anti's, die 't nóóit op al die over» heidsbemoeiïng hebben gehad, krijgen zoo af en toe van achter nog wel eens gelijk. VERGADERING van den Raad der Gemeente MELISSANT op Dinsdag 29 December 1925 v.m. 9'/2 uur. De Voorzitter, de Edelachtbare Heer L. de "Winter opent de vergadering met gebed, waai» na hij eenige woorden wijdt aan de inge» bruikname der vergroote raadzaal waarin voor het eerst vergaderd wordt. Hij herinnert hoe aandrang ook van den Raad is uitgegaan om een voor Melissant behoorlijke zaal te ver» krijgen voor trouwpartijen en raadsvergade» ringen met publiek, waardoor thans een zaal is verkregen, welke voor het tegenwoordige geslacht wel voldoende zal blijken en vol» doende ruimte biedt, zelfs al zou de gemeente 5 maal zoo talrijk worden. Hij wijst verder op verbeteringen en verfraaiing beneden en de verbetering der aangebouwde woning en spreekt den wensch uit, dat het den Raad ge» geven moge zijn, tal van jaren in deze zaal re mogen vergaderen in de aangenaamste ver» houdingen en eensgezindheid in het belang gemeente. Het spijt hem, dat hij hier een droeve taak heeft te vervullen, namelijk te memoreeren, hoe één der leden, de heer T. Kooman, die zoo met hart en ijver aan deze plannen heeft medegewerkt en zoo gehoopt had in deze mimere zaal te mogen vergaderen, het tijdstip van ingebruikname niet heeft mogen beleven en welke op den 2en Kerstdag in tegenwoor» digheid van den Raad aan de groeve is toe» vertrouwd. Omdat deze vergadering al uitgeschreven was, heeft hij het beter geacht om niet op de begraafplaats, maar van deze plaats woorden van gedachtenis te spreken, hoe de heer Koo» man zijn beste krachten steeds heeft gegeven voor het belang der gemeente. 21 jaar mocht hij als raadslid en 12 jaar als wethouder zieh aan de gemeente geven, gedurende welken tijd hij gestreefd heeft naar een goed en zui» nig beheer. De Raad had gehoopt nog lang van zijn arbeid voor deze gemeente te kunnen profiteeren, maar het heeft niet zoo mogen zijn, zijn tijd was toegemeten en dan hebben wij menschen te zwijgen. Reeds dezen zomer waren bij hem de verschijnselen van verval te zien, maar hij had niet vermoed, dat reeds zoo spoedig het einde zou zijn. Moge de Heere de weduwe genadig zijn. Bij de Raad zal de nagedachtenis steeds in eere worden gehouden. Nadat de raadsleden instemming met deze woorden hebben be« tuid en aangehaald is, wat de heer Kooman voor Melissant gedaan heeft, wordt besloten aan de weduwe een brief van rouwbeklag te zenden en in herinnering te brengen hoe de Raad met dank aan het beleid van den heer Kooman, als raadslid en wethouder terugdenkt. Hierna worden de notulen der vorige ver» gadering gelezen en goedgekeurd en worden verschillende ingekomen stukken voor kennis» geving aangenomen. Aan onderwijzer Van Loo wordt voor 1926 vergunning tot uitwoning verleend. Aan polder Roxenisse zal voor 1925 de jaarlijksche bijdrage verdubbeld worden, met het oog op de extra beharding van den Bouw» dijk. Op de gewone voorwaarde der gemeente wordt de plaatselijke geneesheer tot weder» opzegging herbenoemd. De huur voor de woning van het hoofd der School wordt tot wederopzegging vast» gesteld op het bedrag van het vorig jaar. Aan P. Zooge wordt voor 7 jaar verhuurd een perceel grond aan den Bouwdijk voor f 1,50 per Roede. De nog restende tuintjes van Kwak zullen worden verhuurd a f 0,50 per Roede, met bepaling van onmiddellijke opzegging zoodra er gebouwd wordt. De Rijksveldwachters Voogt en de Reus wordt f 15,— gratificatie verleend voor be» wezen diensten over 1925. Het kostenbedrag per leerling der O. L. School wordt vastgesteld voor omrekening aan de Bijz. School. Besloten wordt in de volgende vergadering te komen met een voorstel tot meubileering der Raadzaal. Gesproken wordt, verder over afpaling en betere regeling op de begraafplaats en ook voor het maken van een draaigelegenheid voor lijkkoetsen meer dichterbij. Besproken wordt het bouwidee op het land van Mej. Goekoop. Nadat nog was gesproken over den dijk van Kraaijer, de Straatverlichting en voorko» ming van gladheid wordt de vergadering ge» sloten. T. DE WATERSNOOD IN ONS LAND. f v.. :ncn\v:V De Maasdijk tegenover Grave is op een afstand van plus minus 100 Meter doorgebroken. De sterke stroom, die ontstaat door het groote niveauverschil tusscken buiten» en binnenwater, veroorzaakt in het midden stroomversnellingen en kolken en liep het water er als een wilde zee uit. Aan de kanten wordt de dijk sterk aangetast, vooral van onderen, waardoor voort» durend groote stukken wegslaan. De foto's 1, 2 en 3 laten duidelijk zien welke ontzettende toestand door deze dijkbreuk is ontstaan. DREIGENDE RAMP BIJ GUYK. - DE SPOORDIJK BIJ RAVENSTEJN BE ZWEKEN. - DE RAMP BIT GRAVE. - VENLO OVERSTROOMD - DE VLUCHT VOOR DEN VLOED. - HET WATER VALT. Drelgegde ramp bij Cnyk. Men meldt uit Cuyk Bij Cuyk is de toestand hachelijk. Het water dreigt op minstens tien plaatsen den dijk te doorbreken en stormt onder groot geraas de huizen binnen De bevolking neemt naar de hoogere ge» deelten van het stadje de vlucht. Elk oogen» blik wordt een doorbraak verwacht. En er wordt niets gedaan, want de menschen willen niet werken tegen een kwartje per uur Boven» dien is er doorloopend gebrek aan materiaal. Op verschillende plaatsen ouder den dijk bruist het welwater op. Men tracht een en ander te voorkomen, doch alles bezwijkt. Even buiten Cuyk waadt men tot de knieën in het water. Zoo even hoor ik dat de dijk bij Stevens» weert bezweken is, wat naar het oordeel der bewoners hier voor Cuyk verlichting zou brengen. H. M. de Koningin is te Nijmegen aange» komen en schijnt naar hier te vertrekken. Minister Colijn en oud»minister König zijn uit Mook hier aangekomen. Megen en Dieden in de Betuwe aan den overkant worden ontruimd. Uit Maastricht wordt 2 c.M. val gemeld. Men meldt ons nog Bij Ravenstein is Vrijdagnacht de spoordijk doorgebroken. Wychen, dat aan den overkant ligt, is geheel geïsoleerd. Doorloopend wordt over de brug over de Maas vee vervoerd. Rond Den Bosch staat alles blank door het water van Dommel en Aa. De weg van Den Bosch over Boxtel naar Eindhoven is onbe» gaanbaar, zoodat de bewoners van Vught en andere plaatsen omwegen moeten maken. De Koningin in de watersnoodgebieden. Uit Nijmegen werd Zatermorgen geseind H. M, de Koningin is in den afgeloopen nacht hier aangekomen. H. M. werd Zaterdagmorgen te 9 uur te Altena nabij Wychen door den burgemeester van Wychen in een sloep afgehaald. In deze sloep heeft H. M. in den loop van den ochtend de meest geteisterde punten van de overstroo» ming in dit gebied bezocht. De Koninklijke sloep werd gevolgd door een sloep met levensmiddelen, welke aan de bevolking zijn uitgereikt. De ramp bij Grave. Omtrent de ramp bij Grave wordt nog het volgende gemeld De Maasdijk tusschen Grave en Nederasselt is over een lengte van 200 meter doorgebro» ken. De breuk is niet meer te dichten. De brug bij Wijchen is doorgebroken en nu ligt het geheele land van Maas en Waal open voor den waterwolf. Een algemeene vlucht van de bevolking met vee en huisraad vond plaats. Menschen en dieren werden per roeiboot van de bedreig» de boerderijen gehaald. Van den zolder van det huisje van W. Willems, vlak voor de door» braak gelegen, heeft J. van Krefeld per roei» boot 8 menschen gered, die anders reddeloos verloren waren geweest. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. Wel verdronken bij J. van Haren 35 stuks vee. Honderden koeien stonden op dijken en werden grootendeels met de solide Graafsche veerpont naar Grave vervoerd, waar eenige honderden zullen worden ondergebracht. Zeer klaagden de autoriteiten over de slechte medewerking der menschen, wat toegeschreven werd aan moedeloosheid. Algemeen wordt deze waterramp toegeschre» ven het ophoogen van de Kade van de Beer» sche Maas. In allerijl zijn vletten en pontens en barak» ken voor de bevolking aangevraagd. Druten werd als het ware overstroomd door vluchtelingen met koeien, schapen en varkens. De doorbraak bij Nederasselt. Door de doorbraak bij Nederasselt zijn er veel paarden, koeien, varkens en andere die» ren verdronken. Wychen, het betrekkelijk nog hoog gelegen dorp, werd een van de vluchtheuvels waar de menschen heenstroomden om veiligheid te zoeken en waar ze hun vee heendreven. Auto's en wagens konden uit Nijmegen het dorp niet meer bereikende trein liep des avonds nog en vormde met booten het laatste verbindingsmiddel met de stad. Van Wychen naar Ravesteijn te komen was ondoenlijk. De doorgaande treinverbinding tusschen Nijmegen en Den Boch moest zelfs gestaakt worden. De bewoners van het overstroomde land, dat een oppervlakte beslaat van meer dan tienduizend hectare, waren op niets verdacht. In de roomsch»kath. kerk te Overasselt werd tijdens de ramp een mis gelezen, toen vluch» tende menschen binnenstroomden, om te waarschuwen. De aanwezigen ijlden uit de kerk naar hun woning om te redden wat te redden was. De noodklok luidde en weldra was iedereen in den omtrek gewaarschuwd voor de ramp, die ook over hen ging komen. Het gemeen» tehuis, dat juist tegenover den doorbraak ligt, stond weldra in het water. Bescheiden konden nog voor een deel naar boven gebracht wor» den. Binnen korten tijd was ook het water in het hooger gelegen postkantoor binnenge» drongen. De menschen brachten hun huisraad en al wat zij aan kostbaarheden hadden, naar de roomsch»kath. kerk, welke weer hooger ligt. Doch ook tot daar drong het water door. Te Tiel kwamen vrouwen met kinderen aan, die het land van Maas en Waal waren ontvlucht. Ieder was bezig zijn hebben en houden in veiligheid te brengen. Megen was geheel door het water ingesloten. De mariniers en matrozen werden gereed gehouden, om naar de bedreigde streken te vertrekken. Er vertrokken reeds afdeelingen met vletten om hulp te bieden in het ver» dronken land. Een deel van den spoorweg Esschen—Ant» werpen werd overstroomd. Het verkeer werd met groote vertraging over één lijn onder» houden. De trein uit Maastricht kwam twee uur te laat in Amsterdam. 40 cent per regel. met Verstopping of moeilijken en onregel» matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer» tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De vlucht voor den vloed. Het Maasdal in Limburg en het land van Maas en Waal werd door de bevolking ont» ruimd en het treinverkeer in Zuid»Limburg werd stopgezet. Het water in de buurt van Maastricht steeg zoo hoog, dat ook de spoortrein, die naar het Noorden gaat, tot ter hoogte van Bunte ondergeloopen is. De treinen naar Visé reden niet meer, ook het goederenvervoer werd stopgezet. Het ge» heele spoorwegemplacement stond onder wa» ter, de wissels staken er even boven uit. De pontons van de marine kwamen in Limmel. Het roode kruis was in functie en bracht met de pontonniers de zieke menschen en de vrouwen die moeder moeten worden in scholen, die door den burgemeester in overleg met het Roode Kruis in orde waren gemaakt' Meersenerweg, Scharndreeweg en Akerstraat stonden blank, zoodat al de menschen achter het station van de stad waren afgesneden. Autobussen plasten er nog doorheen, maar toch is dit niets in vergelijking met de dor» pen, waar men de menschen niet helpen kon "Vooral de zieken die van geneeskundige hulp verstoken zijn. Ouders die naar de stad ge» weest waren, konden hun thuis gebleven kin» deren niet meer bereiken. Anderen zaten met geneesmiddelen voor hun zieken bij kennis» sen, die nog vrij waren van water, en kon» den niet meer naar hun woning. Het vee stond op vele plaatsen bijna in het water, men had verhoogingen in de stallen aange» bracht, maar ook daar is het water reeds ge» stegen. Het dorp Utteren lag geheel door water omgeven, en te Heugem begon reeds gebrek aan drinkwater, brood en melk te komen. De spoordijk doorgebroken. Volgens het »N. v. d. D.« is de spoordijk tusschen Ravenstein en Wychen doorgebroken. Tegen 7 uur Donderdagavond werd nog een locomotief naar Wychen gezonden om wagens met vee, dat gered was, af te halen. De toestand van den dijk was toen echter reeds zoo slecht, dat de machine onverrichterzake moest terug» keeren en Wychen niet kon bereiken. Het treinverkeer werd stopgezet en een pendel» verkeer Ravenstein—Den Bosch en Wychen— Nijmegen ingesteld. Het water kwam meer en meer op en bereikte eindelijk de rails. Het water drong weldra onder den dijk door en en plotseling scheurde deze. Kubieke meters zand verdwenen in de diepte. De ramp was voltooid het geheele land van Maas en Waal is thans overstroomd. Nimmer is een dergelijke waterramp bij menschenheugenis voorgekomen. In de verte schijnen boven den donkeren vloed eenige lichtjes van de zolders van boerderijen, waar de menschen in angst en vreeze den dag af» wachten, die wie weet welke verschrikkingen zal brengen. Aan de andere zijde stroomt het water naar de vreedzame landhoeve, waar men door klokkengelui gewaarschuwd, in den Oude» jaarsnacht het vee de dijken opbrengt, zijn have en goed in veiligheid stelt en zich gereed maakt te vluchten voor den waterwolf, die steeds voorwaarts dringt. Hier zullen de ver» schrikkingen nog grooter worden, want het land loopt af naar den hoek van Maas en Waal en daar wordt de diepte dus grooter. Het gat in den dijk is al grooter en grooter

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 1