WSm m**m m m vergadering der Huig-cenlraie Bladen. DERDE BLAD Vrijdag 1 Jan. 1926. No. 3186. ife- if*-y m ■bK» i- :*mfeft 1 Buitenland. Kerk en School. •aiïim Dit nummer bestaat uit Reclame-SVIededeelingen. Doe er wat Kloosterbalsem op Psalm 143 t 8b. «Maak mij bekend den weg, dien ik te gaan heb, want ik hef mijn ziel tot U op». Het leven is in den regel zoo, dat het weinig afwisseling vertoont, de eene dag haast gelijk is aan den anderen. Slaan wij den blik terug op den afge- legden levensweg, dan is het meeste ons ontgaan en veel door ons vergeten, alsof het nooit gebeurd is. Toch zijn er in ieder menschenleven dingen, die nooit uit de herinnering gaan, gebeur tenissen, die onvergetelijk blijven. Naast veel, dat weinig belang voor ons heeft zijn er ook enkele zaken, die diep in ons leven ingrijpen, van die hoogte punten op de eentonige vlakte van ons leven, die wij steeds in het gezicht houden. Verschilt de eene dag weinig van den anderen, er zijn toch ook gedenkdagen, die ons bijblijven, dagen, die meer dan andere indruk op ons maken, ons tot ernst stemmen en allerlei gedachten in ons wakker roepen. Zulk een dag is de eerste van een nieuw jaar, waarop we den reisstaf weer opnemen en een toekomst tegen gaan, ons onbekend, waarin wellicht over zooveel beslist zal worden. Was er voor ons reden het oude jaar met dankzegging te eindigen bij het geden ken van de zegeningen Gods aan land, volk, aan eigen persoon en huis bewe zen, thans is er alle reden om het oog naar boven te slaan en met den dichter te bidden .Maak mij bekend den weg, dien ik te gaan heb, want ik hef mijn ziel tot U op". Gelukkig hij, die, diep afhankelijk, hulpbehoevend, zich tot God wendt met de bedeHeere, ga Gij met ons, wees Gij in dit jaar onze Gids en Leidsman. Hij toch mag ver zekerd zijn, dat de Heere 't alles wel zal maken. Velen gevoelen geen behoefte aan het gebed, daar zij op eigen kracht steunen en meenen God wel te kunnen missen. Al zijn ze niet blind voor veler lei bezwaren, zij zullen er zich wel doorheen slaan. Hun wijsheid en beleid zullen hun wel te hulp komen om mo gelijke hinderpalen te overwinnen. Van welk een grenzenlooze oppervlakkig heid getuigt zulk een gemoedsstemming. Zullen wij juist niet sterk en veilig gaan, als ons org op God is gericht en onze ziel tot Hem opgeheven In deze bede getuigt David zijn diepe afhankelijkheid van God te gevoelen. Wij zien hem in groote benauwdheid, vluchtende voor Absalom. Bijna allen zijn tegen hem 1 't Schijnt met zijn koningschap gedaan te zijn. Hij gevoelt dat hem in deze benarde omstandig heden de noodige wijsheid en kracht ontbreken. Maar hij weet, dat zijn lot niet beschikt wordt door menschen, maar in de hand van zijn God berust, waarom hij dan ook zijn ziel tot Hem opheft. Zoo zijn wij allen ieder oogenblik van God afhankelijk. Wij zijn maar men schen, en wij worden er gedurig aan herinnerd. Zonder Gods zegen zullen onze plannen niet gelukken. Eiken dag moeten wij uit Zijn hand gevoed worden en gezondheid en kracht voor onzen arbeid ontvangen. Gevoelde David zich zoo diep afhan kelijk, hij wist ook niet wat hij doen moest in zijn moeilijke omstandigheden. Hij was in vele gevaren geweest, maar nooit in een toestand als nu. Pijnlijke wegen had hij betreden, maar deze was de smartelijkste van alle. Zijn meest geliefde zoon had de hand tegen hem opgehe ven. Wat te doen? Welke weg moest ingeslagen David wist 't niet. Daarom roept zijn ziel tot God en bidt hij Heere, maak Gij mij bekend den weg, dien ik te gaan heb. Al zijn de omstandigheden, waarin wij verkeeren, niet als die van David, toch kunnen ze voor ons van groot gewicht zijn. Voor tal van vragen komen wij wellicht te staan, belangrijke beslis singen zullen mogelijk dit jaar vallen, vele zorgen drukken ons, wij huiveren voor de toekomst. Wij staan verlegen en vragenwat is de weg, dien ik te gaan heb Wij zuchtende taak is zwaar, te zwaar voor mijn kracht. Wij zien het onweer boven ons hoofd sa menpakken en vreezen, dat zware slagen ons treffen zullen. Maar wat klagen en zuchten wij Laat ons liever onze ziel tot God opheffen en niet naar beneden ons oog en hart richten. Laat ons alles wat zorg baart voor den Heere neder- leggen. Laat Hij ons zijn de God onzes heils. Als onze ziel haast bezwijkt onder zoo menigen last, heffen wij ze dan op tot Hem, van wien wij hulp kunnen verwachten. Want die zijn ziel opheft tot God, overeenstemming der! beginselen met Rome dan met de Libertijnen zijner dagen. Düirom schreef Beza «De Roomschen zijn geen heidenen. Wij staan tot hen als Juda tot Israël». Juda en Israël beide deelen van het Bondsvolk Gods van den ouden dag. Diérom haalde Groen van Prinsterer met instemming de woorden van Stahl aan «In» dien de Geest dezer Eeuw,'Ongeloof en Gods» verzaking, de overwinning behaalt, dan zullen geloovige Katholieken en geloovige Protes» tanten hand in hand het schavot bestijgen«. Is dat niet reeds in Rusland aanschouwd? Ze bestegen er wel niet het schavot, maar werden neergeschoten. De «Banier» ziet van dit alles niets. De Staatk. Geref. Partij drijft een deel der Roomsch»Kath. en dat is het deel, dat het zwakst den band des geloofs met de Prot rechtsche partijen gevoelt met geweld in de armen van de S D. A. P. «Vernedering van 't Pausdom is niet altijd winst voor het Evangelie», scheef Groen met het oog op soortgelijke antipapistische bewegingen zijner dagen. De S. G. P. moge toezien. En de C. H. U. niet minder 1 f» HB -mm r *,A. ./■nA-, Sfetii Eenige foto's van de geweldige sneeuwval in Dultschland. De weg naar Molkenhaus, Harsburg. doet 't niet tevergeefs. Hij geeft meer dan wij verwachten, want Hij is een almachtig God, wien niets te wonderlijk is, en een liefderijk Vader in Christus voor degenen, die Hem vreezen, die hun niets zal onthouden wat hun in dit jaar noodig is. Zoo leert ons dit Schiiftwoord, wan neer wij verzekerd mogen zijn, dat 't ons dit jaar wel zal gaan. Dan, als wij den Heere kennen in onze wegen, als wij Hem ootmoedig bidden, dat Hij ons onze Leidsman op den weg des levens zij, als wij smeekend om licht en wijsheid van boven Hem volgen. Zonder ophouden hebben hebben wij te bidden, telkens weer onze ziel tot God op te heffen, opdat ze niet onder ga onder de beslommeringen van het leven. Als de Heere maar onze toevlucht is, zullen wij zeker de kracht des gebeds ervaren. Dan zullen wij, ook al veel tegenspoed ons deel, toch nog een open oog hebben voor het vele goede, dat God ons verleentwij zullen gesterkt worden om het kruis te dragen en ge nade ontvangen om tot Gods eer te leven. In geen enkele omstandigheid zal Hij ons verlegen laten. Ook in het jaar, dat wij zijn ingetreden, zullen wij veilig zijn onder Zijn hoedeHij zal ons met Zijn vleugelen dekken, ja nog licht en vroolijkheid op ons levenspad geven. En als wij door Zijn genade het einde van dit jaar mogen beleven, dan zal 't ook weer zijnde Heere heeft alles wel gemaakt. Hoe men de kiezers voorlicht. R. A. d. O, schrijft ons In »De Banier«, officieel orgaan van de Staatk. Geref. Partij lezen we o.a. «Zoo ver is het gekomen 't is geworden opzitten en pootjes geven aan RomeRome vier van de negen ministers, zegge vier, plus voorzitters van beide Kamers. Protestanten, ge moogt meerijden. Rome zit op den bok. Val nu maargeef aan den eisch van Rome toe en ge zijt geleverd. Rome zal een Te Deum zingen I Is het geen gruwel Protestantsch Nederland, schudt het juk af. Laat Rome dan gaan naar de S. D. A. P. 1« «Laat Rome dan gaan naar de S. D. A. P. I« We willen hier tegenover eenvoudig aan deze feiten herinnerenAls Rome gaat naar de S. D. A. P., dan gaat de Gezant bij den Paus niet weg zullen er minstens weer vier, zoo geen vijf Roomsche Minisiers zijn, zullen de beide voorzitters van de Kamers waarschijnlijk nóg wel Roomschen zijn zullen er ook Roomsche Gedeputeerden, Burgemeesters en Wethouders benoemd wor» den krijgt Rome vermoedelijk binnen niet al te langen tijd volle vrijheid van processies; De «Banier» zegt «God zal recht doen en Zijn onderdrukte volk niet verlaten«. De »Banier« heeft gelijk«De poorten der he zullen Mijne gemeente niet overweldigen.» Maar ziet «De Banier« niet, dat God in het staatkundig leven der volken onzer dagen niet rechtstreeks, maar middellijk werkt Door Zijn bestel in de historie werd aan het Ne» derlandsche volk zijn parlementaire stelsel met een grondwet gegeven. Deze staatsinrich» ting vordert een meerderheid voor alles wat tot stand moet worden gebracht of verbeterd. Ook de afgevaardigden der Staatk. Geref. Partij krijgen, naar Gods bestel, niets gedaan zonder een meerderheid. Dat is hun reeds een en andermaal gebleken. En dat wordt niet anders als Rome naar de S. D. A. P. gaat. Daarom wees Calvijn reeds op de nauwere Een Veerboot omgeslagen. Negen menschen verdronken. Op de Seine, tusschen St. Etienne de Rou» vray en het gehucht St. Adrien, is Dinsdag» ochtend om 7 uur in den storm een veet boot omgeslagen. Met den 29 jarigen veerman en zijn zevenjarig zoontje bevonden zich twee aibeiders en zes arbeidsters in de boot. De boot was bijna aan den overkant toen een dam doorbrak. Tegelijk schoot de wind uit en groote golven braken op den aanlegsteiger. De veerman tiok uit alle macht om den wal te bereiken, doch had het ongeluk een riem te breken, waatdoor de boot draaide, volliep en zonk. De veerman sloeg zijn arm om het middel van zijn zoontje en trachtte naar den oever te zwemmen. Hij dreef echter met den stroom af en worstelde een uur lang met de golven, tot hij ten slotte met inspanning van zijn laatste krachten een eilandje in den stroom wist te bereiken Hij had niet meer de kracht zich heelemaal uit het water te hijschen en bezweek, half op den oever liggende. Toen hij even later bijkwam, was zijn zoontje ver» dwenen, meegesleurd door den stroom. Twee uur lang schreeuwde de man om hulp, doch Maar Mandsjoerije staat in vlam De generaal Koeo Soeng Lin heeft den strijd moeten opgeven tegen Tsjang Tsjo Lin zijn leger is geheel verstrooid en hijzelf werd met zijn echtgenoote gevangen genomen. In China maakt men korte metten. Er gaan diie berichten over Koeo. 't Eerste dat zijn lot nog onbekend is. H et tweede, dat positief zegthij is dood» geschoten. Het derde, dat Japan genade voor hem liet vragen bij Tsjang, dat deze ze toestond en een bode stuurde om zijn leven te sparen, maar dat deze, helaas I te laat kwam. Ik geef niet veel voor Koeo's huid Neen, in China is't geen Kerstfeest geweest. Wel Kerstfeest? Of 't in Parijs Kerstfeest was Ofzouden de heilige engelen, als ze in den Kerstnacht onzichtbaar door de hoofdstad der moderne beschaving waren gegaan, ergens de schare rondom het Kindeken geschaard hebben gezien. Het is zeer te betwijfelen. Al zal, hopen we, God ook in Parijs zijn kinderen nog hebben. Maar er was niets van te zién. Wel was Parijs dien nacht op de been. Maar er werden aardsche geneugten ge» zochthet was, gelijk helaasin alle centra van modern samenleven 1 één groot, wereldsch festijn er werd veel geld verteerd heel Parijs had de voeten van den vloer toen 't danstijd werd, populaire versjes klonken alom, deuntjes waarop men rondzweven kon «Maar aan het Kind in de kribbe, dacht er niet een. Misdaden. De bladen publiceeren een lange lijst van misdaden, die er Maandag jen Dinsdag zijn gepleegd. Te Luneburg heeft een kleermaker, die van zijn vrouw gescheiden leefde, deze in haar woning opgezocht en met een dolk dood» gestoken. De moordenaar is gearresteerd. Te Arteren bij Halle is een kuiper door zijn vrouw op straat doodgeschoten. Zij gaf den stervende nog een paar klappen in het gelaat en ging er toen van door. Zij werd echter denzelfden avond nog in hechtenis ge» nomen Te Staubing in Beieren heeft de 28»jarige vrouw van een daglooner haar man, terwijl deze sliep, met bijlslagen gedood. De echtge» nooten leefden al lang in onmin. Te Lensdorff bij Düren in het Rijnland vescheen een jeugdige arbeider in de ouderlijke woning juist op het oogenblik, dat zijn vader trachtte zijn vrouw te vermoorden. De zoon ontrukte het mes aan de handen van zijn vader en stak hem hiermede in het hart en in de long. Een paar minuten later overleed het slachtoffer. De jeugdige vadermoorder werd in hechtenis genomen. Te Kaulwitz, in Silezië, heeft een 19»jarig meisje, dat bij haar oom in huis woonde, haar tante met bijlslagen gedood. De moorde» nares, die voortdurend ruzie had met haar tante, werd gearresteerd. SOMMELSDIJK.** In de plaats van den heer L. Kranse, welke wegens vertrek heeft bedankt als collectant in de Ned. Herv. Kerk alhier, is benoemd de heer J. van Antwerpen Rzn. MIDDELHARNIS. De collecte gehouden in de Ned Herv. Kerk ten bate van het classe» kaal Weduwen» en Weezenfonds heeft opge» bracht f 29,10 Zaterdagmiddag werden de kinderen der Gereformeerde Zondagsschool in de Gerefor» meerde Kerk, welke overigens gevuld was, feestelijk onthaald. Zij werden getrakteerd en kregen allen boekjes mede. Na afloop keerden zij blij en hoogst voldaan huiswaarts. Men kon het hun aanzien dat zij allen genoten hadden De weg naar Schierke. het was nacht eer zijn vrouw, die ongerust geworden was en zich naar den oever had begeven, hem hoorde. De nacht was reeds voor de helft verstreken eer men den veerman van zijn eilandje verlossen kon. Met zijn zoontje zijn de acht passagiers in de golven omgekomen. Geen Kerstfeest. China heeft geen Kerstfeest gevierd. Het kent trouwens den Christus nog niet, al wordt er reeds vele jaren door tal van zen» delingen in China gewerkt. De burgeroorlog woedde voort. Tientsin schijnt nu wel stevig door den christen»generaal Feng, van wiens politiek en christendom we wel eens waarlijk getrouwe getuigenissen zouden willen bekomen I in han» den te worden gehouden't is met 't plun» deren uit, 't spoorverkeer wordt hervat en het leven en de bezittingen der vreemdelingen zijn verzekerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor het Kerstfeest heeft opgebracht f 35. Tot ouderling in de Geref. Kerk alhier herkozen dhr. G. Kasteleijn en tot diaken dhr. C. S. Koole. DEN BOMMEL. Tot ouderling in de Geref. Kerk is herkozen P. Florijp en tot diaken L. Bakelaar. Woensdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Japchen van Ooltgensplaat OUDE TONGE. De collecte in de Ned- Herv. Kerk voor noodlijdende Kerken en per» sonen heeft de som van f 18,27s opgebracht. OUDE TONGE. Vrijdag le Kerstdag vier- den de kinderen der N. H. Zandagsschool »Obadja« hun 2e kerstfeest in de N. H. Kerk. Om half twee schaarden de. 230 leer» lingen zich voor de kerk en zij werden tegen kwart voor twee binnen geleid. D.V. zal op 13 Januari a.s. te Middel» harnis de Flakkeesche Hulp»Centrale van Anti.Rev. Kiesvereenigingen een verga» dering houden. Aanwezig zullen zyn de Heer H. de Wilde, voorzitter van het Prov. Com. en zijn secretaris de Heer Wildenberg. Besturen van Kiesvereenigingen houdt dien datum in gedachten 1 Begonnen werd met het zingen van Psalm 68 l0 en de Eere»Voorzitter Ds. Bax opende de bijeenkomst met gebed en heette de groote schare hartelijk welkom. Hij sprak den wensch uit, dat het 2e kerstfeest in eenvoudigheid en goede orde mocht plaats hebben. Vervolgens werd er door de kinderen ge» zongen en door de leiders v. d. Linde en de Korte ieder op zijn beurt met de verschillende klassen Bijbelsche geschiedenis behandeld, waarbij wij konden hooren dat de kennis in Gods Woord bij de kleinen toeneemt. Na het zingen der kinderen hield br. v. d. Linde een kerstvertelling, waarin duidelijk werd belicht de geboorte van den Heiland. Dan kwamen we aan de pauze en werden de kinderen vooral, maar óók alle tegenwoor» digers getracteerd op speculaas enz. en werd gezongen Psalm 98 2—3. Daarna kregen we een vertelling van Ds. Bax over het onderwerp«God ziet mij*. Wat kwam hierin duidelijk naar voren dat de kleinste zonde die een kind doet door de Genade van onzen Heere Jezus Christus ver» geven moet worden wil het rust vinden voor zijn ziel. Een echt leerzame vertelling voor onze jongens en meisjes I Alle aanwezigen werden hartelijk bedankt door Ds. Bax voor hun aanwezigheid, vooral de bekwame Organist de heer van Dorsser, die voor dezen middag zoo vriendelijk was met muziek te geleiden. Ook werden de helpsters bedankt en allen die met hun gaven dit kerstfeest hadden ge» steund. Aangezien er 32 leerlingen de Zon» dagsschool verlieten, werden door Ouderling de Korte bijbeltjes en boeken nitgereikt, ter herinnering aan de Zondagsschool en hield hij een korte toespraak tot de leerlingen in verband met hun verdere leven Het kerstfeest werd gesloten met dankgebed door br. de Korte en daarop kregen we uit» reiking van allerlei versnaperingen en boeken, zoodat een ieder blijde naar huis ging. Zegene de Heere onze Zondagsschool! 40 cent per regel is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd,» of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens. Overal per groote pot van 20 gram 50 cent. NIEUWE TONGE. A.s. Vrijdagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bevestiging plaats hebben van den Ouderling en Diaken respectievelijk de heeren Chr. Brooshooft en J. Breur Gzn. De Kerstvacantie voor de kinderen der school zal eindigen op Dinsdag 5 Januari a.s. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte bracht ruim f 25 op. HERK1NGEN. Bij de Maandag 21 Dec. gehouden stemming voor leden van den Ker» keraad der Ned. Herv. Kerk werden gekozen, als Ouderling (vacature Heijblom) G. Nijpjes en in de plaats van A. Breur, die niet meer in aanmerking wetischte te komen, B. de Gast, terwijl als Diaken werd herbenoemd J. van der Wende. De Zondagsschool zal gedurende een paar weken niet worden gehouden. D.V zal op Woensdag 6 Januari 1926 voor de Geref. Gemeente alhier optreden Ds. A. Verhagen uit Middelburg. Aanvang 's avonds 6 uur. MELISSANT. Maandagavond j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van Ds. Baarslag door de kinderen der Zondagsschool Kerstfeest gevierd. De kerk was geheel bezet. Tot organist der Ned. Herv. Kerk is wegens bedanken van dhr. Zeedijk met ingang van 1 Januari a.s. benoemd dhr. J. A. Kleij» nenberg Wegens vervulling eener vacaturebeurt te Stellendam zal in de Ned. Herv. Kerk alleen Zondagmorgen godsdienstoefening worden gehouden. STELLENDAM. De tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk benoemde heer P. M. Riemens, heeft deze benoeming aangenomen GOEDEREEDE. Dank zij de milde bijdragen van vele ingezetenen voor de Kerstfeest viering der Zondagsschoolkinderen, werden dezen getracteerd op melk en lekkernijen en werd elk naar leeftijd een flink formaat boek mede gegeven. De belangstelling was groot. De bevestiging der nieuwbenoemde Ker» keraadsleden zal plaats hebben op 1 Januari 1926 voormiddags half tien. OUDDORP. Het kerstfeest met de kinderen der Zondagschool »Oostdijk« is zeer tot aller genoegen geweest en heeft zich van het begin tot het einde door een uitstekende orde ge» kenmerkt. Het zingen der vele psalmen en liederen werd met stille aandacht beluisterd en het versellen van het personeel doorleer» lingen en het groote aantal bezoekers met grooten ernst gevolgd. Als gewoonlijk, door vele en milde giften daartoe in staat gesteld, werden de kinderen royaal getracteerd en de boeken en boekjes door hen met blijdschap in ontvangst genomen. Gecollecteerd werd ruim 10 gulden. Den lOden Januari beginnen de nieuwe lessen wederom, en worden ook nieuwe leerlingen verwacht, hoe meer hoe liever. De lijst van stemgerechtigde lidmaten van de Herv. Kerk ligt ter inzage bij den kerk» voogd K. Voogd. De 'collecte voor de Vrije Universiteit, in de Geref. Kerk 21 Dec. gehouden, heeft ruim f 30 opgebracht. Vele kerkgangers waren door het onstuimige weder thuis moeten blijven. Herkozen bij de de Herv. Kerk als ouder» ling W. Rijnbrand en als diaken J. Grinwis Tz. De onderwijzer der Chr. Sch., de heer v. d. Hugt, die wegens ernstige ongesteldheid ruim 4 maanden de school niet kon bezoeken, hoopt na de vacantie, dus 5 Jan. zijn arbeid te hervatten. In verband daarmede is de tijd. onderwijzer, de heer Bezemer, vertrokken. Naar wij vernemen, hebben zich twaalf sollicitanten aangemeld voor de betrekking van gemeente»geneesheer.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5