voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan DERDE BLAD No. 3184 DONDERDAG 24 DECEMBER 1925 40STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINGES Buitenland. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Klooster&alsem W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers b. missieve van Gedeputeerde Staten waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden, hetraads» besluit tot aankoop en verhuur van grond. üeclame-lüedecieeüngen. Be venijnige steken van spit in den rug verdrijft de pijn Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De Turken zijn een volk dat moeiliijk is bij te houden. Er zijn in 't leven kleine men» schen die je telkens verbazen door de groote dingen die ze doen. Zoo ook de Turken. Klein als Turkije is, en hoeveel kleiner is 't telkens gemaakt, en arm als 't is, toch heeft 't telkens daden gedaan, waarover de wereld zich verbaasde. Toen de oorlog goed en wel uitgebroken was, stond Turkije aan de zijde van Duitsch» land in 't vuur en oorloogde mee. Na den oorlog meenden de geallieerden Turkije eens echt 't zijne te geven en versneden 't zelve. En waar liep 't op uitniet de voorwaarden der geallieerden, maar der Turken golden, waarop de vrede werd gesloten. Wat een voe» ten heeft dat niet in de aarde gehad, maar de Turken gingen met de winst strijken en de geallieerden konden toezien. En hoe kun» nen de Turken dit nu bewerkstelligen Door hun slimheid, vastberadenheid en koppigheid Zoo staan nu de Turken weer tegenover den Volkenbondsraad. Dus tegenover heel Europa, 't Betreft Irak met Mosoel, met zijn petroleumbronnen. Engeland heeft bij 't vredes» verdrag van Versailles een mandaat gekregen over Irak en Azië, d.i. Irak is toen van de Turken vrijgemaakt en Engeland werd opge» dragen dat land te besturen tot 't mans ge» noeg zou zijn om zelfstandig, om op eigen beenen te kunnen staan, gelijk als Frankrijk een mandaat heeft over Syrië. Nu ontstond er verschil en twist tusschen Engeland en Turkije over de grens van Irak. De Turken hadden daarvan een andere op» vatting als Engeland. De Volkenbondsraad besloot een commissie te benoemen, deze zou rapport omtrent 't geschil over de grens uit» brengen en Engeland beloofde zich aan de uitspraak van de commissie te zullen houden. Maar de Turken niet. Eerst hebben zij dat ook beloofd maar zijn later daarop terug» gekomen door aan te voeren, dat de Volken» bondsraad geen recht van arbitrage heeft, d.i. geen recht om te zeggen zoo moet 't en niet anders. De Volkenbond heeft slechts iets aan f A te raden of niet aan te raden, zoo is de op» V* vatting der Turken. En ziet, nu is de uitslag aan de commissie van onderzoek naar de grens zoo uitgevallen, dat de Engelschen in 't ge» lijk zijn gesteld. De Engelschen krijgen Irak zóó, dat ook Mosoel met zijn petroleum bron» nen aan dezen mandataris zijn toegewezen. En daarvan willen de Turken niets weten. Absoluut nietl Dadelijk hebben de gedele» geerde Turken hun koffers gepakt en zijn naar Angora, nu hoofdstad der Turken, af» gereisd, zeggende nu is Angora aan 't woord, nu is de volksvergadering, gezeteld te Angora, aan 't woord, die zal dra zeggen, wat er nu verder zal geschieden. Oorlog of vrede 1 De Engelschen hebben dadelijk een commis» sie benoemd en naar Angora gezonden om met de Turken te overleggen en de zaak een loop te geven, die erger dingen zal trachten te voorkomen. Men begrijpt 't, met groote span» ning wordt de toekomst ten dezen verbeid Eigen eer of voordeel? »Gij zoekt eigen eer 1« «Eigen positie en grootheid Aldus werd dezer dagen Lloyd George in Engeland toegevoegd. George, men mag van hem denken wat men wil, is in elk geval een man, zooals een groot lander slechts weinige in een eeuw voortbrengt. Met al de gebreken, die hij heeft. En die iedereen aankleven. Hij kwam nu onlangs voor den dag met een groote hervorming wat betreft het gebruik van den bodem, in welk opzicht Engeland werkelijk nogwel een paar groote hervormin» gen gebruiken kan en ondervindt zoowel bij» val als tegenstand. Déar nu kan George tegen. Maar evenals dit in andere landen en ook bij ons geschiedt, zijn er die hier weer dadelijk persoonlijke eerzucht achter zoeken en zeggen: Lloyd George wil er weer bovenop komen daarom komt hij met zulke verstrekkende her» vormingen aanhij wil langs dien weg weer ministerpresident worden. En dat heeft hem gegriefd. Met die bedillers heeft hij dezer dagen eens goed afrekening gehouden. »Ik heb zeide hij in dit land langer aaneen de hoogste plaats bekend, na den Ko» ning, dan eenig ander staatsman, die nog in leven is. Als ik eerzucht heb, kan die daarmee wel voldaan zijn. Bovendien heb ik vóór dien tijd de kroon gediend in eenige der hoogste staatsambten. »Thans sta ik in veel nederiger positie.« vAan 't hoofd van een partij, die in 't La» gerhuis slechts een kleine groep van getrouwen bezit en daardoor heb ik mij allerlei moeilijk» beden en vernederingen te getroosten. Als ik desniettemin, waar ik een welverdiende fust zou kunnen genieten, voortga mijn taak 'u het openbare leven voort te zetten, dan is dat eenig en alleen omdat ik de rest van mijn dagen wensch te besteden om het volk te dienen, waaruit ik voortgekomen ben.« 't Zij ter overweging aanbevolen. Ook voor ons binnenlandsch gebruik. Ieder maakt de toepassing wel zelfl VERGADERING van den Gemeente» raad van OUDE TONGE op Woens» dag 28 October 1925, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig met den Voorzitter al de leden, behalve de heer Beijer met kennisgeving Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige vergade» ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie Worden gelezen verschillende ingekomen stukken en voor kennisgeving aangenomen. Besloten aan de Districtsarbeidsbeurs te Rotterdam f 10,— subsidie te verleenen, aan de vereeniging voor Christelijk Schoolonder» wijs een voorschot ingevolge art. 101 der Lager<Onderwijswet leenen, aan den Opzich» ter H. Rientsma alszoodanig eervol ontslag te verleenen ingaande 1 Januari 1926. 2e Worden vastgesteld, de rekeningen over het dienstjaar 1924: de gemeente in ontvang f 119.447,04 in uitgaaf f 116,682,21 batig saldo f 2764,83 het Algemeen Armbestuur in ontvang op f 16153,29 in uitgaaf op f 6362,92 batig saldo f 9790,37 het Burger Weeshuis in ontvang op f 529,90 in uitgaaf op f 437,44 batig saldo f 92,46 het den Boedel Dabbe in ontvang op f 4525,215 in uitgaaf op f 2269,42 batig saldo f 2255,795 3e Worden vastgesteld, de begrootingen over het dienstjaar 1926 van: de gemeente in ontvang en uitgaaf op f 120,693,08 kapitaal dienst in ontvang op f 5103,05 in uitgaaf op f 5000,00 batig saldo f 103,05 het Algemeen Armbestuur in ontvang en uit» gaaf f 14370,365 Boedel Dabbe in ontvang en uitgaaf f 5388,565 Burger Weeshuis in ontvang en uitgaaf f 326,46 Een voorstel van den heer LOS om op de begrooting te plaatsen een post groot f 125 voor het verstrekken van pantoffels aan de kinderen die de openbare» en bewaarschool bezoeken, werd verworpen met 4 tegen 6 stemmen, tegen de heeren de Wit, Van Loon, Snijder, Van den Bogaard, Van Schouwen, en Prince. Over een voorstel van den heer LOS om de begrooting uit te trekken een post groot f 1000 voor werkverschaffing staakten de stem» men, tegen de heeren de Wit, Van Loon, Van den Bogaard, Van Schouwen en Prince. 4e Wordt besloten tot den bouw van een bergplaats de »Automaat« mits jaarlijks f 125 huur wordt betaald. Besproken wordt het bergen van petroleum en benzine in particuliere bergplaatsen, de Voorzitter zal de politie hierop streng toezicht laten houden. 5e Wordt herzien de verordening op de heffing van schoolgeld voor de bewaarschool en besloten te regelen als volgt le klas f 0,15, 2e klas f 0,10, 3e klas f 0,05 4e klas f 0,25 voor kinderen beneden 4 jaren. 6e Wordt besloten tot aankoop van een perceel grond achter de slachtplaats voor het begraven van cadavers enz. 7e Deelt de VOORZITTER mede, dat bij het graven in den Oudelandschendijk langs het Spui, voor het nazien van gasbuizen, de daardoor ontstane putten niet voldoende zijn gedicht met gevolg dat daarin een wagen is omgeslagen en de eigenaar thans schadever» goeding eischt. De gemeente is hiervoor aan» sprakelijk zegt de Voorzitter en doet een voorstel deze schade te vergoeden waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De heer PRINCE zegt wanneer die putten waren gevuld zooals hij den opzichter had opgedragen, zou er geen wagen in zijn om» geslagen. 8e Zegt de VOORZITTER, dat ter uitvoering van het Raadsbesluit dd. 29 September 1925, B. en W. hebben verhoord de heeren Vis, Viergever en Rienstma, in zake weegbrug I. De notulen van B. en W. dd. 30 September 1925 betreffende deze zaak worden voorge» lezen, waaruit blijkt dat Vis blijft bij zijn gedane schriftelijke ver» klaringen, dat er niets bijzonders is gebeurd inzake die weegbrug. Viergever heeft gezegd dat het een gewoon gesprek is geweest, dat hij heeft bijgewoond, doch niets weet van hetgeen Rientsma beweert. Rientsma zegt dat Vis tegen hem heeft ge» zegd, dat de Secretaris wilde dat Vis die brug zou afkeuren. Vis spreekt dit beslist tegen. Hierna zegt de heer LOS, mijnheer de Voor» zitter, het spijt mij zeer, dat de heer Beijer alhier niet tegenwoordig kan zijn door ziekte in zijn gezin, en voel ik mij thans verplicht hieromtrent een en ander te zeggen. Uit de gelezen notulen is gebleken, dat B. en W. ten volle hebben voldaan aan het ge» nomen raadsbesluit en komt het hem voor, dat die ambtenaren Rientsma en Viergever zijn onbetrouwbaar en het enkel is geweest een laster tegenover de Secretaris. Ja, zegt de heer PRINCE want die verkla» ring van Viergever tegenover B. en W. is ook nog niet volkomen juist, dat liep over de thans vervallen weegbrug, die toen reeds was afge» keurd, en dit had dus in dezen geen zin. Het is een zaak zegt de heer LOS die met politiek niets te maken heeft, maar zoo'n handelwijze tegenover den Secretaris is niet goed te keuren. Maar zegt de heer PRINCE er zit van de zeide van Viergever wel meer achter. Hierna dient de heer LOS de volgende motie in, omdat z.i. de Secretaris geen schuld in dezen heeft en volkomen moet worden gerehabiliteerd. »De Raad gehoord, het door B. en W. na» der uitgebracht rapport, inzake de weegbrug» kwestie, acht de zaak daarmede niet afgedaan. Omdat de kwestie feitelijk niet nader is op» gelost. En de meening in 't algemeen blijft geves» tigd, dat de SECRETARIS niet goed heeft gehandelt. Waarom den Raad uitspreekt, dat de SEC» RETARIS, die maatregelen neemt, die hem ten volle rehabiliteeren. Met algemeene stemmen wordt deze motie aangenomen. Ja, zegt de heer v. d. BERG en de heer LOS gaat daarmede accoord en dan moet u het ook in de courant plaatsen Secretaris, dat bent u ook gedaan. Ja zegt de heer SNIJDER en Viergever heeft het werkelijk gezegd, ook tegen Van de Swaluw. De heer v. d. SWALUW zegtja, maar ik kan het mij niet goed meer herinneren. De heer SNIJDER zegttegen mij heeft hij het ook gezegd, zoo noodig zal ik dit verklaren. Tot geneesheersdirecteur der Valerius»Kliniek te Amsterdam is benoemd Dr. S. T. Heidema, thans als eerste geneesheer aan deze kliniek verbonden. Hierna zegt de heer v. d. SWALUW, dat op den Molendijk de auto van E. van Mar» kestijn en de wagen van H. E. Heestermans dikwijls hinderlijk voor het verkeer worden geplaatst. De VOORZITTER zal hierop de politie toezicht laten houden. De heer SNIJDER zegt dat de waterleiding in de openbare en bijzondere school niet voldoende werkt, omdat zij niet goed is aan» gelegd, er zijn te kleine buizen gebruikt, in afwijking van het bestek. De heer VAN SCHOUWEN zegt, dat in de vergadering van de Plaatselijke Schoolcom» missie dit punt ook is besproken, en ook dat des avonds in die scholen ruiten worden in» geworpen, de bloemen vertrapt enz. De VOORZITTER zal voor beter politie» toezicht aldaar zorgen. Na nog eenige bespreking omtrent de wa» terleiding in de scholen sluit de Voorzitter de vergadering. VERGADERING van den Gemeente» raad van OUDE TONGE op Woens» dag 16 December 1925, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig met den voorzitter, al de leden. Na opening der vergadering door den Voor» zitter, worden de notulen der vorige vergade» ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Brengt de VOORZITTER instemming, het voorstel, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, thans wordt met met 6 tegen 5 stemmen, tegen de heeren Prince, Van den Boogaard, Van Loon, De Wit en Van Schouwen, besloten op de begrooting 1926 uit te trekken een post van f 1000 voor werkverschaffing. 2. Worden gelezen en voor kennisgeving aangenomen, de volgende ingekomen stukken a. besluiten van Gedeputeerde Staten waarbij de gemeenterekeningen dienst 1922 en 1923 zijn vastgesteld. c. besluit van Ged. Staten waarbij het pre» sentiegeld der raadsleden is vastgesteld op f 2 per lid per bijgewoonde raadszitting. d. proces»verbaaI van de opneming der boe» ken en kas van den Gemeente»Ontvanger. e. een verzoek van D. Verwey e.a. bewoners van den Stationsweg, om verbetering van dien weg. Na eenige bespreking worden B. en W. gemachtigd aldaar een voetpad te maken, en tevens op voorstel van den heer BEYER, om ook te verbeteren de Julianastraat. f. op een verzoek van Mej. M. T. JONKER om ontslag met ingang van 1 Januari 1926 als vroedvrouw, wordt besloten dit ontslag eervol te verleenen. Op een vraag van den heer LOS, deelt de Voorzitter mede, dat reeds sollicitanten zijn opgeroepen voor de vacante betrekking van Vroedvrouw. 3. Wordt opnieuw vastgesteld de verorde» ning op de heffing van weegloon. 4. Wordt vastgesteld de verordening op de heffing van schoolgeld en op de invordering van schoolgeld voor de bewaarschool. Op voorstel van den heer VAN DEN BERG worden de klassen bepaald als volgtonzuiver inkomen: le klas, minder dan f 9000 f 0,05 per week per kind; 2e klas, van f 900 tot f 1200 f0,10 per week per kind 3e klas, van f 1200 tot f 1600 f 0,15 per week per kind; 4e klas, van f 1600 en meer f 0,205e klas, kinderen be» neden 4 jaar f 0,25. 5. Wordt gewijzigd de instructie voor de wegers; in het vervolg zal de brug gesloten zijn, gedurende de bietencampagne voorm. 11,45 tot nam. 12,15; overigen tijd van's mid» dags 12 tot nam. 12,30 uur. 6. Worden herbenoemd tot wegers, aan brug I de heer C. Vogelaar, aan brug II de heer P. Gebraad Pz. 7. Wordt besproken de vacature van cor» respondent der Arbeidsbemiddeling en beslo» ten sollicitanten op te roepen. 8. Wordt de jaarwedde voor den te benoe» men Opzichter bepaald op f 550, zonder op» zicht over de wegen, en besloten sollicitanten op te roepen. 9. Wordt besloten tot wijziging der gemeen» tebegrootingen dienst 1925 en 1926. 10 Wordt besloten het tarief voor het gebruik der lijkkoets vast te stellen als volgt le klas f 12, 2e klas f 6, 3e klas f 3, onver» mogenden gratis. 11. Vraagt de heer LOS inlichtingen om trent de weegbrugkwestie. De VOORZITTER zegt, hij een conferentie heeft gehad over die zaak met de heeren Wet» houders, Beyer, Snijder en Viergever Vierge» ver zei toen, ik weet niet anders dan het gewone gesprek, en waarschijnlijk hebben de heeren SNIJDER en BEYER mij toen niet goed begrepen, ik heb nimmer bedoeld het gesprek tusschen VIS en RIENTSMAN. De heer PRINCE voegt hieraan toe, dat het hem voorkwam dat VIERGEVER niet meer wist wat te zeggen, op het laatst zei hij o.a. als ik het gezegd heb dan heb ik staan liegen. De heer BEYER zegt, dat VIERGEVER in een gesprek wel degelijk tegen hem heeftgezegd dat hij was tegenwoordig geweest bij het be» wuste gesprek tusschen RIENTSMA en VIS, zulks tracht VIERGEVER nu te ontkennen. Spreker zegt verder, dat hij er van overtuigd is, dat de Burgemeester alle raadsleden en de Secretaris niet twijfelen aan zijn woorden en wenscht er thans niet verder meer op in te gaan. De heer LOS zegt, naar aanleiding van al hetgeen wij thans omtrent deze zaak hebben gehoord, zullen de heeren met mij de meening zijn toegedaan dat de SECRETARIS vrij uitgaat en de onbetrouwbaarheid van VIERGEVER is gebleken, en stelt in verband daarmede de volgende motie voor De Raad gehoord, de verschillende bespre» kingen inzake weegbrug I, spreekt als zijn meening uit le. dat de verklaringen door den gemeente» veldwachter gedaan onbetrouwbaar blijken, 2e. dat de gemeentesecretaris, hierdoor ten volle is gerehabiliteerd, 3e. dat door den Burgemeester als hoofd der politie, bij herhaling van gebleken onbe» trouwbaarheid, die maatregelen neemt, die zijn in het belang der gemeente. Gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. flierna gaat de Raad over in geheime zitting. Een bewuste. (Historisch) Een gemoedelijke Amsterdammer, aldus De Tijd, bezit een huis in een straat, waar de Gemeente asfalt zal gaan leggen. In dat huis woont een kleine neringdoende. De inspecteur der Gemeente bezoekt den huiseigenaar en vraagt hem, of het hekje, dat voor 't stoepje van dat huis staat, weggeno» men moet worden of moet blijven staande Gemeente is vóór wegnemen. De eigenaar vindt dat ook 't beste. Den volgenden morgen, zoo iets van half acht wordt er gebeld aan de woning van den huiseigenaar. Iemand op stoep met bewuste tronie, dikke knuusten en blauwbaardsfiguur»Zalle me nou dat hekkie maar wegneme, vraag dat es an meneer.« Meisje, Duitsche, naar boven met de bood» schap. »Goed,« is 't bescheid van uit de slaapka» mer van mijnheer. 40 cent per regel. overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kioosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. Een paar uur later gaat deze eens kijken naar het werk in de straat. Daar komt de bewuste op hem af. »Dat grappie kost je drie gulden vijftig.« En hij houd zijn hand op. Verbazing van mijnheer Drie gulden vijftig als de Gemeente iets wegneemt in haar belanghij vindt het eigenaardig «O zoo, wil je niet betale, leelijke kapita» list? Daar heb je ze nou die kapitaliste allemaal hetzelfde, dat zeg ik je Kijk ie nou es kijke Slagersjongen mengt zich in 't gesprek »Zeg wil ik 'em van je overneme Oude vrouw staat stil, is 't er mee eens die kereld is een schorem »Ja, zoo benne ze allemaal die kapitaliste, eerst late ze je 't bloed uit je lijf werke, dan betale zejeniet.« Huiseigenaar paf, het wordt bedenkelijk Volk loopt samen, fijn standje De bewuste zet strot op: »Zeg jij, gemeene uitzuiger, wat let me, je in 't Singel te gooien? En nou betale zei je, of je bent in vijf mi» nute kapot Mijnheer merkt, dat 't meenes wordt Daar valt hem iets in »In ieder geval moet ik dan eerst naar huis, want ik heb geen drie gulden vijftig bij me Langzaam slentert hij heen naar zijn wo» ning, de bewuste en nieusgierigen achter hem aan, terwijl de dappere al maar dreigt »Wat let me of je gaat het Singel in De mijnheer bereikt zijn woning. «Wacht u even hier, dan ga ik naar boven. De bewuste zit en wacht. Mijnheer snel naar zijn kantoor Daar neemt hij de telefoon «Spreek ik met het politiebureau O, wil u even een agent sturen, hier zit bij mij in huis iemand, die 't me lastig maakt, ik wilde met hem van hier meegaan naar het bureau.» «Dadelijk, mijnheer Binnen drie minuten is de agent er. Mijnheer met den bewuste en den agent naar den politiepost. «Commissaris, ziehier het geval en mijnheer verhaalt en besluit: «Ik heb dien man volstrekt niet besteld, ik weet niet, waar hij zich mee bemoeitaan zoo'n brutaliteit, zich in te dringen in gemeentezaken, waar hij niets mee te maken heeft, heb ik natuurlijk niet gedacht Ik denk er niet aan, me aldus gewelddadig drie gulden vijftig af te laten zetten. En is het geoorloofd commissaris, dat iemand een ander maar uitscheldt en dreigt hem in 't Singel te gooien, als hij haar niet dadelijk met zijn beurs klaarstaat, om een af» zetterij te betalen Commissaris kijkt den bewuste eens goed aan «Wel, wel, ben jij het (naam). We had» den in lang niets van je gehoord Dat heb je 'em weer eens geleverd En wat wou je nu wel van dien mijnheer? Dat hij u betaalde voor iets, dat de gemeente betaalt? Heb je weer niets te drinken De bewuste heel klein Je wil toch wel eens wat verdiene, commissaris «Ja, dat kennen we van jou wel, hé Komt

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 9