Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. 1926 J 50 cents Mijnhardts Tabletten IN HOC SIGNO VINCES KERSTMIS No. 3184 DONDERDAG 24 DECEMBER 1925 40STE JAARGANG EERSTE BLAD. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers In het a.s. Nieuwjaar-nummer van dit blad, zullen evenals vorige jaren gebracht aan Familie, Vrienden en Be gunstigers opgenomen worden tegen den geringen prijs van slechts indien de advertentie 5 of minder re- eels bedraagt. Elke regel meer 10 Daar van deze wijze om elkaar geluk te wenschen, steeds meer wordt gebruik gemaakt omdat het 't omslachtige ver zenden van naamkaartjes kan vervangen zal het ons aangenaam zijn, reeds NU de advertentiën daarvoor te ontvan gen, teneinde voor een goede plaatsing te kunnen zorg dragen. DE UITGEVERS. „Heden is u de Zaligmaker geboren", zoo klonk in den Kerstnacht der engelen boodschap tot de verschrikte herders Efrata's veld. En zoo moet ook telkens weer de boodschap luiden, die aan gansch de gemeente van Christus op aarde, ja aan gansch de wereld in den naam des Heeren moet gepredikt worden, tot aan de Wederkomst toe. „De Zaligmaker geboren". Maar waar zulk Een geboren wordt, daar moeten er dus zijn, die gebonden en rampzalig zijn, en voor alle dingen behoefte hebben aan redding en behoud, En dat is ook zoo. Geen mensch leeft er, hoe slechten diep gezonken ook, of er komen oogen- blikken in zijn leven voor van ontzag lijken ernstoogenblikken waarin hij aangegrepen wordt door het raadsel des levens en de tirannie des doods, beangstigd wordt door de vreeze des oordeels en den schrik des Heeren. In den grond zijn er geen atheïsten, geen menschen zonder hart en geweten. En al zijn er ook onder de lieden der wereld niet weinigen, die in valsche gerustheid voortleven tot hun dood toe vast staat, dat God zich aan niemand der menschenkinderen onbetuigd laat. De goddeloozen, zegt mijn God, heb ben geen vrede. Zij hebben geen zeker heid aangaande de dingen die boven en achter dit leven zijn. Zij weten niet, wie en wat zij zijn en waar zij henen gaan. Maar nu is daarom dit het blijde Kerstevangelie U, die deswege met vreeze vervuld zijt, u, die gekneld in banden van deze geestelijke ellende, het leven en de zaligheid niet meer bij u zeiven of eenig schepsel zoek, u is heden geboren de Zaligmaker. Jezus is Zijn naam, Hij zal zijn volk zalig maken van hunne zonden. Alleen wie zondaar is, en zich als zondaar kent, en mitsdien vreest voor den toorn des levenden Gods, voor dien is deze Jezus de geboren Zaligma ker. Den verbrijzelden van hart, den ver slagenen van geest, wien het licht op ging over hun diepe verlorenheid en dies angstvallig voortgedreven worden, uitziende naar verlossing en dorstende naar gerechtigheid voor God, dezen allen, maar hun ook allen, geldt de blijde boodschapu is de Zaligmaker geboren, Christus de Heere. Hij is u geworden wijsheid van God, [en recht- vaardiheid en heiligmaking en verlos sing. O, hoe zeer wordt dit pit van het Christus-evangelie, door wereld en kerk beide veronachtzaamd. Over 't algemeen genomen wil ook de wereld nog wel Kerstfeest vieren. Maar alleen om in dien Christus te eeren den wijsgeer die alle anderen in het grijpen der ware levenswijsheid in de schaduw stelde. Om Hem te eeren als het godsdienstige genie, dat nog nooit door eenig ander godsdienststichting werd overtroffen. Doch, stel nu de wereld eens voor den Christus naar de Schriften, zooals die van den Vader in deze wereld ge zonden is tot een belooning van Zijne gerechtigheidtot. een drager van den vloek Gods over hare zondetot een Zaligmaker alleen van in zich zelve gansch verlorene en onmachtige zonda ren, en tot een Koning der eere, Wien gegeven is alle macht in den hemel en op aarde, ach dan wordt er aller- wege maar één roep uit 't midden dier wereld openbaar n.l. deze „neem weg, neem weg, we willen niet dat deze Koning over ons zij 01 dat is de doodelijke ernst die van elke overdenking van het Kerstwon- der uitgaat. Wie Hem niet aannemen ais den geboren Zaligmaker, dien is hij de Rampzaligmaker, gezet tot hun val en tot een teeken, dat weersproken zal worden. Doch ook de Kerk des Heeren hier op aarde veronachtzaamt die blijmare van het Kerstevangelie de Zaligmaker is u geboren, nog maar al te zeer. Is Hij ook mij geboren, de Zaligmaker? ben ik ook in leven en sterven zijn eigendom ziedaar de vraag, die de allereerste moet blijven in heel ons leven en in al onze levensopenbaring. Zitt, in vroeger dagen vergaten de Christenen om die vraag wel eens de wereldmaar loopen wij niet gevaar die vraag om de wereld te vergeten? Wij zijn er heden ten dage, en terecht, op uit om gansch de wereld op te roe pen voor onzen Koning, van Israels God gegevenen alle levensterrein tot Hem te bekeeren. Maar dreigt daarin niet 't gevaar dat wij vergeten ons zei ven af te vragen, of wij zeiven in waar heid tot God bekeerd, verlost, en zalig gemaakt zijn door den geboren Zalig maker, welke is Christus de Heere Wat baat 't een mensch, ook een Christelijk-mensch, of hij de geheele wereld, zelfs voor de eere van Sion's Koning won en zelf schade leed aan zijn ziele De geloofsdichter Da Costa zong eens zoo schoon In de Eeniggeboren keert God tot ons weder, En ik werd tot een nieuwe bevatting herteeld 1 Die Eenige Zijn hand heeft mijn oogen bestreken, En 't harte-bewindsel des ongeloofs viel. Mijn Redder, mijn Goël, mijn Zonden vernieler, Mijn Meester, mijn Heiland, mijn Heer en mijn God 1 Mijn Ünheilverwinner, mijn Levensbe zieler! Gezegend, geheiligd, beslist is mijn lot 1 Beslist is mijn lot. Wie dat kan zeg gen, ziende op den geboren Zaligmaker, met het oog des geloofs, die heeft de pit van het Evangelie verstaan, dien is groote blijdschap ten deel gevallen. En Gode zij dank, die blijdschap is er, voor een iegelijk die gelooft. Immers de Engelen verkondigden heden is u de Zaligmaker geboren. En in dat „geboren" schuilt juist de oorzaak dezer blijdschap. Christus de Heere, in de volheid des tijds aannemende onze menschelijke natuur heeft zich nu op 't nauwst met deze gevallen wereld vereenigd. Nam ons vleesch en bloed aan. Bracht de zaligheid Gods voor zondaren, uit in de zondige werkelijkheid van ons men- schelijk geslacht, opdat Hij de zonde der Zijnen dragen zou in Zijn lichaam, en hun den levendmakenden Geest ver werven, zoodat Hij nu ook in hen ge openbaard wordt, gestalte krijgt en wo nen gaat in hunne harten, door het ge loof. En indien dat geloof, door Zijnen Geest in onze harten is ingewrocht indien wij gansch onze zaligheid zoeken in Hem alleen, o dan wordt dit geloof in deze blijde boodschap ook openbaar in vruchten en bevindingen, die over eenstemmen met den aard van het Voor werp des geloofs. Dan zijn we zalig door dit ons ge loof, maar het is ook voor ons de over winning der wereld. Met God verzoend, zijn we nu ook met alle dingen verzoend. Alles is onzer, omdat wij zijn van Christus en Christus is Gods. En met den geboren Zaligmaker vóór ons, en den geboren Christus in ons, behooren wij onder diegenen, wien Christus zich niet schaamt Zijne broe ders te heeten. Tot wij eens, in den dag van Chris tus toekomst, als Hij zal geopenbaard worden, Hem gelijk wezen zullen want dan zullen wij Hem zien, gelijk Hij is. Reclame-IVïecEedeeglngen. Op den Uitkijk. Deze Coura it veischijnt eiken WOENSDAG en 7ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BIUTENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per iaar. AFZONDERLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING lOcent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten wordta berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. dat u heden geboren is de Za ligmaker, welke [is Christus de Heere in de stad Davids Luc. 2:11 teeren in hetgeen hun te doen staat, nemen we hier het volgende uit dit persbericht nog over Prov. Comité van A.eR. KiesvereenigJng in ZuidaHolland. Lessen uit den verkiezingsstrijd. De electorale veldslag van den afgeloopen zomer heeft ook het bestuur van het Prov. Comité van A »R. Kiesvereenigingen in Zuid» Holland aanleiding gegeven om te overwegen welke lessen daaruit voor den opbouw van het partij» en het organisatieleven zijn te trek» ken. We werden gewaarschuwd in meer dan één vorm en daarom meende het P. C,. met het oog op den steeds nader komenden nieuwen strijd, tijdig met de kiesvereenigingen in con tact te moeten treden Reeds zeer spoedig na de Juli»stembus werd de aandacht van de besturen der onderschei» den Staten»secties op den ernst van den feite» lijken toestand gevestigd en werden zij aan» gespoord den politieken toestand en den stand der organisatie in hun gebied te bestudeeren. Op deze wijze zou een basis voor verdere besprekingen kunnen worden verkregen. Op den dag, dat de nog steeds hangende kabinetscrisis uitbrak, vergaderde het bestuur van het P.C. De toen gehouden besprekingen leidden er o a. toe om alle kiesvereenigingen in de provincie met den uitslag van de stem» bus voor onze partij in haar gemeente in de jaren 1922, 1923 en 1925 in kennis testellen, terwijl daarnaast werd berekend hoe zon» der winst de uitslag in Juli jl. had moeten zijn. De bedoeling is, dat dit schrijven, dat een week later reeds uitging, in alle kiesver» eenigingen besproken zal worden voor deze bespreking werd tevens eenige vingtrwijzing Woensdagavond brak brand uit in de weverij van de firma J. A. Raaymakers S. Co. textiel» fabriekanten te Helmond. De fabriek brandde geheel uit en het gebouw ging verloren, waar» door een schade van ongeveer een half millioen gulden werd veroorzaakt. Nadat de brand reeds was afgeloopen, werden de nog smeulende puinhoopen nat gehouden. Een tweetal fo» to's waarop men den omvang van de door den brand aangerichte schade kan zien. De Flakkeesche Hulp-Centrale op 13Jan, In ons vorig nummer hebben wij de ver» gadering der Flakkeesche Hulp»Centrale reeds aangekondigd. Zij zal gehouden worden op Woensdag 13 Januari a.s. Zal deze vergadering slagen, dan is het noodzakelijk, dat de plaatselijke Kiesver» eenigingen vóóraf vergaderen en de leden met elkander den plaatselijken toestand goed onder de oogen zien, opdat de afgevaardig» den naar de vergadering der Hulp»Centrale weten wat zij den Heer De Wilde te zeggen hebben. Want, zooals aangekondigd is zal de Heer H. de Wilde, de voorzitter van het Prov. Com in deze vergadering aanwezig zijn. Dit is een gevolg van de plannen, die het Prov. Com. gevormd heeft en welke in onze pers, reeds gedeeltelijk zijn gepubliceerd. Opdat de broeders zich goed kunnen orien» gegeven. Tevens werd besloten dat het bestuur van het P. C., zoo spoedig mogelijk met de be» sturen der verschillend Statensecties en afge» vaardigden der daaronder ressorteerende kies» vereenigingen zou bespreken welke taak ons door de omstandigheden is opgelegd en de middelen welke zouden kunnen moeten aan» gewend om mogelijke gevaren te keeren. Op 28 November had de eerste dezer con» ferenties plaats te Gouda. Zij werd bijgewoond door den secretaris van het P. C, De verga» dering was ondanks de den ganschen dag durende sneeuwbuien, goed bezocht en er heerschte een voortreffelijke geest. Bezwaren werden besproken, wenschen geuit, middelen tot verlevendigde actie aangewezen. Van moede» loosheid bleek nietsalle aanwezigen waren vervuld van het ernstig streven om den strijd voor de anti»rev. beginselen met vernieuwden ijver voort te zetten. Het bestuur der Goud» sche sectie zal er op toe hebben te zien, dat de actie wordt doorgezet en ook elke kies» vereeniging aan het werk gaat. Toen op 3 Dec. jl. de Statensectie Ridder» kerk te Rotterdam vergaderde, werden ook daar de eerste stekken uitgezet om te komen tot besprekingen als in Gouda reeds plaats hadden. De voorzitter van het P. C., de heer H. de Wilde, en de secretaris waren aanwezig. In 't kort werd aangegeven op welke wijze het P. C., voor Ridderkerk het werk bedoel» de aan te vatten. Voor dit «eilandenrijk» zal contact worden gezocht met de kiesvereenigin» gen door middel van bestaande en nog te vormen »hulpcentrales«. Een dezer die voor Flakkee hoopt omstreeks half Januari a.s. bijeen te komen. In verband hiermede woonde de secretaris van het P. C. de verleden week Woensdag te Middelharnis gehouden vergadering der Centrale Propagandaclub bij, op welke ver» gadering de heer R. A. den Ouden, adj.» secretaris van het Centrale Comité, een rede hield. De secretaris van het P. C. ontving gelegenheid enkele mededeelingen te doen omtrent de bedoelingen van het P. C. Met 40 cent per regel Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 ct. Laxeer 60 ct. Staal- 90 ct. Rheumatiek- 75 ct. Keelpijn- 60 ct! Hoest 60 Kiespijn 60 ct. Griep Influenza 75 ct. Nier Blaas 1 gld. Galsteen 1.50 Wormtabl. 80 ct. Bloedzuiverende 75 ct. Eetlustopwekkende 75 ct. Koorts 60 Verkoudheids 60 ct. Pijnstillende 75 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Elke ver- pakkin f ir üW'iin"^ iïIiïT wrifiSfc' belangstelling werden deze vernomen en uit de daarna gehouden discussie bleek duidelijk dat ook op Flakkee een kloeke schare gereed staat om het werk aan te vatten. De vergade» ring van Januari, waarin de heer H. de Wilde, lid van Gedep. Staten en jarenlang vertegen» woordiger van Flakkee in de Zuidhollandsche Staten, tegenwoordig hoopt te zijn, belooft dan ook voor de toekomst veel goeds. De bestaande organisatie van Propagandaclubs zal, naar verwacht mag worden, krachtig er toe gunnen bijdragen dat op Flakkee de anti» rev. actie tot nieuwen bloei komt.« Wij hebben hieraan niet veel meer toe te voegen. Zorgen wij dat we bijtijds plaatselijk vergaderd hebben. De Voorzitter der Hulp» Centrale, de Heer C. Warnaer, te Dirksland, stelt er prijs op, dat hem minstens vier dagen voor de vergadering der Hulp.Centrale dus uiterlijk op Zaterdag 9 Januari vragen en op» merkingen omtrent deze actie, van de plaatse» lijke organisaties bereiken. Deze kan hij dan met den voorzitter van het Prov. Comité vooraf bespreken. Stellen wij den kloeken ouden strijder, den op ons eiland zoo goedbekenden Heer De Wilde, niet teleur 1 Laten wij op onzen post zijn 1 Hadntk vertaÉea» KDe vraag werd me gedaan, of ik eens over de «intellectueelen» wilde schrijvenwie dat zijn, waaraan men ze kent en welke plaats zij in kerk en school en maaatschappij be» hooren in te nemen. Of we voor hen op onze hoede moeten zijn. Dan wel dankbaar zijn voor hun bezit 1 Benevens al wat ik verder oorbaar achten zou om over hen te schijven. Dat is me nogal zoo iets 1 De lezer begrijpt, dat de vraag kwam van een eenvoudige in den lande, die blijkbaar tegenwoordig nog al eens leest en hoort over de »intellectueelen«, en nu groot gelijk heeft dat hij tracht daarover eenig licht ontstoken te krijgen. En dan zet ik natuurlijk voorop «Intellectueel» duidt niet aan een richting, partij of secte gelijk b.v. de wooeden metho» dist, theosoof, spiritist e.z.g. wel doen. Men duidt er een groep menschen mee aan in alle richtingen, partijen, stroomingen, enz. verbreid, die zich door een bepaalde eigen» schap kenmerken. Kennen we dus de eigen» schap, dan kennen we ook hen. »Intellectueel« komt van »intellect«. Dat is een woord uit den vreemde. En zooals 't altijd met die vreemde dingen gaat, 'k zou geen Nederlandsch woord weten te vinden, dat in elk opzicht klopt met het woord »intellect«. Dat is in den regel zoo. Neemt b.v. het woord luxe. »Weelde« zegt iemand direct Maar verbindt dit, bijvoorbeeld «kinder» weelde«, de weelde van kinderen te bezitten, en ge voelt direct, dat luxe hier weer een gansch anderen klank hebben zou. Zoo kan men ook voor «intellect» zeggen »verstand«. En voor gewoon dagelijksch gebruik kan dit ook wel, als men maar bedenkt, dat e

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1