J: Kerk en School. Officieel Gedeelte. Vergaderingen. Burgerlijke Stand V erkoopingen. Binnenland. Buitenland. Vergadering der Hulp-Centrale D.V. zal op 13 Januari a.s. te Middel- harnis de Flakkeesche Hulp-Centrale van Anti-Rev, Kiesverenigingen een vergadering houden. Aanwezig zullen zijn de Heer H. de Wilde, voorzitter van het Prov. Com. en zijn secretaris de Heer Wildenberg. Besturen van Kiesvereenigingen houdt dien datum in gedachten Wegens het Kerstfeest zal ons blad volgende week alléén DONDERDAGS verschijnen. H.H. Correspondenten en Agenten gelieven hiermede rekening te houden. Plaatselijk Nieuw®. Leest de Advertentie van Catnpfe n's Stof f eerderi j Reclame-Mededeelingen. Van onze adverteerders De Haagsche redacteur van de Maas bode meldt Naar wij vernemen, heeft dr. De Visser thans verschillende leden van het demissionnaire kabinet aangezocht om over te gaan in een door hem te vormen ministerie. Deze uitnoodiging is o.m. ook ge richt tot de vier Katholieke ministers. Naar onze meening kan het als vast staande worden beschouwd, dat de Katholieke ministers, gezien de houding die zij van het begin van het conflict af hebben aangenomen, aan deze uitnoo diging geen gevolg zullen geven, wan neer niet een voor de Katholieke Ka merfractie en ook voor hen zelf aan nemelijke oplossing van de kwestie van het gezantschap bij den H. Stoel wordt gevonden. en de pomp uiterlijk 40 c.M. van den muur komt te staan. Dit voorstel wordt aangenomen, tegen sterns den de beide Wethouders. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Bij het vee van een landbouwer in deze gemeente is het mond» en klauwzeer geweken Op 't oogenblik komt deze ziekte nog bij het vee van één landbou» wer alhier voor. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de landbouwer V. v. H. op een dag met slagnet 53 ganzen ving. Tegen twee personen uit deze gemeeente is procesverbaal opgemaakt wegens baldadig» heid Deze week geraakte een modderboot die gezamelijk eigendom is van de Polders en deze gemeente los, en daar de sluisdeuren te Middelharnis open stonden en er dus stroom in de haven ging dreef zij weg L, W. die de mogelijkheid veronderstelde dat zij niet weg» gedreven maar op de plaats waar zij gelegen had gezonken was, wilde zich daarvan overtui» gen met een scheepshaak Ongelukkig echter gleed hij uit en geraakte te water Gelukkig was hij spoedig op het drooge geholpen, maar niettemin was het voor hem een onaangenaam ongeval met dit jkoude weer. Later werd de bewuste boot gevonden half in de haven van Sommelsdijk. Deze week werden door deze gemeente een 1 l»tal werklooze landarbeiders le werk ge» steld. LI. Woensdag werden er op de week» markt slechts enkele biggen aangevoerd. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs alhier bood men f 2,75 voor 1 H.L. aardappe» len en f 1,35 voor 1 H.L. paardepeen. MIDDELHARNIS. Dat er voor de a.s. Tentoonstelling van de P. V. »Seinpost« te Middelharnis nogal animo bestaat blijkt uit onderstaande Dat er reeds meer dan 200 vo» gels zijn ingezonden en vele prijzen beschik» baar zijn gesteld door diverse firma's Zie voor» al de plaatselijke bladen van Dinsdag a.s. Door den kolenbond »Ons belang« zijn als bestuursleden herkozen de H.H. L. Vroeg» indeweij Wz. en A. Struik Az. en tot Commis» saris van toezicht de heer M. v. d. Slik. Deze week zijn alhier verscheept ruim 1000 H.L. aardappelen en 400 H.L. koepeen de prijzen waren voor aardappelen f 2,75 a f 3,—, koepeen f 1,35. Het kindje van B Driesse Jz. had 'ton» geluk te vallen en haar polsje te breken STAD AAN 'T HARINGVLIET. De gemeenterekening dienst 1923 is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Aan A. Maliepaard alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woning op het Dijkhof. Voor de aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht van personen die in 1907 zijn geboren, bestaat gelegenheid op Zaterdag 9 Jan. a.s. des voorm. van 91IV2 uur. Een kind van M. M. alhier had het on» geluk van den zolder te vallen, met het hoofd op een steenen vloer, waardoor ernstige kwets» uren werden opgeloopen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OUDE TONGE. Het land van de Wed. Kievit is afgmijnd door de Geld. Hobbel voor f 3405 in zijn geheel. De huizen met tuin van den heer J. A. Rommelse zijn afgemijnd door J. Duijn alhier voor f 1730. Zaterdag 19 Dec. a.s. des n.m. van 2,30 tot 3,30 uur zal er gelegenheid bestaan tot het betalen der pachtpenningen ten behoeve van de Diakonie der Ned Herv Herk. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de rekeningen ten laste der ge» meente voor 15 Jan a s moeten ingeleverd zijn ter secretarie De prijs van de aardappelen is gestegen tot f 3 de 70 Kg. NIEUWE TONGE. A.s. Maandag en Dinsdag zal ten postkantore alhier de uitbe» taling der Ouderdomsrente plaats hebben. Ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft Ds. 1'. Kruyt bij de bedeelden van de beide armbesturen, een flinke gift laten bezorgen, die dankbaar door de oudjes aanvaard werd. Geen wonder dat zij met verlangen naar een volgenden milden bruidegom uitzien. Van den landbouwer C. v d. V. kwam door de gladheid een met peen beladen wagen in een sloot te recht. Met eenige materieele schade liep het ongeluk af. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 4200 H.L. aard» appelen, 1100 balen peen en 1500 balen uien. Tot bestuurslid van de IJsclub »DirksIand« is gekozen de heer A. W. Knops en herkozen de heeren C. J. van L09 en L. M. Brooshoofd. Door de meisjes vereeniging »Dient den Heere« alhier werden 103 kleedingsstukken vervaardigd, welke aan behoeftige gezinnen zullen worden uitgedeeld. Gevonden voorwerpenenkele sleutels en een kinderportemonnaie met inhoud. In» lichtingen bij de gem. politie. De op 22 dezer bepaalde uitvoering door de Zangvereeniging »Zanglust« is tot nader uitgesteld. De dienstplichtige J. de Leeuw zal op 4 anuari te Leiden en W. J. van Vossen op 18 anuari te Breda worden ingelijfd. De rekening van de ijsclub »Dirksland« sluit over 1925 met een totale ontvang van f 178,06 en met een totale uitgaaf van f36,18 alzoo een goed slot van f 141,88. HERRINGEN. Het bestuur der ijsclub »Herkingen« is thans als volgt samengesteld: M Dorst Voorz., J. L. Coenradie Vice»Voorz-, A. de Geus Secr.»Penn., K. Witvliet 2e Secr.» Penn., L. A. Klem, A. de Geus Wz. en P. Hoogerwerf leden. Voor de leden van den Bijz. Vrijw. Land» storm ligt ter bezichtiging bij den plaatselij» ken leider sergeant Witvliet, een ontwerp van het aan H. M. de Koningin bij Haar zilve» ren huwelijksfeest aan te bieden tegeltableau. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd dat op Dinsdag 21 Dec. de betaling der ouderdomsrente ten hulppostkantore plaats vindt. MELISSANT. Woensdagavond werd na bespreking in Café Van der Werf overgegaan tot oprichting van een ijsclub, »Door Een» dracht sterk«. Aanvankelijk gaven zich 40 personen als lid op, terwijl tot Voorzitter werd gekozen dhr. L. J. Vogelaar en tot Eere» Voorzitter dhr. C. A Backer. Mannelijke personen, geboren in het jaar 1907, moeten zich in de maand Januari a.s. voor den dienstplicht aanmelden. Ter gemeente» secretarie zal daartoe iederen werkdag van voorm. 9-12 uur en nam. 2—4 uur gelegen» heid bestaan. Tot verdere bestuursleden werden gekozen de H.H. L. Vogelaar, president, Nic. Blokland vice»president, C. Stolk, secretaris, R. van Put» ten, penningmeester en tot commissarissen van orde de H.H. H. Overweel, A. Robijn en D. van der Vliet. Nieuwe leden worden gaarne tegen betaling van minstens 50 cent aange» nomen. STELLENDAM. In een tweetal huisge» zinnen alhier zijn gevallen van besmettelijke ziekte »febris typhoïdea geconstateerd. Maandag 21 December a.s. zal in de be= waarschool alhier des namiddags 3 uur een openbare les worden gegeven aan de kinderen die deze school bezoeken, terwijl voor deze kinderen op Dinsdag 22 December a s. des namiddags 5,30 uur Kersfeest wordt gehouden. Woensdag 23 December a s. zal des na» middag 3 uur het Kerstfeest voor de kinderen der Zondagsschool worden gehouden. Tot weger aan de weegbrug alhier, thans in exploitatie door de Generale Dijkagie van Stellendam, is benoemd de heer J. Roon, alhier, die voorheen was aangesteld door de eigenaren der weegbrug. Aan Dl. Kievit alhier is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend ingevolge de verordening op de Volkshuisvesting tot inwendige verbouwing van zijn woning aan de Voorstraat, alhier. OUDDORP. Naar wij vernemen zal de instructie van den te benoemen gemeente» geneesheer zoo worden gewijzigd, dat bij langdurige afwezigheid een plaatsvervanger in de gemeente verblijf houdt. Van den vrachtrijder G. lag Dinsdagmor» gen den hit, waarmede hij zijn dagelijksch broodje verdienen moet, dood in den stal. Vrijdagavond heeft de uitreiking der prij» zen plaats, die door leden van den Vrijw. Landstorm bij den laatst gehouden schietwed» strijd zijn gewonnen. Vergaderplaats is de Raadzaal. Wij willen even herinneren aan den be= langrijken verkoop van ruim 9 H A. of ruim 20 gemeten bouwland a.s. Zaterdag des avonds te 6 uren in het logement Akershoek door Notaris v. d Berg van Goedereede, en daarna verhuring van eenige perceelen bouwland. Op de jaarvergadering van de ijsclub zijn als bestuursleden herkozen T. Tanis Tz. en D. Komtebedde, als commissaris van orde op de ijsbaan werden benoemd Pieter Grinwis Pz. en D. Breen Pz. De Commissie tot Wering van School» verzuim vergadert Zaterdagavond te 6 uren op het gemeentehuis, één vader is opgeroepen, een voorzitter en een secretaris moeten voor het jaar 1926 gekozen worden, enz. J. van Dam wil 4 gemeten zandgrond laten omzetten, d.w.z. het zand, dat boven ligt onder brengen, en de klei uit de diepte, boven op het zand werken. Deze arbeid is per in» schrijvingsbiljet aanbesteed. Laagste inschrij» ving 98 cent per roede, hoogste f 2,10 per roede, gegund aan A. van 't Geloof voor f 1 per roede. t De rekening der N.V. Beurtveer «Oud» dorp« ligt vanaf heden tot 24 December voor de aandeelhouders ter inzage bij den Boek» houder. f De heer Kr. Breen Dz. is periodiek af» tredend als Bestuuurslid bij de N.V. Beurtveer »Ouddorp«. f Op de beurs besteedde men voor de uien vanaf f 2,60—f 2,70 per baal van 60 kilo. De handel was traag. Eigenheimer aardappelen f 2,30—f 2,50 en Zeeuwsche blauwe f 2,80-f 3. Voeraardappelen f 1,20—f 1,60 per 70 kilo. Cichoreiwortelen groen f 18—f 18,50, idem droog f 11—f 11,50, resp. per 1000 en per 100 kilo. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 20 December 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. van Moritfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av 6 uur Ds. den Oudsten, (coll.) Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Japchen.J Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. de Gidts, Huwelijksinzegening van Ds. P. Kruit en E. Stam. Herkingen, n m. 2 uur Ds. den Oudsten van M'harnis (coll.) Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds Baarslag Ouddorp, v.m. leesdienst, n.m. Ds. Bax van Oude Tonge. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av, 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Stellendam, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Mak van Brielle. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Diemer GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9 n m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Van de overige gemeenten geen opgaaf. 40 cent per regel. SOMMELSDIJK* Woensdag trad voor de Chr. Jongelingsvereeniging «Jehova Nissi«, alhier, op Ds. Bax van Oude Tonge. Ondanks de ongunstige omstandigheden was de op» komst bevredigend. Zijn Eerwaarde had tot tekst gekozen Ps. 86 11«Leer mij Heere, Uw weg, ik zal in Uw waarheid wandelen, vereenig mijn hart tot de vreeze Uws Naams.« Spreker ontwik» kelt een drietal gedachten n I.le de begeerte en behoefte des harten 2e de keuze des harten 3e de boosheid des harten. Met groote aandacht werd de duidelijke uiteenzetting van dit schriftgedeelte aangehord. Vervolgens stond Zijn Eerwaarde enkele oogenblikken stil bij 't werk der Jongelings» vereeniging. Met warmte beveelt spreker de Jongelingsvereeniging in de belangstelling der gemeente aan en hij hoopt dat zij 't werk der J. V. mag waardeeren en steunen. Aan 't eind van deze leerzame rede geko» men, eindigde Ds. Bax met dankzegging. De collecte, gehouden ter bestrijding der onkosten, bracht op f 28,10. De Jongelingsvereeniging mag op een goed geslaagden avond terugzien De gekozen diaken in de Ned. Herv. Kerk, de heer M. v. d. Sluijs Pz., heeft deze benoeming niet aangenomen Alsnu werd ge» kozen de heer T. Buurveld. In verband met de as. feestdagen zal er deze maand geen ringvergadering worden ge» houden. MIDDELHARNIS. Tot ouderlingen in de Ger. Kerk zijn herkozen de heeren Anth. Driesse en Joh. Verduin en gekozen de heer J. de Bakker. Tot diaken is herkozen de heer M. van der Slik. Door het bestuur der Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk is besloten Maandag 28 Dec. ter gelegenheid van het Kerstfeest de kinderen feestelijk te doen saamkomen en te trakteeren. NIEUWE TONGE Naar men verneemt hebben de heeren Chr. Brooshooft en J. Breur Gz. hun benoeming resp. tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk, aangenomen. HERKINGEN. Door de Commissie van Toezicht op het L. O. in deze gemeente is ter benoeming van een lid dier Commissie de volgende aanbeveling aan den Raad ge» zonden: le J. A. Witvliet, 2e A. Riedijk. Op Woensdag 23 Dec des avonds van 7 tot 8 uur, hoopt de boekhouder der diaco» nie der N. H. Kerk in de ccnsitoriekamer zitting te houden tot inning van landpachten, tuinhuren, erfpachten enz. D.V. zal op 28 Dec des avonds ten 6 ure voor de Ger. Gem. optreden dhr. Lamain van Voorschoten. MELISSANT. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zal Maandagavond van 6— 8 uur nogmaals gelegenheid worden gegeven tot betaling der plaatsgelden, Plaatsen waar» van de huur dan niet wordt betaald, worden als niet verhuurd beschouwd. STELLENDAM. De tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk benoemde heeren, W. A van Wageningen en Jb. Kalle, hebben hunne benoeming aangenomen. OUDDORP. Het Kerstfeest met de leer» lingen der Zondagsschool »Oostdijk« hoopt het personeel te vieren op a.s. Woensdag 23 December, aanvang half zes. Elk huisgezin der leerlingen ontvangt twee toegangsbewijzen. De 55 personen uit Goedereede en Ouddorp, die een gift hebben afgedragen, krijgen een uitnoodiging om eens een kijkje te komen nemen, en verder zijn nog een beperkt aantal bewijzen van toegang te verkrijgen, waarvoor men naar het aanplakbord wordt verwezen. Met het innen der contributie bij de leden der vereeniging «Een School met den Bijbel«, en met de collecte aan het eind van ieder jaar, ten behoeve onzer Chr. School, wenscht men dezer dagen te beginnen. -j- De catechisaties bij de Ned. Herv. Kerk d'e gedurende de feestweken uitgesteld zijn, beginnen 20 Januari weer. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SOMMELSDIJK brengen ter openbare kennis, dat bezwaren tegen het oprichten van eene bergplaats voor patronen door het Departe» ment van Oorlog in een pand, staande aan de van Gorcumstraat, kadastraal bekend in Sectie B no. 1434, kunnen worden ingebracht ten overstaan van eene commissie uit het College van Gedeputeerde Staten op Donder» dag, 24 December a.s., des voormiddags te 11,30 uur, ten raadhuize der gemeente Brielle. Sommelsdijk, 17 December 1925. L. J. den HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. De reeds uit de achttiende eeuw bestaande Schoen» en Zadelmakerij van de firma J. H. Dijkers aan de Voorstraat te Sommelsdijk, geeft dit jaar een reclame»kalender uit, ten dienste harer cliënten. Wij hadden het genoegen een dezer mooie kalenders te ontvangen en maken onze lezers gaarne op deze artistiek uitgevoerde kalender opmerkzaam. De firma Dijkers heeft terecht ingezien dat zal de reclame doeltreffend zijn, aan de eischen der aeshetiek moet voldoen zijn. En dit is hier het geval. Wij hebben hier niet te doen met het ordinaire genre van druk»aan» doende»bonte»mengeling van kleuren en fi» guurtjes doch een eenvoudige, schoone Engel» sche plaat, een pracht paardenkop, gedrukt op zacht»crême gekleurd karton. Wij zijn er van overtuigd dat deze kalender in den smaak zal vallen 1 Kalender 1926. De bekende Veevoeder Handelaar M. Ver" heul Rotterdam, geeft dit jaar wederom een pracht «Ons Eigen Land« kalender uit, waarin mooie reproducties voorkomen o.a van Dor» drecht, Harlingen, Middelburg, Zuid'Laren, Zutphen, Naarden, Rotterdam enz. Deze kalender is een sierraad voor den wand MIDDELHARNIS. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 18 December 1925 's namiddags half drie uur. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Bespreking wijzing gemeenschappelijke regeling gasfabriek. 3. Verzoeken erfpacht. 4. Wijziging gemeentebegrooting. 5. Benoeming regent weeshuis, periodieke aftreding L Vroegindeweij Wz. Aanbe» veling luidtL. Vroegindeweij Wz. en C. Noordijk Hz. 6. Benoeming lid schoolcommissie, perio» dieke aftreding J. v. d. Waal. 7. Benoeming lid en plaatsvervangend lid gascommissie, periodieke aftreding C. J. Dorsman en J. van der Meide. 8. Onderhandsche aanbesteding ophaling vuilnis. 9. Afgraving Zandpad. 10. Voorstel geldleening. 11 Bespreking wijziging bouwverordening. N.B. De afgraving van het Zandpad is door roode paaltjes aangegeven. De teekening ligt ter inzage op de gemeentesecretarie. OUDDORP. f Leden Vergadering der N. V. Beurtveer »Ouddorp« op Donderdag 24 Dec. 1925 's nam. 6 uur bij G. Spee. Agenda 1. Opening en Notulen. 2. Verslag Directeur. 3. Rekening en Verantwoording5de Boek» jaar. 4. Verkiezing Bestuurslid wegens periodiek aftreden. 5. Rondvraag en Sluiting. SOMMELSDIJK. GeborenCorstiaan, z.v. Johannes Camphens en Maria le Comte. GehuwdLaurus Appel, 30 j. te Middel» harnis en Jannetje Troost, 26 j, alhier. OverledenChristiana, 6 dd.v. Arend Mans en Jacomina Janna DambruinCor» nelia Joppe, 81 jwed. van Cornelis Admiraal Breur. DEN BOMMEL. GeborenJan Cornelis. z.v. Willem v d. Mast en Johanna Rozenheek; Arentje Semia Goverina d.v. Arie Adrianus Keijzer en En» geitje v. d. WelleCornelia Sara, d.v. Adam Cornelis Zoon en Adriaantje van Gelder. Ondertrouwd Arie Cornelis de Visser j m. 19 j. en Leentje Kievit j.d. 17 j. Overleden Levenloos kind van het vrouw, gesl. van Johannis de Graaff en Maatje de Geus. DIRKSLAND. Getrouwd: J. van Steenbergen 26 j. en S. Matsinger 24 j. Overleden: Johanna Cornelia Sijtsma, 5 w. d. v. D. Sijtsma en J. OvaaLena Maria Struijk, 2 m. d.v. J. Struijk en L. B. Klink HERKINGEN. GeborenPieter, z v E. Kievit en E. Poort» vliet; Hendrik, z v J. Doornhein en P. Koe» dam Gehuwd: Jac Drooger en L Klem; Anth Hollaman (Nieuwe Tonge) en J v d Doel MELISSANT GeborenMarinus, z v C de Bonte en J ScheeleNicolaas, z v D Goedegebuur en T Mijnders GetrouwdM W Struijk 41 jaar en E van Damme 32 jaar Op Woensdag 30 December 1925, v.m. 10 uur in den polder den Ouden Oostdijk, van 6»jarig hout om te hakken, wassende op de greppels in de landen in ,huur bij den heer P. Witte Ezn. naast het zoogenaamde «nieuwe bosch«, ten verzoeke van Mej. D. M. Goedkoop te 's Gravenhage Notaris VAN DER SLUIJS Op Maandag 21 December 1925 des namid» dags 2 ure te Ouddorp aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, vlotdelen, baddings, ribben latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 22 December 1925 des namid» dags 1 ure te Achthuizen aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, vlotdelen, baddings, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 23 Dec. 1925 des namiddags 2 ure te Stad aan 't Haringvliet aan de kaai van een groote partij timmerhout, als planken, vlotdelen, baddings, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 24 December 1925 des na» middags 1,30 ure te Ooltgensplaat aan het tramstation, van een groote partij timmerhout, als planken, vlotdelen, baddings, ribben latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. DE POGINGEN VAN DR. DE VISSER. De aftredende Katholieke Ministers aangezocht voor een nieuw Kabinet. Prov. Staten van Zuld»Holiand. In de vergadering van deze week werd o.m. het volgende behandeld Aan de orde is het voorstel inzake de sub» sidieaanvraag voor 1925 voor de Prov. Com» missie ter bevordering van de geitenfokkerij in Zuid»Holland. De heer Alblas kan zich niet met het voor» stel van Ged. Staten vereenigen. Er zijn ruim 2000 leden aangesloten bij de verschillende bonden, 966 bij den neutralen, 1029 bij den R.K. bond. Het voorgestelde subsidie is onge» veer 2 centen per hoofd, wat door de leden zelf wel kan worden opgebracht. Namens de commissie betoogt de heer van Warnaer de wcnschelijkheid van het subsidie, en daarbij erop wijzende, dat men op weg is naar de fusie van de bonden. De heer Heukels verdedigt namens Ged. Staten eveneens het subsidie. De heer van Staveren motiveert zijn steun voor het subsidie. Maar dan moet het maar eens uit zijn. De heeren moeten elkaar dan maar eens vinden. Het voorstel wordt aangenomen onder aan» teekening, dat de heer Alblas geacht wil wor. den te hebben tegengestemd. Aan de orde is de vaststelling van het tarief veerrecht Brielle'Rozenburg. De heer Ten Hope maakt er aanmerking op, dat de Staten voor een fait accompli gesteld zijn. De heer Roetman meent, dat het van belang is, dat pachttermijn en tariefstermijn tegelijk afloopen, hetgeen hier niet het geval is. Ook spr. wenscht een wijziging in het tarief, n 1. de verhooging van de leeftijdsgrens waarop het tarief van 15 cent ingaat, welke op 3 jaar is gesteld. Spr. herinnert aan een motie door de Staten terzake aangenomen. De heer van Boei/en, lid van Ged. Staten, verzekert, dat met de motie bij komende her» zieningen wel rekening zal worden gehouden. Getracht zal worden te bewerken, dat de ter» mijnen zooveel mogelijk gelijk loopen. Na repliek van de heer Roetman wordt z.h.s. het voorstel aangenomen Eveneens wordt z h.s. aangenomen het voor» stel inzake de subsidie»aanvrage der R.K. Ver» eeniging voor Kindervacantieen Herstelling!,' oorden voor den bouw van een koliniehuis te Egmond aan Zee. De vergadering wordt een uur geschorscht De water», gas» en elcctriciteits» voorziening van Flakkee. Na de schorsing krijgt de heer C. War» naer gelegenheid tot het stellen van de vraag t in welk stadium van voorberef' ding bevindt zich de water», gas» en elee' triciteitsvoorziening van Flakkee en in de eerste plaats de watervoorziening op dat eiland De heer Warnaer licht zijn vraag toe, waarbij hij opmerkt, dat Ged. Staten ten deze leidend en steunend moe» ten optreden. In de leiding nu is iets stroefs. Spr. meent, dat de voorbereiding der waterleiding wel in het verste sta» dium is en dringt op spoed aan. De heer Limburg, lid van Ged. Staten, antwoordt, dat de zaak nog bij Ged. Staten in voorbereiding is. Zij is nogal moeilijk, zoowel voor gas en electricltelt als waterleiding, maar voornamelijk voor de eerste twee. Wat de waterleiding, de meest urgente der drie, betreft, deze is in vergevorderd stadium. Spr. hoopt, dat binnenkort deze zaak geregeld zal zijn op de wijze als met de Kilwaterleiding geschiedde, nl. door combinatie van ge» meenten. De heer Warnaer brengt hulde aan het college voor zijn voortvarendheid. Er kan nog niet gezegd worden dat van 't verdrag van Locarno de vruchtentijd reeds daar is, zóó spoedig breekt die gemeenlijk niet aan, maar wel kan gezegdde aanvan» kelijke bloeitijd is daar. Blijkt dit niet over» schoon uit de zaak der ontwapening Hoe» veel jaren, hoeveel tientallen van jaren heeft men 't daarover gehad, over ontwapening, of ten minste over wapenvermindering Maar wie heeft ooit aan de mogelijkheid der uit^ voering met ernst durven denken? 't Zou toch niet beteekenen, indien er of in Frankrijk of in Engeland of in Nederland of in Ame» rika geen geweer meer werd gedragen of geen scheepskanon meer was wat zou zoo'n enkel ongewapend land anders zijn dan een be> spotting onder al de gewapende landen? Neen 1 wat één doet moeten hier allen doen, En zoo staat 't nu. En dat is den aanvang van de Locarnosche bloeitijd. Niet dat de volken zooveel wijsheid eensklaps hebben ge» kregen, dat zij krachtens die wijsheid eene ontwapening zullen trachten uit te voeren door alle gewapende landen, mij dunkt van niet, want dan hadden zij vele jaren voor dezen dit reeds kunnen doen. Neen, niet de theorie, maar de ervaring, de oorlogservaring heeft hen wijs gemaakt toe te stemmen in de ontwapening. Nu in -geen land meer over is dan de scherven van 't vroeger mooie stuk. Nu 't schadelijke, 't vernielende en doodelijke ingezien wordt van de vroegere wijsheid in de kanonnengieterij en geweerfabrieken. De conferentie te Locarno met zijn verdrag heeft de bloeitijd van dezen wereldwelstand doen beginnen. Daarom zijn te Genève de leden van den Statenbond, de Volkenbondsraad saamgeko» men, een oproepingsconferentie ten doel heb» bende. Maar dat is niet genoeg, want niet alle Staten zijn lid van den Volkenbond, doch als anderen wel gewapend. Deze moeten ook aan de ontwapening meedoen. Nu zak voor de eigenlijke conferentie komt, een voor» bereidend werk moeten plaats hebben, om de conferentie straks te beter te doen slagen- Tot die voorbereidende commissie zijn nu ook niet tot den Volkenbond behoorende landen uitgenoodigd, n.l. Duitschland, Rus» land, Finland, Polen, Roemenië, Zuid«Slavië en Amerika. Wellicht zal bovendien een uit» noodiging gericht worden aan Hongarije en Bulgarije. En nu hebben wij maar kalm af te wachten wat 't resultaat zal zijn. Wij mogen God dan» ken dat 't zoover is en Hem bidden, dat 't nog verder kome. 't Is te hopen dat geen lid van den Vol» kenbond zoo lastig bevonden zal worden als Turkije. De vertegenwoordigers van alle mo' gendheden in den Raad van den Volkenbond uitgezonderd Turkije hebben de rechtskundige

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4