Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. 1926 50 cents S<mahhki No. 3181 WOENSDAG 16 DECEMBER 1925 40STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES Rechtzaken. Reclame-Mededeelingen In het a.s. Nieuwjaar-nummer van dit blad, zullen evenals vorige jaren gebracht aan Familie, Vrienden en Be gunstigers opgenomen worden tegen den geringen prijs van slechts indien de advertentie 5 of minder re gels bedraagt. Elke regel meer 10 cents. Daar van deze wijze om elkaar geluk te wenschen, steeds meer wordt gebruik gemaakt omdat het 't omslachtige ver zenden van naamkaartjes kan vervangen zal het ons aangenaam zijn, reeds NU deadvertentiën daarvoor te ontvan gen, teneinde voor een goede plaatsing te kunnen zorg dragen. DE UITGEVERS. w Pijnen van allerlei aard /bestrijdt men met ILandl- en Tuinbouw. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AF70NDERL1JKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef, Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f I.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Ad ver ten tiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Een nieuwe Opdracht. Dr.- de Visser heeft Zaterdagmorgen H. M. medegedeeld, dat hij geen kaos ziet een pars lementair kabinet te vormen en dies ontslag vroeg van zijn opdracht. Direct daarop heeft H. M. Dr. de Visser opgedragen «een* kabinet te vormen. Het moet dus thans beschouwd worden vast te staan, dat er geen mogelijkheid is een parlementair kabinet te formeeren en gaat men nu over tot het zoeken naar een extra»parle» mentair kabinet. Dit wordt er dus niet beter op. Een extraparlementair kabinet staat steeds op héél losse schroeven en moet zoowel reke» ning houden met linksche elementen als met rechtsche. 't Wordt dus een schipperen en plooien, zonder dat er een principieele vaste lijn te volgen is. De derde opdracht verheldert den politieken hemel niet, integendeel, 't wordt donkerder. Leider, Vaderland en Partij. De hiit loeit en laait. Deze crisis wordt behèérscht door den onge» breidelden héét tegen onzen leider, minister Colijn. Al dringt onze A.R. pers, waar buiten onze partij öm de Crisis is ontstaan, zich niet op den voorgrond, zij ziet en hoort en voelt dit daarom toch well 't Is om het Gezantschap begonnen. Maar eerst Marchant en ook Albarda hebben duidelijk te kennen gegeven, dat het ging tegen minister Colijn. En toen Albarda te Amsterdan optrad, nadat de poging van Marchant was mislukt, toen nagelde hij 't onder daverend applaus vast: Hoe de Crisis ook afloopt, Colijn willen we niét weer 1 En zelfs werd, al ging "t nog niet zoo rechtstreeks, te verstaan gegeven, dat Stenhuis en de mannen van 't Vakverbond, als 't nood deed wel voor de noodige «muziek op straat* zouden zorgen. Nogeens, wij hebben 't gehóórd. Onze pers is blind, noch doof. En ons A R. volk begrijpt zeer wel waar 't om te doen is Breken der Coalitie een «de» mocratisch kabinet* met Linksche hoofdkleur maar dan vooralde politieke dood van Colijn. Nu is die niet in der tegenstanders macht. Juni en Juli zijn hier leerzaam. Toen heette 't in éven harde taalIn geen geval Colijn. Ook toen reeds werd met meetings en met «de stem des volks* gedreigd. Het werd toch Colijn. En deze wintercrisis hebben we niet anders te 'beschouwen, dan als een krasse poging, om toch nog te bereiken, wat dezen zomer mislukte. Ons volk, onze pers ziet dit zeer wel. En daarom kin het tijd zijn, al dringen we ons iüzake de Crisis niet op den voorgrond, om inzake onzen leider, den heer Colijn, nog» eens even een iegelijk te herinneren Dat wij, als één man, saamverbonden, ACH TER HEM staan l Waar hij gaat, daar gaan wij. Waar hij staat, daar staan wij. Zijn coalitieskabinet en coalitiesprogram had onze volle instemming. Kin hij tenslotte «voort» varen*, wij varen met hem voort. Gaat hij «in de woestijn«, wij gaan met hem. Wij wer» ken niet met meetings en gioties in dezen tijd, maar in éénzelfde gebed gaat onze smeeking op voor den leider, voor het vaderland, en voor de partij. Wie wéét, hoe God uit al dit kwade, het goede nog doet voortkomen. De rollen omgekeerd. In een onzer schoolbladen wordt er, niet ten onrechte op gewezen dat het juist anders» om is dan voorheen. Toen, sprekers voor de Chr. School. Openbare vergadering met debat. Debat tegenover de tegenstanders. Alles om te bepleiten a) het goed recht der Christelijke Schoolb) om te protesteeren tegen 't onrecht haar aangedaan en c) de chris» tenouders op te wekken hun kinderen aan die Christelijke school toe te vertrouwen. Thans hoort men daar weinig vAn. Maar het omgekeerde geschiedt 1 Voor de Openbare School wordt gesproken en gedebatteerd en propaganda gemaakt. En wederom niet gehéél ten onrechte werd nu in dat christelijk schoolblad aangespoord Mannenbroeders, laten wij in dezen toch niet verslappen. V De tijden veranderen. Houdt echter óók dit in 't oog Dat de tijden veranderd zijn. Vijftig en ook nog wel vijf»en»twintig jaar terug moest de Christelijke School op menige plaats nog voeren haar strijd om 't bestaan. Thans is die op de mééste plaatsen achter den rug. Zij heeft er haar plaats verkregen. En in 's Lands wetgeving, hóé veel we daarin graag Anders zouden zien, is dan toch de fioanciëele gelijkstelling opgenomen, En waar de tijden veranderen, daar verande» ren ook de middelen. Soms heeft het zwaard de voorrang, soms ook de troffel. En wij zijn door Gods goedheid in een positie gekomen, dat we meer met de troffel kunnen arbeiden, al mag het zwaard»des»publieken»woords 'tzij met nadruk gezegd 1 niet roesten aan den wand 1 *t* Troffel en Zwaard. Toch kan de troffel 't eerst en 't meest ge» bruikt. Er zal nu niet véél meer aan mankeeren, of ons christelijk volksdeel hééft zijn christe» lijke school. Over de vraag, of we dit eenmaal zoo zijnde, nu ook moeten trachten den Bijbel te brengen op de Openbare School zwijgen we thans. Maar onze eigen Christelijke school spanne thans in een edelen wedijver al hare krachten in. Daar zyn tal van ouders, wier kinderen ge nooit krijgt. Doch daar is nog een middenstof ook, die drijft en dobbert, en die üw school verkiest, als ze door de uitnemendheid van uw onder» wijs haar aan de spits te brengen wist. Zij dAt ons gemeenschappelijk doel.f KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zitting van 10 December. S. L., landarbeider te Middelharnis staat terecht wegens overtreding der Leerplichtwet. Geëischt wordt f 5 sub. 3 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 4 sub. 4 dagen hechtenis. A. M. te Oude Tonge wordt ten laste ge» legd overtreding van de pol. verordening te Oude Tonge. Bekl. had aan een door hem gekochte autogarage deuren laten aanhangen welke openslaan ever gemeentegrond, waartoe bekl geen schriftelijke vergunning van B. en W heeft gehad. Bekl. zegt dat B. en W. den opzichter ge» zonden hadden, die het had goedgekeurd. Gehoord wordt getuige V., 43 j., veldwachter te Oude Tonge, die verklaart het proces-ver» baal op last van den burgemeester te hebben opgemaakt. Het O. M. zegt dat de verordening op den woningbouw te Oude Tonge niet voorziet in den bouw van autogarages, zoodat de onvol» doende bouw dezer garage niet te beletten is tenzij wordt toegepast het overtreden art. der pol. verord dit is de eenige manier om te voor» komen, dat de garage niet in gebruik genomen wordt. Geëischt wordt f 12 sub 12 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 6 sub 6 dagen hechtenis. Bekl. protesteert hiertegen. Hier wordt niet de rechte weg bewandeld om het doel te be» reiken. Terecht staat C. V., 48 j landbouwknecht te N. Tonge, wien ten laste wordt gelegd niet voldoende te hebben uitgeweken met zijn met bieten beladen wagen om een auto te laten passeeren. Bekl. zegt niet zonder gevaar te kunnen uitwijken. Verschillende getuigen worden gehoord. Ge» eischt wordt f 8 sub. 4 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 6 sub. 6 dagen hech» tenis. H. d. W., 43 j., schipper te Stad aan 't Ha» ringvliet wordt ten laste gelegd de vaart in de haven dezer gemeente 3 dagen gestremd te hebben, door te veel diepgang geladen te hebben bij te laag waterpeil. Bekl. ontkent alle schuld en zegt dat de haven niet voldoet aan het opgegeven peil. Ook heeft zijn schip minder diepgang dan het proces»verbaal ver» meldt. Gehoord wordt L. v. A., 59 j., veldwachter te Stad aan 't Haringvliet. Geëischt wordt 2 geldboeten van f 10 sub. 2X6 dagen hech» tenis Bekl. wordt veroordeeld tot 2 geldboeten van f 10 sub. 2X6 dagen hechtenis. P. S., 46 j., timmerman te Oude Tonge staat terecht wegens overtreding der Arbeidswet, het te lang laten arbeiden door zijn knechts. Bekl. zegt dat het in Oude Tonge een moeilijke zaak is. De gemeente schrijft zelf voor hoeveel loon per uur verdiend mag wor» den. De knechts willen zelf langer werken en ze overtreden allen de Arbeidswet Geëischt wordt 2 geldboeten van f 6 sub. 2X3 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroor» deeld tot 2 geldboeten van f 5 sub. 2X2 dagen hechtenis. Het zelfde feit wordt ten laste gelegd aan L. B., 46 j., timmerman te Oude Tonge De kantonrechter raadt bekl. aan zich te vervoegen bij het districtshoofd te Dordt voor overwerk» vergunning. Geëscht wordt f 6 subs. 6 dagen hecht. Bekl. wordt veroordeeld tot 5 subs. 5 dagen hechtenis. C. J. H., 27 jaar, arbeider te Den Bommel wordt ten laste gelegd niet voldaan te hebben aan de aanwijzingen van den havenmeester te Ooltgensplaat bij het lossen van bieten. Bekl. zegt dat het ptoces»verbaal een ver» keerden datum noemt, doch erkent overigens het ten laste gelegde. Gehoord wordt get. G. H., 36 jaar, rijks» veldwachter te Ooltgensplaat, die opmerkt dat bekl. bieten gelost heeft op een wagenspoor. Er is hier wel eenige naijver in het spel tusschen twee coöperatieve suikerfabrieken. Er was ruimschoots plaats om te lossen, doch bekl. was onwillig. Bekl. tracht breedvoerig zijn onschuld te bewijzen wat hem echter niet veel baat. Geëischt wordt f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 5 subs 5 dagen hecht H. v. G39 jaar, te Den Bommel, wordt ten laste gelegd overtreding der arbeidswet, niet bijhouden van de loonlijst. Geëischt wordt 2 geldboeten van f 10 subs 2X5 dagen^ hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot 2 geld» boeten van f 6 subs. 2 X '3 dagen hechtenis. C. H., 54 jaar, vergunninghouder te Mid» delharnis, wordt ten laste gelegd het in zijn gelagkamer toelaten van personen beneden 16 jaar zonder geleide. Verschillende getuigen worden gehoord. Geëischt wordt f 12 subs. 6 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 6 subs. 6 dagen hechtenis. G. v. d. B., 19 jaar, smidsknecht te Middel» harnis, wordt ten laste gelégd het niet gevolg geven aan den oproep om te verschijnen als getuige voor het kantongerecht. Geëischt wordt f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. H„ 24 jaar, J. H., 18 jaar, W. van M., 19 jaar, J. H., 19 jaar, E. v. Z., 19 jaar, A. N, 18 jaar en C. v. d. H., 21 jaar, allen landarbei» ders te Nieuwe Tonge, wordt ten laste gelegd het gooien met sneeuwballen waarbij andere personen en kinderen geraakt werden. Drie getuigen worden in deze zaak gehoord. Het O M, merkt op dat net in Nieuwe Tonge een echte bende is geweest. De burgemeester zelf heeft over dat sneeuwballen gooien door deze jongelui inlichtingen verschaft. Een flinke straf is hier op haar plaats. Geëischt wordt tegen ieder hunnen f 15 subs. 30 dagen hechtenis. Bekl. worden veroordeeld tot f 10 subs. 10 dagen hechtenis. A. D., 48 jaar, landbouwer te Oude Tonge, wordt ten laste gelegd het jagen in spoorsneeuw. Geëischt wordt f 15 subs. 15 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag ge» ,nomen geweer subs, f 15. Bekl. wordt ver» oordeeld tot f 10 subs. 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer subs, f 15 of 15 dagen hechtenis. H. de G. en K. E. A. W., 28 jaar, wordt ten laste gelegd het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Eerstgenoemde bekl. is wegens ziekte afwezig. Volgens het proces»verbaal hebben beide bekl. in de woonkamer van het hotel Zaaijer te Middelharnis in de maanden Juli en Augus» tus spreekuur gehouden en menschen met ziekten of kwalen behept in behandeling ge» nomen door hun flesschen vloeistof, potten zalf en doozen poeders te verstrekken en dit terwijl bekl. onbevoegd zijn de geneeskunde in ons land uit te oefenen. Gehoord wordt get. J. v- d. W., 23 j., rijks» ambt. bij de dir. belastingen, die gevolg ge» vend aan een advertentie in de courant zich onder behandeling van bekl. gesteld heeft. In de woonkamer van v. G. werd de urinet van get. onderzocht en deelden bekl hem mede waaraan deze lijdende was (scrofuleuze). Vol» gens get werd de urine boven een spiritus» vlam onderzocht. Get. kreeg als medicijn een flesch vloeistof en een pot zalf en moest veel vet gebruiken. Driemaal daags moest de me» dicijn met bijvoeging van slaolie ofboterolie gebruikt worden De kantonrechter vraagt aan get. of er in het dorp geen dokters waren die hem helpen konden, waarom heeft get. zich tot deze men» schen gewend Hebben de medicijnen ge» holpen 40 cent per regel. Buisje 75ct. Bij Apoth.en Drogisten Get. was bevreesd dat de dokters uit de gemeente hem zouden snijden of doen ope» reeren. De medicijnen van deze heeren hebben niets geholpen. Voor het urine.-onderzoek, de flesch medicijn en de pot zalf heeft get. resp. f 1, f 5 en f 2,50 moeten betalen. Nog wordt gehoord get. C. P. F., 44 j., winkelierster te Middelharnis. Qok haar heb» ben bekl. onderzocht, althans de urine, en gezegd dat zij lijdende was aan zenuwen op de maag en op de hartspier, voorts leed ze aan bloedarmoede. Zij heeft twee flesschen medicijn over de post gekregen. Vijf keer is ze in het hotel geweest, waarvoor ze f 11,50 heeft moeten betalen. Zij heeft totaal geen baat gehad. Bekl. zegt dat den patiënten vooraf uitdruk» kelijk gevraagd is of dezen de kuur willen volgen. Deze kuur wordt voorgeschreven door een bevoegd geneesheer. Bekl. doen niet an« ders dan aanteekeningen maken en geld innen, de diagnose wordt door den dokter vastge» steld. Voorheen was de geneeskundig adviseur Dr. Dunnervold, daarna Dr. Alberts. Beiden zijn gestorven, anders zouden zij kunnen op» treden als getuigen A décharge. Thans is hun geneeskundig adviseur Dr. Nijland. De urine wordt doot dezen in Rotterdam onderzocht waarbij beklaagden de aanteekeningen over» leggen. Het O.M. zegt dat het eigenaardig is dat het platteland toch maar steeds een vruchtbaar terrein blijft voor allerlei slag van avonturiers op geneeskundig gebied. Temeer merkwaardig is dit daar het platteland zich toch vaak ver» heugen mag in het bezit van heel bekwame en vertrouwde artsen, die veel voor hun pa» tiënten over hebben. Toch zijn er altijd nog velen op het platteland die hun lichaam toe» vertrouwen aan zeer obscure geneesheeren die door hun collega's zeer terecht met den nek worden aangezien. Tot deze minderwaardige praktijk blijkt Dr. Nijlandtzich ook te leenen. Deze schijnt het niet de moeite waard te vin» den zijn patiënten persoonlijk te zien, doch stuurt er anderen op uit, om hun de maag met allerlei dingetjes vol te stoppen. Het is jammer genoeg dat dergelijke personen zich door hun graad als dokter kunnen dekken. Dat dit zaakje goed loopt is wel bewezen toen beide bekl. voor den burgemeester moesten verschijnen terwijl zij spreekuur hielden. Het liep op dat oogenblik storm van de menschen die kwamen vragen of de »dokters« nog niet terug kwamen. Dezelfde personen hebben ook reeds terecht gestaan voor het kantonge» recht te Brielle waar tegen hen een flinke straf geëischt werd. Het is gewenscht bij het bepa» len der strafmaat bekl. ook hier een flinke straf op te leggen. Wanneer er op dit eiland zoovele menschen nog zoo dom zijn vertrou» wen in deze personen te stellen is het noodig dat die menschen tegen zichzelf beschermd worden. Het O.M. eischt tegen iederen bekl. twee geldboeten van f 150 subs. 2 X 100 dagen hechtenis. Bekl. verdedigd zich door er op te wijzen dat het maken van aanteekeningen niet straf» baar is. Bekl. worden veiobrdeeld tot ieder twee geldboeten van f 100 subs. 2 X 50 dagen hechtenis. Bij verstek werden veroordeeldL. L., we» gens venten zonder vergunning f 3 subs. 3 dagen hechtenisP. W., wegens overtreding der leerplichtwet f 8 subs. 4 dagen hechtenis P. B C., wegens overtreding der arbeidswet 3 X f 6 subs. 3X3 dagen hechtenis; J. K., wegens rijden zonder licht f 5 subs. 3 dagen hechtenis en f 10 subs. 5 dagen hechtenis J. V., wegens overtreding der politie»verorde« ning te Ouddorp f 5 subs. 3 dagen hechtenis J. V., wegens openbare dronkenschap f 10 subs. 10 dagen hechtenis; K. G., wegens zelfde feit f 15 subs. 30 dagen hechtenis. Uit de Landbouwwereld. Nadruk verboden. Het Vuilafvoer«vraagstuk. Sedert jaren is in de groote steden zoowel van ons eigen land als van het buitenland dit vraagstuk aan de orde. Het kan bezien worden uit verschillend oogpuntuit natio» naal»economisch, uit landbouwkundig en uit hygiënisch oogpunt. Voor ons land is de zaak opnieuw in studie genomen en heeft men zich de vraag gesteld van de zijde der steden, of niet vuilverwijdering door middel van land- ontginning de oplossing kan geven, d.w.z. of men niet langs dien weg op een zoo goed» koop mogelijke wijze van het vuil af kan komen, zonder in strijd te komen met de eischen der Volksgezondheid. Vuilverbranding is duur, en hier te lande en elders hoorde men in de omgeving der verbrandingsovens voortdurend ernstige klachten over stank. Die stank is natuurlijk ook verbonden aan de verspreiding der afvalstoffen op de hei, maar volgens onderzoek in België, te Sembst, waar» heen de stad Brussel haar vuil per schip ver» voert, zou de stank op de daar ongedekte terreinen ziet zoo groot zijn als vroeger bij verbranding. Bij afdekking door een dunne grondlaag, welke afdekking ook om landbouw» kundige redenen wenschelijk is, zou het geens» zins een bezwaar zijn om vuilontginning toe te passen nabij spoorlijnen, kanalen en dor» pen, hoewel het natuurlijk beter is, dit te vermijden. Er is of wordt in ons land een groot op» gezette maatschappij opgericht«Avicultura*, beoogende eenerzijds contracten af te sluiten met steden om het vuil tegen zekere vergoe» ding geregeld af te voeren, anderzijds om met dat vuil woeste en verzuurde gronden te ont» ginnen. Dit laatste voor rekening van platte» landsgemeenten, öf in eigen beheer öf voor derden. Wij moeten afwachten hoe het rapport der Studie»commissies voor Amsterdam en Den Haag zal luiden. Gronden ter ontginning zijn er in ons land te over ruim 400,000 Hectare, 't Ware te wenschen, dat hier het voordeel, het belang der steden, parallel mocht loopen met het landbouw» en het algemeen belang. Brussel, New»York, Wiesbaden, Zürich en Westminister hebben hun vroeger gebruikte ovens geslotenverscheidene groote steden hebben tot dusver niet kunnen besluiten om tot het verbrandingssysteem over te gaan. Het vuil van Londen komt grootendeels ten nutte van den landbouw. Ook voor ons land zou dit niet zonder beteekenis kunnen zijn. Per jaar toch wordt in ons land door de steden boven de 10,000 zielen meer dan een millioen ton vaste afvalstoffen geproduceerd 1 Deze hoeveelheid is ruim voldoende om er 5000 Hectare woesten grond mee te ontginnen. Mond» en klauwzeerbestrijdlng. Het mond» en klauwzeer blijft onzen vee» stapel teisteren. De bestrijding wordt in de laatste maanden in een andere richting ge» zocht: door inspuiting der dieren met een zoogenaamd hoogimmuunserum. De Minister van Landbouw heeft voor 1926 daarvoor gel» den aangevraagd bij zijn ambtgenoot van Financiën, ten einde de Rijksseruminrichting te Rotterdam in de gelegenheid te stellen dat serum te vervaardigen In Duitschland bestaat een afzonderlijk Staatsinstituut ter bestrijding van het mond» en klauwzeer, gevestigd op het eiland Riems. De Directeur»leider daarvan, Prof. Waldmann, laat zich over de beschut» tende enting aldus uit; «Slechts met betrek» kelijk groote hoeveelheden hoogimmuunserum kunnen wij voor den duur van 8 tot 12 dagen, gemiddeld voor 10 dagen dus, een passieve beschutting tegen mond» en klauwzeer berei» ken. De enting is dus alleen gewettigd, indien dieren blootgesteld worden aan een besmet» tingsgevaar van enkele dagen (marktbesmet» ting). Hiermee wordt nadrukkelijk vastgelegd, dat de wetenschap dezer dagen niet in staat is, in het beloop eener epizoötie, met behulp van enting dieren te beschutten of te vrijwa» ren voor de ziekte." Men zietook ten aan» zien van deze nieuwe richting zal het goed zijn onze verwachtingen niet te hoog te span» nen. Toch blijve men ook voorzichtig,ja arg» wanend, tegenover de verschillende geheim» middelen, die geregeld door met luidruchtige reclame worden aanbevolen. Tot dusver is geen enkel dier middelen van werkelijke beteekenis gebleken. Wel verkreeg men soms verzachting

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1