Woensdagmiddag S Dec. a.s. om half 4 uur, zal D.V. de Heer R. A. DEN OUDEN, Adj. Secr. van het Centraal Co mité in de Geref. Weeshuis- school een cursus houden voor de Centr. Prop. Club. Geestverwanten van het ge- heele eiland zijn van harte welkom. Buitenland. Binnenland. Central© Cursus vergadering. Plaatselijk Niemvs*- Reciame-KVIededeeilngen. Voor Allen die Sukkelen Kerk en School. dat de beugel niet in orde was en keek daar» toe buiten den wagen, met het gevolg dat hij in aanraking kwam met een electrische draad en van den wagen werd geslingerd. De wagen reed zonder bestuurder door. Een jongen, die in het rijtuig zat bracht de tram tot stilstand zoodat ongelukken voor* komen werden De wagenbestuurder werd ter verpleging in het Groote Gasthuis opgenomen. Omtrent den toestand kan nog niets worden medegedeeld Auto's in den mist op elkaar gereden. Op den weg tusschen Haarlem en Halfweg, is bij de Liedebrug een ernstig ongeluk ge» beurd. Uit Haarltm kwam de auto van de wasscherij van de firma van Hooff in aanrij» ding met een auto uit Amsterdam. De eerste auto geraakte defect. De auto van de wasscherij van de firma Vasen uit Haarlem stopte, om hulp te verkenen. Deze laatste wagen is waarschijnlijk door de gladheid dicht naar de tramrails gegleden. Toen even later uit Haarlem een tram kwam, werd de auto van Vasen gegrepen en voor het grootste gedeelte vernield. De mist was zoo dicht, dat een paar andere auto's de ruïne op straat niet zagen, en er boven op reden. Ook deze wagens werden ernstig beschadigd Wonder boven wonder hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De schade is echter aanzienlijk. [Tel.] Brand. Te Orthen is het woonhuis van den heer Albert van Gerven afgebrand. De bewoners konden zich reddenhet vee kon in veilig» heid worden gebracht doch de inboedel ging verloren. Het belendende bondsgebouw is even» eens afgebrand de inboedel en de bibliotheek werden gered. De brandweer uit den Bosch was om 4 uur het vuur meester. Te Berlicum is de woning van H Majoor afgebrand. Een groot deel van den inboedel werd gered. Te Okkenbroek bij Deventer is de wo» ning van den slager J. S. afgebrand. In het gehucht Ham te Spekholzerheide is de woning van N. nagenoeg geheel door brand vernield. De openbare school te de Pol (Drenthe) is een prooi der vlammen geworden. De wo» ning van het hoofd bleef gespaard Verbrand. De vrouw van H. M. te Munnekemoer had in een emmer aardappelen afgegoten. Ze wierp het kokende water naar buiten doch had haar 4»jarig zoontje niet zien staan. Deze kreeg den inhoud tegen zich aan en liep ernstige brandwonden op aan hoofd en buik, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis te Groningen noodig bleek. Verstikking door kolendamp. De schipper M. v. D. uit Poortugaal wilde zqn knecht wekken, om uit te varen. Deze sliep op de moterboot «Onderneming® gele» gen aan de Buitenwalenvest te Dordrecht. Bij het openen van de kajuitsdeur sloeg de schip» per een hevigen kolendamp tegen, terwijl hij zijn knecht, den 15»jarigen C. J. v. d. E uit Rotterdam bewusteloos vond. De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen kon niets anders dan den dood constateeren. Ondankbare Helena. Een zwerfster, bekend onder den naam Helena vond liefderijk onderdak bij de mijn» werkersfamilie B. wonende in de z.g. roode kolonie te Spekholzerheide gem. Berkrade. Op 'n goeden morgen was Helena weg en ze bleef weg. Zij had niet alleen kleedingstukken doch ook de spaarpenningen en het huishoud» feld van de mijnwerkersfamilie en van een :ostganger medegenomen. Naar de zwerfster wordt door de marechaussé gezocht. In de Hongaarsche Heraut schrijft Sebestyen De Roemenen tegen de Gereformeerden In Transsylvanie. De met weergaloos cynisme volbrachte ge» welddraden, waarin in Zevenburgen de Roe» menen zich schuldig maken, doen ons herinne» ren aan die eeuwen, waarin het Protestantisme nog te vuur en te zwaar bestreden werd. Nog slechts kort geleden sloten zij opnieuw vijf Gereformeerde scholen en nu weer vernemen wij, dat zij in Szaszvaros met geweld 'n Geref. bedehuis hebben bezet. De toestand in Szisz» viros is deze, dat kortgeleden de Roemeensche bewindvoerders de Gereformeerde hoogere burgerschool voor hun lyceum in gebruik ge» nomen hebben, waarop in de Roemeensche taal les gegeven wordt. De met de Gerefor» meerde hoogere burgerschool in verbinding staande bedezaal lieten zij aan de Gerefor* meerden over, omdat zij de meer dan honderd jaar oude stadskerk ook gesloten hadden. Vele honderden Gereformeerden kwamen in die zaal godsdienstoefening houden. Een paar Zondagen geleden was het kerkeraadsvergade* ring en de predikant ging juist voor in het gebed, toen cte directeur van het Roemeensche lyceum den voorzitter van de vergadering wegwierp en te kennen gaf dat de zaal noodig was, omdat het schooljaar van het Lyceum plechtig en feestelijk geopend zou worden. De kerkeraadsvoorzitter verklaarde echter, dat hij de zaal niet overgaf en keerde terug naar de vergadering. Een voor de deur verzamelde Roemeensche menigte begon echter drukte te maken, sloeg tegen de deuren en schreeuwde met ruwe stem of de vergadering nog lang duurde. Zóó'n vreeselijk lawaai maakten zij, dat de kerkeraad de besprekingen niet kon voortzetten. En toen gebeurde het opeens, dat de deur openging en in vol kerkelijk gewaad enkele Grieksch»Oostersche geestelijken bin» nentraden, gevolgd door dienaren met vaan» del», vlaggen en fakkels. De Gereformeerde predikant ging voor de Grieksch*Oosterlijke geestelijken staan en protesteerde er tegen, dat in de Gereformeerde kerk geestelijken van vreemden godsdienst op deze wijze binnen* traden. Daarna haastte hij zich op den preek» stoel en herhaalde zijn protest met deze woor* den»Dit is de kerk van de Gereformeerden«. «Deze kerk is nu de onze« was het antwoord van den Grieksch*Roemeenschen priester. Ondertusschen was in de zaal een bende van Roemeensche leerlingen en leeraren bin» nengedrongen. De toestand begon er zoo dreigend uit te zien, dat de Gereformeerde kerkelijke leiders, om een botsing te voorko» men, zich verwijderden. Zoo werken de Roemen van dag tot dag tegen de Gereformeerden in Transsylvanie Een Geref. predikant als slachtoffer van de Roemenen. Hoe de Roemeensche regeering de Protes» tanten en vooral de Geref. predikanten in Zevenburgen behandelt hebben wij reeds meer» malen beschreven De geloofsvervolging duurt nog steeds voort. En nu plaatsen we de foto van een der vele Geref. Martelarenvan Ds. Michael Megyaszay. Ds. Megyaszay stond sinds 21 jaren als Dienaar des Woords te Alsó»Csernaten in Zevenburgen. Maar als ijverig Geref. predikant werd hij in de oogen van de Roemeenen een «verdachte**. Zij begonnen hem te vervolgen. Hij kon in zijn classis niets doen zonder door de mannen van de Roemeensche gendarmerie gecontro» leerd te worden. Zelfs zijne preeken werden door Roemeensche spionnen beluisterd. En wegens een preek werd hij tot een geldboete en een paar dagen gevangenisstraf veroordeeld. Daarna kwamen de verdere vervolgingen. Den 18 October 1923 werd hij opnieuw in hechtenis genomen en gedurende 2 nachten met geweer en met ijzeren stok geslagen en met laarzenhakken getrapt. Zijne vrouw en enkele ouderlingen zijn tegelijk met hem ook in hechtenis genomen en gemarteld. Intusschen zijn zijne gemeenteleden ook ge» plaagd en vervolgd. Den 28 Februari 1924 was de pastorie door Roemeensche politie»agenten opnieuw bezet, 's Nachts om 10 uur hebben de agenten vele geweerschoten op het huis gelost en het predikantsgezin met doodsangst vervuld. Zoo duurde het van maand tot maand. Den 3 December 1924 's nachts is de gendar» merie in de pastorie opnieuw met geweld binnengedrongen. Ds. Megyaszay werd uit zijn bed gehaald en naar het gemeentehuis gesleept. Zijn vrouw met 4 kinderen stonden buiten te wachten op wat komen zou. De marteling was opnieuw begonnen. Hij werd opnieuw met een geweer en een met leder bedekten ijzeren stok geslagen en met laarzenhakken getrapt. Dezen keer kreeg hij negen zware wonden Zijne kleederen werden weggenomen. Twee dagen en twee nachten duurde de marteling tot hij eindelijk vrij werd gelaten. Na enkele maanden moest hij met vrouw en kinderen zijn land en zijn gemeente verlaten. Nu leeft hij in een klein dorp niet ver van Budapest. Dit is het lot van vele Hongaarsche Gere» formeerde predikanten in de 20ste eeuw onder de Roemeensche heerschappij in Transsyivanië. Dr. J. Sebestyèn. De Tweede Kamer bijeen geroepen. De Tweede Kamer der S.»G. is thans bijeen geroepen in openbare vergadering tegen Don» derdag 10 Dec., namiddags 1 uur, ter afhan» deling van spoedeischende ontwerpen. Op de agenda van de tegen Donderdag sa» mengeroepen Tweede Kamer staan o.a.de ontwerpen tot onteigening ten behoeve van aanleg van een tramweg van Zutphen naar Deventerwijziging van de grenzen der ge» meenten Rotterdam en Schiedam onteigening voer de uitbreiding van het openbaar slacht» huis te Groningenverlenging van den ter» mijn, genoemd in art. 88a der Tabakswet wijziging van de L. 0.»wet 1920de machti* ging tot verlenging der overeenkomst met de Kon. Paketvaart Mij.de subsidie jvoor de Vroedvrouwenschool te Heerlen en het voor» van wet van den heer van der Waerden c.s. en van nen heer Braat inzake den zomertijd. Hei Gezantschap bij den Paus. Staatsraad Mr. D. P. D. Fabius schrijft het volgende in het »Hbl Telkens hoort men dezer dagen zeggen, dat de Tweede Kamer den gezantschappost bij den Paus heeft verworpen. Formeel is die wijze van spreken onjuist. Op hoofdstuk III der Staatsbegrooting wordt het bedrag der kosten van de gezantschappen in ééne som uitgedrukt. Er wordt niet ge* stemd over elk gezantschap afzonderlijk. Het amendement van de heeren Kersten en Zandt hield dan ook in, het verminderen van den post voor de gezantschappen, geraamd op f 1 262 000, met f 28 000 (f 9000 op de jaar» wedden en f 19 000 op de verblijfsvergoedin» gen en toelagen). Weet de regeering uit het verminderde be« drag ook den gezantschappost bij den Paus te bekostigen, dan kan zij dit doen met vol» komen recht. Maar zal men wellicht zeggen de be* doeling van de Tweede Kamer bij de stem» ming over dat amendement, was toch, dat die gezantschapspost vervallen zoude, zoodat de regeering door dien post te handhaven, waar» schijnlijk met de Tweede Kamer in botsing geraakte. Is dit echter juist De meerderheid voor het amendement was een gemengdeslechts een deel dier meerder» heid was tegen dat gezantschap gekanthet andere dat bedoelde met hare stemmen de coalitie van de groepen der rechterzijde te breken. De meerderheid der Tweede Kamer is voor behoud van het gezantschapalthans niet daartegen. Daar het zuiver stellen van quaestiën steeds van belang is, achtte ik het wenschelijk, op een en ander de aandacht ie vestigen. De abonne's van Nederland en Oranje heb» ben dezer dagen ontvangen de Nummers Oc» tober—November en December van dit orgaan in één brochure gecombineerd. Deze brochure bevat een schema van de Anti Rev. beginselen. Een beknopte samenvatting van wat ons pro» gram van beginselen geeft, 't Is een uitstekende leidraad voor het maken van inleidingen over alle onderwerpen welke men over onze begin» selen maken wil. Zij die geen bronnen binnen hun bereik hebben vinden er een breedvoerige citatenreeks in uit de groote werken van onze vooraanstaande mannen. Aan de hand van dit schema zal de adj. secr. van het Centr. Com., de heer R. A. den Ouden, voor de Centr. prop. club op Goeree en Overflakkee een cursus houden op Woens dag 9 December des nam. om half 4 uur in de Geref. Weeshuisschool Geestverwanten zijn daar hartelijk welkom. Het referaat van den heer Den Ouden zal een leerzame en een actueele verhandeling zijn van onze beginselen en de practische politiek. Men verzuime deze cursus»vergadering niet. SOMMELSDIJK.' D.V. zal Woensdag, avond 9 Dec. om 7 uur in de Christelijke School alhier de heer Den Ouden, adj.. secr. van het Centr. Comité een referaat houden voor de Prop..Club. Alle leden der Kiesvereeniging en geestverwanten ook uit andere plaatsen zijn hartelijk welkom I - SOMMELSDIJK. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces*verbaal opgemaakt wegens het gooien met sneeuwballen. L.l. Maandag stonden er 18 werklooze landarbeiders bij den correspondent der ar* beidsbemiddeling ingeschreven. Van wege de weersgesteldheid kunnen er deze week geen werkloozen te werk gesteld worden. Van voor het land der landbouwer H. v. L. werd dezer dagen een ijzeren hek ont* vreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. De inwoner dezer gemeente K H. Schip» pers heeft van den heer M. de Haas onders» hands gekocht een wagenhuis met erf, staan» de aan den Oostelijken Achterweg. Dat er in deze gemeente geen woning» nood heerscht, blijkt wel hieruit, dat er op 't oogenblik 31 huizen onbewoond zijn. De strenge vorst maakt de werkzaam» heden in het land onmogelijk. Bij enkele landbouwers, alhier, staat nog cichorei in den grond, benevens wat paardenpeen. C. B. had het ongeluk door de gladheid te vallen. Een paar tanden drongen door de bovenlip heen en braken af. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Vorige week werden vanuit deze gemeente 2000 balen uien en peen benevens 1000 H.L. aardappelen verscheept. MIDDELHARNIS. Vrijdagmiddag zijn de kinderen der bewaarschool bezocht door St. Nicolaas. De kleuters hadden daar schik van en genoten rijkelijk. Vele ouders waren aanwezig. De slagersknecht M. Smit had 't ongeluk met zijn fiets omver te vallen, waardoor hij een ernstige beenwond bekwam. Geneeskun» dige hulp was noodzakelijk. De aangifte voor de Militie, geboren 1907, moet plaats hebben in de maand Januari ter gemeente»secretarie, meer bepaald Donderdag 7 Januari voorm. 10 tot 12 uur. Bij den heer H. Krijger had Zondag een schoorsteenbrand plaats. Daar 't onheil spoe» dig werd opgemerkt had men 't vuur jwelara met enkele emmers water gebluscht. 40 cent per regel met Verstopping of moeilijken en onregel» matigen Stoelgang zijn Mynhardt's Laxeer. tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de maand November zijn 22 aangiften gedaan voor huisslachtingen. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2587 H.L. aardappelen en 565 H.L. uien. Tijdens de bietencampagne zijn aan de weegbrug dit jaar aangevoerd 6084500 K.G. bieten. Deze week zal langs de huizen der inge* zetenen een collecte worden gehouden ten bate van het Blindengesticht te Wolpheze. Het mond» en klauwzeer onder het vee van den iandbouwar A. Mijs is geweken. Loop der bevolking in November 1925. Ingekomen geene. Vertrokken Bernardus Jacobus Meerman naar NijmegenNeeltje Bakker naar Rotterdam en Johannis Hoeve» nagel naar 's»Hage. Zondagmorgen zou de beurtschipper zijn gewone reis naar Rotterdam doen doch bleef in het ijs, dat zich door de strenge vorst in de kaai bevond, vastzitten. Nadat een heelen morgen hieraan gewerkt was, kon de motor de reis des middags voortzetten. Het woonhuis, staande aan de voorstraat, van de Wed. P. van Splunter is bij veiling jngezet door M. Mooijaart op f 1510. OOLTGENSPLAAT. De verordening I heffen van leges vastgesteld 24 September, is bij Koninklijk Besluit van 19 November goed» gekeurd en treed in werking 8 December a.s. Heden zijn als gevonden voorwerpen nog ter gemeentesecretarie gedeponeerd, een zeer mooie tabaksdoos, een zakmes, enkele wollen handschoenen, zes portemonnais, een hamer en een ceintuur door rechthebbenden kunnen deze goederen worden afgehaald. OUDE TONG15. Bij J. S. B. ontstond een schoorsteenbrand door toegeschoten hulp was men het gauw meester. Hoewel het hard vriest zijn er op heden Maandag nog aardappelen geladen die zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam vervoerd zullen worden. Vergadering van de IJsclub »De Schaats* op Dinsdag des n.m. 6l/2 uur alhier. NIEUWE TONGE. J.l. week werden per tram 2000 balen uien vervoerd. Peen werden niet verzonden en te Battenoord 510 balen uien verzonden. De prijs is nog steeds f 3,— per H.L. Tot Voorzitter van de Muziekver.Apollo* is gekozen dhr. A. Knöps en tot Secretaris dhr. G. Knöps. Woensdag geeft ze haar jaar» lijksche uitvoering. Loop der bevolking gedurende de maand November 1925 Ingekomen: Betje van den Ochtend van DirkslandBernardus Michaël Bijkerk en ge* zin van Amsterdam. VertrokkenCornelis Zweerus naar Nieu» wenhoornPieter de Wit naar Stad aan 't HaringvlietMaria Kievit en Marina Kievit naar Middelharnis en Jannetje Breeman naar Rotterdam. De eerstvolgende uitbetaling der Ouder» domsrente zal plaats hebben op Maandag en Dinsdag 21 en 22 December a.s. Dhr. I. Mosselman heeft een tweetal ar» beiderswoningen, staande op den hoek van den Herkingschendijk, onderhands verkocht aan dhr. W. Drooger Lz,, alhier. In de Buitengewone Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier, werd besloten tot het oprichten eener afzonderlijke Spaar» bank. Tevens werden vastgesteld de Statuten en het Huishoudelijk Reglement der Bank, waar de stemming over deze punten, wegens onvoltallig der vergadering, moesten worden uitgesteld tot de vergadering van j.l. Vrijdag. DIRKSLAND. In het gemeente slachthuis werd een rund aangevoerd, dat bleek aan miltvuur te zijn gestorven. Het cadaver werd onder politietoezicht verbrand. Bij publicatie is bekend gemaakt dat door het Bestuur van den Polder Nieuw»Kraaijer op 11 December a.s. een schouw zal worden gehouden. Op Dinsdag 22 December a.s. zal de Zangvereeniging «Zanglust* in het gym lokaal der O.L. school alhier een uitvoering geven. Aan den Heer D. Vermeulen alhier is ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine» of petroleum» motor van 2 p.k. voor het drijven van een uiensorteermachine in het pand Sectie B 1652. Ingevolge de Vleeschkeuringswet werden over November alhier ter slachting aangege» ven 69 varkens en 17 koeien. Uit nood wer» den geslacht 4 runderen, 4 paarden en 1 varken. MELISSANT. Op Vrijdag, 11 December a s. zal het Bestuur van den polder Nieuw* Kraaijer schouw houden over weg» dijkslooten enz. Zaterdag had dhr. L. van Oudenaren het ongeluk door de gladheid te vallen en een rib te breken en twee te kneuzen. De dienstplichtigen van de lichting 1910 moeten op Vrijdag 18 December a.s nam. 1 uur hun goederen inleveren in de Openbare Bewaarschool te Dirksland. De laatste suikerbieten zijn van het tram» station naar de fabrieken vervoerd. In totaal zijn 5000.000 K.G. bieten geleverd. HERRINGEN. Ter secreatarie dezer ge» meente ligt ter inzage een door Ged. Staten dezer provincie goedgekeurde wijziging der Bouwverordening en tegen betaling dei kos» ten algemeen verkrijgbaar gesteld. Onder het vee van den landbouwer D komt een geval van mond» en klauwzeer voor. De vrouw van den heer M. had Zaterdag het ongeluk van den zolder te vallen en zich ernstig te bezeeren. Geneeskundige hulp be» hoefde gelukkig niet te worden ingeroepen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 1000 H.L. aardappelen, 600 balen peen, 450 balen uien. Door J. de Blok, alhier, is onderhands aangekocht het jachtje gemerkt B.R.M. 28, om daarmede de garnalenvisscberij uit te oefenen. Op Maandag 14 Dec. a.s. des avonds 6,30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier stemming worden gehouden ter voorziening in de periodieke aftreding van ouderlingen en diakenen. A.s. Dinsdag zal door de ijsclub Stellen* dam de ijsbaan alhier voor de leden worden opengesteld. Het ijs is mooi. Vanwege de Zuid»Hollandsche Reddings» Maatschappij zal alhier een motor*reddingsboot worden gestationeerd, waarvoor een nieuwe boot wordt gemaakt bij de firma de Jong te Vlaardingen. De boot krijgt een lengte van I7l/z M. en een breedte van 3'/2 M., met 2 motoren van 40 P.K. GOEDEREEDE. Wegens een gebrek moest van den landbouwer H. van A. een best werkpaard worden afgemaakt. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. In het Goereesche gat is voor de kuil» visschers geen geld te verdienen, daarom zijn de meesten de vorige week gaan visschen op de Zeeuwsche stroomen, waar nog een redelijk weekloon is te verdienen. Vorige week werden alhier twee wagons uien geladen van f 2,60 tot f 3,— per 60 kg. De beurtmotor werd geladen met uien van f 3,— per 60 kg. De ijsclub »Vooruit« heeft de achterhaven gehuurd voor ijsvermaak. Alles zal worden in het het werk gesteld om een flinke rijbaan te verkrijgen. In de maand November werden alhier geen huwelijken gesloten. Ook kwamen geen sterfgevallen voor. Vanwege de sterke vorst is het drogen van cichorie wortelen stop gezet. OUDDORP. De reddingsboot, tegenwoor» dig in onze haven liggende, heeft Zaterdag» morgen een proeftocht gedaan. Alles was in orde. Het is te hopen voor de werkzaamheden in de drogerijen, dat er spoedig minder streng weder komtwant door den vorst wordt de cichorei zoo hard, dat bij het snijden de mes» sen afbreken, en zou daarom het werk moeten worden stilgelegd. Er zijn hier weder 4 perceelen bouwland verhuurd voor den tijd van |10 jarendrie perceelen liggen aan den Jillesweg en een in den Ouden JOostdijk. 1, voor f 136 per gemet door L. Padmos Lz.2, voor f 130,60 per ge» met door Joh. Meijer3, voor f 140,05 per gemet door J. Voogd Wz4 voor f 70 per gemet door T. v. Wijk. f In eenige gezinnen komen onder de kin» deren mazelen voor. SOMMELSDIJK." Tot Ouderling en Diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen J. Kransse en T. v. d. Doel. De benoemingen zijn nog niet aangenomen. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de doopsbediening plaats hebben. Doop» vaders moeten zich Vrijdag 11 December a.s des avonds 7 uur in de consistorie daarvoor aanmelden. MIDDELHARNIS. In de Gereformeerde Geref. Kerk zijn voor Ouderlingen als candi» daten gesteld de heeren J. de Bakker, Abr. v. d. Tol, C. Jonker, J. Pranger, J. Verduin en Anth. Driesse, als Diaken de heeren M. v. d. Slik en J. Sprong. De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate der kerk heeft opgebracht f 40,90. In de Ned. Herv. Kerk is tot Ouderling gekozen de heer L. Koote en tot Diaken de heer J. Numan. De zendingcollecte uitgaande van de Ned. Herv. Kerk zal voortaan om drie maanden langs de huizen gehouden worden per busje. De catechisaties welke door den ouder» ling Driesse in de Geref. Kerk alhier gehou» den worden, zullen wegens ziekte van dezen, in deze week niet worden gehouden. Wegens een te vervullen vacature«beurt door Ds. G. v. Velzen, zal er a.s Zondag des voormiddags leesdienst worden gehouden, ter» wijl D.V Ds v Velzen des avonds weder voor de gemeente hoopt op te treden STAD AAN 'T HARINGVLIET. Week» dienst in de Geref. Kerk Woensdag nam. 6 uur door Ds. de Graaff. DEN BOMMEL. Woensdagavond half zeven Bijbellezing in de Ger. Kerk door Ds Schaafsma OOLTGENSPLAAT. De heeren D Korte* weg Lz, C de Vos Johz cn Jac van Gurp hebben hunne benoeming tot lid van den Kerkeraad in de Ned Herv Kerk aangenomen De cursus nuttige handwerken in de open* bare school voor meisjes die de dagschool niet meer bezoeken, is heden begonnen met 13 leerlingen OUDE TONGE. De collecte voor het schil* deren in de Ned Herv Kerk heeft opgebracht de som van f 588,— Woensdagavond 6 uur zal er dankstond voor het gewas gehouden worden, tevens col» lecte in de Ned Herv Kerk DIRKSLAND. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned Herv. Kerk alhier optreden Ds. K. van As. HERRINGEN. Men verzocht ons te willen melden, dat catechisatie's voor groote meisjes in» plaats van Donderdagmiddag op Vrijdagavond zullen plaats hebben van half zeven tot half acht en voor groote jongens inplaats van 6—7 uur van half acht tot half negen in de con» sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Op Dinsdagavond zal er D.V in de Con» sistoriekamer een bespreking gehouden worden met de lidmaten der N H Kerk om te komen tot het beroepen van een eigen predikant. Op Zondag 13 December zal er bij de 4e rondgang in de Ned Herv Kerk een col» lecte worden gehouden voor de weduwen» en wezen beurs classis Brielle. Zaterdagavond 12 December van 6—7 uur zal de ontvanger der Ned Herv Kerk in de consistoriekamer zitting houden, tot ontvangst van zitplaatsengelden, tuinhuren en erfpachten MELISSANT. Aan de Bijzondere School is de vorige week een avondcursus aange» vangen met 7 leerlingen. Zaterdag 12 December a.s. 's namiddags van 2—9 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zitting worden gehouden tot ontvangst der zitplaatsenhuur. GOEDEREEDE. Maandag werd in de brie» venbus een bankbiljet van tien gulden voor de Kerk en één dito voor de Zondagsschool» kerstfeestviering gevonden. OUDDORP. Door de leerlingen van de Zondagsschool Oostdijk is ten behoeve van die Zondagsschool uit eigen omgeving bijeengebaacht f 35,60. A.s. Zondag des voorm. half tien hoopt in de Herv. kerk op te treden. Ds v. Mont» frans van Sommelsdijk, om een dankstond voor het gewas të houden. Op dien dag is het oogstcollecte. De heer Schoppenhauer van Amsterdam heeft het beroep als voorganger bij Doopsgez. gemeente aangenomen. Vrijdagmorgen is hier bericht ontvangen dat Ds. Dekker van Opheusden voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Herv. Gem. heeft bedankt De collecte voor den Geref. Zendings» bond, bij de rede van Ds Bieshaar in dsqj/ Herv Kerk gehouden heeft opgebracht f 131 Bij de Geref kerk is gekozen als ouder» ling de heer K Spee en als diaken de heer E Sandifort. Aftredende zijn de heeren K. Tanis Gzn. en J. Vink. TINTE. Opgravingen in het Oosten in verband met het N. Testament. Donderdagavond j.l. trad voor de Vereen, voor Chr. Belangen alhier op met bovenge» noemd onderwerp Ds. C. Mak van Den Brief en Tinte. De zaal van het vereenigingsgebouw was uitstekend gevuld. De voorzitter der vereeniging, de heer P. W. J. Krijnen, liet zingen ,Ps. 119:53 ging voor in gebed en las 2 Petr. 119—212 en Tim. 3:14—17. Hij zegt: Wij hebben gelezen van een zeer vast profetisch Woord, van heili» ge schrijvers, gedreven door den H. G. van de geheel eenige waarde van de H. S. voor ge» loof en leven, maar ook van Schriftverdraaiing, verwringing, ontkenning en loochening der geopenbaarde waarheid. Geloof en ongeloof; aanvaarding en verwerping der H. S. als Gods Woord zich laten richten door en als rechter willen zitten over de H. S. was, is en blijfj de groote tegenstelling. 1 Wat zullen wij doen Meezingen in het koor dergenen, die het spotlied over de H. S. zingen Neen, «blijven in hetgeen wij geleerd heb» ben*. Ons verblijden over de groote vermeerdering van kennis eener geloovige wetenschap inzake recht inzicht in de H. S. Daartoe behoort ook de schat door de opgravingen in het Oosten aan 't licht gebracht. Spr. heet alle aanwezigen welkom en inzon» derheid Ds. Mak, die van dien schat komt vertellen. Hij geeft alsnu het woord aan Ds. Mak. Deze zegt, dat hij zich zeer moet beperken en bovendien zijn lezing in populairen toon moet houden. Hij zal het meer bepaald hebben over de opgravingen in de landen rondom de Middel» landsche zee en dan wel vooral in verband met het N. T. Reeds in de 16e eeuw heeft men aan opgra» vingen gedaanuit nieuwsgierigheid en roof» zucht. Hoe merkwaardig is het, dat een graf als dat van Toet»Ank=Amen ongeschonden be» waard is gebleven. In de jaren 1870—1880 be» gon het eigenlijke wetenschappelijke opgra» vingswerk. Wel deed ook Napoleon I er aan, maar de volle wetenschappelijke werkzaamheid begon eerst in de aangeduide jaren. Toen is eerst recht aan den dag gekomen, hoe groot en machtig ook reeds in de oudheid het mensche» lijk kunnen was. Niet alleen zijn aan 't licht gebracht, werken als de arena te Efeze, de waterleidingen te Jeruzalem en Rome, zuilen en tempelruïnes, maar ook heeft men het woord van de men» schen der oudheid gevonden. Daaruit kennen we die menschen beter dan voorheen en dat niet alleen door de woorden op munten, rot» sen en tempeloverblijfselen maar ook het woord waarin men zich uitte in het gewone leven heeft men gevonden. Men gebruikte kleitafel* tjes en .wastafeltjes en papyrus al 2000 v. C. Op Sicilië wordt het nog wel op de oude wijze bereid. Men bezigde ook perkament. Maar dit was kostbaar. Men gebruikte ook scherven (ostrala) van den mesthoop. De aller» armsten deden dat vaak. Tal van scherven heeft men gevonden, al zijn er ook heel wat teloor gegaan. Jongensboeken werden geschre» ven op perkament, want die moesten sterk zijn. Dat kan je nog altoos zien, als de jon» gens elkaar bij het uitgaan der scholen met de tasschen vol boeken om de ooren slaan. Spr. gaat nu na, wat er al zoo van het da» gelijksche leven in de oudheid, b.v. uit de Egyptische oude mestvaalten en uit de lava van Herculanum en Pompeji, te voorschijn is gekomen. Verschillende brieven worden voor» gelezen. B.v. een brief van een arbeider aan zijn vrouw, geschreven 17 Juni in het jaar 1 v. Chr. Een brief van aanbeveling. Een troos» brtef. Een brief van een schooljongen. Dc

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2