Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Ijsvermaak IN HOC SIGNO VINCES No. 3179 WOENSDAG 9 DECEMBER 1925 40ste JAARGANG Uit onze Partij. Gemengd Nieuws. geeft ruwe huid verzacht geneest W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën eti verdere Adminis trati#, franco toe te zetide» aan de Uitgevers Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Teief. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. »De Antirevolutionaire Partij Zichzelf*. Dit is de titel eener brochure, gewijd aan den huidigeu, politieken toestand en geschrei ven door den heer H. Diemer,' dierecteur van het dagblad «De Rotterdammer» en van de drukkerij «Libertas», die dit dagblad drukt. De titel is niet geheel juist, naar 't ons dunkt. Vergelijk slechts in ons taalgebruik «Ik zeide tot hemWees uzelf I« en »'k Zei tot hemSta toch op uzelf 1» Men kan zich zelf zijn en toch een aanspo» ring noodig hebben, om niet steeds op an» deren te leunen of met anderen arm»in»arm te gaan. Nu is mee het doel des schrijvers, onze A. R. partij voor te houden, dat zjj indien de gang der gebeurtenissen er toe leidt niet versagen moet, ook al zou ze zich dub delijk, ja voor geruimen tijd, zonder eenig ^bondgenootschap in haar isolement moeten terugtrekken. Doch genoeg over den titel. De brochure zelf is een 60 bladzijden groot en bespreekt de volgende onderwerpen «Voorwoord», «Het tijdperk van elkaar ops volgende crisissen», Verzwakte positie», «Niet geheel onbegrijpelijk», «Onze verhouding te» genover Rome», «Afbrokkeling», «De anti» revol. partij op zichzelf» en in dat laatste hoofdstuk wordt dan als de lezer begrijpen zal de slotsom uit al het voorgaande getrok» ken. De schrijver weeft twee hoofddraden door zijn werk: Ten eerste de tegenwoordige crisis, haar ontstaan en haar mogelijke oplossing en ten tweede de huidige positie der A. R. partij, haar afbrokkeling en achteruitgang in ver» schillende streken des lands en 't geen gedaan behoort te worden, om in getalsterkte den jj/j'vroegeren toestand te herstellen en voorbij te streven. Wat nu dit laatste betreft De schrijver is nuchter en openhartig. Hij verklapt geen geheimen, want die zijn er niethij laat de cijfers spreken, die niet liegen en laat zien, hoe de A. R. partij in sommige streken in 't midden en zuiden des lands, bedenkelijk is achteruitgegaan Hij gaat de oorzaken na. En schrijft over middelen ter verbetering. Dat laatste zal zeer moeilijk zijn. Doch dit is zekerAls het einde der Crisis moest zijn de verbreking der Coalitie,'t isolea ment der A, R. partij, de Afschaffing van 't «Gezantschap», dat daarmee aan de Kersten» groepen heel wat wind uit de zeilen zou ge» nomen worden. Vanzelf kwamen ze dan tegenover andere tegenstanders te staan en niet zelden naast ons. Er zou daardoor weer langzamerhand met hen te praten vallen Wat nu de Crisis zelf betreft, de heer Die» mer verklaart zich hier beslist tégen een Rechts minderheids-kabinet, steunende op Roomschen en Antirevolutionairen. Hij veroordeelt de Coalitie zeker niét; acht de kans op voort» zetting gering en meent dat deze alléén ons geoorloofd zoude zijn, wanneer het op zóó hechten grondslag kon, dat we voor nieuwe verrassingen, zooveel menschen mogelijk is, gevrjjwa'ard blijven. Zoo het politieke terrein overziende, acht hij de kans niet gering, dat wij antirevolutie» nairen, niet uit eigen beweging, maar door den loop en den nood der omstandigheden gedrongen, in ons isolement zouden moeten terugkeeren. Moest dit, dan zou 't allicht voor niet zóó korten tijd zijn. En de schrijver stelt dan in 't oog, zónder te prikkelen of ook maar iets te forceeren, dat dit niist vele nadeelen, toch ook voor onze eigen, antirevolutionaire partij ten zegen zou kunnen zijn. Op kunnen leggen we den nadruk. Als n.I. de partij zou willen verstéén, wat God haar door zulk een leiding te zeggen had. Er staat in de brochure veel, waarmee we instemmenéèn opmerking had nu o.i. nog niet behoeven te worden gemaakt, n.I. over de kabinets»formatie van dezen zomerzij geeft een schat van gegevens, gedachten enz. die overdenking en overweging alleszins waard zijn, zoo tijdens als na de Crisis, wij be» velen deze brochure zeer in de belangstelling onzer vrienden en partijgenooten aan. 'V De letterlijke tekst. Allereerst geven we hier nogeens den let» terlijken tekst van de afwijzing, waarop de R.»K. Kamerfractie den heer Marchant heeft getracteerd. Zij was in déze bewoordingen vervat De Katholieke Kamerfractie, onverzwakt handhavende hare meening, dat een kabi» net, steunende op de drie rechtsche par» tijen, de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's Lands belangen, heeft tegen de gevraagde medewerking o.m. het bezwaar, dat zij haar tot samenwerking zou brengen met de sociaaldemocratische arbeiderspartij, wier diepere beginselen met de Katholieke beginselen lijnrecht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zou de Ka» tholieke Kamerfractie tot deze, om verschil» lende redenen door haar zeer ongewenscht geachte samenwerking kunnen overgaan. De Katholieke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans aanwezig zou zijn. Zulke verklaringen worden met de uiterste zorgvuldigheid opgesteld en willen ook met de uiterste behoedzaamheid gelezen worden. Daarom drukten we ze hier af. En merken dan op, dat in deze verklaring een onveranderlijke en een veranderlijke factor schuilt. Het onveranderlijke deel. Dat is tegen de S.D.A.P. gericht. De R»K. Kamerfractie schróómt op Mar» chants aanzoek in te gaan, wijl het haar zou brengen in nauwe aanraking met de S.D.A.P. wier diepere beginselen lijnrecht met de Ka» tholieke beginselen in strijd zijn. Een zeer directe stoot Anders gezegdU, mr. Marchant 1 zouden we misschien nog zoo kwaad niet vinden, maar uw noodzakelijke bondgenooten, die veel sterker zijn dan gij die mijden en schuwen we. Het is te begrijpen, dat Albarda, die den» zelfden dag sprak, moeilijk een hartig woord van de tong houden kon. Maar hij blééf er rustig onder. Wat toont, dat hij nóg hoop koestert. Wij voor ons wij verblijden ons over deze ondubbelzinnige uitspraak. Ook de R »K. Staatspartij is het blijkbaar eens, met wat Kuyper ons altijd heeft voorgehouden Komt men bij de fundamenteele geschillen, dan is de R.«K. partij »Rechts«, mét ons, en niet «Links». Wat niet belet, dat 't in de praktische politiek weieens anders loopen kan. Overigens is deze onveranderlijke factor, naar 't óns lijkt, vooral geschikt voor binnen- landsch, roomsch gebruik. De R.»K. partij weet zeer wel, dat haar ar» beidersvleugel nogal «rood» is, hier en daar. En daarom moet voor deze r.«k. arbeiders vooral en naar waarheid alle nadruk worden gelegd op het onveranderlijk, altijd blijvend verschil in grondbeginselen tusschen hen en de S.D.A.P. Het veranderlijke deel. Dat vindt men aan het slot. «Bij uiterste noodzaak«, als elke andere weg dood loopt en het land tóch geregeerd moet worden, zou de R.»K. Partij tot deze samen» werking overgaan. Dat is precies dr. Nolens. Hij heeft altijd «de» voordeur mèt 'n achterdeurtje. Zelfs in die verklaring tijdens den zoo be» kenden Novembernacht, heeft hij samenwer» king met partijen, die vóór het araendement» Kersten stemden niet beslist afgewezen. Hij sprak van «hoogst moeilijk« Dat is niet »on» mogelijk«. Zoo is 't ook nu het geval. Het zal van het verder verloop der crisis afhangen of het «uiterste geval» tenslotte komt, of niet. V De Vrouw en de Stemplicht. 't Verhaal uit Scheveningen—Den Haag staat niet op zichzelfop verschillende plaatsen is iets dergelijks gebeurd. Hoe staan wij daar tegenover Natuurlijk staan wij aan de zijde dezer vrouwen, wier consciëntie haar waarschuwt, dat ze zich tegen God bezondigen wanneer ze stemmen en we vragen, met nadruk, dat er voor zulke gevallen een uitweg gevonden moet worden, zoolang dan de afschaffing zelve nog niet te bereiken is. Het is toch waarlijk wel duidelijk, dat men hier niet met koppige onwil, doch met op» recht bezwaar te doen heeft, en dan vragen we, dat er voor het benarde geweten een uit» weg zal gevonden worden. Maar nu de andere zijde der zaak. Even stellig houden we staande, dat het geweten dezer vrouwen dwaalt. Het zijn twee verschillende zakenOf een Overheid vrouwenkiesplicht oplegt, dan wel of een vrouw van 't haar toegekende stem» recht gebruik maakt. Gelijk het twee ver» schillende zaken zijn, of de Overheid leerplicht oplegt, dan wel of de ouders gehoorzamen, als zulk een Wet is aangenomen. Zoo min zij zonde doet, door haar kinderen te laten schoolgaan, zoo min doet de vrouw zonde, die stemmen gaat. Want waarlijk 1 en nu komen we tot een volgend punt, het is droevig te hooren, hoe deze vrouwen zich op de Schrift beroe» pen, ja hoe èén zelfs een inwendige open» baring des Heeren voorgeeft. Is daar nu werkelijk één tekst bij, waaruit men kan opmaken, dat het uitbrengen harer stem voor de vrouw zonde is Het protestantisme vraagt vrijheid van bijbel» onderzoek. En op dkt punt wijken we nooit. Doch dit zij geen losbandigheid. 't Ontaarde niet in anarchie. Zoodai men iets als goed of kwaad stem» pelt, net naardat men er zoo eens 'n tekst op plakken kan, luk of raak Dit kwaad vreet steeds verder voort Allerlei menschen, zonder opleiding of eenige studie werpen zich, zijnde «van God geleerd» en «studie» uit den booze achtende, als leider van 't lichtgeloovige volk op. Gedeeltelijk leiden zij, voor 'n groot deel wórden ze geleid en als 't «volkskena zich allerlei ideeën inprent, dan zorgen zij dat de noodige bewijs» plaatsen in de Schrift gevonden worden, maar ootmoediglijk zich laten leeren, wat de Schrift hun zeggen wil, déar wordt niet aan gedacht. Wachten we ons voor dat kwaad I Jaarvergadering Verband van A.«R. Propagandaclnbs. Voorloopig wordt medegedeeld, dat de jaar» vergadering Verband van A. R. Propaganda» clubs, in verband met verhindering van den Voorzitter in de Kerstweek, zal worden gehou» den D.V. op Woensdag, den 6en Januari 1926 te Utrecht. Tijd en plaats, alsmede de agenda, zullen mede per convocatie worden medegedeeld. Reeds nu kan worden gezegd, dat in den voormiddag, na een openingswoord van den Voorzitter, den heer J. Schouten, aan de orde zal worden gesteld Plannen voor den uitbouw der organisatie. Gelijk reeds tevoren is ter kennis gebracht' zullen wenken en adviezen, die aan deze be» spreking richting kunnen geven (wenschelijk» heid en mogelijkheid der oprichting van plaat» selijke, centrale en provinciale clubs) gaarne door den Secretaris ;'vóór 15 December worden ontvangen. De namiddagvergadering is als cursus be» stemd voor de behandeling van het onderwerp Handhaving der Christelijke grondslagen. De mogelijkheid bestaat, dat de vergadering het genoegen zal smaken daarbij de voorlich» ting te hebben van ten aanzien van dit onder» werp alleszins bevoegde mannen, Tot de jaarvergadering hebben de afgevaar» digde der aangesloten clubs recht van toegang. Óm de belangrijkheid der te behandelen onderwerpen werd evenwel besloten ditmaal ook toegang te verleenen aan afgevaardigden van kiesvereenigingen, welke het plan hebben tot de oprichting eener P. C. eerlang over te gaan. Tevens zullen kunnen worden toegelaten hoewel niet afgevaardigd door P. C of K. V., personen, die in de behandeling van het onder» werp «Christelijke grondslagen» belangstellen, deze zouden willen medemaken om in hun omgeving als cursusleider of referent op te treden. Onvoorwaardelijk moet echter worden vastge houden aan den datum van 15 December e.k., als uiterste termijn voor het aanvragen van toe ganskaarten. Wie na dien datum komt, zal een afwijzend antwoord moeten verwachten. Men rekene erop, dat restitutie van reiskosten niet zal kunnen plaats hebben. Daarvoor blijkt geen geld beschikbaar te zijn. Namens de Uitvoerende Commissie van het Verband, R. A DEN OUDEN secretaris. 's»Gravenhage, 4 December 1925, Dr. Kuyperstraat 5. Huizen gedeeltelijk ingestort. Zaterdagnamiddag omstreeks 3 uur zijn van de panden 33, 35 en 37 in den Hang, te Rot» terdam, de aan den Steiger uitkomende achter» gevels, voor zooveel de kelderverdiepingen betreft, van beide eerstgenoemde perceelen geheel en van het derde gedeeltelijk ingestort. Reeds een paar weken geleden begonnen zich scheuren in de aan de achterzijde van deze huizen gelegen vertrekken te vertoonen. Nadien scheurde ook het behang in de kamers, doch de bewoners namen er niet veel nota van, gewoon als zij zijn aan het gekraak en gesteun, telkens wanneer een door den Steiger varende schuit tegen hun huizen bonst. Totdat Zaterdagmiddag plotseling met groot lawaai de instorting volgde, tengevolge waar» van de achterhuizen nu feitelijk in de lucht hangen. In perceel 33 is gevestigd de naamlooze vennootschap Detailhandel in koloniale waren en kruidenierswaren voorheen P. A. Hammes. Die zaak was, zooals gebruikelijk is, op dat middaguur gesloten, en de er tegenover in den Hang wonende beheerder merkte er niets van De ingestorte kelderverdieping van dit huis was vroeger kantoor, daarna woonhuis en is thans pakhuis. Gelijkvloers heeft mee de winkelzaak, de bovenverdiepingen zijn ma» gazijn. Het pakhuis stond vol met ledig fust, als kisten, blikken enz. Een gedeelte er van stortte met het houtwerk in het water van den Steiger en dreef weg. In het benedenhuis van pand no. 35 is eveneens een pakhuis van de firma Hammes voornoemd gevestigd en de kelderruimte was met een zelfde doel in gebruik. Hier is de toestand als in pand 33. Het bovenhuis is in gebruik bij den kleermaker K. Bruisma, klee» ding naar maat. fn perceel 37 is gevestigd de schoenrepa» ratie»inrichting van den schoenmaker L. Mar» tens, die het bovenhuis zelf bewoond en een gedeelte er van aan de Hangzijde heeft onder» verhuurd aan J. J. Zeegers. De keldermuur van dit huis is gedeeltelijk ingestort. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Kort nadat de instorting was gebeurd, ten» gevolge waarvan de bovenhuizen aan de zijde van den Steiger slechts hangen op een paar zijmuren, gesteund door kisten en zand, die mogelijk met het opkomen van hei water zouden wegspoelen en het geheel in zou kun» nen storten, verscheen de reddingsbrigade met den chef van het reddingsmateriaal den heer J. Pellenkoft en den opzichter den heerj. A. Kay ter plaatse in den Hang, om zoo noodig hulp te verleenen. Persoonlijke ongevallen zijn niet gebeurd. Daarna verschenen Ir. W. Valderpoort, en hoofd»inspecteur J. A Zwolsman van de bouw» politie, de onderhavenmeester Maas, benevens de adjunct«directeur der gemeentewerken ir. L. W. H. van Dijk met ir. W. F. van Dijck en den chef van den kaaimuurbouw den heer C. den Engelse. Na bezichtiging van den toestand en in aan» merking genomen den zeer minderwaardigen toestand van de aan den Steiger uitkomende achtergevelmuren werd besloten dat de man» schappen van de reddingsbrigade dadelijk hulp zouden verleenen bij het ontruimen van alle vertrekken, die aan die zijde gelijkvloers en op de verdiepingen uitkomen. Het zich in die vertrekken bevindende meubilair en de ma» chinerieën werden naar de vertrekken aan den Hang uitkomende overgebracht. Voorts werd de vaart door den Steiger van de zijde van de Grootemarkt tot aan de schut» sluis op de Vlasmarkt, waartegenover de in» gestorte huizen gelegen zijn, stop gezet, terwijl de bewoners van de desbetreffende huizen en van de huizen die er aan belenden, is aangezegd, dat zij zich volstrekt niet in de achterzijde er van mogen ophouden. Maandag werd met de huiseigenaren gecon» fereerd over een eventueele slooping. Chineesche doodgraverspraktijken. De Deli Ct. schrijft: Het viel den laatsten tijd op, dat het aantal lijkjes van pasgeboren of wat oudere kinderen vooral Chineesche, dat in de rivieren werd aangetroffen gestadig grooter werd. Er zijn thans Chineesche doodgraverspractijken aan het licht gekomen, die mogelijk die toeneming verklaren, als is het moeilijk aan te nemen dat de vermeerdering van het aantal kinder» Ijjkjes in de rivieren alleen aan methoden, zooals de doodgraver die men thans aange» houden heeft toepaste, zijn toe te schrijven. In een der hospitalen was een tweejarig Chineesch kindje overleden, dat hier geen verdere famileden had dan een tolk bij den Landraad, die dan ook voor de begrafenis zorgen zou. Hij liet een Chineeschen doodgraver komen stelde dien f 2.50 voor het vervaardigen van een kistje en f 2 aan koelieloon ter hand en gaf hem opdracht het stoffelijk overschot ter aarde te bestellen, 's Avonds sprak de tolk den doodgraver aan en verzocht hem, het graf eens aan te wijzen, omdat hij het bezoe» ken wilde. De doodgraver weigerde dat, en trachtte zich met een uitvlucht te redden, door te beweren dat het kerkhof te ver verwijderd was. Maar de tolk kreeg argwaan en besloot van het ge» val bij de politie aangifte te doen, Ook aan de politie wilde het heerschap niet vertellen, waar hij het lijkje gelaten had. Toen gaf men hem een Inlansch politieagent mee, wien hij de plaats wijzen zou, waar het kindje begraven was. Maar onderweg trachtte hij den politieman om te koopen met een bedrag van f 10 en toen kwam het er uit, dat hij het lijkje niet jer aarde had besteld, het in een zeepkistje had gespijkerd en eenvou» dig over een der brugleuningen in de rivier had geworpen. De doodgraver is bereids gearresteerd en wordt vastgehouden. Natuurlijk zal hij gestraft worden. ite©lam@-i¥ieci©?ie@ling@n 40 cent per regel Moordaanslag. Vrijdagavond heeft in een logement in de Veerlaan te Rotterdam een vechtpartij plaats gehad tusschen aldaar verblijf houdende Chi» neesche zeelieden. De zeeman W. S. op wien met een revolver drie schoten zijn gelost, is door een die kogels in den buik getroffen, nadat deze kogel eerst zijn horloge geraakt en vernield had. De man is in het ziekenhuis opgenomen. De dader is gevlucht. IJ». Men meldt uit Deventer De IJsel zit beneden Kampen geheel dicht. De Vrijdagavond en Zaterdagmorgen van hier vertrokken booten zijn teruggekeeid, om hun reis inplaats van over de Zuiderzee binnen» door te maken. Men meldt uit Lemmer Alle stoombootdiensten in de binnenwateren zijn gestaakt. De stoomschepen hebben in zee veel last van ijs. De salonboot van de Holland» Frieslandlijn is hier Zaterdagmorgen met ge» broken roer binnengekomen, terwijl de nacht» boot van de Groningen—Lemmer Mij., welke hier uit Amsterdam moest binnenkomen, weer naar Amsterdam is terruggestoomd. Voor zeil» schepen is de haven gesloten. Men meldt uit Monnikendam De Gouwzee tusschen Marken en Monniken» dam is dichtgevroren. Het ijs is evenwel nog niet vertrouwd. De verbinding Monnikendam—Marken ge» schiedt van Monnikendam te voet naar de Jan Hagelhoek, daarna per ijsvlet naar Mar» ken. De dienst is zeer beperkt. Men meldt uit Schiermonnikoog Wegens het drijfijs kon men Zondag met de vlet de postboot niet bereiken. Deze heeft den dienst met den vasten wal gestaakt. Ook de vrachtmotorbooten van Groningen en Dok» kum zijn hier wegens het ijs niet aangekomen zoodat het eiland totaal geïsoleerd is. BESTUURDER VAN EENTRAMWA. GEN GESLINGERD. Een jongen brengt de tram tot stilstand. Van Bloemendaal naar Haarlem reed een eenmanswagen der E N. E. T. De wa, genvoerder J. M. S. uit Heemstede meende

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1