voor de Zuidhollandsehe en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan No. 3178 ZATERDAG 5 DECEMBER 1925 40STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES EERSTE BLAD. ZAKEN-KABINET den Uitkijk» Alle stukken v««r de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Ad minis t rat ie, franco tee te zenden aan de Uitgevers Er zijn van die luchthartige menschen. Zoo hoorde ik er onlangs een „Als dan de Coalitie gebroken is, dan moesten wij maar zien aan te stu ren op een Zaken-kabinet. Dat zou voor onze partij nog niet zoo'n slechte positie zijn. Zeif stond ze dan geheel vrij en ze kon dan haarstemmen-aantal nu eens zus, dan weer zoo in de weegschaal werpen Laten we dit eens nader bezien, 't Kan zijn, als dit stuk onder de oogen der lezers komt, dat dan de huidige Crisis reeds is opgelost, al zóu 'tdan iél vlug moeten gaan. \vlaar we laten de Crisis daar. Ze zal de laatste niet zijn. En daarom heeft het zijn nut en waar de, om afgezien van de Crisis, zulk een Zaken-kabinet eens nader te bezien. Dan is onze eerste opmerking deze De Koningin heeft volkomen juist gezien, toen ze mr. Marchant opdroeg de vorming van een parlementair kabi net. Laten we toch voorzichtig zijn We hebben 't nu al wederom gezien, dat breken zooveel makkelijker is dan opbouwen. Het staat nu eenmaal zoo Onze Tweede Kamer heeft zich in 't hart des volks nooit zóóveel gezags verworven, als het eeuwenoude Parle ment in Engeland. jfikMaar toch wèl zeker gezag. Ons volk ziet in de Staten-Generaal nog een waarborg tot handhaving onzer volksvrijheden. Daar, in dat Parlement, wordt naar vaste regelen de richting van 's Lands beleid bepaald. De meerderheid geeft die richting aan. Maar tegen mogelijk machtsmisbruik heeft nu het volk twee waarborgen Den invloed van den Kroon. En de rechten der minderheid. De meerderheid is ten eerste aan de instemming of liever toestemming der Kroon gebonden en ten tweede moet zij in 't openbaar, ten aanhoore des ganschen lands haar wetten verdedigen tegenover de minderheid. Ontkracht die waarborgen niet! Nu is reeds de invloed der Kroon in ons vaderland verder afgebrokkeld dan óns lief is en die invloed wordt niet versterkt, als de Kroon gedwongen Wordt, misschien twee- driemaal per jaar van raadslieden te wisselen. D&t gevaar loopt men met een Zaken kabinet. Vandaag scharrelt het voor de eene „zaak" een toevallige meerderheid bij elkaar en morgen voor een andere „zaak" mislukt dit en het kabinet vAlt. Afgezien van het buitengewone geval van thans, leert onze eigen historie, dat een meerderheids-kabinet véél meer vastheid heeftin den regel eenige jaren zitten blijft. Reeds om den regelmatigen invloed der Kroon op de zaken des lands is het gedurige wisselen der ministers schade lijk té achten. Maar ook voor 't gezag van het Par lement is een meerderheids-kabinet meer wenschelijk dan een zaken-kabinet Een zaken-kabinet vraagt óf in 't ge heel niet, óf slechts weinig naar begin selen. 8 Men heeft ze n.l. tweeërlei. Ten eerste, gansch en al kleurloos. Die doen allereerst „zaken". En voor elke zaak scharrelen ze dan een meerderheid sbij elkaar en 't is zoo'n kabinet totaal onverschillig of het steun vindt bij Jan Duijs of bij Duymaer van Twist, ja het is zelfs bereid zijn wet rechts of links, zus of zoo te wijzigen net naar 't de meeste kans heeft op succes. Er zijn ook zaken-kabinetten met eenige kleur. Maar heel, héél bleek. Men noemt ze dan Rechts of Links; Democratisch of Conservatief georiën teerd. Die zoeken 't dan eerst bij een bepaal de richting. Maar lukt dat niet, best! dan keert men zich naar de andere zijde van de politieke markt of men 't déAr eens kan worden en „zaken" doen. Zoo raakt alles aan 't rollen. Wordt het een echte markthandel. Is er stuur, eenheid noch leiding. Staat het volk eiken dag aan verras singen bloot. Wordt het eenerzijds Wat gééft ge voor onze stem ander zijds: Wij bieden er dat voor! Zoo haait inen 't Pariemet omlaag. Het vo'k ziet er niet meer de worstel- plaats van beginselen in, maar de beurs, waar men scharrelzaken doet. Als onze partij wordt een Vennoot schap, om bepaalde punten te bereiken kabinet hebben te verlangen, want het kon wel eens zaken doen, die erger zijn dan de openbare vijandschap van den tegenstander. en onze staatslieden de directeuren er van, wien 't enkel te doen is, om zoo veel mogelijk „binnen te halen", Dan is zij wèg Want zij moet zijn beginsel-partij. Zij kan en mag dus aan den „koe handel" waartoe een Zaken-kabinet zoo licht komt, niet meedoen. Ook daarom vragen wij een parlemen tair meerderheids-kabinet. Behooren wij tot die meerderheid, zoo hebben we het te steunen in alles, wat niet tegen ons beginsel ingaat. Be hooren we tot de minderheid, zoo tre den wij op ais Hare-Majesteits meest loyale oppositie. Zóó blijven grondwettelijke en parle mentaire zeden 't best bewaard, Als niets anders is gelukt. En er toch een regeering moet zijn. In zulk een geval zouden ook wij ons daarbij hebben neer te leggen en elke „zaak" aan onze beginselen hebben te toetsen. Maar dit wilden we maar be- toogen, dat wij niet naar een Zaken Iet pioopsie, Hei grootste, Hel meest gesorteeefi Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. B0EKM0WEM ZONEN SOMMELSDIjK Telef'. latere. No 202 Postbus No. 2 ADVERTENT 1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. a—mm1111 ifedrak v«r&»4aB» Brokkendag op heden Over 't algemeen houd ik niet veel van motiesze kosten zoo weinig en ze slijten zoo gauw. 'n enkele kreeg historischen roem, Denk aan de motie.Keuchenius. Maar der meeste moties roem vergaat. Als ik echter vermocht een motie te leggen voor het aangezicht van gansch ons volk, zoo zou het deze zijn «Het Nederlandsche volk, ten sterkste afkeurende de wijze waarop Mr. Marchant het Gezantschap bij den Paus, eerst als werpsteen en daarna als lokaas heeft ge» bruikt, gaat over tot de orde van den dag®. Het is een vaag teeken, dat niet weinige Nederlanders absoluut niet meer veronrwaar» digd waren over de wijze waarop Marchant de Coalitie ten val bracht. 't »Gezantschap« kon hem niet schelen. Ze hadden er andere jaren óók voor ge» stemddus bloot voor de zaak geplaatst, wa« ren ze er wel vóór, anders stemt men er niet voor en in de voorbijgegane jaren was er toch óók een Coalitiebewind. Hij kwam er ook rond voor uit Ik stem tegen, om de Coalitie te breken. «Een slimmerik®, zeggen niet weinigen. «Hij deed het dan toch maar!« «Net een preekjezegt de een, Nu kan het verkleinwoord tin onze taal allerlei dienst doen 't kin b.v. te kennen ge» ven, dat men iets of iemand héél graag mag schatje, dodje, enz., maar 't kan óók te ken» nen geven, dat men iets wat klein en min vindt en ik vermoed op goeden grond, dat het hier in den laatsten zin is gebruikt. Men wil dan zeggen, dat men iets krijgt in den trant van 's Zondags, maar lang zoo dec gelijk niet en bestudeerd. En inderdaad, een winterlezing moet geen »preekje« en ook geen »reuzepreek« zijn, alle ding moet zijn naar zijn aard. Natuurlijk wil ik allerminst zeggen, dat men bij 't zoeken van een onderwerp den Bijbel uitschakelen moet. Integendeel 1 Als b.v. prof. Ridderbos of Van Gelderen om die twee nu maar eens te noemen, voor de breede massa van ons volk eens het onderwerp wilden behandelenDe laatstej aren van J uda's volksbestaan, beschouwd in het licht der Profetiehet zou geen «preek® zijn, maar juist geven, wat de preek niet kin, omdat ze Bediening des Woords is, maar 't zou met iets van het talent van een Motley of mevr Bosboom een lezing kunnen worden, waar men cia maanden over sprak. Maar ik sprak daar van «een breede schare®. Dat vergeet de winterlezing weieens, n.l. dat ze als gehóór heeft voor 't overgroote deel »niet gestudeerde menschen®. Me dunkt, dat moet de sprekers leiden bij de keuze van hun onderwerp, maar nog veel meer moet dit invloed hebben op den vorm hunner lezing. Het onderwerp behoeft volstrekt niet zoo aan de oppervlakte te liggen't grootste ge deelte van 't gehoor is wel in staat en wil ook wel wat met u mee «afsteken naar de diepte®. Kolendampvergiftiging ia een woonschuit. In het woonschuitje »Venetië« aan de Da Costakade te Amsterdam werd Donderdagmorgen de familie Bruysten door kolendamp bedwelmd, aangetroffen. De vrouw, de 24 jarige Corn. Lievelt was reeds overleden, de man en het zoontje van 6 maanden hoopt men in het leden te behouden. Foto links boven van Cornelia Lievelt. 'n Zaken-kabinet is 't Jddtste. »Elk vischt op zijn getij«. Uit al zulke opmerkingen kan men hooren, hoe bij niet weinigen 't gevoel van zedelijk goed en kwaad is verstompt. Als ik mijn doel maar bereik Voor dat doel, het breken der Coalitie, stuur ik vandaag den gezant bij den Vaticaan naar huis, en om een nieuw doel te bereiken, n 1. het lang verwachte vurig, begeerde «de» mocratische kabinet«, krijgt mons. Nolens denzelfden gezant met plezier op een pre» senteerblaadje terug. Natuurlijk zoolang het botert. Komt er mót, dkn stemmen we den gezant met evenveel plezier weer &f. M~n sprak voor» heen veel van de «zilveren koorde« dit wordt de «Vaticaansche keten«. Nu kan 't héél wel zijn, als de lezer dit onder de oogen krijgt, dat er al weer veel veranderd is, maar dit blijft, dat ik 't eerst zien moet om het te gelooven, dat Rome nit de hand van Marchant en Albarda als zoen? offer dat gejonaste Gezantschap aanvaarden zal. 't Is weer tijd van Winterlezingen. En als men dan zoo achteraf 't oordeel eens verneemt van wie zoo'n lezing hebben bijge» woond, dan begrijpt men, welk een moeilijke taak het is, om het Jan Allema èn zijn Vrouw naar 't zin te maken. Hier volgen enkele aanmerkingen. Laat ik er dadelijk bijvoegen, dat ze geen enkele dit jaar reeds gehouden lezing, betreffen. Als ge 't de menschen maar klaar en helder voordraagt. De vorm kan alevel schoon zijn, zonder vreemde woorden of geleerde teimen, die de ongeletterde immers niet begrijpt, één vreem» deling, die hij niet begrijpt, kan een hoorder wel vijf minuten uit zijn humeur brengen. En kies dan zooveel mogelijk uw beelden en vers gelijkingen uit het dagelijksch leven en bedrijf, zooals Jezus deed bij zijn onderwijs aan de schare, tien tegen één, dat het volk, ook een minder gemakkelijk onderwerp, begrijpt. Schriftelijk werden mij onlangs eenige vra» gen gedaan over het gebed. Nu is 't met veel schroom, dat ik daar iets over schrijf. Maar er heelemaal over zwijgen, wil ik toch ook niet, doch verwijs voorts den vrager vooral naar den leeraar en de opzieners zijner kerk allicht zal de predikant hem ook eenige lec» tuur aan de hand doen over de bepaalde pun» ten, waarover hij schreef. Ik zou zeggen als hij 't boek eens ter lezing machtig kan worden, laat hij dan eens naslaan, wat dr. Kuyper er in »E Voto® over schrijft en ook wat de »oude« al lang gestorven ds. Knap schrijft in zijn boeksken «Het eenzaam bidden.« Het begon dan, als ik me wel herinner met 't vtrhaal van dien boer, die er verkeerde practijken bij den veehandel op na hield en nu God bad bij 't gaan naar de markt, dat zijn handel gezegend mocht worden. Flauw herinner ik me 't verhaal. En nu vroeg mijn briefschrijver, hoe het nu toch kon, dat God zulk een gebed ver» hoorde, en dien handel zegende. Hier wart hij twee dingen door elkaar. Dat God dien handel zegende, stem ik toe iaat ik liever zeggen, dat God hem deed ge» lukken, want de uitkomst ervan kan den boer nog best tot een strik en een vloek zijn ge» weest, in plaats van tot een zegen. Maar dat de Heere dat gebed verhoorde, stem ik niet toe. Het wis eenvoudig geen gebed, al had het er den vorm van. Al wat wij God vragen is nog geen gebed 1 Lees er Zondag 45 van den Heidelberger maar eens op na, waarin geleerd wordt, wit de vereischten zijn van een waar gebed. Gods Raad staat eeuwig vast. En de Bijbel leert ons, (in Ps. 73 en elders) dat die Raad niet zelden dit medebrengt, dat het den goddelooze in de dingen dezer aarde naar den vleesche gaatdat hij zwelgt in voor» spoed. Nu kan het bést zijn dat zulk een door God als goddeloos gekende, toch den vorm van het gebed nog aangehouden heeft Maar dan is dat ge?n gebed 1 En zijn voorspoed géén gebedsverhooring. Integendeel, dat vormgebed zal, als hij zich niet bekeerd, zijn oordeel nog verzwaren. Men moet met gebed en gebedsverhooring teeder omgaan. Daar zijn, en met name in het geestelijk leven, vragen die we met alle vrij moedigheid fosSame'i/lededeelingen 40 cent per regel. Hoeden» Puiten magazijn Kipstvaat S5o87Rotterdam ZIE DE 5 ETALAGES Hg Voor hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend J. HERIGER Jr. zonder conditie of voorbehoud mogen op. zenden. Wie God bidt om een nieuw hart, om bekeering en al wat daarmee in verband staat, behoeft niet te vragen«Als het U be» haagt®, «Als het Uw wil is® of wat ook van dien aard, want daarmee zou Hij den Heere onrecht doen, en zijn gebed zou niet opkomen uit het geloof. God laat ons daaromtrent niet in het on» zekere «Wie tot Mij komt, zal Ik geenszins uit» werpen 1 Hier zou dus elke beperking oneer doen aan Gods heiligen Naamwij mogen, omdat Hij het belooft, geloovig de handen leggen op Zijne beloften en vragen, dat' hij ons doe naar Zijn Woord. Wij mogen bidden om alle «geestelijke en lichamelijke nooddruft Die zijn ons door den Heere toegezegd. Maar wee onzer 1 als we onder wat vromen schijn ook, het gebed trachten te gebruiken, om onzen wil te vrkrijgen 1 Zoo was 't ik méén mijn briefzchrijver die verhaalde van een moeder, wier dochter ongeneeslijk ziek was en snel achteruitging, maar die vast aan beterschap geloofde, want zij had zoo vurig gebeden en «zij had er wat voor®. In dat laatste gleed zij uit. Gods beloften zijn ja en amen in Christus, maar ze zijn neergelegd in Gods Woord. God geeft geenerlei persoonlijke openbaring meer met Johannes' visioen op Patmos is «de® Open» baring afgesloten. Natuurlijk is dit wel te onderscheiden van het werk des Geestes in de harten der geloovigen, maar ook dkt werk is gegrond op en leidt altijd weer terug tot het Woord. En in dat Woord staat nergers, dat een bepaalde ziekte van een bepaald persoon op een bepaald gebed genezen zal. 't Moet altoos zijn: «Uw wil geschiede 1® «Als het met Uw Raad mag bestaan 1® En daarom is het zonde, wanneer een bepaald gebed, waarvoor God geen uitgedrukte belofte geeft in Zijn Woord, niet verhoord zijnde, ons geschokt in ons geloof. Nu rijzen hier tal van vragen, waarvan ik er maar twee aanstippen wil, want ik schrijf geen verhandeling over het gebed, dat kan ik ook niet.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1