#Bij Ruwe. Schrale huid PUROL Gemeenteraad. Reclame-Mededeelfngen Doei Uw Schoenen Goed Üeciame-Med@{!@elitigen. van Handen en Gelaat Doos30-60*90ct Land- en TuinboMw. Ingezonden Stukken Plaatselijk Mieaws. 40*cent per regel. Handelingen ook nog sprake is van een »gocf» zaligen krijgsknecht.® Ten slotte wijst de debater op de eenzijdig» heid van den heer Smith in het beleven der H. Schrift. Betreffende het zesde gebod is hij met eerbied vervuld, doch in zijn eerbied voor de Overheid laat hij veel te wenschen over. Debater wijst hier op Paulus die door de Romeinsche overheid gevangen genomen nochtans in al zijn brieven met diep ontzag over de overheid sprak en zijn gemeenten aanmaande de Overheden alle eer en gehoor» zaamheid te bewijzen. De heer Smith moest hieraan eens een voorbeeld nemen. De derde debater, het hoofd der Chr. School te Sommelsdijk, klaagde evenals zijn beide voorgangers over de eenzijdige belich» ting van de Schrift. Niet alleen uit het Nieuwe Testament citeeren »God is liefde« maar ook uit datzelfde Testament»God is een verterend vuur«. Dhr. de Zeeuw mocht niet aannemen, dat spreker speculeerde op de Bijbelsche onkunde van een gedeelte der vergadering, maar met te zeggen«We behoeven goede dingen uit de Schrift in onzen tijd niet altijd na te vol» gen, denk b.v. aan de bloedige offers, die wij niet meer brengen« wekt spr. onjuiste voorstellingen. Terwille van den tijd wilde dhr. de Z. nog één vraag doen»Durft U Uw kinderen in de school uw ideeën der ont» wapening en der dienstweigering bij te bren» gen Zoo niet, waarom niet waarop het letterlijke antwoord luidde »Ja, ik durf dat, ik moet dat doen zoolang God mij daarvoor krachten geeft en ik daarin niet op gewelddadige wijze word verhinderd Op dit debat volgde repliek waarin de spr. zich op zeer onvoldoende wijze weerde. Van het argument door Ds. v. ^lontfrans aange» voerd trachtte hij zich af te maken door er op te wijzen, dat de verdedigingskrijg van Abraham een gtvolg was van Lot's zonde. Het Calvinistisch standpunt trachtte hij te handhaven door er op te wijzen, dat er over ver» schillende dingen tegenwoordig anders ge» dacht wordt dan Calvijn deed. Hierbij voerde hij o.m. aan de stemplicht, het vrouwenkies» recht, de leerplicht enz. Toen de heer v. Spronsen er op wees dat dit met de zaak waarom het ging niets te maken had en dit afgeleide beginselen waren, zei de spr. dat zijn standpunt inzake dienst» weigering eveneens een afgeleid beginsel was, waartegen de heer v. Spronsen aanvoerde dat de heer Smith dan heel voorzichtig moet zijn met het gebruik van teksten voor dit z.g. af» geleide beginsel, want het kenmerKende van afgeleide beginselen is juist, dat zij niet recht» streeks met teksten uit den Bijbel zijn te be» wijzen. Wanneer de heer Smith dit,dan ook handhaaft vervalt geheel zijn betoog. In de repliek bad dhr. cle Zeeuw, die even» als spr. geheelonthouder en in die beweging thuis is, opnieuw gelegenheid den heer Smith een verwijt te maken van eenzijdig citeeren Hij vroeg plaatsruimte om de genoemde ci< taten te mogen laten afdrukken, opdat ieder lezer zelf zou kunnen oordeelen. VERGADERING van den Gemeente» raad van SOMMELSDIJK, op Vrij» dag 13 Nov., des nam. om 3 uur. De voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De heer A. A. Mijs is met kennisgeving afwezig. Verschillende ingekomen, stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. Een 25>tal landbouwers verzoeken den Raad de laatst vastgestelde verordening betreffende het opruimen van pulp» en mestputten enz. weer op te heffen of blijvend op te schorten, daar vele veehouders en landbouwers in hun bestaan bedreigd worden door de beperkende bepalingen. De VOORZITTER deelt mede, dat hem gebleken is dat een schrijven van gelijke strek» king is verzonden aan Ged. Staten. B. en W. zijn overtuigd dat deze gemeente hoofdzakelijk bestaat uit landbouwende be» volking en daarmede natuurlijk rekening ge» houden moet worden. Het is dan ook in geen geval de bedoeling deze menschen in hun bestaan te bedreigen. Het is echter wel de bedoeling om bewoners die overlast on» dervinden door ondiagelijke stank van ver» schillende putten enz. te beschermen. B. en W. zijn er niet van overtuigd, dat de land» bouwers er door gedupeerd worden en stellen daarom voor afwijzend op het adres te be» schikken. De heer KIEVIET (A.R.) zegt dat de vo» rige keer de raad gebruikt is om de macht in handen van B. en W. te leggen. De raad heeft echter tot taak de lijnen te trekken waarlangs het bestuur van B. en W. zich te bewegen heeft. Nu heeft de raad in deze zaak niets meer te vertellen. Wie zal voor» spellen wat er in de toekomst gebeuren zal Spr. heeft er de vorige keer niets van gezegd omdat hijzelf er bij betrokken was. De VOORZITTER wijst er op, dat de toe» stand niet kan blijven zooals die nu is. Som» melsdijk is toch een te mooie gemeente om haar te verwaarloozen. Spr. heeft het zelf ge» constateerd dat de menschen hun ramen dag en nacht moesten gesloten houden vanwege de ontzettende stank van rottend peenblad, dat dicht in de nabijheid gekuild was. B. en W. zullen niet ingrijpen of het moet nood» zakelijk zijn. De heer KIEVIET vindt voorkomen beter dan genezen Bij den bouw in het nieuwe gedeelte b.v. is toegestaan te bouwen en na» dien komen B. en W. met beletsels, zooals bij den bouw van een slachtplaats van Gazan en den bouw van een schuur van Koote. De VOORZITTER zegt dat het particulier belang moet wijken voor het algemeen be» lang. Men vindt soms van die alleenstaande boerderijtjes met allerlei mestputten er omheen. Zouden wij dan maar moeien bepalen dat er zooveel meter in den omtrek van dergelijke bedrijfjes niet gebouwd mag worden, alleen om die bedrijven te sparen. Dat is toch te gek om los te loopen? De heer BLOK (S.D.A.F.) merkt op dat in de rondvraag dikwijls gewezen wordt op de ongewenschte toestanden in de gemeente, waarop B. en W. antwoorden dat zij er mach» teloos tegenover staan. Het is nu wel te be» grijpen dat belanghebbenden tegen deze ver» ordening opkomen, maar B. en W. moest eenige machtiging verleend worden om te kunnen ingrijpen wanneer dit noodig geoor» deeld wordt. Gazan en Koote hebben ge» bouwd in strijd met deze nieuwe verordening, maar wanneer daarmee rekening gehouden moest worden, zou deze verordening nooit n werking kunnen treden, alleen omdat men een overgangstoestand durft te aanvaarden. De VOORZITTER zegt dat B. en W. alleen ngrijpen wanneer zij het hooguoodzakelijk oordeelen. De heer BLOK stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dit wordt besloten met de stem van den heer Kievit tegen. Een reclame tegen den aanslag van de hon» denbelasting wordt behandeld. B. en W. krijgen machtiging tot wijziging der gemeentebegrooting 1925. Nieuwe gemeenschappelijke regels inzake de uitvoering der vleeschkeuringswet worden vastgesteld. Een paar administratieve wijzigingen wor» den aangebracht in de verordening op de volkshuisvestingen die op de volksgezondheid. Vrijstelling zal worden gevraagd voor het vak lichamelijke oefening op de O. L. school. Besloten wordt twee cellen achter het Kan» tongerecht van het Rijk in huur te nemen. De commissie belast met het nazien der re» kening burgelijk armbestuur en Weeshüis brengt bij monde van den heer Kievit verslag uit en adviseert tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. Eveneens brengt de heer Kievit verslag uit van het onderzoek der rekening 1924 der gasfabriek. De commissie meende dat de gas» fabriek niet verplicht was het rijloon te be» talen voor kolen van schippers die wegens te veel diepgang niet voor de fabriek konden komen, daar de leveranciers vooraf hieromtrent gewaarschuwd worden. Het betreft hier een bedrag van f 20.20. Dit wordt nader onderzocht. De heer LE COMTE (S.G.P.) meende dat de kolen niet franco wal behoefden geleverd te worden. De VOORZITTER zegt dat volgens den directeur men er niet altijd aan ontkomen kan schepen met een te grooten diepgang te ge» bruiken. De commissie adviseert tot goedkeuring der rekening De heer BLOK zou echter indien de fabriek er geen schade door lijdt den gasprijs met 1 cent per kubieke Meter willen verlagen. De rekening wordt vastgesteld. Over 1925 blijkt er een winst gemaakt te zijn van f 11 495.04. Bij de behandeling der begrooting gasfabriek verdedigt de heer BLOK zijn voorstel. Het doel van het bedrijf is zoo goedkoop mogelijk gas te leveren en wanneer het nu in over» eenstemming met het bedrijf te maken is zoo» als dat nu rijlt en zijlt, is het wenschelijk het gas 1 cent goedkooper te geven. De fabriek staat er goed voor. Over 1924 is er circa f 12000 winst gemaakt en over 1925 is er geen verlies geleden. De VOORZITTER zegt dat in cle gascom» missie hierover gesproken is De commissie acht het echter beter dit jaar de prijs nog niet te verlagen. 1 cent verlaging beteekent trouwens voor de burgerij heel weinig. Ge» middeld gebruikt men 250 M3 per jaar, wat dus f 2,50 verschil zou maken, terwijl het voor de fabriek een minder inkomen betee» kent van f 6500. Het is dan ook gewenscht het gas dit jaar nog op den ouden prijs te houden. De heer M. JOPPE (V.--B) zegt dat de fa» briek dit jaar op de coces een aanmerkelijk verlies geleden heeft. Op de begrooting is ge» rekend op een verkoop van de coces tegen hooger prijs dan thans betaald wordt. De heer v N1MWEGEN (V.»B.) zegt dat het vroegere systeem om de winst over de beide gemeenten te deelen op fiasco uitliep. Er is toen besloten om de winst te behouden voor het bedrijf. Wanneer de prijs nu echter verlaagd moet worden omdat er winst is, krijgt men langs een anderen weg het zelfde als vroeger. Wanneer het zeker vast staat dat de fabriek toch rendabel blijft is spr. wel voor het voorsteLBlok, zoo dit niet vaststaat is spr. er tegen. De VOORZITTER zegt dat dit juist de moeilijkheid uitmaakt thans te berekenen of de fabriek toch winstgevend zou blijven met verlaging van 1 cent per M.3 De heer BLOK wijst er op dat de fabriek in 1923 f 22000,— winst maakte, welke spr. toen had willen reserveeren, maar men heeft toen een groot gedeelte afgeschreven op het buizennet, van reserve was toen dus geen sprake. De VOORZITTER merkt op dat er toen voor f 5000 effecten gekocht zijn, wat toch tot de reserve gerekend kan worden. De heer BLOK meent dat f 2,50 per jaar wel iets beteekend voor de arbeidersklasse, Bovendien is het gas dan niet duurder dan petroleum, zoodat er grootere afname voor de fabriek te wachten staat. Het voorstel»Blok in stemming gebracht wordt verworpen. Vóór stemde de heer Blok, blanco stemde de heer Le Comte. De begrooting van het grondbedrijf wordt vastgesteld met een batig slot van f 298,265. Aan de orde is de vasstelling der gemeente» begrooting 1926. De heer KIEVIET brengt namens de com» missie belast met het onderzoek het volgende rapport uit Op de inkomsten der gemeentebegrooting is eene post, waarover zij in besloten verga» dering wenscht te spreken, evenwel is dit geen beletsel om de btgrooting der inkomsten goed te keuren, en tot aannemen te adviseeren. Op de uitgaaf in de begrooting deelt de Commissie als hare wensch mede, dat de gang van zaken op het gemeentehuis gelijken tred hield met de uitgaaf: Komende bij No 102, hoofdstuk III, stelt zij zich de vraag, of het niet wenschelijk ware altijd zand gereed te houden in het oude brandspuithuisje om direct in te kunnen grijpen bij gladheid op de kaai, het noodeloos vallen van paarden kan daarmee voorkome», worden. Zij vraagt inlichtingen naar het verlagen van No. 125, hoofdstuk VI, Onderhoud stra» teta en pleinen, en zou derhalve verhooging voorstellen, of het gemeentebestuur moeteen bevredigend antwoord kunnen geven. Zoo ook No. 126 Onderhoud van wegen en voet» paden, dito ook No. 128 is haar een raadsel, zoo niet al het plantsoen benooaigd voor het nieuwe kerkhof in oude rekening komt. Komende bij No. 131, vraagt zij een onder» zoek naar een wisselplaats in de haven achter de gasfabriek. Wat 133 betreft, vermoedt zij, dat de hoogere raming oorzaak vindt in het onderhoud van een oud en nieuw kerkhof, zoo ja, dan is geen verdere toelichting meer noodig. Voor 135 vraagt de Commissie, waarom zij verschil blijft houden in haar beide gemeente» werklui. Voor 190, hoofdstuk IX verzoekt zij, dat he tgemeentebestuur meer de aandacht schenke, hoe of het bij de werkverschaffing toegaat, zij hoorde nog al van fouten in deze gemaakt, betreffende het al of niet aannemen van per» sonen. De VOORZITTER zegt dat aan het verzoek om zand in voorraad te houden in het oude brandspuithuisje kan voldaan worden. Wethouder G. JOPPE (a r.) meent dat het beter is, dat B. en W. dit verzoek eerst eens in overweging nemen. Spr. was voornemens eerst» daags voor te stellen dit huisje te verhuren. B. en W zullen te dezen opzichte te zijner tijd met plannen komen. Wat betreft de post onderhoud wegen en voetpaden acht de heer VAN NIM WEGEN een verhooging met f 200,— voor het nieuwe complex straten te weinig. De VOORZITTER zegt, dat het de bedoe» ling was deze f 200,— alleen voor de Molen» laan te gebruiken. De heer VAN NIMWEGEN vindt dat te weinig en stelt voor deze post in plaats van te verhoogen van f 4500,— op f 4700,—, op f 5500,— te brengen. De heer KIEVIET zegt, dat de Molenlaan nog lang niet goed is, er moeten nog vrachten grint op gebracht worden. Het voorstel»van Nimwegen wordt met al» gemeene stemmen aangenomen. L De VOORZITTER zegt, wat betreft post 128, wandelplaatsen en plantsoenen er nog veel betaald is uit den vorigen dienst. Spreker zegt dat het mogelijk is een onder» zoek in te stellen naar de mogelijkheid voor een wisselplaats. Wethouder JOPPE meent, dat dit meer op den weg der gasfabriek ligt. Het zou niet rationeel zijn, dat Sommels'dijk de kosten moest betalen voor een wisselplaats in zijn eigen haven, omdat schepen in een andere gemeente lossen moeten. Sommelsdijk zou dus moeten betalen voor de lasten welke haar door het lossen in een andere gemeente wordt aangedaan De heer KIEVIET zegt, dat er dan een onderzoek naar de kosten kan ingesteld wor» den. Later kan dan overwogen worden wie het eventueel te betalen zal hebben. Hiertoe wordt besloten. Wat betreft de losse en de vaste gemeente» werkman, is dit dezelfde kwestie als van het vorige jaar. B. en W. achten het niet wen» schelijk ook de andere gemeeete werkman vast aan te stellen, De heer BLOK zegt, dat nu toch wel ge» bleken is, dat er steeds twee gemeente werk» lieden noodig zijn, en het los»blijven veroor» zaakt schade met het oog op 's mans pensioen. De VOORZITTER zegt, dat hij ook nu onder de pensioenwet valt, doch zegt nadere overweging toe. Betreffende de aanmerkingen der Commissie 0 cent per regel op de werkverschaffing zegt de VOORZITTER, dat het hem buitengewoon veel genoegen zou doen, indien er een der Commissieleden is die het moeilijke probleem tot ieders volle tevredenheid kon oplossen. Spreker houdt zich voor zoodanige regeling aanbevolen. De heer BLOK is het er mee eens dat het moeilijk is, doch meent dat men al een heel eind in de goede richting zou zijn, wanneer de ambtenaar werd bijgestaan door een Com» missie die de menschen in hun omstandig» heden kent. Besloten wordt, dat B. en W. dit zullen over» wegen en zoo noodig in de volgende vergade» ring een commissie benoemd kan worden. De gemeentebegrooting wordt vastgesteld. In de rondvraag zegt de heer LE COMTE dat hij misschien indiscreet is maar hij wil B. en W. toch vragen of het waar is dat de gemeente er financieel zoo slecht bij staat. De VOORZITTER zegt dat de gemeente er niet zoo slecht voor staat, maar het is toch gewenscht met de uitgaven wat voorzichtig te zijn. Blijft het echter in deze richting gaan, dan loopt het niet slecht. De heer BLOK zegt dat dit punt beter ter sprake had kunnen worden gebracht bij de algemeene beschouwing over de gemeentebe» grooting. Maar daar deze hier niet gehouden worden moet de rondvraag er maar voor dienst doen. Spr. zegt, dat de Maas» en Scheldebode zich pessimistisch uitliet over de gemeentefiuan» ciën. Het verwondert spr. dat een blad dat met de meerderheid uit den Raad zoo bevriend is zich zoo uitlaat. Spr. heeft echter uit de gemeenterekening nog niet kunnen opmaken dat de gemeente voor een bankroet staat. De VOORZITTER zegt dat de heeren de Maasen Scheldebode blijkbaar niet begrepen hebben. Volgens spr. inzicht had bet betreffen» de artikel tot strekking te wijzen op het gevaar» lijk standpunt dat de heer Le Comte innam toen hij in de vorige vergadering zei, dat nu de rekening sluit met een batig slot van f 10.000.— er bij de behandeling der begroo» ting wel wat ruimer gehandeld kan worden. Dit standpunt deugt natuurlijk niet en terecht heeft de Maas» en Scheldebode dit becritiseerd. Uit een voordeelig saldo blijkt in 't geheel niet of een gemeente er goed of niet goed voor staat. Nu is het waar dat er gemeenten zijn die lagere belastingen hebben, maar er zijn er ook waar de belasting hooger is. Er moet in deze gemeente echter veel gebeuren en het is goed er op te wijzen dat de f8600.— voor de straatkeien ook uit de gewonen dienst betaald zijn, dit zou natuurlijk niet kunnen wanneer de gemeente er slecht voor stond. De heer KIEVIET zegt dat de gasfabriek 1000 H.L. coces verkoopen kon, doch daar de kooper niet stond ingeschreven bij het centraal verkoopbureau werd het hem geweigerd, tenzij hij 10 cent per H.L. meer betaalde dan de burgers. De VOORZITTER zegt dat dit hem onbe» kend is, in de commissie zal spr. eroverspre» ken. De heer KIEVIET zegt dat het hier betrof T. v. d. Doel Jzn. die in zijn kwaliteit als penningmeester van den kolenbond den koop wilde sluiten. De heer BLOK zegt dat er met den directeur over gesproken is. Het is een feit. Doch de directeur meent dat de coces in deze gemeen» ten moet blijven. De heer M. JOPPE zegt: en in de kranten wordt de coces geadverteerd voor het geheele eiland De VOORZITTER zegt dat er zelfs al over» wogen is de coces per vrachtauto over het geheele eiland te bezorgen De heer KIEVIET wijst op dit feit omdat er sprake is van oprichting van een cichorei» fabriek en wanneer deze er is zou zij geen coces kunnen bekomen, omdat zij niet als handelaar staat ingeschreven. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan geheimen vergadering. FLAKKEESCHE BOERENBOND. A m Zijne Excellentie den Minister van Finantiën te 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het dagelijksch bestuur van den Flakkee» scben Boerenbond, goedgekeurd bij Konink' lijke besluiten, laatst van 24 December 1924, (Staatsblad No 24); dat in zijne vergadering van 3 November jl ir behandeling kwamen klachten, over de wijze en vooral den duur, waarop bezwaar schriften tegen te hooge aanslagen in de Rijks» belastingen bij den heer Inspecteur en bij den Raad van Beroep worden behandeld dat de buitengewoon lange duur van de bewerking der reclames of de beslissing daarop, oorzaak is, dat men een volgend belastingjaar opnieuw blijkt te zijn aangeslagen naar de gegevens of bedragen, waarop men heeft ge» reclameerd, waardoor men andermaal genood» zaakt is, zich te verweren, zonder te hebben kennis genomen van de gronden waarop de aanslag is gegrondbovendien schijnt het voor te komen, bij te lage aangifte van de personeele belasting, volgens den heer Inspec» teur, dat het dubbel moet worden betaald wegens boete dat dit niet alleen tijdroovend is, voor die» genen die hunne boekhouding zelf houden, maar uitermate kostbaar is voor hen die door accountants enz. hunne administratie laten voeren dat bovendien de mogelijkheid niet is uit» gesloten, dat door den blijkbaar grooten achterstand in de werkzaamheden op de be» lastingkantoren, iemand, die in dat belasting» jaar in staat zou zijn geweest zijn belasting te betalen, door te late ontvangst van zijn aanslag, dus in een volgend dienstjaar, door achteruitgang in zaken, niet meer in staat is zijn belasting voor het betreffende vorig jaar te vereffenen en te betalen, hetwelk zeer zeker ook met het oog op 's lands finantiën niet gewenscht moet worden geacht dat zij in verband met vorenstaande Uwe Excellentie eerbiedig, doch dringend verzoe» ken, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat deze klachten en feiten kunnen worden voorkomen, en dat reclames binnen korten tijd, althans aanzienlijk korter dan thans het geval is worden afgedaan. Hetwelk doende Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, De Voorzitter, (w.g. P. VAN SCHOUWEN. De Secretaris, (w.g.) A. W. KEIJZER. Oude Tonge,) 14 November 1925. Herkingen De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers De Kerkelijke Kiesvereeniging »Eens« gezindheids te Dirfcsland. Mijnheer de Redacteur Gaarne voor het volgende een plaatsje, waarvoor bij voorbaat dank. De vorige week werden namens bovenge» noemde vereeniging twee strooibiljetten rond» gebracht. Het 2e kon het vermoeden wekken, dat ondergeteekende eene onbehoorlijke daad verrichtte met de adverteniie tot aanbeveling van andere candidaten dan de haren in uw blad. Er zijn nu eenmaal velen die meenen, dat wie «Eensgezindheid® aanbeveelt, gekozen moet worden. Zulken moeten echter weten, dat het mijn en een ieders recht is als lid» maat der kerk te stemmen, en candidaten aan te bevelen, zooals het voor God en het geweten verantwoord kan worden. Bevreemdend was, dat het eerste strooibiljet onderteekend was door twee van de drie leden van het Bestuur, de H.H. C. Warnaer en Johs. Kaslander, en het 2e niet. De H.H. mogen anders, wat mij en het gereformeerde volk betreft, gerust er voor uitkomen, dat ze van dat volk niet gediend zijn. Wij zijn van die linksche partijen niet gediend. Dan, de vereeniging is in het rondzenden van dit biljet niet erkend. Dat men liever niet partihulier werkt, weet de ingewijde Koekoekspraktijk is, dat het ei ter uitbroeding in het nest van een anderen vogel wordt ge» legd. De naam der kiesvereeniging behoort m.i. geen »Eensgezindheid« maar »Heerszucht« te zijn. Wat het Bestuur in 1921 met mij op onwettige wijze deed, toen ik de gemeente adviseerde, den Kerkeraad te machtigen, zich zelf aan te vullen en predikanten te beroepen, omdat ik zag, dat het gereformeerde beginsel onder de gemachtigden zoek raakte, doch men nu weer met 4 leden van de Kiesvereeniging, die hierin geen andere zonde hebben, dan dat zij opkomen voor het geref. beginsel en hun kerk. Daarom speelt hetzelfde spelletje zich af en royeert het bestuur eigenmachtig zulke leden, terwijl het zich gerechtigd acht, zonder de vergadering te erkennen anderen, die Kerk en beginsel afbreken in de gelederen op te nemen. (Heeft de Heer Kaslander daar soms niet aan meegedaan, als hij onnoozelweg tegen me zegt, dat hij de opdracht had, om aan de H.H. Lugtenburg, Olivier, Overbeek en Soldaat geen oproeping te sturen In ieder geval het binnenhalen van de anti«ker» kelijken, het uitwerpen van diegenen, die den godsdienst steunen, is het binnenhalen van het Trojaansche paard, en zal zich wreken. Wat hebben deze zondebokken gedaan, die door het Bestuur, buiten de vereeniging om, geboycot zijn Wel, ze zijn door de gemeente gekozen i. p. v. de candidaten, die de kies» vereeniging aanbeval en die het vertrouwen van de gemeente niet hadden, daar de feiten uitmaakten, dat ze voor gemachtigden niet deugden. Ze zijn aanbevolen door den heer A. Bestman en mij. Ze hebben geen voet voor hun candidatuur verzet. Ze komen uit voor en staan pal voor het Gereformeerde beginsel. Daarom worden ze nu als kwajongens be» handeld. Waren ze eensgezind, dan zouden de H.H. blij zijn, dat er van hun vereeniging mannen gekozen waren door de gemeente, al waren het de aanbevolen candidaten niet. Is dat heerschzucht, of niet? Of is dat soms democratisch of Christelijk Kan de gemeente langer de geestelijke be» langen toevertrouwen aan menschen, die zóó tegen haar arbeiden Wat mij betreft, ik wil de belanghebbenden mededeelen, dat ik de reclame, die men er op nahoudt met het zeggen«dat het niet gaat tegen den dominee«, niet ondersteun. Wat tegen het beginsel van Gods Woord in» gaat, ondersteun ik niet. Wie op deze wijze bewerkt wordt, wete dus, dat dit een leugen is. Waar Herodes en Pilatus vrienden zijn, daar voel ik me niet thuis. Vóór het beginsel wil ik strijden. Ieder zal ik daarin steunen, maar strijden met het eenige ideaal en de leuze, zooals hier duidelijk wordt»als ik het maar win®, daar moeten ze mijn naam niet voor gebruiken. Recht door zee, zij de leus 1 Niet heulen met rechts en links. Wees een man van rechts of links, maar een man van karakter. Dat winnen van zieltjes voor den zetel der eere alleen, houdt niemand vol. Lang heeft menschenvrees in onze gemeente daaraan meegewerkt, evenzeer als onkunde, tevens met het gevolg, dat velen door dat ge» schipper afgedreven worden naar het kamp der Godverzakers. Tegen menschenvrees zal ik strijden, tegen de onwetendheid van voor» lichting dienen, omdat ik zie, dat anders het beginsel vermoord wordt, en de eere Gods geroofd Wie vreest, vreeze God I Ds. K, VAN AS. Dirksland, 16 Nov. 1925. SOMMELSDIJK. Vorige week stond bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 1 werkiooze schilder en geen werklooze landarbeiders ingeschreven. Tegen een persoon uit deze gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling. Bij het vee van een landbouwer in deze gemeente is het mond» en klauwzeer geweken, terwijl bij het vee van een anderen landbouwer die ziekte is geconstateerd. Bij den landarbeider J. H. alhier, ontstond, doordat de vlam in een pannetje met vet sloeg, begin van brand. De vrouw van H. had de tegenwoordigheid van geest het pannetje van de kachel te halen en buiten te werpen. Spoedig werden de vlammen die reeds tegen den schoorsteen oplaaiden met een zak gedoofd, waardoor erger werd voorkomen. Van den slager A. L. stierf een .zwaar varken. Het beest werd voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Meldden we dat vorige week de uien f 2,50 per HL. waren, thans besteedt men f 3 per H.L Gisteren (Maandag) herdacht de oudste kerkganger der Ned. Hervormde gemeente alhier, de heer A. Schilperoord, zijn 90steg verjaardag. De man is nog zeer kras en g.i, jl iederen Zondag naar de kerk. Maandag sloeg een paard van den land» bouwer W. v d. V, gespannen voor een til» burry, op hol. Het paard werd nogal spoedig gegrepen, zoodat dit ongeval zonder persoon» lijke ongelukken afliep. Vorige week werden vanuit deze gemeente 3600 balen uien en paardepeen, benevens 400 H L. aardappelen verscheept. Door J. v. d. B werd een onbeheerde fiets, die reeds eenige dagen voor de woning had gestaan, opgeborgen en daarvan aangifte gedaan bij de polite. Tenslotte is de eigenaar op komen dagen aan wien het rijwiel is ter hand gesteld. MIDDELHARNIS. Bij Burg. en Weth. is een verzoek ingekomen van den timmerman P. Boeter Jz. tot het plaatsen van een benzine» motor van 6 a 7 P.K., tot het in beweging brengen van een zaag», schaaf» en boormachine in zijn werkplaats gemerkt B 1408. Van den veehouder Gr. is een 2»jarige vaars uit nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd en alhier verkocht. DEN BOMMEL. Onder het vee van d 5»?' landbouwer A. Mijs is de besmettelijke ziekte mond» en klauwzeer uitgebroken. OOLTGENSPLAAT. Het mond» en klauwzeer onder het vee van den landbou» wer A. J. van Vugt ën G. N. van Nieuwen» huizen is geweken verklaard en uitgebroken onder het vee van den landbouwer L. de Vos. OUDE TONGE. Het huis van W. Wa» gemans is ingezet door J. Duym voor f1130. P. B. had het ongeluk zich zoodantg te bezeeren dat hij thuisgebracht moest worden en geneeskundige hulp noodzakelijk was. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt: uien f 3, koepeen f 1,28 de 60 KG. en aardappelen f 2,75 de 70 K.G. NIEUWE TONGE. J.l. week werden te Battenoord 689 balen uien verzonden. Peen werden niet vervoerd. De prijs van de uien is alhier f 3,— per H.L. D. J. had het ongeluk in de kerkgracht te vallen. Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij. In verband met de a.s. Woensdag te hou» den godsdienstoefening zal de vergadering van de IJsclub »De Vlakte« worden gehouden op Donderdag, 19 November a.s. n.m. 7 uur. J.L week werden per tram 2600 'balen uien verzonden. Peen werden niet vervoerd. In de naamlooze straat zullen wederom een achttal nieuwe woningen worden gebouwd Verscheidene landbouwers hebben al hun suikerbieten reeds geleverd. De werkzaamheden op den akker zullen nu wel spoedig afgeloo» pen zijn. J.l. Zaterdagavond is tegen K. Soeteman te Herkingen procesverbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. "Dhr. C. v. d. Berge, alhier, heeft zijn woningen, staande aan den Molendijk en plaatselijk gemerkt A 200 en A 201, onder» hands verkocht aan de wed. J. Duijm te Oude Tonge. DIRKSLAND. Tegen a.s. Zaterdag 21 November des n.m, 3 is in Hotel Van den den Doel een buitengewone algemeene ver» gadering der Coöp. Boerenleenbank belegd. Punten ter behandeling zijn: 1 Notulen; 2 Statutenwijziging3 Vaststelling van een huishoudelijk reglement4 Beraadslaging over de oprichting eener afzonderlijke spaarbank; 5 Rondvraag 6 Sluiting. Vanuit deze gemeente werden vervoerd: 2080 balen uien, 840 balen peen en 285 H L- aardappelen. Tot bestuursleden van de muziekvereeni» hing »Amicitia« zijn herkozen de heeren G. van Loo, A. van Putten en J. Kaslander. Uit het verslag der vereeniging bleek dat het saldo per 31 October j.l. f 166,53 bedroeg. Een po» ging, om op dit eiland een Vereeniging van

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2