De Kruidenier uit de üozijnM Doet Uw Schoenen Goed FEUILLETON Reclame-Mededeeltngen. Binnenland. Uit de Pers. Buitenland. Plaatselijk Nieuws» 40 cent per regel Aldus de uitspraak der Drentsche Commissie. Evenwel is deze zaak niet alleen voor de Drentsche zuivelfabrieken en den Drentschen boer van belang, maar van groote algemeene beteekenis, waarom we er hier de aandacht op hebben gevestigd. B—r. ZUID»HOLLAND. Aan de leden der Staten is bekend gemaakt, dat, behoudens bericht van het tegendeel, de vergaderingen gedurende de a.s. najaarszitting zullen worden gehouden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 1 December, des voormiddags 11 uur. Ged. Staten stellen aan de Staten voor, aan Mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking, die bedankt hebben als lid van Ged. Staten, pensioen te verleenen, resp. f 1500 en f 1250. Ged. Staten geven in overweging, afwijzend te beschikken op een verzoek van de R.K. Vereeniging voor Kindervacantie en Herstel» lingsoorden te Egmond aan Zee, om toeken» ning van een subsidie a fonds perdu voor den bouw van een inrichting, welke bestemd is voor het opnemen en verplegen van zwakke en ondervoede kinderen. Ged. Staten stellen voor, aan de Vereeni» ging Centrale Proeftuin voor Goeree en Over» flakkee, gevestigd te Middelharnis, over bet jaar 1925 subsidie te verleenen tot een maxi» mum van f 350. Ged. Staten stellen verder voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de Kon. Ned. Brandweervereeniging te Utrecht om toekenning van een jaarlijksche bijdrage als begunstiger, groot f 500. Ged. Staten over» wegen daarbij, dat bijna de helft van alle uitgaven der vereeniging gevormd wordt door bureaukosten, terwijl de rest noodig is voor hoofdredactie en redactie van een vaktijd» schrift. Hoe nuttig de werkzaamheid der ver» eeniging ook moge zijn, toch wil het Ged. Staten voorkomen, dat er niet aan gedacht kan worden, ter tegemoetkoming in dergelijke uitgaven provinciale geldmiddelen beschikbaar te stellen. De staart van den Nederlandschen Leeuw. Neen, zóó had ik de kaart van ons land nog nooit bekeken 1 Dat Italië een laars leek, zagen onze jon» gensoogen al, vóór eenig meester er onze aandacht op vestigde. Maar dat Nederland in Limburg een wezenlijken staart had, daar was ik nog nooit bij bepaald, tot het nu dan, naar aanleiding van het Koninklijk Bezoek in den duim van een onzer persmenschen opkwam, om dèt beeld eens nader uit te werken. Van dik hout zaagt hij aldus planken »Zoo kreeg Holland zijn staartzijn won» deren, beweeglijken, kitteligen, humeurigen, uiterst gevoeligen staartzijn pluimstaart zijn pronkstaart, zijn pauwestaartzijn staart, waarin het vergif is van allerlei verkwik» kende en tot leven prikkelende, maar ook van kwaadaardige stoffenzijn staart, die het roer van zijn welvaart kon worden zijn staart, die rustig en slap, zonder uit» daging naar beneden hangt, als om aan te duiden de argelooze bedoelingen van zijn bezitter, den zachtzinnigen Hollandschen leeuw Maar toch is het een staart een karaktervolle, onheilspellende, dreigende staart, zonder welken de Hollandsche leeuw belachelijk zou zijn, als hopeloos en pot» sierlijk verminkt; zonder welken hij niet meer zou kunnen maken zijn sprong in de toekomst Een verhaal uit de laatste helft der vorige eeuw door P. BROUWER. 6) Nadruk verboden. Laat ze schrijven't is de inkt niet waard, waarmee ze worden gedruktwat is 'n kran hoont mevrouw en steekt de neus in de lucht. «Het is een ongehoord schandaal 1® «Jawel, maar toch zeker niet voor jou 1 Jij hebt je plicht gedaanjij bent er immers zelf heen geweest en toen was 't relletje gauw uit «Dat is zoo®, kalmeerde burgemeester zich. 't Mankeerde hem zeker niet aan moed een «sul« was hij allerminst. En zoo was hij dan ook gisteravond, ge» woon z'n rottinkje van altijd in de hand, al had»ie dan z'n ambtsketting om, midden on» der de opgewonden volksmenigte gegaan, had de politie gewenkt wat achteraf te blijven en had dadelijk met eenige flinke, straffe woor» den beslag op de menigte gelegd. Och ze hadden zich laten opwinden. Sommigen hadden 'n glas te veel op. Eén, die half in de lorum was, riep al gauw «Leve de burgemeester 1« wat bij anderen een min of meer verlegen lach opwekte en de hartstochtan wat ontspande. Van dat oogenblik had burgemeester handig gebruik gemaakt en riep met luider stem «En nu mannen 1 in naam des koningsnaar huis Tegen dieven en moordenaars zal, hoop ik, de politie waken, maar rustige burgers doen elkaar geen kwaad, gaat allen naar huis 1« De kijkers en relletjes»naloopers waren toen eerst gegaan. Wat belhamels bleven nog aarzelen, dren» telen, staan.— Waarop de politie hen bij den arm nam en aan de gang bracht, 'n Enkele, die zich werkelijk verzetten wilde enburgemeester bru» taliseerde, keek deze flink in de oogen en gaf kortaf bevel«BreDg hem ophij is ge» loof ik, dronken Wat den man en zijn vrinden ontnuchterde «Wij zullen hem wel meenemen, burge, Ik haalde 't bij hooge uitzondering eens uit de »Notenkraker«, die ditmaal recht had met zijn spot. Die onbekende schrijver heeft, als men dat zegt«een krul in z'n staart« en wist beslist niet meer, wat hij nu eens pittigs van Lim» burg zeggen moest. Het Gezantschap bij den Paus. De Rotterdammer (A.»R.) driestart De behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken is aanstaande. Naar oude traditie zullen wij ons dan kun» nen verlustigen in een voorstel tot opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. Weer zal de bewering gehoord worden dat afvaardiging naar het pauselijk hof is een ijdel vertoon, dat nu eenmaal den Roomschen wel» gevallig moet wezen. Twijfel aan de juistheid van dit zeggen wordt gewekt door verklaringen van zaakkundigen, die in het Vaticaan een belangrijk diplomatiek centrum zien. Zoo is opmerkelijk een brief, die de reis» redacteur van het Handelsblad in het begin van dit jaar in zijn blad plaatste. Het is interessant in dit orgaan, dat zeker niet tot de rechterzijde kan worden gerekend, het volgende te lezen «Welke regeering beschikt over zoo'n uit» gebreid, over zoo'n toegewijd en betrouwbaar» consulair»corps, over zulk een inlichtingeh» dienst Deze organisatie, in lange eeuwen steeds verder uitgebreid en gegroeid, is iets gewei» digs geworden, eenig waarschijnlijk in de ge» schiedenis der menschheid, en waar alle Foreign» offices en Quai d'Orsay's kinderspel naast zijn. Het ware m.i. wenschelijk, dat allen, die het nut of de gewenschtheid van een ver» tegenwoordiger bij het Vaticaan nog niet in» zien, eens een dag of wat in dit Rome konden rondkijken. Principiëele bezwaren zouden zoo» doende waarschijnlijk niet uit den weg te rui» men zijn, maar al wie het groote belang begrijpt van steeds op de hoogte te blijven van wat in deze best»ingelichte centrale t«r wereld geregeld binnenloopt, zal zeker spoedig de overtuiging krijgen, dat wellicht geen gezant» schap zulk een prachtige observatie» en luister» post is als juist dat bij het Vaticaan. Over groote bewegingen, als het voordringen van het bolsjewisme in het ook in ons Oosten over de verschillende argumenten, die de zendelingen en vertrouwden van de Ko» mintern voor hun propaganda daarginder bezigen over de uitwerking daarvan over de rising tide of Islamover deze en zooveel andere problemen van het heden en de toe» komst voor koloniale mogendheden, kan men nergens een beter en vollediger gegevens krij» gen, dan op het ministerie van buitenlandsche zaken van het Vaticaan, bij den kardinaal» staatssecretaris Gasparri. Nederland heeft daarbij nog het voordeel, bij het Vaticaan een gezant te hebben, die niet alleen een uiterst bekwaam diplomaat moet zijn, die van die kwesties een hoop af moet weten, maar die ook en waarschijnlijk juist daardoor in het Vaticaan zeer gezien is«. Vooral voor hen, die als wij zich laten lei» den door de vraag inhoeverie deze diploma» tieke post in Rome practisch nut afwerpt, zijn dergelijke getuigenissen van beteekenis. Goede kijk op de Praktijk. Kunnen wij van die pasbeginnende Afri» kaners nog iets leeren Misschien wel. Ziehier een paar besluiten of conclusiën, waartoe het Congres, waarvan hierboven sprake is, kwam 1. Die kongres beskou, dat die hoogste roeping van die meisie die van huisvrou en moeder is. 2. Daarom behoort in al die onderwijs van ons dogters, in primaire en sekundaire ckole en in ons Universiteite veel meer voorsiening gemaakt te word vir opleiding in huiswerk en kindersorg dan vandag die geval is. 3. Die kongres beveel ten sterkste aan, dat die opleiding in huisboudskoie sal lei tot die verkrijging van 'n sertifikaat en meen dat meisjes wat zulke sertifikate besit ge» regtig behoor te wees op gestandaardiseerde lone en werkure, wat volgens bevoegheid vastgestel moet word. meesterstelden deze laatsten voor. «Dan ook dadelijk 1« luidde de toestemming. En zoo was met 'n kwartier het opstootje, dat zich dreigend liet aanzien, verloopen en alleen aan Kemperman's voorpui en winkel» raam waren de sporen van wat er geschied was, zichtbaar. Nu wist Mevrouw dit zoo wel nietr- Burgemeester sprak zelden over zich zelf. Maar ze kende haar man genoeg, om te weten dat hij, als er gehandeld moest worden, ferm en beslist optreden kon. Hij kon echter niet tegen de soesah. De menschen zouden er over praten, de kranten over schrijven; hij zou rapport moe» ten doen Veldstad kwam in opspraak en dat alles trok burgemeester zich dan aan, alsof het op hem persoonlijk was gemunt. En dan wou hij er maar liever tusschenuit. Stil op zijn landgoed gaan wonen. Heide ontginnen, heereboer zijn, met een ieder in vrede leven, in zijn vrije uren zich aan zijn lievelingsstudiën wijden, dat kwam meer met zijn aanleg overeen. Doch mevrouw lokte dit vooruitzicht niet aan 1 Later, als hun twee kinderen groot waren en zij oud werden, soit 1 maar de eerste twee decenniën toch nog niet. Integendeel, 't volgend of 't overvolgende jaar kwam er een héél mooie gemeente open tusschen Amster» dam en Utrecht, waar de Geer's oom burge» meester isdaar hoopt zij op en daar maken ze nu al kans, dat weten ze maar dan moet haar man niet zijn eigen doodvonnis gaan teekenen door in een moedelooze bui zijn ontslag te gaan vragen, en dat letterlijk om niets I Trouwens, morgen is de bui voorbij Doch daarom moet ze er, dat weet ze, nu bij zijn en oppassen, dat burgemeester geen dwaasheden doettrouwens, eer hij naar sec» retarie gaat, heeft ze zijn belofte, dat hij zoo iets zonder haar in geen geval doen zal. En daarop, dat weet ze, kan ze aan. Niets had gister doen vermoeden, dat een rustige dag zoo onrustig eindigen zou. Met kermis, ja, dan wasje er op verdacht De politie werd dan versterkt, allerlei maat» regelen werden tijdig genomenals er dan iets gebeurde, dan waren in een minimum van tijd 'n paar belhamels bij de kraag ge» pakt en onder den toren gebracht en dan zakte de menigte wel weer naar de herbergen 4. Die kongres sien verlangend uit na die instelling van Afrikaanse inrichtings vir die opleiding van ons dogters enz. enz. Dit Congres zag de zaken recht in Ook het kennen wordt voor de Afrikaan» sche meisjes, die de lagere school te boven zijn gezocht, maar bovenal wordt de blik op het kunnen gericht Daar zit een Schriftuurlijke gedachte in. Welke ook wij, voor onze onderwijs»inrich» tingen, inzonderheid voor meisjes, meer dan totnogtoe, moesten toepassen. Zuid'Arrikaansche Meisjes In Zuid»Afrika, veel meer nog dan bij ons, staat nog «de Kerk in 't middeD«, d.w.z. om haar groept en beweegt zich het openbare leven. Trouwens, voorheen was 't hier ook zoo. B.v. in de eerste eeuw na de Reformatie. Nóg wel op sommige dorpen. Aan den eenen kant is 't een verrijking van ons christelijk leven, als voor allerlei zaken, die géén ambtelijke bearbeiding vragen, ook buiten de Kerk, gewoon onder de leden der Kerk de noodige, leidende krachten ge» vonden worden en b.v voor 't oprichten van een Chr. Oratorium»Vereeniging de stoot niet van den kerkeraad behoeft uit te gaan. Maar Z.A. is een land»in«opkomst. En daar móét men soms wel «kerkelijk® aanpakken, wil er op eenig terrein iets van beteekenis tot stand komen en zoo is er dan ook, lezen we te Stellenbosch, saamgeroepen en georgaviseerd door de Ned. Ger. Kerk een Congres gehouden om de opvoeding der Meisjes te bespreken. Men voeldede Afrikaansche boerendoch» ters kwam nog veel te kort. Al staat het er niet met zooveel woorden bij, men vreesde dat de aanvulling van dit tekort maar al te veel in Engelsche richting zou worden gezocht. En daarom wilde men trachten als Afrikaners zelf langzamerhand in dat gemis en gebrek te voorzien. Het Congres is goed geslaagd Zou, hier in Nederland, het laatste woord over de opvoeding, opleiding enz. van onze meisjes, reeds gesproken zijn Colijn-Painlevé. Frankrijk volgt ons voorbeeld Dat wil zeggenop één enkel punt. Bij de jongste kabinetsvorming begreep het vaderland en ook de «man»aan»'t»roer« heel goed, dat nog steeds ook in de eerstkomende vier jaar, financiën het hoofdpunt is van ons staatsbeleid, waaraan vanzelf véél onderge» schikt moet zijn. En zoo blééf de heer Colijn aan dat de» partement. Hij zou voor andere even geschikt geweest zijn denk aan oorlog of koloniën wij weten ook niet, of er met eenigen ernst sprake van is geweest, maar ten slotte vond ieder 't toch ad rem dat de man die 't kabinet sa- menstelt en er in zekeren zin het «hoofd® van is, dat die ook de portefeuille neemt die den toestand behéérscht. Zoo bleef Colijn aan financiën. Zoo gaat het nu in Frankrijk ook. Caillaux is dan uitgestooten Smadelijk einde vaD een veelbelovend begin. Maar financiën blijft 't middelpunt. En zoo heeft dan nu Painlevé, 't hoofd en de ziel van dit kabinet, gelijk van 't vorige, dit departement voor zijn rekening genomen. Een hoogst moeilijke taak Wéér zijn zes maanden verloopen En Frankrijk zuigt steeds verder vast in het misère»moeras. Het is de hoogste tijd. Anders is de franc niet meer te redden Of Painlevé de middelen kent? Of de Kamer en Senaat eindelijk 's Lands belang bóven partijinzichten zullen stellen? 't Is haast te mooi, om te gelooven. SOMMELSDIJK. Vorige week werden vanuit deze gemeente 1400 balen uien en paardepeen, benevens 1600 H.L. aardappe» len verscheept. De stoker uit de gasfabriek A. v. d. L., wonende alhier, had het ongeluk kokende pek over zijn voet te krijgen, waardoor hij zulke brandwonden opliep, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. In de maand October werden er in deze gemeente 5 vergunningen uitgereikt als bedoeld in artikel 9 van de Vogelwet 1912. L.l. week stonden er in de gemeente bij den correspondent der arbeidsbemiddeling geen werkloozen ingeschreven. en de spullen af. Maar dit kon niemand zien opkomen I Er zou een spreker optreden in de groote houtschuur van de ouden Jorissen, hoe die man daarbij kwam, begreep geen mensch. «Omdatsie nu eenmaal een dwarskop is«, werd er gezegd en burgemeester de Geer kon met dit oordeel heel wel instemmen. 'n Evangelist uit Amsterdam zou spreken. Jorissen nu moest niets van godsdienst hebben I De man zou spreken ovef het onderwerp «Een School met den Bijbel noodzakelijk voor onze gedoopte kinderen 1® en men wist dat Jorissen nooit in den Bijbel las en men zei, dat»ie z'n jongste kind niet eens had laten doopen1 Maar 't was zoo in zijn werk gegaan Jorissen was in alles 'n mensch»op»zich»zelf. Hoewel van vrijzinnige, ja van radicale be» ginselen in de politiek, kon hij het toch met de liberale partij niet vinden, die zeide hij zelf niet wist, wat liberaal was, tenminste niet in de praktijk. Nu zou er gesproken worden voor een School»met»den»Bijbel. Dat wist men allang in VeldstadKemper» man en enkele anderen hadden daartoe 'n comité gevormd en zij verheimlijkten niet, wat ze deden doch dit wekte ook den tegenstand, zoo in 't verborgen als in 't publiek. Ze konden maar geen «zaal® krijgen. Zelfs geen gewone vergaderplaats. Overal stuiten ze op een weigering. Alleen het «afgescheiden® kerkje stond voor hen open, maar de Chr. Geref. broeders, die mee in 't Comité zaten, drongen er sterk op aan Dèt eerst in het uiterste gevalvooreerst kon daar haast geen volk in en ten andere zou de zaak dan dadelijk een stempel krijgen, dat er niét op moest. Toen werd de «bewaarschool® gevraagd. Er was in Veldstad zulk een school, die door twee zusters gehouden werd, dames van goede afkomst, maar zonder vermogen. Zij werden in de gansche stad geacht, kregen wat subsidie van 't stadhuis, gaven cursussen in nuttige en fraaie handwerken en .verdienden zoo haar brood, terwijl niemand er aanstoot aan nam, dat zij een gebed deden in school en een christelijk lied met de kinderen zongen. Het waren twee vrome vrouwen, discipelin» nen van de diad. Ja, zij wilden hun lokalen wel afstaan; de In deze gemeente wordt thans langs de huizen een collecte gehouden voor het gesticht van alleenstaande blinden te Wolpheze. Het mond» en klauwzeer breidt zich weer langzaam uit opnieuw is bij het vee van een landbouwer deze ziekte geconstateerd. Het zoontje van J. K. wilde spelenderwijs een paard, dat voor een wagen gespannen was, een klap geven met zijn pet. Door de gladheid der straat gleed hij uit en kwam te vallen. Een der wielen van den wagen ging zoo dicht langs hem heen, dat het wiel nog wat vel van zijn gezicht schaafde. Reeds eenigen tijd was de verhouding tusschen de huren B. en K. niet zoo als dat behoort te wezen. De kinderen van weers» zijden waren daar vooral oorzaak van.Zater» dagmiddag kreeg B. met buurvrouw K. ruzie. Deze doordrongen van het feit dat echtge» nooten elkander onder alle omstandigheden hulp en bijstand verschuldigd zijn riep dadelijk haar man. Deze verscheen onmiddellijk en opende dadelijk het offensief door over de erfscheiding heen te springen en den vijand in zijn eigen rijk te lijf te gaan Buurvrouw B. zag in welk een benarde positie haar weder» helft verkeerde en meeride dat het haar plicht was om met alle haar ten dienst staande mid» delen haar echtgenoot te helpen om buurman K. van het erf te «poetsen®. Een schermutse» ling met bezems en waschstampers volgde. Buurman K. retireerde voor de zwaaiende en zegevierende wapenen van buurman en buur» vrouw Btotdat hij ten slotte genoodzaakt was op eigen terrein zich in veiligheid te stel» ien Buurvrouw B. had in den slag zulke ver» wondingen aan het hoofd opgeioopen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook de politie heeft de zaak in handen. MIDDELHARNIS. De vorige week zijn alhier uit de kaai vervoerd ruim 1500 H.L. aardappelen en 500 baaltjes ajuin. De volgende prijzen worden thans voor de veldvruchten besteed aardappelen f 2,75 per 70 kilo, koepeen f 1,40 en ajuin f 2 de 60 kilo. Door het dochtertje van den heer A. Bruggeman uit Stellendam is Zaterdagavond op den Westdijk of Zandpad een damestasciije verloren. Bij Kon. besluit is aan den F. C. Pervoorst directeur van het P. T. en T. kantoor met in» gang van 1 Nov. eervol ontslag verleend. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van D. F. Jacobi banketbakker, om verlof tot verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank in het beneden en boven» lokaal van zijn zaak aan den Westdijk. Zaterdag had W. Taaie het ongeluk in de kaai te vallen met behulp van een haak werd hij op den wal getrokken. De vrouw van C. Langbroek had 't onge» luk zich zoodanig met een scherf te verwon» den, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Gevonden voorwerpen. Bij den nachtwa» ker M J. Vroegindeweij terug te bekomen een paar gebreide handschoenen. Donderdagavond 7 uur zal in de Zondags» school door de Meisjesvereeniging «Onder» zoekt de Schriften« haar 4de jaarvergadering feestelijk herdenken, onder leiding van den heer A. Driesse. Het programma ziet er goed verzorgd uit. leder die sympatiseert met den arbeid dezer meisjesvereeniging toone zijn belangstelling. STAD AAN 'T HARINGVLIET. C. Maliepaard heeft een woonhuis gekocht in de Burgemeester Sterkstraat. OOLTGENSPLAAT. Vergadering af» deeling Ooltgensplaat van het Groene Kruis in Hotel Moelker, op Vrijdag 5 November. Nadat de Voorzitter, dr. Entz, de vergade» ring heeft geopend, worden de notulen gele» zen en vastgesteld. Als bestuursleden worden herkozen dr. Entz en S. de Ruiter. In de plaats van J. Jacobs Jz., welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd geko» zen L. A. Jacobs. De rekening over 1924 is als volgtont» vangsten f 3075,30, uitgaven f 1968,24y2. Ba» tig saldo f 1107,07Va- Tot leden der commissie der rekening 1925 worden gekozen C. J. Avé, Jacob van Nieu» waal en J. Vreeswijk. De begrooting 1926 sluit in ontvang en uitgaaf met f 3121,96'/2. Besloten werd met onverminderden ijver de propaganda voor het oprichten van de Vereen. »Snelvervoer« voort te zetten. Niets meer te behandelen sluit de voorzit» ter de vergadering. De belastingbetalers worden herinnerd dat de Ontvanger Woensdag 18 November den laatsten zitdag houdt in dit jaar. De in» tusschendeuren konden uitgelicht en dan kon» den er wel 'n driehonderd in Maar 'n week voor 't zijn zou, kwam één harer schreiende bij Kemperman, ze hadden 'n brief gekregen met de namen van de meest invloedrijke mannen er onder, de notaris bo» venaan, waarin zij in hun eigen belang dringend verzocht werden hun school niet af te staan voor een doel, dat slechts verbittering brengen kon tusschen de burgers van eenzelfde stad «Maar wij hebben ons woord gegeven,zei ze door haar tranen heen. «Waar wij echter geen gebruik van zullen maken I« antwoordde Kemperman. «De Heere zal ons ruimte maken de Heere onze God 1® Maar de vijanden riepen «Heah Nu was elke uitweg afgesneden. «Dan vergaderen we desnoods in de open lucht,® was Kemperman's onvervaard besluit. «Dat hebben onze vaderen in de dagen der Reformatie ook wel gedaan en de Afgeschei» denen in hun tijd deden 't ook Maar toen was Jorissen tusschenbeide geko» men. Dat was weer eens 'n echt «liberale® streek van zijn geestverwanten 't Ging in de »Rozijnkorf« zoo, over de toonbank heen «Jullie zoeken, 'n lokaal, nietwaar? Nu, je kunt mijn groote houtschuur krijgen I Zet er 'n honderd stoelen in en wat planken op schragen en klaar is Keesl En voorts, veel succes... maar ik doe niet mee, dat weetje 1® Jorissen, dat wist men, was zoo goed als zijn woord. En zoo was de vergadering doorgegaan, maar ook de nijdigheid der tegenpartij opge» wekt. Reeds tijdens de samenkomst was 't bui» ten woelig. En toen tegen 't eind uit 'n herberg in de buurt een aantal drinkkameraden kwamen aanzetten, werden de vergaderden op zeer on» aangename wijze «thuisgebracht® beleedigd, beschimpt, gemolesteerd, gescholden en met al wat men grijpen kon naar 't lijf gegooid. Voor Kempermans huis was 't het ergst ge» weest. Bijna alle ruiten aan de voorzij waren inge» gooid de pui zat vol vuil en smerigheid, een luik was afgerukt, ijzeren stangen waren verbo» gen, wie weet wat de brooddronken en verhitte menigte niet zou hebben gedaan als niet burgemeester door zijn (cordaat optre» den er een einde aan had gemaakt I gezetenen zullen de laatste termijn van de grond» en personeele belasting kunnen be» talen. OUDE TONGE. Wegens vertrek heeft J. Jonker tegen 20 December a.s. zijn ontslag aangevraagd als arbeidersbemiddelaar alhier. Wegens dreigement is van A. H. alhier proces»verbaal opgemaakt en in verzekerde bewaring gezet. Van den landbouwer C. L. van Loon moest een koe uit nood worden geslacht. Het vleesch is goedgekeurd en aan de ingezetenen verkocht. De prijzen van de suikerbieten loopt weer omhoog. Men besteedt van f 16 tot f 16,50 de 1000 K G. nettovoor de uien besteedt men de prijs van f 2,25 de 60 K.G. NIEUWE TONGE. A.s. Donderdag zal de Rijksontvanger alhier de laatste zitdag van dit jaar houden tot inning van 's Rijks directe belastingen Dhr. D. Breesnee heeft ontslag genomen als Wethouder dezer gemeente. Dhr. A. van Driel, alhier, behaalde met zijn Duitsche Herdershond op de Internatio» nale Kampioenschaps»Tentoonstelling te Rot» terdam, gehouden op 7 November j.lden derden prijs. De autoverhuurder P. J. Kareis, alhier, heeft een nieuwe luxe auto aangeschaft Een druk gebruik worde hem toegewenscht 1 De Rekening van het Algemeen Arm» bestuur over 1924 sluit met een batig saldo van f 527,2872. J 1. week werden van hier 1400 balen uien vervoerd. Peen werden niet verzonden. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de voorloopig vastgestelde Legger van Wegen en Voetpaden, gedurende een maand voor een ieder ter gemeente»secretarie ter inzage ligt. De heer C. P. G. Holleman heeft zich alhier als Timmerman gevestigd. We wenschen hem veel succes met zijn onderneming. Als Bestuurslid van de Ver. «Eigen Hulp« alhier is aan de beurt van aftreding dhr. A. Visbeen. DIRKSLAND. In de woning A 307 komt een tweede geval van Roodvonk voor. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat aanvragen voor het bekomen van een geleibiljet voor het vervoeren van melk» en melkproducten vóór 15 November a.s. ter secretarie moeten worden ingediend. Het laatste geval van Mond» en Klauwzeer onder het vee is thans hier geweken verklaard Gevonden voorwerpen vier sleutels, in» lichtingen ter Secretarie. HERRINGEN. Het aantal leden der Bijz- Vrijw. Landstorm bedraagt op heden 22. MELISSANT. Terwijl de landbouwer Joppe met zijn knecht bezig was een wagen met stroo te laden, klapte plotseling een deur dicht, waardoor de paarden op den loop gin» gen met den knecht op den wagen. Zij hol» den beneden Molendijk langs, totdat de knecht eindelijk de leidsels, welke aan den wagen gebonden zaten, wist te grijpen en de paarden tot stilstand te brengen, waardoor erger voorkomen werd. STELLENDAM. De gemeenteraad heeft de begrooting voor 1926 vastgesteld als volgt gewone dienst in ontvangst en uitgaaf f 50,976, en de kapitaaldienst in ontvangst op f 1833, en uitgaaf f 1800. OUDDORP. Opgepast. Tegen K. P. is processverbaal opgemaakt, omdat hij met een hond op verboden jachtterrein zich bevond en tegen J. V., omdat hij met een bespannen voertuig buiten de sporen op den weg reed. Bij den publieken verkoop van een aan» deel in de cichorei drogerij «De Ouddorp«, eigenaar de heer C Mastenbroek Mz. bracht dit op f 332, met 10 pCt. onkosten. Eigenaar werd de. heer P. v. d. Bok Jz. De gemengde zangver., dir. M. Boelaars wenscht Donderdag 19 Nov. een uitvoering te geven. Het huis van den heer A. v. Splunder aan den Kooiweg, ingezet op f 2200, werd Zaterdag door den heer Krijn Flikweert af» gemijnd voor f 2510. L.l. Zaterdag werden door den heer no» taris v. d. Berg van Goedereede in hotel Akershoek publiek verhuurd 6perceelen bouw» land voor den tijd van 9 jaren, eigenaar d heer C. Mastenbroek Mz. en 2 perc. bouw» land voor 1 jaar, van mej. de wed. Teunis Voogd, geb. A. Tanis, C.Ed. De uitslag was als volgt Perceel 1, groot 238 roeden, f136 per gem. huur p. jaar f 107,89, huurder Job Padmos Lz; 2. 212 R f 146,20, per j. 103,31 Kr. Grinwis; 3. 228 R f 147,10, per j 111,79, Laur. Meyer; HOOFDSTUK VIL Veldstad kwam in de krant Mevrouw De Geer hield de bladen zooveel mogelijk buiten het bereik van haar man, die trouwens geen groot krantenlezer was. «Wat niet en weet, niet en déért®, zei ze. 't Ging trouwens net als altijd Er zat aardig' »copy« in deze zaak. Er waren bladen, die een correspondent in de buurt, of zelfs een specialen verslaggever naar Veld» stad stuurden, met de opdracht, in elk geval een kolom «pikant® nieuws te leveren en zoo werd er in de eerste acht dagen heel wat in kranten geschreven, waar de Veldstadters zelf raar van opkeken. Gelukkig was 't bij|dien éénen avond geble» ven. 's Morgens schaamde Veldstad zich. Kemperman haastte zich volstrekt niet, om gevel, pui en winkelraam weer in hun vorigen toestand te laten brengen Veldstad mocht ge» rust es zien, hoe de bende dien avond de »Rozijnkorf« toegetakeld had. Veldstadzag en vond het een zeer onaangenaam gezicht. 's Middags, toen alles nog in denzelfden toe» stand verkeerde, kwam dan ook al spoedig de inspecteur van politie aangeloopen, Hij had een opdracht van den burgemeester. «Als Kemperman er prijs op stelde, dan zou de schade op kosten der gemeente worden hersteld wél meende de burgemeester, dat hij zijn plicht gedaan hadtegen |zulk een onver» wacbte oploop was vooruit niets te doen, maar hij meende het toch wel te kunnen verantwoor» den, als hij Kemperman's schade op kosten der stad herstellen liet.® «Mijn eerbiedige groeten aan den burgemees» ter®, was 't antwoord. «Zeg hem namens mij hartelijk dank voor de kordate wijze, waarop hij mij en de mijnen gisteravond voor erger heeft bewaard. Voor de schade hoop ik zelf te zorgen 't valt nog wat race morgenochtend beginnen ze de zaak in orde te brengen voor één dag moest Veldstad de schande zien«, voegt hij er fijn aan toe. Burgemeester waakte tegen herhaling. Al was daar weinig vrees voor. De eerstvolgende avonden had hij, ongezien door 't volk, rijksveldwacht achter de hand, die optreden kon a la minute. Wat trouwens geheel onnoodig bleek. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2