Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhoflandsche en Zeeuwsche Eilanden. Heel Hemel hoest oj is Memoenen! mor s fiPMiSlrOBP IN HOC SIGNO VINCES DERDE BLAD No. 3170 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1925 40ste JAARGANG Kerk en School. Binnenland. Reclame-gUlededeelingen. Marktberichten. W. BOEKHOVEN ZONEN Hle stukken voer de Redactie bestemd, Advertenties® est verdere Adininis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Keen n oen ai pijn in de heel Gevoelt ge U rillerig en on prettig B1 ij f daarmee niet loopen, totdat een bronchitis of influenza het gevolg is. Stuit dat voortschrijdend gevaar! Ver zacht Uw ontstoken slijmvliezen, zuiver Uw keel van de slijm, die ziektekiemen bevat, neemt het onvergelijkelijke middel, dat U verrassend snel zal helpen, de bekende hoeststillende Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent F ij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Na afloop van den Verzoendag. Ds. W. J. Velders schrijft over een ontmoe? ting in Amsterdam na afloop van den Groo? ten Verzoendag als volgt Tegen 7 uur waren de Synagoges leegge? loopen en de trams zaten spoedig vol joden en jodinnen. Want de vrouwen zijn op zoo'n grooten vastendag erg bezorgd voor hun mans nen. Zelf eten zij ook niet, die vrouwen. Maar dat achten zij lang zoo erg niet als het vasten der mannen. O, die heerlijke zelfverloochening van vrouwen en moeders 1 De mannen zijn den geheelen dag in de Synagoge om al die gebeden mede op te zeggen of aan te hoeren en in ieder geval om onder den indruk te komen van't bijzondere. Want wanneer wordt de Eeuwige zoo smeekend aan? geroepen als op den Grooten Verzoendag Jonge joden, bleek door de ontbering van één dag, die, gelet op den overvloedigen maal? tijd daags te voren, wel gunstig werkt voor de den overvloed verwerkende maag, worden ontroerd als de Gazan, met ontroerde stem luide roept voor de gansche Gemeente om ontferming en vergeving. Vooral de echtgenooie van den Gazan of van een der andere heeien, die »dienst« heb? ben, komen of laten vragen, hoe het gaat. Want als het niet goed zou gaan, als «bezwij? ming« of «bezwijking® verwacht wordt, dan wordt het vasten stop gezet. Sommige hoog? gehoede heeren zagen er nog goed uit en zij ^"hadden het druk met elkander over eenige 'passages, die zij niet begrepen hadden. Een oude heer, zonder hoogen hoed, hoorde het, haalde de Machzom (gebedenboek voor dien dag) uit den binnenzak en bood hulp aan. Een paar dames hebben het blijmoedig druk over het groote feit dat die dag er weer op zit. Dat is tenminste weer voor een jaar achter den rug. Dicht bij Watergraafsmeer ging een oud Joodsch heertje met een man van middelbaren leeftijd en een jongetje er uit. Ik volgde hen en bemerkte uit de aanspraken dat er drie generaties voor mij liepen. De kleinzoon vroeg aan grootvader, of hij zich niet dapper had gehouden En de oude, die meer schoof dan liep, gaf zijn groote ingenomenheid te kenr.en. «Maar nu lust ik ook wel 10 botei hammen«, zei de jonge jood. Hij sprak zoo luid, dat grootvader verzekerde dat hij niet doof was, en" vader dat anderen er niet mee noodig hadden. «Fn Saddie®, sprak vader, «je weet wat ik je gezegd heber is gelukkig genoeg, maar eet niet dadelijk zoo veel«. «Dat is een verstandige raad, meneer«, merkte ik op. De vader glimlachte. «Een zwaren dag gehad vroeg ik. »Nou, en of®, kwam het uit drie monden. «Wie heeft de Thekiah geblazen dit jaar?® vroeg ik verder. Toen ik de verwonderde blikken zag, ging ik maar verder, door te zeggen dat het ook bijzonder zwaar is na een dag van volslagen vasten op den schofar te blazen. »Waarom kan dat niet aan 't begin, opa«, vroeg de jongen. «Ik zal 't eens nalezen, Saddie®. «Neen®, zei ik, de Thekiah kan niet's mor? gens geblazen worden. H et blazen herinnert immers aan het jubeljaa r en u hebt na bet blazen toch pas tot elkaar gezegd«het vol? gend jaar in Jeruzalem «Die meneer weet er a ok van, opa«. Maar opa ze niets. Ik ging naast hem lo open en sprak over het mooie maanweer, ov er de sterren en over den hemel «En Hij, Die alles geschapen heeft, is Uw Godvroeg ik den oude. «Natuurlijk® »Tot Hem hebt u gebeolen «Ja zeker®. Voor Hem is niets verborgen, zooals het uitdrukkelijk in uw gebeden staat. En gevoelde u zich nu zóó schuldig als het in dc gebeden wordt opgesomd De oude zwijgt. U ziet er mij juist naar uit, om nooit zon? den te doen®. «Ik doe ook nooit zonde®. «Dan is de Verzoendag voor u dus een vertooning«. «Een vertooning?® «Zeker. Als u toch geen zonde deed of doet, behoeft u toch niet om vergeving te vragen®. «De Verzoendag is een oude, heilige in? stelling, meneei«. «Goed, maar wat was de oorzaak der in? stelling «Ja, maar zoo geleerd ben ik niet, dat ik u op alle vragen kan antwoorden«. De zoon zweeg en het was merkbaar, dat de kennis van opa aan Saddi tegenviei. «Kom®, zei de oude en zij sloegen een zij? straat in, na mij gegroet te hebben. Dit is nu een ervaring, die men bij vele Joden kan opdoen. Zjj meenen geen zonde te doen. En tóch bidden om vergeving, tóch vastenHoe goed moeten die overtollige goede werken hen toch wel maken in Gods oog. Laat ons bidden om den Geest der ontdek? king voor de Joden I LIJST 13 van de 47ste jaar'•collecte voor de scholen met den bijbel. Transport van lijst 12 f 46582,IOV2 Lauwerzijl125,— Veendam223,25 Zuidhorn met Noordhorn 113.10 Baijum 13,64 St Johannesga c. a79,64 Minnertsga met Firdgum 215,30 Reitsum c. a177,— Schraard48,— Hoogeveen met Pesse146,75 Klazinaveen53,— Balkbrug (Ov116,20 Radewijk9260 Heelsum met Doorweth 81,65 Broek op Langendjjk (Kerkcoll.)» 84,70 Elshout62,34'/2 Hoornaar106,68 Mijnsheerenland (Kercoll.) 45,22 Overschie (dorp) (Kerkcoll.) 94,85 Rotterdam (oud?Delfshaven (Ger. Kerk)372,70 Rotterdam (Feynoord) 425,8372 Vianen met Hagestein95,65 Anna Jacoba Polder268,75 Groede met Nieuwvllet 81,20 Kloetinge60,— Terneuzen117,26 Totaal van 300 Loc. Com. f 49882,42'/2 Te Kloetinge is dit jaar, voor het eerst na 1920, weer gecollecterd. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel spoorreis in Canada en diverse kleine kosten onderweg, is per volwassen persoon ca. f450 noodig. Bij gehuwden is het noodig, dat de man eerst eenigen tijd, in den regel een jaar, alleen vooruit gaat, teneinde met de werkwijze en toestanden op de hoogte te komen. Is men ingeburgerd en heeft men een goede plaats gekregen, of begint men een eigen bedrijf, dan is h.-t tijd vrouw en kinderen over te laten komen. Het aanvangsloon bedraagt 20 tot 30 dollar per maand boven kost en inwoning. Voor alles is het noodig, dat men zooveel mogelijk op de hoogte is van de Engelscbe taal. Bij aankomst in het nieuwe land staat men dan niet zoo hulpeloos en de loonen zijn dan tevens hooger, daar men ook voor den patroon meer waard is. Dit geldt in even sterke mate voor de vrouwen en ook voor de kin? deren, welke den leeftijd bereikt hebben, waar? op zij meeverdienen. UIT BOEK EN BLAD. HOE ZEERE yALLEN ZE AF. Hoe zeere vallen ze af, de zieke zomerblaren hoe zinken ze altemaal, die eer zoo groene waren, te grondewaard Hoe deerlijk zijt gij ook nu, boomen al, bedegen hoe schamel, die weleer des aardrijks, allerwegen de schoonste waart 1 Daar valt er nog een blad het wentelt, onder 't vallen, den alderlaatsten keer, en 't gaat de duizendtallen vervoegen thans zoo zullen ze, een voor een, daarin de winden bliezen vol luider blijdzaamheid, nu tonge en taal verliezen, en zwijgen gansch. gevallen en verdord in 's winters grafsteê, moeten maar, 's levens geest, dien Gij gesteken hebt, in mijn gestorven longen, dien zult gij mij voor goed niet laten afgedwongen, die 't graf ontreest 1 GUIDO GEZELLE. Met vreemde woorden moet men voorzichtig zijn, waarschuwt Mar? nix, in de Gron. Kerkbode En hij geeft er de volgende voorbeelden van Met geleerde woorden moet men voor? zichtig zijn. Dit geldt niet alleen voor de? genen, die de goede uitspraak en wat erger is de juiste beteekenis niet kennen. Ook dat is een kwaad, dat hier en daar nog al eens gevonden wordt. Als daar iemand is die het amoveeren het afbreken van zijn huis adverteert, terwijl hij restaurseren herstellen bedoelt, dan geeft dit aanlci? ding tot misverstand. Als een redenaar spreekt van de conifeeren der wetenschap terwijl hij corypheeën moest zeggen, dan geeft dit een lachsucces, maar voor den man, die de aanleiding gaf, minder aange? naam. Als iemand op een vergadering hoort ge? wagen van een voor hem schadelijk com? promis minnelijke schikking en dan gaat staan en uitroeptdie leelijke com? promis, waar is de kerel, smijt hem er uit, dan wordt de zaak al heel bedenkelijk. Ik hoorde een socialist eens met verheffing van stem roepen Ik zeg u moet een krachtige partij als de onze niet latent verborgen blijven? Ik zeg u zij moet latent zijn en ik gevoelde lust om te applaudiseeren. Een mijner vrienden ontving eens een brief uit een kiesdistrict, waar men vreesde voor een slechte uitkomst. Kom toch zoo Vrijdagmiddag arriveerden te Schellingwoude de beide Italiaansche vliegbooten, waarbij de gisteren vermiste Italiaansche vliegmachine. Een van de Hollandsche vliegtuigen die de Italianen vanaf de Mok als gids hebben gediend. Aardig is het contrast tusschen het meest moderne transportmiddel en de ouderwetsche tjalk Emigratia naar Canada. Vanwege de Arbeidsbemiddeling alhier is thans het volgende omtrent de emigratie naar Canada bekend gemaakt Voor degenen, welke er over denken het volgend jaar naar Cananda te Emigreeren, is thans de tijd aangebroken om voorbereingen te maken, teneinde in de maand April 1926 daarheen te kunnen vertrekken Voor emigratie naar dit land komen alleen zij in aanmerking, die op de hoogte zijn van landbouwwerkzaamheden, in het bijzonder die goed kunnen melken en met paarden en land? bouwmachines kunnen omgaan. Zij moeten een goede gezondheid genieten en bereid en in staat zijn hard te werken en vaak lange dagen te maken. De Emigratie Centrale Holland te 's?Graven? hage, een instelling, welke onder toezicht staat van de Nederlandsche Regeering, helpt bij alle voorbereidende maatregelen, regelt de passage tot de plaats van bestemming en zorgt voor de plaatsing op een boerderij door eigen in? specteurs Zij werkt samen met de Nederland? sche Vereeniging «Landverhuizing®,' die de geschiktheid van hen, die wenschen te emi greeren, overweegt. Alleen zij, die door de Nederlandsche Vereeniging «Landverhuizing® voor emigratie geschikt zijn bevonden, komen voor plaatsing door de Emigratie Centrale Holland in aanmerking. Voor de reis met inbegrip van 25 dollar landingsgeld, dat het eigendom van den emi? grant blijft, benevens voeding gedurende de Hoe zeere vallen ze af, onhoorbaar in de lochten, en schier onzichtbaar, in de natte nevelvochten der droeve maand, die, 't ijzervaste speur, ontembaar ingetreden, die al de onvruchtbaarheid, die al de onvriendlijkheden des Winters baart 1 Daar valt er nog een blad, daar nog een, uit de bogen der hooge boomenhalle, en 't dwerscht den onbewogen Octobermist 't en roert geen wind, geen een, maar 't leken, 't leken tranen, die men gevallen zou uit weenende oogen, wanen één kerkhof is 't. Gij, blAren, rust in vreê, 't en zal geen een verloren geen een te kwiste gaan voor altijd: hergeboren die dood nu zijt, zal elk van u, dat viel, de zonne wêer ontwekken, zal met uw' groenen dracht de groene boomen dekken, te zomertijd. O Zomer 1 Ik zal eens ook Adams zonde boeten, vroeg men, kom ons toch helpen. De vij? and gaat als een razende dolce far niente dit beteekent, het zoete niets doen door ons district. De schrijver dacht aan het woord dol en vond zijn vinding mis? schien wel fraai. In principe ben ik er voor, maar in be? ginsel tegen, riep eens ergens een gemeente? raadslid uit. En op een vergadering betoogde iemand, dat wij bij de princepipen behooren te blijven. Terwijl een ander een interpellatie aan? kondigde ook zijn er, die in staat zouden zijn, om een vriend de groeten voor de respectievelijke echtgenoote mede te geven Ja, die vreemde woorden, waarop velen zoo verzot zijn, al begrijpen zij ze niet, kunnen tot vermakelijk situaties voeren. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken. Bij de op 2 November jl. gehouden ver? kiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken zijn bij enkele candidaatstelling gekozen voor de afdeeling Grootdedrijf de heeren L. de Eange, Dordrecht (aftrM. J Mol, Dord? rrecht (aftr), Ir. H. G. Gentis, Leerdam, A. A. C. de Vries Robbé, Gorinchem, en voor de afdeeling Kle'nbedrijf de heeren D. van Loon, Dordrecht (aftr.), I. van Huiden, Dord? recht (aftr P. Rijswijk, Sliedrecht (aftr., J. Blok, 's.Gravendeel. DE STEMPLICHT. Vrouwen met gemoedsbezwaren in hechtenis. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist (A.?R.) heeft aan de ministers van justitie en binnenlandsche zaken en landbouw de vol? gende vragen gesteld lo. Is het juist, dat een vrouw uit de ge? meente Tholen op 13 October 1.1. naar Breda is overgebracht, om een hechtenisstraf van 3 dagen te ondergaan, wegens het niet uitoefe? nen van het kiesrecht en dat nog meerderen vrouwen een zelfde lot wacht? 2o. Zoo ja, zijn de ministers van oordeel, dat op deze wijze met vrouwen, die gemoeds? bezwaren tegen uitoefening van het kiesrecht hebben, mag worden voortgegaan 3o. Wordt vraag 2 ontkennend beantwoord, is dan de regeering bereid, zoo haar geen andere middelen ten dienste staan, zoo noo? dig, voorstellen aanhangig te maken tot wij? ziging van de Kieswet 40 cent per regel MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Dinsdag 3 November 1925 Spruiten f 8,— tot f 15,70 per 100 kg. Stoksnijboonen f 33,— per 100 K.G. Kipeieren 50 kg f 9,50 per 100 st. Kipeieren 61 kg. f 13,90 tot f 14,— per lOOst. Bruine f 14,— per 100 stuks. Eendeneieren f 8,80 per 100 stuks. Poelpetaaneieren f 7,90 per 100 stuks. Savoye kool f 11,20 tot f 11,70 per 100 stuk Roode kool f 6,70 tot f 9,50 per 100 stuks Witte kool f 18,60 per 100 stuks Bloemkool le srt. f 15,— tot f 16,70 per 100 st. Bloemkool 2e srt. f 10,10 tot f f 15 per 100 st. Bloemkool 3e srt. f 4,— tot f 5,90 per 100 st. Bloemkool 4e srt. f 0,85 per 100 stuks. Tomaten f 4,90 tot f 8,80 per 100 pond. Druiven 2e srt f 11,— per 100 pond Andijvie f 3,10 tot f 3,50 per 100 krop. Boereboter r 1,06 tot f 1,10 per pond Veilingbericht van Broek op Langendijk 5 November. Gewone Uien f 3,30 tot f 3,78 per 60 K.G. Drielingen f 2,28 f 60 Kleine Uien f 3,84 f 60 Aanvoer 3600 Kilo. Veilingbericht van Noord-Scharwoude 5 November. Gewone Uien f 3,12 tot f 3,48 per 60 K.G. Drielingen f 2,64 f 2,88 60 Kleine Uien f 3,84 f 4,50 60 Aanvoer 5500 Kilo ROTTERDAM, 3 Nov. 1925 Op de heden in ons Veilingslokaal, War? moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer? den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 12.- tot/1475 Idem (klein)6.50 tot 11.85 Idem extra zwtot Eendeieren7.— tot 10 75 Ganseierentot Kalkoeneieren tot Kievitseierentot Middenprijs f Aanvoer 32000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 9