Officieel Gedeelte. Kerk en School. Reclame-Mededeelingen. Doet Uw Schoenen Goed Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. 40 cent per regel. w De heer DORSMAN zegt, dat B. en W. in het handhaven der bouwverordening erg laks zijn en te eigenmachtig optreden, zooals b.v. met die vuilnisbak van Koert. De VOORZITTER zegt dat het niet opgaat de menschen noodeloos te bemoeilijken. Het zou er in de gemeente heel wat zindelijker uitzien indien alle bewoners er een vuilnis» bak op na hielden. Last kan niemand van die vuilnisbak van de heer Koert hebben. Hij is geheel afgesloten met een deksel en de heer Koert heeft toegezegd de bak in het struik» gewas te zetten. Vooral menschen als de heer Koert die uit andere gemeenten komen moet men het niet te moeilijk maken. Zij verster» ken de gemeente<financiën. De heer DORSMAN daar heb jê het al j De grooten moeten ontzien worden. Maar als het eens een arbeider was? De VOORZITTER geeft den heer Dorsman de verzekering dat de kleine burgers veel meer moeite met allerlei vuilnis geven dan de grooten. De heer DORSMAN is er tegen dat er vuil» nisbakken geplaatst worden. Allerlei insecten komen er op af, die voor de omgeving hinder» lijk en schadelijk zijn De VOORZITTER wijst er nogmaals op dat de bak is afgsloten. De heer DORSMAN dan heb je toch de stank nog 1 En je schept een precedent voor anderen. Niemand kan het nu meer geweigerd worden. En zoo is het met vele dingen. De Raad maakt de politieverordening, maar B. en W. geven dispensatie. Wat de Raad dus besluit heeft geen zin meer De heer SLIS merkt op, dat de vuilnisman overal moe t komen om vuilnis op te nemen. Er zijn plaatsen waar hij nooit komt, zooals b.v. bij Van Gent De heer v. d. MEIDE (Wild) doet het ge» noegen, dat andere leden daar nu ook op wijzen Spr. heeft er verleden jaar ook al over geklaagd De VOORZITTER zegt, dat er weinig mede» werking van de burgers is, ze gooien alles maar neer. De gemeente»secretaris zou dit ook kunnen getuigen De heer NIPIUS zegt, dat er ergens op den publieken weg drie maanden lang een oude kachel gestaan heeft De SECRETARIS zegt, dat b.v. op het Spui alles maar neergegooid wordt wat men kwijt wil zijn De heer KRIJGSMAN merkt op, dat nu gebleken is, dat gedurig over deze zaak in den raad geklaagd wordt. Spr. meent, dat het toch wel helpen zou wanneer de politie er wat meer werk van maakte. Vooral 's morgens vroeg tusschen 4 en 9 uur ziet men nooit politie. Dan leeft men in een vrijgevochten land. Alles rijdt zonder licht al is het stik» donker. Er wordt niet naar omgeksken. Men klaagt over den gemeente«reiniger, maar de burgers hebben ook plichten te vervullen. De gemeente»verordeningen moeten leven in het hart der bevolking en men moest beseffen, dat het dure roeping is ook hierin de overheid te gehoorzamen De VOORZITTER zegt, dat wat betreft het rijden zonder licht, er veel processen»verbaal worden opgemaakt De heer DORSMAN zegt, dat B. en W. te laks zijn. Er wordt om hen gelachen. Ieder gaat rustig zijn eigen gang. Ze zeggen het openlijk rondweg, dat er toch niet naar om» gekeken wordt en als ze wat bouwen willen gaan ze ook hun gang, »'t wordt toch niet afgebroken,« zeggen ze Wethouder \ROEGINDEWEIJ zegt, dat er weer heel wat klachten gehoord worden. Spr. moet hiertegen echter verzet aan teekenen. Men kan wel begrijpen, dat de politie, die 's avonds tot 11 uur ijverig in de weer is, niet's nachts om 4 uur weer op de been kan zijn. Wanneer wij alle overtredingen moesten tegen gaan, konden wij wel 100 agenten aanstellen. Want niemand overtreedt de wet wanneer de politie er bij staat, 't Is spr. bekend, dat er menschen zijn, die er 's nachts voor uit bed komen om hun vuilnisbak leeg te storten. Daartegen is dus geen politietoezicht opgewassen Indien ieder een bak had als de heer Koert zou er geen vuil op den weg liggen. Spr. begrijpt niet, dat hiertegen nog bezwaar bestaan kan. En ten slotte, wanneer dit nu alles is, wat men B. en W. ten laste leggen kan, dan loopt het toch nog wel los. Spr. geeft den heer Dorsman den raad liever niet overal zoo op te zitten hakken De heer DORSMAN meent dat indien ieder zoo'n bak had, het in de gemeente niet uit te houden zou zijn. Spr. komt weer terug op de overtreding der bouwverordening. De VOORZITTER merkt op dat men in deze gemeente een kranige politie heeft. Fei» telijk gaan de politiezaken buiten den Raad om, maar spr. wil wel zeggen dat de politie haar uiterste best doet. De discussie wordt ten slotte hierover ge» sloten. Wat betreft de opmerking der commissie over de brandweer meent spr. dat tegen haar voorstel geen bezwaar kan zijn, eveneens wat betreft de gratificatie aan de rijksveldwachters. Conform wordt met algem. st. besloten. De bestrating voor rekening der gasfabriek te brengen wanneer de gasfitters haar hebben opgebroken is ook billijk, meent spr. Conform wordt besloten. De heer DORSMAN vraagt of onder de post wegen»onderhoud ook het afgraven van het Zandpad en de wegverbetering naar het havenhoofd begrepen is. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer KOOTE vraagt of er nog dit jaar aan het afgraven van het Zandpad begonnen wordt. De VOORZITTER zegt dat het plan bestaat dit in de eerstvolgende vergadering te behan» delen. De heer KOOTE dringt op eenige spoed aan. Wanneer de Raad later pas besluiten moet en het raadsbesluit dan eerst nog moet worden goedgekeurd door Ged. Staten is de winter bijna weer voorbij. En de werkloosheid zal ook dezen winter groot zijn. De VOORZITTER meent dat binnen twee maanden wel aan het werk begonnen kan worden. Wat betreft de opmerking der com» missie aangaande een autosproeiwagen, zegt spr. dat dit voor deze gemeente een groot onding is. Het treft voor kleinere gemeenten geen doel en het kost veel geld. B. en W. geven er den voorkeur aan een sproeiwagen aan te schaffen, te bedienen door een man. De kosten zijn geraamd op f450. Deze sproeiwagen kan 2000 L. water innemen, sproeit achtereen 800 M. straatlengte. B. en W. krijgen machtiging deze sproei» wagen aan te schaffen. Het schoolhek is in de postonderhoud scho» len niet begrepen, zegt spr. De bedoeling is er iets moois van te maken. In een volgende vergadering kan hierover een besluit vallen spr zal zorgen dat er dan teekening en een begrooting is. De urinoir zal verplaatst worden. De heer SLIS geeft in overweging het school» plein schuin af te graven voor betere afwa» tering. De VOORZITTER zegt overweging toe. De toelage aan de vroedvrouw, zegt spr., is ^en standplaatstoelage en dus niet bedoeld »ls tegemoetkoming in de kosten voor verlos» singen die minder goed betaald worden. Vol» gens inlichtingen heeft de vroedvrouw in 1924 140 verlossingen verricht ad f 10 en in 1925 bedraagt dit getal 130. Kostelooze verlossingen waren er slechts weinig, 3, 4 of 5 in 't geheel De SECRETARIS merkt op dat Sommels» dijk ook een toelage geeft. De VOORZITTER zegt: Sommelsdijkgeeft f 200, dat is natuurlijk niet als belooning be» doeld, doch als standplaatstoelage. Wethouder VROEGINDEWEIJ zegt dat de opzet der commissie was den pensioengrond» slag iets te verhoogen. Maar dat kan toch altijd nog in orde komen wanneer het zoover is. Om er nu al geld bij te leggen behoeft dan niet. De heer KRIJGSMAN merkt op dat de vroedvrouw nu reeds 16 jaren dag en nacht voor ieder heeft klaar gestaan. Van haar trakte» ment heeft zij nooit iets kunnen wegleggen, voor den ouden dag. Dat er niet meer koste» looze verlossingen zijn, komt, omdat de meeste werkmenschen nog te veel eergevoel hebben om er niets voor te betalen. Liever betalen ze het dan nog met kleine beetjes af, gelijk dan ook veel gebeurt. Daar in den laatsten tijd alle gemeenteambtenaren salarisverhooging genoten hebben, komt dit de vroedvrouw ook toe, waarom spr. voorstelt de post van f 250,— op f 500,— te brengen. De heer DORSMAN zegt dat volgens zijn inlichtingen de vroedvrouw minder had dan de voorzitter zegt. De Secretaris geeft de officieele getallen die met die van den voorzitter overeen komen. De heer STRU1JK meent dat er ook wel verlossingen bij zijn die meer dan f 10, opbrengen. De VOORZITTER vindt f 250,- toelage ook niet veel Wethouder VROEGINDEWEIJ zegt: Nu gaat het mij toch wel wat schemeren. Straks werd beweerd dat het ging over de toekomst, om het pensioen wat te verhoogen. En nu wil men er salarisverhooging van maken. Spr. gaat er niet mee accoord de toelage op f 500,— te brengen. De vroedvrouw zelve heeft niet geklaagd. De heer KRIJGSMAN zegt dat zij in de mobilisatiedagen al geklaagd heeft Daaraan is echter nooit gehoor geschonken Later heeft de vroudvrouw niet meer willen vragen om verhooging. Terwijl alle ambtenaren salaris» verhooging gehad hebben, is de vroedvrouw steeds stiefmoederlijk behandeld. De VOORZITTER stelt voor deze zaak in volgende vergadering nog eens te behandelen, dan zal spr. zorgen over meer gegevens te beschikken. Het voorstel»Krijgsman wordt in stemming gebracht en verworpen. Vóór stemden de H.H. v. d. Meiden, Krijgsman en Dorsman. De VOORZITTER zegt dat om redenen door de commissie genoemd het inderdaad bezwarend is om de opcenten op de onbe» bouwde eigendommen te verhoogen. De SECRETARIS merkt op dat het boven» dien niet de moeite is. Deze belasting brengt in totaal f 500 op. De post onvoorziene uitgaven, zegt de VOORZITTER, moet zoo blijven volgens wettelijk voorschrift. De heer STRUIJK vraagt hoe het komt dat post 16 der ontvangsten (haven» en kaai» geld) zoo hoog geraamd is (f 9000). De VOORZITTER antwoordt dat er zoo» veel meer ontvangen wordt. De begrooting wordt hierop met alg. st. vastgesteld. In ontvangsten en uitgaven be» draagt zij f 171374,24®. In 1925 waren deze cijfers f 180661,20® en in 1924 f 188347,93® De kapitaaldienst wordt vastgesteld in ont» vangsten met f 585 en uitgaven f 1417,06. In de rondvraag wijst de heer v. d MEIDE op de wenschelijkheid, dat de dreef (Maria» weg) verhard wordt. De VOORZITTER zegt dat hiertegen geen bezwaar bestaat. De heer STRUIJK heeft wel bezwaar. Geef dan maar liever de hofjes cadeau. Verharding geeft niets en kost een hoop geld. Met die onderhandsche dreven blijft het altijd tobben. Ze trekken zich er niets van aan. Wanneer ze er niet met 2 paarden door kunnen, zet» ten ze er 4 paarden voor. De arbeiders en de boeren zijn wat dit betreft allemaal eender. De VOORZITTER belooft te zullen uitre» kenen wat het kost. De beer v. d. MEIDE wil een lantaarn doen plaatsen aan de Hoflaan. Dit zal gebeuren. De heer v d. SLIK wil graag dat er vaste regels gemaakt worden voor de werkverschaf» fing Er zijn er die te lang werken en erzijn er die te kort werken, 't Is niet gemakkelijk dit te regelen, maar er moet toch verandering komen. De VOORZITTER vraagt welke methode dan moet toegepast worden, 't Is zeker een moeilijke kwestie. De heer STRUIJK zegt dat degenen die zelf een winkeltje hebben of wat anders waar ze wat mee verdienen, het hardst loopen om werk van de gemeente te hebben. De heer v. d. SLIKdat is juist mijn be» doeling. De heer KRIJGSMAN wijst er op, dat de georganiseerde werkloozen eerst eenigen tijd leeg moeten loopen voor ze steun kunnen krijgen van de gemeente, terwijl de z g. ge» moedsbezwaarden tegen de organisatie direct van de gemeente hulp mogen ontvangen. Spr. zou een regeling willen treffen, dat de onge» organiseerden b.v. 3 dagen per week werken en de georganiseerden ook, om beurten. Nu komen de georganiseerden het laatst aan de beurt, waarom zij nu als ratten uit de oiga» nisatie loopen. Het moest plicht zijn, dat ook de ongeorganiseerden eerst zes weken werkloos moesten zijn voor ze geholpen werden, Spr. geeft den voorkeur aan het particulier initiatief bij de werkverschaffiag. Maar als dit te kort schiet moet de gemeente bijspringen. De heer KOOTE noemt het remedie, dat de heer Krijgsman aan de hand doet, een paardenmiddel om de ongeorganiseerden lid der organisatie te maken. De heer KRIJGSMAN zegt, dat het plicht is zich te organiseeren. Die gewetensbezwaren zijn maar een smoesje. Er zijn hier organisaties van verschillende richtingen, dus ieder kan zich aansluiten bij de organisatie waarbij hij behoort. De z.g. gemoedsbezwaarden staan het eerst aan de trap van het gemeentehuis om te werk gesteld te worden. Laten zij zich or» ganiseeren, dat is hun dure plicht. De heer KOOTE wil nog ergens een lantaarn laten plaatsen. De heer SLIS wil een lantaarn aan het Vingerling wat langer laten branden. De heer KRIJGSMAN stelt voor om een vaste regeling te maken van werklieden in gemeentedienst, opdat men precies weet, wie vast zijn aangesteld en wie los werken. Zooals het nu is, lijkt het of ze allen vast zijn aan» gesteld. Wanneer de regeling er is, kan de positie van de vaste werklieden beter verzekerd worden, bij ziekte enz. Bovendien wordt dan het bezwaar weggenomen, dat geschoolde ar» beiders nooit in gemeentedienst te werk gesteld worden, daar thans de z.g. vaste werklieden bij allerlei karweitjes voorgaan. De VOORZITTER ant.voordt, dat B. en W. zulk een regeling zullen treffen. Het is wel goed, dat de vaste werklieden eenige rechts» positie hebben. Dan sluiting. Wat elke maa.id te doen geeft. (Ie helft November). Nadruk verboden. Wij zitten volop in den herfst en af en toe kwam reeds de winter om den hoek gluren, 't Wordt tijd dat het veld nu ontruimd wordt van wat oogstbaar is. Wat is men dan ook overal druk met het bietenrooien Men vaart met voertuigen met breede velgen over het land, zooveel mogelijk steeds hetzelfde spoor houdende, vooral bij nat weer. Laten we in 't midden dezer maand althans het rooien af hebben't zou immers niet de eerste maal zijn, dat anders de winter ons verraste en de bieten in den grond moesten blijven. Het vrijkomende bietenland gaan wij, zoo moge» lijk, nog voor den winter ploegen, en op een behoorlijke diepte. Er wordt tarwe of rogge in gezaaid. Meer en meer wordt de rijenteelt toegepast. Wel een kwarteeuw geleden reeds werd dit aanbevolen, maar toen had de land» bouwer verschillende bezwaren, waarvan het voornaamste wel was, dat in de streek de zaai» machines ontbraken. Nu deze er zijn, mag op de groote voordeelen van het op rijen zaaien nog wel eens worden gewezen. Ze zijn 1 Het bespaart veel zaad, want het is goed om dik te mesten en dun te zaaien. 2 Het gevaar van legeren is minder groot. 3 Men kan tusschen het gewas schoffelen en aldus den akker van hinderlijke onkruiden zuiveren. 4. Doordat de zaadkorrels ongeveer even diep in den grond komen, krijgt men een regel» matiger gewas. 5 De plantjes maken betere kroonworteljes, zij stoelen daardoor beter uit en het gevaar voor uitwinteren neemt dien» tengevolge af. 't Monden klauwzeer teistert onze veestapels weer. Verschillende genees» middelen worden als vroeger met de noodige humbug aanbevolen. Geen enkel er van kan zich als geneesmiddel handhaven. Wel bren» gen zij vaak verzachting en een goedaardiger verloop, te danken aan de toepassing der nevenvoorschriften die elke veearts geeft, maar dan meestal niet in acht worden genomen. Bij een goede verzorging der zieke dieren zorgvuldig behandeling van klauwen en bek, en doelmatig voedsel, kan veel lijden en schade worden voorkomen. Voorts kan wor» den aanbevolen aan de dieren een rustbed te geven van middelfijn turftrooisel, dat een des» infecteerende (ontsmettende) werking schijnt te hebben. Er wordt van verteld dat bij 't gebruik er van de hoeven spoedig genezen, de uiers niet worden aangetast of in korten tijd genezen. Turfstrooisel is goedkoper dan stroo. Ook uit dit oogpunt is het aan te raden zijn stroo te verkoopen en zijn staldieren op turfstrooisel te zetten. In tuin en boomgaard: Het is nu de tijd, bij gunstig weer, om nog vruchtboomen te planten. Veelal wordt dit in 't voorjaar ge» daan, ofschoon grond en weersgesteldheid een najaarsplanting wel toelieten. En dan is dit veel beter. De geplante boom kan zich dan gedurende den winter herstellen van de be» schadiging der wortelsvele fijne worteljes toch gaan vaak verloren, en dit kan oorzaak zijn, dat in 't voorjaar, als de boomen bij drogen Oostenwind veel vocht verdampen, er geen voldoende worteltjes zijn om dit water» verlies te vergoeden. De boomen kwijnen of gaan dood. Leg lijmbanden aan bij uw vruchtboomen, als bestrijdingsmiddel tegen de wintervlinders. Deze komen voor den dag zoodra het gevroren heeft. Uit de eitjes komen de rupsen, die wij kennen als de trekmaden op onze kersen» en appelboomen vooral; zij vreten de jonge vruchten aan en vernielen de bladeren. Als het loof gevallen is, harkt men al het loof op hoopen en gebruikt dit voor verschillende doeleindenter dekking van ingekuilde vruchten, van planten en struiken, en ook om er bladaarde van te ma» ken. Men vult, als men bakken heeft deze met versche bladeren, die reeds 't volgend najaar versteend zullen zijn tot grove blad» aarde. Brengt men deze half vergane massa op een hoop bijeen, en zet men ze nu en dan om, dan verkrijgt men de gewenschte blad» aarde, welke voor de cultuur onzer kweek» planten onmisbaar is. Geef aan uw te over» winteren planten een goede plaats. Fuchsias vereischen weinig zorgmen kan ze zelfs overhouden in een vorstvrijen kelder. Eerst snijdt men het jonge lof, dat zich in den zomer ontwikkeld heeft, op twee leden na in. Water behoeft men ze niet te geven. In 't voorjaar verpoot men ze, of geeft ze dunne gier of verdunden koemestdan ook goed vochtig houden. Struikrozen houdt men ge» makkelijker over dan stamrozen de fijnste soorten kan men evenwel binnen brengen in een kouden bak of schuur. Struikrozen dekt men met blad of, als men er veel heeft, met aarde, tot even boven de oculatie is voldoende, het overige hout wordt in 't voorjaar toch ingesnoeid. Snijd nu aan de rozen niet te veel, alleen aan de te lompe takken I Stamrozen doorstaan geen strenge vorst. Tegen dat het begint te vriezen, buigt men de stammen om, zoodat de kroon op den grond ligt. Hierbij zij men voorzichtigis de stam wat dik, dan zou die kunnen brekendaarom make men eerst den grond om den stam wat los. Ligt de kroon op den grond, dan brenge men er een laag zand en vervolgens een laag blad op de plant is hiermee tegen de winterkoude beschut. SOMMELSDIJK. Het dochtertje van A, M had bij het hout hakken het ongeluk haar hand zoodanig met een bijl te verwonden, dat ze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. In de maand October zijn in deze ge» meente 42 verzoeken ingekomen voor het doen van z.g. huisslachtingen. De collecte voor de bijbelverspreiding, Zaterdag 1.1. langs de huizen dezer gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van f 44,09 Vorige week stonden er bij den corre» spondent der arbeidsbemiddeling dezer ge» meente geen werkloozen ingeschreven. Vanuit deze gemeente werden 1.1. week 2250 balen uien en 850 H.L. aardappelen verscheept. In de maand October werden alhier 8 personen geboren, 4 huwelijken werden ge» sloten, 5 personen vestigden zich in deze ge» meente, 11 personen vertrokken en 6 personen overleden. MIDDELHARNIS. Zondagmorgen viel alhier in de kaai, van een aldaar liggend schip, een 3»jarig kind. De ouders het onheil spoedig bemerkende hadden 't geluk hun kind te red» den Wie schetst hun vreugde, dat zij hun kind weer behouden in hun midden hadden Schipper Oose, die met zijn schip de buitenhaven binnen kwam varen had 't on» geluk dat zijn schip tegen den dam voer waar» door een groot gat in de boeg kwam, even boven den waterspiegel, persoonlijke ongeluk» ken kwamen hierbij gelukkig niet voor. L. Dubbeld kwam Maandag per fiets uit het land en had 't ongeluk aan den weg met fiets en al in de sloot terecht te komen, nadat hij door een persoon die daar juist aanwezig was er uit geholpen werd, begaf hij zich per fiets en met een hoofdwond huiswaarts. D. v. d. Waal had 't ongeluk met het verrichten van heiwerk een slag met het heiblok op zijn hand te krijgen waardoor zijn pink geheel openscheurde, geneeskundige hulp was noodzakelijk. Vrijdagavond had men de petroleumtank zoo kort met een staaldraad vastgemeerd dat genoemde tank Zaterdagmorgen met het op» gekomen water de helft onder water stond. Na veel moeite en inspanning gelukte het ten laatste den staaldraad los te krijgen en de tank weder vlot lag. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door de gladheid van de straten glipte de autobus bij het afrijden van de Voorstraat, waardoor een lantaarn werd stukgereden. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2432 H L. aardappe» len en 320 H.L. uien. Tegen T. J. S. alhier is proces»verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Een goed voorbeeld. Door J. Boelhouwers zijn aan de af deeling »Het Groïne Kruis* alhier 2 windringen en 1 ijsblaas ten ge» schenke gegeven. Voor de aardappelen besteedt men in deze gemeente f 2,75 per H.L. Loop der bevolking in de maand October 1925: IngekomenH. Rozenheek en gezin van Ooltgensplaat, en A. de Wit en gezin van Ooltgensplaat. Vertrokken Joh. Goudswaard naar 's>Gra» venhage, C. Holleman en gezin naar Ooit» gensplaat, A. van Huizen naar Hellevoetsluis, V. van Vliet naar Rotterdam en C. Osse» weijer naar Oude Tonge. OOLTGENSPLAAT. Dhr. Herenius heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan L. Bom Hz. Zij die lid wenschen te worden van de varkensverzekering »De Voorzorg«, kunnen zich tusschen 1 Nov. 1925 en 1 Maart 1926 bij den secretaris der vereeniging aanmelden. Gevonden 2 balen uien. Inlichtingen ter gemeente»secretarie te bekomen. Het huis van wed. C. van Nimwegen, bij de verkooping aangeloopen, is gegund aan J. Korteweg Lz. De Volksbibliotheek wordt voor hetpu» bliek opengesteld op Zaterdag 7 November, van 3 tot 4 uur en vervolgens iederen Za» terdag. Ingekomen van eldersH. W. Wolve» kamp van Nederhorst den Berg, Laurens van Hassent van Oude Tonge, Lene Breeman van den Haag, Derlidena P. Doldersum van Breu» kelen en Neyenrode, Cornelis Holleman en gezin van den Bommel, Simon van Veen van Voorschoten. Vertrokken Mej. M. C. Bylsma naar Rotterdam, Mej. B. van der Ende naar Heinenoord, Hendrik Roozenbeek en gezin naar den Bommel, E. P. J. Buys naar Echt (N.«B.), Anthony de Wet naar den Bommel en Cornelis de Vos naar Stad aan 't Haring» vliet. Tengevolge van de malaise in de ma» chinale klompenmakerij zal de Flakkeesche klompenfabriek »Intra Nos« publiek verkocht worden. OUDE TONGE. Mej. A. T. Jonker, ver» Ioskundige alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. in gelijke betrekking benoemd te Broek op Langendijk (N.«H.) A. van den Doel heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan P. van Markensteijn alhier. Van A. v. d. V. alhier is een nieuwe gummijas ontvreemd. Van de dader(s) geen spoor. De gemeente heeft een stuk grond aan» gekocht achter de Oude O. P. School voor begraafplaats van afval van het slachtvee uit de abbatoir. P. K. had het ongeluk te vallen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was en hij rust moest nemen. Uitslag verkooping van tuintjes van Dr. W. J. Arends Koop 1 en 2 gemijnd door L. Slis op f 1390 koop 3 en 4 aangeloopenkoop 5 gemijnd door J. de Vos op f 230; koop 6, 7, 8 en 9 gemijnd door J. van den Tol op f 3600; koop 10, 11 en 12 gemijnd door G. Groenen» dijk op 2890 koop 13 aangeloopen. In totaal opgebracht f 10320. NIEUWE TONGE. J.l. week werden per tram vervoerd1200 balen uien en 200 balen peen. Vergadering van de IJsclub »DeVlakte« op Woensdag, 18 November 1925, n.m. 6,30 uur in Hotel »D'Oranjeboom, alhier. Loop van de Bevolking October 1925. GevestigdArendje Kamerling van Oude Tonge. Vertrokken Arie van den Berg naar Oudenhoorn D. Verschoor naar Rotterdam. J.l. week werden te Battenoord 600 balen uien verscheept. Peen werd niet verzonden. Het maximum aantal vergunningen in» gevolge de drankwet is bij K. B. voor deze gemeente bepaald op 4. Als zeldzaanheid kan gemeld worden, dat over de afgeloopen maand geen enkele geboorte of overlijden is aangegeven. DIRKSLAND. Bij de jl. Vrijdag gehouden verkooping van een woonhuis, wagenhuis, schuur en tuin van de erven J. van Oosten» brugge, werden deze afgemijnd door Joh. Hol» leman op f 5730,—. Een perceel tuingrond aan den Boschweg werd afgemijnd door Joh. de Jong op f 1010.—, terwijl de woning aan den Geld. dijk ingezet door D. Mooijaartop f 750,— niet werd gemijnd. Het mond» en klauwzeer onder het vee van de landbouwers J. Roodzant Jz. en Joh. Vroegindewey is thans geweken. HERRINGEN. Zaterdag viel een kind van den heer de B. pardoes in de sloot. Met den schrik en een nat pak liep dit gelukkig goed af. Dit jaar is aan de beurt van aftreden als leden der afdeeling »Herkingen en Om» streken« der Zuid»HolI. vereeniging »Het Groene Kruis« de heeren D. D. Kasteleijn en W. Kieviet. Zij die in het aanstaande voorjaar wenschen te emigreeren naar Canada, moeten zich thans daarvoor opgeven. Zie verder aanplakbord. Per publicatie wordt bekend gemaakt een z.g. melkbesluit. Heeren veehouders worden aangeraden tijdig van het ter zake dienende kennis te nemen. In den tuin van den heer A. W. Keijzer is een biet gerooid, welke de kolossale lengte had van ruim 1 Meter. MELISSANT. Door het Gemeentebestuur is aan dhr. W. Stolk vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Nolle weg. De opbrengst van de suikerbieten valt dit jaar niet tegen. Er zijn landbouwers die 20 a 25000 K G. per gemet delven, tewijl het suikergehalte tusschen 15 en 18 pCt. varieert STELLENDAM. De vorige week werden vanhier verzonden 170 H.L aardappelen, 350 balen uien, 400 balen peen Door Adr. de Jager is vergunning inge» volge de Hinderwet aangevraagd tot de op» richting van een vischmeelfabriek. Van den landbouwer J. A. Koese alhier stierf de vorige week een l'/2»jarig paard, 't welk onder politietoezicht werd vernietigd. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare Raadsvergadering belegd tegen Donderdag 5 November a.s. des nam. 2,30 ure. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is bij Burgemeester en Wethouders aange» vraagd door A. J. de Later alhier tot het op» richten van een garnalendoppendrogerij. Maandagmorgen geraakte de hit van den landbouwer J. Noordhoek in de Achterweg» sloot alhier. Met behulp van eenige personen wist men 't dier weder op den kant te werken. Zeer onder den modder en met eenige lichte verwondingen kon de eigenaar het dier voor den wagen spannen. GOEDEREEDE. Doordat de bestuurder van de garnalen»auto het stuur kwijt raakte, kwam hij zoo met een zerken paal in botsing, dat de auto ernstig beschadigd en een gerui» men tijd vertraging had. Hij zelf bekwam geen letsel. Voor groote juin werd de vorige week f 2,30 en voor kleine f 3,— per 60 kilo be» steed. Eigenheimer aardappelen f 2,50 per 70 kilogram. De bouwknecht C. T. kantelde Zaterdag jl. met een wagen stroo in de sloot, waarop drie meisjes zaten die er onder geraakten, doch geen letsel bekwamen. Maandag werd alhier een schip gedroogde cichorei geladen tegen f 11,50 de 100 kilo. OUDDORP. Uit Leeuwarden is telegra» fisch bericht gekomen, dat het motorvaartuig, waarvan wij in het vorige nummer melding maakten, aldaar in goede conditie is aange» komen. Een huis met schuur enz. en grond aan den Kooiweg, groot 195 roeden Voornsche Maat, is Zaterdag door N. Flikweert ingezet op f 2200,—a.s. Zaterdagavond te 6 uren afslag in het Logement Akershoek. Voor de liefhebbers I Komende Zaterdag zullen er negen perceelen bouwland aan den meestbiedende verhuurd worden. De oude v. W. is boven van een schelf in zijn schuur gevallen en kwam daardoor met z'n hoofd op een machine te recht, waar» door hij het hoofd zeer ernstig bezeerde. Vrijwillig Landstormkorps Motordienst Sectie Goeree. De vrijwilligers, die in de toekomst wenschen deel te nemen aan schietoefeningen, moeten zich schriftelijk opgeven aan den commandant. Tevens op de opgave vermelden of hij reeds meer met het dienstgeweer heeft geschoten en of hem de onderdeden bekend zijn. De Commandant SOMMELSDIJK. A.s Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier dankstond worden gehouden voor het gewas, terwijl alsdan de oogstcollecte zal worden gehouden. MIDDELHARNIS. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft Zondag opgebracht de som van ruim f 335. DEN BOMMEL. De vacaturebeurt in de Ned. Herv. Kerk staat Zondag a.s te vervullen door Ds. G. v. Montfrans uit Sommelsdijk des namiddags 2 uur. In de Geref. Kerk zal Zondag a.s een collecte worden gehouden ten bate van de Vrije Universiteit te Amsterdam. OOLTGENSPLAAT. Zondag a s doopsbe» diening in de Herv. Kerk, doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond ten 6,30 uur in de kerkekamer. OUDE TONGE Deze week zullen de ge» wone catechisaties in de Ned. Herv. Kerk weer beginnen. NIEUWE TONGE. A.s. Donderdag zal met de catechisatie, aihier, een aanvaDg wor» den genomen en wel 's middags van 2—3 uur voor de meisjes van 12—16 jaar en van 3—4 uur voor de meisjes van 16 jaar en ouder, 's avonds van 6—7 uur voor de jongens van 12—16 jaar en van 7-8 uur voor de jongens van 16 jaar en ouder. A.s. Zondagmiddag 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk, alhier, optreden Dhr. Vetter, gods»- dienstonderwijzer te Langstraat. In den voor« middagdienst zal een predikatie worden ge» lezen. DIRKSLAND. De oogstcollecte bracht in de Ned. Herv. Kerk, alhier, f 460 op. Zondagavond is in de Ned. Herv Kerk alhier een gift van f 100 gecollecteerd voor de Diaconie. HERKINGEN. Aan Mej Vermeulen, onder» wijzeres aan de Bijz. School is weder voor een maand ziekteverlof verleend. Tot helpster bij de nuttige handwerken aan de O. L. School is benoemd Mej Kaste» leijn uit Dirksland. Woensdag 4 November a.s des avonds van 7 tot 8 uur zal de boekhouder der dia» conie zitting houden tot inning van land» en tuinhuren.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2