GRIJPT 20 °|o A. UIIELHOUUIER - - SHELSDIJK Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. nu de gelegenheid aan werkelijke Korting op al onze DEKENS, KARPETTEN, VITRAGES en BE HANGSELPAPIEREN, ter gelegenheid van onze heropening. Komt zien en U zult verbaast staan. Leest de Advertentie van Cafflpfe n's Stof f eerderij arbeiders gesteld, daar het maximum van 80 opcenten eerst bereikt wordt bij een huurwaar» de van f 625. Daar Dirksland in de 8e klasse der Personeele belasting staat, waarin art 12 der wet op de Personeele belasting een bedrag van f 62,50 als minimum noemt worden bij een huurwaarde van 2 X f 62,50 f 125,00 eerst de 50 opcenten geheven. Het maximum wordt pas bereikt bij 10 maal f 62,50 of f 625, zoodat alleen de villa's en groote gebouwen onder de hoogste opcenten vallen. Het voorstele Bestman 40»70 opcenten is in strijd met de wet en verlaging tot 50 opcenten komt hoofde zakelijk en bijna uitsluitend de gegoede ten goede. De heer DE BONTE voelt veel voor dit voorstel van den heer Bestman, doch daar de voorzitter en de secretaris het onderling niet eens zijn, wil spr. zich thans onthouden er verder op in te gaan, doch hij geeft het voor» stel in ieder geval aan B. en W. in overweging. Besloten wordt dat B. eii W. in de volgen» de vergadering met een prae»advies komen zullen. Bij hoofdstuk 5 der uitgaven (volkshuisves» ting) zegt de heer DE BpNTE dat hij nogmaals voorstelt enkele woningen van gemeentewege te bouwen voor groote arbeidersgezinnen. B. en W. hebben getracht dit op de hals van de woningbouw vereeniging te schuiven, maar deze vereeniging wordt door strenge bepalingen zoodanig gebonden, dat ze er niet aan denken kan dit te doen. Spr. stelt daarom voor deze post voorloopig met f 400 te verhoogen en stappen tedoen tot den bouw van vier arbeiders» woningen. De raad heeft verzuimd vroeger gebruik te maken van ministerieele circulaire, daarom moet de gemeente zich thans maar de de uitgaaf uit de gemeentekas getroosten. DE VOORZITTER zegt dat er juist dezer dagen weer een circulaire verschenen is waarin de Regeering blijk geeft den voorkeur aan het particulier initiatief te geven. B. en W. staan nog op hetzelfde standpunt. Voor spr. is het nog steeds niet duidelijk waarom de woningbouwvereeniging zich hier moet buiten houden. De heer KOOMAN zegt als bestuurslid der woningbouwvereeniging, dat de minister de minimum gestelde huur wil gehandhaafd zien, onder bedreiging, de bijdrage aan de gemeente anders in te trekken. Daarom durft de woning» bouwvereeniging het niet aan om gezinnen met twijfelachtig crediat in haar woningen toe te laten. De VOORZITTER zegt dat er toch geen bezwaar kan zijn om van gemeentewege of van het burgelijk armbestuur eenige garantie te stellen voor de huur voor groote gezinnen die inderdaad betere huisvesting behoeven. Het is gevaarlijk een precedent te scheppen door gemeentelijken woningbouw, vooral daar er thans van particuliere zijde overal gebouwd wordt. De heer ZOETEMAN (A.»R.) meent dat wanneer de woningbouwvereeniging een ander standpunt gaat innemen, de heer De Bonte dit punt vanzelf wel zal loslaten. De heer KOOMAN wijst er op, dat de woningbouwvereeniging ook nu wel groote gezinnen huisvest. De heer DE BONTE wil het niet op de woningbouwvereeniging laten aankomen, zij is te veel aan scherpe ministerieele missieves ge» bonden, zij kan het niet doen. Het gaat hier over woningbouw voor groote arbeidersgezin» nen waarin dringend voorzien moet worden. Spr. handhaaft dus zijn voorstel. De VOORZITTER meent dat men te veel blijft staren op enkele personen. Spr. kent een geval dat vanwege de tuberculosever. iemand buisvesting is aangeboden, die dit aanbod echter weigerde. Waar de woningbouwvereeni» ging 56 woningen in eigendom heeft, zou er geen bezwaar kunnen zijn er enkele in te rui» men voor groote gezinnen, onder garantie van gemeente» of armbestuur. Wethouder WARNAER zegt wel zoo de» mocratisch te zijn, dat hij wenschte dat alle menschen in goede woningen huisden. Maar de praktijk is hier heel moeilijk. Wanneer er woningen te kort zijn is hier in de eerste plaats een taak voor de woningbouwvereeni» ging. De rationeele oplossing is dus deze dat eerst de woninbouwvereeniging deze zaak be» handelt, eerst in tweede instantie kan de ge» meente er zich mee inlaten en dan zou in samenwerking met elkander wel iets te bereiken zijn. Een gemeentelijke woningbouw naast de woningbouwvereeniging moet spr. echter sterk ontraden. De VOORZITTER meent ook dat men moet afwachten wat de woningbouwvereen. zal doen Wethouder v. d. POEL (A.»R.) wijst er op dat de particuliere woningbouw weer hand over hand toeneemt. De toestand is sinds en» kele jaren wel verbeterd, zoodat er weer van opschuiving kan sprake zijn. De heer DE BONTE gelooft niet dat de woningeigenaren de bedoelde groote gezin» huisvesting verleenen zullen. Wethouder WARNAER zegt, dat de heer De Bonte te veel op één categorie van men» schen staart, er zijn wel kleinere gezinnen, die ook in een noodtoestand verkeeren. Men zou, indien men hierop inging, een gevaarlijk pre» cedent gaan scheppen. Trouwens in de woning» bouwvereeniging heeft de heer De Bonte bij de bespreking van dit onderwerp zelf zijn standpunt losgelaten De heer DE BONTE zegtomdat ik geen aanhang had, anders was ik er wel bij gebleven Het voorstel»De Bonte wordt verworpen met één stem voor, die van den heer De Bonte zelve Bij het hoofdstuk openbare werken bepleit de heer DE BONTE het verplaatsen en ver» hoogen van een urinoir, en de heer BESTMAN n formeert naar een lijkwagen De heer DE BONTE wil de postschool» bibliotheek verhoogen van f 25,— op f 50,— De VOORZITTER zegt, dat de post leer» middelen heel hoog geraamd is, doch wanneer de raad het op f 50,— wil stellen ook goed. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten De heer DE BONTE wil f 1,— per kind (totaal f 200,—) uittrekken voor schoolreisjes De heer ZOETEMAN zegt, dat het er nog van komen zal, dat de kinderen een reisje naar Parijs maken De VOORZITTER zegt, dat het beter is uit een opvoedkundig oogpunt, dat de kinderen zelf sparen. Trouwens zoo denkt het hoofd der openbare school er ook over De heer DE BONTE becritiseert de houding door B. en W. aangenomen bij het organiseeren van het schoolreisje De VOORZITTER vraagt wat de heer De Bonte bedoelt De heer DE BONTE zegt, dat B. en W. bepaald hebben welke personen de kinderen zouden begeleiden, daar moesten zij zich liever buiten houden |j De VOORZITTER antwoordt, dat het hem verwondert dit uit den mond van een demo» cratisch man te hooren Toen bleek, dat men er den voorkeur aan gaf andere meisjes mee te nemen, dan het personeel der handwerkschool, hebben B. en W. gemeend te moeten bepalen, dat de mindere ambtenaren in ieder geval vóór personen gaan, die niets met het onderwijs uit te staan hebben. Spr. dacht, dat de heer De Bonte het zou goed keuren, dat B. en W. de mindere ambtenaren de handen boven het hoofd hielden. Als er boven de gewone on» derwijzers nog meer geleiders mee moeten, komen in de allereerste plaats aan de beurt de handwerkonderwijzeressendie zijn aan de school verbonden en hebben meer recht dan een verloofde of zuster van een onder» wijzer, die buiten de school staan en niet gewend zijn met dé schoolkinderen om te gaan. Spr. weet dat dit ook naar het gevoelen der ouders is en dat het handwerkpersoneel terecht gegriefd was door deze passeering, waarom B. en W. gemeend hebben te moeten ingrij» pen, om voor de rechten van de ten onrechte gepasseerden op te komen. De heer ZOETEMAN zegt, dat de school» reisjes beter door particulieren betaald kunnen worden. Men heeft het gezien bij de ramp van Borculo, toen het particulier initiatief in het werk gesteld werd, kwam er meer dan de gemeente gegeven zou hebben De begrooting wordt hierop in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 104,802,69s en de kapitaaldienst in ontvangsten f 95,70 uitgaven nihil B. en W. krijgen machtiging tot wijziging der gemeentebegrooting dienstjaar 1925. Op voorstel=B. en W. wordt besloten de pensioengrondslag van enkele onderwijzers aan de openb. school vast te stellen op het verhoogd salaris. Besloten wordt ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak 7 (Gymnastiek) aan de openbare lagere school. De kosten van het onderwijs aan de open» bare lagere school worden vastgesteld op f 7,30 per leerling. Besloten wordt opnieuw aan het Rijk te verhuren het post» en telegraafkantoor met directeurswoning tegen den prijs van f810.— B. en W. stellen voor de tuinen bij de be» graafplaats opnieuw te verhuren. De heer KOOMAN zou er den voorkeur aan geven om het land den ouden huurders weer af te staan. Deze menschen zouden ge» dupeerd zijn indien zij het kwijt raakten. Win» ter en zomer ziet men ze er in bezig. Indien de gemeente er geen schane door lijdt, is het 't beste de huur weer opnieuw te doen ingaan, De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. het standpunt innemen dat het reël is de tuinen te verhuren aan menschen die anders geen tuingrond hebben en zij die wel tuinland be» zitten uit te schakelen. De heer BESTMAN zou er ook tegen zijn om deze tuinen van de huurders af te nemen. Er komen straks aan den Gelderschen dijk toch ook weer tuinen vrij van de diaconie. Besloten wordt de tuinen niet publiek te verhuren, en de prijzen van alle tuintjes vast te stellen op f 0,80 voor vijf jaar. De tegen» woordige huurder A. Struijk wordt van den huur uitgeschakeld wat in (handen gegeven wordt van B. en W. tot nader onderzoek. B. en W. stellen voor een verordening vast te stellen, waarbij voor beladen wagens een maximum gewicht wordt bepaald (2000 kg. bruto) bij het berijden der wegen na het inval» len van dooiweer. Dit naar aanleiding van een schrijven van de commissie»grintweg Sas» Herkingen. De heer DE BONTE wijst op practische moeilijkheden en vreest dat deze bepaling geen nuttig effect sorteeren zal. Wethouder WARNAER wijst op het alge» meen belang der wegen en op de groote finan» cieele besparing die het gevolg zou zijn van deze bepaling. Ook het wielen schrappen zou een goede bepaling zijn, doch daar zijn de landbouwers nog niet rijp voor. De heer KASLANDER (A »R.) zou dit max. gewicht op 2500 kg. bruto willen bepalen. De raad verklaart in beginsel geen bezwaar te hebben tegen het voorstel«B. en W. later zal de definitieve uitwerking volgen. B. en W. stellen voor een bepaling te maken waarbij het stationeeren van wagens voor den ingang van woningen en winkels en erven verboden wordt. Dit voorstel is vrucht van ingekomen klachten van de zijde van commis» sionairs. Dit voorstel wordt verworpen. Tegen stemden de H.H. Kooman, De Bonte, Kaslan» der en Zoeteman. B. en W. krijgen machtiging te trachten en» kele gemeentelijke geldleeningen te conven» treeren. Dan geheime vergadering. SOMMELSDIJK. L1. Woensdag waren op de weekmarkt alhier aangevoerd 23 run» deren en 9 biggen. De najaarsmarkt voor runderen, paarden enz., zal in deze gemeente worden gehouden op Woensdag 4 November as. Op de 1.1. Woensdag alhier gehouden beurs werd voor 1 H.L. aardappelen f 2,75 besteedvoor I H.L. uien f 2,25 en voor 1 H.L. paardenpeen f 1,25. De wagen van den bode in bestelgoe» deren v. d. Spaan uit Melissant kwam te vallen doordat hij te kort wilde draaien. Een as van de wagen brak. Persoonlijke ongelukken kwa» men niet voor. MIDDELHARNIS. Den heer L. v. d Nicuwendijk, die anijsspiritus in zou nemen vergiste zich en nam vliegenden geest in, waardoor hij zich inwendig ernstig brandde. De dokter, die hem een braakmiddel toediende, wist erger te voorkomen. Bij den gemeente veldwachter Dirx is als gevonden terug te bekomen een autocrick, welke waarschijnlijk door een autobestuurder vergeten is mede te nemen. Bij publieke verkooping van een woon» en winkelhuis van den heer Bedeaux is dit ingezet door den heer A. Born voor f 5990. De dochter van A. Struik had het on» geluk met het snijden van suikerbieten een top van haar duim af te snijden. Geneeskun» dige hulp was noodzakelijk. Donderdagmiddag 12 uur kwam een leer» ling der R. H. B. S., de L. uit deri Bommel al spelende onder de auto van M. J. te Som» melsdijk. De wielen gingen hem over het lichaam. Terstond werd de hulp ingeroepen van twee geneesheeren, die echter geen ernstige beletsels konden constateeren. Na eenigen tijd kwam het ventje weer bij bewustzijn. De be» stuurder, die heel kalm reed en onophoudelijk signaal gaf treft in dezen geen schuld. OOLTGENPLAAT. Uitslag verkooping door Notaris Akkerman van een woonhuis voor Mej. C van Nimwegen. Een huis vorige week ingezet op f 2300 door J Korteweg Lz. Niet gemijnd. weer naar de ge» - RING A 99. - OUDE TONGE. Het woonhuis met schuur van den heer L. Timmers is afgemijnd door C J de Looze voor f 3450. De Wed. Bresijn van Zuuren te Utrecht hoopt 31 Oct. haar 100ste geboortedag te vieren. Dit oudje dat meer dan 40 jaar in Oude Tonge heeft gewoond is ook nog zoo sterk dat zij haar huiselijk werk kan verrich» ten. Alhier zijn koepeen verkocht voor f 2— de roede en hooger. Een hooge prijs De prijzen der veldvruchten zijn als volgtuien f 2,25, koepeen f 1,40 en aard» appelen f 2,75. NIEUWE TONGE. Als zeldzaamheid kan gemeld worden, dat de 75»jarige P. Kalle, al» hier, dezer dagen nog aan het greppels ver» steken was, nabij den Klinkerlandschendijk. Gezien zijn hoogen leeftijd verricht hij de werkzaamheden nog gemakkelijk. Van den landbouwer G. H. V., alhier, stierf een rund. Het dier is onder politietoe» zicht begraven. De heeren D. Breesnee en R. Sterk heb» ben hun benoeming tot bestuurslid van de afdeeling Nieuwe Tonge en Omstreken der Zuid»Holl. vereeniging »Het Groene Kruis« aangenomen. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 2340 balen uien, 2220 balen peen en 1240 H.L. aardappels Ter Secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van D. Vermeulen, om vergun» ning ingevolge de Hinderwet tot het oprich» ten van een inrichting voor het sorteeren van uien, waarin te plaatsen een benzine» of pe« troleummotor van 2 p k. voor het drijven van een uiensorteermachine op het perceel Molen» dijk A 328 Voortaan zullen de op de beurs alhier aangevoerde runderen niet meer op den Secre» trarieweg worden geplaatst maar op het begin der Voorstraat. Mej. M. Kasteleijn alhier is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School te Herkingen Aan Zr. Dorenbos is met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als wijk» verpleegster. Zr. van Heyzelendoorn te Leiden zal met ingang van dien datum in functie treden Het maximum aantal vergunningen inge» volge de Drankwet is bij K. B. voor deze ge» meente bepaald op 4 Gevonden voorwerpen2 sleutels aan elkaar verbonden en 2 losse sleutels, inlich» tingen ter Secretarie Bij publicatie is bekend gemaakt dat ver» voer van melk en, of melkproducten en van als zoodanig aangeduide waren door of van» wege hen die het bedrijf van melkverkooper uitoefent, in deze gemeente niet mag plaats hebben zonder een door of vanwege den Bur» gemeester van deze gemeente, waarin het be» nrijf gevestigd is, verstrekt geleibiljet Dit biljet zal voor personen of onderne» mingen, welke binnen deze gemeente zijn ge» vestigd door den Burgemeester worden ver» strekt na inzending ter gemeentesecretarie vóór 15 November a.s. van een formulier, waarop juiste opgave is gedaan van de ligging van het perceel, waarin het bedrijf zal worden uit» geoefend met vermelding, of de melk en melk» producten geheel of ten deele zullen worden rondgebracht of gevent, dan wel alleen in het aangegeven perceel zullen worden verkocht, alsmede welke behandeling of bewerking zij zullen ondergaan vóór de aflevering aan de koopers Dit besluit is niet van toepassing op winke» liers, die uitsluitend melk en, of melkproduc» ten in blik» of glasverpakking aan verbruikess verkoopen en melkveehouders die niet meer dan 20 L. melk per dag uitsluitend aan ver» bruikers, woonachtig in de onmiddellijke om» geving hunner hofstede verkoopen Het Mond» en Klauwzeer onder het vee begint hier af te nemen Thans komen nog 2 gevallen in deze gemeente voor HERKINGEN. Een der kinderen van den landbouwer A. J. den Boer had het on» geluk tegen de brandende kachel te vallen en beide armpjes te verbranden. Door Ged. Staten dezer Prov. is aan het Gemeentebestuur weder voor een tijdvak van 2 jaar vrijstelling verleend tot het geven van onderwijs in vak 7. De verkiezing van 4 leden van de afd. kleinhandel der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal plaats hebben op Maandag 2 Nov. a.s terwijl de stemming zal worden ge» houden op Maandag 23 Nov. a.s Vrijdag 6 Nov. a.s des v.m van 9—12 uur zal de penningmeester van den polder Oud»Herkingen zitting houden in de secre» tarie dezer gemeente tot het innen van de polderlasten. OUDDORP. Een timmerman uit het na» burige Goedereede, die hier werkt, reed per fiets Donderdagmorgen vroeg naar zijn werk. Op enkele plaatsen is slechts een smal pad voor een fietsrijder op een grintweg over. Genoemde timmerman kwam daardoor, in de buurt van Heyburg, in de sloot terecht. Hij was gedwongen naar huis terug te keeren om zich van droge kleeren te voorzien en daarna opnieuw naar zijn werk te gaan Onder het vee van den landbouwer W. Tanis Cz. is 't mond» en klauwzeer uitgebroken A.s. Donderdag begint het prijsschieten onder de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm Op de halfjaarlijksche veemarkt was 47 stuks hoornvee aangevoerd, die alle vlug ver» kocht werden. De prijzen der graskalveren waren van f 65,— tot f 90,— En de ander» halfjarige vaarzen werden verkocht voor f 150,— tot f 220,— a f 230,— Er waren 60 biggen aangevoerdprijs f 17,— tot f 23,— Op de beurs heden (Donderdag) werden de groote uien verkocht tegen f 2,30 en de kleine tegen f 3,25 het mud. In aardappelen was weinig handel. De drukke werkzaamheden in cichorei en suikerbieten houden het uit» zoeken der zieke aardappelen tegen. De eigen» heimers staan op f 2,30. Groene cichorei f 18,— a f 20,— per 1000 kilo; gedroogde f 11,—per 100 kilo. Suikerbieten, niet gecontracteerd, f 13,— a f 15,— per 1000 kilo. Tarwe f 13,50 per 100 kilo Wegens het aan den zijkant van den weg met een bespannen voertuig rijden, dus buiten de sporen, is M. T. bekeurd. De eerste reis met het nieuwe motor» vaartuig naar Leeuwarden is niet zoo voor» spoedig geweest, als gewenscht is. Om op alle gebeurlijkheden eenigszins voorbereid te zijn, was de monteur medegevaren, En dat is noo» dig gebleken, want de motor is een paar malen warm geloopen. De schroef is op de Zuiderzee stuk geraakt, zoodat het vaartuig achter Schok» land een veilige ligplaats heeft genomen. Nadere berichten ontbreken tot op heden (29 Oct.). f In den loop van de volgende week zal er weer een groote partij drooggewonnen kers» zaad verscheept worden. f Het Bestuur der Cichoreidrogerij »De Eendracht« moet nu reeds aangezocht zijn om cichoreiwortelen in voorkoop te verkoo» pen van oogst 1926. Dat belooft een gunstg perspectief 1 f De handel in uien op de beurs wasj.I. Donderdag nogal willig. De opkoopers boden f 2,30 voor de groote en f 3,— voor de kleintjes per 60 kilo. Nu de minderwaardige partijen geruimd zijn, zijn de landbouwers vasthou» dend gestemd. HELLE VOETSLUIS.* Donderdag 29 dezer hoopt in de vroegere Marine»Cantine voor te gaan de heer J. W. van Ree, voor» gange? van de Chr. Geref Kerk te Schiedam aanvaDg 8 uur. Hr. Ms. mijnenlegger »Van Meerlant« is Maandagnamiddag van Vlissingen op 's Rijks werf aangekomen, om de noodige voor» zieningen te ondergaan. Wegens overtreding van de wet op woon» wagens en woonschepen is proces»verbaal op» gemaakt tegen zekeren J. Wegens wielrijden zonder licht werd be» keurd zekere O. uit Oudenhoorn. Het bleek, dat hij een valschen naam had opgegevenhij werd opgespoord en kreeg ook hiervoor een bekeuring. Wegens overtreding van de Woningwet zijn D. L. en K. L. geverbaliseerd. BRIELLE.* Geslaagd zijn voor het voor» loopig diploma als machinist ter koopvaardij D. v. d. Voorde en J. Kastelein, alhier. Zaterdagmorgen ontstond een breuk in den electr. kabel, welke onze gemeente van licht voorziet. Doordat eenige werklieden herstellingen moesten doen bij het sluisje aan de Lange Wal, stootten zij op den daarliggen» den kabel. Gelukkig ging om pl.m. 7 uur de verlichting aan. In verschillende winkels had men van kaarsen en oude petroleumlamp ge» bruik gemaakt, doch het was van korten duur Ook Oostvoorne was zonder licht. ROCKANJE.* Op Vrijdag 30 October a.s nam. 7 uur hopen de C J V «Paulusa en de C K V »Timotheus« afdeelingen van het Nederlandsch Jongelingsverbond een pro» paganda»avond te geven in het café «Duinoord» Als sprekers zullen o.a. op treden de heeren K. Zuiderduijn en A. J. Hardeman. De eerst» genoemde zal spreken over »De tocht der Argomauten» en de laatstgenoemde over »De Weg naar den afgrond» 1 De redevoeringen zullen worden afgewisseld door voordrachten, fluitmuziek enzoovoorts. VIERPOLDERS*. Door het polderbesuur van Vierpolders zal op Woensdag 4 Novem» ber schouw worden gehouden over het schoon maken der polderwateringen, brand, dijk» en wegslooten. Op 1 April 1926 moeten alle scheidingslooten in den Riethoek en Betjeshil, gelegen in den polder Veekhoek zijn schoon gemaakt. De verkiezing voor het kiescollege der Ned Herv Gemeente alhier is bepaald op Donderdag 29 October a.s Voor de vrouwen zijn de uren van verkiezing gesteld des na» middags van 2—3 uur en voor de mannen des avonds van 6,30—7,30 uur. ZUIDLAND*. De alhier gehouden col. lecte voor het «Tehuis voor alleenstaande blinden» te Wolfhezen heeft f 80,95 opge» bracht. Bij de publieke verkooping van 4,7630 H.A bouwland, gelegen in den 4 Raadsheeren» hoek aan den Langeweg, is in 2 perceelen geveild. Het eerste perceel staat in veiling tegen f 1225 per halve H.A, dit is in massa voor f 6448,40 en koop 2 tegen f1130 per'A H.A of in massa voor f 4816,06. HEKELINGEN*. De Rijksuitkeering aan de gemeente Hekelingen over 1925 bedraagt f 1581,12s. De Gemeenteraad van Hekelingen heeft besloten adhaesie te betuigen aan het adres van Zoeterwoude tot afschaffiing v# n den zomertijd. OOSTVOORNE. Bij K. B. is aan de ge. meente Oostvoorne een voorschot tot een max. vanaf f 7200, ter uitbetaling van het door twee landarbeiders benoodigd bedrag voor de ver» krijging van een plaatsje. GODSDIE NSTOEFENIN GEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 1 November 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. (Oogstcollecte) Den Bommel, v.tn. 9,30 uur Ds. van As van Dirksland (Dankstond voor 't Gewas) Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur Ds. Japchen en 's a v. dhr. Vetter Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds. Bax (Herd. Kerkherv.) 'sav. geen dienst Nieuwe Tonge, v.m. leesd. en n.m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge Herkingen, n m. 2 uur Ds. Japchen van O'plaa. Dirksland, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. van As Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag en 's av. geen dienst 4 Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Baarslag van Melissant (Doop.)- GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 (H. A.) en n.m. 6 uur Ds. van Velzen. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Stellendam, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Drost van Moordrecht (Voorb. H A.) Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur leesdienst Herkingen, v.m. 9, en 's av 6 uur Ds. de Blois van Dirksland (H.A.) Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Den heer Hekman, on» derwijzer te Goedereede zal Maandag a.s. als zoodanig in functie treden aan de O. L. School alhier. OOLTGENSPLAAT. Verkiezing van 4 ge» machtigden voor het kiescollege op Woensy dag 11 November des voormiddags van 1( tot 12 uur en des 's avonds van 6 tot 7 uur wegens periodieke aftreding van L. Dors» man Jz. en P. Hoogmoed op 31 Dec. 1925, voor C. Korteweg Lz. wegens zijn benoeming tot Ouderling welke eveneens moest aftreden 31 December 1925, en voor C. Hartman we» gens bedanken weike 31 December 1928 moest aftreden. NIEUWE TONGE. Tot leden van het kies» college der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren A. van Alphen Hz., J. Keijzer en C. Kievit. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk zal alleen Zondagmorgen godsdienstoefening wor» den gehouden, wegens vervulling eener vaca» turebeurt te Ouddorp. Alsdan zal er gelegen» heid bestaan tot bediening van den H. D. STELLENDAM. Woensdag 4 November 's middags 3,30 uur huwelijksbevestiging Ds. de Graan van Stad aan 't Haringvliet. OUDDORP. De Unie«Collecte, 1.1. Zondag in de Herv. Kerk gehouden, heeft opgebracht f 116,37. Men verzoekt ons te melden, dat a.s. Zon» dag des voorm. en des avonds voor de Doops» gezinde gemeente hoopt op te treden de heer Schoppenhauer van Amsterdam. De Wet des Heeren. De strijd tusschen fundamentalisten en mo dernisten duurt over de geheele aarde voort. Een strijd in allerlei vorm. Men is nu in Amerika zoover, dat men wil invoeren, laat me 't even zoo mogen zeggen, een verbeterde uitgave van de Wet des Heeren. Lees maar eens dit bericht In de Amerikaansche Episcopaalsche kerk bestaat een Synodale Commissie, die tot taak heeft, aan de eerstkomende drie»jaarlijksche Algemeene Synode voor de liturgie der kerk een voorstel in te dienen van een ver» korte wet der tien geboden. Deze commissie heeft thans haar voorstel gepubliceerd. Zij stelt de volgende verkortingen voor: In het eerste gebod zijn de woorden: «voor mijn aangezicht» vervangen door «behalve mij«. Het tweede gebod geeft niet dan 't eerste deel, en eindigt met «noch hen dienen». Vierde gebod«Gedenk, dat gij den sab» bathdag heilig houdt». Vijfde gebod: «Eert uw vader en uw moeder.» Tiende gebod«Gij zult niet begeeren». Wat geest en strekking dezer verkortingen betreft, dient, dat in het tweede gebod is weggelaten de vermelding dat God een ja» loersch (of zooals de Hollandsche vertaling zegt een »ijverig«) God is. Dit leek den Na een bezoek aan de St.»Pietersberg begeeft de Koninklijke Familie zich reedstaande rijtuigen.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4