voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Antire volui Orgaan EHED ZOU .STAD MIN? IN HOG SIGNO VINCES Drie Bladen. TWEEDE BLAD. lïocr Öeu j0KÖ0g ericliten. Mo. 3168 ZATERDAG 31 OCTOBER 1925 40ste JAARGANG R DIENST - Piano's 1 36 a-b-c Gemeenteraad. BER 1925. 2 X rotterdam W. BOEKHOVEN 4t ZONEN Alle stukken vtoor de Res actie bestemd, Advertesitiëw eaa verdere Administratie, frasaeo toe te seeiadejx aan de Uitgever - I d, aan den GelderscW no. 1216 en 1217, groe* rzoeke van den heer T :n kinderen. J' VAN DER SLUYS. ing van een woon» en harnis, op Woensdag 2{j zet en op Woensdag 4 ifslag, telkens des avonds 1 Meijer aldaar, bewoond aanvaarden 1 December aris VAN BUUREN. November 1925 te Ooit, Moelker« bij veiling en ovember 1925 aldaar in afslag, beide dagen des e vanEen bouwmans, en erf te Ooltgensplaat en Dijk, kadaster sectie 11 A. 41 c.A. Aanvaar» december 1925. Ten ver» an wijlen C. Braber Kz. Notaris AKKERMAN. 'er, des avonds 6 uur te ment Akershoek, verhn, 1 voor den heer Maarten te Ouddorp voor den lijk ingaande, a 0.69.02 xddorp nabij Bellemans, den blok, in 2 perceelen, and te Ouddorp in het de Sluis, in 2 perceelen, c in het West Nieuwland, van Willem«, in 2 per» de wed. Teunis Voogd, van drie meeden bouw, ilok, in 3 perceelen. i VAN DEN BERG. HARNIS. Goeree en Overflakkee lag 28 October 1925. 0 tot f 11,80 per 100 K.G at f 19,- per 100 K.G 20,60 per 100 K.G t f 7,— per 100 kg. 6,70 per 100 K.G ot f 18,— per 100 pond f 10,— per 100 pond tot f 7,60 per 100 stuks tot f 9,— p. 100 stuks f 3,30 per 100 krop RDAM, 27 Oct. 1925 >ns Veilingslokaal, War, gehouden Veiling, wer» en besteed f 10.20 tot ƒ14.15 6.65 tot p,>i5 -.- tot jff)J 8.55 tot 9 60 tot - tot tot aks. 1DAMSCHE VEILING onderscheid tusschen lat het kind weent zon» de mensch lijdt zonder VLEENBANK DDORP.c gelden aan leden tegen -ij neemt gelden op te» aars ook van niefeleden. kunnen dagelijks wor» bij een der leden van 22189 5 en 19 Nov. des n.m huize van den Kas.' Yjj OOSTENBRUGGhP0 <STEN voor Spoor» zijn verkrijgbaar in DEL van VIELSDIJK. eparatle»inrlchting iiekfaandel elharnis MAN Rotterdam iververlj en Wasscherij ings,inrichting :d sedert 1903 c en winkel rschillende plaatsen Nederland. BREURRE, Mr. Kleer- dijkLEENDERT VAN jr, OoltgenspUatJOH. HerkingenJ. A. SCH1P- ellevue", Middelharnis; rmaker OuddorpVIS- Rotterdam. I 17273 meubelen en vierkante a Badstoelen. n bekleed en onbekleed K, zooals Fapierman* :els. Ook verkrijgbaar 3rd, Middelharnis. Deze Coura it veuch'jnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSI'RIjS per drie maanden franc.) per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij voc uitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEhLI KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worcu: berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur |Dit nummer bestaat uit Prediker 4 1 17a x «Bewaar uw voet, als gij tot het huis Gods ingaat*. I Welk een zegen, dat er een rustdag is, waardoor onze arbeid telkens on derbroken wordt. Ware dat niet het geval, onze lichaamskracht zou vóór den tijd vergaan en wij zouden zoo door de beslommeringen van het leven in beslag genomen worden, dat wij geen oog en hart meer hadden voor de eeuwige dingen. Üod gaf ons een taak in dit leven, maar vanwege de zonde baart ze ons moeitein het zweet des aanschijns wordt het brood gegeten. Daarom is het voor Gods kinderen zulk een genot, dat zij op den rustdag mogen samenkomen, om door de prediking des woords gesterkt te worden tot den levensstrijd. Hoe veel mist een mensch, die daaraan geen behoefte heeft. Hij weet niet, wat hij veracht. Alle verheffing des levens ontbeert hij. Opgaande in de dingen der aarde, is zijn leven zoo arm en doelloos. Een mensch, voor wie het geen lieflijke dag is, waarop de deu ren van net oedehuis geopend worden, toont daarmede, dat zijn ziel nog niet dorst naar den levenden God. Niet alleen echter hebben wij op den rustdag op te gaan, maar vooral hebben wij er op te letten, hoe wij moeten opgaan. Alleen als wij dat doen op de rechte wijze, zullen wij er vrucht van hebben. De Prediker wil ons daartoe opwekken, als hij ver maant „Bewaar uw voet, als gij tot het huis Gods ingaat". Met het huis Gods wordt bedoeld de tempel te Jeruzalem, waar Jehovah woonde, waar Hij aangebeden werd en vanwaar Hij Zijn zegeningen over Zijn volk uitzond. In dien zin hebben wij geen tempel meer en is de aan bidding Gods niet meer gebonden aan een bepaalde plaats. Nu wordt Hij aangebeden aan alle plaatsen Zijner heerschappij. Het huis Gods is nu de gemeenteoveral, waar zij saamver- gadert, is de Heere in het midden van haar. In gehoorzaamheid aan Zijn be vel hebben wij op den rustdag ter de gemeente Gods te komen, als zij sa menkomt aan de plaats des gebeds. Maar dat hebben wij te doen met het woord van den Prediker voor oogen. De uitdrukking „zijn voet bewaren", doet ons denken aan een reiziger, die zich bevindt op een weg, waar geva ren dreigen. In Palestina waren de wegen dikwijls moeilijk en gevaarlijk! 't Ging over bergen en door dalen, langs steile paden en afgronden. Een reiziger moest daarom voorzichtig zijn, goed uitkijken, waar hij zijn voeten zette, steeds acht geven op den weg. Anders liep hij gevaar van het pad af te glijden of in den afgrond te storten. Vandaar dat de Prediker vermaant toe te zien, dat wij op de rechte wijze naar Gods huis gaan. Wij gaan maar niet naar een gewone vergadëring, waar een zeker aantal menschen zijn saam- gekomen om een rede te hooien, maar wij komen tot een vergadering van Gods uitverkorenen ten leven, die ge- looven in Jezus Christus en door Zijn Geest uit de duisternis geroepen zijn tot Zijn licht. Wij komen daar om God te ontmoeten, Hem onzen Schepper en Weldoener, onzen Rechter en Ver losser, dien grooten en almachtigen, genadigen en barmhartigen God. Hij zelf spreekt daar tot ons door den mond Zijner dienstknechten van zonde en oordeel, van vergeving en eeuwig leven door Jezus Christus, van onze roeping om door een dankbar leven door Jezus Christus te verhëerlijken. Heeft Hij een schrikkelijke boodschap voor den zondaar, die zich niet be keert, een blijde tijding doet Hij hoo ren aan de gebrokenen van hart en de verslagenen van geest E11 nu moe ten wij komen, niet om te hooren, wat God anderen heeft te zeggen of aan alle menschen in 't algemeen, maar wij moeten opgaan onder den indruk de Heere heeft mij persoonlijk iets te zeggen. Als wij met de gemeente sa menkomen, dan komen wij om ons bezwaard hart voor Hem uit te stor ten, Zijn lof uit te zingen, voedsel voor onze ziel te zoeken, gemeenschap met God Drieënig te oefenen. In de voorhoven des Heeren wordt dan ook zoovee! genoten d »or hen, die op aan om Gods stem te hooren 't Is hun ervaring, dat de gunst Gods meer sterkt dan de uitgezochtsle spij zen. Het is hun zoo goed onder het volk te zijn, beter dan te verkeeren in de tenten der goddeloozen. Het is hun een aanbiddelijk wonder, dat God, zoo Over den Ouderdom der Aarde. Wij eeren gaarne de wetenschap. Erkennen haar als een gave Gods. Luisteren als leerjongens, wanneer ze ons onderricht Maar de ervaring heeft ons geleerd op één punt een beetje voorzichtig met haar te zijn, als ze met beweriDgen komt, waarvan men met de klompen kan voelen dat bewijst ge nietdat veronderstelt ge voorloopig maar. Voor een bewijs zwichten we. Maar overigens de Franschen hebben een spreekwoord«Souvent femme varie*, een vrouw verandert nogal eens, maar hoe vaak madama la Sciensce, de Wetenschap, in haar leven al veranderd is, dat is uit dan tal. Nauwelijks is er een Wijze, die iets beweert. Of er komt een Wijzer, die't wegredeneert! Daarom altijd wat voorzichtig aan Niet met de bewijzen, maar met de meenin gen der Wetenschap. Hoe wordt Einstein niet bewierookt En toch is er een professor in Amerika opgestaan, die zeggen durft dat er van zijn stoute veronderstellingen niets waar is. Nog eens, voorzichtig zijn 1 Dezer dagen is te Leiden dr. H. A. Brou» wer professor geworden en in zijn rede had hij 't ook over de wetenschap. »Prof.« is geoloog, aardkundige. Maar hij is een voorzichtig man. Hij had het bijvoorbeeld over de vraag, hoe oud de aarde was. notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld, Verschillende ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. De begrooting van het Weeshuis dienstjaar 1926 wordt vastgesjeld in ontvangst en uit» gaaf op f 545,76. Idem die van het Alg. Armbestuur in ont» vangst en uitgaaf op f 8 496 /6 Besloten wordt weder subsidie te verleenen aan laatstgenoemde instelling van f 35(0. Besloten wordt het traktement van den ge» meenteopzichter te verhoogen tot f 450 en diens pensioengrondslag overeenkomstig dit bedrag vast te stellen. Den karreman zal een oliejas en laarzen aangeschaft worden. B. en W. stellen voor het aantal opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting te verlagen van 60 op 50 De commissie belast met het onderzoek der begrooting had voor» gesteld dit cijfer op 40 terug te brengen. De heer KOOMAN (V. B) het vooorstel der commissie verdedigend, zegt, dat vele men» schen die van een klein vermogen moeten leven een klein inkomen hebben. Deze wor» den dubbel getroffen. Eerst betalen zij in de inkomstenbelasting en dan nog eens in de vermogensbelasting. Bovendien dient in aan» merking genomen te worden, dat de rente» standaard verlaagd is. Menschen met een ver» mogen van f 50 000, die van de rente van hun kapitaal leven moeten, hebben vaak een klei» ner inkomen dan menschen uit den midden» stand, terwijl deze laatsten niet voor de ver» mogensbelasting in aanmerking komen. De heer DE BONTE (S D A. P) spreekt zijn verwondering uit over het voorstel B. en W. en het voorstel der commissie verwonderde hem nog meer. Wat de heer Kooman aanvoert is wel waar, maar menschen met een kapitaal In Venlo Voor de Koninklijke Tribune het reuzenechtpaar Valuas en zijn vrouw Suzanna, de stichters van Venlo. groot, zich nederbuigt tot een nietig en schuldig menschenkinddat Hij hen zoo lief gehad heeft, dat Hij zelfs Zijn eigen Zoon voor hen niet gespaard en hen gezocht heeft in hun diepe ellende. Van hoe groote beteekenis wordt aldus onze kerkgang. Als wij daar eenig gezicht in hebben, zullen wij niet licht onze plaats in het bedehuis ledig laten, maar begeerig zijn te hoo ren, wat God de Heere tot ons spre ken zal. En dan zullen wij ook ter harte nemen de vermaning van den Predi ker, om c'en weg naar Gods huis met voorzichtigheid en oplettendheid te gaan en alles te vermijden, wat een beletsel kan zijn voor een gewijde stemming of onze/ aandacht afleiden. Reeds in de dagen van den Prediker was 't noodig er aan herinnerd te wor den, hoe men voor Gods aangezicht moest verschijnen. Zijn woord leert ons, dat er ook onder Israël waren, die, zonder eenige voorbereiding, zon der indruk van hetgeen zij deden, op gingen naar den tempel als naar iedere andere verzamelplaats van menschen. Dat dit woord ook voor deze tijden nog beteekenis heeft, hopen wij een volgende maal na te gaan. Slot volgt.) Let wel, niet hoe lang 't geleden is dat God de aarde begon toe te bereiden, maar dat Hij haar «in den beginne* schiep en bij die ge» legenheid gaf hij een treffende herinnering uit zijn leven ten beste. 't Was vóór eenige jaren, dat op een con» gres te Philadelphia ook de «ouderdom der aarde* ten sprake kwam. Daar kwam de wetenschap los. De geoloog, de palaeontoloog en de radium» specialiteit kwamen tot de eerlijke erkenning, dat noem ik Wetenschap 1 dat we er nog niets of tenminste heel weinig van weten. De astronoom of sterrenkundige zei, dat men in zijn vak een dertig, veertig jaar terug er aardig wat van meende te weten, doch dat dit thans zéér ingekrompen wasde sterren» meesters wisten er thans óók héél weinig van. Eén was er slechts, die uitgerekend had van tusschen de 20 en 40 millioen jaar. Zoodat ik maar zeggen wil, dat we in zulke zaken aan H.M. de Wetenschap maar niet al te spoedig onvoorwaardelijk geloof moeten schenken. VERGADERING van den Gemeente» raad van DIRKSLAND op Woensdag 28 October des voorm. 9 uur De VOORZITTER burgemeester De Winter opent de vergadering met gebed, waarna de van f 50 000 zitten nog niet aan den grond, die kunnen nog wel wat betalen Nu is dit voorstel van den heer Kooman te begriipen, deze heeft al meer op dit stramien geborduurd, doch dat de heer Bestman zijn stem aan dit voorstel leende, iemand, die namens de A.»R. arbeiders optreedt, komt spr. onbegrijpelijk voor. Het had spr. meer reëel voorgekomen, indien men een voorstel had ingediend, om de personeele belasting te verlagen, dan had» den de middenstand en de arbeiders er wat aan gehad, en was men in meer democratische richting gaan. De heer KOOMAN wijst er op dat hij in den critieken tijd, als wethouder er zelf voor geweest is om de vermogensbelasting te ver» hoogen, dat hij thans voorstelt deze belasting te verlagen vindt zijn oorzaak in het feit, dat de omstandigheden gunstiger geworden zijn. Wethouder WARNAER (A. R wijst er op dat men deze zaak moeilijk een politiek ka» rakter geven kan. Spr. vestigt de aandacht van den heer De Bonte op zijn partijgenoot te Delft, de S D. A. P.er Van Dijk, die het voorstel op de opcenten op de personeele» belasting bestreed, terwijl de Rechtsche groe» pen er vóór waren. B. en W. dezer gemeente zouden niet met dit voorstel om de verrno» gensbelasing te verlagen gekomen zijn, indien het voorstel der commtssie om nog verder te gaan er niet was geweest. Een verlaging van 10 °/o achten B. en W. wel billijk en niet in strijd met de democratische richting. De heer DE BONTE meent, dat de heer v. Dijk waarschijnlijk door den financieélen toestand van Delft gedwongen was om be= doeld voorstel te bestrijden, anders zou hij zeker niet tegen de verlaging der personeele belasting geweest zijn. In deze gemeente is de toestand echter anders en de rechtsche fractie kan hier dus het voorbeeld van de rechtsche groepen in Delft wel volgen. Bewoners van woningen der woningbouwvereeniging betalen hooge opcenten in de personeele belasting, menschen die er heel wat slechter voor staan dan de z.g. kleine vermogens. Het leeuwen» aandeel in de verlaging der vermogensbelas» ting komt thans ten goede aan de groote ver» mogens, die wel terdege kapitaalkrachtig zijn. De VOORZITTER zegt dat de redeneering van den heer De Bonte niet opgaat Het zou wel rationeel zijn om de vermogensbelasting op het peil van heden te houden, indien de overige belastingen ook niet verlaagd waren. B. en W. zijn met dit voorstel echter in de richting gegaan van de andere belastingen. Men dient ook in overweging te nemen dat de vermogensbelasting feitelijk nog een crisis» belasting is die haar oorsprong vond van de malaise van eeDige jaren terug. Nu de com» missie meende deze belasting met 20 °/o 'e verlagen meenden B. en W. dat 10 °/0 ver» laging inderdaad wel billijk was. Trouwens de lage inkomens zouden van een verlaging van de personeele belasting niet eens zooveel profiteeren. De woningen van minder dan f 2,50 huur zijn nu ook vrij. Het voorstel»B. en W. om de vermogens» belasting van 60 op 50 opcenten terug te brengen wordt aangenomen met de stem van den heer De Bonte tegen. De VOORZITTER stelt voor de gemeente» begrooting dienst 1926 vast te stellen en vraagt of er leden zijn die nog algemeene beschou» wingen willen houden. De heer DE BONTE zegt dat hij van het houden van algemeene beschouwingen afziet om des tijds wille, wat hij te zeggen heeft kan hij doen bij de betreffende posten. De hoofdstukken komen in behandeling. Bij hoofdstuk 8 der ontvangsten (jaarwed» den der onderwijzers) zegt de heer DE BONTE dat tengevolge van het afvloeiïngssysteem dit jaar een onderwijzer aan de openbare school te veel zal komen B en W. schijnen hier» mede geen rekening gehouden te hebben daar zij het cijfer der jaarwedden op f 13829,— hielden. Spr. stelt voor dit cijfer met b.v. f 1500,— te verlagen, daar Ged. St. anders wellicht de begrooting niet zullen goedkeuren. De VOORZITTER antwoordt dat Ged. St. hierop geen aanmerking kunnen maken daar zij het aantal schoolgaande kinderen niet we» ten. B en W hebben intusschen deze zaak ook volle aandacht geschonken, doch zij mee» nen dat het beter is den termijn die tot 16 December a s loopt af te wachten Er mochten eens enkele kinderen bij komen. Later kan dit bedrag altijd nog in mindering gebracht worden De heer KOOMAN zegt dat de commissie et ook zoo over gedacht heeft. De Tteer DE BON i E legt zich hierbij neer Spr. vraagt waarom B en W. geen rekening gehouden hebben met een eventueel te hou» den winteravondcursus. De VOORZITTER antwoordt dat er geen animo voor is. Het eerste jaar is de cursus nog kunstmatig in het leven gehouden doch verleden jaar waren er maar ongeveer 4 leer» lingen. Bij hoofdstuk 12 stelt de heer BESTMAN (A.R voor de opcenten op de personeele be» lasting te verlagen van 80 op 50 opcenten. De VOORZITTER meent dat het beter war geweest, indien de heer Bestman dit ingrijpend voorstel eerst B. en W eens in overweging had gegeven. Er hangt heel wat van af. De progressie is thans aldus, van een jaarlijksche huur van f 125 wordt 50 opcenten geheven, voor een huur van f 125 tot f 225 55 opeen» ten, van f 225 tot f 325 60 opcenten, van f 325 tot f 425 65 opcenten, van f 425 tot f 525 70 opcenten, van f 525 tot f 625 75 opcenten van f 625 en meer 80 opcenten. Wanneer nu de opcenten tot 50 verlaagd moeten worden, zouden juist de hooge huurders er van profi» teeren. De villabewoners zouden er het meest door bevoordeeld worden. Men moet in deze zaak dus een weinig voorzichtig te werk gaan. De arbeiders zouden er het minste voordeel van hebben. En de bewoners van het Tuindorp met 55 opcenten zouden er slechts voor een zeer gering gedeelte voordeel van hebben. De heer DE BONTE meent dat de heer Bestman zijn figuur wil redden en daarom thans maar een sprong in het duister doet. Bij deze verlaging zouden de arbeiders inder» daad weinig gediend zijn. De heer BESTMAN stelt dan voor de pro» gressie te stellen van 40 tot 70 opcenten. De VOORZITTER meent dat dit niet door de wet wordt toegelaten De schalen zijn wet telijk vastgesteld. Voor deze gemeente b v be» gint de belastbare huur van twee maal f 62,50 tot een max. van 10 maal f 62,50, wat uitkomt daar de huurwaarde niet hooger aangeslagen zijn dan f 625. De SECRETARIS gelooft dat het minimum wel tot 40 opcenten te verlagen zal zijn. De VOORZITTER leest aan de hand der wet het artikel voor (247 der gemeentewet) waar uitdrukkelijk staat, dat tot 50 opcenten de belasting voor alle aanslagen tot een gelijk getal moet worden geheven en eerst boven de 50 opcenten heeft men de klimming te vol» gen, door de wet weer aan regels gebonden. De bestaande verordening is zoo billijk mo» gelijk voor den middenstander en gegoede

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3