Antire volutionair Orgaan voor .de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Elke lepel helpt IN HOG SIGNO VINCES Akker's Abdijsiroop Ho. 3168 ZATERDAG 31 OCTOBER 1925 Begrootingsüjd Op den Uitkijk® 40ste JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stufcketi voor «Ie Redactie teeatemd» Advertentiën esi verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgever EERSTE BLAD. Begroot» iiigstijd is 'n drukke tijd. Reclame-Mededeeiingaif. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende koestprikkel weg te nemen I Deze Coura >t vei schijnt eiken WOENSDAG en ATERDAG. ABONNEM NTSl'RIJS per drie maanden franco per post 75 cent hg vooruitbetaling. BUITENLAND bij voc uitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDEKLLKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIjK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel- DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten word». berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. November Begrootingstijd. Dat wil zeggen, dat men ongeveer begin dezer maand tot Kerstmis toe, onze Tweede Kamer, onze ministers, de ambtenaren in Den Haag, onze pers en vele krantenlezers zich bezighou den met onze btaatsbegrooting. Met de inkomsten en uitgaven over '26. Men kèn wel zeggenmet de uit gaven. Over de inkomsten toch heeft de mensch van te voren weinig te zeggen. De wetten staan eenmaal vast. Maar wat er nu volgens die wetten j,in een bepaald land in de schatkist komen zal, dat kan niemand precies zeggendat hangt meê van allerlei omstandigheden af,, die de mensch niet in zijn macht heeft. Heel duidelijk ziet men dat; b.v. aan de bron van inkomsten, die successie belasting heet. Want die opbrengt hangt af van de sterfgevallen. Of er veel of weinig sterven. Wie er sterft:'rijk of arm. Dat zijn al te gader punten waarover de mensch niet beschiktdie hij af wachten moet. En nu is er bij andere be lastingen wel méér zekerheid, maar 't blijft toch altijd gissen, schatten en men spreekt daarom van een „Be grooting". En in den regel ziet het er als 't jaar voorbij is, met de inkomsten en met de uitgaven wel een weinig anders uit, dan het vóór 1 jaar begon, zich op de Begrooting liet aanzien. De inkomsten allen mee of tegen. De uitgaven nu regel is dat die tegenvallen De Regeering mag geen cent uitge ven, die niet eerst door de Staten- Oeneraal is toegestaan. Toch gebeurt zoo iets wel. Niet, dat de ministers zonden den ken Het steekt niet zoo nauw en mis schien heeft de Kamer er geen erg in, want al zou die het niet zien, dar. merkt de Rekenkanur het wel. In den regel gaat het zoo De Kamers hebben voor eenig doel, zeg de bouw van een kazerne, brug enz. een bepaald bedrag toegestaan, maar gelijk zoo vaakhet valt tegen. Ieder begrijpt, men kan b.v. een ka zerne niet zonder dak laten, of een brug zonder leuning, omdat er geen geld meer voor is. Hteft men er erg in, dan vraagt de minister bij de Kamers verhooging aan. Maar 't gebeurt ook vaak, dat de ambtenaren het te laat bemerken en dus de minister ook en dan moet hij achteraf voor 't geld dat reeds uitgegeven is, te véél is uitgegeven, nog goedkeuring gaan vragen bij de Kamer. Altijd een vervelend baantje. Want dan pruttelt de Kamer. Ze wil vooraf gekend zijn. Zelfs de eigen partij is dan slecht te spreken. Want een knap en gewild minister kan met de Kamer veel doen, maar t mag nooit, ook zelfs maar den schijn hebben, dat hij haar negeerter komt dan gauw een vermaning, dat als 't wéér beurt de minister het zaakje maar uit eigen zak betalen moet! Het is er verre af, dat de Kamer van jaar tot jaar elke post op de Be grooting afzonderlijk bespreken zou Het zou onmogelijk zijn. De meeste posten ga;n dan ook zonder spreken of stemmen onderden hamer door en dan soms posten, die millioenen bedragen. 't Ligt in den aard der zaak. Er zijn tal van posten, die de Re geering op de Eegrooting zetten moet en die de Kamer eenvoudig niet af stemmen mag. Denk er maar eens over na. Regeering en Kamer beide zijn ge bonden aan de Wet; aan alle wetten des lands. Neem nu b.v. de Schoolwet. Daarin staat precies aangegeven, welke salarissen aan de onderwijzers moeten worden uitgekeerd en die som moet de Regeering op de B^grooting brengen en die moet de Kamer aan nemen. Natuurlijk, in naam blijven ze vrij. En het is in vroeger tijd soms wel gebeurd, dat de Kamer zulke posten tóch afstemde, om daardoor aan een bepaalden minister het regeeren on mogelijk te maken. Maar antirevolutionair is dit niet. En daarom staat er sinds overlang in ons Program een artikel, dat onge oorloofd verklaart, het. afstemmen van een Begrooting, om redenen buiten die Begrooting gelegen en waaraan onze partij zich dan ook altijd gehouden heeft. Zoolang een wet niet veranderd is, Al zijn er genoeg, die er ook d£n de kantjes afloopen. Maar we zouden ook deze beraadslagingen niet graag missen, omdat zij de Kamer ruim schoots gelegenheid geven, de belan gen- van het Nederlandsche volk bij de Regeering te bepleiten. En menigeen, die wat wenscht of wil, ziet dan ook met verlangen naar deze debatten uit. Ziet naarBelgië. Naar het roomsch»roode »bloc«. In België hebben de solialisten thans, we kunnen 't het best zóó uitdrukkende helft van de macht in handen. De helft der ministerzetels. En waarlijk niet van de minste I Al kunnen zij dan ook niet alles naar hun hind zetten, men kan gerust aannemen, dat zij geen politiek zullen steunen, die tegen hun zin en wil ingaat en in elk geval zijn zij er ten volle mede»verantwoordelijk voor den gang van zaken. Zie nu, wat daarginds gebeurt. Men is er op 't stuk van finantiën, waar wij waren toen de heer Colijn als minister optradmen zit er dik onder de schuld en elk jaar wordt die schuld grooter. Minister Janssen gaat daar over 't geld en minste niet eiken morgen met bezorgdheid te vragen En hoe laag staat de franc vandaag Algeheel Verbod Dit wilde ds. Kersten »Wèg met de bioscoop«. Niet slechts met de afkeurenswaardige film, maar ook met de volkomen geoorloofde film, b.v. over de Zuid» pooltocht en 't bezoek der Koningin. Daarin gingen wij niet mee. De Overheid mag niet alles doen. En de Kamer is er juist, om de rechten des volks, d. i. van illen, te handhaven ten over» staan van de Regeering. Keuring, scherpe keuring, best. Maar er is geen reden, waarom de Overheid de vertooniug van een volkomen onschadelijke film verbieden zou, al geven wij, uit op» voedkundig oogpunt den raad: wen uw kin» deren niet aan de bioscooplaat de film een hooge uitzondering blijven, die ge geheel in uw eigen macht houdt. Ds. Kersten deed dan ook wijs, toen zijn eigen voorstel verworpen was, om niet met het badv/ater ook het kind weg te werpen, zoodat hij tenslotte, toen 't verbod was geketst, toch vóór de keuring stemde. Zou een verbod geholpen hebben 't Verbod eener openbare bioscoop? De »Waarheidsvriend« meent van neen.1 Zegt er het volgende van L»idens Burgemeester 60 jaar. Aanbieding van een huldeblijk van een aantal ingezetenen. J[hr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester der gem. Leiden, bereikte 21 Oct. zijn zestigsjarigen eeftijd. Hij werd door een Comité gehuldigd en werd hem een geschilderd portret aangeboden, geschilderd door den portretschilder Harz uit Heemstede. V. 1. n. r. zittendMr. P A Pijnacker Hordijk, A. Couvée, daarachter staand Prof. Sitter, zittend F. G. Rosier, daarnaast staand M. C. E. van Strijen, naast den heer van Strijen zittend, Aug. L Reimeringen, Mevr. de Gijselaar, Jhr. de Gijselaar (Burgem. van Leiden), Prof. P. J. Blok, J. F. H. Sanders, A. Mulders en J. B. Meynen. moet de Regeering haar uitvoeren en mag geen Kamer haar daartoe de gel den weigeren. ■fr jfi Toch "hebben de besprekingen over de Staaitsbegrooting zeer veel betee- kenis. Vooreerst over de „aigemeene be schouw Ingen". Het groote, politie.ke debat. Maar ook, als dat achter den rug is, nog om een andere reden. Post na post komt onder den hamer. Wie nu van de leden over het be steden van een bepaalden post met den minister van gedachten wenscht te wisselen,, krijgt daartoe van den minister wel gelegenheid". Meest zijn dat kleinigheden. Men wil er geen interpellatie over opzetten, z.-Nfs .geen weidsche vragen doen. Maar- zoo eens in 't jaar, dèn komt er toc:h eens gelegenheid, om al die kleinig heden en belangetjes even in 't openb aar aan te roeren. En krijgt men een V' aorloopig gunstig antwoord van den t ninister, welaan dan zocht men hem i !n zijn kabinet eens op, om er verder aver te spreken. hij heeft dezer dagen aan de pers zijn plannen uiteengezet. Hij kan een leening sluiten. Tenminste naar 't schijnt; in Amerika, maar hij was zoo wijs er niet bij te zeggen op welke voorwaarden en tegen welke rente 's jaars. Dat zal zeker niet meevallen. Maar de Amerikanen schijnen hem één be» paalde voorwaarde gesteld te hebben, van welken noodzakelijkheid hij trouwens zélf ook overtuigd is »'n Sluitende begrooting, Excellentie I« En dat zégt wat, daar als hier! Hoeveel het ginds scheeltuitgaven tegen inkomsten 't Zóü tegen de 1000 mill, francs gaan. Gelukkig echter krijgt ook België elk jaar geld van Duitschland, volgens het Dawes»plan en dat kan voorloopig in mindering gerekend worden. Maar ook ditn, zegt min Janssen, blijft er zeker nog 410 mill, francs per jaar over, die wij moeten bezuinigen. Bezuinigen, óf (èn) zwaarder belastingen, 't Móét er den weg van Nederland op. En de socialisten kunnen daar ook niets aan veranderen 1 Laten wij dankbaar zijn, dat bij ons het werk zoo na is volbrachtwe hadden er toch aan moeten gelooven en wij behoeven ten» Immers voorschriften, welke de strekking hebben om openbare bioscoopvoorstellingen te verbieden, kunnen niet tot het doel leiden, dat men met die regelingen hoopt te bereiken. Want, stel dat het mogelijk zou zijn het gewilde verbod in de wet te krijgen, wat nog niet zoo in alle opzichten zeker is, dan zou dit tot gevolg hebben gehad, dat de vertooningen, die dan in 't openbaar waren verboden, verplaatst zouden zijn geworden naar besloten gezelschappen, naar vereeni» gingen of sociteiten, die dan als paddestoelen uit den grond waren verrezen en in welke gelegenheden controle zou onmogelijk zijn. Wat dus ter bestrijding van het bioscoop» gevaar 't verbieden van openbare vertoo» ningen werd voorgesteld, was maar half werk. Het kwaad zou niet verbeteren, maar, integendeel, verergeren. Zoo zou het doel niet worden bereikt en zóü men zelfs van kwaad tot erger kunnen vervallen. Wanneer De man staat in het dunst denkbare poli» tieke hemmetje alléén I Mr. Marchant, het hoofd der V. D. Daar is nu letterlijk niemand, die 't voor hem opneemtintegendeel, de gansche vader» landsche pers is 't er over eens, dat hij zich als een kwajongen tegenover minister Colijn gedragen heeft. Het wks dan ook door alles heen. Er is véél, zeer veel, over den heer Colijn gepraat, maar zelfs in 't heetst van den stem» busstrijd, zeiden de socialisten nogHij is onze ergste tegenstander, maar 't is een eerlijke kerel, je wéét, wat je aan hem hebt. En nu komt daar mr. Marchant, blaast zich op en sist Het woord van dezen minister is mij niéts niéts waard. Dat kan zoo niet blijven zitten. Het duel kennen wij gelukkig niet. Doch daarom mag de mensch maar niet alles er uitflappen. 't Is dan ook voor ons geen vraag, óf de heer Marchant zijn woorden terugnemen zal de eenige vraag die ons interesseert, is deze Hoe lang hij er mee wacht 40 cent per regel. Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden- extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Overal per De groote flacons Nadruk verbada* Daar had ds. Janssen gelijk in. Het is ergens in Indië gebeurd. Daar zaten en stonden naast elkaar een predikant en een pastoords. Bartlema en pastoor Fleerakkers De dominee was benoemd als vlootpredi» kant en de pastoor als vloótaalmoezenier. En nu was het de dag der installatie. Daarna zouden zij hun arbeid beginnen, naar wij hopen tot heil van velen, die onder de Nederlandsche vlag scheepsdienst ver» richten. Als de installatie is afgeloopen ds. Jans» sen vertelde niet, van wien het uitging wordt de pastoor en den dominee gezamenlijk toegezongen»Dat 's Heeren zegen op U daal«. Ds. Janssen had wel gelijk, toen hij tot een redacteur van de »Nederlander«, die hem be» zocht en ondervroeg, zeide »Zooiets zal wel nooit zijn voorgekomen». Als ik het met één uitdrukking teekenen moest, zou- ik zeggenDe Coalitie op haar mooist. 't Spreekt vanzelf, dat het genoemde psalm» vers niet speciaal een coalitievers is. Als men daar ooit over dacht, des neen 1 zou ik toch willen voorstellen, de berijming te nemen, die wijlen ds. Pierson in zijn «Vluchtheuvel» w: zangèn« geeft en die, naar kenners zeggen, den zin van den onberijmden psalm juister weergeeft. Hóe dit zij, een feit als hierboven werd genoemd, zal zich wel niet zoo spoedig her» halen.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1